Bloemen maar geen beker voor Vos en Schoonheim Wederopstanding Neptunus leidt tot plaats in play-offs VRA uit Amsterdam pakt crickettitel, tot afgrijzen van deel VOC-aanhang Eenzijdige derby bij driebanders *J J r fes! $1 Sparta/Feyenoord heeft lot Kinheim in handen Sparta/Feyenoord lijft tafenten in Dijkhuizen gaat 'op z'n Haags' door de bocht Nummer dertien voor Wilco Zuijderwijk Rotterdams Dagblad Maandag 31 augustus 1998 Door Paul van den Bosch Rotterdam Tot half acht gisteravond zijn de cricketers van VOC in de race geweest om het landskampioenschap. Dat was langer dan de meest optimistische supporter van de Rotter damse hoofdklasser vóóraf had verwacht en gehoopt. Maar op de laatste speeldag van de competitie moest VOC de winst en de beker laten aan de enige overgebleven concurrent, VRA. Het was een mooie speling dat die twee ploegen hun - vorige week verregende - ontmoeting moesten inhalen als apotheose van de spannende kampioensstrijd. De derde kandidaat die vóór het begin van afgelopen weekeinde meedong naar het kampioen schap, HBS, was al buiten de boot gevallen. De Haagse club ging de laatste twee wedstrijden in met één punt voorsprong op VOC en VRA, maar struikelde zaterdag al tegen de uiteindelijke degradant VCC. Dat betekende meteen de uitschakeling van HBS voor de ti tel, en voor die mentaal soms zo labiele ploeg reden om er gisteren tegen Exeelsior'20 een karikatuur van een cricketwedstrijd van te maken. Van dat laatste konden VOC en VRA, die zaterdag zelf van respec tievelijk HCC en datzelfde Excel sior hadden gewonnen, allerminst worden beschuldigd. De Amster dammers oogden aan de Over- schiese Kleiweg eigenlijk con stant de betere ploeg. Ze hadden VOC goed onder druk, totdat Davy Bakker (61) en Klaas- Jan van Noortwijk (52) hun ploeg alsnog naar een verdedigbaar to taal van 19? stuurden, In de ach tervolging kwam VRA onver wacht nog in de problemen toen na de solide opening van Maurits Houben (35) en Bas Zuiderent (63) de wickets begonnen te vallen. Hoop Even, zo rond de klok van zeven, groeide de hoop bij het Rotter damse deel van het publiek. Met acht wickets 'down' moesten de staartspelers van VKA de laatste en beslissende runs bijeen sprok kelen, Dat lukte uiteindelijk met een beetje geluk, al was op de overwinning - en dus het kampi oenschap - niets af te dingen. Daarvoor oogde VRA net iets pro- Rob vos (de meest linkse speler op de foto) en René Schoonhe m naast hem zijn zoiuistgehul- digd met bloe men en een cricketbat Beiden spelen volgend jaar niet meer bij VOC, dat zich sinds gisteren de nieuwe vl- ce-landskam pioen mag noemen. Vos stopt, Schoon heim gaat naar IID In De venter Foto Peter Molken fessioneler. Het deed een aantal VOC'ers wel zichtbaar pijn dat VRA op Laag Zestienhoven met de bloemen en champagne stond te pronkenWant de relatie tussen beide verenigingen - Rotterdam versus Amsterdam, niet te verge ten - stond de afgelopen maan den bol van de naijver en senti menten, met name onder de be stuurders en toeschouwers. Wie tijdens het beslissende competi tieduel zijn oor te luisteren legde langs de zijlijn, had geen moeite die aversie te ontdekken. VRA, dat zijn vierde landstitel binnenhaalde en de eerste sinds 1981, geldt in de (Rotterdamse) volksmond als de club, die het kampioenschap heeft gekocht. Daarbij wordt bijvoorbeeld gewe zen op Bas Zuiderent, de VOC'er die vorig jaar als cricketer een controversiële overstap naar zijn studiestad Amsterdam maakte, „Hoeveel eigen spelers spelen er nou eigenlijk bij VRA?" schreeuwde een Rotterdamse supporters vanaf het balkon van het clubhuis richting de 'vijande lijke' aanhang, „Als het er één is, is het veel." Kwade blikken waren zijn deel. De altijd nadrukkelijk aanwezige voorzitter John Wories heeft er nooit een geheim van gemaakt dat h(j met zijn VRA wilde terug keren naar de nationale top. Het was hem een doom in het oog dat er bij de lagere elflallen 'nog nooit zo veel gezellige barbeques waren geweest', maar dat het eerste elf tal niet meespeelde om de titel. Hij sprokkelde een team bij el kaar, dat op papier - en vaak ook op het veld - het sterkste van de huidige hoofdklasse was. Maar bij andere clubs, en bij VOC voo-wp, ontstond het idee dat de Amster dammers het succes wilden ko pen, Kritiek, die zoals zo vaak vooral in de wandelgangen werd gespuid, in het roddelcircuit en buiten de lijnen. Er werd dan altijd als contrast ge wezen op het tweede team van VRA, de kweekvijver zogezegd, dat niet altijd compleet kon aan treden en roemloos uit de reserve- hoofdklasse degradeerde. „Ik vind het dan ook vreselijk dat ik die mannen nu met die kampi oensbeker in ons clubgebouw zie rondlopen," stak een VOC-be- stuurder zijn afkeer niet onder stoelen of banken. Terwijl VRA het nu afgesloten sei zoen voortdurend werd gecon fronteerd met de favorietenrol, is VOC langzaam naar boven.gekro pen. De vergelijking met het Deense voetbalelftal uit 1992 is weieens gemaakt - ook een ploeg die als underdog in de juiste vorm kwam. Maar in. tegenstelling tot die Deense voetballers van zes jaar gelede/bleven de VOC'ers te langen leste met lege handen ach ter. Nadat bondsvoorzitter Kené van Ierschot de kampioensbeker had overhandigd aan VRA, nam de man die hem destijds opvolgde als VOC-preses, Rob van Weelde, afscheid van Rob Vos en René Schoonheim. Beiden speelden gisteren hun laatste wedstrijd in VOC-één. Opvallend was het verschil tussen beiden. Rob Vos, die zaterdag nog 'even' een fraaie century (101 runs) had neergelegd tegen HCC, bedankte zijn teamgenoten voor de vele jaren in de Rotterdamse hoofdmacht. Schoonheim nam de bloemen en het cricketbat in ont vangst, zweeg en wekte de indruk 'not amused' te zijn. Zijn afscheid is ook niet bepaald vrijwillig, VOC geeft de voorkeur aan een jeugdi ge wicketkeeper. Vijftiger Schoonheim gaat daarom volgend seizoen spelen bij promovendus Koninklijke UD in Deventer. Hoofddorp - Zelf zijn de honkbal lers van Rctif Sparta/Feyenoord kansloos voor het bereiken van de play-offs, maar bij de samenstel ling van het kwartet dat over twee weken om de landstitel gaat strij den, kunnen zij nog een grote vin ger in de pap hebben. Met name de collega's van Kin heim zullen met belangstelling de verrichtingen van de Rotterdam mers in de gaten houden. Wint Sparta/Feyenoord woensdag in het Pim Mulierstadion van Pio niers en zaterdag op eigen veld van Expos, dan heeft Kinheim het bereiken van de play-offs zondag (tegen Pioniers) weer volledig in eigen hand, mits daags tevoren niet van RCH wordt verloren. Het seizoen 1998 krijgt voor Spar ta/Feyenoord ai met al nog een aardig slot. Daar dragen de volge lingen van coach Rob Hendriks zelf het nodige toe bij door - zoals afgelopen weekeinde - hoger aangeslagen teams als HCAW (vrijdag op het nippertje 6-7) en Pioniers (zaterdag 6-6 na 12 in nings) het vuur na aan de schenen te leggen. De nachtelyke thuiskomst van de wedstrijd in Bussum (wegwerk zaamheden bij Woerden zorgden voor uren oponthoud) kostte de roodwitten zaterdag in Hoofddorp een vroege 4-0 achterstand. Wer per Tony Benningshof, die in Bussum ontbrak en wel goed was uitgeslapen, werd al in de eerste inning tot driemaal toe in de steek gelaten door zijn veld. In totaal maakte Sparta/F gedurende de bijna acht innings die Bennings hof op de heuvel stond zes fouten. Daarom mocht het een wonder heten dat de Rotterdammers in de wedstrijd bleven: 4-4 na zeven, 6-6 na it o innings. Schiedam Honkbalclub Schiedam raakt drie jeugdige talenten kwijt aan hoofdklas ser Sparta/Feyenoord. Het zijn de werpers David en Lesley Gerkema en de binnenvelder Casper van de Toom, Volgens coach Rob Hendriks van de Rotterdammers behoort met name de tweeling Gerkema al jaren tot de talentvolste honk ballers uit de regio. Dat het daarbij bleef, was mede te danken aan knap coachwerk van Hendriks. Zowel in de negende als tiende inning kreeg de thuis ploeg, met slechts één man uit, lo pers in scoringspositie. Beide ke ren gaf Hendriks werper Berry Tilmans, die Benningshof was ko men aflossen, opdracht Hoofd- dorpse slagmensen met opzette lijk vier wijd op de honken te zet ten, in de hoop dat het maken van nullen door de 'gedwongen loop'- situaties zo eenvoudiger zou zijn. Bovendien liet Hendriks linksvel- der Berti Richardson positie kie zen naast de korte stop om zo doende de Hoofddorpse bitters als het ware te dwingen voor de 'lange bal' te gaan. Die opzet slaagde volledig. Beide keren kwam Tilmans zonder kleer scheuren uit de problemen. Waar na de coach in de laatste twee in nings zelf de heuvel beklom en hoogstpersoonlijk het (in honkbal vrij zeldzame) gelijk spel veilig stelde. In Hoofddorp speelde Mar lon Fluonia zijn 5ööste wedstrijd in de hoofdklasse. SPARTA/F„„00 0 031 102 000=6-15-6 PIONIERS.„202 000 020 000=6- 8-2 Werpcijfers Re t Lf Sparta/Feyenoord: Tony Benningshof (7 2/3 innings 3 man) 3-1-4- 6, Barry Tümans (2 2/3) 2-4-4-0, Sob Hen driks {1 2/3) 1-0-0-0. Minolta Pioniers: Ri chard Orman (8 1/3 1) 5-1-11-1, Mark Steenhof (3 2/3) 1-3-4-1. Homeruns: geen. Door Chris Mast RotterdamHet begon bijna een tonig te worden. Woensdag debu teerde Robert Eenhoorn als honk- balcoach van Tropicana/Neptu- nus. Zijn ploeg won op het terrein van Sparta/Feyenoord met 5-0 van Minolta/Pioniers. Zaterdag volgde Eenhoorns de buut op eigen veld tegen Finish Profiles/Expos, evenals Pioniers een potentiële concurrent in de play-offs. Neptunus won met de- Leon Smolders aan stoot in zijn partij tegen Hans-Jürgen Kühl. FotoCor vos Rotterdam Sotfender, het voor malige Tegelhal Zuid, is de eredi visie driebanden uitstekend be gonnen met een 6-2 zege bij stad genoot Paperclip International. Het heeft er zelfs lange tijd naar uitgezien dat de club uit Rotter dam-Zuid zelfs met 0-8 zou win nen. Maar net op tijd wist Danny Breur in zijn duel met leeftijdsge noot Dick van Uum het tij te te ren. Acht beurten duurde zijn in zinking, maar daarna trok Breur de overwinning (5048) in drie beurten naar zich toe. Het bleef echter de enige winst voor de ploeg van de Goudsesin- gel. Solfender heeft namelijk ster ke buitenlandse troeven in huis. Richard Bitalis kwam tegen Pa perclips nieuwe kopman Ad Koorevaar zó goed voor de dag dat zijn tien caramboles, die hij in twee beurten maakte in de slotfa se, een onoverbrugbare kloof was. De Zwijndrechtenaar verloor in 35 beurten met 46-50. Ook Hans-Jürgen Kühl speelde tegen Leon Smolders eminent. De Belg kende een zwakke start, vocht zich terug in de wedstrijd, maar op het moment dat hij weer aansluiting kreeg, moest Smol ders buigen: 31-50 in 34 beurten. De derde winstpartij van Solfen der kwam op naam van Bert van Manen, die met 30-50 weinig te genstand kreeg van Luc van Straalen. zelfde cijfers: 5-0. Gisteren was, wederom thuis, Pioniers opnieuw de tegenstander. Neptunus won wederom; maar niet met 5-0, want dat was eentonig geworden. Het werd nu 54 en met name in de laatste inning was het onge meen spannend. In zekere z ti was Eenhoorn we! blij met dat einde. „Beter nü dan in de play-offs." Want Eenhcom en de toeschouwers hadden in die fase een aantal mooie maar ook domme staaltjes honkbal gezien. Zo was er een knappe verdedi ging van een stootslagsituatie bij een door Pioniers bezet eerste en tweede honk. Pas afgelopen donderdag was daarop getraind. Prompt viel de nul op het derde honk in plaats van, zoals gebruikelijk, het eerste. Zo was er ook de 'bijna onvermij delijke' fout van korte stop Eady Dix, die ais het spannend wordt zichzelf wil overtreffen en prompt met zijn aangooi het gravel voor eerste honkman Eric de Bruin trof. Zo was er de kwetsbaarheid van werper Ken Brauckmiller, die in de zesde inning Micha Klooswijk had afgelost. Klooswijk maakte zoals eerder tegen RCH/Cement- bouw, toen hij zijn rentree in de hoofdklasse vierde, een degelijke indruk. Opvolger Ken Brauckmil ler kreeg in die negende inning drie hits op rij tegen. Pioniers kwam daardoor van een 5-3 achterstand terug tot 5-4. Maar er was ook het voortreffelijke op treden van de opgetrommelde derde honkman Ron Agterberg. Met zijn diepzee-pitches maakte hij 'de laatste twee nullen. Eerst met een drieslag op een wanhopig hengelende Pionier Alex Spieker man op dat moment met drie uit vier de beste vijandelijke slag man. De laatste en beslissende nul was een vangbal van linksvel- der Adonis Kemp. Eenhoorn over zijn beslissing om Brauckmiller te vervangen door Agterberg: „Ken gooit harder. Daardoor heb je meer kans op en vangbal in het buitenveld. Maar op dat moment was dat niet ge noeg voor ons. Ron gooit langza mer en met zijn 'submarine'-bal- len L er meer kans op een dubbel spel." Door de dubbele zege plaatste Neptunus zich dan toch voor de play-offs. Ook kan Neptu nus een tweede plaats in de eind stand al bijna niet meer ontgaan. Half juni na niet minder dan elf nederlagen in de eerste twee maanden van de competitie had coach Jan Collins al berekend dat er niet meer dan vier bjj mochten komen. Een kloppende rekensom. Er zijn nog maar twee veriiesartijen aan dat totaal toegevoegd: twee we ken geleden tegen koploper Mr Cocker/HCAW. Maar van die twee bleef de schade beperkt, juist om dat de tegenstander niet meer een 'directe' concurrent was. Na die wonderbaarlijke wederopstan ding en het effect van Eenhoorn op de ploeg - dat lijkt op die van een met EPO gedoopte Tourren ner - is Neptunus nog niet de gro te kanshebber om de landstitel van Pioniers over te nemen. Maaf wel om in elk geval anders dan vo rig jaar de finale, de Holland Se ries, te bereiken. Er is nog een ander obstakel: het stadion ofwel het licht op het Nep tunus-veld. Als Neptunus inder daad op de tweede plaats eindigt, begint het de play-offs op vrijdag 11 september met een thuiswed strijd. Neptunus wil die wedstrijd graag in het eigen stadion spelen. AUeen zal dan de komende dagen nog even hard doorgewerkt moe ten worden om het licht weer compleet te laten branden. Anders moet net zoals overmor gen (aanvang 20.30 uur) voor de wedstrijd tegen Expos opnieuw worden uitgeweken naar het veld van Sparta/Feyenoord. Maar bij Neptunus redeneert men 'niet al leen eigen huis, maar ook eigen licht is goud waard'. Zaterdag EXPOS,,.,-..,,.000 000 000=0- 3-0 NEPTUNUS.-.101 110 01 x=5-10-l Expos: Jerry Breek (7 1/3) 4-2-10, Bart van Wissen (2/3) 0-0-0 Neptunus: Rob Corde- mans (7) 8-6-2, Enk Remmerswaal (2) 3-1-1. Home runs: geen. Winnaar: Cordemans. Verliezer: Breek Zondag PIONIERS....010 001 002=4-10-1 NEPTUNUS.....002 101 01x=5-lï-2 Pioniers: Peter Callenbach (7 1/3) 3-2-11, Michiel van Kampen (2/3) 0-04) Neptunus: Micha Klooswijk (5 2/3} 2-2-5, Ken Brauck miller (2 2/3) 1-3-5, Ron Agterberg (2/3) 1-0- 0 Home runs: geen Winnaar Klooswyk. Verliezen Callenbaeh Save: Agterberg Door Dan Rolandus Zuidland Martin Dijkhuizen ging in de 45e wieler ronde van Zuidland als een kamikaze de laatste bocht in. De 21-jarige renner uit de stal van Weba/ Van Vliet nam op het glibberige parcours alle risico's en was in de lange sprint met meer te achterhalen. Het waren de eerste bloemen van het seizoen voor Dijkhuizen, waarmee hij zijn aantal overwinningen bij de amateurs op twee (na Poeldijk '97) bracht. „In de laatste ronde lag ik nog ver achter, maar ik ben naar voren gereden en ik knalde 'op z'n Haags' de laatste bocht in," sprak de Hagenaar. De troostprijs wasvoor John Talen. Met een verbeten trek op zijn gezicht had de Spijkenisser nog gepro beerd om de ontketende Dijkhuizen te achterhalen, maar hij moest zich uiteindelijk kansloos gewonnen geven. „Vlak voor de laatste bocht was alles weer bij elkaar gekomen. Ik lag in vierde positie, maar slipte enigszins weg. Toen ik opkeek zag ik dat Dijkhuizen een gat had geslagen en moest ik meteen voluit in de beugels. Ik was gewoon te laat, waardoor ik helaas niet meer bij hem kon komen. Bovendien wilde ik op het gladde parcours geen extra risico nemen.' De gretige Dijkhuizen liet zich meteen al gelden met een sterke uitlooppoging. Het jagende peloton re kende hem al na twee ronden in. Met nog zo'n £5 kilo meter voor de wielen demarreerde Arthur Fahren- hout en kreeg de Hekelinger Remco Noordermeer in zijn wiel mee. Even later sloten Frantjois Franse, Ed ward Fahrenhout (winnaar van de leidersprijs) en Er ik Bos zich bij het tweetal aan. De vijf bleven onder aanvoering van de gebroeders Fahrenhout lange tijd vooruit. Toch kregen de lei ders niet meer dan vijftien seconden voorsprong. Met nog zes toeren voor de wielen werden zij dan ook opgeslokt door de jagende achtervolgers. In de laat ste zes kilometer wees alles erop dat de Ronde van Zuidland zou uitmonden in een massasprint. In de laatste bocht gaf Martin Dijkhuizen vol gas en liet zich in de wel zeer lange spurt niet meer verassen. Rob Sienders komt na zijn operatie stilaan weer in oude doen, hij werd in Zuidland verdienstelijk derde. Bij de veteranen ging de zege naar Ton van Duijven- bode. De Noordwijker demarreerde in de laatste ron de en liet zich nietmeer verrassen. Willem Varekamp uit Hellevoetsluis legde beslag op de tweede plaats door in de spint Hans Egberts, Gijs Nederlof en de kampioen van Nederland, Jacques van Kessel voor te blijven. Leo van Dorp uit Zwartewaat was de sterkste bij de cyclo/veteranen. Wilco Zuijder wijk, winnaar inAbben- broek. „In vergelijking tot andere koersen wordt hier m Abbenbroek heel anders gereden. Foto Cor Vos Door Dan Rolandus AbbenbroekIn de laatste vier kilometer van de 22e Wielerronde van Abbenbroek sloeg Wilco Zuijder wijk zijn slag. Op de 'grote molen' had de Poeldijker een mooi richtpunt in de lange Roland Rozenveld. Wilco zag, kwam en overwon. Hij passeerde Rozen veld of-ie stilstond en denderde vervolgens op de fi nish af. De overwinning in Abbenbroek was zijn der tiende zege van dit seizoen. „Bijgelovig? Waarom? Vorig jaar won ik dertien koersen en ik ben weieens eerste geworden met het rugnummer dertien. Maar oké, het mogen er best meer worden. De benen doen nog steeds zeer, maar eenmaal op de fiets herstel je vanzelf en gaat het als een speer. Met het NK-tljdrijden van woensdag voor de boeg heb ik me rustig gehouden. Wel gaten dicht gereden, hoor. Ik gokte op de laatste paar ronden. In vergelijking tot andere koersen wordt hier in Abben broek heel anders gereden. Het is een kleine klassie ker, wrarin veel mogelijk is." Smaakmakers Ln de 22e editie van de Ronde van Ab benbroek, met een rennersveld van ruim zestig deel nemers, waren ongetwijfeld de gebroeders Edward en Arthur Fahrenhout. De beide Hekelingers kletsten er evenals een dag eerder in de Ronde van Zuidland meteen al in. Nadat een groepje met onder meer de Vlaardinger Martin Schouten (PRC Delta/Toyota-France Limou sin) na 15 kilometer was ingelopen, trokken de Fah- renhouts aan hun stutten. Het tweetal kreeg Richard Visscher, Edwin Vrauwdeunt. de zeer actieve Jan Goedendorp en Stefan Slager in hun wiel mee. Met nog veertig kilometer voor de wielen sloten on der aanvoering van Wilco Zuijderwijk voorts Theo Akkermans, Emiei van Dijk en de Hoekse Renners Roland Rozenveld, Edwin Hofstee en Erik Bos by de koplopers aan. Later kwamen daar nog eens twaalf renners by, waardoor het spel weer kon beginnen. In een zinderende finale, waarin de wind aan kracht begon te winnen, vielen er veel gaten. In de laatste ronde demarreerde Roland Rozenveld en leek de Hoekse Renner op weg naar zijn eerste seizoenzege. Maar hij zag in een flits iempobeul Wilco Zuijderwijk op hem afstevenen. „Zuijderwijk reed verschrikke lijk hard. Hij heeft verdiend gewonnen," bekende de balende Numansdorper. „Tegen Wilco was ik niet op gewassen. Hij rijdt harder dan sommige profs." Edward Fahrenhout, die als derde de meet passeer de, griepte nog even na. „In Zuidland kletsten wij er ook in, maar wilde een aantal mannen niet meewer ken Wij zijn nu eenmaal geen renners, die in het wiel blijven zitten, maar de koers hard willen maken. Wij hebben daardoor teveel krachten verspeeld."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5