13 Schiedamse scholen de dupe van eigen succes Rotterdam Bericht ROBEE 'Kandidaat-onderwijzers hebben nog drie andere aanbiedingen' stïji" Diaatje in de grote stad S, Pingpongballen leveren spannende kunst op Cursus in Vrije Academie De tweede jeugd van de bromfiets Samen-op-weg genda Bekendmaking onteigeningsbesluit SOED wil in Maassluis sociaal pension opzetten cyi A R Rotterdams Dagblad Donderdag 10 september lüyö Zijn fluwelen broekje gaat naar beneden, zijn handen binden we op zijn rug, en ik striem hem voor je, voor jou. Je trekt zijn billetjes van elkaar, voor mij, voor mijn zweep, een dunne rijzweep... en ik striem hem, ik raak hem, daartussen, daartussen... die kleine hoer... precies daar... in zijn gleuf, opzijn kleine reetje, en opzijn blonde jongensbeursje daaronder, zijn hoerenbeursje... U kent het? Uit de Nederlandse literatuur. Gerard Reve. Bladzij 37 van 'Een circusjongen', verschenen in 1975 tijdens het 700-jarig bestaan van Schiedam, bij Reve-liefhebbers beter bekend als de grote stad S. Bovenstaande passage is in zijn oeuvre nog een betrekkelijk bedaarde, dus wij dienen bibliolheekdirecteur Aart Tijhof beslist te waarschuwen dat hij zijn collectie beveiligt, anders dreigt inbe slagname door de politie. Het neo-fatsoen rukt op. Straks stapt een lichtgeraakte lezeres naar het sectorhoofd cultuur, G. Kruijt, en wordt onze volksschrijver uit de bieb verwijderd. Misschien schrikt Nederland dan wakker. Want... waar blijven de pn -n. nu het Reves levenspartner Joop Schafthuizen is overkomen dat oude dia's van hem uit de Ar- toteek Schiedam zijn weggehaald? Gereproduceerde foto's van ontluikende jongensliefde. Ooit aangekocht dóór de gemeente Schiedam! Ze liggen nu in een politiekluisje op het Bijdorpplein. In plaats van dat we blij zijn dat Schiedam werk van oud-Schie dammer Schafthuizen bezit, de Matroos Vos uit onze vaderlandse klassieken, in plaats daarvan wordt het weggehaald. Kinderporno, is het angstig-benepen vermoeden. De affaire- Dutroux blijft schade aanrichten, nu ook al op het Stadserf. Vergeleken bij Reves heftige literatuur zijn de dia's van Schaft huizen van een schuchtere romantiek. Een jochie met een was handje om z'n snikkel. Help. In Brussel staat een beeld te pissen en daar vergapen tienduizenden toeristen zich om. De verwijde ring van de dia's uit de Artoteek op het Bachplein is pure censuur. Maar zijn er al schriftelijke vragen gesteld door gemeenteraadsle den? Nee. want ze hebben de langste vakantie in Nederland. Heb ben de Schiedamse kunstenaars al geprotesteerd? Nee, want ze hebben het druk met de Open Ateliers van komend weekend. Open ateliers - welk een contrast met wat de Artoteek is overko men! Dat is de dubbele schande van Schiedam. Niet alleen de inbreuk van hogerhand op de artotheekcollectie. Maar ook: dat niemand voorde kunst opkomt. Wat twintig jaar geleden een confronteren de functie had, wordt nu door de farizeeërs van het Nieuwe Taboe aan het oog onttrokken. Waar een grote stad klein in kan zyn...! Als dit de teneur wordt - dan zijn homo's en masturbanten niet meer veilig. Als de politiek niet krachtig protesteert tegen de verwijdering - dan ga ik voortaan elke week Reve citeren. Uit protest tegen een Victoriaanse dictatuur die ons alle prikkelende ideeën wil afne men. Als de dia's niet terstond worden teruggegeven aan de Artoteek - dan sla ik cultuurwethouder Luub Hafkamp met mijn zweepje, op zijn gleuf, en op z'n blonde beursje. KOR KEGEL Vlaardwigén De recente schilderijen van Sonia Rijnhout zijn op gebouwd uit een wirwar van bundels lijnen. De schil derijen zijn enerzijds bedacht en formeel tot stand gekomen en anderzijds speelt het toeval een grote rol. Met uiterste concentratie en bijna rituele hande lingen laat zij pingpongballetjes genummerd van 0 tot 10 rollen en bepalen hoe haar schilderij eruit gaat zien. De pinpongballetjes bepalen de afstand van de lijnen tot elkaar, hun dikte en het middelpunt op het werk. Hierdoor lijken de bundels lijnen op Rijnhouts grote vierkante werken soms natuurlijke organische vor men en dan weer ruimtelijkheid te suggeren. De tentoonstelling 'Straight' is tot 26 september te bezichtigen op dinsdag tot en met vrijdag van 9.00- 17.00 uur en donderdag- en vrijdagavond 19.00-21.00 uur in Galerie Kollandia aan de Oosthavenkade. De Vrije Academie in Vlaardingen houdt morgen een informatieavond van 19.30 tot 21.30 uur in het Cultu reel Centrum Hollandia aan de Oosthavenkade 42. Op deze avond wordt informatie aangeboden over het cursusprogramma 1998/1999. Tevens kan men een kijkje nemen in de diverse werkplaatsen en een praatje maken met de docen ten. De Vrije Academie geeft onder meer cursussen op het gebied van tekenen, schilderen, textiel, edel smeden. keramiek en fotografie. Dit jaar zijn er twee nieuwe cursussen in het pro gramma opgenomen: de basiscursus Video en de cur sus korte verhalen schrijven. Niet alleen volwassenen maar ook kinderen en tie ners zijn welkom op diverse cursussen. Het program maboekje is gratis verkrijgbaar bij VW, de biblio theek en de Vrije Academie. Op de 1ste Nederlandse Bromfietsbeurs die op 12 september in de Margrietha! wordt gehouden staan bromfietsen tot het bouwjaar 1980. Van een wrak zo uit de schuur tot een prachtige gerestaureerd snel heidsmonster. Ook onderdelen en documentatie is er te vinden. De bromfiets is weer erg populair en beleeft zijn tweede jeugd. Zelfs het blad 'Bromfiets' is na dertig jaar weer verschenen. De beurs in de Margriethal is open van 10.00-17.00 uur. De Samen-op-weg-kerken van Schiedam hebben ko mend weekeinde een vol programma. Op zaterdag 12 september zijn er 's middags in en om de Grote Kerk allerlei activiteiten. Hoogtepunt is de onthulling van standbeeld St. Li- duina om 13.00 uur. Daarnaast is er om 15.00 uur een inloopconcert van de New Life Singers. 's Avonds zal In de Lutherse kerk om 20.00 uur een le zing zijn van J. van der Meent over 'Kerk in de stad'. Zondag 13 september is er om 10.00 uur een samen- op-weg viering. Na de dienst staat er koffie met cake klaar en kan men onder meer samenzingen in het koor van de kerk. Tijdens het zogenoemde startweekeinde zullen in de zijbeuken van de Grote Kerk verschillende informa tiestands aanwezig zijn. Redactie Waterweg: Edwin Cornelïsse, Marc Floor, Ben van Haren, Danielle Hermans, Judith van Klaveren, Sentina van der Meer, Mariëtte OJsthoorn, Jan Rozendaal Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Sander Sonnemans Telefoon 2732700 4004310 Door Sentina van der Meer Schiedam De gemeentiijke Dienst Educatie Schiedam heeft nog vier vacatures open staan in het basisonderwijs. Voor vier klassen, verdeeld over de veertien openbare basisscholen in Schiedam, is dus nog geen vaste meester of juf aangesteld De Dienst Educatie ziet het al jaren be staande probleem van een te kort aan leerkrachten, steeds groter worden. Dit komt met name door het overheidsbe leid de klassen te verkleinen volgens adjunct-directeur A. J. Tigges van de dienst. Hij is verantwoordelijk voor het personeelsbeleid en daarmee be last met aantrekken van de mees ters en juffen voor het openbaar basisonderwijs. Hij luidde deze week de noodklok. Het tekort aan leerkrachten is al jaren een pro bleem voor basisscholen in het westen van Nederland. Volgens hem begint het tekort nu echt pro blemen te veroorzaken. Want vo rig schooljaar, toen het eerste deel van de klassenverkleining is in gevoerd. heeft hij al ervaren 'als een rampjaar'. Maar het is niet alleen de klassen verkleining, zoals Tigges zegt. Ook de sterke groei en daarbij ho rende uitbrei dingen van de basisscho len in Schie dam maken het tekort aan leerkrachten nijpender. Schie dam roept altijd trots dat zij een 'echte onderwijsstad' is en dat er altijd geld is voor projecten en uit breidingen van bestaande voor zieningen. „Onderwijs staat hoog op de lijst van belangrijke stede lijke aangelegenheden, ook bij de politici," zo staat in hetzelfde vlugschrift van Tigges te lezen, waarin hij ook de noodklok luidt. Dupe Het lijkt dat Schiedam de dupe is van haar eigen succes. „Mis schien wel," zegt de adjunct-di recteur. De afgelopen vijf jaar is het leerlingenaantal op de open bare basisscholen in Schiedam gegroeid met driehonderd leerlin gen per jaar. „Dit schooljaar, 1998-1999, is het wat minder. Er zitten er zo'n tweehonderd leer- ::Sro- Adjunct-directeur A. J. Tigges van de Dienst Educatie van de gemeente Schiedam: Er zal heel wat gepraat moeten worden, willen mensen weer naar het onderwijs terugkeren."Foto Gerrit de Heus/Roel Dijkstra lingenvan 4 tot 12 jaar meer op de basisscholen dan vorig jaar. Ik schat dat deze aanwas zich de ko mende jaren tussen de honderd en de tweehonderd zal begeven. Daarna zal het zich gaan stabilise ren." Het totaal aantal leerlingen in het openbaar basisonderwijs komt vandaag de dag op ruim vierduizend. Volgens Tigges ïsde sterke groei van het aantal leerlin gen een demografisch verschijn sel. „Het is een natuurlijke gevolg op de jaren dat Schiedam enorm vergrijsd was en nog is. Het zal dan ook na verloop van tijd over zijn,'" verwacht hij. Door de groei moesten de Schie damse basisscholen zich de afge lopen jaren enorm uitbreiden. Een aantal van de veertien open bare basisscholen telt maar liefst meer dan zeshonderd leerlingen. Voor alle openbare scholen heeft de gemeente op dit moment zo'n vij (honderd leerkrachten m dienst. Een vergelijkbare buurgemeente als Vlaardingen, net als Schiedam 75.000 inwoners, kent niet zo'n sterke groei van het aantal leerlin gen. Op de grootste van de zeven openbare basisscholen zitten on geveer 350 leerlingen. „De chris telijke scholen, waarvan er in Vlaardingen de meeste (tien) zijn, zijn ook niet veel groter," licht A. Brobbel toe. De directeur van de Vlaardingse openbare basisschool De Maatjes is in de Bestuurscom missie Openbaar Onderwijs Vlaardingen verantwoordelijk voor het personeelsbeleid en daarmee het aannemen van leer krachten. „Wij hebben een minder nijpend probleem met de personeels tekorten dan Schiedam. Alle vacatures zijn bij ons ver vuld," zegt Brobbel. „Het is niet veel erger dan andere ja ren." Het is volgens hem wel las tig iemand te vervangen die ziek wordt of weggaat. Brobbel „Maar Vlaardingen heeft bijvoorbeeld door de klassenverkleining eer der een probleem gekregen op het gebied van een tekort aan lokalen dan een tekort aan leraren." Het personeelstekort hangt als een zwaard van Damocles boven de openbare basisscholen van Schiedam volgens Tigges. Binnen een termijn van nu tot januari moet hij nog twintig leerkrachten zien te vinden voor een vaste- of een tijdelijke aanstelling. „In een soort wanhoopsdaad heb ik deze week een oproep gedaan aan alle Schiedammers die ooit hebben lesgegeven. Of ze weer hun oude beroep willen oppakken." De eerder genoemde vier vacatu res moeten zo snel mogelijk wor den opgevuld. Deze hele week had de adjunct-directeur dan ook sollicitatiegesprekken. „Het zijn over het algemeen mensen die net van de opleiding afkomen en ik krijg telkens te horen dat ze nog drie andere aanbiedingen hebben." Het overheidsbeleid van de klas sen zorgt er volgens Tigges voor dat personeelsfunctionarissen van schoolbesturen zich 'als bijen op de honing' op het te kleine aan tal afgestudeerden van de oplei dingen storten. „Ik hoor daar ook bij natuurlijk." zegt hij grappend. „Het gevaar van schaarste is op een gegeven moment wel dat ik minder vakbekwaam personeel moet gaan aannemen." Vandaar ook de oproep aan Schie dammers met een zogeheten sla pende onderwijsbevoegdheid. Gisteren had hij nog met een aan tal oriënteringsgesprekken. Tig ges: „Dat betekent nog niks. De meesten hebben elders een baan en die geven ze natuurlijk niet zo maar op. Er zal heel wat gepraat moeten worden, willen mensen weer naar het onderwijs terugke ren." Donderdag 10 september SCHIEDAM Filmhuis. Jackie Brown, 21.00u. ROTTERDAM Diergaarde Blijdorp Uitgeslapen Hal 4 Info. www.hal4.nl Digital Playground de Doelen Jurnaanse Zaal 20.15 Flamencomuziek en - dans. Oude HavenresCvaltenein 19 OOFesti- val Het Kloppend Hart van Rotterdam. Ope ningsgala Cabaret Restaurant Schellinks 19.00 Moeders Mooiste Nighttown Theater- cafe 20.00 A Night of Comedy. Pakhuis St- Job II - Mullerpler 20,15 Westkaai. Kaart verkoop via 010-4118110. PnnsesTheater 20 15LaCantaSanta Wa'ia StichtingDunya Maastunnel Tunrelvision Ned. Architec tuurinstituut 17.00 en 21.00 Opening Sep tember m Rotterdam. Theater a/d Schle. Scapmo Ballet-KathieerV Twee wereldpremters, 20.15u Podium Café. Vrijdagavond cd's, 2100u. Filmhuis. Jackie Brown. 21 C0u. Dienstencentrumde Woud- hoek. Modeshow Van der Kioostermcde, lO.OOu VLAARDINGEN Filmtheater Het Zeepaard. On Connait la Chanson. 21.00u. Cultureel Centrum Hol landia Open informatieavond. 19.30u. Dien stencentrum Soenda. Gespreksgroep. 10.30u. ROTTERDAM Ahoy' 10 00-18 00 Music po,Diergaarde Blijdorp Uitgeslapen Hal 4 Info: www.hal4.nl Digital Playground Casino Rotterdam 2100-02.00 Rainbow Jazz Valentines. De Boot Barocca23.00-08.00 The wheels of RevolutiG-, De VIerk21.00 Vision (USAj&Cn- vits (USA). 51. Laurenskerk 15.00 Orgelcy- cius 1998. Baroeg21.00 lildisposed/infemal Torment Nightmare/Visions. Lantaren/Ven ster 21.30-24.00 Winsg/Wemtjes, Oude Haven, festivatterrem 19 00-23.30 Muziek programma met diverse optredens o.a. Hans Du!fer,Fredenque Spigt. Plan-G 22.00Frag ment. Schellinks 19.00 Moeders Mooiste. R'dams Centrum voor Theater 19.00 Faust deel een en twee van Von Goethe. Reserveren, noodzakelijk, Theater'tK3pelletJe20 30 La wine presenteert Theatersport. Centrale Bi bliotheek De keuze van NelliCooman, China Hong Kong Development 11 00-12.00 openingsceremonie China Cultural Festival. St. Laurenskerk 19.00-22.00 Boekpresen tatie. MaastunneFunnelvision. Nïghttown live Magazine: Update. Oude Haven 15-30- 17.30 Live-schildersproject. Opleidings centrum SVS/SPOS, 6 Rotterdamse kunste naars beschilderen een paneel van 100 m2 met impressies van het festival/Witte Huis. Vertrek Museumplein 10.00-18.00 Ship mate Kunstroute. Wijnhaven 30penstelling dakterras Wttte Huis. De burgemeester van Rotterdam maak! bekend: het besluit van de gemeenteraad van 3 september 1998 tot ontei gening van een onroerende zaak waarover de gemeente de beschikking behoeft ten behoeve van de uitvoering van een bouwplan aan de Koningsveidestraai in de wijk Liskwartier. Het onteigeningsplan in het belang van de ruimtelijke ontwikke ling en de volkshuisvesting heeft betrekking op een onroerende zaak die is gelegen in het gebied dat begrensd wordt door de Koningsveldestraat 11 t/m 29. De onteigening geschiedtten name van de gemeente, ter realise ring van de bestemmingen woonbebouwing aantal lagen) en tuin. De onteigening vindt plaats ter realisenng van woningen (in het midden van het bouwblok wordt een poort gemaakt ter ontsluiting van hel binnenterrein), buitenbergingen en tuin. Het besluit ligt met ingang van 14 september 1998 gedurende vier weken voor iedereen ter inzage bij: QntwikkelingsBedrijf Rotterdam Galvanistraat 15, toren EP II, kamer 18.68 Openingstijden: 9.00-16.00 uur. Belanghebbenden, die tijdig hun zienswijze omtrent het onteige ningsplan bij het gemeentebestuur naar voren hebben gebracht, kunnen gedurende de periode da! het besluit ter inzage iigt schrif telijk en gemotiveerd bedenkingen naar voren brengen tegen het raadsbesluit tot onteigening bij: H.M. de Koningin p/a Ministervan VR.0.M. Postbus 20951 2500 EZ Den Haag Voor inlichtingen kunt u terecht bij het Bureau Onteigeningen van het OntwikkelingsBedrijt Rotterdam, aan hetzelide adres waar het besluit ter inzage iigt, tel 010-489.6938 Rotterdam, 10 september 1998 ONTWIKKELINGSBEDRIJF ROTTERDAM Maassluis De Stichting Onder Eén Dak (SOED) in Maassluis on derzoekt de mogelijkheden voor het opzetten van een sociaal pen sion. De voorziening zou behalve aan elienten in Maassluis onder dak moeten bieden aan mensen uit Hoek van Holland, Vlaardin gen en Schiedam. Directeur M. Feuerberg van de SOED is hier over in gesprek met zowel de ge meente als andere instellingen, waaronder de Woning Stichting Maassluis (WSM), die er welwil lend tegenover staan. „liet is nog heel prematuur waarschuwt Feuerberg. „We zit ten in de verkennende fase van het onderzoek. Maar de gemeente staat er achter en ook de woning stichting stelt zich positief op om mee te werken aan het beschik baar stellen van huisvesting." Momenteel biedt de SOED woon begeleiding aan personen die tij delijk of langdurig niet in staat zyn zelfstandig een huishouden te voeren. Dit zijn zowel mensen met een psychiatrische achter grond of verleden uit het gebied Nieuwe Waterweg-Noord als (psy chosociaal kwetsbare personen uit de gemeente Maassluis. Bij deze woonbegeleiding is er wekelijks gemrddeld twee uur. uitlopend tot maximaal vier uur. contact met de client. Wanneer ie mand structureel meer dan vier uur per week begeleiding nodjg heeft, zal hij een andere vorm van begeleiding nodig hebben, zoals beschermd wonen (hetgeen in Schiedam mogelijk is) of plaat sing in een noodopvangcentrum (in Vlaardingen) of m een psychia trisch ziekenhuis (Schiedam). Zwervers Een sociaal pension is er in deze regio echter niet. En Feuerberg heeft in de afgelopen jaren meer dere malen ondervonden dal de hulpverlening die de SOED biedt niet altijd toereikend is. „Ik zie soms elienten bij het begeleid wo nen wn wie ik denk uut nel beter was geweest als ze in een sociaal pension zouden kunnen worden ondergebracht," motiveert hij. „Ik kan zo een aantal mensen, zwervers, noemen die ik er zou willen onderbrengen. Zij kunnen na een verblijf in een sociaal pen sion eventueel wel naar het bege leid wonen overstappen, maar die stap is nu gewoon te groot voor ze." Feuerberg heeft zijn plannen nog niet besproken met partners in Schiedam en Vlaardingen. Wel is er uitvoerig contact geweest met wethouder A. G. M. Keijzer (socia le zaken), die heeft toegezegd de zaak te bespreken in het eerstvol gend wethoudersoverleg volksge zondheid met de twee andere ge meenten. „En ik heb contacten in Delft," voegt Feuerberg toe. „Met mijn collega's daar heb ik twee jaar geleden al overlegd over sa menwerking op dit gebied. Van wege andere, drukke werkzaam heden zijn de plannen toen in de ijskast gezet." Van do. 10 t/m wo.16 sept. ROTTERDAM Cinerama 1: 'The X-files" (12) dag.12.30- 15.30-18.15-21.15. Cin.2: 'City of Angels' (12) dag.13-15.45-18.30-21.30. Cln.3: Ti tanic' (12) dag.12.15-16.15- 20.15. Cln.4: 'Siberia' '12}dag 15.30-18.15-21.15. do.vr- .ma.di.ODk 12.30. Cln.5: "vVagthe Dog1 (at) dag. 18.45-21.45. do.vr.ma.di.ook 12.45- 15.45. Imax Theater: 'Tfieimngsea' (al) dag (beh.vr- .za.) 18. 'Amazon' (al) dag. 13-15-17. 'Eve rest' (al) <fag.(beh.vr.za.) 14-16-19.15, vr-za, 14-16-18-20. Titanic' (12) dag.(beh.vrja.) 20.30, vr,za. 21.15. Ven.l: 'Manus et Jeanette' (16) dag. 19.30- 21.45, vr.za.ma met om 21.45. "Karakter" vr.15,30. Ven.fc'Hamam, tl bagnoTurco" (16) dag. 19.30, vr. 15. 'Voyage au debut du mon de' (16) dojo Vm wo. 21.45. Ven.3: 'Gadjo Dito' (16) dag. 19.30, vr. 15. The hangmggar- den' (16) do.zo.t/m wo. 22. Ven 4: The Idiots' (16) dag.(beh.wo.j 19.30, ooKdo.zo.t'm wo. 22.15, vr.15. Lum.l: 'Wild things' (16) dag. 13.15-16- 18.45-21.30. turn. 2: The Avengers' (12) dag. 19-21.45, do.vr.ma.di.ook 13.30- 16.15. Lum. 3: 'Species II' (16) dag. 18.30- 21.15, do.vr.ma.di.OOk 13-15.45. Lum. 4: 'Mafia''(al) dag. 13.45-16.15-18.30. 'Lethal Weapon 4' (16) dag. 21.15. Pathé: 'De Pijnbank'(12) dag. 16.30-19.05- 21.30, do, vr. ma dt. 11.10-13.35. 'Mafia''(al) dag. 11.40-14.20-16.40-19-21.20. 'Les Mi serables' (12) dag 15-18-21.10, do.vr.ma- .di.ook 11.20. "The Avengers' (12) dag. 11.10-13.15-15.20-17.30-19.40-21.50. 'Lethal Weapon 4' (16) dag. 11.50-15.20- 18.10-21. 'Six Jays, seven nights' (al) dag.11.30-14.10- *6.35-19-21.40. 'Arma geddon' (12) dag. 17.30-20.50. do.vt.ma- .dl.OOrt 11-14.10. Dat zijn een paar kenmerken die onze collectie herenmodeschoenen van gerenommeerde merken omschrijven. Kom naar onze zaak en u zult er ongetwijfeld nog een aantal sterke punten aan toevoegen. ,yvL,L./ f°FMEN MET ALL' WINKELCENTRUM OOSTERHOF ALEXANDRIUM I ROTTERDAM TEL. 010-286 79 60

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3