47 Schiedamse Boys heeft wel degelijk ambities 'Fortuna moet een gooi naar een periodetitei kunnen doen' O 'We gaan voor een periode of kampioenschap. Dat vind ik altijd van die vreemde trainerspraat' 'Realiteitszin bij Vlaardingse voetbalclubs is gewenst!' 11 Eric Faas sen ziet het bij CION weer helemaal zitten Cock de Jong: „Ik zou dolgraag iets doen met de landelijke A- jeugd van Sparta" Rotterdams Dagblad s 1 Donderdag 3 september 1998 Door Pim van der Helm „Jij loopt zo langzaam, straks val je nog om." En nadat hij tijdens een etentje een bord tomatensoep krijgt opgediend en zijn zoon die middag tegen een rode kaart op was gelopen: „Ik heb vandaag al zoveel rood gezien, dan kan dat bord tomatensoep er ook nog we] bij." Het is Coek de Jong ten voeten uit. trainer van zondag-vijfde- klasser Schiedamse Boys kan aardig uit de hoek komen. Al met al acteert De Jong, toch geen 'rookie' in het trainerscircuit (hij zit al zestien jaar in het vak: red.), op bescheiden niveau. Hij is begonnen aan zijn tweede seizoen bij 'de Boys*. Zou de 50-jarige productiebegeleider niet eens hogerop willen? „Ik verkoop me zelf nu eenmaal niet graag. Ik zat bij de te lefoon te wachten tot ik gebeld zou worden ,in plaats van zelf contact te zoeken met clubs." Zo'n zes jaar geleden stond De Jong ook al aan het roer bij Schiedamse Boys. Een ge brek aan motivatie bij de spelers noopte hem er destijds toe na een aantal maanden zijn biezen te pakken. „Ik heb een hekel aan verliezen. Slechte prestaties zie ik als een persoonlijk falen. Als uitblijvende re sultaten een gevolg zijn van een inzet die te wensen overlaat, dan kies ik eieren voor mijn geld." Gelukkig is het tij gekeerd, Middels de be zielende leiding van voorzitter Koos Klein, het in het leven roepen van een heuse spon sorcommissie en het stapje terug van 'good old' Cock Bruinsel zodat het tweede elftal een stuk ervaring rijker is, timmert de club uit sportpark Harga behoorlijk aan de weg. „Daar komt nog bij dat we voor het eerst sinds tijden een A-elftal in konden schrij ven en dat we ons verzekerd weten van de contributiebijdragen van maar liefst acht seniorenelftallen. Kortom: qua ledenaantal hebben de Boys mets te klagen." De positieve aspecten kunnen niet verbloemen dat de Schie damse gezelligheidsclub ook dit seizoen uitkomt in de kelder van het zondagvoetbal. „En als je re- eel bent, moetje concluderen dat we daar voorlopig nog wel verblij ven," relativeert De Jong, „Maar dat geeft niet, de spelers moeten in deze vereniging in eerste in stantie een thuishaven hebben waarin ze een stuk plezier kun nen opdoen. Dat neemt niet weg dat ik sportief gezien naar een an dere club zou moeten en ook wel zou willen." Verborgen ambities? „Ik steek niet onder stoelen of banken dat mijn voorkeur ligt bij het werken met landelijke A- of B-jeugd. Met name naar de jeugd van Sparta gaat mijn hart uit. Het lijkt me prachtig voor die vereniging iets te betekenen in de sfeer van scou ting of iets dergelijks. Ik ben er van overtuigd dat ik nog niet uit geleerd ben. Mocht ik daar aan de slag kunnen, dan zou ik enorm veel nieuwe ervaringen op doen." De welbespraakte coach heeft on langs toch een mooi aanbod - wer ken met de A-jeugd van een ver eniging van naam - afgeslagen. „Ik wist niet hoe ik dat met mijn werk moest combineren, dus train ik ook dit seizoen Schie damse Boys. Dat doe ik, on danks eerder genoemde aspira ties, geenszins met tegenzin. Het deed me goed te zien dat toen de competitie stil lag. nog steeds een vaste groep jongens elke vrijdag avond een balletje kwam trap pen." De ledenlijst van 'de Boys' De prognose. Iedere trainer en voetballer, een uitzondering daargelaten, waagt zich er wel eens aan. Hoe zijn de kaarten dit sei zoen geschud? Kunnen we voor het kampi oenschap? Of eerst maar eens zien of er een periodetitei in zit? Of wordt het een anonie me plek in de middenmoot, of - nog erger - moet er worden geknokt tegen degradatie? Ton de Leede en Sander Sonnemans gin gen bij DVO'32, TSB, SVDPW, DRGS, De mos en Ursus op zoek naar lieden die zich aan een prognose wensten te wagen. Ambitieus Vierdeklasser DVO'32 heeft met trainer Be né Oomeu. afkomstig van VFC, een ambiti eus man aangetrokken. „Natuurlijk val ik wat moois bij DVO'32 neerzetten, maar ik hoop hier eerst weer het plezier in het spel letje terug te brengen. Vorig seizoen wer den er te veel rode en gele kaarten gepakt, dat moet er in elk geval uit. We zitten in de Goudse afdeling waarin feller en harder wordt gespeeld dan in de Westiandse poule. Afhankelijk van de kwaliteit en het geluk zien we wel hoe ver we komen. Het blijft jammer dat er geen nieuwe spelers zijn bij gekomen en dat de jongens met ervaring zoals John Naujoks en Robert Kortleven er niet meer bij zijn. Prestatiegericht Met Hans Campen heeft TSB een oude bekende als trainer aange trokken, De opvolger van Pim van Reij speelde jarenlang in de Vlaardingse hoofdmacht en heeft laatstelijk bij DHZ als hoofdtrai ner gewerkt. „Ik weet bijna alles van TSB, de cultuur en de struc tuur. Ook de voetbalvisie ken ik en daar wil ik iets aan gaan veran deren. Ik wil meer prestatiege richt gaan werken - zo was ik als voetballer ook - en het vrijblijven de zien uit te bannen. Ik denk dat ik best goed tot mijn recht kan ko men, hoe eigengereid dat ook mag klinken. Er zijn wat nieuwe spelers gekomen, onder wie Jeny van Schijndel van Ursus, van wie ik wel iets verwacht. Mij hoor je echter niets zeggen over een pe riodetitei of een kampioenschap, dat vind ik altijd van die vreemde trainerspraat." niet meer aan. Cock de Jong. „Ik heb een hekel aan verliezen Slechte prestatieszie ik als een persoonlijk falen. Als uitblijvende resultaten eengevolgzijn van een inzet die te wensen overlaat, dan kies Ik eieren VOOr mijn geld-'* Foto PeterMolkenboer Ursus-doelman Ri cardo Gokke. Dit seizoen speelt hij met zijn ploeg een klasse lager én op een ander sportcomplex, tv cWeffoto Peter Molkenboer ziet er gemêleerd uit. „Die wordt gevormd door een verzameling mensen van een ver schillend pluimage, uit verschillende cultu ren," aldus De Jong. „Er is een seniorenelf tal met overwegend Turkse leden, een gro tendeels Marokkaans team en zelfs een Ita liaans elftal. We schakelen die mensen in om de vrijdagavonden wat op te sieren. Zo is er al eens Italiaans gekookt, een andere keer schafte de pot Turks eten en ook de Marokkaanse keuken kwam aanbod." Schiedamse Boys staat met een dergelijke bevolkingssamenstelling midden in de rea liteit, Cock de Jong met zijn toekomstvisie evenzo. „De realiteit is tegenwoordig zo dat veel clubs zichzelf met moeite kunnen be druipen. Vroeger had elke gemeente een kerk, een café en een voetbalvereniging. Tegenwoordig zoeken clubs noodgedwon gen hun heil in samenwerkin gen of fusies. Waarschijnlijk ontkomt Schiedamse Boys daar op den duur ook Door Fred Louter Er is de afgelopen tijd al veel over gesproken in Vlaardingen en de komende jaren zal dat zeker niet veranderen. Fusies tussen clubs, want daarover gaat het, blijven de gemoederen in het Vlaardingse voetbalcircuit bezighouden'. Dat een samensmelting gevoelig ligt bij bepaalde - vooral oudere - gele dingen binnen de clubs is duide lijk. Toch lijkt volgens Herman Berkhout, jarenlang de voorzitter van HSC, de tijd aangebroken om beslissingen te nemen die op rea liteitszin gebaseerd zijn en niet op emotionele achtergronden. „We moeten beseffen dat het in middels vijf voor twaalf is en dat we als bestuurders niet meer weg moeten en kunnen lopen voor be paalde ontwikkelingen in het voetbalgebeuren. Komende maand staat in elk geval een ge sprek op de rol en wellicht dat er dan weer wat meer duidelijk wordt. Vlaardingen telt nu tien voetbalclubs en dat is gewoon te veel, dat staat voor mij vast. Ik zie hier in de toekomst maar voor vier of maximaal vijf clubs een rol weggelegd. HVO en Zwaluwen zijn zo sterk dat die als zelfstandi ge club ongetwijfeld zullen over leven, maar voor de andere clubs kan de toekomst er wel eens heel anders uït gaan zien," Als het aan Berkhout ligt kan een fusie van zijn club met eventueel RKWIK en/of VFC niet snel ge noeg plaatsvinden. „Een fusie kan beter plaatsvinden op basis van kracht dan op basis van ellen de. Nu zijn de clubs nog sterk en kunnen ze elkaar wellicht naar een hoger niveau lillen. Het is maar de vraag of dat over een paar jaar nog zo is want op alle gebie den loopt het terug. Subsidies voor de sport worden minder, het Vorig seizoen," beweert doelman Timo van der Sluijs van DRGS (zat), „draai den we best aardig mee in de vijfde klasse. Mede door blessures van de oudere spelers, zoals Cees van Os, Jan Keimpcma en Ron Windhorst misten we de I nacompetitie. In de bclangrij- ke' wedstrijden Konden we het niet waarmaken. Nu zijn die oudere spelers lager gaan voetballen en gaan we met een vrjj jong team de competitie in. Er zijn veel jonge spc-iers bij gekomen. Ik ga er van uit dat we maar eens kampioen moe ten worden. En waarom ook niet? In de top „We willen," weet Martin Groen- horst, de 28-jarige aanvoerder van Demos, „gewoon in de top eindigen. We eindigden vorig sei zoen als derde en dat had zeker ho ger gekund. Als we tweede waren geworden, hadden we nog kunnen promoveren. We krijgen nu een nieuwe uitdaging met een spelersgroep die jp niet is veranderd en met dezelfde trainer (Henk van Loenen; red.) omdat de zesde klasse is opge heven. We starten met zes ploegen tot de herfst en spelen tien wedstrij den. De bovenste twee aantal vrijwilligers neemt af maar ook spor ters zelf kiezen vandaag de dag natuurlijk weieens voor iets anders. Het gevaar be staat dat over een paar jaar clubs elkaar dan met hun problemen opzadelen waardoor het niet meer interessant is om samen te gaan." Bij HSC lijkt er voor sentimenten geen plaats. Dat kan te maken hebben met het feit dat de club al is ontstaan uit een fusie; die tussen Hollandiaan en Satelliet. HSC vormt het levende bewijs dat de identiteit van een club in het geheel niet hoeft te lij den onder een fusie. „HSC is nog steeds een heerlijke club waar het voor mij plezie rig werken is met hele leuke mensen. Dat lijkt tegenstrijdig met mijn beslissing om te stoppen als voorzitter, maar dat heeft meer te maken met het feit dat ik vind dat het tijd wordt voor ook andere dingen. In totaal heb ik het met een onderbreking van vijfjaar in totaal nu acht jaar gedaan en ik vind het mooi geweest." Alle komende ontwikkelingen ten spijt, Berkhout (38) ziet de toekomst van HSC zonnig in. „Of we in de toekomst onze eigen naam kunnen behouden, vind ik van on dergeschikt belang en ook het merendeel van onze leden zegt geen moeite te hebben met het feit dat door een eventuele fusie on ze naam zou veranderen. Wat wij wel heel belangrijk vinden is dat we een mooie en leuke plek krijgen om te voetballen. Of dat nu bij ons is of dat het een andere locatie wordt, dat vinden we niet zo belangrijk. HSC is een vereniging waar gewoon ieder een zijn balletje kan trappen en voor de rest proberen we vooral zo gewoon mogelijk te blijven. Er wordt al genoeg geluld over een in principe zo simpel spelletje als voetbal eigenlijk is. Daarom zijn we vorig jaar ook helemaal niet in paniek geraakt toen onze zondagafdeling na een aantal wedstrijden nog puntloos was. Mensen vroegen dan weleens aan mij of het nog geen tijd was om in te grijpen. 'Ben je gek, zeg', zei ik dan. Nee, als die jongens en de trainer goed hun best doen en als het klikt tussen trainer en dub, dan gaan we toch gewoon lekker door met elkaar." worden vervolgens ingedeeld in serie A en de rest komt in serie B. Vanuit serie A, en misschien ook serie B maar dat is nog niet geheel duidelijk, kun je bij een kampi oenschap promoveren naar de vierde klasse." Titel „Voor mij," bekent SVDPW-tral- ner Rob van Vliet, „was vorig sei zoen zeer teleurstellend. Ik had nooit gedacht dat we terug zou den zakken naar de vijfde klasse. Door slechte trainingsopkomst, blessures, scheidsrechters die we tegen hadden en een tekort aan kwaliteit verzopen we toch. Ik kan niemand iets veiwijten want er is keihard gewerkt en we zyn nooit weggespeeld. Ik hoop in de vijfde klasse met onze werklust en nieu we spelers als Martin Vermeulen, die op het middenveld hopelijk rust kan brengen, en aanvallers als Dave van der Hurk en Berry van Diem voor de titel te kunnen gaan." Lelyk eendje „Met de komst van trainer Ran- dell Mauricio," aldus Piet Schef- fers, de niet meer weg te denken doelman van DRGS (zon), „kwam de ommekeer. Vooral door hem zijn we in de vierde klasse geble ven. Wij hebben allemaal een gro te muil en hij weet dat aardig te onderdrukken. We krijgen weer een hoop derby's en met onze voetbalmentaliteit moet dat gaan lukken. We hebben er met Edward Molenaar, die van WRW komt maar voorheen bij SMC voetbalde, een goede voetbalier bij gekregen. Er zit zeker voor ons een periodetitei in en. misschien wel meer. Met DRGS weet je het maar nooit. W e worden vaak als lelijk eendje, beschouwd, maar ineens kunnen we toeslaan." Linkerrijtje „Handhaven," is het motto van Jaap van der Nol, trainer van Ursus. „De oefenmees- ter heeft een chaotische voorbereiding ach ter de rug en is bly zich met zijn ploeg volle dig te kunnen richten op de competitie nu de verhuizing naar ODC een feit is. „Het was telkens zoeken naar een plek om te trainen. In het Beatrixpark was het geen doen. Uiteindelijk 2ijn we op een stukje groen achter tenniscentrum Kethelhage te recht gekomen." "Gezien de enorme leegloop richten we ons op handhaven. Tijdens het Schiedams kampioenschap zijn we - ook voor mij - ver rassend goed voor de dag gekomen en met een beetje geluk hadden we zelfs de halve finale bereikt, Ik beschik nu over een mix van jonge spelers en wat oudere voetballers die eigenlijk lager wilden gaan spelen maar zeker de capaciteiten bezitten om in de vierde klasse van waarde te zijn. Hoewel ik over een smalle basis beschik, ga ik vol ver trouwen de competitie in. Ik ga er vanuit dat we zeker in het linkerrijtje moeten kun nen eindigen." Door Bas van den Berg Het enige dat Hans Schop aan zijn vader doet denken is zijn gedrevenheid en disci pline. Voor de rest zijn ze vroeger twee to taal verschillende spelers geweest. Pa was in de zestiger jaren een bikkelharde links back bij Sparta en zoon Hans genoot be kendheid als pingelaar bij toenmalig hoofd klasser DHS. De huidig technisch coördinator van Excel sior Maassluis was in zijn succesvolle jaren een trainer die weinig risico's nam. De am bities van zijn zoon Hans (40) gaan zó ver dat hij met Fortuna snel terug wil naar de derde klasse. Om dat te realiseren is het zaak dat het elftal met de twaalf nieuwelin gen er op de eerste competitiedag staat. Want als trainer die voor het eerst op eigen benen staat, wordt op Hans Schop gelet. Alle ogen zullen op me gericht zijn als ik de opstelling voor de eerste competitiewed strijd maak," stelt hy vast „En niet ten on rechte, want Fortuna heeft veel goed te maken. Het afgelopen seizoen is een afgang geweest met de degradatie. Ik zou gewoon nog assis tent bij Fortuna zijn geweest als G Libert de Wil dt niet op de aanbie ding van Xerxes was ingegaan. Toen Fortuna mij voorstelde dat ik de technische leiding in han den moest nemen, ging een schok door me heen. Voor het eerst in mijn leven was ik hoofdtrainer en dat met een competitie voor de deur waarin elke wedstrijd in de vierde klasse met clubs uit de re gio weereen finale is." In tegensteling tot veel andere clubs die degraderen, heeft Fortu na het verloop kunnen beperken. Alleen Jan de Klerk en Ron Ber- veling 2ijn verdwenen, terwijl de komst van twaalf spelers als een drastische versterking wordt ge zien. Schop: „Toen het bestuur de plannen voor dit seizoen bekend maakte, heb ik gezegd dat aan drie voorwaarden moest worden voldaan: selectie behouden, maxi male begeleiding en spelers erbij. In feite ben ik op mijn wenken be diend. Ik voel me ook gesteund door de gedachte dat de spelers mij zelf hebber, gekozen. Door op discipline, veel baltraining en po sitiespel te trainen, moet Fortu na in staat zijn een gooi te doen naar een pe riodetitei." Hoe wel het trainerschap nog pril is, kan Hans Schop als speler bogen op een grote staat van dienst. Hij begon in de jeugd van SW en belandde via Sparta bij de A-jeugd van Feyenoord. De pingelaar rekende op een betaalde carrière, maar had tegen dat zijn school te veel tijd in beslag nam. „Ook speelde een rol dat Ron Stevens, die van de zelfde lichting als mij was, een contract van Sparta kreeg. Ik mocht ook bij Sparta ko men spelen, maar eerst een jaar als ama teur. Eigenwijs als ik toen was, heb ik toen die kans niet gegrepen. Ik heb daarna de mavo en havo gehaald en betaald voetbal snel uitm'n hoofd gezet. Toen ik 18 jaar was en me aanmeldde bij DHS, werd ik door trainer Harry Bouquet direct in het eerste elftal gezet. Ik heb er zes jaar gespeeld, waarvan ik de periode van Rob Jacobs nooit zal vergeten. Hij speelde constant met vijf aanvallers en joeg elke hoofdklasser de stuipen op het lijf." Toen Schop dertig jaar was, is hij noodge dwongen gestopt, „Mijn kniebanden wer den aan flarden geschopt. Toen ik weer te rugkeerde op de velden, was ik veel voor zichtiger geworden. Ik was niet meer de speler die er met volle kracht tegenaan ging örj veel incasseerde. Hoewel dat s! weer tien jaar geleden is, voel ik tot op de dag van vandaag nog steeds de pijn. Bij de minst ge ringste actie op het trainingsveld speelt de knie weer op en wordt zelfs dik. Als hoofd trainer van Fortuna is voor mij alles weer nieuw. Ik heb van Gilbert de Wildt veel ge leerd en dat zal ik bij Fortuna in de praktijk brengen." Door Fred Louter Een van de opvallendste over schrijvingen na afgelopen seizoen bij CION was die van Eric Faas- sen. De man die nog maar een jaar geleden de club aan de Marathon- weg verliet om zijn geluk te gaan beproeven in Kralingseveer bij CKC keerde na een - min of meer mislukt - seizoen terug bij CION, de club waarmee hij vorig jaar nog Vlaardings kampioen werd. Een opmerkelijke stap, al doet Faassen voorkomen alsof dat nog wel meevalt: „Nee hoor, ben je gek. Ik ben vorig jaar tijdens de promotiewedstrijden die CION te gen Zuidland speelde, gescout door CKC. Daaruit volgde dus dat ik daar ben gaan spelen. Ik kon wat centen pakken en ook had de club heel mooie plannen. Men wil de hogerop en zag in mij iemand die hen daarbij kon helpen. Pro bleem was alleen dat ik na een paar wedstrijden weer last kreeg van een oude blessure aan mijn vinger waardoor ik het hele jaar niet meer heb kunnen spelen. Art sen raadden mij aan een seizoen aan mij voorbij te laten gaan zodat die vinger eindelijk eens de kans zou krijgen goed te herstellen. Honderd procent wordt 'ie nooit meer maar ik kan er in elk geval wel weer mee keepen." Toch is nog niet afdoende ver klaard waarom de blonde agent die sinds kort werkzaam is in Rot terdam-Zuid, dan toch terugkeer- poelman Enk Faassen is weer terug bij CION. Het is en blijft toch eeii hele speciale club binnen het Vlaardingse" voetbal J' de bij uitgerekend CION. Er zijn immers genoeg clubs in de regio die zitten te sprin gen om een goede keeper. „Dat is zo, maar wat ik vooral miste bij CKC was de gezellig heid. CION is en blijft toch een hele specia- 1p dub binnen het Vlaardingse voetbal en het seizoen dat ik er speelde waren de re sultaten natuurlijk ook heel behoorlijk met als hoogtepunten uiteraard de finale om het Vlaardings kampioenschap waarin we For tuna versloegen en de twee beslissingswed strijden om promotie op het terrein van Ro zenburg. Een promotie die we op een haar na misten want ik zie John van Spronsen in de eerste wedstrijd die gelijk ein digde, nog in de laatste minuut al leen op de doelman van Zuidland afgaan. Als hij toen had gescoord, was de wedstrijd gelopen geweest en waren we gepromoveerd. Maar ja. John was toen al een tijdje ge blesseerd geweest en was ai lang blij dat hij nog een halfuurtje in kon vallen." Nadat het afgelopen seizoen voor CION een ware martelgang werd met een hoop interne problemen die vooral in de publiciteit werden uitgevochten, dicht Faassen zijn nieuwe 'oude' club weer goede kansen op een prijs je toe. „We moeten weer gaan voor het kam pioenschap. De poule is de zelfde als twee jaar geleden met clubs als WDS, Soccer Boys en dergelijke, clubs waartegen we toen heel goed voor de dag kwamen. Als ik zo om me heen kijk heeft CION nog steeds een uitstekende spelersgroep en met een goede trainer erboven (Arwin Verburg; red.) moeten we mee kunnen doen om de bovenste plaatsen. Al bestempel ik MW27 nu al als een van de favorieten in onze afde ling want ik heb gehoord dat die club er weer een aantal goede spelers by heeft ge kregen. Ook voor wat betreft het Vlaar dings kampioenschap zie ik genoeg kan sen. Dat beviel trouwens uitstekend toen met die cup in mijn handen. Dat wil ik nog wel een keer meemaken. Toen de voorzitter (Jaques Spanjersberg; red.) mij vorig sei zoen belde en mij vroeg of ik zin had om te rug te keren bij CION, hoefde ik dan ook niet lang na te denken." Een nieuwe vrouw, een nieuwe baan, een nieuwe club. Het lijkt dat Faassen op zijn 32ste jaar aan een nieuwe episode in zyn le ven is begonnen. „Dat lijkt misschien zo, maar ik noem het een toevallige samenloop van omstandigheden. Eigenlijk wil ik er niet te veel over uitweiden maar wat ik wel wil zeggen is dat het ik nu enorm naar mijn zin heb. Ook in het dagelijks leven vermaak ik mij prima. Ik hou enorm veel van spor ten, maakt niet uit wat en ook mijn hond is op dit moment heel belangrijk voor me. Daarnaast doe ik veel leuke dingen met mijn vriendin zoals lekker uit eten, een bio- scoopje pakken of af en toe even lekker rol lerskaten. Nee, ik vermaak me wel."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 19