44 Zwaluwen iets met ex-betaald voetballers Jaouad Fertoute: weer een nieuwe troef van Deltasport Hoekse voetbalclubs willen eerherstel 'Ja, ik heb een echte WIK-tik' Ls>± w Een schat aan voetbalervaring Ron van den Berg: 'Ik denk dat ik in ae amateurwereld ook mijn ei wel kwijt kan' Theo van Dijk: 'MSV'71 is voor mij nog een open boek De kromme benen zijn terug aan de Zwanensingel Hart ^oor de ciub Rotterdams Dagblad i - t&hM Donderdag 3 september 1998 Door Mikos Gouka Het lijkt een gewoonte te worden bij het bestuur van de Vlaardingse voetbalvereniging Zwaluwen: een trainer zonder ervaring in het be taalde voetbal hoeft zich geen illusies te maken. Na Danny Molendijk, Wim van Til en Aad Andriessen staat dit seizoen Ron van den Berg voor de spelersgroep. Voor Van den Berg, die aan zijn Sparta-jaren de bijnaam 'Witlof dankt, is het voor het eerst dat hij als hoofdtrainer de verantwoording draagt. Ervaring deed hij op bij Nieuwenhoorn waar hij de A-jeugd onder zijn hoede had. Nieuwenhoorn- Ik vond dat wij beter waren, maar we hadden toen ook een uitzonderlijk goed elftal voor die afdeling." „Toch denk ik ook dat het zondag voetbal iets beter is dan op de za terdag. Het is jammer dat er twee voorhoedespelers zijn weggaan. „Via de vorige trainer, Aad Andriessen, is Zwaluwen bij mij terechtgekomen," doet Van den Berg uit de doeken. „Aad ging naar Capelle en vroeg of ik interesse had om bij Zwaluwen aan de slag te gaan. Ik heb een goed gesprek met het bestuur ge had en Zwaluwen was op dat moment de club van het hoogste niveau die mij een aanbieding deed. Nadat ik had getekend, bleken er nog andere clubs geïnteresseerd te zijn, maar ik zit bij een goede zaterdag- dub. Zwaluwen is in mijn ogen een vereni ging met ambities. We gaan proberen zo hoog mogelijk te eindigen. Vorig seizoen is de ploeg zevende geëindigd, maar alles zat heel dicht bij elkaar. Zwaluwen had bij winst op de laatste speeldag zelfs nog op de vierde plek kunnen komen." Er zfin wat spelers vertrokken uit Holy: Francisco dos Santos, Ricardo Pinto, Mark van Krieken, Jos Opschoor, Martin van Bal legooien en Mark van der Roer. „Ik heb de ploeg zien spelen maar dat was helemaal aan het einde van het seizoen. Of het ni veau me tegenviel? Ik heb zelf nog een jaar in de tweede klasse op zondag gespeeld met Ricardo Pinto gaat naar RKC waar hij een kans hoopt te krijgen. Ik heb hem nog ge sproken; zijn keuze is logisch. Francisco dos Santos heeft gekozen voor TOGR, die komen we dus dit jaar tegen, want die ploeg zit bij ons in de afdeling. Er zijn wat jon gens uit Hellevoetsluis (Envin van der Lee, Hans van Bommel, Michel de Krieger; red.) voor teruggekomen. Het is toeval dat die jongens bij mi] in de buurt speelden, het zijn allemaal knapen die in de buurt van Rotterdam gaan wonen en graag hier willen spelen. Ik denk dat we achterin en op het middenveld goed zitten, de voorhoede is nog even afwachten." Nieuwe trainers brengen vaak ook nieuwe ideeen mee naar de club. Zwaluwen speel de in het verleden nooit spectaculair aan vallend voetbal. De vraag of Van den Berg de eeuwenoude speelwijze drastisch gaat veranderen, is misschien dan ook wel ge- Zwaluwens trainer Ron van den Berg mag dan voor het eerst als hoofdtrainer voor een groep staan, hij brengt in elk geval een schat aan ervaring mee. Van den Berg begon bij D JS en vertrok op zfjn twaalfde jaar al naar Sparta waar hy alle jeugdelftaUen doorliep. Met Sparta haalde Witlof Europees voetbal waarna hij werd verkocht aan FC Groningen waar eerst Han Berger en later Rob Jacobs de trainers waren. Ook daar speelde Van den Berg Europees voetbal alvorens terug te keren naar Sparta. Zijn betaald voetbalcarrière sloot hij af bij Excelsior Rotterdam; in de eerste divisie. Dat jaar was hij echter veel geblesseerd en speelde hij weinig. Twee seizoe nen geleden kwam hij terecht bij Nieuwenhoorn waar hij te vens als jeugdtrainer aan de slag ge rechtvaardigd. „De ploeg speelt met twee spitsen en vier midden velders. Ik geloof dat heel de ver eniging zo speelt, dus is het moei- lyk dat om te gooien. De voorbe reiding zal uitwijzen hoe we pre cies gaan spelen. We gaan uit van een plek in de middenmoot, ho- wel ik weinig zicht heb op de con currentie. Er is een aantal kapi taalkrachtige clubs bij gekomen. Spijkemsse. Ter Leede en Strijen zijn net terug uit de hoofdklasse en waarschijnlijk favoriet voor het kampioenschap. Ik heb voor een jaar getekend en dan zien we wel verder." Van den Berg is wel degelijk am bitieus als beginnend trainer. „Ik wil kijken hoe het me afgaat. Het trainersvak trekt me wel en het liefst werk ik op een zo hoog mo gelijk niveau. Assistent betaald voetbal lijkt me mooi als die kans zich voordoet. Noodzakelijk is het niet, want ik denk dat ik in de* amateurwereld ook mijn ei wel kwijt kan. Ik ken de profVoethal- wereld goed, al is het natuurlijk zo dat het als trainer een andere in steek heeft dan als speler. Van al de trainers die ik zelf heb gehad, sprak de werkwijze van Theo Vonk bij Sparta me het meest aan. Zyn aanpak was hard en kritisch maar hij gaf de spelers vee! ver trouwen en ik heb mijn beste pe riode onder hem gehad." Na Aad Andriessen heeft Zwaluwen weer een oud-Spartaan als trainer aangetrokken. Ron van de Berg: „Ik heb voor een jaar getekend en dan zien we wel verder." Foto Peter Moikenboer Door Fred Louter Voor Deltasport lijkt er geen weg terug. Na het succesvolle seizoen dat het kampioen schap en een plek in de eerste klasse ople verde, lijkt het er op dat ook dit jaar in de Broekpolder geen genoegen wordt geno men met een anoniem plekje ergens in de middenmoot. De club wil meer. Het kan even duren, maar dat Vlaardingen binnen een paar jaar een hoofdklasser bezit, daar twijfelt bij Deltasport niemand meer aan. Toch zal de laatste stap - promotie naar het hoogste amateumiveau - gelijk ook de moeilijkste worden. Door de jaren heen is gebleken dat het verschil tussen de eerste en de hoofdklasse aanzienlijk is. Een eerste vereiste voor dubs die de grote sprong wil len maken is het aantrekken van spelers die gewend zijn op dat niveau te acteren en Deltasport lijkt die boodschap goed te heb ben begrepen. De Vlaardingers hebben dit seizoen de beschikking over vier spelers die vorig jaar nog in de hoofdklasse actief waren: Mario Truptac (Zwart Wit'28), Ed win Wildenberg en Goran Bogovac (Strijen) en niet te vergeten Jaouad Fertoute die vo rig seizoen met zaterdaghoofdklasser SHO op de laatste speeldag de titel verspeelde aan zijn ex-club Barendrecht Fertoute: „Dat was inderdaad niet zo'n leu ke ervaring, zeker niet voor onze trainer Bep van der Heijden die het jaar daarvoor weg moest bij Barendrecht en vervolgens die club in de laatste wedstrijd ten koste van zijn nieuwe vereniging SHO kampioen zag worden. Maar goed, dat was vorig jaar en nu kijk ik al weer uit naar het nieuwe seizoen met Deltasport. Voor mij is de club niet zo bekend, maar wat ik er over hoor is dat de club heel ambitieus is en graag de stap wil maken naar het hoogste niveau. Dat moet ook wel, anders was ik echt niet gekomen. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat het ook zomaar even gaat gebeuren. We moeten reëel zijn, de ploeg is net gepromo veerd en het is niet eerlijk nu al te denken aan een eventueel kampioenschap. Voor mij is het seizoen geslaagd als we mee kun nen doen om een periode en ik zeif net zo'n goed seizoen kan draaien als vorig jaar bij Jaouad Fer toute op een trapveldje In Rotterdam- Zuid. Hij zou bij Deltasport wel eens een perfect kop- gaan vormen met topsco rer Jamo van dar Wilde. Foto SHO." De 27-jarige Rotterdammer mag dan de club Deltasport nog niet zo goed kennen, dat geldt niet voor de spelersgroep. Fertoute heeft - met een aantal spelers al een of meer seizoenen gespeeld. Het was ook een van de spelers die na mens Deltasport het eerste con tact legde met de aanvaller. „Jar- no van der Wilde belde mij en vroeg of ik zin had naar Vlaardin gen te komen. Hij vertelde dat een aantal spelers mij er graag bij wilde hebben. Dat streelde mij enorm, een mooier compliment kun je niet krijgen. Meestal word je door een trainer gehaald, maar dit gaf echt een kick. Trainer Ton Pattinama kende mij overigens ook wel, want we hebben vorig jaar een keer met SHO geoefend tegen Deltasport en toen speelde ik wel een aardige wedstrijd. Hij vond mij een beweeglijke speler, hoorde ik later." Met die karakterisering is Fertoute het vol komen eens. Het lijkt dat de geboren Ma rokkaan die op zijn vijfde jaar vanuit zijn geboorteland naar Oud-Beyerland verhuis de, een perfect koppel kan gaan vormen met topscorer Jamo van der Wilde. „Laten we hopen dat dat inderdaad gaat lukken. Als je ons naast elkaar zet, lijken we inderdaad goed bij elkaar te passen. Ik ben iemand die enorm veel beweegt. Met al dat lopen kan ik vaak hele verdedigingen uiteen spelen en wellicht dat Jamo daarvan kan profiteren. Kijk, Jamo is natuurlijk een echte spits en echte spitsen zijn mensen die altijd op de goede plaats staan om het laat ste tikje te geven. Ik bezit die gave niet, maar maak dat goed door enorm veel vuil werk te verrichten en als dat een goal ople vert, geeft mjj dat ook veel voldoening. Waarmee ik niet wil zeggen dat ik nooit scoor. Ik heb er het afgelopen seizoen toch nog acht ingelegd. Voor een speler als ik is dat een acceptabel aantal." Het heeft niet veel gescheeld of Fertoute had een paar jaar gele den zijn opwachting gemaakt bij een betaalde voetbalclub. Op 20- jarige leeftijd kreeg de verzeke ringsagent de kans zich geduren de drie wedstrijden in de kijker te spelen bij RBC. Dat lukte, maar een goed contract er uit slepen was weer een ander verhaal. „Ik kon voor een jaar tekenen en dat vond ik te weinig. Kijk, als men mij een contract voor driejaar had voorgelegd, had ik het waar schijnlijk wel gedaan. Nu vond ik het iets te riskant. Toch heb ik er geen spijt van want ook in het amateurvoetbal kun je tegen woordig goed aan je trekken ko men. Deltasport is wat dat betreft ook een uitstekende ciub. Ik kan haast niet wachten er aan het werk te gaan." MSV71 heeft via een omweg een opvolger gevonden voor trainer Han van Leeuwen. Aanvankelijk stelde het bestuur oud-speler Henk Boon aan als de nieuwe eindverant woordelijke man, maar daar kwam al voor de zomervakantie verandering in. Boon kreeg van de medici te horen dat het niet raadzaam was naast het uitoefenen van zijn beroep - sportdocent aan de HES in Rotter dam - oefenmeester te worden. Vervolgens kwam Boon zelf met de oplossing bij het be stuur van de Maassluizers. Theo van Dijk, collega op de HES, die ook in het bezit is van het diploma TC I, had na vier jaar Ha- zerwoudse boys geen club en was bereid de opengevallen plek op te vullen. Hij doet uit de doeken waarom. „Na Hazerwoudse Boys wilde ik graag ho gerop. Pe clubs waar.ik in beeld was (Rljs- oord en Excelsior Perm's) kozen aüebei voor een voormalig betaald voetballer zodat ik gedwongen werd een jaar niks te doen. Toen Henk Boon me vroeg of ik interesse had in MSV*7l. heb ik daar rustig een nacht over geslapen. Ik ben gaan praten en heb ja gezegd. Of ik MSV71 ken? Mijn zoontje heeft er een keer met de F-pupil- len gespeeld en ik heb inmiddels kennis gemaakt met de spelers groep- Toen Henk Boon aangaf niet als trainer aan de slag te kun nen, had de club een probleem en Henk vond dat ook zijn probleem. Met mijn aanstelling is dat pro bleem weg. Henk blijft wel bij de groep maar niet met een functie, meer als supporter.De groep heeft ongetwijfeld talent want anders word je geen twee keer kampioen. Daarnaast is ook het tweede kam pioen geworden. Waarschijnlijk wordt het consolideren en probe ren leuk mee te draaien. Vervol gens kunnen we kijken wat er mo gelijk is. In het verleden was het voor de ploeg mogelijk met die snelle spit sen een achterstand weg te werken. Dat za! nu veel moeilijker worden. Het zaterdagvoetbal zegt me als trainer heel weinig. Ik heb zeif bij BVCB en TOGB gespeeld en ben vervolgens trainer geworden bij Hoekse Boys (een half sei zoen; red.), Smitshoek (jeugd; red.) en Ha- zerswoudse Boys (vier seizoenen;rcd,). Ik kan echt niks zeggen over de indeling. Normaal kun je als nieuwe trainer de ploeg een paar wedstrijden zien spelen maar dat is nu met het geval. Natuurlyk weet ik wat van de spelers maar ik moet het allemaal nog met eigen ogen gaan zien. Je kunt dus rustig zeggen dat de club voor mij een open boek is. In principe wil ik aanvallend voetbal spelen en daar hebben we geloof ik ook de spelers wel voor. Toch komen we nu als nieuwkomer in een onbekende afdeling. We gaan eerst wennen aan het niveau en dan zien we wel." Door Mikos Gouka Het afgelopen seizoen is in de Hoekse voet balhistorie als een rampjaar de boeken in gegaan. De kustbewoners begonnen de competitie fier, met twee formaties - Hoek se Boys en Hoek van Holland - in de derde klasse maar beide verenigingen degradeer den. Dit seizoen moet de jaargang van de rehabilitatie worden. Johan Voskamp, trainer van de zondagclub Hoek van Holland, denkt dat de klap 'aar dig verwerkt' is. „We dachten al gauw weer aan het nieuwe seizoen. Waar ik het meest mee zit, is het vertrek van keeper Marcel Jansen. Hij was een belangrijke man in de ploeg en werd zelfs topscorer met zes tref fers. In één wedstrijd maakte hij er drie. Hij had eerst toegezegd te blijven, maar kreeg een telefoontje uit Naaldwijk. Volgend sei zoen keept hij dus bij Westlandia. Ik heb moeite om een vervanger te vinden. De tweede doelman keept pas twee jaar en de derde is vrachtwagenchauffeur en traint nooit. We zyn dan ook op zoek geweest naar een goede sluitpost, die al een paar jaar ge stopt is en het weer op wil pak ken." Naast Jansen stapte ook verdedi ger Jeffrey Smits op. „Beide jon gens zaten in het Westlands elftal. Dat geeft wel aan hoe belangrijk ze waren voor ons. Smits verhuist naar Made en gaat daar voetbal len. Een aantal jeugdspelers krijgt nu de kans zich te bewij zen." Aan een prognose weigert Vos kamp, die aan zyn vierde seizoen begint in 'De Hoek', zich te wa gen. „Ik ga geen gekke dingen roepen; dat we binnen een jaar te rugkeren naar de derde klasse. Wy moeten gewoon lekker mee kunnen draaien en wie weet waar we dan eindigen. Toen het slecht ging, heeft het hier nooit gerommeld. Het be stuur heeft altijd vertrouwen gehad in de werkwijze. Ik heb het nog net zo naar mijn zin als in mijn eerste jaar." Zijn collega, Louis Knipscheer van buur man Hoekse Boys, rekent wel op een 'podi umplek'. „Bij ons zijn er na de degradatie geen gekke dingen gebeurd. Vaak hoor je dat er dan onrust ontstaat binnen een ver eniging, maar rare bijverschijnselen waren er niet. Er zijn zelfs zes spelers bijgekomen van wie er vier, zoals ik hel nu inschat, in de basis moeten kunnen komen. Gezien het materiaal dat we hebben, moeten we mee doen om de bovenste posities. Die druk leg gen we onszelf gewoon op. Over de indeling ben ik niet ontevreden. Alleen Boszoom had ik er liever niet bij gehad. Een sterke ploeg en zoals ik het nu kan inschatten een zware concurrent Wc gaan er in elk geval alles aan doen om weer terug te keren naar Door Erwin van der Lee Pe cirkel is rond. Ed van Zelm is terug by de club waar hij ooit zijn carrière begon. De club ook die hy vier jaar geleden beledigd en met pijn in zijn hart verliet om te gaan voetballen bij CION. De wonden lijken ge heeld en de laatste man houdt zjjn traditie in ere door de vakantie aan te passen aan de voorbereiding van trainer Dick Suiker. „Ik heb nog nooit een voorbereiding gemist." Hij geeft toe de weken voor de competitie harder nodig te hebben dan voorheen. Maar ondanks zijn 32 jaar en versleten enkels praat de Vlaardinger nog altijd met fanatis me en humor over het spelletje. De verloren zoon is temg. De positie waarop Van Zelm de laatste jaren werd opgesteld, is bij HVO juist een groot probleem. Na het afscheid van Ad de Jong was seizoenen lang de vaca ture van laatste man vacant. Slechts door noodgrepen kon deze worden opgevuld. Van Zelm nuchter. „Ik heb aangegeven in de selectie te willen voetballen. Niet meer en niet minder." Zijn toegevoegde waarde ziet hij in zün organiserende kwaliteiten. „Het zijn vaak kleine dingen waardoor je wat meer rust kan brengen. Ik denk vooral corrigerend van waarde te zijn." De terugkeer naar HVO kwam toch voor menigeen als een verrassing. Vier jaar geleden sloeg de aanvoerder de HVO- deur met een klap dicht. „Ik zag HVO naar de knoppen gaan maar kreeg absoluut geen gehoor bij het toenmalige bestuur. Het was natuurlijk geen toeval dat een rits trainers het einde van de competi tie niet haalde. Het geld werd er doorheen gejaagd en qua organi satie stond er niets." De afgelopen drie jaar genoot Ed van Zelm van zyn biertje en shag- gie bij CION. Maar hij hield zyn eerste liefde nauwlettend in het oog. Daarbij kwamen de positieve verhalen die hij hoorde langs de velden en in zijn stamcafé. „Het is natuurlijk niet voor niets dat nie mand is vertrokken bij HVO. Er is weer een beleid op poten gezet en de jeugd krijgt voldoende gele genheid naar een hoger niveau te groeien. Zo hoog mogelijk voet ballen vind ik best alleen moet dat niet ten koste gaan van alles. Dan kryg je haat en nijd bin nen de groep terwijl de basis toch vriendschap en werklust moet zijn." Dat laatste ontbrak tot ergernis van de maatschappelijk werker nogal eens by CION. In de beginfase werd de polonaise zelfs na een verloren wedstrijd nogal eens ingezet. „Cion heeft de naam een feestver- eniging te zijn maar voetballend is het de laatste jaren ook vooruit gegaan. We zijn niet voor niets Vlaardings kampioen gewor den." Fanatiek De affaire Cees Goudswaard zette Ed van Zelm aan het denken. „Cees stierf voor de club. Hij was te fanatiek voor CION. Hij had echter geen middelen om sancties op te leg gen. De club staat ook op een tweesprong. Of gezelligheidsvereniging blijven of spor tief hogerop willen met alle (financiële) con sequenties vandien." HVO kent die tweestrijd niet. De vereni ging is kerngezond en heeft een aanzienlij ke jeugdafdeling. De man met 'de enkels van een 80-jarige' hoopt een steentje bij te dragen. Met de kromme benen en het staartje parmantig in de nek geknoopt wil hij vooral een voorbeeld zijn voor de jeugd. „Al weet ik niet meer hoe ik op die eigen- wijzelingen moet reageren. Maar mis schien dat ik ze een beetje respect voor de ervaren jongens bij kan brengen. Voorop gesteld, ik heb de wijsheid niet in pacht. Maar tegenwoordig krijg je alliju ecii weei- woord. Er zullen ook jongens teleurgesteld worden. Het is aan de trainer om de vrede te bewaren. Dat vraagt om flexibiliteit van spelers maar ook van de trainer. Ik denk dat HVO daar best uit komt." i Vrijwilligers. Hoewel ze veelal werken échter de schermen en dus eigenlijk in de anonimiteit hun steentje bijdragen, kunnen voetbalclubs niet zonder hen. Ria Lubrecht (59) is er zo eentje. Ze regelt en draait bij bet Vlaar dingse RKWIK al ruim twintig jaar lang bardiensten, doet de in koop en administratie, zorgt voor de was en helpt ook nog eens bij de productie van het clubblad De V izier. Door Sanuer Sonnemans „Waarom ik? Er zyn zo veel men sen die wat voor de club doen. Ik hoef niet in de schijnwerpers. Ik Koffietijdl Ook doordeweeks staat Ria Lubrecht paraat bij RKWIK. Bij voorbeeld om de stolle werfcers van een'bakkie' te voorzien. FotoPeterMot- kenboer doe het voor de club en niet om in de krant te komen. Nee, zoek voor mij maar een ander." Ria Lubrecht gaat uiteinde lijk toch overstag. Er is heei wat overre dingskracht voor nodig geweest haar toch aan tafel te krijgen voor een gesprek over haar clubliefde. Die bescheidenheid siert haar. Ze vindt zichzelf een schakeltje in de organisatie die RKWIK draaiende houdt. Niets meer en niets min der. Ze is niet de enige die al jaren lang enorme hoeveelheden vrije tijd in de club steekt. Uiteindelijk stemt 7f> er toch mee in. De sociale contacten. Daar is het Ria Lubrecht om te doen.Ja, je kan thuis niet blijven zemen na tuurlijk," dacht de zonnig gehu meurde Vlaardingse. „De omgang met mensen, daar kan ik van genieten. Er is elk jaar een reünie van twee elftallen die een potje voetbal tegen elkaar spelen. Ik vind het heerlijk om al die jongens dan weer eens te zien. Dan ga je graag achter de bar staan." Ria Lubrecht kwam via haar zoons terecht bij de club in sportpark 't Nieuwlant. Tij dens een toernooide van één van haar drie jongens bood ze aan te helpen met de afwas en daar is het niet bij gebleven. Ze bleef 'plakken' in de keuken, verkaste naar de bar en inmiddels is ze verantwoor delijk voor de kantinezaken. Ze regelt niet alleen de barbezetting, maar laat zelf ook veel te graag haar handjes wapperen. „Elke veertien dagen staan we met een ploegje van vier personen op zondag ach ter de bar en in de keuken. Van 's och tends tot 's avonds. Het is hartstikke leuk werk, maar we zijn natuurlijk ook geen twintig meer. Na zo'n dag kunnen je poot jes het Wilhelmus zingen. Het kost ook wel eens de nodige moeite de bar bemand te krijgen. Ja, wantje komt toch telkens weer bij de zelfde mensen terecht. Men sen van onze generatie. Je kan wel van on ze generatie op aan. Jongeren zeggen nu eenmaal makkelijker af." Omdat Lubrecht ook de inkoop en boek houding van het 'bargebeuren' doet, gaat er per seizoen een behoorlijk geldbedrag door haar vingers. „Soms denk ik er wel eens over daarmee te stoppen en alleen nog maar bardienst te doen, want het is best een hele verantwoording natuurlijk. Maar ja, die stap terug, ik weet niet of ik die wel zou kunnen maken. Ik heb zo veel plezier in het werk. Ja, ik heb een echte WIK-tik."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 16