18 'Desnoods twee man in één cel' Defensie schraapt bezuinig ng van 375 miljoen bij elkaar K Van Aartsen wil af van hectiek rond Suriname Cellentekort is het meest acuut bij jeugd- en tbs-instellingen. Ontwikkelingshulp scherp toetsen Hoofdpunten Geweld krijgt voorrang bij OM Wet aanpassen door komst euro De Grave 'Niet te veel sterren' Imago Defensie moet verbeteren 'Rechtswinkel' arme landen Peper steggelt niet meer over aantallen agenten 'Justitie ligt op koers' :^*aauuk*%\ V0MCTV°^ Rotterdams Dagblad Dinsdag 15 september 1998 Defensie •Tot 2003 moeten nog 2S47 ba nen verdwijnen. 'Vredesoperaties kosten vol gend jaar 270 miljoen gulden op een totale begroting van 14 miljard. Justitie •De begroting is met 7,7 mil jard gulden tweeënhalf keer zo groot als tien jaar geleden. •Er komt één loket voor bur gers en bedrijven om informa tie te krijgen over vergunnin gen, toestemmingen en subsi diemogelijkheden. •Het wetsvoorstel verkeers- aansprakelijkheid, waarin zou worden vastgelegd dat een voetganger of fietser nooit schuld heeft aan een ongeval met een auto, wordt uitgesteld. Buitenlandse Zaken •Binnen Europa richt Den Haag zich niet meer bij voor keur op de Frans-Duitse as, maar kiest het per dossier zijn medestanders. Ontwikkelingssamenwerking •Minder landen krijgen hulp. •In instellingen als de Wereld bank en de Verenigde Naties, waar Nederland veel geld aan bijdraagt, laat de regering haar stem luider horen. Het Openbaar Ministerie richt zich de komende jaren vooral op geweldsdelicten, mensensmokkel en georganiseerde en financiële criminaliteit. Het college van pro cureurs-generaal heeft een richt lijn opgesteld voor het OM en de politie om aangiften van zeden misdrijven zorgvuldiger te behan delen. Kinderporno wordt hard aangepakt, ook op Internet. De introductie van de euro als be taalmiddel vergt een van de groot ste wetgevingsoperaties in de Ne derlandse geschiedenis. Voor 1 ja nuari 2002 moet de overheid na melijk alle guldensbedragen in de nationale wetten en regels omzet ten in eurobedragen, aldus minis ter Korthals van Justitie. Sterren, balken, lover en keurige grijze pakken -149 generaals, vlagofficieren en hoge ambtena ren lijkt een enorm aantal, maar volgens minister De Grave is De fensie met deze personeelsop- bouw zeker niet topzwaar. Iedere Prinsjesdag weer werpt de vraag zich op of dat niet een beetje min der kan. „Die 149 maken 0,26 pro eent van de totale defensieorgani satie uit," schetst De Grave in een poging eventuele verdere discus sie te smoren. Wel moet hij erken nen dat in vergelijking tot tien jaar geleden de topsterkte is toe genomen. „Om precies te zijn met 0,07 procent..." De behoefte aan goed topkader neemt niet af. Veel Nederlandse militairen bekleden posities binnen internationale or ganisaties (NAVO, VN). Voor die nineties moet je hifik wat Sliepen hebben, aldus de minister. Minister van Defensie De Grave zit er mee in zijn maag: het belab berde imago en de aangetaste in tegriteit van de krijgsmacht door de 'open zenuw5 Srebrenica. In de eerste week van zjjn aantreden moest hij al een onderzoek laten instellen naar mogelijke strafbare feiten gepleegd door Dutchbat- ters. Ook heeft hij de Noord-Hol landse commissaris van de konin gin Van Kemenade gevraagd te onderzoeken of het departement in diverse zaken wel integer te werk is gegaan, „Dat is nogal wat als je dat in je eerste week moet doen," zegt De Grave. Hij erkent dat het imago van Defensie flink te wensen overlaat. Maar, zegt hij, „ik vind het nog te vroeg voor een totale analyse. Maar van de urgen tie van het probleem ben ik me goed bewust." Arme landen die in het internatio nale handelsverkeer nog geen vuist kunnen maken, hebben recht op een rechtswinkel die ge schillen in het handelsrecht kan beslechten. Minister Herfkens van Ontwikkelingssamenwer king heeft daarvoor in haar begro ting voor 1999 geld uitgetrokken. Het kantoor van de rechtswinkel zou volgens haar het best in Gene ve kunnen komen. Den HaagMinister Korthals van Justitie sluit niet uit dat bij een tekort aan cellen twee gevangenen in één cel worden ge plaatst. Hij zei bij de presentatie van zijn begroting deze om streden maatregel, waarover enkele jaren geleden veel is ge discussieerd, niet uit te sluiten. „Beter twee boeven in één cel dan één op straat,"' stelt de bewindsman. Korthals verwacht dat de behoef te aan gevangeniscellen blijft toe nemen ondanks het al jaren du rende bouwprogramma. Aan het eind van volgend jaar zijn er naar verwachting bijna 14.000 cellen beschikbaar, waarvan 1750 voor jongeren en 1050 voor tbs-cliën ten. De druk blijft volgens de mi nister onverminderd groot door de toename van ernstige vormen van criminaliteit, vooral onder jongeren. Het cellentekort is het meest acuut bij justitiële jeugdin richtingen en tbs-instellingen.. Justitie krijgt van het kabinet een bedrag oplopend tot 170 miljoen in 2002 voor de'bouvvvan cellen en jeugd- en tbs-plaatsen. Een ande re maatregel is het bevorderen van alternatieve straffen zoals elektronisch huisarrest en werk straffen. Een extra probleem voor Korthals is dat hij deze kabinetsperiode uitgerekend op het gevangenis wezen 115 miljoen moet bezuini gen. Dit is afgesproken in het re geerakkoord. Korthals verwacht die bezuiniging te kunnen reali seren door Versobering' van het dagelijks leven in de gevangenis sen (langer op de cel blijven) en verbetering van doelmatigheid (minder personeel). Maar in de be groting valt te lezen dat dit een moeilijk haalbare zaak wordt ge acht. In de gevangenissen neemt het percentage gestoorden en ver slaafden nog steeds toe en deze categorie heeft juist meer aan dacht nodig. Korthals noemt de bezuinigingsoperatie dan ook 'moeilijk'. Onder anderen verkeersovertre- ders krijgen te maken met hogere boetes. Daarvoor is al een bedrag ingeboekt van 60 miljoen gulden extra door een verhoging van boetes en transacties met tien procent. Korthals verwacht dat meer politie op straat op de korte termijn ook meer boetes oplevert. De komende regeerperiode staan voor Korthals en zijn staatssecre taris Cohen vooral in het teken van een betere kwaliteit van het bestuur en de wetgeving. Snellere besluitvorming, snellere procedu res zonder allerlei uitzonderin gen. en een rechter die niet nog eens de besluitvorming van het bestuur overdoet, is hier onder meer het streven. De bewindslieden willen in Ne derland geen claimcultuur', waarin de burger voor elk wisse wasje naar de rechter stapt. Daar om gaat Justitie alternatieve vor men van geschillenbeslechting bevorderen. Dat kan bijvoorbeeld door een bemiddelaar partijen buiten de rechter om tot elkaar la ten te brengen. Korthals noemt een veilige sa menleving één van de speerpun tenvan het kabinetsbeleid. Politie en justitie hebben in dit kader 750 miljoen gulden extra gekregen voor uitbreiding van het aantal agenten en versterking van het justitieapparaat. Korthals wil vooral prioriteit ge ven aan de aanpak van de jeugd criminaliteit. In het bijzonder die onder allochtonejongeren. Came ra's en een beperking van het ge bruik van alcohol en drugs moe ten het geweld op straat een halt toe roepen. Ook spijbelen op school wordt aangepakt. Verder krijgt de justitiële hulpverlening (gezinsvoogdij en kinderbescher ming) tientallen miljoenen extra. Met het vertragen en uitstellen van materieelinvesteringen bij de landmacht, de marine en de lucht macht sprokkelt Defensie de 375 miljoen gulden bij elkaar die het volgens het regeerakkoord moet bezuinigen. Minister De Grave komt begin volgend jaar in een voorbereidende nota met een aan zet hoe hij de gewenste besparin gen (jaarlijks 375 miljoen) daarna wil bereiken. Bij het afremmen van de investe ringen gaat het cm naar verhou ding onbelangrijke projecten waarbij De Grave pijnlijke keuzes (vervanging van de F16, de afstoot van nieuwe fregatten) vermijdt. Hij schuift voorlopig de proble men voor zich uit. Definitieve plannen zijn niet voor 2000 te verwachten, wanneer De Grave een nieuwe Defensienota presenteert. Daarin neemt hij de nieuwe veiligheidsanalyse (het strategische concept) mee die de NAVO in april '99 wil afronden. De minister stelt dat de 'inciden tele maatregelen' voor het komen de begrotingsjaar de slagkracht Vredesmis- van de krijgsmacht niet aantas- sles worden ten. Hy kondigt echter aan dat de steeds be- bezuinigingsafspraken van langrijker Paars II hem in de komende De- voor Defen- fensienota dwingen tot funda- sle. On- mentele keuzes, zoals het afstoten danks de van taken, bezulnlgln- Naast de traditionele verdediging gen wfl de van het (NAVO-)grondgebied minister richt Defensie zich op vredesope- viervandie raties. Verhoudingsgewijs wordt missies te- die taak de komende jaren steeds gelijkertijd belangrijker, omdat Defensie on- kunnen uit- danks de bezuinigingen wil blij- voeren. Foto ven deelnemen aan maximaal Jasper juinerv vier vredesmissies tegelijk op ba- anp taljonsniveau (zeven- tot achthon derd mensen). Personeel De werving van nieuw personeel blijft problematisch, vooral door de huidige krapte op de arbeids markt. Tekorten dreigen voor technische, gevechts- en ge vechtsondersteunende functies. In hoeverre de dit jaar genomen maatregelen vruchten afwerpen, wordt pas in de loop van'99 duide lijk. Aan de andere kant moeten tot 2003 nog ruim 2800 volledige ba nen verdwijnen, waarbij De Grave gedwongen ontslagen zoveel mo gelijk wil voorkomen. Die inkrim ping is by de Prioriteitennota in 1993 afgesproken, Bij het burger personeel gaat dat steeds moeiza mer. onder andere omdat de ou- derenregelïngen volledig zijn be nut, waardoor het natuurlijk ver loop stokt. Het millenniumprobleem kost Defensie zeker 635 miljoen gul den. Binnen de gehele organisatie raken op 1 januari 2009 mogelijk ruim 200.000 computers onbruik baar. Het wegwerken van het pro bleem gaat moeilijk, omdat leve ranciers mondjesmaat of zelfs he lemaal geen informatie verstrek ken. Minister Van Aartsen (Buitenlandse Za ken) peinst er niet over om zijn beleid te la ten domineren door de moeizame betrek kingen met Suriname en de kwestie-Bou- terse. In een toelichting op zijn begroting benadrukte hij in zijn benadering van Suri name de voorkeur te zullen geven aan 'Realpolitik'. „Suriname is niet het centrum van het Ne derlands buitenlands beleid," concludeert Van Aartsen. De Nederlandse wens om oud-legerleider Bouterse voor het gerecht te krijgen, beïnvloedt te veel de onderlinge betrekkingen, iets waaraan volgens de be windsman overigens Paramaribo het meest schuldig is. Van Aartsen wil een praktische en nuchtere koers varen. „We moeten van die Suriname-hectiek af." Den Haag zal dan ook geen verdere initia tieven nemen voor een top tussen premier Kok en de Surinaamse president Wijden- bosch. Vooral de laatste wil dat graag, maar volgens Van Aartsen heeft zo'n ontmoeting alleen zin als er een duidelijk gesprekson derwerp is. en dat geeft Paramaribo mo menteel niet aan. Minister Herfkens (Ont wikkelingssamenwerking) deelt die me ning en voelt zich niet geroepen haar Suri naamse collega te vragen hun halfjaarlijkse overleg te hervatten. Paramaribo schortte dat vorig jaar op, omdat het niet met Pronk, maar met Kok zaken wilde doen. Pragmatischer Van Aartsen maakte duidelijk over de ge hele linie een pragmatischer beleid te wil len voeren dan zijn voorganger Van Mierlo. „Idealisme gestuurd door realisme," noemt hij dat. Dat betekent onder andere dat bin nen de Europese Unie Nederland niet auto matisch aansehurkt bij de opvattingen van traditionele bondgenoten, maar kiest voor wisselende coalities. „Het resultaat telt en per dossier moetje kijken wie je medestan ders zijn," stelt Van Aartsen. De relatie met de Verenigde Staten blijft voor hem onverminderd belangrijk. Van Aartsen is er van overtuigd dat Washington onontbeerlijk is voor handhaving van stabi liteit in Europa, zoals op de Balkan is geble ken. „Dat gaat niet zonderde VS." Hij is met Herfkens van plan in de verschil lende internationale organisaties (EU, NAVO, VN) de Nedeilandse stem duidelijk te laten horen. „Van ons zul je niet horen dat we maar een klein landje zijn. Neder land moet met enige zelfverzekerdheid in de wereld staan en zich niet in een hoekje laten drukken." Ook moet de band met de Nederlandse bur ger worden aangehaald, vooral omdat steeds meer mensen van de diensten van BZ gebruik maken (ambassades, consula ten). „Het buitenlands beleid is van ons al lemaal. BZ wil midden in de Nederlandse samenleving staan." Dat betekent even eens dat Nederlanders die in buitenlandse gevangenis«?pn verblijven (circa 1600) meer dan vroeger kunnen rekenen op steun van de buitenlandse posten en door hen georga niseerde vrijwilligersorganisaties. Maar ook het asielbeleid kan op meer steun van het departement rekenen. Van Aartsen wil met name de ambtsberichten over de veiligheid van landen en personen beter, snelleren efficiënter maken. Nederland gaat zijn hulp aan arme landen scherper toetsen aan de eigen inspannin gen van die landen. Staten die een janboel blijven maken van hun bestuur, de demo cratisering en mensenrechten kunnen in de toekomst rekenen op vermindering van de hulp of worden van de hulplijst afge voerd, Dat geldt eveneens voor regeringen die te weinig werk maken van de armoede bestrijding in eigen land of de corruptie maar laten floreren. De nieuwe minister van Ontwikkelingssa menwerking Herfkens wil de komende ja ren effectiever gaan werken. Het verleden heeft geleerd dat het rendement op ontwik kelingshulp het grootst is in landen die se rieus werk maken van behoorlijk bestuur en beleid. Onbeheersbaar Herfkens wil haar budget ook niet langer uitsmeren over een eindeloze rij landen en ontwikkelingsthema's. Onder haar voor ganger Pronk dijde het aantal hulpontvan- gende landen uit tot meer dan tachtig. Het aantal thema's heeft niemand nog in kaart kunnen brengen, Voor de nieuwe PvdA-mi- nister is deze situatie onbeheersbaar. Zij wil zich richten op de allerarmsten en op de landen waar hulp helpt. Naast aandacht voor de effectiviteit in ei gen huis richt Herfkens zich ook op een be tere afstemming met andere departemen ten en de Europese lidstaten. Hulpinspan ningen moeten niet teniet worden gedaan door handelsmaatregelen in eigen land of in een andere EU-lidstaat. Daarbij past ook een actievere benadering van de multilaterale instellingen die zich bezig houden met de ontwikkeling van ar me landen. Ons land behoort tot de belang rijkste donoren van organisaties zoals de Wereldbank, regionale ontwikkelingsban ken en de Verenigde Naties. Die positie moet Nederland gebruiken om een effectie ver beleid van deze instellingen te bewerk stelligen. Voor Herfkens is hierbij van belang dat ont wikkelingslanden nadrukkelijker worden gehoord. Zij wil ook werk maken van een betere bescherming van armere landen te gen de gevolgen van het 'rondklotsend grootkapitaal'. „We leven in een 'global vil lage' maar een dorpsraad ontbreekt waar de regeringen van ontwikkelingslanden de so ciaal-economische gevolgen van handelsaf spraken en de kapitaalstromen voor bur gers en bedrijfstakken kunnen bespre ken." Voor 1999 beschikt de minister over circa 6,8 miljard gulden voor ontwikkelingshulp en nog eens 2,5 miljard (verdeeld over meerdere ministeries) voor activiteiten die daar omheen hangen, zoals vredesopera ties, economische samenwerking en ex port- en investeringsbevordering. Indonesië Een tegenvaller voor Herfkens is de ver plichting uit het regeerakkoord om ruim 130 miljoen gulden bij te dragen aan de schuldenverlichting van Indonesië. Het zelfde geldt voor de plicht om de opvang van asielzoekers met een A-status het eer ste jaar te bekostigen. Herfkens becijfert die kostenpost op 244 miljoen per jaar. Als het aan Van Aartsen en Herfkens ligt komt er een einde aan de strijd die hun voorgangers Van Mierlo en Pronk uitvoch ten over wi' >p bepaalde punten van bui tenlands bi .d de eerste viool speelt. „Wij zullen het uepartement als twee-eenheid aansturen om zo de coördinerende rol van Buitenlandse Zaken duidelijk te maken." Peper: TNat mij betreft moeten we af van de discussie over meer, meer, meer.' Foto Toussalnt Wuiters/ANP Minister Peper van Binnenlandse Zaken hoopt dat hem het jaarlijkse gesteggel over de exacte politie sterkte bespaard blijft. Volgens de bewindsman ver hult de woordenstrijd waar het werkelijk om gaat. zorgen dat Nederland veiliger wordt. ..De pleidooien voor meer 'blauw op straat zijn mooi. maar wat zeggen ze nou helemaal?" zegt Peper. „Moe ten er vijfduizend agenten bij zoals het regeerakkoord voor schrijft. of tienduizend? Het houdt maar niet op. Wat mij betreft moeten we af van de discussie over meer. meer. meer. Het gaat boven alles om de kwaliteit." Voorde uitbrei ding en versterking van poli tie en justitie trekt het kabi net 750 mihoen gulden uit. Minister Peper vindt het 'een misvatting' dal hij eerdaags de alleenheerschappij over de politie krijgt. „In het regeerakkoord is alleen afgesproken dat het beheer over de politie naar Bin nenlandse Zaken gaat. Maar de gezagsuitoefening blijft gewoon in handen van de minister van Justitie. Er is dus geen revolutie. We houden straks alleen wat dmgen beter uit elkaar." zegt een gedecideerde Pe per. Tot de wetswijziging een feit is. zijn zowel de minis ter van Binnenlandse Zaken als diens Justitie-eolle- ga verantwoordelijk voor het beheer. De wet schrijft in meer dan veertig situaties overleg voor. Dit is niet alleen tijdrovend, maar werkt ook conflicten in de hand. Over betrekkelijk simpele zaken als de aan schaf van nieuwe dienstwapens en detachering van personeel zijn in het verleden heuse 'stammentwis ten' tussen de departementen ontstaan. De kritiek dat Binnenlandse Zaken en Justitie (nog) nauwelijks vat hebben op de gedecentraliseerde korpsen, kan Peper niet goed plaatsen. „Ik ben geen centralist die als een grote roerganger de politie gaat besturen," zegt Peper. „Ik heb ook absoluut geen zin om me met elk wissewasje te gaan bemoeien. Politie werk speelt zich voornamelijk af op straat. Daar ge beurt het en daar weten ze ook het best hoe ze op de ontwikkelingen moeten inspelen." De veiligheid in de buurten kan volgens Peper ook worden vergroot door andere werkwijzen te introdu ceren. „We moeten af van de klaagcultuur. Bij de po litie valt nog heel wat te verhapstukken, denk alleen maar aan efficiëntere werkwijzen." Dat de democratische controle van de regiokorpsen te wensen overlaat, wil Peper niet ontkennen, maar hij voegt er in één adem aan toe dat de Nederlandse burgers 'niet van gisteren zijn' en de gemeenteraden veel meer invloed op het beleid zouden kunnen heb ben als ze dat willen. „Uit ervaring weet ik dat de po litie door de mensen in de buurten en de wijken meer dan behoorlijk wordt gecontroleerd. Die laten echt geen zaken over hun kant gaan. Ik moet er gelyk aan toevoegen dat de gemeenteraden waaraan de korps beheerders (de burgemeesters) verantwoording moe ten afleggen, die beheerders het hemd van het lijf mogen vragen. Maar dat moeten ze dan wel doen." De nieuwe minister van Justitie, Benk Korthals, heeft niet de ambitie het roer op het door schandalen getroffen departement radicaal om te gooien: „Justi tie is een deugdelijk schip, heeft een betrouwbare be manning en behoeft geen grote koersverandering." De woorden van Korthals zijn opvallend, omdat hij in zijn voormalige rol als WD-Kamerlid zeer kritisch was over hel beleid van zijn voorganger D66-minister Sorgdrager. Maar nu hij zelf de scepter zwaait, vindt hij 'radicale veranderingen' niet nodig. Het door ve len (ook door Sorgdrager) gekenschetste diepgewor telde wantrouwen op het ministerie heeft hij niet aangetroffen, zegt Korthals. Evenmin is hem iets ge bleken van wantrouwen tussen het Openbaar Minis terie en het departement. Wel gaat hij werken aan versterking van het gezag van het Openbaar Ministerie bij de bestrijding van de criminaliteit. Ook moet Justitie bij het grote pu bliek meer vertrouwen wekken. Jozias.van Aartsen (VVD) Minister "van Buitenlandse Zaken De Pleter Stastok van Paars-1, onverstoorbaar. Lijkt geboren voor de Buitenlandse Dienst, moest echter eerst door de g varkensmest om er te komen. 2« Van Aartsen drijft altijd zijrrztn eé door. Dat is ook zijn zwakte. vj, Kreeg tot nu toe nauwelijks weerwerk. Alleen van zijn vrouw - bekend als 'Hillary' van Aartsen - tevens zijn officieuze adviseur. Verwachtingen zijn hooggespannen. GPD/notl«fdam» DagbUKVKvWflS Frank de Grave (VVD) Minister van Defensie ^^ANDE*i/y^ De vleesgeworden redelijkheid, zo oMEr* stond De Grave ooit omschreven. De WD'er houdt graag iedereen te l Ni- vriend: regeren met of zonder CDA en D66, alles Is mogelijk. Op Defensie krijgt de voormalige staatssecretaris van sociale zaken het nog moeilijk. Bezuinigingen, Srebrenica... Maar De Grave is niet bang besluiten te nemen, ze'fs de verkeeide. ^GPO/Rottvrdwn* DtgbWKvW RS Benk Korthals (VVD) Minister van Justitie Voorzichtig, stil en bij tijd en wijle snoeihard. Was jarenlang de tweede man van de WD-fractie en kreeg plots echte c? regeerambities. Zaagde in de tussentijd vol overgave aan de stoelpoten van voorganger ct Sorgdrager en mag nu laten zien yj dat hij het beter kan. Moet rekening houden met koekje van eigen deeg van Democraten. Zwaarste klus: de breuk met het Openbaar Ministerie herstellen. OPD/nottefdwni D»gbl#<tKvW RS o9 t

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 10