'■v 17 Koerdisch feest in Kuip kan doorgaan Scholieren gaan fluitend de Tweede Fase in Eén metroschutter gaat vrijuit: zelfverdediging Rotterdams Dagblad Politie handelde correct bij 'kalmeren' arrestant Loco-burgemeester herroept besluit collega Jaar tegen heilsoldaat geëist wegens ontucht Forellen zwem men liever in de Oude dan in de Nieuwe Maas Cooman geeft startsein voor actie tegen malaria SATIVAR De ontwerpers van de Millenniumtrouwringen SATIVAR JUWELIERS Bromfietser omgekomen bij botsing Kamervragen over traumaheli Tramlijn 10 is populair Geen granaten in Werkhaven Dealpanden gesloten Steigers duurder êL weken voor 28. Of nel gratis Rotterdams Dagblad Zaterdag 5 september 1998 Schiedam Een 18-jarige Schie dammer is gisteren door een on geval in zijn woonplaats om het ie- ven gekomen. Het slachtoffer reed op zijn bromfiets over het fietspad langs de Vlaardingerdijk. waar hij door een rechtsafslaande vrachtwagen werd geschept. De vrachtwagenchauffeur heeft de brommer vermoedelijk niet ge zien, aldus een politiewoordvoer der. Het slachtoffer bleek bij aan komst in het ziekenhuis te zijn overleden. Ook de chauffeur moest in een ziekenhuis behan deld worden. Hij raakte in een shock door het ongeluk. Rotterdam De WD-Kamerle- den J.H. Klein Molekamp en A. M. van Blerck-Woerdman heb ben minister Borst vragen gesteld over de perikelen in de regio Rot terdam met de traumahelikopter. Ze willen van de minister weten of ze op de hoogte is van de finan ciële problemen die het voortzet ten van het experiment met de traumaheli in gevaar brengen en of ze daar iets aan wil doen. Als ze dat niet van plan is, dan willen de Kamerleden weten waarom ze niet ingrijpt. Doet ze dat wel, dan vragen ze dat zo snel mogelijk le doen. Rotterdam Door Rotterdam toe ren met Tramlijn 10 blijkt deze zo mer erg in trek. Met meer dan 10.000 instappers is het aantal rei zigers meer dan verdubbeld ten opzichte van de voorgaande jaren. Toen bleef het aantal steken rond de 4400 passagiers. Dit jaar ver wacht de RET ongeveer 12.000 kaartjes te verkopen. Het zijn vooral Rotterdammers en oud- Rotterdammers die zich sinds 4 juli in de historische trams door de stad laten rijden. Volgens de RET is de grote groei onder meer te danken aan de ver beterde route, die nu ook leidt over de Erasmusbrug en naar diergaarde Blijdorp. Deze week is de 10.000ste reiziger van de tram lijn verwelkomd. Het Rotterdam se echtpaar kreeg van de RET een bos bloemen en een zondag- brunch aangeboden. Tramlijn 10 rijdt zondag voor het laatst, Tijdens de Open Monumenten dag op 12 september zet de HET drie verschillende soorten histori sche trams in, waarvan de oudste stamt uit 1931. De andere zijn ge bouwd in 1950 en 1965. Rotterdam Bij de baggerwerk- zaamheden in de Werkhaven zijn uc afgelopen weck nog geen gra naten boven water gekomen. Bij de oude Werkhaven heeft in het verleden een munitiedepot gestaan. In de Tweede Wereldoor log is er een onbekende hoeveel heid munitie in de haven terecht gekomen. Bij eerdere werkzaam heden werden enkele tientallen granaten aangetroffen in het slib. Daarom is een deel van de haven nu afgezet met containers en wordt er dooreen gespecialiseerd bedrijf gebaggerd. Rotterdam Op last van de burge meester zijn drie drugspanden in Rotterdam-West gesloten. De panden Mathenesserdijk 84b, Grote Visserijstraat 63b en Punt- straat 51 werden langdurig ge bruikt als dealpand. Omwonen den hadden daar veel overlast van. maar hun klachten vonden geen gehoor bij de veroorzakers van de overlast. De drie panden gaan een jaar dicht. Die termijn is volgens de gemeente nodig om een einde te maken aan de reputatie van het pand als dealadres. Het pand in de Puntstraat is gelegen in kin derrijke buurt. Buurtbewoners, hun kinderen en de leerlingen van een nabijgelegen basisschool hadden geklaagd. Tijdens de hoorzitting bleek dat veel bewo ners uit angst voor represailles niet durfden te klagen. Rotterdam De politie heeft correct gehandeld bij het kal meren van een arrestant die op 25 augustus gewond raakte in het hoofdbureau van politie in Rotterdam. Tot die conclusie komt de hoofdofficier van justi tie mr. L, de Wit naar aanleiding van de aangifte van mishande ling die de advocaat mr. W. Amesz namens zijn cliënt heeft gedaan. De arrestant is verdachte in de geruchtmakende Spijkenisser zaak, waarin Viola Schilte en Ronald van Unnik zijn verdwe nen. Vermoed wordt dat het tweetal is vermoord. De verdachte werd in opdracht van de rechter-commissaris ver hoord door twee rechercheurs. Daarbij heeft hij zich 's och tends en 's middag zeer agres sief gedragen. Hij vernielde twee beeldschermen en trapte een agent. Het volgens de hoofdofficier relatief geringe letsel heeft hij opgelopen toen de politie hem tot bedaren bracht. Van de verhoren zijn vi deo- en geluidsopnamen ge maakt die door de rechter-com missaris zijn bekeken en beluis terd. In haar proces-verbaal van bevindingen geeft de rechter commissaris aan dat de politie mensen met bewonderenswaar dige kalmte hebben gereageerd op de toenemende agressie van de verdachte. Mr. Amesz heeft de beelden in middels gedeeltelijk ook gezien. De mishandeling heeft juist bui ten het bereik van de carnera plaatsgevonden, aldus de raads man, maar je kunt wel horen wat er gebeurt. Hij ontkent niet dat zjjn cliënt agressief was. Volgens de raadsman is het 'te gek' om de klacht zo af te doen. Het is volgens hem niet aan de rechter-commissaris om te be oordelen wat daar gebeurde. Bo vendien bestrijdt hij dat het om relatief gering letsel ging. „Mijn cliënt had onder meer een ge scheurde bovenlip." Rotterdam Het Koerdische culturele feest volgende week zaterdag in De Kuip gehouden gaat door. Het feest werd in eerste instantie verboden omdat de politie niet voldoende mensen op de been dacht te kunnen brengen. Voor het feest worden 40.000 Koerden uit heel Europa verwacht. De aanvraag voor het feest kwam 24 juli bij de gemeente binnen. In een Iaat stadium besloot loco-bur gemeester Simons het te verbie den omdat de politie vanwege di verse evenementen voor en na dat weekeinde de tussen de driehon derd en duizend benodigde men sen niet beschikbaar had. Dat be sluit kwam té laat, zo vonden na genoeg alle fracties in de Rotter damse raad tijdens een commis sievergadering donderdag. Zij vroegen loco-burgemeester Van den Muijsenberg -hij vervangt de afwezige Simons - er nog eens over na te denken. Volgens de raadsleden had de po litie ook eind juli wel al kunnen weten dat zij niet voldoende men sen had. Het onderzoek naar een mogelijk risico van het feest van wege de spanningen tussen de Koerdische en Turkse gemeen schap had dus niet eens uitge voerd hoeven te worden. Overi gens leverde het onderzoek geen aanwijzingen op voor problemen. Ook al omdat de Koerden in Tur kije juist een staakt het vuren hebben afgekondigd. Mocht de politie toch aanwijzingen krijgen voor ordeverstoringen, dan gaat ze alsnog over tot een verbod van de bijeenkomst. De politie zegt ten minste drie honderd mensen nodig te hebben voor het in goede banen leiden van het feest. Als er toch aanwij zingen komen voor problemen zegt de politie mogelijk duizend man nodig te hebben. Bijkomend probleem is dat de verkeerspolitie juist dat weekeinde moet worden ingezet voor een wielerkoers el ders in de regio. De raadsleden vonden dat wan neer de politie snel mensen voor een voetbalwedstrijd op de been kon krijgen, dat dat ook mogelijk moest zijn voor het feest. Van voetbalwedstrijden is in verband met lotingen ook vaak pas laat be kend wie de tegenstander is en of dat een verhoogd risico oplevert. Rotterdam Op het Einstein Ly ceum in Hoogvliet - een van de scholen in de regio Rijnmond die in 4 havo en 4 vwo met het studie huis in de Tweede Fase begint - hebben leerlingen van 4 havo en 4 vwo gisteren de boeken voor het komende schooljaar opgehaald. Veel van die boeken moeten nog worden nageleverd, maar wat ze meekregen leverde al een leuke doos vol op. Het Studiehuis en de Tweede Fa se houden in dat leerlingen zelf standiger moeten gaan werken en de rol van de docent meer op de achtergrond komt te staan. Zelfwerkzaamheid is het devies, je eigen tijd indelen en zorgen dat je, zonder datje achter je vodden wordt gezeten door leraren en le raressen, zonder kleerscheuren door het schooljaar rolt. In de nieuwe '4 vwo' zitten onder anderen Brenda Dik, Maarten Figlé, Lisette Vestergaard (alle drie 15) en Michel van Keulen (14) Brenda, Lisette en Michel heb ben er zin in: oen nieuwe manier van leren. vrijheid, hel lijkt zc alleen n leuk. Brenda: „En het is al zo k-uk op het Einstein..." Brenda en Lisette gaan alletwee 'Cultuur Maatschappij' doen, zoals deze Tweede Fase-richting heet. Dat houdt in dat ze Frans, Duits, Engels en Nederlands krij gen, geschiedenis, tekenen en wiskunde-A. Brenda neemt eco nomie en biologie als keuzevak ken. Van de beide heren toont Maarten zich het 'coolst': „Ik heb die hele boekendoos nog niet eens open gemaakt en het laat me koud hoe dat studiehuis uitpakt." Michel, die journalist wil worden en al een stage bij Voetbal Inter national toegezegd heeft gekre gen: jUs ik zo doorga als ik altijd al heb gedaan dan komt het alle maal best voor mekaar. Tot nu toe ben ik er makkelijk doorheen ge rold." De leerlingen van 4 havo en 4 vwo die gisteren op het Einstein College hun boeken ophaalden, kregen nog niet alles mee, maar moes ten wel al een leuke doos vol meesjouwen. FctoJaapRazema/RotterdamsDagbiad Rotterdam Eén metroschutter gaat ervoor vrijuit, terwijl de an der acht jaar in de cel moet op knappen: dat was gisteren het vonnis door de rechtbank in Rot terdam in de geruchtmakende schietpartij van februari in de metro en in de omgeving van sta tion Maashaven Het Openbaar Ministerie twijfelt of er hoger be roep wordt aangetekend naar aanleiding van de opmerkelijke uitspraak. De 25-jarige D. F, uit Spijkénisse en zijn 21-jarige plaatsgenoot B. C. kregen het op 13 februari met elkaar aan de stok in de metro toen die onderweg was van Zuid plein naar Maashaven. Ze ken den elkaar, onder meer van een treffen waarbij F. in zijn hals werd geschoten. F. wilde wraak nemen en deed dat in een metro toestel waar allemaal andere pas sagiers bijzaten. Al schietend op eikaar ging de metro voort. Het tweetal stapte uit op station Maashaven. Toen C. zich per taxi zich uit de voeten wilde maken, zag hij F. weer en besloot hij hem opnieuw te bela gen. Er vielen enkele gewonden, onder wie F. die slechts licht ge wond raakte. Het ergst er aan toe '.ras H. R, die het ongeluk had ge woon op straat te lopen. Hij woonde gisteren in een rolstoel de uitspraak bij, nei ontslagen uit het ziekenhuis. Tevreden Rechter mr. C. G. Nunnikhoven nam hem als voorbeeld van het leed dat de schutters hebben ver oorzaakt. „Dit slachtoffer is waar schijnlijk blijvend gehandicapt." De man in rolstoel werd door C.- bij de achtervolging van F, in zijn been geschoten en was aan het werk als leider van een bouwpro ject. Met familie nam hij met be langstelling kennis van het von nis. De veroorzaker van zijn han dicap, C., kreeg acht jaar cel op gelegd. Het slachtoffer: „tk ben daarom tevreden. Dat die ander voor zijn leven vocht, kan ik be grijpen." In het geval van verdachte C. achtte de schuld duidelijk aange toond. Het door hem met opzet beschieten van F. en anderen in de metro en op straat werd bewe zen geacht, geformuleerd als doodslag op F. en een moordpo ging op slachtoffer R. Daarnaast moet de Spijkenisser boeten voor wapenbezit en het dealen van drugs. Beraad Nunnikhoven laakte met name de opzet van het handelen.„In de metro is van afstand geschoten zodat de kans aanwezig was dat passagiers dodelijk konden wor den getroffen. En na het verlaten van station Maashaven stapt ver dachte rustig in een taxi, met tijd voor beraad. Ais iiij uan F. ziét lo pen, stapt hij uit om hem te ach tervolgen." De officier van justi tie had twee weken geleden tien. jaar cel geëist, de rechtbank kwam uit op acht jaar gevange nisstraf aan de hand van de be wezen feiten. De initiatiefnemer van de schietpartij hoorde het on bewogen aan. De verrassing zat hem in de straf die werd opgelegd aan verdachte F., die zich heeft beroepen op noodweer. Hij schoot terug en hield m de metro een passagier voor zich om als menselijk schild te dienen. Een vtouw werd door zijn toedoen door een kogel in de borst getroffen. Goed voor zes jaar cel, oordeelde het Openbaar Ministerie (OM) twee weken ge leden, In vrijheid Hoewel de rechtbank het gedrag niet door de bijzondere situatie gerechtvaardigd achtte omdat van objectief noodweer geen sprake was, volgde toch vrij spraak voor het aandeel van F. in de schietpartij. Het terugschie ten werd hem niet verweten. Hij kreeg hiervoor geen celstraf. Bleef over het wapenbezit, waar voor F. zes maanden gevangenis straf kreeg. Omdat deze verdach te al langer in voorarrest heeft gezeten, werd hij meteen in vrij heid gesteld. Het OM toonde zich tevreden met de beslissing over de hoofd verdachte. Persofficier mr. R. A F. Gerding: „Het ligt in de lijn van de eis. Wat betreft de an dere verdachte zijn we blij dat van noodweer op objectieve gron den geen sprake was. En we heb ben begrip voor de angst van die man. Maar of er daarom vrij spraak moet volgen voor zijn aandeel in de schietpartij? Daar over zuilen we gaan overleggen met collega's van het gerechtshof m Den Haag vnor het eventueel instellen van een beroep." Rotterdam Wegens jarenlange ontucht met zijn twee stiefdoch ters en de verkrachting van een van hen heeft officier van justitie mr. A Baggerman gisteren voor de rechtbank in Rotterdam twin tig maanden cel, waarvan acht maanden voorwaardelijk, geëist tegen een heilsoldaat uit die plaats. De verkrachting van het andere slachtoffer was volgens het Openbaar Ministerie niet te bewijzen. Het Openbaar Ministerie wil ver der dat de verdachte de therapie voor seksuele delictplegers gaat volgen. De 42-jarige H. J. zou de kinderen uit een eerder huwelijk van zijn vrouw, nu 12 en 14 jaar oud. vanaf hun vierde en negende jaar regelmatig onzedelijk heb ben betast. Tegenover de politie verklaarden beide slachtoffers door de man te zijn verkracht. De ontucht duurde vier jaar en kwam aan het licht toen de slachtoffers er bij hun bio logische vader melding van maakten. Daar zijn de kinderen nu ondergebracht. Eerder hadden de meisjes tegen hun moeder, ook werkzaam bij het Leger des Heils, al verteld wat er gebeurde. Maar zij bagatelli seerde de zaak. De verdachte ging in therapie en de meisjes moch ten niet meer in zijn slaapvertrek komen. Desondanks ging de on tucht door. Het Openbaar Minis terie is nog bezig met een onder zoek naar de moeder. Op 18 september doet de recht bankuitspraak. Rotterdam Forellen, die voor de Nederlandse kust worden uitge zet om deze vissoort terug te krij gen in rivieren, houden niet van Rotterdam. Uit onderzoek blijkt dat de vissen vanaf de Noordzee wel de Nieuwe Waterweg in zwemmen, maar vóór de stad rechtsafslaan om via de Oude Maas hun weg in de Nederlandse rivieren te vervolgen. De forellen worden aan de zee kant van de Haringviietsluizen uitgezet in het kader van het Rijn Actie Plan, dat sinds 1987 ijvert voor gezondmaking van deze ri vier. Trekvissoorten als forel en zalm moeten weer in de Rijn te rugkomen. De uitgezette vissen zijn voorzien van een veertig gram zwaar zendertje ter grootte van een lippenstift. Op veertien plaatsen in "Nederland en op di verse plaatsen in het stroomge bied van de Rijn buiten Neder land zijn meetpunten geïnstal leerd. Onderzoek heeft tot nu toe geleerd dat driekwart van de uit gezette forellen het Nederlandse rivierengebied binnenkomt via de Nieuwe Waterweg en een kwart van de vissen via het Haringvliet. Waarom de forellen Rotterdam mijden ïs bij het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwaterbehandeling (Riza) nog niet bekend. Ook is gebleken dat in het noorde lijk deel van het Nederlandse ri vierengebied de sluizen by Hage- stein een onoverwinbare barrière vormen. Wel vinden de vissen na enige tijd een geschikte zuidelij kere route die hen zelfs tot diep in Duitsland voert. De Rotterdamse loco-burgemees ter mr. J. H. A. van den Muijsen berg beeft gisteren bij de start van het Wereldhaven Festival vijf zalmen in de Nieuwe Maas uitge zet. Rotterdam Ex-sprintster Nelli Cooman heeft gisteren op het ma rineschip The Fearless aan de Rotterdamse Wilhelminakade het startsein gegeven voor een nieu we Memisa-actie. De actie, 'Drive Against Malaria', gaat vijfjaar du ren en moet voldoende geld op brengen om de strijd tegen mala ria aan te gaan. Jaarlijks sterven zo'n 1,5 a 2 miljoen mensen aan deze ziekte. De voormalig werledrecordhoud- ster op de 60 meter opende de campagne met het wegtrekken van een Memisa-vlag van de auto van David Robertson. Deze 39-ja- rige Britdie als gevolg van een auto-ongeluk eer. arm en been mist, zal vijfjaar lang met één au to door zoveel mogelijk landen rij den om zo in het Guiness Book of Records te komen. Tijdens zijn tocht, die op Internet te volgen is, probeert de ex-malaria patiënt Robertson wereldwijd geld in te zamelen en de aandacht te vesti gen op ziekte. Met het geld dat de actie moet opbrengen zal een pro ject voor muskietennetten gestart worden en zal de gezondheids voorlichting worden gestimu leerd. Rotterdam De belasting stei gers, ligplaatsen voor boten en bruggen in Hoogheemraadschap van Schieland wordt 30 procent hoger. Dat staat in de nieuwe Ver ordening Precariobelasting van het schap. De huidige verorde ning dateert uit 1974 en sinds 1986 zijn de tarieven daarin niet veran derd. Het hebben van voorwerpen op, onder of boven grond en water wordt nu na twaalf jaar weer duur der. Het aantal objecten waar het om gaat is teruggebracht van tachtig naar zes, waardoor de ver ordening duidelijker wordt. De re geling op 1 januari 1999 in. Negm nu een proefabonnemeitibaph^^^^ Kqfte Kjl ajgb|a o nemei^Mh -cm*. U F'F.';'; 3 Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement. j| i (6 vw^^owatechta 28.-) - f Naam;..iVbbrt;'.y,;,;L.::m/v Postcode:... Plaats:.. Telefoon:controle bezorging) Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naan Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service H Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam Q \\wv

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1