43 'Vissertjes' maken zich op voor van de waarheid Het voetbalbeest Edwin Berveling is eindelijk getemd 'Ik zit het liefst in de snoephoek' 'Samen de hoofdklasse onveilig maken. Ja, dat lijkt ons wel wat' 'Ik laat het nu wel uit mijn hoofd om in het veldLstomme dingen uit Halen' Hart .voor de club Rotterdams Dagblad h |y3& Donderdag 3 september 1998 Door Sander Sonnemans Veel hebben de gebroeders Visser niet gemeen. De enige duidelijke gelijkenis die Robert (21) en Tom (24) hebben, is bovendien niet eens zichtbaar. Die zit onderhuids. Beiden hebben een echt Excelsior Maas sluis-hart. Wat er in hun carrière ook gebeurt, Excelsior blijft hun club en ze zullen er altijd - mocht er in de toekomst voor één van de twee of beiden een lucratief uitstapje inzitten - weer terugkeren. Voorlopig begint het tweetal dit seizoen nog aan het zelfde avontuur, hoewel de doelstel lingen nogal uiteenlopen. ..Meedraaien in de top drie van de hoofdklasse A en hope lijk kampioen worden," zegt Robert, de aanvaller. „Een basisplaats verwerven en een kampioenschap." hoopt Tom, de verde diger. Robert, de jongste van de twee Vissertjes die beiden bij 'Maassluis' voor het eerst achter een bal aanrenden, komt zelfverze kerd over. Hij gaat ervan uit dit seizoen weer in de basis te staan, in de punt van de aanval of misschien wel kort daarachter, maar in elk geval met het doei zo veel mo gelijk treffers tegen het garen te jagen. 1 Tom zal zich weer moeten bewijzen, of be ter gezegd, terug in de hoofdmacht moeten knokken. Want onder Mark Nijssen, de naar SC Feyenoord vertrokken oefenmees- ter die is opgevolgd door Eric Gudde, ver- ROBERT OVER TOM Sterke punt: Als hij zelfvertrouwen heeft, is hij één van de beste spelverde lers die ik ken. Zwakke punt: Weinig zelfvertrouwen. Slechte eigenschap: Hij is vaak te net jes, hij zou meer schoppen moeten uit delen. Goede eigenschap: Hij is slim en weet wat hij wil. Hekel aan: Luie mensen. Mag graag: De hele zondag in bed blij ven liggen en sport kijken. dween de verdediger min of meer in de anonimiteit en zat hij meer in de dug-out dan dat hy binnen de krijtlijnen verscheen. Nu Gudde het aan de Lavendel straat weer voor het zeggen heeft, ziet Tom Visser plotseling weer perspectieven. Hij acteerde in de tijd dat Eric Gudde hoofdtrainer was bij Excelsior als basisspeler, maar raakte na het vertrek van de oefenmeester (Spijkenisse) zo goed als in de vergetelheid. „Ik er vaar de terugkomst van Gudde als positief," zegt Tom, by zijn club ook nog actief als jeugdtrainer. „Ik heb een trainer nodig die mij vertrouwen geeft. Als ik dat inder daad krijg, ga ik meestal steeds beter voetballen en zal ik dat ver trouwen ook niet beschamen. Ik weet goed hoe Gudde traint en ik ken zijn visie: een visie die ik na streef. Maar ik heb de afgelopen twee jaar nooit het gevoel gehad dat ik het vertrouwen kreeg. Nijs sen denkt anders over het voetbal dan ik. Ik kan dat wel begrijpen, maar daarom is het nog wel jam mer. Want als ik het vertrouwen niet krijg, ben ik snel geneigd mijn kop te laten hangen. Mijn broer zou heel anders reageren. Robert zou zich keihard terug- knokken." Opvallen Onder Aad Andriessen, Nijssens Robert (links) en Tom Visser. De broertjes zien het met trainer Eric Gudde weer voor de groep, dit seizoen wel zitten met Excelsior Maassluis. Foto Poter Motkenboer voorganger die Excelsior Maassluis na de degradatie in Guddes afscheidsjaar in één keer weer terugbracht naar het hoogste amateumiveau, speelden de 'Vissertjes' nog samen in het vlaggenschip. Maar Ro bert, was altijd zekerder van zijn plek dan broer Tom. Waarschijnlijk omdat scorende aanvallers nu eenmaal makkelijker opval len dat noeste verdedigers. Toch moest Ro bert met Mark Nijssen als trainer zijn basis plaats zien te heroveren. „Maar toen ik die eenmaal terug had," zegt de jongste Visser die met een stevig dieet de nodige overtolli ge kilo's heeft weggewerkt, „is er nooit meer over gedacht mij er naast te zetten. Aan de ene kant voelt het wel lekker om zeker te zijn van je zaak, maar het zou mis schien beter zijn als er meer con currentie had bestaan. Want als je op een bepaald moment niet meer voor een prijs speelt en je hebt al een basisplaats, dan wordt de honger naar de bal steeds minder. Ik speelde eind vorig seizoen ook lang niet meer zo goed en scherp dan eerder in de competitie. Ik voelde niet meer die spanning, Ik heb altijd wel een prikkel nodig; veel publiek of een belangrij ke tegenstander. Dat is kicken." Tom verschilt in legio opzichten met zijn broer Robert. Hij is niet alleen ruim twee jaar ouder, ze tonen uiterlijk nauwelijks overeenkomsten. Robert heeft donkerrood haar, is steviger gebouwd, kijkt met zijn pretoogjes vrolijker uit zijn ogen en lijkt flierefluitend door het leven te stappen. Heeft iets avontuurlijks ook. Daarom wil hij als hij volgend jaar zijn studie aan het CIOS heeft afgerond, eersteens iets van de wereld gaan bekijken. Tom, HES-student, is meer een man van het driedelige kostuum. Weet wat hij wil en heeft zijn toekomst plannen al ruwweg uitgestippeld. Voor wat betreft het voetbal heeft hij voor komend seizoen maar één doelstelling: een basisplaats. „En dan het liefst op de plek die ik am bieer: als verdedigende midden velder. Als ik dit seizoen geen deel had uitgemaakt van de selec tie, dan was ik waarschijnlijk wel op zoek gegaan naar een andere club- Maar ik mag het nog een jaar proberen en ga er gewoon voor. Ik hoop nog een jaar of vier, vijf bij Excelsior Maassluis mee te draai en. Daarna kan ik altijd nog met vrienden in een lager elftal gaan spelen. Ja, by Excelsior, want dat blijft toch mijn duppie." Aanbiedingen Dat zegt broertje Robert ook. Op aanbiedingen van andere hoofd klassers zal hij dan ook niet in gaan, maar meldt zich een betaald voetbaiorganisatie zich voor de spits die tevens goed als stootblok in defensie inzetbaar is, dan staat hij daar niet onwelwillend tegen over, „Ik ben al eens twee seizoe nen weggeweest bij Excelsior, maar toen was ik 15 jaar. Het werd niets bij Sparta. Kijk, een dub in de eredivisie ambieer ik altijd, maar een leuke ploeg in de eerste divisie lijkt me ook wel wat. Die uitdaging wil ik wel aangaan. Ei genlijk wilde ik afgelopen seizoen alles op alles zetten om me in de kijker te spelen, maar dat is er he laas niet van gekomen. Daarom probeer ik het dit seizoen maar weer. En het moet nu gebeuren, want het jaar erop wil ik eventu- eel naar Amerika. Begrijp me goed, het is niet zo dat ik komend seizoen voor mezelf ga lopen voetballen want mijn grootste uit daging is voorlopig kampioen worden van de hoofdklasse A. Als dat gebeurt, komen de clubs waarschijnlijk vanzelf. Als de ploeg goed draait, speel ik vanzelf ook steeds beter." „Ach." lijkt broer Tom meer heil te zien in een succesvol vervolg van Roberts carrière, „aanvallers komen sowieso sneller bij be taald voetbalclubs in de picture dan verde digers. Edgar van der Roer, Marinus Dijk huizen, Faust van der Meer en nu Kees Starmans; allemaal het betaald voetbal in gegaan, allemaal aanvallers. Voor een ver dediger zit het er niet zo snel in. Daarom ga ik vooriopig eerst maar voor een basisplaats hier bij Excelsior. En dan samen met Ro bert in het centrum. Ja, dat lijkt ons wel wat; met z'n tweeën de hoofdklasse onvei lig maken." TOM OVER ROBERT Sterke punt: Karakter en fysieke ge steldheid. Zwakke punt: Loopvermogen. Slechte eigenschap: Lui, maar dat heeft geen betrekking op voetbal. Goede eigenschap: Doorzettingsvermo gen. Altijd gaan voor het uiterste. Hekel aan: Mensen die tegen hem snau wen. Mag graag: Stappen met vrienden. Door Fred Louter Voor SWSMC'er Edwin Berveling lijkt met de komst van oefenmeester Guus Haak naar de Schiedamse eersteklasser, halver wege het vorig seizoen, eindelijk een einde te zijn gekomen aan een tijdperk waarin hij elk jaar door schorsingen wel enkele duels gedwongen langs de zijlijn moest toezien hoe zijn ploeggenoten het er in die wedstrij den vanaf brachten. Volgens de langharige verdediger behoren onnodige schorsingen voortaan tot het verleden. „Voetbal blijft emotie en ook ik kan natuuriyk nog steeds, net als iedere andere speler, in de fout gaan. Maar echt domme dingen zal ik in het veld niet snel meer uithalen. Dat heeft veel, zo niet alles te maken met onze trainer Guus Haak. Als ik ook even maar in de ver leiding kom over de schreef te gaan, staat Haak al langs de lijn om mij op mijn verant woordelijkheid te wijzen, Vroeger deden trainers dat natuurlijk ook wel, maar Haak dwingt mei zijn persoonlijkheid 2oveei af, dat ik het nu wel uit mijn hoofd laat stom me dingen in het veld uit te halen. Eigen lijk ben ik deze man vijftien jaar te laat te gengekomen." Bij de afdeling tuehtzaken van de KNVB moet men inmiddels een waar dossier heb ben opgebouwd van de speler die bekend staat als iemand met nog de absolute wil om te winnen. Gaat het niet goedschiks, dan maar kwaadschiks. „Natuurlijk loopt een type ais ik nogal eens tegen een kaartje aan, maar één van de hoofdoorzaken van al mijn schorsingen is toch wel het feit dat ik niet tegen onrecht kan. Als dat gebeurt, raak ik echt mijn hoofd kwijt en doe dingen die dus eigenlijk niet door de beugel kunnen. Maar goed, la ten we hopen dat het volgend seizoen onder Haak echt gaat lukken mij te beheersen op zulke momenten. Die intentie heb ik in elk geval wel." Alle incidenten en daaruitvolgende schor singen ten spijt, Berveling kan terugzien op een nu al zeer imposante carrière in het amateurvoetbal. Als pupil ooit begonnen aan de Marathonweg bij Fortuna in Vlaai- dingen, belandde hij op zyn twintigste jaar bij Excelsior Maassluis waar hij acht jaar zou blijven hangen. „Ik heb een fantastische tijd gehad in Maassluis met als hoogtepunt natuurlijk het kampioenschap bij de zaterdagama teurs in het seizoen '90f 91. Eric Gudde was destijds trainer, een absolute kanjer op voetbalgebied, de beste die ik heb meegemaakt. Een seizoen ook waarin al les De carrière van Edwin Bervellngln vogelvlucht. Als spits van Fortuna (foto boven) was hij het die regelmatig onderuit werd geschopt Bij Excelsior Maassluis had hij het als keiharde verdediger ook vaak aan de stok met de arbiters. In dienst van SWSMC (foto links) is hij een stuk beheerster geworden en speelt hij zelfs soms de vermoorde onschuld. Areftfoffoto'iPetw Molkenboar 'klopte', zowel binnen als buiten het veld en dat is een heerlijk ge voel. Op het moment zelf besef je niet hoe moeilijk het is dat te be reiken omdat het dan zo gemak kelijk gaat. Maar later, als het weer wat minder gaat, merk je pas hoe goed we toen als club eigen lijk waren. Achteraf had ik daar gewoon moeten blijven, dan had ik er nu nog ingestaan, want wat nu op mijn positie loopt vind ik niets bijzonders. Maar ja, 'Maas sluis' wilde destijds schoon schip maken en met veel nieuwe spe lers opnieuw beginnen. We heb ben kunnen, zien hoe dat toen af liep. Juist ja, met degradatie." Geen Excuses Na twee redelijk anonieme seizoe nen bij Deltasport belandde Ber veling vervolgens bij SMC waar hij komend seizoen als SWSM C'er alweer zijn vierde seizoen in gaat. Een seizoen waarin het, als het aan Berveling ligt, absoluut moet gaan gebeuren. „Dit jaar moeten we gewoon kam pioen worden Het is ai twee keer op het allerlaatste moment fout gegaan, maar volgend jaar zijn er geen excuses meer. Met Haak vanaf het begin voor de groep wa ren we vorig jaar al gewoon kam pioen geweest, We hebben er een aantal goede spelers bij, de ac commodatie is verbouwd, alles staat bij deze dub dit seizoen in het teken van promotie naar de hoofdklasse van het zondagama- teurvoetbal. Trouwens, als de club die ambities niet zou hebben, was ik lekker weggegaan wam ik wii wel voetballen by een club met ambities. Ik voel me ondanks mij n leeftijd nog veel te goed om zomaar er gens vrijblijvend een balletje te gaan lopen trappen. Ik heb lichamelijk ook nog ner gens last van. Het enige dat ik afschuwelijk vind is de voorbereiding op een nieuw seizoen, maar dat vond ik tien jaar geleden ook al dus dat heeft niets met mijn leeftijd te maken. Daarnaast is het voetbal nog steeds mijn grootste hobby. Nee, deze jongen gaat door tot hij er dood bij neervalt" Berveling - in het dagelijks leven glazen wasser - bekruipt, als hij terug kijkt op zijn voetballoopbaan, toch het gevoel niet echt alles uit zijn loopbaan gehaald te hebben. „Ik heb in de E-jeugd de kans ge had naar Feyenoord te gaan maar voor het vervoer naar de trainin gen was je destijds nog op je ou ders aangewezen en dat ging ge woon niet. Nu is dat allemaal be ter verzorgd. Een tweede kans met het betaalde voetbal in aanra king te komen, kreeg ik op mijn negentiende toen SW mij vijf wedstrijden volgde. Alles zag er goed uit tot ik in het laatste duel de rode kaart kreeg. Einde verhaal voor Wim Jan sen want op iemand die zich niet kon be heersen, zaten ze natuurlijk niet te wachten in Schiedam. Jammer maar helaas." Een leven zonder voetbal kan Berveling zich maar moeilijk indenken. „Echte hob by's heb ik niet of het moet zijn dat ik sa men met Peet Hofman van CION af en toe met de honden lekker langs het strand een eind ga wandelen. Alhoewel, als ik er goed over nadenk resulteren zulke uitstapjes meestal in een bezoekje aan de kroeg waar we er dan lekker een. paar gaan nemen, ha, ha," lacht de blonde verdediger. Vrijwilligers. Hoewel ze veelal werken échter de schermen en dus eigenlijk in de anonimiteit hun steentje bijdragen, kunnen voetbalclubs niet zonder hen. Marijke Gerkema (51) is er zo eentje. Ze viert dit seizoen bij HBSS haar koperen jubileum want de goedlachse Schiedam se doet ai 12,5 jaar bardienst bij de Har- ga-club. Dat is nog niet alles. Bij thuis wedstrijden van het eerste staat ze aan de poort én verkoopt ze de loten voor het rad van avontuur. Door Sander Sonnemans „Ik heb vroeger nog veel meer gedaan voor de vereniging, maar door gezond heidsproblemen heb ik een stapje terug moeten doen. Bijna elke avond was ik wel achter de bar te vinden en dan ook nog el ke zaterdag natuurlijk. Binnen de moge lijkheden blijf ik wel zo veel mogelijk doen, want ik zou niet zonder HBSS kun nen." Marijke Gerkema, een stevig gebouwde tante bij wie humor hoog in het vaandel staat. Ze is één van de vele vrijwilligers die eigenlijk bij het interieur van de club horen. Ze kan niet zonder de club, de dub kan niet zonder haar. Het typische van het hele verhaal is dat ze eigenlijk niet ge ïnteresseerd is in voetbal. „Ik heb er ook helemaal geen verstand van." Hoe is ze dan bij HBSS terecht gekomen"' „Dat heb ik aan mijn zoon Eric te dan ken," grijpt de spontane vrouw naar het verleden. „Die is hier gaan voetballen en vanzelfsprekend ging ik bij hem kijken. Een jaar later werd ik gevraagd voor de bardienst omdat ze hier nogal omhoog za- ten. Nou ging ik altijd wel mee naar het voetbal, maar na een halfuurtje had ik het altijd we! ge zien. Ik maakte me dan liever ver dienstelijk voor de club. Zo lang mijn zoon bij HBSS voetbalt, doe ik bardienst en dat is nu twaalfen- eenhalfjaar." Marijke Gerkema is het zonnetje in de HBSS-kantine. En vooral op zaterdagochtend straalt ze van oor tot oor. Dan komt de jongste jeugd over de vloer en juist daar geniet ze het meeste van. „Heer lijk! Zalig," zegt ze verrukt. „Nie mand begrijpt wat er leuk aan is snoep aan die kleintjes te verko pen. Koffie schenken op zaterdag ochtend is wel gezellig, bier tap pen zie ik niet zitten, maar snoep verkopen aan dat grut, dat is het mooiste wat er is. Op toemooida- gen zit ik dan ook het liefst in de snoep- hoek. De hele dag. Heerlijk, die kleintjes die willen weten wat ze allemaal voor een kwartje of een dubbeltje kunnen kopen." Ruzie Een 2alig mens. Lacht altijd, Is immer goed geluimd. Maar er valt met haar niet te spot ten. Als het moet, staat ze op haar strepen en een sterke vent die haar daar vanaf krijgt. „De gekste dingen verzinnen ze om bij de thuiswedstrijden gratis naar binnen te komen," zegt ze over haar andere 'baan' bij HBSS; het verkopen van toegangskaart jes. „Ik heb ook wel eens ruzie gehad met leden van mijn eigen dub. Twee jaar gele den bij voorbeeld. Toen was op ons complex een toernooi waar iedereen, ook HBSS-le- den, toegang voor moest betalen. Onze toenmalige keeper, Cornel Kramer, werd kwaad dat 'ie moest betalen en is toen weg gelopen. Dat is dan jammer, maar ik sta daar niet voor me 2elf, maar voor het dup pie. Dat wordt soms wel eens vergeten." Ook Marijke-Gerkema ondervindt dat veel van het vrijwilligerswerk neerkomt op de zelfde groep mensen, zoals dat bij vele an dere verenigingen het geval is. „Ja, men valt altijd terug op het zelfde groepje. De jongere generatie heeft er gewoon geen zin in. Die gaat 's avonds pas om elf uur de hort op en komt 's ochtends rond vier. vijf uur weer thuis. Ja, dan sta je niet vroeg op om bij de club iets te gaan doen. Ik zou in elk geval niet zonder het werk kunnen. Sociale contacten zyn ook belangrijk. HBSS is mijn duppie, een fusie met PPSC hoeft er van mij dan ook absoluut niet te komen. Het voetbal interesseert me niet. Een paar Marijke Gerkema aan de poort bij HBSS. Het liefst gaat ze met de aller kleinste jeugd om. „HeeriijklZatig," zegt ze verrukt. „Niemand begrijpt water leuk aan Is snoep aan die klelntjeste verkopen." Foto Pater Molenboer jaar geleden stond ik tussen de voormalige bestuursleden Rien Klink en Wim de Wolff naar het eerste elftal te kyken. En ik jui chen toen de oranje ploeg een doelpunt maakte. Kijkt Klink me aan en zegt ie: „Datis de tegenstander,wij spelen in reserveshirts." Kijk, zo veel ver stand heb ik er nou van. Laat mij dan maar achter de bar staan en in de snoep- hoek zitten."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 15