33 'CW in Charlois' Herkingen'55 voor de speelt nog dorpseer D DO 0 'Met een goede jeugdafdeling ben je er' Overmaas betaalt even de rekening JORDEX I V# Hart-voor de clui) j Rotterdam!* Dagblad t Door Arie Ikvaart Is Jaap Bestman het bestuurlijk ge/icht van Herkingen 55, Thobi van Duel is dat sinds jaar en dag van CW De dub van Charlois ooit als hoofdklasser de pare! van amateurvoetbalm innend Rotterdam draagt haargloneu/e verleden niet als last Laat ik duidelijk zijn begint Van Dnel (53) De v ie rde klasse is geen bewuste ke u- /e van CW maar een kwestie van moge lijkheden We hebben de financiële midde len gewoon niet om m de hoofdklasse te speten Kijk, ik kon viotger goed voetbal ten maar nu niet meer Zo moet je het zien CW is zeker vooreen vierdeklasser geze gend met een prachtig complex In dat op zicht is de Charloisse Voetbal Vereniging opgericht op 12 juli 1908, nog steeds de pa rel van Zuid Toch ademt het complex met de theatrale tribune een sfeer van vergane glorie uit „Niemand heeft staan wat wij hebben staan," vindt Van Dnel „We zitten er echt niet slecht by om maar eens een un derstatement te gebruiken Alleen zouden we een beter veld willen hebben Door bezuinigingen komt de ge meente steeds minder aan het on derhoud toe Ze willen wel maar hebben gewoon geen tijd Als je de velden in Frankrijk tijdens het WK zag dan liep het water me m de mond Van Dnel heelt in de bijna twee decennia die hy nu voorzitter is veel zien veranderen Zo maakte hij van dichtby de sportieve neer gang de instroom van allochto nen en de tusiebesprekingen mee CW is een weerspiegeling van de Charloisse bevolking,' zegt de preses Er komen dus steeds meer allochtone jongeren by We zitten momenteel zo rond de vierhonderd leden Wy probe ren niet zoals zoveel andere ver enigingen de show te stelen door zo groot mogelijk te willen zijn Wij selecteren op gedrag Mensen die geen contributie betalen vhe gen er gewoon e t Thobi van Driel, preses van CW: „De vierde klasse is geen be wuste keuze van CW, maar een kwestie van mogelijkhe den. We heb ben de finan ciële midde len gewoon niet om in de hoofdklasse te spelen. Kijk, ik kon vroegergoed voetballer», maar nu niet meer. Zo moetje het zien." Foto John de Pater Als stadsclub heeft CW het geld ook steeds belangrijker zien worden, en niet alleen rondom de selectie Zo zag de club een aan tal seizoenen terug een compleet B elfta! vertrekken In de jeugd is het verloop per seizoen zo n dertig procentdeelt Van Dnel mede „In zeven van de tien gevallen kiest een talent voor het geld Met een ba sisbeurs van f125 en een ouderlijke bij drage van f 1700 - is dat ook niet verwonder lijk Voor CW is concurreren met geld uit gesloten Ais spelers besluiten weg te gaan, kunnen wy daar niks tegen doen Een appel op dubliefde biedt volgens Van Driel geen uitkomst om spelers voor zyn club te behouden Clubliefde' In de hoog ste elftallen bestaat dat bijna met meer," spreekt hy ,Het ïs'niet meer zoals vroeger dat je het alleen maar met eigen spelers af kunt Een club moet tegenwoordig noodge dwongen aanvulling van buitenaf hebben De maatschappij is verzakelijkt en dat heeft zyn uitwerking op het voetbal Daar mee heeft het voetbal helaas een deel van zyn charme verloren Clubliefde maakt het overigens wel moge- Het amateurvoetbal heeft veel facetten. Mooie, aandoenlijke, afschuwelijke en lachwekkende kanten, die elke sport wel heeft Ook kent het voetbal tegenstel lingen. Zo waren vroeger voetbal clubs uit een dorp boeren, ge vreesd om hun hardheid en men- talrteit Stadse clubs stonden voor beschaaft, technisch spel. Op het dorp en in de stad hadden clubs ook hun eigen specifieke problemen. Tegenwoordig zijn die contrasten veelal vooroorde len geworden, dat blijkt tenmin ste uit het reilen en zeilen van een dorpsclub als Herkhgen'55 en een stadsclub als CW. Er wordt in het algemeen met de zelfde problemen geworsteld, zij het op een andere schaal. lijk dat CW al negentig jaar be scaat Ook CW heeft een vrijwilli gerscorps dat de handen uit de mouwen steekt om de club die 8 seniorenteams en 15 jeugd teams telt, t" laten draaien „Er zijn heel veel mensen die iets voor de club doen Voor de werkersavond heb* ben we maar liefst 108 brieven veistuurd," meldt Van Dnel met gepaste trots „Gelukkig zyn er heel wat mensen die de club een warm hart toedragen en ook iets voor de club willen betekenen Fusie Voor veel van de leden is CW hun club. omdat zy in Charlois zetelt Van Driel zag en ziet een fusie of verhuizing van zyn club dan ook niet zitten „Uit een onderzoek in hel bedrijfsleven blykt dat vyfen- tachtig procent van alle lusies strandden vanwege cultuurver schillen tussen de pawners,be sluit hy „Er is even sprake ge weest van een fusie met Transva- ha Dat is van de baan, en je hoort er ook mets meer van dat we hier weg moeten voor woningbouw Die bouwplannen zitten in de koelkast Het is voor 99,8 procent zeker dat we bly ven waar we nu zitten Dat is maar goed ook, want CW hoort in Charlois thuis Jaap Bestman, voorzitter ad interim van Herkingen:,, We kunnen natuurlijk nooit mooierzitten dan hier midden inhet dorp," Foto Johr» de Pater Door Arie Bevaart Een gehucht is het, dat iets meer dan dui- z.end inwoners telt Ver weg van de N215, de voornaamste verkeersader die Goerce Overftakkee doorsnijdt, ligt ietwat verstho len Herkingen De plaatselijke HW55 heeft er in de loop der tyd voor ge/oigd dat het dorp ook voor met-edandei s op de kaart is komen te staan Het was de stap naai de KNVB, nu zon twintig jaar geleden die Herkingen ook in de wijde omtrek deed meetellen Met voetbal bewees het kleine dorp Herkingen waarin het groot kan zyn Door Rob Wee da /T\ En plots verscheen in 1992 aan de horizon de voetbalvereniging SMC, gebouwd op de resten van SFC (opgericht in 1920) en Marti- nit (opgericht in 1928) Beide clubs hadden het in de vierde klasse wel gezien Gedach ten aan spelen voor dne man. en een paar denkop, aan bestuursleden die zelf de om zet van de kantine op peil moesten houden, aan gezelligheid die als sneeuw voor de zon verdween en aan de aan zekerneid gren zende waarschynlijkheid dat (een deel van) de jeugdafdeling elk moment tot het verle den kon behoren, spraken met langer tot de verbeelding Dat, gevoegd by de aanwezig heid van een aantal voorzitters van concur rerende clubs, die al tijdens de naeompeti- tie van het nog lopende seizoen middels het toestoppen van een aantal bankbiljetten spelers ronselden voor de volgende voetbal jaargang, trok niemand bij de twee Sdue damse clubs nog Luc Franken, al vanaf 1965 secietaris by Martimt, daama by SMC, nu by SWSMC en destyds eén van de intitiatiefnemers tot fusie „Onze eerste zorg was om voor SMC een goeie financiële basis te leggen Zowel de hoofdsponsor van SFC als van Martimt bleef de nieuwe club trouw en als sponsor van de jeugdafdeling verscheen bovendien de Schiedamse familie Post weer m beeld Daar heeft SMC enorm mee geboft Daar door kon geld worden gepompt m zaken die nodig waren om enige uitstraling te cree- ren" In sportpark Harga staat de zittnbune van wat eens SW was nog altyd fier overeind en priemen de statige lichtmasten nog al tijd door het lover Hel zyn de stille getui gen van een rijk verleden Sinds suikeroom John van Dyk de Schiedamse club verliet, is van die glans niets meer over Door het verhaal Betaald Voetbal ging een dikke Ketamafeurvoetbalhee ft veel facet ten. Mooie, aandoenlijke, afschuwelijke en lachwekkende kanten, die elke sport wel heeft. Ook kent het voetbal tegen stellingen. Zoals Overmaas en SWSMC. Hooguit zeven seizoenen ge leden speelden de twee clubs nog tegen elkaar in de derde klasse. Nu gaapt tus sen belde een enorm gat Hoe kon het al lemaal gebeuren? Wat heeft club A? Wat mist club B? In gesprek met de secreta ris van de één - Luc Franken - en de voorzitter van de ander - Gerard den Boer. streep en SW verwerd tot niets meer dan een doodgewone viei de klasser Omdat even \erderop - m sportpark Thurlede - SMC zyn expansiedrift by PPSC niet kwyt kon en SW vrijwel tegelijkertijd niet meer by machte was om z'n eigen accommodatie te bestieren raakten de twee verenigingen mei eikaai in gesprek Mel m de zomer van het vorige jaar de ge boorte van SWSMC als gevolg Franken „By SWSMC hebben we nog meer dan by SMC de na druk gelegd op de jeugd Mei een goedejeugdafdehngbenjeer Dat is het geheim van het succes De jeugdafdeling van SW stond kwalitatief al op een hoog plan maar we hopen dat niveau nog verder omhoog te brengen Wij denken dat met op dit moment 23 jeugdelftallen de mogelykheid daartoe aanwezig is Nu al zyn tien, elf potentiele seleetiespelers afkomstig uit eigen jeugd Als we dat beleid kunnen volhouden R.V. A.V. OVERMAAS THUIS SPEELTIJD GAST SHIPPING FORWARDING Gerard den Boer: „Uiteindelijk zal Overmaas weer bovendrijven." Foto Aad van der VDorrVCorVos Luc Franken:,,De verenigingkent een sponsorclub en een businessclub. Onderdieleden zou zich natuurlijkeengoudhaantjekunnen bevinden..." Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagülad hebben we over twee, drie jaar misschien wel een selectie die bijna helemaal uit ei nun Iru ^tjlr RocH if ,1 Daarnaast mikken we uiteraard ook op aansprekende resultaten van het eerste team Dal kun je met los zien van de ont wikkeling van je vereniging Ons streven is dit jaar gericht op een kampioenschap Als je er zo veel voor doet als wy, mag je best zeggen dat adel verplicht,vindt Franken Het gegeven dat by na elke zichzelf respec terende amateurveren ïgmg die mee wil doen m de top een aardige begroting dient te hanteren, wordt door Franken ontkend „SWSMC heeft daar geen extra geld voor over We hebben het trouwens niet eens Met de totstandkoming van SMC zyn alle reserves opgegaan aan de nieuwbouw Dat is by de geboorte van SWSMC opnieuw ge beurd „De spelers krijgen van ons een vergoeding via de richtlijnen van de KNVB Verder doen wij op financieel gebied niets Of hen mogelijk om de hoek iets wordt toegestopt, weet ik niet De vereniging kent een spon sorclub en een businessclub Onder die le den zou zich natuurlijk een goudhaantje kunnen bevinden Verdoofd „Een fusie is met zo erg als wordt veronder steld blikt Franken teiug op het eerste jaar SWSMC .Velen associëren een fusie met pyn lijden, maar dat is niet waar Voor je als club een fusie aangaat ben je al ver doofd Je wordt er dus alleen maar beter van Ei komt meer body, er komen spon sors je krygt armslag, het niveau kan om hoog Daar doe je het voor Zo kom je er bo venop „Als we op de ingeslagen weg kunnen voortgaan (SWSMC miste in de laatste strijd van df» iwnmnelitip prolongatie naar de hoofdklasse, reden we kunnen er voor zorgen dat de jeugdafdeling steeds van onderaf wordt aangevuld, voorspel ik de club een lang en gelukkig bestaan Waarbij het tevens van cruciaal belang zal zyn of veel van de mensen die nu nog voet ballen ook na hun camere bij de club be trokken blijven Door Rob Weeda Fr u'arpn |iii Qy^rmpg", stprnmpn die zeiden dat het contract met oe fenmeester Rein Kreyermaat na twee jaar niet meer verlengd had mogen worden Die zeiden, dat ouwehoeren over de te zoute soep van de vrouw van Kreyermaats voorganger Theo Smit meer eenheid in het elftal teweeg bracht dan echt praten over voetbal Die zeiden, dat Kreyer maat gezien zyn eigen sportieve achter grond voor een club als Ovei maas te profes sioneel bezig was Die Kreyermaat zelfs de schuld gaven van de degradatie naar de vierde klasse Gerard den Boer weet het met De voorzit ter van Overmaas „Rein heeft de schyn te gen Maar vergeet met dat in het laatste jaar alles mis ging wat maar mis kon gaan Zware blessures, minder zware blessures, stommitieten van spelers die daarmee on nodig kaarten opliepen, maar ook arbitrale dwalingen Dooddoeners, schuilplaatsen Den Boer „Nee, by komende factoren Op de juiste momenten hebben de spelers het laten lig gen Niet de juiste spelers dus „Ach. hoe je het ook wendt of keeit, feit blijft dat Oveimaas in het afgelopen seizoen te wei mg doelpunten heeft gemaakt Zo simpel ligt het Maar er hebben - ook in de beslis sende fase van de competitie - andere pro blemen gespeeld Bijvoorbeeld over de m vulling, de samenstelling van het eerste elf tal Dan weer werd er geschoven tussen een en twee, dan weer niet Dat gat verwarring en onbegrip en heeft het geheel geen goed gedaan Hoewel de negatieve tendens toen naar myn idee al was ingezet en waar sehyniyk al niet meer te stoppen zou zyn geweest Dp vierde kla^p Een dieptepunt m de toch rijke geschiedenis van Overmaas7 In elk geval met dusdanig dat het bestuur met de gedachte heelt gespeeld om een noodplan te lanceren11 glimlacht Den Boer ,Want hoe tegenstrijdig misschien ook, de toe komst ziet er gezond uit Uiteindelijk zal Overmaas weer bovendrijven Op welk ni veau is nog de vraag, maar het honderdja rig bestaan (Ovei maas werd opge richt op 1 maart 1921, ied gaan we halen" „Ik wil ook niet zo zeer spreken van een plotselinge neergang,' vervolgt Den Boer „Overmaas is niet in een paai jaai tyd van hoog naar laag gevallen De vereniging heeft zich heel lang in de dei de klasse staande gehouden Due vier jaar geleden streed de dub in de nacompetitie zeils nog om pio motie naar de tweede klasse Bang dat de stap teiug /yn vci- emging een terugloop m het aan tal leden zal bezorgen, is Gerard den Boer niet „Misschien betaalt Overmaas nu even de lekening voor het beleid waarvoor begin negentiger jaren weid gekozen Om uit de zorgen te komen zyn we zeven jaar geleden een lening aangegaan om het complex op te knappen We hebben de boel on der meer voor/1en van een nieuw verlje en we hebben een aantal kleedkamers bijgebouwd Van dat geleende bedrag moet nog een aanzienlijk deel woi den afgelost Dp (vin sequent l(pnijpn wp 7n- als we ook wisten dat die lening ten koste ging van veel Hoewel de degradatie natuurlijk niet was verwacht Maar Oveimaas is een grote fa milie Ai jaren schommelt het le dental rond de dnehondeid Ook m het aantal van zestig /e/entig toeschouweis komt geen vei an denng Hooguit een paar zweven de kijkers extra als Overmaas 1 goed draait Maar niemand weg Daarom zal de club overleven De ze familie staat gaiant voor het voortbestaan Hoewel optimistisch is Den Boer er nu ook van overtuigd dat een en anaer in deze prestatiegerichte maatschappij zal samenhangen met de verrichtingen van het eer ste elftal By ons betaalt ieder een alles zelf' zegt hy Ook de selectie doet dat Tot en met de contributie toe Maar we moeten inderdaad uitkijken dat we niet nog vei der afglijden We hebben ondanks on/e afiossingsveiplich- tingen m het atgelopen jaar een piepklein reservepotje kunnen opbouwen waai mee we iets'v ooi de selectie kunnen doen Geen vergoedingen geen betalingen onder tal el, maar wei wat meei ac tiviteiten op de dondeidagavond na de training Eens ergens heen gaan met elkaar We zullen ptube ren de heren iets meer in de wat ten te leggen ,Toch werd daarbij ons nooit over geklaagd Want men wi«3 we kun nen zeuren Overmaas betaalt toch niet Zells geen onkostenver goedmg De jongens die aan het eind van het vong seizoen zyn weggegaan zyn allemaal opge stapt omdat ze met m de vierde klasse wilde spelen Dat had met geld mets te maken Tegenwooidig is Herkingen (offi cieel Herkingen'55) nog steeds vieideklasser De vierde klasse van nu is echter door de invoering van dne hoofdklassen met de/elf de vierde klasse van vroeger A«n de boorden van het Grevelingen- meer malen /e er niet om Het is haast ondenkbaar dat de geel zwarte clubkeuren in een andere klasse dan de vierde worden ver dedigd Naast de ingang tot het complex van Herkingen hangt een bord waarop HVV55 zyn bezoekers welkom heet Vroeger meer dan nu ging er achter die welkomst woorden ook een belolte schuil De gasten zouden negentig minu ten lang een ploeg treffen die de eer van haar dorp verdedigt Spe lend up kaiakter en met een vleugje klasse in de gelederen - denk maai aan Paul Molenaar en Leen van Ast - was het moeilyk winnen aan de Stoofweg Herkin gen is heden ten dage naar buiten toe nunder gevreesd dan toen, maar binnen de vereniging lijkt het alsof de tyd stil heeft gestaan Schandalig Zo is het bijvoorbeeld nog steeds ondenkbaai dat ei spelers betaald woiden by de zaterdag-vierde klasser Mammon en Herkingen zyn als water en vuur „Ik vind dat betalen echt schandalig /egt voorzitter ad interim Jaap Best man (56) Ik zit nu bijna veertig jaar tn het bestuur en m die tyd is er nog nooit een gulden betaald Dat moet trouwens ook zo bly ven, want anders stop ik er resoluut mee Het heet niet voor mets ama teurvoetbal' Speleis die betaald kiygen blijven nooit lang bij een vereniging Die zyn binnen een paai jaar weei weg Nee, Heikm- gen doet het gewoon met jongens van hel eigen dorn Dat doip met zo'n 1200 inwoners, is alles behalve een onuitputtelijk reservoir van jeugdig talent Het ledental van Herkingen schommelt zo rond de honderd Vier senio renteams en twee juniorenteams, een B- en een C-elftal, brengt het dorp Herkingen binnen de kalklynen De christelijke inslag voimt een rem op de groei van de vereni ging Geestelijke inspanning gaat voor ve len boven lichamelijke ontspanning Herkmgen is met alleen klem maar fijn ge zien het aantal leden, ook het eomplex is eerder knus dan overweldigend „We kun nen natuurlijk nooit mooier zitten dan nu hier midden in het dorp," laat Bestman we ten Liefst hebben we er een tweede veld bij en een gi otei trainingsveld Op de huidi ge locatie is dat niet te verwezenlijken We zouden dan moeten v etkassen en dat is met op te brengen Het terrein overigens sinds kort geprivatiseerd We kunnen nu al leen nog voor groot onderhoud by de ge meente aankloppen Het betekent dat za ken als het gras maaien, de afrastering on derhouden en kunstmest strooien ons nu geld gaan kosten Clubtrouw Financieel kan Herkingen dat allemaal wel bolwerken Het is een gezonde club'), maar er wordt tegelykertyd wel een steeds groter beroep gedaan op de leden voor vrywillt- gersweik en met elk lid is zo bevlogen als Bestman dat hy metr 'op het veld' is dan thuiszit „Ik ben van alles," besluit Best man, die erelid, lid van verdienste en dra ger van de zilveren speld van de KNVB is „Voorzitter, penningmeester, trainer en lei der van de B tjes en keeperstramer van de selectie Ik ben overigens wel waarnemend voorzitter, maar ik geloof dat ze het alle maal wel goed vinden zo Ik ben al vanaf de oprichting hd Nadat ik met spelen ben ge stopt, ben ik altyd voor de vereniging in de weer geweest Ik ben zelfs nog even tramer geweest Vanaf'62, '63 zit ik in het bestuur Ik steek er nogal wat uurtjes in ja, maar dat doe ik met plezier, want het is myn dunpie Clubtrouw staat hier. en dan me' allee i bij mn hooe m het vaandel Foto Fox Wie: Klaas Kleywegt (56) Waar: Rozenbuig Wat: Terreinbeheerder Waarom: Ik heb hier vroeger jaren ge voetbald Daarna is er een periode geweest dat ik hiei nauwelijks meer kwam omdat ik in de continu zat Nadat ik via een oude i enregeling ben gestopt met werken heeft men my ik geviaagd Je hebt wat om han den en het is nog leuk ook Wat houdt het in? ,We hebben een werk ploeg van twaalf man en ik ben nummer dertien Ik ben ook de klankbord naar het bestuur toe Drie ochtenden per week zyn we met ons duppie met allerlei onder- nuuusk lussen bezig Ik iieeu uuk m con tact met de gemeente als er behoefte is aan grote onderhoudsklussen Je bent buiten en dat is heerlyk Bovendien kun je hier in een gemoedelijke sfeer wat hobbyen Het geeft voldoening als een te genstander hiei komt en zegt 'Wat ligt het complex er mooi by' Dan heb je eer van je werk Vooi ons is het vierde veld overigens net zo belangryk als het hoofdveld Natuurlijk, het eerste veld is het visitekaartje, maar Rozenburg heeft geen by velden

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 7