12 Gevangenen verboden 06-nummers te bellen Afscheid van de trieste feestzaal van de stad \jmE& m- vi;-4^ J 'Toegankelijkheid nieuwe gebouwen wordt vergeten' Univé heeft hét medicijn tegen premieklachten! Mmiatuurvoorstellingen openen muziekseizoen Lantaren/Venster Prohef krijgt nu ook Europese aandacht De Schie onderzoekt verruiming regeling mM/4£p Mensen voelen zich niet veilig op West-Kruiskade - 7 <3i, msm Daar plukt de vruchten van! I RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Donderdag 10 september 1998 Door Paul Smits Rotterdam Gedetineerden in penitentiaire inrichting De Schie mogen uit veiligheidsoverwegingen geen 06-nummers bellen. Advocaat mr. S.T. van Berge Henegouwen heeft de zaak bij de directie aangekaart met handtekeningen van 177 'bewoners'. De leiding van De Schie stelt dat er al een vrij goede telefoonrege ling is, maar is bereid de blokke ring onder de loep te nemen. Van Berge Henegouwen verbaast zich over de maatregel in de Rot terdamse gevangenis omdat in andere inrichtingen gedetineer den wel 06-nummers kunnen bel len. Het is volgens hem een erfe nis uit de tijd dat Hirseh Ballin nog minister van Justitie was. De ze CDA'er liet 06-nummers blok keren uit veiligheidsoverwegin gen. Dit argument lijkt advocaat Van Berge Henegouwen wat achter haald. „Anno 1908 is vrijwel heel Nederland mobiel. De tijd dat spe cifiek boeven van 06-nummers gebruik maakten is allang voor bij. Sterker nog, doordat de politie thans beschikt over zeer moderne aümsterapar&tuur is het alom be kend dat GSM-toestelIen vaak makkelijker en zuiverder zjjn af te luisteren dan gewone toestel len," schrijft de advocaat, die vijf cliënten in De Schie heeft. Het gebruik van 06-nummers om middels gesprekken met 'rijpe Greet' of'hete Monique' rooie oor tjes van luistergenot te krijgen is ook al geen reden meer ze te blok keren. Want dergelijke sekslijnen lopen tegenwoordig via een 09- nummer, houdt Van Berge Hene gouwen de directie van De Schie voor. Zeifis de raadsman nogal mobiel; door de maatregel is hij via zijn 06-nummer niet bereikbaar voor cliënten. Ook veel werkende fa milieleden zijn volgens hem vaak slechts per mobiele telefoon te spreken. Nuanceren Directeur E. Nijman van De Schie is gevoelig voor de kritiek, maar wil die wei nuanceren. „Wij heb ben een vrij ruime teiefoonrege- ling. Wettelijk moeten gedeti neerden minimaal één keer per week tien minuten kunnen bel len. Bij ons kan dal veel vaker, zij het wel onder de voorwaarde dat abonneenummers makkelijk te controleren zijn, zodat je die tot huisadressen kunt herleiden. Bij 06-nummers is-dat een stuk inge wikkelder.'* Het is bekend dat gevangenen soms vanuit de cel 'zaken doen'. Zo is recent iemand veroordeeld voor vrouwenhandel. Als gedeti neerde zou hij leiding hebben ge geven aan een seksclub. Nijman geeft toe dat de blokkade leeft onder de gevangenen. „Het is een onderwerp dat door de ge- detineerdencommissie ter sprake is gebracht. We beseffen dat het onderhouden van sociale contac ten belangrijk is. We nemen de klacht dus wel serieus. Je moet wel beseffen dat in andere gevan genissen wel 06-nummers mogen worden gebeld, maar dan moet wel worden verteld naar wie ze bellen en wanneer dat gebeurt. Als directie heb je dan het recht eventueel een gesprek niet toe te staan." Het meest gevoelig is de directeur van De Schie voor het argument dat in sommige gevallen advoca ten moeilijk bereikbaar zijn. „Daarom zullen we onderzoeken of er toch iets kan veranderen." Door Esther Rosenberg Rotterdam Twee toeschouwers worden vervoerd in een stoeltjes- lift Ze zijn in die luttele minuten getuige van een ritueel van geluid en licht en worden aan het einde van de rit onverwachts aange staard door bezoekers die in de rij staan voor een andere voorstel ling. In een willekeurige volgorde doorkruist de bezoekeT in het weekend van 12 september het gebouw van Lantaren/Venster, op zoek naar de mmiatuurvoorstel lingen van winzig/kleintjes. De voorstelling markeert de ver huizing van het muziekprogram ma van Zaal De Unie naar Lanta ren/Venster, Liefhebbers van he dendaagse muziek, voor wie het theater aan de Gouvemestraattot voor kort nog onbekend terrein was, maken op deze manier direct kennis met het gebouw. De Unie profileert zich in het nieuwe sei zoen ais podium voor cultuurde- batin Rotterdam. Winzig/kleintjes van de Duitse componist Manos Tsangaris be staat uit negen voorstellingen die elk door twee tot zeven man be zocht kunnen worden. Ze vinden plaats in een piepkleine ruimte zoals de lift of de directiekamer. De minivoorstellingen duren en kele minuten en komen voort uit een kruisbestuiving tussen thea ter en muziek. Winzig is een rit misch spel van licht en muziek, van tijd en ruimte. De klank kan variëren van geluiden van schui vende voorwerpen tot complete aria's. Door het programma uit te breiden met nieuwe muziek wil het theater de multidisciplinaire mogelijkheden vergroten. Het is de eerste keer dat winzig in Nederland te zien is. ïn Duitsland speelde het stuk verschillende malen en werd voor iedere locatie aangepast aan de ruimte. Voor de Rotterdamse versie komt meer dan de helft van de acteurs en mu sici uit het Rijnmondgebied. De Winzigfkleintjes speelt zich af in kleine ruimtes zoals hier in de lift, goed voor slechts twee tot zeven bezoekers Fotoiantaren/venster spelers zijn tijdens de voorstelling de bewoners van het theater die de bezoeker verrassen en bekij ken. Het publiek wordt bekeken en in de war gebracht door bij voorbeeld de deurwachters en de Tijdmeester. Een miniatuur als Dia-loog bij voorbeeld laat twee zangeressen zien die in een beklemmende sfeer dia's op elkaar afschieten. Vanwege het minieme aantal be zoekers per voorstelling is in de foyer café Winzig geïnstalleerd als wachtruimte en ontmoetings plaatsnaafloop. De verhuizing van de muziekpro- grammering bevat zowel de orga nisatie en de presentatie van de muziekvoorsieilihgen in het nieu we seizoen. Enkele voorstellingen zjjn buiten het theater gepro grammeerd, in de Doelen of in het Nederlandse Foto Instituut, van wege de sfeer van bijvoorbeeld de reeks 'luistermuseum', waarin de componisten en musici elkaar ontmoeten. De woensdagavonden zijn gere serveerd voor muziek. De huidige programmeur nieuwe muziek van De Unie en een mu2iektechnicus worden voor een periode van twee jaar bij het theater ingelijfd. De aanpassingen in de theaterzalen zelf zijn miniem. Het laatste ob stakel in de verhuizing is de Bösendorfer, de spectaculaire vleugel van De Unie die Lantaren/ Venster in bruikleen krijgt. De vleugel is erg kwetsbaar en nog nooit eerder verhuisd. Rotterdam Ruim 65 procent van de bezoekers van de West-Kruiskade voelt zich in de donkere uren niet veilig opde West-Kruiskade. Het blijkt uit onderzoek dat studenten van Hogeschool Rotterdam Omstre ken hebben verricht. De overlast op de West-Kruis kade, Ie Middellandstraat en Tiendplein is groot, hoewel acties van de politie die al hebben vermin derd. De resultaten van het onderzoek staan vermeld in de Korpskrant. De studenten hebben enquêtes ge houden onder bezoekers (388) en winkeliers (zestien) Meer dan 250 ondervraagden klaagden over de vei ligheid op de West-Kruiskade. Zes procent vond dat het er niet alleen 's avonds en 's nachts maar ook op klaarlichte dag niet veilig is. De politie is ai bezig wat meer greep te krijgen op West-Kruiskade en omge ving, luidt de reactie van het korps. Het is een gebied waar de algemene politieverordening van kracht is. Samenscholing, alcoholgebruik op straat of het han gen in portieken kunnen op basis daarvan worden aangepakt. Zelf beseft de politie dat het een moeilijke klus is van de West-Kruiskade weer een 'normale' straal te ma- ken. „Op dit moment verspreiden de dealers zich, maar we moeten er continu bovenop blijven zitten en 'die gasten' een rot gevoel geven," citeert de Korps krant een agent van basiseenheid Oude Westen. Het tijdperk vandeMuller- pierals eve nemententer- rein is voorbij. De 'feestzaal van Rotter dam krijgt een andere be stemming. Fo io Cees Kuiper/Rot terdams Dagblad Door Ben Maandag Rotterdam Echt een plek is het natuurlijk nooit ge weest, die Müllerpier. Het kan er Qink waaien, op die platte asfalt- vlakte zo dicht Lugs het water. Verschraald havengebied was het, in onbruik geraakt toen de haven activiteiten zich steeds verder westwaarts verplaatsten. In de verste verte was nauwelijks leven te bekennen. Je zag de Eu romast. Het Sint Jobsveem. De Schiecentrale. Ook al geen verte genwoordigers van uitbundige gezelligheid. Daarom deed het toch altijd wat wezensvreemd aan. Feest? Hier? Draaimolens die niet in hartje stad voor een gezellige sfeer borg stonden, maar op dit vergeten punt, verbannen naar een verre verlatenheid, afgelegen van het stadshart, langs het kille water hun rondjes draaiden. Een reu zenrad als eenzaam baken van vermaak en vertier. Kwam je 's avonds met de tram over de deerniswekkende West zeedijk, dan reed je daar ineens langs die glimmende sehitterwe- reld van klatergoud, van brutale Iichtorkanen en suikerspinnen, van knipperlichten en sirenes. Stapte je uit, ja. dan kon je je moeiteloos onderdompelen in de ze onverwachte oase van ker- misamusement en baden in de wereM van cake-walk en smart lap, van boksbal en kop van Jut, van suikerspinnen en vette friet. Reed je door, dan was dat een en kele reis duisternis, Rotterdam by night. Wat een plek. Zo ver van de be woonde wereld, dat niemand last kon hebben van het lawaai, van de loeiende toeters van de botsau to's, het gegil uit al die attracties die de evenwichtsorganen zo on genadig op de proef stellen. Hier vierde Rotterdam zijn feestjes, geen hond die er last van had, be halve dan degenen die in het Sint Jobsveem hun kantoorruimte hadden gekozen. Grijze vlakte Gebeurde er niets, dan gebeurde er ook werkelijk niets. Het water klotste voort, de Euromast keek over alles uit. Maar verder was het eegrot e grijze vlakte, asfalt waar je ook keek, gek genoeg met een hek ervoor. Auto's reden er wel eens heen en weer. Even bij het water kijken en weer weg. Soms werd er met roodwitte pilonen een zigzag-parcoursje uitgezet, voor wie zich wilde bekwamen in het berijden van een motorfiets. Of dan lag die hele pier opeens weer volgestapeld met tinnen of aluminium broodjes, omdat er el ders geen plaats voor was. Het metaal blikkerde in de zon, als die er was, natuurlijk. Nee, voor je lol ging je op zulke dagen niet naar de Müllerpier. En toch... Jarenlang was uitgere kend die Müllerpier de feestzaal van Rotterdam. In 1988 werd be sloten dat dit maar het epicen trum van Rotterdams volksver maak moest worden. Er werd met voortvarendheid een laag asfalt over uitgewalst en ziedaar; de bal zaal van een havenstad. Elk jaar streek de kermis er minstens twee keer neer, toen het Pompen- burg, ooit kermisplaats, al lang was volgebouwd met superleuke kabouterwoninkjes. Natuurlijk, er waren in de stad ook andere terreinen, waar het een en ander kon gebeuren. Aan het Weena lag jarenlang zo'n braakliggende lap grond, waarop nog wel eens een grote publieks tentoonstelling neerstreek. Het Pompenburg hadden we. In het Park wilde wel eens een activiteit plaatsgrijpen. En we hadden ook nog zoiets als een Schouwburg plein. Om er maar een paar te noe men. Maar het asfalt van de Müllerpier was de laatste jaren toch wel bij uitstek het tapijt van Rotterdam se festiviteiten. Wanneer er iets te vieren was en er mensen werden verwacht, veel mensen, dan we zen de vingers onmiddellijk naar die gekke, lege feestpier. Vaak bleef het hooggespannen optimis me trouwens beperkt tot alleen die verwachting van een miljoe nenpubliek. In 1990 werd gevierd dat Rotter dam 650 jaar bestond. Een van de grote attracties was een kruising tussen tentoonstelling en kermis, een permanent pretpark, ge naamd Rivoli. De kruising bleek onfortuinlijk. Rivoli droeg in niet geringe mate bij aan het enorme debacle, waarop het stadsfeest uitliep. Boze kermisonderne mers, weinig bezoekers en elkaar voor de voeten lopende camera ploegen die de ellende voor heel Nederland in beeld brachten. Dat is eigenlijk het beeld dat van de treurige vertoning beklijft. Tennis Circussen, beaeh-volleybal toer nooien, vlooienmarkten, ach, wat streek er niet neer om in deze lan ge leegte te verzuipen? De com plete vaderlandse tennistop trad in de zomer van 1994 aan in een midden op de pier opgetrokken tennisstadion, waar met de Ver enigde Staten de verdere tocht naar de lonkende Davis Cup zou worden uitgevochten. Dit tennis feest was misschien nog het suc cesvolste hoofdstuk in de feest- historie van de Müllerpier. Een dolenthousiaste supporters- schare bevolkte de pier, het pu bliek was uitzinnig in de blaken de zon en moedigde de dappere strijders in de piste hartstochte lijk aan, Jammer alleen dat de Amerikanen gehakt van 'onze' tennissers maakten. Maaspop, nog zoiets. Een gewel dig popfestival moest het worden, in 1995. Artiesten van naam, die een groot publiek zouden aan spreken. Plaats van handeling: de Müllerpier. Het werd het treurig ste popfestival ooit. Artiesten ble ven weg en het publiek viel in het niet op de eindeloze asfaltvlakte. Einde Wat verstaan Rotterdammers ei genlijk onder gezelligheid, wan neer juist deze plek hun vaste feestgelegenheid is? We hoeven het ons niet langer meer af te vra gen. He. einde is in zicht. Hoewel velen nog probeerden de Müllerpier als stedelijke feestzaal te behouden, de plek waar grote manifestaties en evenementen gehouden kunnen worden, koos de gemeenteraad uiteindelijk toch voor het verwezenlijken van grootse bouwplannen op uitgere kend deze plek. De Müllerpier moet met zijn op zienbarende, aan de haven refere rende bebouwing een opvallend stukje Delfshaven worden. De bouwwerkzaamheden zullen niet lang meer op zich laten wachten. Daarmee is de festival-historie van deze kille pier bezegeld. Hij gaat binnenkort een nieuw leven in. Dan komen de zware machines, waarmee het ?>falt zal worden weggeroffeld. Dan komen de kra nen, de heistellingen, de beton molens. Van feestterrein tot bouwput. Nooit meer kermis op de Müller pier. Zeg 'ns eerlijk: zal iemand er een traan om laten? RotterdamNieuwe gebouwen in Rotterdam, waaronder het nieuw te bouwen Luxortheater op de Kop van Zuid, worden in de ont werpfase onvoldoende getoetst op toegankelijkheid voor ouderen en anderen die slecht ter been zijn. PvdA-raadslid J. Ellenkamp vindt dat onaanvaardbaar en stelt voor al in bestemmingsplannen vast te leggen dat gebouwen voor ieder een goed toegankelijk moeten zijn. Ze neemt geen genoegen met be weringen van Rotterdamse amb tenaren dat haar voorstel 'juri disch niet zomaar mogelijk' is. Gisteren, tijdens een vergadering van de raadscommissie stadsver nieuwing en volkshuisvesting, toonde Ellenkamp vurig haar er gernis over het volgens haar 'zo veelste bestemmingsplan' zonder 'toegankelijkheidstoets'. Tijdens de eerste commissiever gadering na de zomer diende de raadscommissie in te stemmen met bestemmingsplannen voor de Camisse Driehoek (onderdeel Klaverkat), Het Nieuwe Westen (Nozeman) en Middelland (Beu- kelsdijk). Dat deden Ellenkamp en de ande re raadsleden, maar de PvdA-poli- tica nam wel van de gelegenheid gebruik om haar verbazing uit te spreken over het feit dat toegan kelijkheidsnormen keer op keer ontbreken in Rotterdamse be stemmingsplannen. „Het nieuwe Luxortheater bijvoorbeeld," zei Ellenkamp. „Ik heb het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam al eens gevraagd of de toegankelijkheid gewaarborgd is. Ik wacht nog steeds op een ant woord." Een aanwezige ambtenaar van de gemeente was niet onder de in druk van de kritiek. „Een bestem mingsplan regelt iets, maar kan niet eisen. Een bouwplan wordt pas getoetst als het wordt inge diend. Als nergens in een ge meenteverordening staat dat toe gankelijkheid wordt geëist, heb je een probleem." Ellenkamp liet zich niet uit het veld slaan. „Een bestemmings plan gaat toch ook over de inrich ting van de buitenruimte. Die moet toch ook toegankelijk zijn." En ze ging door: „Ik hoor te vaak dat iets juridisch onmogelijk is. Ik stel voor dat ambtenaren eens creatief gaan denken hoe iets wél mogelijk kan worden. Vooral als het om toegankelijkheid van ge bouwen gaat. We hebben het hier over iets basaals. Dit raakt de es sentie van de samenleving. Ik stel voor dat er een projectgroep van positief creatieve ambtenaren wordt opgericht die eens wat gaat nadenken over dit soort kwes ties." Volgens Ellenkamp leeft bij som mige ambtenaren wat onwil om werkelijk wat extra's te doen om een soort toegankelijkheidstoets ook juridisch mogelijk te maken. „Ik wil daarom nu gewoon een antwoord op een legitieme en lo gische vraag. Als het bestem mingsplan inderdaad zo'n toets niet verdragen kan, neem ik geen genoegen met juridische verha len, maar wil ik precies weten waarom." Rotterdam Het succes van het Rotterdamse experiment met pro ductieheffing klinkt door in het Europees Parlement. Volgens D66 moeten ondernemers in de grote steden kunnen kiezen uit het hui dige belastingregime of het mode! met prohef, de populaire aandui ding voor productieheffing. Bij di t systeem worden de loonkosten aanzienlijk beteugeld en krijgen werkgevers feitelijk een bonus op het aantrekken van extra perso neel. D66-Europarlementariër J. Bo- gerd val prohef op de Europese vergadertafels krijgen. Zij is on der de indruk van de Rotterdam se resultaten, zei zij na een werk bezoek aan een buizenfabrikant in Rotterdam, een autodealer die van Hoogvliet naar Spijkenisse verhuisde en een drukkerij-uitge verij op de grens van Rotterdam en Schiedam. De directeuren van deze onderne mingen waren zonder meer posi tief over het experiment, dat door sociaal vernieuwer H. Stenfert Kroese als een Copernicaanse om- fmkuEtrZSS BERKEL RODENRIJS l'ane Midden-Holland baNoordeindsetteg ft.iel löiüt M9 19 19»DORDRECHT IL.-.eDortlrccfii. Krommedijk 94. tel (078)614 7400 GIESSENBURG l'ime Gtttscithurj Peursumvewesr 30, lei (0184)65 16 88 CROOT-AMMERS OVM Orooi-Ammers. Kerkstraat 52. lei (0184)66 14 41 HARfil.WVELD-GIESSENDAM Umw Hardmudd. PeuIenMra.il 253, tel (0184) 61 713 88 HELLEVOETSLl'IS t'nné Hellevwtsluis e oWaterpoortsiraat 22, tel (0181131 18 f7 MAASLAND l'nué Wculjnci. Diepenburcbsi«jf44. tel fOJOt 591 73 44 N'lEl'Ht'RKEKK a/d L'SSEL l'nné De Us«l. Kerklaan 83. tel (0180) 390600 MEUW-LEKKERLAND L'imcNieu»-Lekkerland. Kie> burgplein l. iel (0184(68 52 11 'SCHIEDAM l'nnj-Schiedam-Viaardm2cn-0\erschie. Schiedamseweg41 F, tel. (010)470 20 11 Kom nu langs voor een offerte. Of bel (038) 498 66 66. U ontvangt dan het boekje 'Hto doe ik? Neem ik medicijnen? 'gratis. wenteling in het belastingstelsel wordt beschouwd. Vanavond buigen Rotterdamse gemeenteraadsleden zich over de evaluatie van het experiment door het Nederlands Economisch Instituut. Begeleider P. W. Voogt vindt het opvallend dat prohef niet alleen werkgelegenheid ople vert, maar ook het innovatief ge drag van ondernemers blijkt te bevorderen. „Nieuwe ideeën moeten van men sen komen. Ik heb nog nooit een computer een nieuw idee zien ver zinnen. Dus als het gemakkelij ker wordt om mensen in dienst te nemen, dan haal je ook inspiratie binnen," aldus Voogt, die dat be vestigd vond in het relaas van de ondernemers tegen de D66-politi- ca. Kansrijk De Rotterdamse gemeenteraad heeftal vaker de produüieheffing bij regering en Tweede Kamer be pleit. Bij dit model wordt de om zet belast, niet de arbeid. Na de pleidooien kreeg Rotterdam on der minister Melkert toestem ming ermee te experimenteren. Volgens het NEI is het kansrijk, maar burgemeester en wethou ders willen het experiment stop pen omdat doorgaan alleen zin heeft als het op grote schaal wordt ingevoerd. Hierover gaat de vergadering vanavond van de commissie soci ale zaken, arbeidsmarkt, deelge meenten en regionale samenwer king, Ondertussen zal D66 het op de nationale en Europese politie ke agenda's laten plaatsen.'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2