45 De generatie oefenmeesters Van doelman tot ambitieuze arbiter VDL-trainer Rob Schalke hekelt ronselpraktijken De 'stem van Hermes DVS' ziet zichzelf als servicepunt Hart voor r* Debuterende hoofdtrainers RKWIK, VFC en WK staan te trappelen van ongeduld Patrick Janson wil nu met de fluit wel eens zien waar zijn plafond ligt de club Rotterdams Dagblad Donderdag 3 september 1998 Door Sander Sonnemans Wilco Wapenaar. Erik Teunisse en Gerard iïeijdra. De nieuwe genera tie oefenmeesters in het amateurvoetbal komt er aan. Gepokt en ge mazeld door de vele jaren die ze zelf hebben gevoetbald, klaarge stoomd om - met het diploma Trainer Coach II in de achterzak - als zelfstandig trainer aan d; slag te gaan. Dit seizoen gaat het gebeuren. Wapenaar (36) tekende een contract by de Vlaardmgse zondag-vierdeklasser RKWIK Teunisse (36) volgt by stad- en poulegenoot VFC René Oomen op en Heydra (35) heeft bij kersverse tweedeklasser WK de touw tjes in handen. Breng die drie 'jonge hon den' bij elkaar voor een kop koffie en een biertje en voor je 't weet praatje uren ach tereen over voetbal. Over hun verleden, hoogte- en dieptepunten en toekomstver wachtingen. Al snel wordt duidelijk dat Wilco Wapenaar er andere ambities op nahoudt dan de ande re twee nieuwelingen m het trajnersgilde. De Maassluizer nam zich al geruimde tijd geleden voor hoofdtrainer te worden en i heeft als streven ook het diploma TC I te veroveren. Erik Teunisse en Gerard Heij- dra, toevallig ook beiden werkzaam in het onderwijs, hadden eigelyk nooit gepland als hoofdtrainer m de voetballerij aan het werk te gaan. Teunisse: „Nadat ik met voetballen was ge stopt, heb ik het spelletje nooit gemist. Ik heb immers veel andere interesses buiten het voetbal. Op aandringen van de spelers ben ik gevraagd hoofdtrainer te worden bij VFC. maar het bestuur vond. terecht, dat ik dan eerst maar eens wat papiertjes moest gaan halen. In de voorbereiding op dit sei zoen heeft het tramersschap my wel gegre pen. Ik heb er echt onwijs veel zin m. Die eindverantwoording, al dat werk, het ss ver slavend leuk. Maar als VFC mij niet had gevraagd, weet ik niet of ik wel bij een club zou hebben ge solliciteerd." Heijdra: „Ik werd op aandringen van de groep gevraagd het over te nemen toen Jan Kleingeld was weggestuurd. Ik had nooit het idee ooit hoofdtrainer te worden, maar na die periode kreeg ik het ineens wel. Op aanraden van wij len Aad Smallegange, bestuurslid destijds, ben ik de cursus TC II op de kosten van de club gaan doen. Uiteindelijk kwam van de spelers het verzoek om Aad de Held op te volgen. Ik hoef met de hoogste tree van de trainersladder te be reiken. Het lijkt me in de toe komst net zo leuk iets leuks van een vierdeklasser te maken." En Wapenaar: „Bij mij begon het al te kriebelen toen ik bij DVO*32 m het eerste speelde en ben toen trainer van Bl geworden. Het en thousiasme nam daarna alleen maar toe. Ik besefte dat de voet ballerij toch een keertje over zou zijn en wist dat ik. er iets in wilde blijven doen. Ik kan niet zonder voetbal. Ik heb de doelstelling dat als het hoofdtrainerschap my be valt. me in te schrijven voor de ERIK TEUNISSE (VFC) Speelde vanaf de jeugd bij VFC en de buteerde op 16-jarige leeftijd in het eer ste elftal. Na negen jaar verkaste hu naar Fortuna en later sloot hij zijn actie ve carrière af in het vijfde van VFC. Na een beenbreuk was het gedaan met de voetballerij. Hij werd jeugdtrainer- en coördinator by VFC en was er afgelopen seizoen actief als assistent-trainer. WILCO WAPENAAR (RKWIK) Begon in de jeugd bij Fortuna. speelde twee jaar by FC Vlaardingen en stapte over naar DVO'32 toen hij 18 jaar was. Speelde dertien jaar, waarvan geruime tijd ais aanvoerder, in het eerste. Na te zijn verhuisd naar Maassluis begon hy aan de trainerscursussen en voetbalde hij nog drie seizoenen bij MSV71 waar hij ook jeugdtrainer was. GERARD HEIJDRA (WK) Was een van de eerste jeugdleden van WK 'toen de club nog het lachertje van Schiedam' was. Speelde m het eerste, zakte daarna af naar een vnendenelftal en keerde later weer terug in de hoofd macht. Werd bij WK jeugdtrainer en voorzitter van de jeugdcomissie. Fun geerde als ad interim-trainer in het sei zoen waarin Jan Kleingeld werd ontsla gen. cursus TC I, want ik heb wel de ambitie in de tweede klasse, misschien nog wel hoger, te gaan trainen." Wapenaar, werkzaam als hoofd van de ad ministratie van een groothandel in tabak en zoetwaren, is vastberaden in sportpark 't Nieuwlant iets neer zetten. „WIK" vervolgt hy, „wordt nogal eens een grijze muis genoemd. Ik wil de ploeg graag een ander imago bezorgen. Clubs die bij ons het bruggetje overkomen, moeten het in hun broek doen. Ik ga me helemaal in die klus vastbijten." „Er zit muziek in VFC," beweert Erik Teunisse. „Dat is met hel Vlaardings kampioenschap wel bewezen. Het nadeel is misschien dat de spelers een vriendengroep vormen. Daardoor sluipt er wel eens gemakzucht in die gasten. Het heilige vuur ontbreekt wel eens. De prestatiedrang is door de jaren heen wat minder geworden omdat de sfeer zo geweldig is. Nu is het zo dat de spelers na de trai ning langs de bar lopen en gaan zitten kaarten. Ik zou liever heb ben dat ze wat meer over voetbal praten." Niets moet, maar alles mag ko mend seizoen in Kethel, waar Ge rard Heijdra inmiddels al een aan tal weken bezig is bij WK De pro* movendus is er met de komst van de snelle en balvaardige Robin Voets, Robin Noordzij en Ray mond Weber vooral in aanvallend opzicht beter op geworden en zou wel eens een leuke rol in de twee de klasse kunnen gaan vervullen. „Laat ik voorop stellen dat ik het geweldig vind dat WK zo hoog is gekomen en ik er trainer van ben," is Heijdra dol-enthousiast. „Ik ben blij dat er goede spelers bij zijn gekomen en dat de andere allemaal zijn gebleven. Daarom ook ben ik niet bang dat we in de „Zo," wijst Wilco Wape naar op een schoolbordje „zo gaan we spelen." Zijn collega's Erik Teunisse (m) en Gerard Heijdra kijken instemmend toe. Foto Peter Molkenboer problemen zullen komen. We blijven bui ten de risicogroep." „Met die vierde klasse G," neemt Erik Teu nisse het woord over, „kan je het eigenlijk niet mooier hebben. Al die derby's en semi-der- by's 'leveren veel publi citeit en toeschouwers op. Dan hoef je die gas ten echt niet motiveren. Het kost je misschien wel punten, maar het le vert je ook punten op. Vorig seizoen is VFC in de middenmoot ge ëindigd, deze competitie komen we met uit het linkerrijtje vandaan. Dat is zeker." Waarop 'RKWIK'-trainer Wilco Wapenaar met een dolletje uit de hoek komt. „Maar jullie clubhuis," lacht Wapenaar, „is niet geschikt voor een kampioens feest." En Teunisse: „Oh nee? Ik heb dat daar al eens een keertje meegemaakt. Ik zal je wel uit no- digen als het zo ver is." Wapenaar weer: „Sommige wed strijden zullen een loterij worden. RKWIK heeft afgelopen seizoen twaalf keer gelijk gespeeld. Ik streef naar aanvallender voetbal. want ik heb de ploeg vee! te veel met z'n kont in de eigen zestien zien hangen. Kies je voor het offensief, dan zal je soms ook op je platte bek gaan. Maar ik verlies komend seizoen liever vijf keer dan dat ik twaalf maal gelijkspeel." Over één ding is het drietal het tenslotte roe rend met elkaar eens. De andere bril waar oud spelers als voetbaltrai ner doorheen kijken. „Je kijkt,'' verwoordt Gerard Heijdra het, „nu totaal anders naar een wedstrijd. Dat merk je tijdens de trainingen ook. Je benadert be paalde situaties op een hele andere ma nier." En dan lachend: „Echt, je gaat alles beter zien." Door Ton de Leede Twee jaar geleden stond Patrick Janson nog onder de lat by de zaterdagvoetbal Iers van DVO'32 Met zyn robuuste lichaam en markante stemgeluid was hy elke party duidelijk aanwezig en een confrontatie met de leidsman ging hy nooit uit de weg. Nu loopt Janson zelf met de fluit in de mond en zegt hij ietwat bedremmeld. ..Nu besef ik pas wat er in een scheids omgaat als er te gen hem tekeer wordt gegaan." Begin ju nj ontving Janson, in het dagelijks leven werkzaam als slager, het bericht van de KNVB dat hij promotie had gemaakt naar groep 4. „Tot nu toe kreeg ik eik pro- motiemoment bericht dat ik een groep ho ger was geklommen. Ik ben twee jaar gele den begonnen met fluiten, net als iedere beginner in groep 7. Langzaamaan ging ik steeds hoger, Hoe hoger je komt hoe klei ner de groep wordt. Ik geloof dat groep 1 slechts uit zo'n zes scheids rechters bestaat. Zie daar maar eens tussen te komen." Net als vele scheidsrechters floot Janson zyn eerste partytjes in de jeugd. „By DVO'32. Van diagona len lopen had ik toen nog nooit ge hoord. Op een gegeven moment werd er gewaagd of tk met voor de bond wilde gaan fluiten. Daar had ik eigenlijk nooit aan ge dacht, Ik besloot de opleiding te volgen, werd enkele wedstrijden begeleid en werd daarna voor de leeuwen geworpen. Toen pas stuitte ik op situaties waar ik nooit eerder bij stil had gestaan." Zelf heeft Janson in zyn actieve camère natuurlijk het nodige meegemaakt op de voetbalvelden. „Bij DVO'32 heb ik van myn 21ste tot mijn 29ste jaar in het eerste elftal gekeept. Door diverse bles sures, zoals een schouder her- trickJan son werd scheids rechter na altijd in het doe te Foto Piter w-y- kenboer scheidsrechter. Toch had ik altijd respect voor die man. Vooral nu ik zelf fluit is het respect voor iedere scheidsrechter ge groeid. Je bent een eenling op het veld, net zoals ik een eenling was als keeper." Eigenlyk noodgedwongen dus kon Janson zich reeds op zyn 29ste jaar seneus op zijn nieuwe passie, het fluiten, storten. Net als iedere fluitist in de dop moest Janson zijn eerste partijen blazen op de vroege zondag ochtend tussen pakweg Hekelingen 7 en Aeolus 3. „Ik heb in het begin wedstrijden meegemaakt dat spelers nog half kachel op het veld stonden. Dan moest je zelf toch ste vig in je schoenen staan en goedje kop erbij houden wilde je geen gekke dingen laten gebeuren. Voor mij heeft fluiten alles te ma ken met benadering en omgang. Je moet de mensen positief benaderen en dat begint voor mij zodra ik by een club binnenkom. Ik wil niet de autoritaire scheids zijn, we! wil ik een autoriteit zyn. Ook de spelers in het veld moet je positief benaderen,dan krijg je vanzelf positieve energie terug. Naast gedegen kennis van de spelregels vind ik dat het belangrijkst. Je kan heel veel met je mond af. Je moet ook weer niet te veel praten, maar op het juiste moment even laten weten dat je er bent. Elke wedstrijd is zodoende voor mij een uitdaging. Trots bon ik overi gens nooit als ik een gele een rode kaart moet trekken, maar soms kan het niet anders. Ik heb het wel eens meegemaakt dat een speler na twee gele kaarten rood van mij kreeg, hij mij een hand gaf en keurig het veld verliet." „Natuurlijk heb ik ook mijn mindere dagen. Dan merkje dat je tegen jezelf loopt te boksen en dat het niet loopt zo als je zou willen. Ik ben dan de eerste die een fout zal toegeven. Zo reageerde eens een speler na een foutieve beslissing van mij met 'verdomme wat doe je nou'. Ik zei meteen 'sorry, ik ben ook maar een mens' en zoals meestal werd mijn reactie geaccepteerd. Ook je lichaamstaal kan het meestal oplossen, de manier waarop je iets uitstraalt en naar buiten brengt. Zo kan ik aan de manier hoe een scheidsrechter het veld opkomt zien hoe hij zal blazen. Hoe je er als scheidsrechter uitziet is ontzettend belangrijk. Je moet er strak uitzien met een mooi te- nuetje. Zo moet ik zelf nog zeker vijf kilo afvallen. Gelukkig heb ik met lopen geen probleem. Als kee per woog ik zo'n 106 kilo, nu onge veer 93 en werk ik aan mijn li chaam en mijn conditie." Janson bekent uren te kunnen pra ten over zij.i hobby. „Ik vind het leuk leiding te geven, ook in de sla gerij geef ik graag leiding en wil ik dat alles zo perfect mogelijk loopt. Zoals ik in het dagelijkse leven met mensen omga, zo wil ik in het veld ook met de spelers omgaan. Voetbalie, zelf ging ik ook vaak genoeg teket' 1 k- kig heb ik nog nooit vechtpartijen meege maakt of persoonlijke aanvallen." Hoe zit het met zijn ambities? Janson ten slotte: „Natuurlijk wil ik zo hoog mogelijk fluiten, het liefst in de hoofdklasse. Ik heb momenten dat ik veel aankanmaar ik weet niet waar mijn plafond zit. Misschien fluit ik over een paar jaar nog in groep 4, dat is afwachten." DoorMikosGouka Oude liefde roest niet. Zeker niet als de partners de Maasslui- se voetbalvereniging VDL en oe~ fenraeester Rob Schalke heten. Vjjf jaar na zijn succesvolle pe riode aan de Sportlaan keerde de Westlander terug bij de blauw-witten. Na het kampi oenschap van afgelopen seizoen acteert de ploeg nu in de derde klasse. Schalke (49) verttóK^f Seizoe-' nen terug en kreegfvervolgens een aantal formaties uit. het Westland onder zijn hoede. „Ik ging naar MW27 waar ik een jaar actief was. Via Westlandia, waar ik samen met Joop van Daele werkte, en Naaldwijk kwam ik by Loosduinen terecht Ik kon nog een jaar blijven, maar VDL wilde me terug. Op verzoek van de spelersgroep en daar ben ik op ingegaan." De opvolger van Joop Mom sig neerde een eenjarige verbinte nis bij voorzitter Bas Bouter en komt een aantal oude bekenden tegen in de spelersgroep. „Een paar jongens ken ik nog goed van vroeger. René Verhagen na tuurlijk, Robbie Visser en de ge broeders Hennie en William Brinkman. Ruud den Engelsman kwam toen net kijken. De mensen vroegen me toen steeds: waarom stel je die Engelsman uit de jeugd niet een keer op? Ik dacht toen echt dat hij uit Engeland kwam, hahahha- ha." Onrustig De overschrijvingsperiode verliep bij de Maassluizers in tegenstelling tot voorgaan de jaren onrustig. Een paar jongens hebben de kampioensploeg veriaten om elders hun geJUk te beproeven. Robert Boxem en-Ri- s' Ch2rd Schippers (toch weer terug) verkas ten naar HVO, John Suisse haar MSV71, Martin Fastenau en Yuri Pauwels naar MW27. Vooral het vertrek van linkerver dediger Martin Fastenau, sinds jaar en dag ras-VDL'er stuit Schalke tegen de borst „Het vertrek van Fastenau naar MW27 is voor my met geen pen te beschrijven. Dat is echt de grootste teleurstelling in mijn carri ère. Martin is in zijn hart een echte VDL'er en zou daar het liefst spelen. In de periode dat Fastenau ernstig ziek was, werd het shirt met zijn rugnummer niet gedragen. Ik ben toen bij hem geweest en hij klaagde dat er maar geen jongens van VDL langs kwamen, Ik heb hem geprobeerd uit te leg gen dat het vooral angst was voor die kna pen. Natuurlijk heb ik hem gebeld om te blijven, maar hij zei dat het niet aan mij lag." De lezing van de verdediger zelf is dat hij na een wedstrijd op zondag door de nasleep van zijn verschrikke lijke ziekte op maandag op zijn werk niet functioneert vanwege de vermoeidheid. Zaterdagclub MW27 is dan een uitkomst zodat de zondag de broodnodige rust dag wordt. In het kielzog van Fas tenau vertrok ook libero Yuri Pau wels naar Maasland. „Pauwels zei de ene dag dat hij bleef en de vol gende dag weer dat hij wegging. Ooit, op de bruiloft van Ruud den Engelsman, zei hij dat hij gïaag eens onder my wilde'trainen. Daar blijkt nu niks meer van. Het klopt dat deze zaken mij nogal dwars zitten. De spelers vragen of ik wil komen en dan stapt er een aantal op. Dat vind ik op zyn zachtst gezegd vreemd," Kwaliteit Volgens de trainer herbergt de ploeg genoeg kwaliteit voor een goede derdeklasser. „Ik heb van het bestuur geen opdracht mee gekregen. Voorop staat bij my het voetbalplezier. Daarnaast moeten we individueel spelers zien te ver beteren. Dat er na een kampioen schap toch zes jongens weggaan (Jeroen Roest heeft zijn over schrijving naar MW27 inmiddels ingetrokken; red.) is natuurrijk te kenend," Wat Schalke nog het meest dwarszit, is het benaderen van 'zijn' jeugdspelers door Excelsior Maassluis. „VDL moet in de toekomst in de tweede ldasse kunnen komen. Alleen moeten ze met de poten van onze spelers afblijven. Het is toch te gek voor woorden dat een club uit een zeer nabije omgeving jeugdspelers van ons weg probeert te halen? Laat die jon gens toch lekker voetballen. Als er nu een betaald voetbalvereniging op dfr stoep staat, is het wat anders. Ik raak zeer geïrriteerd door die praktijken. Moet ik dan-straks in december andere - clubs een spelerslijst sturen waarop ze kunnen zien wie ze kunnen nemen? Het is echt te gek voor woorden maar het schijnt er allemaal bij te horen." „VDL is een bijzondere vereniging. De mensen zeggen er elkaar de waarheid. Niet achter de rug om maar gewoon recht voor zijn raap. Ik voel me daarin thuis. Een tweede keer by een vereni- ging terugkeren is niet makkelijk. Met René Verhagen, die in het veld mijn ver lengstuk is en daarnaast ook assistent trainer, gaan we er tegenaan. Met Verha gen praat ik in het belang van het elftal. Verhagen is nooit voor zichzelf maar al tijd voor een ander bezig. Hij is toch voor mij één van de elf spelers. Als hy niet naar behoren presteert, dan is hy niet meer dan één van de elf. Op de duur moet hij het van mij overnemen maar op dit moment voetbalt hij nog te graag." Vrijwilligers. Hoewel ze veelal werken dchter de schermen en dus eigenlijk in de anonimiteit hun steentje bijdragen, kunnen voetbalclubs niet zonder hen. Toos den Hartog (52) is er zo een tje. Elke thuiswedstrijd van de hoofdmacht van Hermes DVS kruipt ze op Harga in het hok om de opstellingen der beide elftal len, de doelpuntenmakers en tussen- en eindstanden om te roepen. Daarnaast helpt ze haar dochter Gisèle met het verzor gen van de 'catering' in de be stuurskamer. Door Pim van der Helm „Ze wisten dat ik in de Sporthal Margriet, waar ik als administra tief medewerkster van het Neder lands Handbal Verbond werk, ac tie fVas als omroepster. Er werd snel gekoppeld en voor ik het wist zat ik bij Hermes in dat hok." Toos den Hartog, moeder van twee kinderen, luistert de thuis duels van de vierdeklasser al zo'n tien jaar op, „Ik vind het gezellig als voor de wedstrijd muziek uit de spea kers klinkt en de mensen achtergrondin formatie krijgen bij de wedstrijd, Ik doe dit al zo lang omdat er niemand anders is die het over wil nemen. Het is zeker niet myn plek, maar er moet wel iemand zit ten. Zodra een andere gegadigde zich aan dient, ben ik weg, Maar ik heb nog steeds geen rij van vrijwilligers gezien, dus ga ik er maar van uit dat ik er voorlopig nog zit." Zondag vroeg in de middag fietst de 'stem van Hermes' het complex op. Dan gaat ze op jacht naar de opstellingen, de namen van de wedstrijdleiding en draagt ze zorg voor het muzikale gedeelte langs de lijn. „Ik zie mezelf graag als 'servicepunt' naar het publiek toe. Je fungeert verder als vraagbaak, als balie voor gevonden voor werpen en je ontvangt de pers. Best gezel lig allemaal en je bent toch ook weer even van de straat," gekscheert de goedlachse Den Hartog. „Alle gekheid op een stokje, ik vind het leuk, anders zou ik het niet doen. Vorig seizoen worstelde ik elke wed strijd met de naam van Altan (Halepiiog- lu; red.). Hij kwam naar me toe om te ver tellen hoe ik het wel moest uitspreken. De eerstvolgende thuiswedstrijd sprak ik zij n naam wel juist uit waarvoor hij me di rect bedankte. Dat zijn voor mij de leuke dingen, want je krijgt doorgaans alleen commentaar als je een fout maakt." Haleplioglu is één van de vele spelers die vorig van Excelsior '20 naar Hermes kwam om na één seizoen de ruil anders om te maken. Dat moet een clubmens als Den Hartog een doorn m het oog zijn. „Het verloop bij Hermes DVS is vrij groot. Mijn band met de club wordt er niet min der door. Ten eerste leer je die jongens na drie weken wel kennen en ten tweede zijn ze vrij te gaan en te staan waar ze willen. Trouwens, ik acht mezelf niet in de positie hierover te oordelen. Ik heb er wel dege lijk een mening over, maar ik ben de om roepster en geen bestuurslid." ToosdenHartoglsdeenige bij Hermes DVSmeteen VIP-box. Als omroep ster heeft ze haar eigen 'hok' op Harga en dus ook het beste uitzicht op het hoofdveldFoto Peter Moikenboer

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 17