9 Milieustraat is te populair bij niet-Maassluizers Hoek van Holland gaat 'opzoomeren' Kans op tariefverhoging reinigingsrechten Rondlopende acrobaten en mooie artiesten maken sfeer van het Hof Groots opgezet concert op Maassluise vliet moet traditie worden Wethouder uitgeschakeld Kruising vier dagen dicht Aanrijding na alcoholgebruik Politie verdenkt feestgangers van slopen kerkhof Stereo en tv gestolen genda Oud-Maassluizer Bons dirigent bij Classical Night Concert Rotterdams Dagblad Maandag 31 augustus 1998 MaaslandWethouder L. de Nie van Maasland is vanwege ernsti ge gezondheidsklachten voorlo pig uitgeschakeld. De 64-jarige bestuurder moet worden geope reerd. De verwachting is dat hij in elk geval voor de rest van dit jaar uit de roulatie zal 7.ijn. De Nie's taken worden overgenomen door burge meester Kokxboom. Het gaat om de portefeuilles openbare werken, milieu, verkeer en vervoer. De Nie is dit vooraar begonnen aan zijn tweede periode als CDA-wet- houder van Maasland. Schiedam In verband met werk zaamheden voor de aanleg van de Beneluxlijn is de Schiedamse kruising Parkweg/Burgemeester Honnerlage Gretelaan van van daag tot donderdag afgesloten voor het autoverkeer. De afslui ting is nodig voor de verplaatsing van een hei-installatie naar de bouwplaats van het toekomstige metrostation Parkweg. De 40 me ter hoge heistelling zal per rails worden verplaatst, die speciaal voor de verhuizing worden aange legd. Maassluis Op de Govert van Wijnkade in Maassluis zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee auto's tegen elkaar gereden. Niemand raakte gewond, het bleef bij blikschade. De bestuurder van een van de au to's, een 42-jarige Vlaardinger, is na het ongeval aangehouden. Hij bleek met alcohol op achter het stuur te zitten. Zijn rijbewijs is in gevorderd en hij zal moeten voor komen. Schiedam De Schiedamse poli tie vermoedt dat bezoekers van een feest iets te maken hebben met de vernielingen op het oude katholieke kerkhof aan de Vlaar- dingerdijk, die vorige week zon dag werden ontdekt. De politie had verschillende klachten gekre gen over geluidsoverlast van het feestje, dat in een woning in de buurt van de begraafplaats werd gehouden. Volgens de politie zouden de feestgangers wel eens verant woordelijk kunnen zijn voor het vandalisme. Op het kerkhof wer den ongeveer vijftig graven ver nield. Kruisen werden ondersteboven neergezet, waardoor een sata nisch ritueel werd vermoed. Mo menteel onderzoekt de politie wie aanwezig waren op het feest. Vlaardingen Een Vlaardinger ontdekte zaterdagmorgen, toen hij terugkwam van vakantie, dat er was ingebroken in zijn woning aan de Professor Rutgersstraat. Onbekenden hadden zijn hele huis overhoop gehaald en waren er uiteindelijk vandoor gegaan met een stereo-installatie en een televisie. Het is onbekend wan neer de inbraak precies is ge pleegd. Door Jos van Nierop Maassluis Vaker dan de Maassluise reinigingsdienst lief is, proberen niet-Maas sluizers afval te lozen bij de plaatselijke Milieustraat aan de Heldringstraat. Het gratis mogen brengen van af val is echter alleen bedoeld voor inwoners van Maassluis. Die beta len daar namelijk reinigingsrech ten voor. Neemt het afval dat van buiten de stad komt toe, dan zal het door de Maassluizers te beta- len belastingtarief waarschijnlijk omhoog gaan. Daarom controleert de reinigings dienst nu streng of de bezorger van afval wel uit Maassluis komt. Evert Duin, beheerder van de Mi lieustraat: „We vragen een legiti matie met daarop de plaatsnaam, zoals het rijbewijs. En mochten we twijfel hebben, dan kunnen we altijd nog het autonummer navra gen. Het gebeurt regelmatig dat we mensen terugsturen." Helemaal waterdicht is de contro le niet Als je in Vlaardingen woont, kun je het afval bijvoor beeld door een Maassluis' familie lid laten brengen. „U geeft het aan." bevestigt Duin. die de ver schillende mogelijkheden zelf met wil noemen. .Anders zou ik mensen op een idee kunnen bren gen." Het gegeven dat het afgeven van het meeste afval gratis is. maar ook de gunstige openingstijden in Maassluis, ziet Duin als belang rijkste oorzaken van de toestroom van buitengemeente lijk afval Maar dat ook Maaslanders ge bruik maken van de Maassluise Milieu straat begrijpt hij met zo goed. „Je moet het wel even van tevoren melden, maar daar kun je grof vuil gewoon gratis op laten halen. Dat kan op dezelfde dag als het gewone vuil." Óm Vlaardingers. Maaslanders en anderen niet weg te sturen, maar te verzoeken gewoon te betalen, werkt niet. Duin: „Dat zeggen we hen wel, maar dan nemen ze het vaak weer mee. Per kuub moeien ze toch rond de 50 gulden betalen. En eigenlijk mag het met, want het is verboden afval van de ene naar de andere gemeente bren gen. Dat is een economisch delict waar een boete op staat." Aan alle brengers van afval, of ze nou uit Maassluis komen of niet. een bijdrage vragen, vindt de be heerder van de Milieustraat ook niet de perfecte oplossing. „Dan krijg je dumpingen op illegale plaatsen. Daar zitten we ook niet op te wachten." Voorlopig zullen de medewerkers van de reinigingsdienst het dus moeten doen met de huidige rege ling. De scheldkanonnades moe ten ze dan maar voor lief nemen. Duin: „Je wordt toch regelmatig uitgemaakt voor alles wat mooi en lelijk is. 'Ambtenarij* dat krijgen we vaak te horen. Het is de verve lende kant van deze baan. En dan gaat het niet alleen om mensen van buiten de gemeente. Die wil len dan buiten de openingstijden afval kwijt. Wij moeten dat weige ren, daar hebben ze geen begrip voor." Door Sentir.a van der Meer Vlaardingen Het Hof van Ver schijnsel heeft Vlaardingen de af gelopen vijf dagen weer een flin ke dosis cultuur bezorgd. Alleen het weer leek even roet in het eten te gooien. Zo kon een groot thea terstuk door de regen niet door gaan en werd het hoofdnummer van het jaarlijkse festival Vals Licht', de nachtelijke kunstwan deling, donderdag stilgelegd. Ge lukkig bleven de hoosbuien vanaf vrijdag weg. Net als voorgaande jaren, was het festival nog het meest een plek waar gezellig kan worden gekeu veld. Stelletjes, jong en oud, slen terden door het mooie stadspark 't Hof langs allerlei kunstzinnige ui tingen en kermisachtige tafere len. Zo stond op zondagmiddag naast de rommelmarkt pardoes een verstijfde ganzenhoeder. De slungelige man kwam maar niet weg van zyn gakkende houten gansjes. Naast alle gekkigheid was het alle vijf de dagen vooral genieten van de muziek bij het grote terras. Ook was er veel kindervermaak op deze zevende editie van het Vlaardingse festival. In de tent van Annette en Babette konden kinderen bijvoorbeeld hun zelf portret schilderen. Er was circus, poppenkast, de geheimzinnige doos van Pandora en op vrijdag Jules Veme's '20.000 mijlen onder zee'. Die voorstelling was bij de opening van het festival praktisch direct uitverkocht Op theatergebied had het Hoffes- tival dit jaar de Nederlandse pre mière van theatergroep Victoria uit het Belgische Gent met de voorstelling Kung Fu. Op filmisch gebied had het jaarlijkse festival zelfs een 'eigen' film: Welkom in Vlaardingen' van de kunstenares Marieke van der Lippe. De video film was te bekijken in een contai ner, voor de gelegenheid omge bouwd tot mini-bioscoop. Een kui persbaas, een jagermeester, een meisje van 9 jaar, een politicus, een kunstenares, een echtpaar, een dominee, een jonge muzikant en een oudere journalist uit Vlaar dingen, allen vertelden zij, hoe zij hun stad ervaren. Zo zei de kuipersbaas Dirk Bors- boom: „Als ik tegen mijn vader zou hebben gezegd 'pa d'r komt een tijd, dan gaan ze bomen langs de haven', dan zou 'ie zeggen: je bent ook niet erg in orde, maar u ziet het het is gebeurd." De man lie vervolgens de havens van Vlaardingen zien. „Maar 't is alle maal nostalgie, want watje zoekt, dat is niet meer," De oudere jour nalist, die ook veel over vroeger vertelde, zei juist: „Ik hou meer van het nieuwe Vlaardingen dan van het oude." Zittend in de bioscoop-container en in de theater- en circustenten De prachtig verklede ver standelijk gehandicap ten van thea tergroep Compagnie De Dwaas waren degro- te verrassing van het festi val. Foto Roel Dijkstra Maand ag 31 a ugustus VLAARDINGEN Buurthuis De Pijpelaar en dewljkcentra De Te [der, Holy en 't Nieuwelant Kindervakan- tiespeefweken. 's morgens en 's middags. MAASSLUIS Park tussen flats Mozartlaan en de Van Beethovenlaan. Sport en spel. 14.00- 16.30u Dinsdag 1 september SCHIEDAM Podium Café. Jamsessie. 21.00u VLAARDINGEN Dc Soenda. Zomerbmgo. 14,00u. Buurthuis De Pijpelaar en de wijkcentra De Telder, Holy en 't Nieuwelant. Kmdervakantiespeei- weken. 's morgens en 's middags. MAASSLUIS Speelveld bij de Pelmolen. Sport en spel. 14.00-16.30u. ROTTERDAM Dizzy. 22.00 Umted Edition. Rotterdamse SchouwburgKi.z. 20.00Kingcomof zogezegd en alles. Rotterdamse Schouwburg Studio 21.30 Undesirable Elements Diergaarde BI Ijdorp. Uitgeslapen. was de hoeveelheid vocht, die de laatste dagen over het festival werd uitgestord, goed merkbaar, vooral aan de plastic-achtige geur die er rondhing. Het weer is een beetje domper geweest op het he le buitenfestijn. Festivaldirecteur zei het al bij de opening, donderdag: „Modder, bagger en prut. De traditie van het mooie weer wordt dit jaar ver broken." Ondanks de regen en de bagger werd het toch een feeste lijk Hof. Direct al bij de opening kreeg de organisatie d' Aker- boomprijs toegekend, waardoor de toon was gezet. De jaarlijkse cultuurprijs van de Haringstad werd uitgereikt door wethouder Kees van der Windt, die tevens voorzitter van de Vlaar dingse Culturele Raad is. „De ver schillende festivalprogramma's waren zonder uitzondering van een hoog artistiek niveau en heb ben bij de Culturele Raad een on uitwisbare indruk achtergelaten," zo sprak hij. Het was dit jaar wel jammer dat, ondanks de feestelijk sfeer van rondlopende acrobaten en mooie artiesten als de 'ganzenhoeder', het weer storend veel invloed had op het artistieke gehalte van het festival. Zo is het stuk 'Klepperek 2' van Sjoerd Wagenaar, die vier maal geprogrammeerd stond, geen enkele keer uitgevoerd. De theatermaker durfte het niet aan met de regen, omdat hij voor het stuk zeer kwetsbare computerap paratuur nodig heeft. Ook ging op donderdagavond Vals Licht, de gebruikelijke nachtelijke kunst wandeling, niet door vanwege een hoosbui. Het stuk 'De Meiden' naar het boek van Jean Genet ging geluk kig wel door. Voor alle vijf de da gen waren de twintig stoelen in de Kapel op het Emaus dan ook uit verkocht. Voor het Belgische 'Kung Fu' en 'Seven Up', gespeeld door Suver Nuver en Growing Up in Public, moest je er ook snel bij zijn wilde je nog een kaartje be machtigen. De grote verrassing van het festi val bleek het theatergezelschap de Compagnie De Dwaas met het klassieke Perzische stuk 'Paradi- so'. Het gezelschap bestaat uit verstandelijk gehandicapten, waarvan drie woonachtig in Vlaar dingen. Voor de gehandicapten, prachtig verkleed als vogels, was het hun eerste aanvullende voor stelling. Van do.27 aug. t/m wo.2 sept ROTTERDAM Cinerama 1: 'Species II' (16) dag.13-15.45- 18.45-21.30.Cln.2: "Wag the Dog' (al) dag. 12.45-16-18.45-21.45. Cirt.3: Titanic" (12) dag. 12.15 -1615- 20-15. Cln 4: 'Primary Co lors' (al)dag. 17.45-21. Cin.5: 'LethaiWeapon 4'(16) dag. 18.15-21.15. Imax Theat er. The livingsea' (al) dag. beh.vr- ,za.) 18. 'Amazon' (ai) cfag.lbeb.zo.) 13*15- l?,vr.za ook 19. zo. 15-17. 'Everest' (al) dag. (beh.vr.za.) 14-16-19.15. vr.ia. 14-16-18- 20. Titamc' 12) dag.(bfthvr.za.) 20.30. vr.za. 21.15. zo. ook 10. Ven.l: The Idiots' 116) dag. 20-22.15. Ven.2:dag. 19.30: 'Intensions of murder'do- .vr. 'De ballade van Nayarama' za.ma. 'Pigs and battleships' zo. 'Black Ram'di.wo. 'Dr.Ak- agi' (16)dag.22, Ven.3: 'Hamam, il bagnoTur- co' (16) dag.19.30-21.30. Ven 4: 'Die Safe* mannervon Tibet' (16) dag. 19.30. 'Junkmail' (16) dag. 22. Lum.l: "Wild Things' (16) dag. 12.45-15.3Q- 16.15-21. Lum. 2: 'Mafia!' (al) dag.13.15- 16-18.45-21.30. Lum. 3: 'Deep Rising' (16) dag. 19-21.30. Lum, 4: 'Armageddon' (12) dag. 17.15-20.45. Rexane: Tien verschillende adult films (18) dag. 12 t/m 01.00. Pathé: The X-files' (12) dag. 11.10-13.40- 16.10-18.40-21.30. 'Mafia!' (at)dag. 11.40- 14.50-17.10-19.30-21.50. 'Siberia' (12) dag. 15.30-17.40-19.50-22. 'City of Angels' (12) dag. 16 40-19.10-21.40- 'Lethal Wea pon 4'(16) dag. 11.50 (zo.met 11.50)-15.20- 18.10-21, zo.ook 12.20. 'Six days, seven nights' (al) dag. 11.30-14.10-16.35-19- 21.40. 'Armageddon' (12)dag. 17.40-20.50. Sneak preview: Trans veivoer' di.21.30. Nachtvoorstellingen: Lum.l: 'lethal Wea pon' 16) vr .za.OO. 15. Lum2: 'Species II' (16) vr.za.00.30. Lum.3: The X-files' 112) vr- .za.0G.30. Lum .4: 'Armageddon' (12) vr- .za.00.15. Kindermatinees: Cin.4: 'De kleine zeemeer min' dag.13,15-15.45. Cln.5: 'Jacht ap cte kleintjes'dag. 13.30-16.10. Lum.3: 'De klei ne zeemeermin' dag 13.30-16.15. Lum,'4: 'Air Bud' dag.12,45-15. Pathé 'Het magi sche zwaard' dag. 11.10-13.20. 'Jachtopde Wemtjes'dag. 11.50-14.40. 'Pauiiedeeigen- wijze papegaai'dag. 11.30-13.40. Rondlopende acrobaten en mooie artiesten maakten de feeste lijk sfeer. Foto Roel Dijkstra Door Jos van Nierop Maassluis „Iets dergelijks moet toch ook in Maassluis te creëren zijn," dacht Leo Leiehtenberg toen hij een aantal jaar geleden het Amsterdams grachtenconcert bezocht. Een klassiek concert boven één van de Maassluise vlieten werd voor hem een droom die zaterdag avond 5 september - als het weer tenminste meezit- werkelijk heid gaat worden. Met nog een aantal anderen van de Stichting Promotie Maassluis stak Leiehtenberg er een berg tijd in. De organisatie van het concert aan de Veerstraat in het Maasslui se centrum houdt immers niet op bij het inhuren van muzikanten. Zo'n beetje de grootste obstakels zijn letterlijk en figuurlijk de ijze ren binten waarop de muziektent moet gaan rusten. Vervoer per boot bleek de enige manier waarop die binten naar de betreffende plek gebracht kun nen worden. De consequentie is dat de brug aan de P.C. Hooftlaan zowel bij het in- als het uitvaren een uur niet door het verkeer kan worden gebruikt. Leiehtenberg: „Kraan- bedrijf Boekenstijn moet die brug eruit tillen. Er zit namelijk geen mechanisme in om hem omhoog te krijgen." Het is dan ook niet verwonderlijk dat het geheel behoorlijk in de pa pieren gaat lopen. Ook omdat het om een gratis concert gaat, zijn de vele sponsors die zijn gevonden hard nodig. Samen met onder anderen de bur gemeester bevolken deze geld schieters overigens de drie of vier boten die in het stukje vliet ko men te liggen. Het 'gewone volk' zal de klassieke klanken moeten beluisteren vanaf de kade, de Marktbrug of de dijk. Op de Veer straat is er daarbij een plek vrijge houden, speciaal voor rolstoelge bruikers. Voor Leo Leiehtenberg is het 'Classical Night Concert' naast een uitgekomen droom ook weer een nieuw middel om zijn stad in de regio en daarbuiten te promo ten. „We willen toch proberen een beetje tamtam in Maassluis te krijgen. Malipaard had vorig jaar een rockconcert (Zomerpop met onder meer de Golden Earring, red.), met licht klassieke muziek hebben we nu de andere kant van het verhaal." Het avondlijk concert biedt daar naast de plaatselijke horeca de ge legenheid zich te manifesteren zoals de gemeente dat voor deze zomer heeft bedoeld. Dus nog geen extra horecazaken aan de Markt van waaruit terrassen wor den bediend, maar horecatentjes met de bijbehorende tafels en stoelen bij speciale gelegenhe den. De Maassluise Markt zal ko mende zaterdagavond dan ook één groot terras zijn. Als onder meer de sponsors mee werken, wil de Stichting Promotie Maassluis van het vlietconcert een jaarlijkse festiviteit maken. „Ja, dat denk ik wel," beaamt Leiehtenberg. „Het moet in feite een traditie worden." Op die ma nier probeert de stichting zich, ui teraard een stuk kleinschaliger, te spiegelen aan het Amsterdamse grachtenconcert en het Kolk-con- cert in Delfshaven. De ene avond die het muzikale op treden nu in beslag neemt, zou in de komende jaren dan uitgebreid kunnen worden naar een festival van drie dagen. „Drie avonden, drie thema's. Op zondag bijvoor beeld Piet de Groot met zjjn koor De Regenboog en op vrydag een paar blaaskapellen. Die tent staat er toch. Dit jaar hebben we daar echter nog niet de energie in ge stoken." Een hoop georganiseer, veel kos ten, maar één ding blijft tot aan de betreffende avond natuurlijk een groot vraagteken: het weer. „Dat is nou eenmaal iets datje niet kan regelen," reageert Leiehtenberg gelaten. „Erg jammer zou het na tuurlijk zijn als het letterlijk en fi guurlijk in het water valt. Maar ja. daar kan je niets aan doer. Omdat het orkest op een overdekt podium zit, kan het een beetje re gen overigens wel verdragen. Maar ais dc regen of andere wee- relementen flink tegen gaan wer ken, zal van een echt speciaal con cert geen sprake meer zijn. Het orkest en de solisten zullen hun muzikale kwaliteiten dan ten ge hore brengen in de nabij gelegen Immanuelkerk. Maassluis - Het overdekte podi um aan de Veerstraat in de bin nenstad van Maassluis zal zater dagavond het Kamerorkest van de Utrechtse Muziekacademie bergen. Dit meer dan vijftig leden tel lend muzikale gezelschap staat onder leiding van dirigent Mar co Bons, oud-Maassiuizer en zoon van wijlen organist Koos Bons. Tijdens het Classical Night Concert worden onder meer werken ten gehore ge bracht van Berlioz, Johannes Strauss ('An der schonen blauen Donau') en Mendelssohn ('Mids ummer nightsdream1). Sopraan Yvette Dekkers en bariton Do- nati di Gioia zullen daarnaast het orkestgeweld aanvullen bij fragmenten uit Burgomastra de Saardam' van Donizetti, Het openingsnummer om acht uur is 'Le nozze di Figaro' van Mozart. Even voor achten is dit nummer ook al te horen, dan vanaf de Grote Kerk. Stadsbeiaardier Ge rard de Waardt sluit er zijn half uur durende concert op het caril lon mee af. Het vlietconcert zal zo'n tweeën half uur duren en dus eindigen rond half elf. Henna Kwak en Piet de Groot zullen de muzikale avond aan elkaar praten. Door Leen van Ooijen Hoek van Holland Vijftien jaar geleden nam Tom Mulder, toen deelraadslid voor de Partij van de Arbeid, het initiatief om op een flink grasveld langs de Ruyter- straat in Hoek van Holland een voetbaldoeltje te krijgen voor on der meer zijn eigen schoolgaande kinderen. Toen het doeltje er vele jaren later eindelijk kwam, hadden Mulder's eigen kinderen daar inmiddels geen behoefte meer aan, maar er was alweer een nieuwe generatie in opkomst die er een balletje kon trappen. Vervolgens beleefde de wijkspeel- plaatsen een enorme bloei dank zij het 'Opzoomeren'. De gedachte om de eigen straat schoon en net jes te houden, werd geboren in de Opzoomerstraat in Rotterdam. De gemeente verleende subsidie en vrijwel elke Rotterdamse wijk kent nu zijn eigen jaarlijkse schoonmaakbeurt, die vaak ge paard gaat met leuke activiteiten. De kans bestaat bovendien om voor de straat een premie van dui zend gulden te winnen in de vorm van gratis werk door gemeentelij ke diensten. Het Tiliapark' liep zaterdag voor uit op de Opzoomerdag, die eigen lijk pas 1 oktober wordt gehou den. Op het grasveld worden een loopbrug met glijbaan in gebruik genomen en bij de officiële ope ning kwam een deelraadsbestuur der zelfs nog een extra klaverblad, beter bekend als 'wipkip' aanbie den. Het veld was omgetoverd in een feestterrein waar tientallen kin deren en hun ouders hun eigen speelveld kwamen inwijden. „Eigenlijk is het best moeilijk," weet Henk Korteland van het ac tiecomité. „We hebben hier een zeer gemêleerde bevolking. Veel vrijstaande, maar ook rijtjeshui zen, waaronder de bijna een eeuw oude historische woningen aan de Ruyterstraat. Natuurlijk is ieder een van goede wil, maar het kost toch wel wat moeite om ze samen te brengen." Zyn echtgenote Joke Winters en haar maatje Esther Rooney ston den intussen te glimmen op de loopbrug. Want zij waren de trek kers van het hele gebeuren. Zij waren ook regelmatig te vinden op het deelgemeentehuis voor een gesprek of voor het bespre ken van de nodige vergunningen. Zaterdag was ook hun grote dag. „Dit geeft een enorme voldoe ning," vond Esther Rooney. „Het is schitterend als je ergens inten sief mee bezig bent geweest en het is dan gelukt." De ouders snoepten inmiddels van de eigen gebakken cake, de kinderen hadden nauwelijks tijd voor de limonade, want er moes ten ook nog spelletjes gedaan worden, terwijl de mannen van gemeentewerken het nieuwe speelwerktuig in de grond plaats ten... inderdaad op zaterdagmid dag! Zeskamp Zaterdag 3 oktober gaat heel Hoek van Holland Opzoomeren, als er tenminste voldoende be langstelling bestaat. Dat gebeurt in de vorm van een Zeskamp, waarvoor men per straat of buurt één keer kan inschrijven met een team van 20 mensen. Tien daar van spelen thuis, de anderen spe len uit. Het is de bedoeling om een sport als thema te kiezen en de straat om te bouwen tot stadion. Dat kan op allerlei denkbare manieren en de deelnemende teams krijgen 250 gulden voor de onkosten. In de straat wordt een parcours ge maakt voor de betreffende sport en de finalisten komen uit tegen een team van bekende Hoekena- ren in een spetterend eindspekta- kel. Uiteraard wordt na afloop van de zeskamp de straat weer schoonge maakt. want de grondgedachte is een nette, gezellige straat, of beter gezegd allemaal nette en gezellige straten in Hoek van Holland. Als voorbereiding it> ei up vrijdag 11 september in De Hoekstee een Opzoomercafé met een bruisende show. een panel van knappe kop pen, verschillende optredens en andere verrassingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1