Niet langer de domste van de klas I 'Bij een mensen aanrijding bellen de hier zelf de dokter weP i Leerlingen krijgen les op eigen niveau genda Rotterdams Dagblad Zaterdag 29 augustus 1998 Dertien schoolbesturen in de regio Nieuwe Waterweg-Noord gaan sa men een vereniging vormen met zestig basisscholen en 17,000 leerlin gen, Dit samenwerkingsverband is een volgende stap in het project Weer Samen Naar School. Doel van het landelijke project, dat in 1992 van start ging, is verbetering van de zorg voor de leerlingen. Dit zou goed zijn voor alle leerlingen en met name voor de kinderen die om een of andere reden meer aandacht nodig hebben. Uiteindelijk moet het leiden tot minder verwijzingen naar bet dure speciaal onderwijs, zoals de lom- {leer- en opvoedingsmoeilijkheden) en de mlk-scholen (moeilijk lerende kinderen). DoorConnyTaheij SchiedanWIaardingen/Maassluis Wie VToeger niet kon leren werd naar de conciërge gestuurd om hem te helpen met het rondbren gen van de koffie of het vegen van het schoolplein. Later verdween zo'n buitenbeentje naar het speci aal onderwijs. Sinds enkele jaren gaan kinderen van laag én hoog niveau verplicht Weer Samen Naar School. Een project dat in onderwijsland aan vankelijk niet in goede aarde viel; het werd gezien als de zoveelste bezuinigingsmaatregel, een nieu we taakverzwaring. „Die bezuini gingsachtergrond was er in onze ogen wel degelijk," stelt locatie manager Mieke Stuy van de Schiedamse basisschool De Wie ken. „Het is voor leerkrachten ze ker moeilijker geworden. Maar zij hebben het beste voor het kind over." Drs. H. G. Groeneweg van het sa menwerkingsverband Nieuwe Waterweg-Noord heeft daarente gen in het project altijd een kans gezien om vastgeroeste zaken binnen het onderwijs te verande ren. „Koning, keizer, admiraal, baas in eigen klaslokaal. Dat moest maar eens doorbroken wor den. Weg met het afschuifsys teem: een kind met een te laag ni veau gaat niet langer naar het spe ciaal onderwijs, maar blijft ge woon op de eigen basisschool in de buurt. Tenzij dc- school heeft aangetoond dat het echt niet an ders kan," klinkt het kordaat. In zijn ogen is het project geen taakverzwa ring, maar worden leer krachten op hun professio naliteit aange sproken. Bij sommigen past dat in hun straatje, ande ren hebben daar meer moeite mee. Toch zul len de scholen er aan moeten wer ken, want vanaf 1 augustus ver deelt het ministerie van Onder wijs de pot met geld niet langer over de aparte scholen, maar gaat hij naar alle scholen in het samen werkingsverband. Doen scholen weinig of niets aan de extra zorg voor achterstandsleerlingen, dan moeten ze het geld overdragen aan de lom- of mlk-scholen. „Ze zullen dus proberen zoveel mogelijk kinderen binnenboord te houden. Daarmee sparen ze geld uit dat ze kunnen investeren in de school en bijvoorbeeld in kleinere klassen. Scholen worden dus verantwoordelijk voor de ei gen daden." Laag Nu hoeft er in de regio Nieuwe Waterweg-Noord niet zoveel te veranderen. Het verwijzingsper centage is met 3,6 procent al erg laag. Met de vorming van het sa menwerkingsverband komt er één permanente commissie leer- lingzorg (PCL). Deze toetst of het kind terecht wordt verwezen en adviseert het bestuur om het vin gertje te heffen naar scholen die te weinig moeite doen om de leer lingen binnen te houden. Een school moet diverse niveaus van zorg hebben losgelaten op het kind; extra op drachten, ex tra zorg van de leerkracht, hulp van bui ten voor kind en leerkracht. Bij de invoe ring van Weer Samen Naar School besloot basisschool De Wieken dat lesge ven op één niveau niet langer mo gelijk was. In een aantal klassen werken de leerlingen nu ai op drie niveaus. Langzaam krijgt dit in de hele school vorm. „De nieuwe les methodes bieden tegenwoordig minimum-, basis- en verrijkings stof. Vroeger bleven zwakke kin deren een jaartje zitten, maar nu kunnen we ook aangepaste stof aanbieden voor afzonderlijke vak ken. Een leerling hoeft niet in al les zwak te zijn. Daar wordt goed naar gekeken," vertelt locatiema nager Mieke Stuy. Ze noemt het een goede ontwik- Juf Marion helpt de zelfstandig werkende leerlingen van groep 4 waar nodig. Foto Roei Dijkstra keling dat kinderen in hun eigen wijk op school kunnen blijven en geaccepteerd worden zoals ze zijn. „Door de gezamenlijke groe pen 1 en 2 Ieren de kinderen dat de één goed is in tekenen en de ander beter kan koppeltjeduike- len. Vroeger werd je veel sneller voor dom uitgemaakt. Nu helpen ze elkaar." Maar de nieuwe opzet vraagt van de school en docenten wel veel inspanning en flexibili teit. „Op een groep met dertig leerlingen heb je geen tijd voor zo veel speciale aandacht. Daarom is het goed dat het speciaal onder wijs blijft bestaan." Voor Groeneweg is een school waar ieder kind, ook het hoogbe gaafde. op zijn eigen niveau les kan krijgen de ultieme uitwer king van Weer Samen Naar School. Dit is ook de visie van het samenwerkingsverband. „Op den duur zou er geen speciaal onder wijs meer bestaan. Maar dat is een utopie. Want leerkrachten zijn in staat maximaal vier niveaus te managen, eventueel met hulp van een computer. Meer lukt niet," weet hij. Grote winst van het samenwer kingsverband is het opgezette systeem van interne begeleiding. Een daarvoor opgeleide leer kracht begeleidt zijn collega's in het vaststellen van het niveau per leerling, helpt met het opstellen van een behandelingsplan voor de uitvallers en volgt wat er met leer ling én leerkracht gebeurt. Veel scholen hebben inmiddels een teamcursus klassenmanagement gevolgd, om effectiever te kunnen werken in de klas. „Daarin proberen we één systeem te krijgen. Helaas zijn er nog veel docenten die het horecamodel ge bruiken: kinderen die hun vinger opsteken, krijgen een beurt. Door de cursussen ontstaan er ook net werken met andere scholen waar door leerkrachten kennis met el kaar kunnen delen. Ik hoop dat het pedagogisch klimaat een ge spreksonderwerp wordt en men met elkaar leert wat goede oplos singen zijn." Groeneweg keert nog even terug naar het verwijzingspercentage. Hij signaleert dat kinderen met leermoeilijkheden het nu beter redden op de gewone basisschool, maar degenen met gedragsmoei lijkheden wel worden doorge stuurd. En dat aantal groeit. Door dat de gevallen zwaarder worden, sturen mlk-scholen sneller leer lingen door naar de zmlk-scholen ofwel voor zeer moeilijk lerende kinderen. „Het is een verschui ven van de grens." Door Marc Floor Hoek van Holland Agent Raoel gaat vannacht weer eens voor het ouderwetse politiewerk. Hij werkt voor de basiseenheid het Oude Noorden in Rotterdam, maar deze zaterdag mag hij bijspringen in Hoek van Holland, „Het zal een mooie afwisseling worden," denkt Raoel. „Hier kan je tenminste nog je auto stilzetten voor een lekkere wandeling door de wijk. Dat mis ik wel in Rotterdam. In het Oude Noorden y/ord je geleefd door de meldingen. In Hoek van Holland is tenminste nog tijd voor eigen initiatief," Twee Hoekse agenten die de avonddienst hebben voltooid, ko men de politiepost binnenlopen. Ze brengen geen spannende ver slagen van schietpartijen of lasti ge junks. Nee, ze zijn vooral bezig geweest met het controleren van barbecuevergunningen. „We kij ken of er bijvoorbeeld wel zand onder de barbecue is gelegd," legt een van de agenten uit. Raoel schudt het hoofd met een ongelo vige glimlach, „Barbecuevergun ningen checken..." In Hoek van Holland gebeurt nooit wat. Zeker in de winter gaan er nachtdiensten voorbij zonder dat er ook maar één melding bin nenkomt. Wat de charme is van een nachtdienst in de bekende kustplaats? „Die is er niet," zegt de Hoekse brigadier Peter (34). „Je moet het werk hier echt op zoeken. Het is een klein dorp en de inwoners zijn zelfredzaam. Bij een aanrijdïnkje bellen de men sen zelf wel de dokter." Toch vindt zijn 26-jarige collega Hakan een stationering in Hoek van Holland niet vervelend. Maar hij is dan ook niet voor de actie bij de politie gegaan. „Ik heb thuis een gezinnetje, dus ik hoef geen Aids-naald in m'n arm van een doorgedraaide junk," motiveert hij zijn tevredenheid. „En ach, er gebeurt hier heus wel eens wat. Een hennepkwekerijtje. Of er loopt iemand de Noordzee in. Ex pres, om niet meer terug te ko men," Maar ook Hakan kijkt, net als zijn collega's, altijd uit naar de zomer. Meer toeristen nemen de veer boot naar Engeland, meer men sen staan op de campings en dus is er meer werk voor de politie in Hoek van Holland. Ter illustratie toont brigadier Peter, net inge stapt in de surveillance-auto voor een eerste ronde door het dorp, twee volle sleutelbossen. Daar mee kan de politie toegang krij gen tot de vele parkeerplaatsen en campings die de regio rijk is. Airco Rond 23.00 uur wordt de eerste bomvolle parkeerplaats opgere den, Peter bedient de joystick waarmee het grote zoeklicht op het dak wordt aangestuurd. „Kost 11.000 gulden," zegt hij met enige trots, terwijl een dure lichtcirkel over de rijen geparkeerde auto's glijdt. De geavanceerde schijn werper is een van de vele 'gad gets' waarover de prachtige nieu- De Rotter damse agent Raoel en de Hoekse agent Hakan In de nachtdienst bij de terminal van de veer dienst naar Engeland. Op de achter grond de polf- tle-auto, voorzien van de nieuwste technische snufjes. Foto Roel Dijkstra we surveillance-auto van Hoek van Holland beschikt. „Er zit zelfs airco in," vervolgt Peter. „Echt, dit is de perfecte politiewagen." Het semi-busje is ook voorzien van een computerschermpje inde zonneklep. Om een nummerbord te laten natrekken, hoeft niet lan ger de meldkamer te worden ge beld. De bijrijder hoeft slechts het nummer op een draagbaar toet senbord in te tikken. Heel handig, ware het niet dat het de Hoekse agenten nog een raadsel is hoe het allemaal werkt. Voorlopig biedt het helblauwe schermpje slechts een verbaasd 'Error'. Op de parkeerplaats biedt de spot light niets interessants. Geen wegduikende autokrakers of ka potte zijruitjes. Bij het hek van de aangrenzende camping is aan zienlijk meer beweging. Een twin tigtal jongeren wacht met een hoop kabaal op een taxibusje naar het centrum. „Zijn jullie goedko per dan de taxi?" gilt een hel blond meisje melig naar de poli- tie-auto. Agenten Peter en Raoel lachen, ondanks dat het de stan- daardgrap is. In de zomer heeft Hoek van Hol land ook best een aardig uitgaans leven. Populairste tent is Hotel America. Deze discotheek was vroeger goed voor de bulk van de overlast in Hoek van Holland. „Probleem was toen de sluitings tijd van Hotel America om 4.00 uur," herinnert Peter zich. „Dan kwamen alle bezoekers in één keer op straat terecht. Natuurlijk bleven we vaak voor de deur staan om de boel in de gaten te houden. Maar gingen we even weg, dan be gonnen mensen elkaar meteen op hun gezicht te timmeren." Tegenwoordig is de sluitingstijd van Hotel America verlegd naar 6.00 uur. Daardoor is de uitstroom veel geleidelijker en is het over- lastprobleem praktisch geheel verdwenen. De tweede reden voor die ontwikkeling zwaait vanaf zijn barkruk bij de ingang van de discotheek vriendelijk naar de surveillancewagen: Ted van de Parre, voormalig sterkste man van Nederland, mag zich heden ten dage profileren als sterkste man van de Hoek. Discovery Rond 0.45 uur arriveert de snelle veerboot Discovery in de haven van Hoek van Holland. Niet dat controle echt nodig is, maar Peter koerst de surveillancewagen toch die kant op. Even de mooie boot aan gast-agent Raoel laten zien. Die toont zich al onder de indruk van het zicht over de Nieuwe Wa terweg. Het lichtenspel van de Europoort dat in het gladde zwar te water spiegelt, ontlokt hem een kreet van bewondering. „Wel een mooi gebied hier zeg!" De ontscheping van de Engeland- gangers verloopt ook deze nacht rustig. „Een enkele Brit moet je nog wel eens terechtwijzen," ver telt brigadier Peter al wijzend naar de stroom auto's die vanaf de indrukwekkende veerboot komt. „Die blijven ook hier links rij den." Na een half uurtje rondhangen stappen er twee leden van de ma rechaussee op Peter en Raoel af. Het duo heeft bij de paspoortcon trole een Engelsman betrapt die met een slok op achter het stuur zat. „Dat ruik je door het open raampje," legt één van de mare- chaussee's de werktmethode uit. „En anders zie je het wel aan de stand van de ogen." Even later mag de Brit blazen op de Hoekse politiepost. De score is 1,5 promille, genoeg om het rijbe wijs direct in te vorderen. Maar dat kan niet, omdat de Nederland se politie zich dan zou inlaten met de rijbevoegdheid op de Britse wegen. De officier van justitie moet uit zijn bed worden gebeld om te beslissen wat er met de man moet gebeuren. Het wordt een boete van 1500 gulden. De leden van de marechaussee blijven nog even gezellig nabab- belen. Ze hebben na de aankomst van de veerboot, weinig meer te doen en helpen daarna graag de Hoekse politie een handje. Vroe ger was het veel vaker raak met dronken veerbootpassagiers, zegt één van de marechaussee's. „Toen had je nog de langzame boot. Dan waren ze de hele nacht aan het hijsen. Een uurtje voor aankomst nog even plat, dachten ze dan, en het is wel weer over." Tegenwoordiger is de Hoekse ma rechaussee vooral in de weer met wat zij noemen 'de hekkenklim- mers'. Illegalen die *s nachts over het hek klimmen van een be drijfsterrein om in ccn container te kruipen die richting Engeland moet worden verscheept. „Mo menteel zijn het vooral Kossovo- Albanezen." zegt één van de ma rechaussee'». „Dat is nu echt een hausse. Daarvoor waren het de Bosniërs, weet zijn collega. „Je kan er echt de kiok op gelijk zetten. Gaat het ergens in de wereld mis, dan mer ken wij dat meteen aan dc hek kenklimmers. Je moet gewoon de krant lezen: dan weetje watje de volgende week krijgt." Handboeien Rond 3.00 uur komt er een tele foontje binnen op het bureau. Een taxichauffeur heeft een Duitse Audi op de weg gezien die nogal slingert. Hij vermoedt door over matig alcoholgebruik. Hakan en Raoel springen meteen in de auto om op pad gegaan. Als ze even la ter de genoemde weg scannen op de Duitser, is de enige auto die ze tegenkomen van de collega's, die vanaf de andere kant zijn komen aanrijden. De Audi lijkt verdwe nen. Voor de zekerheid wordt even de grote parkeerplaats opgereden die grenst aan het punt waar de twee politie-auto's elkaar troffen. Daar wordt na enig speuren inder daad een Audi met Duits kente ken aangetroffen. Ondanks de ge doofde lichten, zijn inde voor stoe len nog net de contouren te ont dekken van twee lichamen. „Aussteigen bitte," gelast Hakan de bestuurder in zijn beste Duits. „Sie mussen mit naar het bureau. Wir denken dat u alcohol heeft ge- trunken." De Duitse jongen ont kent en begint een eindeloos zeurverhaal. Hij heeft heus niks gedronken en waarom moet hij nou mee, kan het nou echt niet anders? Alvorens de jongen daad werkelijk meegaat naar het bu reau, neemt Hakan de tijd voor de discussie. „Kijk, in Rotterdam gebeurt dit niet," zegt Raoel met geïrriteerde blik op het schouwspel. „Twee keer vragen of hij mee wil en daarna gaat hij in de boeien." Maar Hakan heeft liever dat ie mand uit zichzelf meegaat. „Dus praat ik," reageert hy in de auto, waar de Duitser inmiddels op de achterbank zit. „Maar in Rotter dam heb je natuurlijk ook altijd collega's die je steunen. Altijd een auto achter je. Nietwaar Raoel?" „Nou, wel meerdere hoor," is diens antwoord. Hakan: „Ja, dan kan je ook zeggen: geen gelul, mee." De Duitser blijkt goed voor 1,18 promille. Wederom moet de offi cier van justitie uit zijn bed wor den gebeld om te bepalen wat er met de man moet gebeuren. Dat is simpelweg een kwestie van koe handel, weten de agenten. „We hadden bijvoorbeeld laatst ie mand die 700 piek moest beta len," illustreert brigadier Peter. „Maar de officier zei: laat hem maar betalen wat hij op zak heeft en geef 'm een schop onder z'n kont." Hakan licht ondertussen de slape rige officier in. „Hij heeft 100 mark bij zich en een pinpas waar hij nog 200 mee kan pinnen," meldt hij door de telefoonhoorn, wat meteen de voorgaande vraag van de officier verraad. Peter steekt een natte vinger in de lucht: „Zo gaat dat dus." Vreemd Een laatste melding in de nacht dienst komt nogal vreemd over. Er is een man gesignaleerd die vanuit zijn auto allemaal zakken in de duinen zou hebben ge dumpt. Een toevallige toeschou wer vertrouwde het zaakje niet en belde de politie. Ter plaatse blijkt na enig zoeken in de duinen de complete uitrus ting van een hennepplantage te zijn neergegooid. Zo'n twintig zakken aarde, een zak grit en me ters kabel voor de watertoevoer liggen verstopt in de bosjes. De Rotterdamse agent Raoel zucht. Hoeft hij eens een nachtje niet met tegenstribbelende junks te sjouwen, moet hij met 25- kilozak- ken aarde in de weer. Terwijl een immense rode vuur bal opkomt en de Noorzee be schijnt, steekt Hakan -zak pot aarde op de schouders, de kleren vies van het sjouwwerk - zijn col lega-voor-een-nacht een hart on der de riem. „Zo de zon zien opko men," zegt hij breed glimlachend, „dat is de charme van een nacht dienst in Hoek van Holland." Dit is de laatste aflevering m de vierdelige serie over nachtdien sten van de polme in de districten Waterweg en Schiedam. De vorige delen verschenen op 8,15 en 22 au gustus. Zaterdag 29 augustus SCHIEDAM Podium Café. The Rock of ages bluesband, 22.00u. VLAARDINGEN Grote Kerk. Wandelconeert, ló.OOu. MAASSLUIS Groote Kerk. Toren beklimmen, 18.45u. en orgelconcert Klaas Jan Mulder, 20.15u. ROTTERDAM Hist. Museum 'Schielandshuis' 10.09-17.00 Meer over klompen in Nederland. Museumpark 21.30 Canal+ Pleinbioscoop. Met van daag de film: Scream. Wilhelmina- pier 20.30 en 22.00 Wilhelmina's Zomers 1998. Orkater. Draaikon ten. Reserveren 010-4138326/ 4390580. Rotterdamse Schouw burg Kl.z. 19.30 De keuze van de schouwburg: Bijna was ik goed. Ahoy' 20.00 Summer Jam Festival 1998. Blauwe Vis 23.00 Shake your Booty in the HotTub. Theatercafé Plan-C 22.00 Blind Date. Manege Kralingse Bos diverse aanvangs tijden 50e C.H.I.O, 1998. Rotter damse Schouwburg Gr.z. 20.15 De keuze van de schouwburg: De We reldverbeteraar. Kl.z. Idem. 20.45 Undesirable clements. Maritiem Museum Prins Hendrik 11.00- 17,00 WaterstadMaritiem Festival* Waterstadgebied/Entrepotha- ven 10.00-18.00 Waterstad Mari-J tiem Festival. Zondag 30 augustus SCHIEDAM Podium Café. Op zondag kan hét"i anders, 21.30u. ROTTERDAM Museumpark 21.30 Canal+ Plein- bioscoop. Met vandaag de film: The Belovs. Wilhelminapier 20.30 en 22.00 Wilhelmina's Zomers i 1998. Orkater. Draaikonten. Re- serveren 010-4138326/4390580. Rotterdamse Schouwburg Kl.z, 15.00 De keuze van de schouw burg: Klapsiok. Maastheater 23.00-05.00 The Bimbo Complex. Manege Kralingse Bos diverse aanvangstijden 50e C.H.I.O. 1998. R'dams Centrum voor Theater 19.00 Faust deel een en twee van'* Von Goethe. Reserveren noodzak kelijk. Rotterdamse Schouwburg Gr.z. 14.30 De keuze van de* schouwburg: De Wereldverbeté?' raar. Kl.z. 15.15 Idem. Undesira-^ bleelements. Maritiem Museum Prins Hendrik 11.00-17.00 Water- j stad Maritiem Festival, Museurd- park Openluchttheater. 13.00 Winston Scholberg met 'Anansi in.? de kast', 14,30 The Branch Girls The Ragtime Wranglers. 16.00 Drippin' Honey. Waterstadge- bied/Entrepothaven 1Q.0Ö-18.OÖ Waterstad Maritiem Festival. Bioscopen Van do.27 aug. Hm wo.2 sept. ROTTERDAM Cinerama 1: 'Species II' (1(>>« dag. 13-15.45-18.45-21.30. Cin.2: Wag the Dog' (al) dag. 12.45-16^ 18.45-21,45. Cin.3; 'Titanic' (12)" dag, 12.15-16.15- 20.15. Cin.4: 'Pri mary Colors' (al) dag. 17.45-21."„"ij Cin.5: 'Lethal Weapon 4' (16) dag. 18.15-21.15. V* Imax Theater: The living sea'(al) dag.(beh.vr.za.) 18. 'Amazon' (al)} dag.(beh.zo.) 13-15-17, vr.za.ooklö, j zo. 15-17.'Everest'(al)dag.(beh.vr- ,za.) 14-16-19.15, vr.za. 14-16-18:20:' 'Titanic' (12) dag.(beh.vr.za.) 20.30}- vr.za. 21.15, zo.ook 10. Ven.l: 'The Idiots' (16) dag. 20- 22.15. Ven.2; dag. 19.30: 'Inteilf; sions of murder' do.vr. 'De ballade van Nayarama' za.ma. 'Pigs and battleships' zo. 'Black Rain' di.wo. 'Dr.Akagi' (16) dag.22. Ven.3: 'Ha- mam, il bagno Turco' (16) dag. 19.30-21.30. Ven 4: 'Die Salz- manner von Tibet' (16) dag. 19.30. 'Junkmail' (16) dag. 22. 1 Lum.l: 'Wild Things' (16) dag. 12.45-15.30-16.15-21. Lum. 2: 'Ma fia!' (al) dag.13.15-16-18.45-21.30. Lum. 3*. 'Deep Rising' (16) dag. 19- 21.30. Lum. 4: 'Armageddon' (12) dag. 17.15-20.45. Rexane: Tien verschillende adult films (18) dag. 12 t/in 01.00. Pathé: TheX-files'(12)dag. 11.10- 13.40-16.10-18.40-21.30.'Mafia!'(al) dag. 11.40-14.50-17.10-19.30-21.50. 'Siberia' (12)dag. 15.30-17.40-19.50- 22. 'City of Angels' (12) dag. 16.40- 19.10-21.40. 'Lethal Weapon 4' (16) dag. 11.50 (zo.niet 11.50)-15.20- 18.10-21,zo.ook 12^0.'Sixdays, se ven nights' (al) dag. 11.30-14.10- 16.35-19-21.40. 'Armageddon' {12} dag. 17.40-20.50. Sneak preview 'Frans vervoer' di.21.30. Nachtvoorstellingen: Lum.l: 'Le thal Weapon' (16) vr.za.Q0.15. Lum.2: 'Species II' (16) vT.za.00.30. Lum.3: 'The X-files' (12) vr- .za.00.30. Lum.4: 'Armageddon' (12)vr.za.M).15. Kindennatinees: Cin.4: 'De klei ne zeemeermin' dag. 13-15-15.45. Cin.5: 'Jacht op de kleintjes' dag. 13.30-16.10. Lum.3: 'De kleine zee meermin' dag.13.30-16.15. Lum.4: 'Air Bud'dag.l 2.45-15. Pathé'Het magische zwaard' dag.11.10-13.20. 'Jacht op de kleintjes' dag. 11.50- 14.40. 'Paulie de eigenwijze pape gaai'dag. 11.30-13.40.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1