9 (?5 Na de Erasmusbrug een derde stadsbrug Referendumvrees zadelt Rotterdam op met de laatste benoemde burgemeester Groen en geel De auto De auto (2) Wat 'n Duitse politiek heeft geen oplossing voor economische crisis Rotterdams Dagblad Kotcerdams Dagblad Dinsdag 8 september jb9ö Onder eindredactie van Annemiek van Oosten, tel.: 010-4004358 4004358 \*_sJËT Groen en geel heb ik me geërgerd aan het artikel van Liesbeth Vollemans op de opiniepagina van 27 augus tus. Zij had de kritiek van Nora Storm van de Junkie bond ook kunnen uitleggen als een handreiking voor betere samenwerking tussen de bond en de Paulus- kerk. Maarzoals blijkt, kon zij het niet laten om de ge legenheid te misbruiken door gal uitte spuwen over een medemens. En dat voor iemand verbonden aan een kerk! Over de Pauluskerk gesprokenhoe durven jullie! LeesMatteüs21:12,Marcusll:15en Lucas 19:15 en leg mij daarna eens uit hoe het 'gedoogzooitje' In die kerk te rechtvaardigen valt. Vollemans vraagt zich af voor wie mevrouw Storm op komt. In elk geval voor mij. Frits Spoor, en daarom kom ik nu voor mevrouw Storm op. En omdat Volle mans klinkklare leugens verspreidt, want mevrouw Storm verkoopt geen 'wit'. Ik denk dat Vollemans doelt op het feit dat mevrouw Storm op verzoek van ons gebruikers soms bemiddelt als het gaat om 'bruin'. Juist om het gebruik van 'wit' te voorkomen! Tijdens het werk voor TopScore mag er niet gebuikt worden. TopScore is opgezet om mensen uit de 'dope- sccne' weer terug de maatschappij in te begeleiden. Het tempo waarin dat gebeurt bepaal je in overleg met mevrouw Storm, maar de gebruiker heeft hierbij het laatste woord. De opmerking dat de mensen geen in spraak zouden hebben, is dus onzin. Mevrouw Storm hanteert bij TopScore de realistische werkwijze 'voor wat, hoort wat' en 'loon naar werken'. Daarbij houdtzij zich aan haar afspraken en verwacht dat ook van ons gebruikers. Wie dit niet doet krijgt toch nog een twee de of derde kans. TopScore werkt! F. Spoor, Rotterdam Hoera, ik ben blij dat Paars II weer aan het werk gaat. En dat met een nieuwe minister van Verkeer die in de afgelopen periode blijkbaar niet heeft nagedachtover wat al haar voorgangers hebben verzonnen om de au tobezitter aan te pakken. Accijnsverhogingen, reke ningrijden,enzovoorts. Het resultaat daarvan isdater steeds meer auto's bij zijn gekomen én debelastingpot groeide welig. Als deze minister haar plannen er door krijgt in dit Paars II (wat wel weer zal lukken in dat torentje) dan komen er nog meer werklozen bij de benzinepompen aan de grenzen. De kosten van WW-uitkeringen en dergelijke zullen wel weer worden doorberekend aan de vervoersbedrijven en dus aan dc consument. En het zat de man die veel rijdt worst wezen. Hij rijdt veel omdat hij een riant salaris heeft of tweeverdiener is. De man die niet veel gebruik maakt van zijn auto, gaat er echter niet op vooruit. Die sloeber moet minder gaan rijden vanwege zijn bescheiden inkomsten. Er is wel een oplossing, maar geen minister durft het hardop te zeggen. 'Jan met de pet moet van de weg af!' Als er iemand het wel zou durven zeggen dan zou Paars II er over vier jaar groen en geel uitzien. Als deze minister van Verkeer en Waterstaat niet met een andere oplossing komt voor het fileprobleem dan spijthet me zeer dat ik op de verkeerde heb gestemd. W. Backer, Rotterdam Wat een interessante opmerkingen plaatst de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat De autokosten dienen afhankelijk gemaakt te worden van het ge bruik. Wat kan je anders verwachten van lintjes door knippende en op knopjes drukkende hoogwaardig heidsbekleders die zich laten adviseren door hoogge plaatste ambtenaren die doorgaans achter de feiten aanhollen. Het resultaat spreekt boekdelen. Het le vert niets anders op dan geldverslindende projecten die de echte problemen nauwelijks oplossen. Meer dan twintig jaar geleden heb ik in een f uiteenge zet dat het een normale zaak zou zijn als men naar rato zou betalen voor het gebruik van wegen. Met andere woorden,de wegenbelastingdientvolledigverdiscon- teerd te worden in de benzineprijs zodat alle onrecht vaardigheden in één klap opgelost zijn. Maar hier houdt onze overheid niet zo van. Plukken wat er te plukken valt, is het motto. Ik denk hierbij ook nog aan het kwartje van mijnheer Kok. Ik hoor ze in Den Haag al piepen. Onze transporton dernemers zullen direct van zich laten horen en zeg gen dat naar rato betalen nietkan worden opgebracht. Maar waarom niet? Alle kosten worden uiteindelijk doorberekend naar de consument, want die laat ge bruik van de weg maken en die zal daar voor moeten betalen. En als het beslist noodzakelijk is, weten de ambtenaren hiervoor vast wel een apart wetje te ont wikkelen. Men moet in de Randstad al meer betalen dan in de rest van het land. Het excuus? Het vervoer is daar duurder, maar het levert ook veel meer op. Hier ligt immers het economische hart van Nederland, Om de ze vorm van discriminatie maakt de overheid zich ech ter niet druk, want het brengt immers extra geld op voor de schatkist. J. Hoogenboom, Hoogvliet Tekening Theo Gootjes Door Herman Moscoviter De Van Brie- nenoordbrug- gen waren on toegankelijk. Het verkeer in en om de stad liep vast. De Beneluxtunnel, de Maastunnel, de Willems brug, de Erasmusbrug konden dat wel verwerken, maar de aan- en toevoerwegen niet. Ook al niet omdat ook daar aan gesleuteld werd. En omdat er een verkeers lichtensysteem is dat is afgesteld op het 'gewone aanbod' en niet op dit soort extreme situaties. Files, opwinding, ergernis, gemor over onnadenker dheid van Rijks waterstaat, gemeentebestuur, Ge meentewerken, noem maar op. De schuld ligt bij anderen; nooit gaat de hand in eigen boezem. We praten er niet over dat er veel zou zijn opgelost als tal van automobi listen de fiets zou nemen, het openbaar vervoer zou kiezen of gezamenlijk in een auto zou rij den. Ieder meent zijn uil een valk te zijn. In weerwil van het feit dat de oeververbindin gen voldoen, ko men er twee bij. De Botlektun nel, waarover al veel is gezegd en geschreven. En een derde stads brug (de Van Brienenoord- bruggen worden niet als stadsbruggen, maar als rijkswegenbruggen gezien). Een van de mogelijke plaatsen voor die derde: tussen de kop van de wijk Feijenoord eri het DWL-ter- rein; een andere plek is bijvoor beeld van het verlengde van de Putselaan/2de Rosestraat naar de Nesserdijk/Kralingse Zoom. Eis Kuijper heeft als fractievoor zitter van de PvdA in een motie tijdens de begrotingsvergadering in 1996, né het trillen van de tuien van de Erasmusbrug, gevraagd om het niet te laten bij deze ene nieuwe oeververbinding. Ge meentewerkendirecteur Kees de Wijs heeft omstreeks die tijd me teen gezegd: 'Dat wordt dan geen tunnel maar een brug.' Een brug, omdat die meer betekent voor het beeld van de stad dan een tunnel die heimelijk onder de rivier door kruipt, Inmiddels zijn we anderhalf jaar verder. De dienst Stedebouw en Volkshuisvesting is al enige tijd met de motie in de weer. Drie bui tenlandse en vier Nederlandse stedenbouwkundigen/architecten hebben antwoord gezocht op de vraag: Wat betekent zo'n brug voor de aangrenzende stadsde len? Ze mochten de derde brug ook in architectoniscb-technische beelden vertalen. Zonder in te gaan op deze verha len en tekeningen, die uitgebreid verschijnen in het boek 'Verken ning van de rivier, Zeven studies naar een nieuwe oeververbinding in Rotterdam' van het NAi ko men, is er wat te zeggen over die derde stadsbrug. In de eerste plaats: elke brug kan een verrijking zjjn voor de stad. Niet alleen door zijn vorm, maar ook door zijn gebaar. Zo was het ook met de Erasmusbrug De bijzondere met de vorm maakte de brug tot een lokaal natio naal en inter nationaal beeldmerk van de stad. Net zo als ooit de Hef- brug in 1929. brug, die nu als onwerke- De nieuwe brug zoals Max.l uit Rotterdam hem denkt, illustratie uit verkenning van de rivier", uitgave nai. lijk overblijfsel midden in de stad ligt te wachten op zijn nieuwe be stemming, was niet alleen een be wegende oeververbinding voor de spoorwegen, maar tevens een landmark in de stad en een be kend beeld in kranten, in tijd schriften, op winkelpuien en op luciferdoosjes. Wie de Erasmus brug voor ogen haalt, weet dat de ze net zo'n landmark en beeld merk is geworden. Hij is de ach tergrond voor ongeveer elke foto, elke tv- en filmopname over Rot- terdam-nu. Hij is onderwerp in liedjes van stadsbard Arie van der Krogt. Elke gebeurtenis wordt daarmee verbonden; van mara thon tot het bezoek van Clinton tot het afscheid van Peper. Het is het deel voor het geheel, de brug als beeld voor de stad. De vorm van de Erasmusbrug is nergens anders in die maat over een rivier te vinden, dus wie die knik en de tuien ziet, is al 'thuis'. Maar dat beeld zegt meer. Het geeft de maat van de rivier aan, het gaf de maat van de nieuw te maken bebouwing op de Wilhel- minapier aan. De 139 meter hoge pyloon zei op voorhand al iets over de komende hoogbouw. Het vertelde en vertelt: hier is de ri vier bedwongen, hier zijn de wij ken van zuid en noord dichter bij elkaar gekomen. Hier wordt zuid minder die 'stad apart' die hij al tijd is geweest in weerwil van ou de en nieuwe Willemsbrug of Maastunnel. Wie tussen de benen van de pyloon doorgaat, weet dat hij noord verlaat naar zuid of vice versa. Hij gaat de grens over. Al deze ervaringen hebben te ma ken met de cultuur van een brug, het 'verhaal' dat hij vertelt. Niet alleen het feit dat het een tech nisch hoogstandje is, maar even zeer dat het een constructie is die stedenbouwkundige en economi sche waarden toevoegt aan de stad. Een brug zegt iets over de ri vier als breuklijn in de stad en is tevens de overwinning van die barrière. Trots Een derde stadsbrug brengt zo doende ook weer de verdergaande ontwikkeling van de stad, de in vulling, het dichter worden van de (verkeers)struetuur in beeld. De verbondenheid van zuid en noord wordt daarmee niet alleen steeds hechter, maar de fysieke invloed van die twee stadsdelen die zo'n andere sfeer ademen, is tastbaar. Ofwel: de stedelijkheid van zuid zal toenemen, of de bewoners van zuid dat nou leuk vinden of niet. Het 'Iaat-ons-maar-met-onze-ei- gen-kleinstedelijke-omgeving', wat nogal eens in zuid te horen was bij de discussies tijdens de aanleg van de Erasmusbrug, 'ver stomt. Dat heeft ook te maken met het gevoel van trots voor een stad die zo'n brug realiseert. De invloed van die Erasmusbrug is niet alleen van Wilhelminaplein tot aan de Beijerlandselaan te voelen, ook de invulling van de Veranda, het voormalig Piet Smit terrein, bij het Feijenoordstadion is er een gevolg van. In die zin zal een nieuwe, derde stadsbrug (ook al is hij strikt ge nomen niet noodzakelijk als ver keersverbinding) Rotterdam een duidiger maken en tegelijk nieu we kansen op nu nog ongedachte plaatsen creëren. De 'uitstraling' van zo'n brug is daarbij van groot belang. Ook in dit geval zal de na druk, net als bij de Erasmusbrug, op de architectonische vormge ving moeten komen te liggen. Door Wessel Penning 'Deze plant van vreemde bodem te enten op onze constitutie ware een gevaarlijke proefneming', zei pre mier Ruys de Beerenbrouck in 1921 toen een Kamerlid het waagde de in voering van een referendum oppe ren. Die angst van toonaangevende Nederlandse politici voor het instru ment van de volksraadpleging is nooit verdwenen. Was gistermiddag in het Rotterdamse stadhuis zelfs voelbaar toen een raadsmeerderheid van de gemeenteraad, onder meer bestaande uit de fracties van PvdA, WD, CDA en Groenlinks, besloot dat Rotterdam nog geen behoefte heeft aan een gekozen burgemees ter. De Rotterdamse politiek sluit niet uit dat een experimentele volksraadple ging een farce wordt. Wacht liever een wetswijziging af. Voor een burge- meestersreferendum ontbreekt op dit moment in Rotterdam nog politie ke wil, wat wellicht een gevolg is van de immer latent aanwezige referen- dumvrees. Op D66 na hebben alle partijen in de laatste decennia ambi valente gevoelens gehad over het re ferendum. In kringen van de kleinlinkse PSP en PPR heette het referendum een 'fopspeen voor het volk' en werd ge waarschuwd voor 'manipulatie van volksstemmingen'. Het CDA-lid Harm Bruins Slot (burgemeester van Apeldoorn) zei ooit dat referenda 'de verdeeldheid binnen de bevolking vergroten'. En wat te denken van het huidige Rotterdamse SGP-raadslid Bram den Braber: 'Ik ben geroepen om te regeren, niet het volk', zei hij eens. De WD'er Molly Geertsema noemde het referendum in 1987 een 'bijl aan de wortels van de democratie' en bin nen zijn partij is het voormalige Rot terdamse raadslid Minus Polak al ja ren een roepende in de woestijn als hij wijst op de waarde van het refe rendum. De PvdA tenslotte is ook nooit dol geweest op het referendum. De pressiegroep Nieuw Links (waar de Rotterdamse wethouder Hans Kombrink deel van uitmaakte) stem de in de jaren zeventig blijmoedig te- •fcen het voorstel om het in te voeren. De tegenwoordige PvdA-fraetievoor- zitter in de Kamer Ad Melkert noem de het 'een verouderd idee uit de ja ren zestig'. Daarbij bleek dit weekeinde weer eens dat raadsleden geen 'referen dumliefhebbers' zijn. Uit de resulta ten van een enquete door het blad Binnenlands Bestuur kwam naar vo ren dat de steun voor bestuurlijke vernieuwing gedaald is. Vier jaar ge leden vond nog meer dan de helft van alle raadsleden dat een referen dum 'ook op initiatief van de burgers' mogelijk moet zijn. Tegenwoordig is alleen onder raadsleden van lokale partijen en D66 een krappe meerder heid voor invoering. De angst voor vervelende gevolgen van het burgemeestersreferendum beheerste de afgelopen week de ge dachten van heel wat lokale politici. Een notitie van het college stond vol met zwarte scenario's. Over een al te lang durend burgemeesterloos tijd perk bijvoorbeeld. En over potentiële kandidaten die na een verloren refe rendum tegen de gemeenten juridi sche procedures zouden beginnen. Bovendien wees het college er keer op keer op dat een heuse wettige ba sis voor het referendum ontbreekt en dat het gevaar bestond dat de minis ter een referendumuitslag ook naast zich neer zou kunnen leggen. Op zo'n vorm van sehijndemocratie zit nie mand te wachtenschreef het col lege. Voor die zienswijze kreeg men luid applaus vanuit de gemeenteraad, die net als het college van mening was dat hel weinig zin heeft een burge meester te kiezen zolang die man of vrouw nog niet over speciale bevoeg- heden beschikt. Rotterdam, vond men, is nog niet klaar voor de geko zen burgemeester. Maar kan het kwaad om Rotterdam mers een 'burgemeester zon der extra bevoegheden' te laten kiezen? Is het aan bestuurders om te beslissen dat burgers zo'n burgervader niet kiezen mogen? En is die burgemeester wer kelijk machteloos? Wie beweert dat Peper hier weinig invloed heeft ge had? Wie durft te stellen dat een bur gemeester niet beschikt over een flinke dosis informele macht? En als hij werkelijk zo machteloos is: Waar om wordt dan niet gekozen voor de eerste de beste zetbaas en waarom discussieert de raad dan urenlang over het gewenste profiel van de nieuwe burgervader? Ondoorzichtig Er heerst referendumvrees. Nee hoor, zullen raadsleden zeggen. De huidige benoemingsprocedure is on doorzichtig, dat vinden wij ook. Wij zijn voor democratisering, voor ver nieuwing. In principe zijn we voor een gekozen burgemeester, riep men gisteren om het hardst. Van Groen links tot WD, van PvdA tot SP, van SGP tot D66. Zelfs het CDA mompel de dat de gekozen burgemeester 'op termijn bespreekbaar' is. Maar nu werkelijk tamelijk risicoloos geëxperimenteerd kan worden met zoiets als het burgemeestersreferen- dum deinst men terug. Zo krijgt Rot terdam in de lente van volgend jaar misschien wel de laatste benoemde burgemeester van Nederland. Wie kwaad denkt, zou een aantal raadsle den kunnen vergelijken met zo'n progressieve huisvader, die immer hoog opgeeft van de multiculturele samenleving, maar op de dag dat dochterlief hevig verliefd op de stoep staat met een Turkse jongeman he vig schrikt. En tegen zijn dochter zegt: „Eh. nu even niet. Je bent nog veel te jong. Is die jongen niet iets voor de dochter van de buren?" Door Peter van Nuijsenburg De verzuchting heeft alles om klassiek le worden. Ze is kort, krachtig en midden in de roos. „Hoe is het mogelijk." schreef het Amerikaanse weekblad News week vorig jaar verbijsterd over de Duitse economie. „Vier miljoen werklozen, maar je kunt op zondag nergens melk kopen." Deze typering van het onver mogen van in elk geval de Duitse politiek om de door iedereen, in binnen- en buitenland, als noodzakelijk erkende hervormingen in gang te zetten, heeft een jaar later nog niets aan zeggingskracht ingeboet. De derde economische macht van de wereld slaagt er maar niet in zich te bevrijden van de verstarring, die op den duur niet alleen de eigen welvaart bedreigt, maar ook die van de EU-partners. De eens zo vitale reus heeft lemen voeten gekregen en kan het door de globalisering opgeschroefde tempo niet meer bij be nen. Helaas voor de Duitsers wordt de werkelijkheid ver bloemd door het aantrekken van de conjunctuur. De economische groei kan volgens sommige experts de laatste maanden van dit jaar oplopen tot een kleine drie procent, de werkloosheid daalt, in het oosten van het land vooral dankzij werkverschaffingsprogram- ma's.Ons beleid werkt, roept bondskanselier Kohl, want er zijn 27 september verkiezingen. Zijn tegenstander, de sociaal-democratische lijst trekker Gerhard Schroder, heeft een eigen verkla ring voor de opleving. Die is voornamelijk toe te schrijven aan het vooruitzicht dat hij het na de ver kiezingen van Kohl zal overnemen. Dat zijn partij het aantrekken van de conjunctuur een 'strovuux' heeft genoemd, was hij kennelijk vergeten. Beide heren klopten zich ten onrechte op de borst. De opleving is vooral te danken aan de export, die profiteert van de zwakkere mark en de loonmatiging die de vakbeweging zich heeft opgelegd. Het aandeel, van de politiek is te verwaarlozen. De hervormingen- van de regering vallen onder het hoofdstuk 'te wei-1 nig en te laat'. En de SPD heeft zelfs beloofd deze 'asociale' maatregelen weer terug te draaien. Duitsland lijdt aan praktisch alle kwalen van een ver kalkte verzorgingsstaat: te veel bureaucratie, te hoge lastendruk, een vastgelopen arbeidsmarkt, te hoge loonkosten, vergrijzing, een starre vakbeweging, een subsidiecultuur en een diep gewortelde achterdocht jegens veranderingen. Veertig jaar geleden won bondskanselier Konrad Adenauer (CDU) de verkie zingen met de slogan 'Geen experimenten' en dat is in de loop der jaren de nationale lijfspreuk geworden. Met regelmaat laat de pers zien hoe andere landen hun haperende motor weer op toeren hebben gekre gen. Het Nederlandse model wordt vaak, ook door politici, de hemel in geprezen, net zoals het Zweedse, Oostenrijkse en Nieuw-Zeelandse. Maar in dezelfde ademtocht wordt dan er aan toegevoegd, dat 'het bij ons niet werkt'. Waarom niet, wordt nooit bevredi gend uitgelegd. Van de grote partijen, de CDU van Kohl en de SPD van Schroder, heeft de kiezer weinig beweging te verwachten. Kohl Is in zestien regeringsjaren de beli chaming van de stagnatie geworden. Zijn 'kroon prins', Wolfgang Schauble, heeft wat meer daden drang, maar de christen-democraten, verwend door het Wirtschaftswunder, zijn eigenlijk een sociaal-de- mocratische partij van de oude stempel geworden, die de uit zijn voegen barstende verzorgingsstaat met hand en tand verdedigt. Bij de 'echte' sociaal-democraten is het niet veel an ders, Gerhard Schroder heeft zich geprofileerd als de vernieuwer naar het voorbeeld van Blair en Clinton, maar meer dan een pr-truc schijnt dat niet te zijn ge weest. Een paar maanden geleden hoorde je hem nog verrassend 'paarse' teksten voordragen, maar die tijd is voorbij. Schroder loopt braaf aan de hand van de sterke man van de SPD, partijvoorzitter Lafontaine, en die voelt zich meer op zijn gemak bij de Franse traditionalist Jospin. Het kernstuk van Sehröders programma is het 'bondgenootschap voor arbeid', een permanente rondetafelconferentie van regering, vakbeweging en werkgevers, waarmee hij de werk- loosheid te lijf wil. Op zich geen slecht idee, maar de' werkgevers hebben al gedreigd de invitatie terug te - sturen als de hervormingen van de regering-Kohl worden teruggedraaid. Van de Groenen, de liberale FDP, en de (post)-com- munistische PDS, kunnen alleen de liberalen aan-" spraak maken op economische competentie. Hun voorstellen, veel minder staat en veel meer markt, worden door onafhankelijke deskundigen be schouwd als het beste recept tegen de Duitse artritis. De FDP heeft echter een imagoprobleem, 'de partij van de rijken', en moet bij elke verkiezing voor haar leven vrezen. De Groenen zijn nog steeds meer actie groep dan een geloofwaardige regeringsparty. En de PDS denkt het juiste beleid nog tussen de mottenbal- len van de planeconomie te vinden. De meeste kiezers hebben volgens de peilingen een voorkeur voor een grote coalitie van CDU en SPD. De voorstanders denken dat zo'n monsterverbond in staat is om de hervormingen, waarvan de partners uiteindelijk ook de noodzaak zouden inzien, aan het publiek te verkopen. De tegenstanders zien geen re den voor dat optimisme. Zij vrezen dat zo'n coalitie een pakt van de stilstand wordt. Met de kans op een weinig aanlokkelijk neveneffect. Van 1966 tot 1969 werd Duitsland geregeerd door een grote coalitie, die geen oppositie van betekenis in de Bondsdag had. Dat was ook de periode dat extreem-rechts met veel succes aan de weg timmerde. Niemand zit te wachten op een herhaling van die geschiedenis. Opgericht 2 april 1991 Hoofdredactie: J. Prins en LP. Pronk. Chef Centra! Desk: F.J. Eckhardt. Rubriekschefs: Eindredactie Vormgeving: R.LJvan Zeelst Stadsredactie Rotterdam: J.S. Booister. Editie Voome-Putten: C.G. Buitendijk. Editie Waterweg: J.A. Rozendaal. Editie Usse! en Lek: M.E. Verwaaijen Editie Regis Zuid: C.H. Sectors. Nieuwsdienst/Binnen/buiteniandrB.V. Verkade. Cultuur&Leven: MJ.F. Maas. Economie: N.P. de Vries Sport: P. Ouwerkerk. Illustratie: F. van Someren. Informatiebeheer: GJ. van den Hil.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1