14 Ahoy' heeft nog 30 tot 40 miljoen nodig Twee universiteiten beginnen aan academisch jaar 'CooïsingeP legt zich mokkend neer bij benoemde burgemeester Arbeidsconflict bij politie verdeelt ook de bonden Digital Playground helpt computerwereld verkennen féwV V-, Complex overweegt nieuwe hal en parkeergarage - Op heterdaad betrapt Te hard op Gordelweg De Coolsii Felle protesten tegen annexatie RW RRV R2 Rotterdams Dagblad gfrW Dinsdag 8 september 1998 Door Dènis S. Wiering Rotterdam Er is nog 30 a 40 miljoen gulden nodig voor ver bouwingen aan het Rotterdamse evenementencomplex Ahoy'. Het gaat om werkzaamheden die nog op de planningslijst staan en waarvan het vooralsnog niet zeker is dat ze uitge voerd worden, zo meldt een voorlichter van het complex. Er wordt hierbij gedacht aan een nieuwe hal en een parkeergarage onder de grond. „Het zit nog in de planning, we moeten eerst bekij ken of er wel vraag is naar een tweede hal," aldus een woord voerder van Ahoy'. ..Dat zyn dan ook direct de laatste verbouwin gen. Voor verdere uitbreidingen is de locatie niet geschikt." Ook staan er nog andere werk zaamheden op stapel, die binnen twee jaar zullen worden afgerond. Die betreffen voor het publiek niet zichtbare onvolkomenheden, zoals de renovatie van kleedka mers in het Sportpaleis en het aanbrengen van nieuwe aircondi tioning. De kosten: ongeveer 2,5 miljoen gulden. „De renovaties zaten in de plan ning, maar omdat Ahoy' prioriteit gaf aan andere dingen is er met de posten geschoven. Er waren extra wensen die duurder uitvielen," zegt de woordvoerder. „Maar het budget is niet overschreden. Daarom vinden de werkzaamhe den binnen twee jaar plaats, de bedrijfsvoering komt niet in ge vaar als we de plannen nu niet doorzetten." De 30 a 40 miljoen gulden moet worden opgebracht door de vak beurzen, de grootste bron van in komen van Ahoy'. Ondanks de op stapel staande werkzaamheden aan de kleedkamers zullen de in Ahoy' optredende sterren zich in niet een omgeving van puin en stof moeten omkleden. „Er zijn tientallen kleedkamers in het sportpaleis, dus als er ergens gewerkt wordt, is er elders wel een ruimte vrij." Op 29 september zal het voor 110 miljoen gulden vernieuwde Ahoy' geopend worden. Het evenemen tencomplex zal dan voorzien zijn van een nieuwe tentoonstellings hal van 10.000 vierkante meter, een nieuwe ontvangsthal en di verse nieuwe kantoren, restau rants en congresruimten. Met deze verbouwingen moet Ahoy' klaar zijn voor de eenen twintigste eeuw. Verwacht wordt dat de kosten van het Ahoy' 2000 plan binnen twee jaar worden te rugverdiend. Twee van de 25 studenten aan de nieuwe Islamitische Universi teit in Rotterdam, Suleyman Sahintürk (links) en Monamed Am- raoui. FatoToussaint KJurters/ANP Rotterdam In Rotterdam is gis teren voor het eerst een acade misch jaar van start gegaan voor twee universiteiten. De Erasmus Universiteit Rotterdam opende het jubileumjaar (25 jaar universi teit, 85 jaar hogeschool) met zor gen over de Haagse bezuinigin gen en teleurstelling over het feit dat het universitaire bestel voor de regering kennelijk geen poli tieke prioriteit is. Op de andere Maasoever, op Zuid. ging gisteren voor het eerst de Islamitische Universiteit van start en die moet het helemaal zonder overheids geld doen. De 25 eerstejaars studenten, de meesten rond de dertig jaar oud. begonnen aan hun introductie week aan de particuliere onder wijsinstelling. De vieijarige oplei ding wil op academisch niveau imams, geestelijk verzorgers en onderzoekers klaarstomen. Het eerste jaar telt alleen, mannen, maar in het voorbereidingsjaar voor gegadigden zonder voldoen de kermis van het Arabisch, de ko ran of de grondbeginselen van de islam, zijn vrouwen in de meer derheid. Mohamed Amraouï, één van de studenten, heeft duidelijke een missie. Bijdragen aan de integra tie van moslims, communiceren met de Nederlandse samenleving, in vrede met eikaar leven. „Het gaat mij niet om het papiertje. ïk wil in mezelf investeren." Amraoui. in 1987 uit Marokko naar Nederland gekomen, weet nog niet of hij imam wil worden. „Maar als ik imam word, dan spreek ik de Nederlandse taal en ken ik de samenlevingen de men taliteit van de Nederlanders." Mensen als hij leveren een 'bij drage aan de integratie', daar is hij zeker van. Over het vooroordeel dat moslims zich in een eigen onderwijsinstel ling van dp samenleving afkeren, haalt Amraoui zijn schouders op. ,1k ken de %rerhalen: het is een is lamitische universiteit, dus moet je oppassen, want die mensen gaan bommen tussen de gerani ums plaatsen." Dat is in elk geval niet het doel van de freelance ca meraman. 'Op een redelijke en begrijpelijke manier met elkaar leven', is zijn motto. Süleyman Sahintürk uit Turkije werkt al als imam in Zevenbergen maar mist naar eigen zeggen een academische achtergrond. Hij wil in Rotterdam zijn kennis van zo wel de islam als het christendom verdiepen. „Om onze godsdienst goed in praktijk te brengen, heb ben we kennis nodig." Van een ti tel verwacht hij ook de nodige 'status' in zijn contacten met ker kelijke vertegenwoordigers. Sahintürk denkt met zijn studie in de Nederlandse samenleving goed uit de voeten te kunnen. „Godsdienst is ér, belangrijkste bouwsteen van het leven." Imams moeten volgens hem niet langer uit Turkije of Marokko worden overgevlogen. „Imams die geen kennis hebben van de Nederland se cultuur en gewoonten, kunnen niet met de moslimkinderen hier omgaan." Dat de overheid de Rotterdamse opleiding niet erkent, daar liggen de twee niet wakker van. Het gaat Amraoui niet om het papiertje, en Sahintürk kan zich niet voorstel len dat Nederland de zegeningen van het experiment niet zal in zien. „Als wy over vier jaar afstu deren, moet de overheid de uni versiteit wel erkennen." Rotterdam Een 33-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats is gisterochtend op heter daad betrapt tijdens een inbraak in een woning aan de Proveniers singel. Een getuige had gezien dat de dief over een schutting was ge klommen, waarna de politie werd gewaarschuwd. Deze kon even la ter in de woning de inbreker op pakken. Hij had al diverse goede ren bij zich. Rotterdam Van de 1070 passe rende automobilisten op de Gor delweg gingen er gistermiddag bij een controle 163 op de bon. Ze re den harder dan de toegestane vijf tig kilometer per uur, met als uit schieter een snelheid van 85 kilo meter per uur. Rotterdam In de chiü-out van de digitale speeltuin in Hal 4 zit ten tóe jongeren in skate-kle- ding spelend met de daar opge stelde spelcomputers. Ver weg van de drukte in de receptiezaal en de workshopruimten. „Het is leuker dan Internet," zegt Dou- we (15). Frans (14) is het met hem eens: „Ik speel liever een compu tergame." Alleen Job (14) surft liever over Internet dan dat hij spelletjes speelt. „Internet is veel leuker! Ik doe het dan ook vaak, heel vaak. Zo vaak dat ik alleen na zessen nog mag internetten." De drie jongens vallen onder de doelgroep van Digital Playground, het ccmputerver- kenningsproject voor jongeren in de leeftijd tussen twaalf en achttien. Jongeren, wel of niet bekend met computers, kunnen zich hier toeleggen op beeldma nipulatie, het maken van anima ties en het verkennen van Inter net. Gisteren werd de aftrap van het project verricht door staatsse cretaris van cultuur Rick van der Ploeg, zelf zoals hij het uitdrukte 'van de televisie-generatie'. Digital Playground heeft als voornaamste doelstelling het cre atieve computergebruik toegan kelijk te maken voor iedereen. En dat is nodig, want nog steeds heeft een kwart van de huishou dens in Nederland geen pc staan. Vooral in Surinaamse, Turkse en Marokkaanse gezinnen ont- breekt -vaak< -een 'computer/ wat als gevolg heeft dat er een achter stand op digitaal-gebied wordt Staatssecretaris Rick van der Ploeg ('Ik ben van detef evislegeneratie') achter het beeldscherm en zoals hij er na digitale bewerking uit kwamtezien: 'Een hele verbetering'. Foto'sP<sterdeJon#corvos opgebouwd en dat maakt dat er derwijssysteem aan. „Stampkun- de", aldus de staatssecretaris, de (het uit het hoofd leren van woordjes ete.) stimuleert geens zins het eigen nadenkvermogen van kinderen. Leren is hoe om te gaan met informatie en uit die in formatiestroom het nu ttige te se lecteren. Kiëskuride is belangrij ker dan stampkühtte'of kijkkun- een kloof ontstaat tussen leken en kenners. Voordat de karikaturale Van der Ploeg het project aftrapte met het manipuleren van zijn eigen ppr- tretfoto ("een.hele verbetering"), klaagde hij publiekelijk het nog immer onderrichte klassieke on- En daar is het op de Playground om te doen. Het werken met In- temet, selecteren van informatie en het verwerken daarvan. De oranisatie probeert om het pro ject van blijvende aard te maken. Voorlopig is de speeltuin nog open tot 2 oktober. Door Kor Kegel RotterdamDe meerderheid van de commissie algemeen bestuur lijke zaken van de gemeente Rot terdam berust erin dat de opvol ger van burgemeester Peper niet gekozen, maar benoemd zal wor den. GroenLinks, principieel voor ge kozen burgemeesters, zei het heel vervelend te vinden dat de tijd er nog niet rijp voor is. „Hoe verve lend ook, Rotterdam is te belang rijk om zonder burgemeester te zitten tot de wetten zyn aange past," zei fractieleidster Bea Kru- se. Ze noemde dat de enige reden om nu af te zien van experimen ten en schijninspraak. De Stadspartij vond dat Rotter dam zich helemaal niets van juris prudentie moet aantrekken en een volksraadpleging moet hou den. Geen experiment, maar ge woon een echt referendum. „De levende wet maken wy door het te doen. We hebben niets aan wetten die alle: dichttimmeren," zei Ma nuel Kneepkens, die kritiek kreeg omdat hij, zelf jurist, beter zou moeten weten. PvdA-fractieleider Peter van Dijk vond dat Rotterdam niet kan wachten op wetswijzigingen die een gekozen burgemeester moge- lijk moeten maken. Hij vindt dat de gemeenteraad meer inspraak moet krijgen. Volgens hem is er een ontwikkeling dat het advies van de vertrouwenscommissie in de praktijk min of meer bindend wordt WD-fractieleider Nico Janssens vond het niet nodig dat Simons er met Peper over gaat praten om een experiment mogelijk te ma ken. hoeft niet naar Den Haag. Zet u zich maar liever in voor de haven en de economie," adviseer de Janssens. Ook het CDA had er op dit moment geen behoefte aan. „Rotterdam is geen hangplek voor half gekozen burgemees ters," zei fractieleider Lucas Boi- sius. De AOV vond twee miljoen gulden voor een nutteloos refe rendum veel te duur, SP-fractieleider Chris van Heu- men probeerde allerlei wetsbepa lingen zo op te rekken, dat de in- vloed van de Rotterdamse bevol king maximaal 20 kunnen zijn. Van Heumen werd tot tweemaal toe gecomplimenteerd door Si mons met diens „voortreffelijke analyse". Maar de discussie lever de op dat alle pogingen hiertoe uitzichtloos zyn. De SP gaat het nu via de Tweede Kamer opnieuw proberen, kondigde Van Heumen aan. Van de oppositiepartijen D66, SP en Stadspartij kreeg vooral de PvdA'er Van Dijk het verwijt dat hij zich uitputte in het zoeken naar beletselen voor een gekozen burgemeester. Van Dijk veron derstelde dat een advies van de Raad van State ook negatief kan uitvallen en dat de Stalen-Gene- raal zich niet waagt aan wijzigin gen in de procedure rond burge meestersbenoemingen. De PvdA wil de discussie nadrukkelijk koppelen aan het takenpakket van een burgemeester, omdat an ders een situatie dreigt dat de kandidaten vóór de verkiezingen veel beloven, s.ar dan daarna toch in de situatie komen dat de gemeenteraad aan het hoofd van de bevolking staat - en niet de burgemeester. Van Dyk toonde zich teleurgesteld dat D66, als par tij die zo voor de gekozen burge- meesteris, geen enkele oplossing voor dit vraagstuk aandraagt. „Daardoor had ik me kunnen la ten inspireren, maar D66 doet het niet," zei Van Dijk bestraffend. CDA en WD waren het met de PvdA-zienswijze eens. „Een geko zen burgemeester die ook wat te vertellen heeft, dat zou een verbe tering kunnen zijn," aldus Jans sens, die door de PvdA moedig werd genoemd omdat Janssens in die opvatting op de WD-troepen vooruitloopt. De SGR maakte een vergelijking met gekozen burge meesters in het buitenland, die al leen maar ceremoniële betekenis hebben. Vertrouwen De fractieleiders spraken vervol gens over de procedure, nu het ge woon om een benoemde burge meester zal gaan. De commissaris van de koningin, J, Leemhuis- Stout, komt binnenkort naar Rot terdam om de verlangens van de Rotterdamse politiek te noteren. Daarna wordt een vertrouwens commissie ingesteld, die met de door de commissaris geselecteer de sollicitanten kan praten en eventueel ook met de kandidaten die niet door haar selectie heen komen, de zogenaamde zelfmel ders. De PvdA levert de voorzitter van deze commissie. De SP klaagde dat dat geen vanzelfsprekendheid moet zyn, ook omdat enkele kan didaten ongetwijfeld van PvdA- huize zijn. D66 opperde nog dat de vertrouwenscommissie een hoor zitting kan houden waar de Rot terdammers suggesties kunnen doen voor de profielschets, maar Den Oudendammer trok dat voor stel in toen niemand voelde voor „een dergelijk circus," zoals Bol- sius (CDA) het afdeed. Een PvdA- verzoek om in de profielschets op te nemen dat de nieuwe burge meester 'progressief moet zijn werd niet overgenomen. Alle an dere partijen voorzagen het ge vaar van een eindeloze discussie over wat progressief dan is. CDA- 'er Bolsius: „Dan zou de burge meester zelfs uit mijn partij kun nen komen." Rotterdam Het arbeidsconflict bij politiekorps Rotterdam-Rijn mond beperkt zich niet tot het verschil van mening tussen tot de Politie Vakorganisatie Rijnmond (PVR) en de korpsleiding, zoals die gisteren voor de rechter tegen over elkaar stonden. Op de achter grond blijken de bonden ook ver deeld. De ene grote bond, de Nederland se Politie Bond (NPB), houdt zich daarbij op de achtergrond, terwijl de andere grote bond, de Alge meen Christelijke Politiebond (ACP), vierkant achter de eisen van de kleinere PVR (500 leden, drie vertegenwoordigers in de 23- stemmige ondernemingsraad) staat. Het conflict tussen PVR en korps leiding is een ingewikkeld ge vecht over de invoering van een regeling die niet volgens de juiste procedure zou zyn verloper In feite gaat het echter om de werk druk bij de politie. De bond pikt het niet langer dat mensen bij voorbeeld van vakantie moeten worden teruggeroepen, of dat ko mend weekend ineens weer verlof van politiemensen wordt inge trokken in verband met de Koer dische manifestatie in De Kuip. Inzet van het kort geding gisteren was de standaardregeling voor ar beidstijden die vanaf oktobergaat gelden. Deze komt in plaats van de huidige decentrale aanpak op districtsniveau waarmee sinds ja nuari vorig jaar wordt gewerkt. De korpsleiding wilde daar vanaf omdat de grote verschillen tussen districten tot ongewenste situa ties leidde. In samenspraak met de onderne mingsraad zou er een regionaal, voor het hele korps geldende overlegregeling komen. Waarbij districten meer dan nu het geval is hun werktijdenbeleid op elkaar afstemmen. Omdat over de invul ling van die overlegeregeling dè korpsleiding en de onderne mingsraad (or) het niet eens wa ren, besloot korpschef B. A Lut- Ken terug te vallen op de stan daardregeling. Ten onrechte, meende advocaat mr. M. Holtzer namens de PVR. Eenzijdig heeft volgens hem de korpsleiding de oude overlegrege ling, met dus grote vrijheid op dis trictsniveau, opgezegd, De pijn in de nu ingevoerde standaardrege ling zit hem volgens de PVR voor al in hel verkorten van de nacht dienst en het daaraan gekoppelde verlengen van de avonddienst. Het zou ten koste gaan van het so ciale leven vin de toch al zwaar belaste politiemensen. Mr. B. Kloppert vond het betoog van de PVR op veel punten niet kloppen. Als raadsman van de korpsleiding achtte ze de bond niet ontvankelijk. Onder meer omdat niet de PVR maar wel de or partij is in deze kwestie. Waarbij ze er fijntjes op wees dat de PVR afwezig was geweest toen er werd gestemd in de or over de vraag of er gerechtelijke stappen tegen het verstrekkende voornemen van de korpsleiding moesten worden ge nomen. Op de spits Het is uitgerekend het punt waar de PVR zich aan ergert. De bond stelt dat op de gewraakte vergade ring in juh veel or-leden niet aan wezig konden zijn doordat ze met vakantie waren. Toen werd met een meerderheid van acht tegen vijf besloten geen gerechtelijke stappen te nemen tegen Lutken. De raadsvrouw van de korpslei ding haalde de NPB erbij ter on dersteuning van haar betoog. Die heeft in een nieuwsbrief aan de le den speciaal uitgelegd waarom de NPB niet meedoet in het kort ge ding. Er wordt in geschreven dat de PVR zich voor de bewuste ver gadering zonder opgaaf van reden heeft afgemeld. En de NPB was in deze vergadering tegenstander van het conflict op de spits drij ven. S. Los van de PVR weet wel waarom. „De NPB wil geen pro bleem met Lutken in verband met de Brinkman-affaire. Door een nieuw conflict zou de onderne mingsraad voor buitenstaanders als 'te lastig' worden beschouwd. Maar als ik moet kiezen tussen 3500 mensen in uitvoerende dienst en die overweging, dan kies ik voor het eerste." Hoewel de PVR gisteren de enige partij was, heeft de bond steun van de ACP. Die heeft per brief aan de PVR laten weten haar in houdelijk te steunen. Waarmee de ACP zich onderscheidt van de NPB. Terwyl deze twee grootste bonden binnen het korps Rotter dam-Rijnmond vorig jaat juist ge zamenlijk toenmalig korpschef J. Brinkman de wacht aanzegden. Tussen al het juridisch geharre war door werd gisteren duidelijk dat wie er ook wint, de strijd nog lang niet gestreden is. Want wint de PVR, dan zal er toch iets aan de roosters, volgens welke regeling dan ook, moeten veranderen. Wint de korpsleiding, dan hebben alle agenten die de rooslerwijzi- ging raakt, het recht individueel daartegen in beroep te gaan. De rechtbank doet 15 september uit spraak. Los van de uitkomst van de rechtszaak gaat de Arbeidsinspec tie de werkdruk in districten Cen trum, West en Waterweg onder zoeken. Dc inspectie moet onder zoeken of de politie zich houdt aan de arbeidstijdenwet. Zo wordt nagegaan of de leiding zich houdt aan de dienstroosters en er niet te veel op het laatste moment met (nacht)diensten schuift. Kor Kegel Langs fietspaden heb ik ze nog niet gezien, maar langs de rijks wegen 4 en 13 maken borden dui delijk dat er veel weerstand be staat tegen gronduitbreiding van Den Haag door middel van an nexatie. Kennelijk denken actie voerders dat de politieke macht bij autorijders ligt. Of is annexatie fietsonvriendelyk en heb je die groep toch al achter je? Zou kun nen. Wij in de Rotterdamse regio weten dat niet, want tot nog toe is vijandige gebiedsovername door Rotterdam niet aan de orde ge weest. Het is vooral een Haagse kwestie. Den Haag wil er grond gebied bij van Leidschendam, Nootdorp, Rijswyk, Wateringen, Voorburgen Pynacker. Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland zijn resoluut van plan daaraan mee te werken, zodat de grenscor recties al op 1 januari 1999 een feit kunnen zijn. Het plan is ingege ven door de ruimtenood en de fi nanciële problemen van Den Haag. In de betrokken buurge meenten wordt er al enkele we ken fel geprotesteerd tegen de dreigende inlijving. Gemeentebe stuurders en burgercomités voe ren de meest uiteenlopende be zwaren aan, maar een heel be langrijke is dat de democratie ver der van je bed komt in een stads deel dat zijn identiteit kwijt is. GS hebben de gemeente Den Haag aangeraden om in de afgesnoepte wijken ter compensatie een deel- gemeenteraad in te stellen, maar een deelgemeente haalt het qua bevoegdheden niet bij een echte gemeente, dus bereik je met in spraak ook minder, is de achter liggende theorie. Daar zit veel in, al kunnen geslepen politici dit be zwaar best wegredeneren. De gebiedsuitbreiding van Den Haag schijnt nodig te zijn, nu de stadsprovincie niet doorgaat. In de Tweede Kamer hebben politici meermaals uitgesproken dat an nexatie het eerste alternatief kon zijn in die gebieden waar van stadsprovincies werd afgezien. Vee] tegenstanders van de stads provincie Haaglanden staan nu te demonstreren tegen dit alterna tief. Ondertussen begint Delft ook al te denken over annexatie van stukjes Schipluiden en Pynacker, want landjepik is besmettelijk. Voor Rotterdam-Rijnmond is het de vraag of die stadsprovincie er ooit nog komt. Het vraagstuk is voorlopig uitgesteld tot 2001. Dan wordt er gediscussieerd aan de hand van de opgedane ervaringen met regionale samenwerking. In afwachting daarvan zit het er niet in, dat de Rotterdamse gemeente raad een behoefte uitspreekt om (delen van) omliggende gemeen ten te annexeren. Het is pauze. Toch is het onverstandig van ge meentebestuurders in en rond Rotterdam om niet iets te vinden van de Haagse situatie. De ruim tenood van Den Haag geldt ook voor Rotterdam. De toekomstige woonwijken voor Rotterdam lig gen niet voor niets bij Baren drecht, Albrandswaard, Berg- schenhoek en Berkel en Roden rijs, Ook in financieel opzicht heb ben de twee grote steden veel ver gelijkbaars. In Den Haag wordt gesteld dat de stadsuitbreiding, inclusief infrastructuur, goedko per is wanneer de regie in één hand komt, want dan tellen tijdro vende meningsverschillen met de buurgemeenten minder. Is dat in de Rotterdamse regio niet het ge val? Met name Barendrecht ver zet zich tegen het temporiseren van deVïnex-locatie bij Smits- hoek. En als de woonwijken aan weerszijden van de grens tussen Albrandswaard en Barendrecht zich niet naar de zin van Rotter dam ontwikkelen, hoefje maar naar het Haagse scenario te kij ken en het idee kan postvatten dat over een poosje het hele schiereiland IJsseimonde in Rot terdamse handen is. Annexatie kan dichter bij zijn dan je denkt. De Stadsregio Rotterdam, die reikhalzend uitzag naar wie de nieuwe minister van Binnenland se Zaken zou worden, verkeerde in een juichstemming toen de ei gen voorzitter werd uitverkoren: Bram Peper, voorstander van de stadsprovincie. Maar Peper heeft te maken met een politiek feit. Het 'momentum' voor de stads provincie is voorbij. Of er een tweede gelegenheid komt, weet niemand. Daarom kunnen de Rijnmondgemeenten zich maar het best voorbereiden op varian ten of alternatieven voor de stads provincie, zoals het Hamburg-mo del, anders zijn ze straks te laat.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4