19 nS 'Als mensen zich onveilig voelen, is er een probleem' Meedoen is winnen, zegt minister Van Boxtel Hoofdpunten Rijk aast op de yup Woningbouw gevarieerder -Inburgering voor oudkomers 49 Ambtenaren in de fout Politiek maakt zich zorgen over leefbaarheid in de oude wijken Nederlander de auto uit Pronk tegen wildgroei Remkes omarmt Van Boxtel s> V% CDA heeft 44 procent van de burgemeesters 'Snel akkoord IMF en Antillen' Rotterdams Dagblad Dinsdag 15 september 1998 Verkeer en Waterstaat •Nog voor het eind van dit jaar wordt een besluit genomen over uitbreiding van Schiphol. •Het aantal files moet in 2005 zijn teruggebracht naar het ni veau van 1990. •Verkeer en Waterstaat heeft tot 2010 zo n 66 miljard gulden te besteden. Hiervan gaat 22 - miljard naar de hoofdwegen, drie miljard naar de vaarwe gen. 30 miljard naar spoortra jecten en elf miljard naar re gionale en lokale wegen. •De aanleg van de Betuwerou te en de HSL slokken een heel groot deel op van de begroting, oplopend tot tien procent. An dere projecten zullen hierdoor niet kunnen worden uitge voerd, Een keuze moet nog worden gemaakt. Ruimtelijke Ordening en mi lieu •Er zyn extra maatregelen no dig om te zorgen dat Neder land 2010 de uitstoot van broei kasgassen met 6 procent heeft teruggebracht. Welke wordt nog bezien. •Nederland moet bouwen in compacte steden, vindt minis ter Pronk. Open ruimte moet van hem open blijven. Binnenlandse Zaken •Een staatscommissie moet volgend jaar advies geven over het dualisme in het lokale en het provinciale bestuur. Zy ad viseert ook overeen mogelijke combinatie van verkiezingen. •Politieke partijen die een gift van 10.000 gulden of meer kry- gen, moeten dit openbaar ma ken, •ln 2002 moet Nederland drie duizend agenten meer tellen dan in 1998. Gepoogd zal wor den of nog eens tweeduizend agenten 'vrygespeeld' kunnen worden door efficiënter te wer ken elders in het apparaat. •Er moet meer geld naar brandweer en de rampenbe strijding. Er is te weinig perso neel Het geld moet worden ge vonden door herverdeling van het budget voor openbare vei ligheid. •Op de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel moet 400 miljoen gulden wor den bezuinigd. Het aantal ambtenaren moet naar bene den behalve in de zorg, het on derwijs, defensie, politie, rech terlijke macht en het openbaar ministerie. Consultants opgelet. Het rijk is naarstig op zoek naar een bureau dat de overheid moet bevrijden van het suffige, maar onjuiste imago. Werken bij de overheid is 'niet saai, maar enerverend en uit dagend. Dat wordt althans de boodschap in de komende jaren. Meer dan het bedrijfsleven kampt de rijksoverheid met vergrijzing van het personeel. Woningbouw in Nederland moet gevarieerder. Van eenheidsworst •is nu weliswaar geen sprake, maar .'een beetje minder saai mag wel, vindt staatssecretaris Remkes (Volkshuisvesting). „Wat nu wordt neergezet, moet jaren mee." aldus Remkes. 'Hy ver wacht dat de afgesproken hoe veelheid te bouwen woningen voor de periode 1995-2005 gehaald zal worden. De meeste huizen zul len in 1999 af komen. Daarna neemt de productie af. In 2000 wordt bekeken of de huidige af spraken over bedrijfsterreinen, infrastructuur en groenvoorzie ningen op schema liggen. Voor taal- en inburgeringspro- gramma's voor asielzoekers die al langere tijd in Nederland verblij- ven, maakt het kabinet 50 miljoen gulden vrij. Deze zogenoemde 'oudkomers' vallen buiten het be reik van de Wet Inburgering Nieuwkomers (WIN). Deze wet, die geldt vanaf 30 september, ver plicht nieuwkomers met een ver blijfsvergunning Nederlands te leren en cursussen maatschappij oriëntatie te volgen. Vorig jaar zijn 49 rijksambtenaren betrapt op inbreuk op de integri teit. In negentien gevallen is er aangifte gedaan by het Openbaar Ministerie. Dat staat in de nota Mensen en Management in de rijksdienst. In 1997 is de rijks dienst voor het eerst tot registra tie overgegaan. Er zijn 29 ambte naren betrapt op fraude, dertien Woonwijken waar kinderen niet weten wat liet is om een vader te hebben die 's ochtends naar zijn werk gaat. Buurten waar meer dan de helft van de be woners geen Neder- lands spreekt. De politiek ziet de problemen met de dag groeien. Er is nu zelfs een speciale minister voor grote-steden- en inte gratiebeleid. Maar waar moet hij begin nen? Niet ieder een is het eens over de omvang van het pro bleem. Straten vol dichtge timmerde hulzen, zoals hier In deAfrl- kaander- wljk in Rotter dam. FotOGPD Door Leo Roggeveen en Hans van Soest Straten dichtgetimmer de huizen hoog criminali teitscijfer, veel jongere i niet naar schooi gaan De Na tionale Wo ningraad (NWRi de lan delijke koepel organisatie voor woning bouwvereni gingen, wist het twee jaar geleden zeker: Als corporaties en overheid niet snel tot daden over gaan, wordt menige stad onleef baar. Onderzoek in de honderd grootste steden van Nederland wees uit dat veel bewoners zich dieponge lukkig voelden m hun buurten. Eén op de zeven buurten werd aangemerkt als ondermaats: ze waren vies. onveilig, lawaaiig en vergeven van de 'ongewenste ac tiviteiten'. Van de 764 onderzoch te buurten kwamen er 117 als 'on voldoende leefbaar' uit de bus. In eerste instantie werden de be vindingen van de NWR klakke loos opgeschreven, maar na ver loop van tijd kwam er een tegen beweging op gang Professor S. Mustcrd. hooglei.- 1 toegepaste geografie en planologie, 'wist ze ker' dat de uitkomsten van het NWR-rapport niet in de buurt van de werkelijkheid kwamen. Wij ken die de eigen bewoners 'zeer onveilig' noemden, bleken cijfer matig nauwelijks af te wijken van vergelijkbare woonoorden. Menig bi.enstadbewoner had zich mee laten slepen door zijn of haar emo ties. Volgens Musterd en andere deskundigen komt het onveilig- heidsgevoel vooral voort uit het aantal buitenlanders dat in een wijk woont. Griezelig De Rotterdamse wethouder voor het grote-stedenbeleid, Herman Meijer, kent het fenomeen. „Ou dere mensen die lang in de wijk wonen en hun omgeving bijna da gelijks hebben zien veranderen. vinden heel veel dingen al snel griezelig. Echt, als zeven buiten landse jongeren langer dan een kwartier staan te kletsen, wordt de politie gebeld." Rotterdam kwam er slecht vanaf in het 'getto-overzicht'. Meijer woont zelf m het Oude Noorden. ,.Oók zo'n wijk die hoog op de NWR-lijst voorkomt," zegt hij enigszins spot tend. „Maar ik, en met mij velen, vind het er heel prettig wonen. Met het begrip 'probleemwij ken' kan ik hele maal niets. Ik hou niet van het begrip. De men sen die ze bevol ken hebben wel licht meer pro blemen dan ge middeld, maar daarmee zijn de wijken nog niet problematisch." Rolf Jongedijk, beieidsadviseur van de gemeente Enschede, be grijpt niet waarom de problemen in achterstandswijken worden ge bagatelliseerd. Zijn gemeente is proeftuin voor projecten om de leefbaarheid te vergroten. ,Ais een bewoner aangeeft dat zijn wijk niet leefbaar is, moet je als overheid niet zeggen dat het alle maal wel meevalt. Er is wel dege lijk een probleem. Als het de hele zomer regent en de weerman zegt dat het statistisch gezien hele maal geen slechte zomer is, dan ga je toch ook niet ineens zonder paraplu over straat?" Dat de grote steden wijken heb ben die schril afsteken tegen an dere woongebieden, zal niemand ontkennen. Maar om deze plek ken af te schilderen als getto's gaat Rotterdammer Meijer veel te ver. „We hebben geen getto's in Nederland. Iedereen die wel eens in een getto is geweest, zal dit be an <en. Een getto is een plek waar de schaal van de armoede heel groot is en slechts één bevolkings groep de dienst uit maakt. Verder is de samenle ving uiteenge vallen in riva liserende ben des en ont breekt eik spoor van de overheid. Bij ons is het beeld nog steeds heel gedifferentieerd. Al leen Nederlanders die alle alloch tonen op één hoop gooien, kun nen volhouden dat er getto's drei gen te ontstaan. Naar mijn be scheiden mening slaat dat ner gens op." De Ensehedese wethouder Helder erkent dat het 'probleem achter standswijk' vooral een psycholo gisch probleem is. „Als een buurt een slechte naam heeft, blijven in vesteerders weg, voelen mensen zich automatisch onveiliger en krijgt de buurt een nog slechtere naam." Om die cirkel te doorbre ken moeten de problemen van de wykbewoners dan ook serieus ge- nomen worden. „Als mensen zich onveilig voelen, is er een pro bleem." Marten Bierman, planoloog en Eerste-Kamerlid voor de Groe nen, wil best erkennen dat er 'leefbaarheidsproblemeri zijn in de grote steden, maar ze zijn vol gens hem niet zo groot zijn als de NWR ons wil doen geloven. „Van een echt probleem is nog geen sprake, Maar er is niet veel nodig om de boe! wél volledig uit de hand te laten lopen," aldus Bier man. „AD de overheid niet heel snel op de rem trapt en woonwij ken rond de grote steden uit de grond blijft stampen, zal de socia le ramp niet te overzien zijn." „Wat is het geval?" vervolgt de se nator. „Om de problemen van de grote steden het hoofd te bieden, is besloten aan de stadsranden te gaan bouwen. De verkoop van bouwgrond levert veel geld op en extra on roerende-zaakbelasting. Vanaf 1996 worden, er zo'n 500.000 woningen bygebouwd." „Maar waarvoor?" vraagt de pla noloog zich af. „De woningnood is opgelost, dus daar hoef je het niet voor te doen." Volgens Bierman zijn er kubieke meters zat, maar worden ze helemaal verkeerd ge bruikt. „Er zijn zoveel ouderen die hun eengezinswoning graag zouden verruilen voor een kleine re, opgesplitste woning. Maar dan wel In hun vertrouwde buurt, met alle voorzieningen die er pakweg twintig jaar geleden ook waren. Helaas heeft de overheid geen en kel oog voor die behoefte." De gevolgen laten zich raden. Jon geren trekken weg. buurten ver grijzen, het voorzieningenpeil daalt en de gevoelens van onvei ligheid nemen hand over hand toe, aldus de senator. „Voor je het weet wil niemand meer in zo'n buurt wonen, tenzij je geen ande re keus hebt zoals veel allochtone nieuwkomers." Voor senator Bierman is het een uitgemaakte zaak dat dit proces moet worden omgekeerd. Bin nensteden zouden juist weer aan trekkelijk moeten worden ge maakt. „Maar wat doet de over heid? Precies het tegenoverge stelde: ze bouwt aan de randen! Het gevolg zal zij n dat ook de laat ste kapitaalkrachtige groepen, die toch ai moeite hebben met de op lopende huren, de binnensteden eveneens de rug toekeren." De Rotterdamse wethouder Meij er denkt dat de 'wisseling van de wacht' in de binnensteden niet al leen uit bouwprogramma's kan worden verklaard. De trek van 'gelukszoekers' naar de 'lonken de' metropolen is volgens hem een 'eeuwig thema'. „Mensen die arm zijn en zich daar niet bij wil len neerleggen, zoeken van ouds her de grote steden op. Als zo'n trek samenvalt met een gezonde economische groei is er niets aan de hand. Rond de eeuwwisseling groeide Rotterdam jaarlijks met tienduizend inwoners; die vonden stuk voor stuk emplooi in de ha ven. Sinds de jaren tachtig is dat beeld drastisch gewijzigd, De mensen bleven komen, terwijl de werkgelegenheid daalde. Wij heb ben 15 van de 25 armste wijken binnen onze grenzen. Niet dat dit een reden is om vreselijk drama tisch te doen, want van huilverha- lert hou tk helemaal niet, maar het geeft wel te denken. De grote ste den hebben meer problemen dan anderen en die moeten met ge richte overheidssteun worden op gelost." Laat de auto staan. De boodschap van minister Nete lenbos (Verkeer en Waterstaat) is duidelijk. Ze wil met ingrijpende maatregelen bereiken dat het aantal files drastisch afneemt en er een uitgekiend systeem van openbaar vervoer komt. En wel voor 2006. Om dichtslibben van wegen te voorkomen moeten automobilisten veel meer gebruik gaan maken van het openbaar vervoer. Ais ze daar niets voor voelen zullen ze het merken: rijden op rijkswegen gaat geld kosten. Ook krijgen automobilisten in de toekomst mogelijk een verhoging van de benzineaccijns voor dc kiezen en start waarschijnlijk nog dit jaar het 100- kilometerregime in de Randstad. De tijd dat er op grote schaal nieuwe wegen worden aangelegd is voorbij. „Het beter benutten van het be staande wegennet en het verbeteren van het open baar ven/oer staan centraal." aldus Netelenbos. Tot 2010 is 66 miljard gulden beschikbaar voor investe ringen in hoofdwegen (22 miljard), spoorlijnen (30), vaarwegen (3) en regionale en lokale infrastructuur (11). Een van de eerste maatregelen in de strijd tegen de files is rekeningrijden in de Randstad. Dit najaar begint een proef op de A3 2, Voor de invoering en ex ploitatie hiervan trekt het kabinet tot en met2002 535 miljoen gulden uit en daarna jaarlijks 120 miljoen. Minister Pronk: 'Ruimtelijke ordening moet helpen milieu doelen te bereiken.' Foto Jaap ro- iema/Rotterdams Dagblad De inrichting van Nederland moet strenger door het Rijk worden aangestuurd. Wildgroei van steden moet worden voorkomen, vindt minister Jan Pronk (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu). Hy wil meer sturing dan er geweest is. De ruimtelijke ontwikkeling van Nederland moet worden bezien in samenhang met de rest van Noord west-Europa. Over het invullen van de ruimte zijn al maatschap pelijke discussies geweest en nu dient er gekozen te worden. Pronk kiest voor concentratie: compacte stedelijke gebieden. Die stedenontwikkeling leidt tot een aantal 'corridors' naar het oos ten en het zuiden. Die liggen in Pronks visie tussen de Randstad, Vlaanderen en het Ruhrgebied. „Het is belangrijk om je daar dan ook aan te houden en niet in de open ruimtes daartussen te gaan bouwen," aldus Pronk. „Ruimtelijke ordening moet helpen om milieudoe len te bereiken," zegt hij. Pronk wil de lat hoger leg gen op milieugebied. Door Peter Riemersma 'Meedoen is winnen' is de lijf spreuk van de nieuwe minister voor Grote Steden en Integratie, Roger Henri Ludovic Maria van Boxtel In de kamer waar zijn par tijgenoot, de D66'er Jacob Kohn- stamm als staatssecretaris 'de vloer' legde voor het grote steden- Het woningaanbod in de ste den moet op de schop. Doordat steeds meer draagkrachtige mensen vertrekken, dreigt een sociale tweedeling tussen de stad en het platteland. En ook tussen wijken in de stad. „De kwaliteit van de woningen en leefomgeving in steden moet omhoog, anders verliezen ze hun aantrekkelijkheid," aldus staatssecretaris Remkes van Volkshuisvesting. Hij wil samen met minister Van Boxtel (Grote Stedenbe leid) de verpaupering in de stad aanpakken en waar moge lijk voorkomen. „We stellen de kennis die wij op ons ministe rie hebben over de stad graag aan hem beschikbaar," zei Remkes. Stedelijke vernieuwing kan volgens de staatssecretaris al leen van de grond komen in sa menwerking met gemeenten, woningcorporaties, beleggers, projectontwikkelaars, midden standers en bewoners. Ver nieuwen is voor hem ook meer dan alleen slopen. „Er is durf voor nodig. We moeten af van het eendimensionale kiezen voor sloop," vindt de bewinds persoon, die de bouwregels wil vereenvoudigen. beleid van het eerste kabinet Kok en ooit ook de legendarische mi nister van Binnenlandse Zaken Ien Dales brommend leiding gaf, zetelt nu de tl jarige goedlachse Gorkummer Van Boxtel. Van Boxtel wordt gezien als het 'geweten' van D66 in het tweede kabinet Kok. Maar zelf wil hij daar niets van weten. „Men weet van welke partij ik ben. De kaar ten in D66 zijn geschud. Ik ben nu minister en zeker geen waakhond of zetbaas van myn partij. Als mi nister ben ik dienaar van de Kroon en behartig ik het alge meen belang. Als minister doe ik het grote stedenbeleid en het inte gratiebeleid en dat moet ik goed doen." Van Boxtel vindt evenmin dat hij de meest uitgesproken D66'er is in het nieuwe kabinet. „Dat zou ik niet durven beamen. Mevrouw Borst heeft ons door de verkiezin gen geleid en is nu vice-premier. Ik ben wel blij dat D66 een 'high five' in het nieuwe kabinet heeft." Een high five? „Maar iedereen weet toch wat een high five is? We hebben als partij gescoord door met vijf mensen in het kabinet te komen." Meedoen is winnen dus. Als mi nister denkt Van Boxtel niet aan het meedoen van D66 in het nieu we kabinet maar wél aan het mee doen van kansarmen in de samen leving. „Meedoen is winnen is een vari ant op het beroemde gezegde van de vader van di mpische Spe len Pierre de oer tin: 'Mee doen is belangn dan winnen'. Myn grootste zorg als minister is de onbalans op de arbeidsmarkt. Gemiddeld is zeven procent van de mensen die kunnen werken zonder baan in Nederland, maar onder allochtonen is de werkloos heid 25 procent. Een op de vier staat aan de kant. Dat is niet goed. Iedereen moet meedoen." Van Boxtel was bijna minister voor grote steden en iiiiudet he den geworden. Minister voor GSM - een afkorting die een heel verkeerde associatie zou wekken met snelle jongens en meisjes en hun mobiele telefoon. Hij: „Ik heb tijdens de discussie over dit mi nisterschap op een goed moment gezegd: waarom vervangen we 'minderheden' niet door integra tiebeleid? Daar was men het mee eens. Daarom ben ik nu minister voorGSI." Van Boxtel vindt overigens dat er met het woord 'minderheden' op zichzelf niets mis is. „Maar in mijn beleving heeft dat woord iets pathetisch gekregen, iets meelij wekkends. Het woord deugt op zichzelf wel. maar als je niet op past komt er iets omheen te han gen dat het allemaal moeilijk is en ingewikkeld en kansloos. Ik bena der allochtonen liever vanuit een gevoel van wederkerigheid. Zo van: wij doen iets voor jullie als overheid, dan mogen we ook van jullie iets terug verwachten. Schouders eronder. Kansen pak ken. Integreren is voor mij parti ciperen - meedoen dus." „Maar de overheid kan niet zeg gen tegen kansarmen, zoek het zelf maar uit. De overheid heeft een sociale zorgplicht voor men sen die achter blijven. Ik wil aan de goede kant van het touw trek ken, zodat mensen mee omhoog gaan. Ik zie op dat punt onder al lochtonen ook verbeteringen. Frank Rijkaard bondscoach van het Nederiand.- ',oetbalelftal. No- raly Beijer, nieuwslezer bij het Journaal. Het zijn voor Van Boxtel voorbeelden van allochtonen die het hebben gemaakt. „Maar we moeten niet bij die voorbeelden blijven stekenwaarschuwt hij. „Het gaat mij om een bredere doorbraak. Je moet als overheid je nek blijven uitsteken om veel gro tere groepen mensen die nu op achterstand staan er bij te trek ken. Dat verhoogt de kwaliteit van de samenleving als geheel." Het hindert de minister dat lang niet iedereen die het goed heeft in dit land in de gaten heeft hoe be langrijk het is om ook de achter blijvers te laten meedoen. „Mijn mening is niet wetenschappelijk onderbouwd hoor, maar ik heb toch sterk het gevoel dat veel mensen iedere dag naar hun baan in de stad rijden en dan in de spie gel van de auto wel een stukje zien van een achtergebleven wijk en dan denken 'wat erg', maar aan het einde van de dag keert men gewoon terug in de eigen woon wijk en stelt tevreden vast hoe fijn men woont. Maar iedereen dient te beseffen dat de achter stand van velen een vraagstuk is waar de samenleving als geheel een antwoord op moet geven." Het regeerakkoord kondigt aan dat er extra geld komt voor onder wijs, veiligheid, zorg, de bestrij ding van werkloosheid, maar ook voor sport en cultuur. Voor de ver sterking van de vitaliteit van de steden wordt 4,8 miljard gulden uitgetrokken tot 2010. De extra middelen moeten volgens PvdA, WD en D66 'integraal en pro bleemgericht' worden ingezet. „Ik ben ervoor om te zorgen dat deze teksten in het regeerak koord geen holle frasen worden," verduidelijkt Van Boxtel zijn rol ais. coördinerende minister voor grote steden en integratie. ,Als minister zit ik elke week bij het kabinetsberaad en kan bij elk on derwerp tussen beide komen. Bo vendien heb ik mede-verantwoor delijkheid voor de geldstromen naar de grote steden." Bram Peper (PvdA) Minister van Binnenlandse Zaken Dd Johan Neeskes van de ministersploeg. Bram kiest altijd de aanval, provoceert, deelt breed lachend de gemeenste schoppen uit, gaat door als anderen versagen, maar weet ook te incasseren. De man van oud-minister Neelie Kroes is een pure resultaat-voetbalier, met een paar onhebbelijke eigenschap pen: hij is arrogant en heeft altijd gelijk. \GPO/Rcnardafnt Oagbtad'KvW RS Tineke Netelenbos (PvdA) Minister van Verkeer en Watersta „Ik ben echt een onderwijsmens", zei Tineke Netelenbos vorig jaar. y Nu ïs ze een waterstaatsmens. Netelenbos kan moeilijk kiezen. Ze was ook kandidaat voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer. In PvdA-kringen is ze een witte raaf: ijverig, secuur, scherpzinnig. Binnenkort komen daar nog 'flexibel' en 'vechtlustig' bij. Netelenbos moet de groei van Schiphol verzoenen met de roep om een beier milieu. En opboksen tegen Pronk. CPD.'flott»rcSam» DagblatVK-vW RS ^OVETf; Het CDA heeft sinds de dramatische Tweede-Kamer verkiezingen van 1994 sterk aan invloed moeten in boeten, behalve op het burgemeestersvlak. Daar ma ken de christen-democraten ook na vier jaar paars nog de dienst uit. Met 224 burgemeesters, ofwel 44 procent van alle p sten, is dit laatste christen-demo cratische bolwerk nog onaangetast. Bij de laatste Ka merverkiezingen haalde het CDA slechts 18,4 pro cent van de stemmen. Als wordt gerekend in aantal len inwoners moet de party de PvdA overigens net voor laten gaan. Van alle Nederlanders heeft 37 pro cent te maken met een burgemeester van sociaalde mocratische huize. Zesendertig procent moet het met een CDA'er doen. Uit het overzicht van de burgemeestersbenoemin gen naar politieke kleur, dat onderdeel uitmaakt van de begroting van. Binnenlandse Zaken, blijkt verder dat D66 en GroenLinks het sterkst zyn onderverte genwoordigd, Met 27 (ofwel 5 procent) van de 548 bur gemeesters scoort D66 in dat iicht bezien nog rede lijk, maar dat kan van de twee burgemeesters die GroenLinks heeft mogen leveren niet worden ge zegd. De PvdA ligt met 29 procent van de burgemeesters tegenover 29 procent in de Kamer precies op koers. De WD mag zich na de recente verkiezingswinst in het nadeel voelen: 19 procent van de burgemeesters tegenover bijna 25 procent van de zetels in het parlement. Het aantal vrouwelij ke burgemeesters stijgt, zij het zeer voorzichtig. Op 15 juli van dit jaar telde Nederland 88 vrouwen die zich burgemeester mochten noemen. Van 16 juli 1997 tot en met 15 juli 1998 zyn cr 55 nieuwe burgemeesters benoemd; 43 keer werd het advies van de vertrou wenscommissies opgevolgd. In zes gevallen trok de commissaris van de koningin aan het langste eind. De minister van Binnen landse Zaken sloeg zes keer de adviezen van zowel de vertrou wenscommissies als de commis sarissen in de wind. De minister heeft ook rekening te houden met een afspiegeling van de politieke verhoudingen, burgemeesters die een baan zoeken na opheffing van hun gemeente en met het aandeel van vrouwen onder de burge meesters. Het kabinet wil voor ge meenten inmiddels de weg vrij maken om de bevolking via een referendum te raadplegen over de meest geschikte kandidaat voor de post van burgemeester. De mi nister van Binnenlandse Zaken zal dan nog moeilijk om de voor keur van de gemeente heen kun nen. Roger van Boxtel (D66) Minister vari Grote Steden- en Integratiebeleid Jongensachtig en charmant. Weet alles van ziekenhuisbudgetten, eigen bijdragen en zorgverzeke- raars. Sinds de formatie ook van de rest. Het lachebekje van het B»pnpr>hof m0et bew'jzen dat dc 2 problemen van de grote steden een c heus departement rechtvaardigen. O» Van Boxtels onbevangenheid is zijn sterkste troef. Zijn afhankelijkheid van collega-ministers de grootste handicap. \GPO.Rotlardatni DagbUctKvW fis De Nederlandse regering blijft aandringen op een snel akkoord tussen de Nederlandse Antillen en het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Staatssecretaris G, de Vries (Koninkrijksrelaties) noemt in zijn begroting over 1999 bet .Antilliaanse begrotingstekort veel te hoog. De gezondmaking van de Antilliaanse openbare fi nanciën baart de bewindsman zorgen. Het lukt de AntiUianen niet om met het IMF tot overeen komst te komen en daarom ver klaart De Vries dit onderwerp tot één van zyn drie speerpunten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 11