20 Prinsjesdag '98 onge oudere nikt op-' Verdubbeling van het sportbudget Hermans betaalt Ritzens onderwij spïflis Pijnstiller uit 't ziekenfonds Omroepbijdrage blijft betaalbaar Kwart bevolking volgt onderwijs c Hoofdpunten Geen baan voor ex-spionnen IDB 4 Meer geld tegen de verschraling in de zorg Kunst en cultuur: 'Van aristocratie naar democratie' Tempo bij omvorming van publieke omroep 'Sporttalenten belonen als kunstenaars' Borst verhuist binnenkort Rotterdams Dagblad Mensen moeten geneesmiddelen die ook zonder recept te krijgen zijn, voortaan uit eigen zak beta len, ook als zij door een arts wor den voorgeschreven. Het gaat by voorbeeld om eenvoudige pijnstil lers, of neus- en oogdruppels die de apotheker en drogist ook ver kopen zonder recept. Wie de2e middelen op recept toch vergoed wil hebben, kan zich hiervoor bij verzekeren. Het kabinet hoopt hiermee 130 miljoen gulden te be sparen. Het kabinet vindt dat de omroep bijdrage betaalbaar moet blijven, 2onder dat dat tot een overvloed aan reclameboodschappen leidt. Staatssecretaris Van der Ploeg gaat daarom onderzoeken of het niet beter is de omroepbijdragen via de belastingen te innen. Ook wordt onderzocht of de publieke omroep met vier in plaats van vijf radiozenders toekan. Een op de vier Nederlanders volgt onderwijs. Op een bevolking van ruim 15 miljoen telt Nederland 3,6 miljoen scholieren en studenten. Geen wonder dat het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen, met een omvang van 41 miljard gulden, zich als het groot ste 'spending department' affi cheert. Uit een internationale ver gelijking blijkt dat Nederland naar verhouding minder aan on derwijs uitgeeft dan de meeste westerse landen. Dit jaar wordt in Nederland 5,2 procent van het bruto binnenlands product aan onderwijs besteed. Zonder wijzi ging van het beleid, zou dat per centage in 2003 zijn teruggelopen tot 4,7. De Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO) stelt 6 procent als norm. Desondanks zijn de on derwijsprestaties in Nederland in ternationaal aan de maat. 'Sober en doelmatig' zijn dan ook de woorden waarmee de Rijksbegro ting het onderwijs typeert. Dinsdag 15 september 1998 Volksgezondheid In 1999 gaat in totaal 71,1 mil jard gulden naar de zorg. Het budgetis 2,3 procent hoger dan in 1998. Voor 1999 is erzo'n 1,4 miljard extra te besteden. Een groot deel daarvan gaat op aan hogere kosten door bevol kingsgroei en vergrijzing. De kleine 700 miljoen gulden extra die minister Borst (Volksgezondheid) nog te ver delen heeft voor volgend jaar, gaat ze op een nieuwe manier uitgeven. Ze verwacht in ruil voor het geld prestaties van de instellingen in de gezond heidszorg, vastgelegd in af spraken voor meerdere jaren tegelijk. Er komt meer aandacht voor voorlichting over de Tweede Wereldoorlog aan jongeren. Daarvoor is ook gekeken hoe België, Denemarken, Duits land en Frankrijk de jeugd over deze oorlog voorlichten. Borst trekt volgend jaar on der meer extra geld uit voor pa tiëntenverenigingen (10 mil joen), palliatieve zorg oftewel pijnbestrijding (7 mihoen), sport (12 miljoen), vaccinaties en voor een experiment voor afkicken onder narcose. Cultuur Er wordt 'een bescheiden be gin' gemaakt met een fonds voor de aankoop van belangrij ke kunstwerken, aldus staats secretaris Van der Ploeg. (Dit is overigens niet het fonds waaruit Mondriaans Victory Boogie Woogie werd betaald) Overwogen wordt het aantal radiozenders terug te brengen van vijf naar vier. In 1999 is er 15 miljoen extra beschikbaar voor vernieuwen de kunstvormen, zoals video kunst De voormalige medewerkers van de Inlichtingendienst Buitenland (IDB) zijn niet of nauwelijks aan een nieuwe baan te helpen. In een toelichting op de begroting van het ministerie van Algemene Za ken schrijft premier Kok dat deze medewerkers moeilijk plaatsbaar zijn. Dat geldt zowel voor banen bij de overheid als in het bedrijfs leven. Ook overplaatsing naar an dere veiligheidsdiensten loopt stroef. Toenmalig premier Lub bers doekte de Inlichtingendienst Buitenland na de val van de Ber- lijnse muur op. Het aantal mede werkers van de geheime dienst is geheim. De grijze golf komt eraan! Alsof een ramp van formaat ons be dreigt, praten politici, beleids makers en andere probleemden kers over de naderende pensio neringvan de babyboomers. Ze vergeten dat ouderen tegen woordig steeds langer fit blijven. Bejaard? Welnee, hooguit senior met wat ongemakken. Door Margit Kranenburg Steeds ouder worden we. En m plaats van blij te zijn, maken we ons zorgen. De massale vergrij zing van de naoorlogse generaties hangt als een donkere wolk boven het begin van de volgende eeuw. Erger nog. de dubbele vergrijzing van steeds meer ouderen die steeds ouder worden, moet wel voor problemen gaan zorgen. Vooral de politiek zucht en steunt. Want de overheid moet ervoor zor gen dat alle toekomstige 65-plus- sers hun AOW krijgen. Dat hulp behoevende ouderen de verple ging en verzorging krijgen die ze nodig hebben. De vergrijzing kost dus veel geld: premiegeld en be lastinggeld. De zorgelijke gezichten la ten maar één kant van het verhaal zien: die van de ou dere als pro bleemgeval. De politiek gaat voorbij aan de grote groep gezonde en zelfstan dige ouderen. De 'ouden van da gen' en bejaarden van vroeger hebben plaats gemaakt voor mo derne ouderen en senioren. Wasje vroeger 'op' als je met pen sioen ging, tegenwoordig hebben gepensioneerden nog heel lang heel veel energie. Ergens na de vijftig begint nu de derde levens fase, een periode waarin veel ou- derenmet plezier nog van alles on dernemen. Ook kunnen ze dan rustig genieten van alle leuke din gen waar ze daarvóór nooit tyd voorhadden. „Wij zijn er in Den Haag niet op voorbereid dat ouderen nog zo lang fit zijn," zegt CDA-Kamerlid Nancy Dankers, „We leven in een tijd waarin alles wat met werken, geld en carrière te maken heeft, centraal staat." De ouderenspeci- aliste van de grootste oppositie partij verbaast zich over de bange ogen waarmee de politiek naar de vergrijzing kijkt. „Wij politici overdrijven de vergrijzing. De fi nanciering van de AOW is een pu re inkomenskwestie. De onbetaal baar hoge premies waar wij hier in Den Haag altijd over praten, heb ben niet alleen met de vergrijzing te maken, maar ook met politieke beslissingen die wij hebben geno men." Energiek Zijn veel huidige gepensioneerde, vuttende of anderszins niet wer kende ouderen al energiek, de ge pensioneerde babyboomers van de 21ste eeuw zullen helemaal ac tief zijn. De naoorlogse generatie zal volgens onderzoek van het So ciaal en Cultureel Planbureau ge middeld langer leven, in staat zijn veel meer te doen en zal zich pas laat oud beginnen te voelen. Het gaat om de mensen die in de jaren zestig in vrede en welvaart zijn opgegroeid. Ze hebben over het algemeen aardig wat te beste den, houden van veranderingen - zijn zelfs rusteloos - en gedra gen zich als een snelle consu ment. „Het is inherent aan het ka rakter van de babyboomer dat hij zich niet in een hoekje laat du wen," zegt hoofdredacteur Wii Jansen van het succesvolle senio renblad Plus. „De politiek ziet ouderen te veel als een probleemgroep. Natuur lijk krijgen ouderen hun eigen on gemakken en problemen," geeft Jansen toe. „Maar die horen erbij. Jongeren hebben ook hun eigen problemen. Het verschil met vroe ger is dat de oude dag nu langer duurt, ouderen gebruiken die tijd om leuke dingen te doen." Een vooruitziende overheid moet volgens Jansen gebruik maken van de levendigheid van ouderen. „Vrijwilligerswerk moet aantrek kelijker worden door bijvoorbeeld betere fiscale vergoedingen. Dat is belangrijk, want vrijwilligers werk geeft zin aan het leven. La ter met pensioen gaan dan met het 65ste jaar moet bespreekbaar zijn." Dankers vindt datje oude ren moet aanspreken op wat ze nog kunnen doen. Die gedachte is ook onder de term 'wederkerig heid' terug te vinden in het recen te CDA-ouderenrapport 'Respect'. Juist de drukteen stress by jonge re generaties dreigt bij de toene mende vergrijzing een probleem te veroorzaken dat de overheid over het hoofd ziet. De mantel zorg, de informele verzorging en verpleging van ouderen en chro nisch zieken door familie of vrien den, komt onder druk te staan. „Ik ben het woord mantelzorg niet eens tegengekomen in het re geerakkoord," zegt Frits Tjadens van het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzij n (NIZW). „Dat lijkt toch wel een teken." Hoe de mantelzorg er in de vol gende eeuw uitziet kan Tjadens niet precies voorspellen. „De ge neratie na de babyboom is hart stikke druk met werken. Maar mensen hebben nu minder kinde ren en betere technologie in het huishouden. Je zou denken dat ze tijd overhouden." De vraag of zorg thuis gaat toene men kan Tjadens met een vol mondig ja beantwoorden. „Oude ren blijven het liefst zo lang mo gelijk in hun eigen bedoeninkje. Het aantal dementerenden neemt toe evenals het aantal alleen staande ouderen, zowel door het overlijden van de partner als door echtscheidingen. Aan de andere kant. de meeste babyboomers zijn redelijk koopkrachtig en zullen misschien zelf verzorging ko pen." Wensen Ondanks de zelfstandigheid en het goede pensioen kan de fitte oudere niet alles zelf regelen en kopen. Actie van Paars II is nodig. „De huisvesting van ouderen moeten we niet vergeten." zegt CDA-Kamerlid Dankers. „Aan passingen aan woningen zyn vaak nodig." Toegankelijk open baar vervoer is een van de wensen van de Plus-hoofdredacteur Jan sen, „En dan alsjeblieft niet te in gewikkelde toestanden en auto maten om een kaartje te kopen." Het belangrijkste is misschien nog wel dat ouderen meer het ge voel krygen nog mee te tellen. „Het zou een taak zijn van de overheid om het imago van oude ren te verbeteren, om meer te doen tegen leeftijdsdiscrimina tie," vindt Jansen, Wasje vroe ger 'op' als je met pen sioen ging, tegen woo r dig hebben gepensio neerden nog heel lang heel veel ener gie. Foto Jaap Rozema/Rotter dams Dagblad In het jaar 2002 is het sportbudget ver dubbeld ten opzichte van het jaar 1998. Dat komt neer op een extra bedrag van 55 miljoen gulden. Het geld komt ten goede aan het stimuleren van de breed tesport, waaronder de gehandicapten sport, en aan het bevorderen van de top sport. Het kabinet wil de komende jaren de sportinfrastructuur op lokaal niveau ver sterken. Gemeenten dienen in dit kader aan de sport een vooraanstaande plaats te geven in het beleid. De mogelijkhe den om extra werkgelegenheid voor langdurig werklozen te realiseren, moet hierbij worden betrokken. Om dit proces te versnellen, zal een deel van de extra middelen op het sportbudget hiervoor worden ingezet. Indien het spoitaanbod aan de vraag van de bevolking wil blijven beantwoorden, is een kwaliteitsverbetering van de loka le sportinfrastructuur noodzakelijk. De ze impuls zal gericht zijn op de sporters en de organisaties. Ter bestrijding van het voetbalvandalis me start WVS in samenwerking met de KNVB met een aantal projecten op het terrein van het sociaal preventief sup porter sbele id op lokaal niveau. Tevens zal de invoering van de persoonsgebon den clubcard met ingang van 1 augustus 1999 bij alle betaald voetbal organisaties worden gecontroleerd. Het dopingbeleid wordt geïntensiveerd. Gestreefd wordt naar een centrale aanpak van doping controles. Gerichte voorlichting aan groepen binnen en buiten de georgani seerde sport wordt voortgezet. Aanpak van de wachtlijsten, ver minderen van de werkdruk, en af remmen van de uitgaven voor me dicijnen. Dat zijn de prioriteiten die minister Borst en staatssecre taris Vliegentharl van Volksge zondheid zich stellen voor het ko mende jaar. De komende vier jaar hebben zij 5,6 miljard gulden ex tra om deze doelen te bereiken en een verdere verschraling in de zorg tegen te gaan. Voorop staat dat de 2org voor iedereen toegan kelijk en betaalbaar blijft en cr geen onderscheid komt tussen werkenden en niet-werkenden. Met de werkgevers zijn al afspra ken gemaakt over vermindering van de werkdruk en het aantrek kelijker maken van een baan in de zorg, met name de thuiszorg. Borst is namelyk niet gelukkig met het personeelsverloop. Elk jaar verlaat 5 procent voorgoed de sector en jongeren hebben steeds minder belangstelling voor de verpleging, zei ze bij de toelich ting op de begroting voor 1999. Om meer mensen aan te trekken is meer kinderopvang, scholing en loopbaanbegeleiding nodig. Ook terugdringen van het hoge ziekteverzuim kan flink schelen in de werkdruk. Borst denkt dat het verzuim 10 procent omiaag kan. ..Ziekenhuizen moeten meer doen aan werkomstandigheden. Als zij goede tilapparaten aan schaffen, scheelt dat veel rug klachten." In 1999 stijgt het budget voor de gezondheidszorg met 2,3 procent (1,4 miljard gulden). Er gaat dan in totaal 71,1 miljard gulden om in de zorgsector, wat merendeels wordt opgebracht door premies van bedrijven en burgers. De hele zorgsector profiteert van het extra geld, maar een fors deel gaat naar ouderen en gehandicap ten. Ook voor ziekenhuizen en medicijnen is extra geld uitge trokken. Bijna de helft van het ex tra geld (681 miljoen) is nog met verdeeld. De bewindslieden gaan daar harde afspraken over maken met de sector, die in principe voor meerdere jaren gelden. Nieuw is dat doelmatiger werken wordt beloond. Het geld dat in stellingen hierdoor uitsparen wordt niet meer afgeroomd, maar mogen ze zelf houden. Voor medicijnen wordt 214 mil joen gulden extra uitgetrokken. Om te voorkomen dat de kosten toch extra oplopen, zijn maatrege len nodig. Borst wil dat artsen zich bij het uitschrijven van re cepten houden aan het criterium 'zuinig en zinnig'. Nu gebeurt dat nog te weinig. Paars II maakt een einde aan allerlei eigen bijdragen die onder het vorige kabinet zijn ingevoerd. Zo verdwijnen in janu ari de eigen bijdrage uit het zie kenfonds (200 gulden) en de toe- gangsbij drage voor de thuiszorg (55 gulden). Om dit op te vangen gaat de nominale ziekenfondspre mie omhoog naar 356 gulden. De begroting voor 1999 houdt voor het kunst-en cul- tuurfront nauwelijks verrassingen m. De hoofdlijnen voor dit beleid werden immers vastgelegd in de Cul tuurnota voorde periode 1997-2000: 'Pantser of rug gengraat'. Staatssecretaris Van der Ploeg van Cul tuur belooft opnieuw een Aankoopfonds Wet tot Be houd van Cultuurbezit. De naam is er, nu het geld nog. Een en ander zal dit najaar moeten worden gere geld Van der Ploeg wilde er desgevraagd met op vooruitlopen In een brief aan de Tweede Kamer /al hij op korte termijn aangeven voor welke onderdelen van zijn be groting hij extra geld wil uittrekken. Zeker is al wel dat er m 2002 acht miljoen gulden voor het aankoop fonds bijkomt, zo blijkt uit de begroting, eenticndo van het bedrag waarvoor een particuiidr fonds on langs een Mondriaan aankocht voor de Collectie Ne derland De verhoging van hei budget voor de cultuursector met uiteindelijk 60 miljoen per jaar vanaf 2002 is al aangekondigd tn het Regeerakkoord. Dat geldt ook voor de 102 miljoen gulden die over de komende vier jaar aan de monumentenzorg wordt besteed en de ■137 miljoen voor hetzelfde doel over de acht jaar daarna. De kunsten staan in 1999 voor 556 miljoen op de be groting van OCW, de bibliotheken, letteren en de Ne derlandse Taalunie voor 89 miljoen en het cultuurbe heer voor 362 miljoen. Van der Ploeg wil in de cultuur 'van anstocratie naar democratie' zonder dat dat tot massacultuur leidt. ..Zonder het verhevene kwijt te raken moet er meer publiek worden bereikt." De jeugd krijgt zoveel mogelijk aandacht in het kunst- en cultuurbeleid. Kunst en cultuur van min derheden krygen ook prioriteit, omdat zij de samen leving extra kleuren. Het kabinet houdt de vaart erin bij de omvorming van het publieke omroepbestel. Volgens staatssecre taris Van der Ploeg (Media) duldt de 'modernise- nngsslag' die de politiek van de omroepen vergt, geen uitstel. Het wetsvoorstel voor de concessieverlening vanaf 2000, het sluitstuk op de vorige jaar ingevoerde me diawetgeving, wordt 'zo spoedig mogelijk' ingediend, zo belooft Van der Ploeg. De nieuwe wet moet m 2000 in werking treden. De concessiewet, onder meer bedoeld om de landelijke publiek omroep verder tot één - pluriform maar cen traal aangestuurd - blok te smeden, regelt dat de NOS een uitzendvergunning krijgt voor tien jaar. Vaart zet Paars II achter de verzelfstandiging van het Nederlands Omroepproductiebedrijf (NOB), on danks het recente pleidooi van NOB-zijde om deze operatie in verband met de ongunstige marktom standigheden even op de waakvlam te zetten. Van der Ploeg wil nog niet kwijt of de privatisering van het van de NOS afgesplitste facilitaire bedrijf via een beursgang, een overname of op een andere ma nierzijn beslag zal krijgen. De meeropbrengst, tot nu toe altijd geschat op 300 mihoen gulden, vloeit naar de omroepreserve, zo bepaalde de Tweede Kamer vo rig jaarna fikse twisten over de bestemming van dit extraatje. De Europese richtlijn die regelt dat tv-kijkers zonder decoder en tegen betaalbare tarieven naar de belang rijkste sport- en cultuurevenementen kunnen kij ken. moet voor het einde jaar van het jaar in Neder landse wetgeving zijn vertaald. De mediabegroting bedraagt ongeveer 1,5 miljard gulden. ..irmr» Het ministerie van Onderwijs mag dit jaar meer geld uitgeven dan ooit Maar de nieuwe be windslieden spenderen dat geld aan plannen die hun voorgangers al hebben bedacht. Het motto is rust in het onderwijs. „Wij schrij ven het bord niet vol," aldus mi nister Hermans. „Uitvoering van oude plannen is al moeilijk ge noeg. Dat is misschien nog wel ambitievoller dan weer nieuwe plannen te bedenken." Hermans en staatssecretaris Adelmund gebruiken de drie mil jard gulden die Paars II voor on derwijs heeft uitgetrokken voor een groot deel om de klassen op basisscholen te verkleinen. Maar ook andere plannen worden in het komende jaar uitgevoerd. Sommi ge middelbare scholen zijn dit jaar al begonnen met de invoering van profielen. Dat zijn vastgestel de vakkenpakketten die de aan sluiting met het hoger onderwijs moeten verbeteren. Verder leren scholieren zelfstandiger werken in het zogeheten studiehuis. Om leraren op al deze veranderin gen voor te bereiden, krijgt verbe tering van de lerarenopleidingen vee] aandacht. Het beroep van le raar moet met een financiële in jectie van 210 mihoen gulden aan trekkelijker worden. Er komt een beter carrièreperspectief en pres tatiebeloning voor leerkrachten De nieuwe CAO die ingaat, moet de verbeterde arbeidsomstandig heden vastleggen. Door vergrijzing van het leraren- bestand en de klassenverkleining zaï het tekort aan leraren waar schijnlijk toenemen. Daarom wordt de campagne om leraren te werven voortgezet. Het kabinet probeert meer studenten naar de lerarenopleidingen te trekken. Ook is een stille reserve van oud leraren verzocht weer voor de klas te gaan staan. Om al die nieuwe leerkrachten klaar te stomen voor hun werk, worden ze geschoold in computer- onderwijs. Informatie-en commu nicatietechnologie (iet) speelt vol gens de bewindslieden een be langrijke rol in alle sectoren van het onderwijs. Maar voor compu ters in de klas is te weinig geld. Daarom zal Hermans het plan van zijn voorganger Ritzen herschrij ven. De minister liet alvast weten graag het bedrijfsleven bij het iet- project te betrekken. „Maar er moet in ieder geval een plan ko men waarin de doelstelling over eind blijft staan dat we iet onder- wijsbreed gaan invoeren. Er mag geen tweedeling in het onderwijs ontstaan." Hermans stelt dat de bezuiniging in het hoger onderwijs van onge veer 500 miljoen gulden niet pret tig zal zijn. Hij wil de geplande korting echter wei doorvoeren. „Want daar heb ik voor getekend in het regeerakkoord." Het stelsel van studiefinanciering wordt aangepast. Studenten mo gen tot hun 26ste jaar beginnen met een opleiding. Eerstejaars studenten hoeven niet 70 procent van hun studiepunten te halen zoals het vorige kabinet wilde. De prestatienorm in het propedeuse jaar blijft 50 procent. Bij studies met een studentenstop wordt ge zocht naar een alternatief voor lo ting. De ov-studentenkaart blijft zoals die nu is. Dat wil zeggen: studen ten mogen zelf kiezen of ze een Informatie- en communi- catietechno- logie (iet) speelt vol gens de be windslieden een belang rijke rol in al le sectoren van het on derwijs. Maar voor computersin de klas Is te weinig geld. Foto Jasper Jut- neo/ANP vervoerskaart willen waarmee ze in het weekend of in de week vrij kunnen reizen. Als studenten on voldoende studiepunten halen, moeten ze niet alleen hun studie beurs terugbetalen, maar ook de duizend gulden per jaar van de ov-kaart. De collegegelden stijgen jaarlijks met circa 2 procent. In het beroepsonderwijs wordt byna 100 miljoen gulden extra ge ïnvesteerd om de verouderde in ventaris te vervangen. Leerlingen die near een beroepsopleiding willen gaan, beginnen in het nieuw gevormde vmbo (voorbe reidend middelbaar beroepson derwijs). Onderwijs probeert voor al op dit niveau alle leerlingen binnen de poorten te houden. Om het voortijdige schoolverlaten te voorkomen wordt bijna 100 mil joen gulden ingezet. Jan Pronk,(PvdA) Minister van Volkshuisvestin Ruimtelijke Ordening eri Milieu Pronk is altijd in oorlog. De oud-minister van ontwikkelings samenwerking is op Vrom dan ook onmiddellijk ten aanval gegaan. Niet wachten tot Europa het milieubeleid bepaalt, maar zelf dingen aanpakken. Minder vliegen, minder autorijden, meer energie besparen. Zijn dadendrang is groot. Als Pronk zo standvastig blijft, gaat het milieu er wél. maar de sfeer in het kabinet er niet op vooruit. XGPO-flottsrdams Dg[jbI»tt>K</Y ^êRANDE/^ rfjfcOM Steeds een stapje verder, Is het motto van de pas 47-jarige Loek Hermans. Kamerlid, burgemeester, Commissaris van de Koningin, nu minister. Of hij verder komt is nog de vraag. De eerstkomende jaren mag hij vooral op de winkel passen. Van 'Zoetermeer' wordt weinig nieuws verwacht. Met het studiehuis, kleinere klassen en meer computers heeft het onderwijs voorlopig de handen vol. X3PD.Rott«raam* DagMad/KvW HS Topsport is kunst. Misschien dankzij die gedachte is staatssecretaris Vliegenthart van sport op het idee gekomen topsporters te belonen als beginnende kunstenaars. De nieuwe bewindsvrouw gaat kyken of de Wet Inkomensvoorziening Kunstenaars (WIK) een voorbeeld kan zijn voor sport- talenten zonder inkomen „Het gaat erom sporters te onder steunen vnnrdat zc doorbreken Als ze een eigen inkomen krijgen van bijvoorbeeld een sponsor, is die steun natuurlijk afgelopen," zei Vliegenthart bij de presentatie van de begroting van het ministe rie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Kunstenaars die hun naam nog moeten vestigen kunnen vanaf 1 januari 1999 dankzij de WIK een aantal jaren verzekerd zijn van een klein basisinkomen. 2e mo gen wat bijverdienen en ze hoe ven niet te solliciteren. Vliegent hart gaat onderzoeken of een der gelijke regeling voor sporters haalbaar is. Nogal wat sporters moeten op dit moment de eindjes aan elkaar knopen. Onderzoek van NOC*NSF van be gin dit jaar laat zien dat driekwart van de 390 zogenoemde A-spor ters in ons land een inkomen heeft van niet meer dan 10.000 gulden per jaar. Nu nog komen particuliere potjes en geld van NOC*NSF eraan te pas om sport talenten een kans te geven. Eveline Herfkens (PvdA) Minister van Ontwikkelinqssamenwerkin Kordaat, snel en volgens critici drammerig. Jarenlang zat Herfkens m de wachtkamer van het kabinet, in de «log gezeten dcc haar voergangsr Pronk. Nu mag ze. Herfkens wil af van het 'ramptoerisme' en haar aandacht verleggen naar structurele hulp. De ontwikkelings hulp moet effectiever, en dus ook selectiever. En de Wereldbank, haar vorige werkgever, moet meer naar Nederland luisteren. ,GPD,'Rotterdam» DagbladKvW RS W^.-xi SiNDEP/^^P Ze moeten al zo'n beetje aan het inpakken zijn, de 2000 ambtena ren van het ministerie van Volks gezondheid, Welzijn en Sport. Hun verhuizing van het oude de partement in Rijswijk naar de markante nieuwbouw in het cen trum van Den Haag staat gepland voor volgende maand, zo meldt de VWS-begroting. Ingewijden ho pen dat door de verhuizing het imago van het chaotische en softe departement een opkikker krijgt. Want helemaal op rolletjes loopt het ministerie nog steeds niet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 12