31 Het groen-witte van Jan de Vos Brian Stoik: betekent niet alles voor me .1 1 Het clubblad via teletekst Topcoach ,ten Meeuwenplaat kiest als eerste vereniging voor nieuwe vorm van communicatie Kijk voor het deelna meformulier in het Rotterdams Dagblad van zaterdag 5 september Uiterlijke inzenddatum dinsdag 8 september ss „voor ub O Rotterdams Dagblad V# Donderdag 3 september 1 Door Ed Voortmeijer 'Jantje bedankt'" Tijdens het nacompetitie- duel in de derde Klasse C (Zuid I) tussen Nieuw Lekkerland en streekgenoot WAC (2 2) op dinsdag 5 mei 1998 werd de hele avond 7ijn naam gescandeerd Het was bij zijn afscheid na achttien jaar trouwe dienst in de groen-witte hoofdmacht niet het enige dat doelman Jan de Vos (36) een brok in de keel bezorgde Bij Nieuw Lekkerland. de dorpsclub waar aan hu zijn hele voetballeven zat 'vastge roest", maakte de razend populaire keeper, die ook het doe! van het nationale PTT- team verdedigde lief en leed mee Met veel ple/ier kan het 'meubelstuk' terugkijken op het achtjarig verblijf in de eerste klasse toen verenigingen van naam en faam, zoals Zwart Wit 28. IJsselmeervogels en Noord zij k op sportpark Excelsior als tegenstan ders fungeerden ..Ons topjaar was het seizoen 1983/"84 On der Ton de Hoop. de trainer van wc ik het meeste heb opgestoken bleven we tien w edstry den op nj ongeslagen We finishten toen achter kampioen NSW ais tweede Voor de grote KNVB-beker mochten wij thuis aantreden tegen PEC Zwolle Het werd een onvergetelijke wedstrijd die na een heroïsche strijd m een 3-3 gelijkspel eindigde Het duel moest worden overge speeld in Zwolle en helaas trokken wij daar met 3 1 aan het korste eind Het doet Jan de Vos nog steeds pijn dat de acht ette jaren werden gevolgd veel te veel magere jaren' Zo omschrijft hy al thans de teloorgang van zyn club, die in middels is afgegleden naar de derde klasse „Op een gegeven moment ga je eraan wen nen dat de tegenstanders wat minder aan sprekende namen hebben, maar ik blijf het sneu vinden dat het zov er moest komen De oorzaak van het verval' Het heeft natuur lijk iets te maken met het feit dat de spelers niet werden betaald Toen Nieuw-Lekker- land eerste klasser was, trok de club nog spelers van over de dorpsgrenzen Na de degradatie ontbrak die aantrekkingskracht en moesten we het hoofdzakelijk van 'ei gen jongens hebben In tegenstelling tot vele ex-ploeggenoten, die na de degradatie uit de hoogste zater dagafdeling hun geluk elders beproefden is de in Lekker kerk geboren, maar ai sinds Het amateurvoetbal heeft veel facetten. Mooie, aandoenlijke, afschuwelijke en lachwekkende j kanten, die elke sport wel heeft. Ook kent het voetbal tegenstel- 1 lm gen. Zoals Brian Stolk en Jan de Vos. Zwart Wit'28 is de zeven de club van Bnan Stolk, Jan de Vos stond achttien jaar onder lat van Nieuw-Lekkerland, totdat een blessure hem dwong te stop- j pen. Jan de Vos was trouw aan Nieuw-Lekkerland, maar een schouderblessure maakte eenelnde aan zijn carri ère. „Het zou een lijdensweg zijn geworden ais ik geen streep onder m'n keepersloopbaan had gezet." Foto Peter de Jongtëot Vos in vierde in Nieuw-Lekkerland wonende Jan de Vos zyn c!ub trouw gebleven totdat hy het li- chamelyk niet meer kon opbren gen Ik had al enige jaren last van mijn schouders Die zyn meerdere malen uit de kom ge schoten Ik ben er aan geope reerd, maar desondanks kampte ik de dag na een wedstryd met he vige pijnen Het zou een lijdens weg zijn geworden als ik geen streep onder m'n keepersloop baan had gezet .Je verwondert je er waarschyn- lijk over, dat ik de dorpsclub liefst 28 jaar - op m'n achtste werd ik lid - trouw ben gebleven' Ach, misschien had ik het eens by een andere club moeten proberen, ik weet het niet Spijt dat ik ben ge bleven, heb ik m elk geval nooit gehad, De enige vereniging, die ooit belangstelling voor me heeft geloond was Groot Ammers en dat was pas in mijn nadagen Bovendien, als ik was vertrokken zou het hele dorp my scheef hebben aangekeken Honkvast „Nieuw-Lekkerland is weliswaar eer. moei- lyke club, maar de spelers zyn vry honk vast Het is een combinatie van clubliefde en onderlinge verbondenheid en dal uit zich ook buiten de witte lynen Zo heeft myn vrouw Cora, die overigens met van voetballen houdt, jarenlang de kleedka mers schoongemaakt en breng ik in myn wijk nog steeds de weekbrief rond Dat doe je, omdat je een binding hebt met de club, zy het wat my betreft vooral met de wat ou dere garde. Toen ik kenbaar maakte, dat ik wilde stoppen, werd me gelyk een be stuursfunctie aangeboden Maar die boot heb ik afgehouden Ik wil het voorlopig even rustigjes aan doen Om af te bouwen train ik nog éen keer per week met de selec tie mee en samen met John van de Boog aard ga ik de keepers onder handen nemen In geval van nood blyf ik natuurlijk be schikbaar Het is trouwens hoog tijd, dat Daan Vuurens - hy is al 28 - mijn plaats onder de lat gaat innemen Ik gun het die jongen van harte. Hy is zeer positief inge steld, want hy heeft jarenlang wissel gezeten" Voetballers worden vaak pas na hun loopbaan een legende, met de 'dorpsheid' Jan de Vos zal het wel net zo gaan De hondstrouwe en fanatieke supportersschare van Nieuw-Lekkerland - by thuis wedstrijden kan de derdeklasser steevast op 500 toeschouwers re kenen - zal de immens populaire doelman, die ooit in een wedstryd tegen Roda Boys drie strafschop pen stopte, ongetwijfeld vaak in de herinnering terugroepen En dan tn het bijzonder zyn fameuze reddmgen in de moeilijke éen te gen eén situatie, naast de reactie op de bjn, het sterkste punt van hun idool Onlangs meldde Brian Stolk zich, na veel omzwervingen, op sportpark De Vaan in Rotter d am Zuid. Gepokt en gemazeld in de Dordtse regio treedt de 28-jarige spits in het nieuwe seizoen aan voor Zwart Wlt'28. Het verhaal van een gevreesde aanvaller, wiens voetballoopbaan net zo onvoorspel baar is als zijn bewegingen in de zestien. Door Ed Voortmeyer Brian Stolk is sterk on stoer, maar tevens cool and easy Een beetje arrogant lijkt hy ook, wanneer hy na een afmattende trai ning met grote passen de kantine van de za- terdagboofdklasser binnenloopt Met een grote gnjns beantwoordt hy de vragen, die hem al menigmaal zyn gesteld Over zyn keuze voor Zwart Wit 28. over de trainings- aanpak van Jack van den Berg en over zyn verwachtingen voor het komend seizoen in de hoofdklasse A, het mekka voor alle ama teurvoetballers „Wellicht kijkje vreemd op, dat ik na twee jaar EBOH voor Zwart Wit'28 heb gekozen Er waren immers meer en beter betalende verenigingen, die mij graag wilden heb ben," valt hy meteen met de deur in huis „Geld betekent met alles voor me Een van de belangrijkste redenen voor myn komst naar Rotterdam is dat ik op het hoogste amateurruveau wilde spelen Gradus Roe land, de trainer van EBOH, by wie ik regel matig over de vloer kwam, gaf hoog op van Jack van den Berg En omdat ik al een paar Zwart Wit'28-spelers, zoals Dennis Janse, Bobby Molendijk en nieuwkomer Remy van Gils kende, was de keuze snel bepaald Een extra stimulans was, dat m'n ex-ploeggenoot Ricardo Baas met me meeging naar De Vaan „Myn ambities hier'' op dit hoge niveau thuishoor Ik ben een vry forse jongen die voornamelijk op kracht speelt Ben niet gemaakt voor technische hoogstandjes Ik maak oorlog m de zestien vaak met m'n kont achteruit In eerste instantie wil ik aangever zijn Wil m'n teamge noten op maat bedienen Het be langrijkste is dat de bal m het vy- andelyke doel rolt .Als je de indeling van de hoofd klasse A ziet, vraag je je trouwens af hoe ze er in hemelsnaam in zijn geslaagd, zoveel attractieve clubs in een afdeling onder te brengen Alle toppers zijn bij elkaar ge stopt Dat houdt heiaas wel in, dat een vereniging met de (lage. red begroting van Zwart Wit'28 niet voor de titel kan gaan Maar we zyn beslist geen degradatiekandi daat Een ploeg als Capelle ein digt gegarandeerd onder ons en zo zyn er meer „Myn eerste indruk van Zwart Wit'28' Het lijkt me een fijne ver eniging Alles is nog nieuw Wat nieuw is, rend r\„W-J!,Jw J— I ->i li Hl,„ii Uw aanscnnjvinfc, do gwetynoiOw wwHDfiyT en het gedrukte clubblad: ooit waren het vormen van communiceren binnen een ver enigingen. Het was de manier waarop leden op de hoogte werden gebracht van pro gramma's, ledenvergaderingen en andere belangrijke informatie. Het dubblad ge schreven, geredigeerd, getikt, gedrukt, verzameld, geniet en verspreid door leden heeft wellicht z'n langste tijd gehad. Het gedrukte epistel wordt steeds dunner. Slechts de hoognodige informatie wordt van bestuurskamer naar hulskamer over gebracht Wedstrijdverslagen en andere ru brieken worden zeldzaam. In de vaart van de 24 uurs-economie, waar door de voetbalier vaak nog enkel belang stelling heeft voor een wedstrijd en wellicht e en consumptie, wordt een andere manier van communiceren gewoon. De Hoogvliet- se voetbalclub Meeuwenplaat neemt dit seizoen als eerste vereniging de proef op de som. Het clubblad de Dukdalf maakt plaats voor interactieve teletekst, ,4e hoeft er niet eens je bed voor uit," zegt se cretaris Aad Korzilius gekscherend. inspire- Ik wil met veel plezier op een goede manier voetbaden Lekker laten zien dat ik Op de zolderkamer m Hoogvliet staat de re dactie van de nieuwe 'weekbrief van Meeu wenplaat Een computer is het zenuwcen trum van de vereniging Daar tikt Aad Kor- zilius, die binnenkort wordt geassisteerd door een ander lid, de informatie in een pro gramma Als hy zyn werk heeft gedaan ver bindt een modem hem via de telefoon met Spint Dit Rotterdamse bedryf voor inter actieve diensten heeft een computer klaar staan, die de informatie van Meeuwen plaat op een teletekst pagina zet. Niet de gewone NOS-teletekst, maar Stadstext achter het ka naal van Rotterdams Dagblad TVof TV Rijnmond De leden van Meeuwenplaat kunnen opeen simpele ma nier de pagina's van hun vereniging oproepen De televisie moet op de al gemene clubpagina (nummer 250) van Stadstext worden gezet, waarna een telefoonnummer moet worden ge beld Vanaf dat moment kan met de telefoontoetsen een willekeurige pa gina worden opgeroepen „Het is heel simpel, simpeler kan het bijna met," licht Aad Korzilius toe „Het enige wat je nodig hebt is een te levisie met teletekst en een telefoon Als vereniging hebben we zelf via Spi rit de software gekregen om het pro gramma op de computer te installe ren Dat is ook eenvoudig Alleen ging het plaatsen van het modem moeilijk, maa^ daavhy bpn ik u'tricked geholpen door de men sen. van Spint Het in brengen van informa tie is gemakkelyk, het zenden ook" De Hoogvbetse Aad Korzilius heeft clubblad de Duk dalf even inde kast gezet, ten faveure van Verenigingstext Interactief. Foto Peter tie Jong/Cor Vos secretaris zag vorig jaar op Stadstext een oproep van Spint „Voor de gein heb ik me toen aangemeld MeeuwenpSaat was met de enige voetbalvereniging Ook DRL en Spartaan'20 hebben meegedaan Alleen hebben zy, zo heb ik gezien, de laatste tyd hun pagina's met bijgewerkt Na een tydje heb ik de kwestie binnen ons bestuur aan gekaart Zoiets moetje logisch brengen om de mensen te overtuigen Myn voorstel was om na verloop van tyd het clubblad te ver vangen door deze vorm van communicatie Na overleg hebben we besloten om direct dit seizoen te starten Het voordeel van de nieuwe manier van communiceren met de leden is het terug brengen van de kosten Spint brengt Meeuwenplaat maandelijks - dus ook bui ten het seizoen - het hoogst aantal ge bruikte pagina's per week in rekening Korzilius* „Dat waren er maximaal tachtig, maal een gulden, is tachtig gulden Dat keer twaalf is 960 gulden. Nog geen dui zend gulden' Voor de weekbrief waren we aan druk- en verzendwerk al negendui zend gulder. kwijt We hadden tweedui zend gulden aan advertentie-inkomsten, bleef toch nog zevenduizend gulden staan Ais het my lukt om een redelyke sponsor te strikken, dan ben ik op deze manier al bij na uit de kosten Nee, op deze manier hoe ven we bijvoorbeeld ook de contributie met extra te verhogen Voor de leden telt uiteraard wat hun kosten zyn Korzilius: „Dat valt allemaal mee Een rnmijijt wpi Stadstext bellen kost "yf cent Als iemand twintig minuten per week bell, dan is hy nog maar een gulden kwijt' In ruil daarvoor kan elke informatie over de vereniging zo worden opgevraagd In het weekeinde is voor my een telefoontje 's ochtends om acht uur naar de kantine vol- doende om te weten welke wedstrijden zyn afgelast Die ik snel op onze pagina's en zo kunnen de leden zelfs vanuit bed kijken of hun wedstryd doorgaat Het nieuwe wed- strydprogramma van de KNVB zet ik vaak dezelfde dag nog op clubtekst Gemakkelij ker kan het toch niet'" En als de leden geen telefoon of teletekst hebben7 „Het programma is altyd m de kantine verkrygbaar, desnoods sturen we het op De jeugd krygt als extra een aan- schryving mee Dan weten we zeker dat het nieuws overkomt Met het clubblad was het nog wel eens zo dat men zei dat clubblad met was bezorgd Dat was voor ons ook moeilijk te controleren En daarbij komt dat iedereen wel eens iets met de reclame folders en zo per ongeluk weggooit Resteert de vraag wie of wat de functie als bindmiddel van het clubblad overneemt .Ach, lang met alle leden lazen het club blad Ik vraag my af wat er dus nog van die functie als bindmiddel over was En oké, mocht het toch anders zyn, dan gaan we weer terug naar de oude situatie Het club blad is niet weg' Het heeft alleen tyd nodig om de mensen te laten wennen Iedereen weet inmiddels toeh ook waar McDonald's is te vinder.7" Wie meer wil weten van Verenigingstext neemt contact op met Spirit Interactieve Diensten. Westbiaak 180, 30L2 KN Rotter dam, telefoon 0104000.666. E-mail: spirit- la mriiaport.org Aanvaller Brian Stolk zet gemakkelijk een mannetje opzij. „Geld betekent niet alles voor me. Een van de redenen voor mijn komst naar Rot terdam is dat ik op het hoogste amateumiveau wilde spelen." Foto Rein Geleijnse we dingen maken emoties m me los Dat is heerlijk Neem nou bijvoorbeeld die trai ningen van Jack van den Berg Die zyn per fect Er gaat een wereld voor me open Scherp De in Den Haag geboren, maar in Dor drecht wonende en getogen Stolk, die z'n kost verdient met de verkoop van persoon lijke beschermingsmiddelen, zoals veilig heidsschoenen en -kleding, haast zich dan te zeggen, dat de oefeningen van Roeland hem eveneens bevielen. „Ook scherp Viel niks op af te dingen En evenals Jack had Gradus een hekel aan rondjes lopen Ik heb overigens twee fantastische jaren gehad bij EBOH Het was gewoon vies, zoveel kwali teit we hadden voor een tweedeklasser Vooral tijdens de voorbereiding op de vori ge competitie speelden we waanzinnig goed Wy versloegen zelfs Zwart Wit'28 in de finale van het eigen Haventoemooi Ie dereen verwachtte, dat wij met de ogen dicht kampioen zouden worden. Het ging echter mis We hadden te vroeg gepiekt Dat Brian Stolk de Dordtse Schenkeldyk, waar hy als zesjarige z'n eerste schuchtere schreden op een voetbalveld - van EBOH's ex-buurman DMC - had gezet, inruilde voorde Rotterdamse Oldegaarde had alles te maken met het feit, dat hy aan een nieu we uitdaging toe was De zevende om pre cies te zyn, want echt honkvast is de met Erika samenwonende aanvaller nooit ge weest In de periode tussen DMC en EBOH versleet hy z'n noppen achtereenvolgens voor Wieldrecht, het tweede van DS'79, ASW en Heeyansdam Toch wenst Stolk met het etiket'zwerver' opgeplakt te krijgen „Ik heb het overal naar m'n zin gehad Je kunt het een sa menloop van omstandigheden noemen, dat ik nogal eens van vereniging verander de Myn overschrijving van DMC naar Wieldrecht is terug te voeren op een ver huizing van mijn ouders By Wieldrecht, waar ik ooit m'n camère met vrienden in een lager team wil afbouwen, ben ik tot m'n zeventiende gebleven Toen werd ik 'ont dekt' en benaderd door Sparta, maar een gescheurde enkelband betekende einde verhaal." Ontgoocheld door zoveel pech verkaste Stolk op amateurbasis naar de Kromme- dyk, waar hy zich via het tweede van DS'79 m de kijker van hoofdtrainer Si mon Kistemaker mocht proberen te spe len. Dat lukte niet snel genoeg naar Bri ans zin en hoewel 'de Kist' hem adviseerde nog een jaartje te blijven om zich verder te ontwikkelen, vertrok hij reeds na eén sei zoen teleurgesteld naar tweedeklasser ASW. „Ik was jong en ongeduldig. Een doorbraak bleef naar mijn idee te lang uit. Bovendien hield ik in die tyd meer van stappen met vriendinnen en voetbalmaat jes Ook ASW was niet Stolks eindstation. De club werd getroffen door een crisis op het sportieve vlak en na twee opeenvolgende degradaties vertrok de topscorer naar Heer- jansdam, waar hy drie seizoenen zou bly* ven „Het was een geweldige vereniging, maar op den duur laakten we uitgekeken op elkaar en vertrok ik naar EBOH Met Heeriansdam scoorde ik uitgerekend tegen Zwart Wit'28 het meest memorabele doel punt uit m'n loopbaan," gniffelt hy. „Net onder de lat Die treffer toonde veel over eenkomst met de goal van Geoff Hurst uit de WK-finale Engeland-Duitsland in 1966 De scheidsrechter was de enige, die zag dat Rotterdams Dagblad VOETBALSPEL Foto Peter Molkenöoer Wie: Tiny den Bnnker Wat: Wasvrouw Club:DRGS Waarom: „Ik ben nooit een type geweest dat de hele zondagmiddag m de kantine aan een tafeltje zit Nee, ik wil wat te doen hebben Daarom sta ik regelmatig achter de bar en ren ik een beetje achter myn man (voorzitter Joep den Bnnker, red aan om er voor te zorgen dat de gasten m de bestuurskamer niets te kort komen Het meeste werk gaat toch wel in het was sen zitten Om te beginnen moeten die zware tassen naar boven worden gesleept Dan moet ik alles uitzoeken Lekker werkje hoor, die vuile kousen uit elkaar halen Vaak worden die dingen zó in de tas gegooid en dan kan ik er de volgende dag met myn handen in, het smerigste werk dat er is. Verschnkkelyk' De sokken mogen ook niet in de droger, omdat ze dan te strak worden, dus die gaan op een droogrekje Als alles droog is, gaan de sokken broekjes en shirts apart m plastw#»er de foambag in Nee, stryken doe ik de shirtjes met Met het moderne materiaal hoeft dat met meer Ik zou het niet ook doen trouwens, want stryken is nooit myn hobby geweest." Wat is er leuk aan: „Da's een goeie Eigenlyk doe ik het voor myn man Wat my best een beetje dwarszit, is dat ik nog nooit een bedankje heb gekregen Dat vind ik jammer Het zcu leuk zyn als een speler gewoon eens zou laten blij ken datje werk wordt gewaardeerd

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5