21 r$ Het kabinet van de behoedzaamheid Loonstijgingen bedreiging voor paars succes 2,1 Het sociale stelsel Onzalig plan Genootschap Mensenrechten Volkslied De filosofie van Paars Rotterdams Dagblad Dinsdag 15 september 1998 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 4004353 \*^mT In uw dagblad van 7 september lees ik dat W. Drees sr. de geschiedenis is ingegaan als de grondlegger van het sociale stelsel in Nederland. Met alle rspeet voor Drees sr. meen ik. dat u h ier toch deze ex-premier iets te veel eer geeft. Hij was namelijk wel de man wiens naam sterk verbonden is aan de AOW. maar hij was niet de eerst-verantwoordelijke minister voor deze wet. Dat was de PvdA-miuister Suurhof. Laatstgenoemde verdedigde de Wet Algemene Ou derdomsvoorziening in de kamer en hij was dus in eer ste instantie de verantwoordelijke minister. Hebben we het echter over de grondlegging van ons sociale stelsel c.q. onze sociale wetgeving in Nederland, dan geloof ik dat de naam van de vroegere AR minister Talma meer op zijn plaats is. Was hij rond 1910 al nset de indiener van een aantal so ciale wetten, zoals de ouderdoms- invaliditeits- en ziekteverzekeringswetten? Hij bracht een herziening van de Arbeidswet in 1911 tot stand (o.a. uitbreiding van beschermende bepalingen t.o.v. vrouwen en kin deren),de Steenhouwerswet 1911 )en een vernieuwde Armenwet (1912). De encyclopedie, die ik erop nasloeg, vermeldt dat Talma 'geldt als de vader der sociale verzekering'. Alle res peet du s voor Drees Sr.ma ar..de grondlegger van de sociale verzekering was echt de vroegere mi nister Talma. D, Berghout, Pernis Ik ben volstrekt TEGEN alweer een nieuwe brug voor het auto- en andere verkeer over de Maas. Dat lokt al leen maar nog meer auto's naar het binnen-de ruit- gedeelte van Rotterdam, en daar moeten auto's juist zoveelmogelijk geweerd worden, door transferia- voorzieningen langs de ruit. Een onzalig plan dus, ze ker nu dcErasmusbrugookal veel nieuw autoverkeer de stad in brengt. Een betere aansluiting van Zuid op Noord en v.v. is na tuurlijk wel van belang. Daarvoor zou het veel beter zijn een metroverbinding te maken tussen Kraiingse Zoom en Zuidplein via Beverwaard en IJsselmonde. Ook deze wijken hebben recht op een hoogwaardige verbinding. Hang aan de metrostellen dan ook wa gens voor fiets/brommervcrvocr, cn maak de stations waarnodig fiets-vriendeiijker. Deze nieuwe verbin ding kan pal langsde AlÖende Van Brienenoordbrug worden gelegd en zodoende een prachtige aansluiting bieden voor het autoverkeer, dat daarmee wordt aan gemoedigd NIET het stadscentrumin te rijden. Een pont voor langzaam verkeer tussen Kralingen en F'etjenoord zou deze wijken voldoende op elkaar aan sluiten. Het is mij een raadsel waarom die architecten hier uitkomen op een brug. Een bouwgeil en megalo maan plan, en Kombrink is al gelijk om. Zo'n brug zal de problemen slechts vergroten. Daar waar intensief doorgaand autoverkeer toch onvermijdelijk is moet hel zoveel mogelij k onder de grond, met het oog op de leefbaarheid. Zo verdient het Maastunneltrace, zowel op Noord als op Zu idonder de grond te worden gestopt. Je zal maar wonen op de Statenweg of de Pleinweg waar dag er. nacht het verkeer langs raast! Ook het sneltramgedeelte in Prins Alexander moet worden omgebouwd tot een echte metrolijn. Een waarom komt er langs de filegevoelige A20 ter hoogte van Ca- pelle geen transferium met aansluiting op het metro station De Tochten? En waar blijft het plan om die doodlopende metrolyn viaNieuwerkerk aan te sluiten op het andere losse metro-eind in Capelle? Het is het openbaar vervoer waarin geinvesteerdmoet worden! A.M J. Nijpels, Rotterdam In het donderdagavond NOS journaal van 22.00 uur kreeg het Republikeins Genootschap van Vinken (=Eisevier)metwoordvoerdersJoustra(=Elsevier)en Vanden Berghdebedenkelijke gelegenheidhun idea len le verspreiden. Was er niet genoeg serieus nieuws of zijn 'de mannen van Elsevier bij de NOS geïnfil treerd? Bedenk, dat de heren van dit genootschap zo genaamde grapjes maakten en o.a. vastgelegd wilden zien, dat als lid alleen blanke mannen toegelaten zul len worden. Hiervoor is geen verontschuldiging te be denken, zelfs geen alcohol. J.H, van Goch, Rotterdam Onlangs had de huidige president van Indonesië Ha bibie, een vraaggesprek met een verslaggever, waar bij de toenmalige minister van Ontwikkelingswerk Jan Pronk nog eens een veeg uit de pan kreeg, omdat hij kritiek had op de mensenrechten, toen er een bloedbad werd aangericht op Timor. Hij zei, dat Jan Pronk niet voor heel Nederland staat. Dat klopt, want rechts Nederland pruimde Jan Pronk niet. Maar ik wil toch een hardnekkig misverstand uit de weg ruimen want in de periode 1990-1994 kabinet Lubbers, heeft de toenmalige ambassadeur van Indonesië bij zijn af scheid aan de verslaggevers verteld, dat niet Jan Pronk, maar de toenmalige minister Hans van den Broek (CDA) van buitenlandse zaken, kritiek had op de mensenrechten op Timor waarop Jan Pronk de ont wikkelingssamenwerking ter discussie stelde, daar om liep Hans van den Broek de schrobbering mis en konden de rechtse fracties in het parlement alsnog Jan Pronk de zwarte Piet toespelen. Ik heb het de soci alistische ministers en fracties altijd kwalijk geno men, dat zij Jan Pronk nooit verdedigd hebben. H J, v.d. Berge, Rotterdam Ik erger mij al j aren aan de arrogantie van de provincie Friesland,met betrekking tot het spelen van het volks lied, zo nu ook weer met de voetbalwedstrijd van hee renveen met Feyenoord, zoals in de krant van 12 Sep tember staat geschreven. Ik geef de trainer van Feye noord groot gelijk met zijn commentaar op de gebeur tenissen van Vrijdagavond voor aanvang van de wed strijd,Indien club.s als heerenveen en cambuur dit willen volhouden, dan lijkt het mij het beste dat alle ploegen in nederiand voor aanvang van de wedstrijd dan maar het clublied laten spelen. Tevens een hint voorde nieuwe commesaris der Koningvan Friesland, neem contact op met de Burgemeester van Berlijn: of er nog stenen van de Berlijnse muur over zijn, zodat die eventueel aan de provinciegrens geplaatst kun nen worden. Dan heeft men pas recht van spreken om het volkslied te speten. C.Knops, Rotterdam Tekening Theo Gootjes. Door Ans Bouwmans Telkens werd hem dé vraag gesteld. Wat wil het kabinet de komende jaren bereiken? Pre mier Wim Kok werd almaar chagrijniger als het woord 'visie' viel. Tijdens zijn toelichting op de Troonrede gaf hij - een beetje mor rend- antwoord. Een weerbaar en stabiel Nederland. Daar moeten we het mee doen. Was het eigenlijk nog nodig dat hij dat hardop zei? Eigenlijk niet. Dit is het kabinet van de behoed zaamheid. De regering van de kleine stapjes. En dat weten we maar al te goed. Het regeerak koord en de regeringsverklaring waren daar heel duidelijk over. Aan de vooravond van het derde millennium hebben we een kabi net dat ons niet meer te bieden heeft dan een voortzetting van het vertrouwde recept van Kok-I: be hoedzaam begroten, voorzichtig opereren, van alles een beetje doen zodat niemand je kan ver wijten dat je er niks aan gedaan hebt. Bangelijk en saai. Omzichtig, bijn; o kousenvoe ten sluipt Win" >k voort. Wars van grote plannen. Afkerig van te veel verandering. Met veel wolli ge taal, waarmee vakbonden, werkgevers en bevolking maar moeten doen wat hen goeddunkt. Voor harde taal ben je bij Wim Kok alleen maar aan het goede adres als hij een slechte bui heeft. Vakbonden moeten tussen de re gels door lezen dat ze hun loonei sen wat moeten matigen, omdat het goede economische klimaat aan het veranderen is. Een andere premier had het wellicht gewoon keihard gezegd, maar Wim Kok kiest niet voor het gevecht. H»j laat merken dat hy op het goede verstand van werkgevers en werknemers rekent. De vleesge worden behoedzaamheid regeert. Het tweede kabinet onder leiding van Wim Kok heeft niet meer te bie den heeft dan een voortzet ting van het vertrouwde recept van Kok-I: be hoedzaam begroten, voorzichtig opereren, van alles een beetje doen zodat nie mand je kan verwijten dat jeer niks aan gedaan hebt. Foto Pnii Nijhuis/ GPD Gemeenschapszin Burgers kunnen evenmin reke nen op heldere taal in de Troonre de. Kok wil dat ze gemeenschaps zin tonen en persoonlijke verant woordelijkheid om 'antwoord te geven op de grote vraagstukken en uitdagingen van deze tijd'. He laas zegt hij - via spreekbuis ko ningin Beatrix- er niet expliciet bij, welke hij het meest urgent vindt. Laat staan hoe u uw ge meenschapszin en persoonlijke verantwoordelijkheid kunt laten gelden. Maar wie de tekst ontdoet van al zijn beleidsfrases, ziet wel wat er wordt bedoeld. U moet als 57,5-ja- rige weer aan het werk, en als WAO'er alles doen om weer aan de slag te raken. U moet zich teweer stellen tegen misdaad en onveilig heid. U moet zich bekommeren om mensen die het minder goed hebben en om zieken. U moet zui niger omgaan met elektriciteit, gas en water om het milieu te spa ren voor het nageslacht. U moet kortom net zo deugdzaam worden als Wim Kok zelve. En als u dan ook zo voorzichtig alle risi co's uit de weg gaat, dan heeft u vast een stabiel en duurzaam le ventje. Wat dat laatste ook mag zijn. Het land klaarmaken voor de 21ste eeuw. Dat was eens de uitda- ging die Kok zichzelf en zijn twee de kabinet stelde. Maar in de be groting voor 1999, de laatste mil jardennota van deze eeuw, is daarvan niets te merken. Het eni ge vernieuwende dat het kabinet heeft uitgedacht zijn extra 'veilig heidsvoorschriften', om niet in de problemen te komen als de amb- tenarenlonen te hoog oplopen of de economische groei onder de twee-en-een-kwart procent zakt. Een politieke o? economische vi sie zit daar niet achter, hier is de beheerder van het kasboekje aan het werk. Want als de beheersing van de overheidsfinanciën zo cru ciaal is, waarom is dat probleem dan maar half aangepakt en gro tendeels afhankelijk gemaakt van meevallers? Bij de start van Paars in 1994 wa ren de verwachtingen over een nieuwe politieke cultuur hoogge spannen. Het was spannend, een avontuur. De burger zou weer meer bij Den Haag betrokken worden. De omgangsvormen en het politieke debat zouden veran deren. Niets van dit al. Hoe lang nemen de kiezers nog genoegen met de fantasieloosheid waarmee ze worden geregeerd? Zodra het minder goed gaat mei. ue econo mie, neemt ook de vergevingsge zindheid van de bevolking af. We zijn na dit jaar over het hoogte punt van de conjunctuur heen en waarschijnlijk geldt dat ook voor paars. Een ding is zeker. Het zal er de ko mende kabinetsperiode volstrekt anders aan toe gaan, dan we de eerste vier jaren paars gewend waren. Het eerste kabinet Kok stond vooral bekend om zijn een heid. Hoe groot de onderlinge po litieke verschillen ook waren, de ministers vormden een team. Ze waren samen aan iets nieuws be gonnen, bondgenoten. Er was een breuk met het verleden. Nu is de startpositie volstrekt anders. Kok- I heeft een hele sleep aan relletjes en reilen veroorzaakt. Een aantal werkt nu nog door. Deze minis ters moeten de troep opruimen die hun voorgangers hebben ver oorzaakt: van Srebrenica tot Schiphol. Er zijn ministers van plek gewisseld. Zij moeten toe zien hoe collega's - zoals Pronk of Herfkens - 'hun' beleid om gooien. Dat leidt ongetwijfeld tot onderlinge fricties. Ook het aantal ministers met een groot ego zal voor botsingen zorgen. De economische groei neemt af. Nieuwe problemen kunnen niet meer worden opgelost door én de wensen van de WD te vervullen én die van de PvdA, zoals Kok-Ï gewend was. De gevechten tussen Verkeer en Milieu -twee PvdA- ministers - zullen doorwerken binnen de PvdA, een partij die door de enorme verkiezingswinst wat 'explosiever' van karakter is geworden. Het kabinet dat niets liever wii dan stabiliteit, dreigt zelf een zeer instabiele ploeg te worden. Tel dat op bij de veel grotere profilerings- drift bij de fracties - niet alleen de PvdA wil scoren. En de teleur stelling in de samenleving over de gebrekkige vernieuwingskracht van Kok-II. Dan is er maar één conclusie: het kabinet van de be hoedzaamheid loopt een grote kans gaandeweg te sneuvelen. Door prof. dr. P.B. Cliteur Paars heeft zich in de loop der tijd wel degelijk on derscheiden met het punt dat in de geschiedenis van Paars keer op keer naar voren is gekomen: het be vechten van het primaat van de democratie tegen over de bureaucratie. Over wat een democratie is, zijn vele definities in om loop. Het is een beste! waarin burgers hun regering kunnen kiezen, zegt de een. Het is een bestel waarin burgers zich van hun regeerders kunnen ontdoen, zegt de ander. Er zijn ook wat meer theatrale en wolli ge omschrijvingen: een beste! waarin de menselijke waardigheid centraal staat, menen de poëtische geesten onder ons. Voor het punt dat ik in dit artikel duidel ijk wil maken is de beste omschrijving: een de mocratie is een bestel waarin personen en instituten die voor burgers beheersbaar zijn veel politieke macht hebben en personen en instituties die voor burgers onbeheersbaar zijn., weinig politieke macht hebben. Beheersbaar voorburgers zijn ministers. Via hun vertegenwoordigers in de Tweede en Eerste Kamer kunnen burgers hun Vertrouwen' opzeggen in een minister en deze heeft dan te gaan. Het demo cratisch gehalte van een politiek bestel staat en valt dan ook met de macht van de ministers over andere sferen binnen de staat. De minister heeft eigenlijk twee concurrenten in de strijd om de macht. De ene is de koning, de ander is de ambtenaar. De strijd met de koning is gestreden in de vorige eeuw, met name in de periode 1866-1868. Deze strijd is volledig in het voordeel van de minister (en dus van ons, burgers) beslist. De strijd met de ambtenaar duurt nog voort, maar in de afgelopen jaren. lijken enkele vorderingen te zijn geboekt ten gunste van de democratie en ten nadele van de bureaucratie. Het is voornamelijk op dit punt dat de grootste verdienste van het paarse ka binet ligt. De verovering van de democratie op bureaucratie heeft zich met name gemanifesteerd op het terrein van Justitie. Bij de aanvang van het paarse kabinet werd de minister van Justitie geconfronteerd met een naar onafhankelijkheid strevende overheids dienst: het Openbaar Ministerie. Van laag (officier Drenth) tot hoog (procureur-generaal Docters van Leeuwen) verzette men zich binnen het Openbaar Ministerie tegen het gezag van de minister van justi tie. Het leverde Drenth een berisping op, voor Doc ters van Leeuwen ontslag. Of dat laatste voor de rechter gehandhaafd kan blij ven zal nog moeten blijken, want de wijze waarop het ministerie zich van de super-pg ontdaan heeft ver dient geen schoonheidsprijs. Nog steeds is niet opge helderd of de afdeling voorlichting van justitie (die blijkens uitlatingen in interviews van het hoofd van die afdeling beter 'de afdeling propaganda' zou kun nen heten) niet een duistere rol heeft gespeeld bij de 'val' van Docters van Leeuwen) Op dit moment is het betrekkelijk rustig rond de ambtenaren van het Openbaar Ministerie. Alleen de in opspraak geraakte procureur-generaal D. Steen huis liet onlangs weer van zich horen met uitspraken over taakstraffen die te mild zouden zijn en de maxi mum snelheidsgrens die verhoogd zou kunnen wor den. Paars heeft direct en adequaat gereageerd. De nieuwe minister Korthals heeft procureur-generaal Steenhuis duidelijk gemaakt dat hij zich van dit soort uitspraken in het openbaar dient te onthouden. Meer problemen hebben we op het ogenblik met de secretarissen-generaal, de hoogste departements ambtenaren, H. Borghouts, secretaris-generaal bij Justitie, verzette zich via een artikel in de krant te gen een onderdeel van het regeerakkoord. Onlangs heeft S. van Wijnbergen, secretaris-generaal op het ministerie van Economische Zaken, publieke uitla tingen gedaan over te optimistische scenario's waar op het kabinetsbeleid voor de komende jaren zou zijn gestoeld. En nu heeft weerL. Geelhoed, hoogste ambtenaar van het ministerie van Algemene Zaken, kritiek geventileerd op de kwaliteit van het wetge vingswerk van het ministerie van justitie. Ten tijde van het artikel van Borghouts was het gezag van de minister van justitie Sorgdrageropverbruikt. Slechts de Tweede Kamer opperde kritiek. S. van Wijnber gen is echter fors aangepakt door minister Jorritsma. Geelhoed is nog niet berispt, maar dat zal ongetwij feld volgen. Want één ding is wel duidelijk: paars lijkt erop uit de versterking van de bureaucratie en verzwakking var* de democratie een halt toe te roepen. Laten we hopen dat Paars II hierin nog vorderingen maakt Want als het lukt de macht van generaals, procureurs, officie ren van justitie, secretarissen-generaal en andere ambtenaren terug te dringen ten gunste van demo cratisch gelegitimeerde functionarissen zoals minis ters zou Paars I en Paars II een historische missie kunnen vervullen. Paars II zou geschiedenis maken wafmeer aan het eind van deze eeuw het primaat van de democratie over het ambtenarenapparaat zou zijn gevestigd, zoals het aan het eind van de vorige eeuw de democratie over de koninklijke macht had geze gevierd, (Pro/, dr. P.B. Cïi teur doceert rechten en filosofie axin de Technische Universiteit Delft en de Rijksuniversi teit Leiden) Door Maurice Wilbrink Het kabinet moet er de komende maanden alles aan doen om het pact te redden dat de afgelopen jaren is gesloten met werkgevers en werkne mers. In ruil voor Lastenverlichting matigden de vakbonden de lonen, wat de concurrentiekracht van Nederland deed toenemen en honderddui zenden extra banen opleverde. In 1999 dreigt dit beleid te ontsporen. De econo mie groeit nog steeds behoorlijk en de bonden willen dat hun leden daar een flink graantje van meepikken. Bij de aanbieding van de rijksbe groting voor volgend jaar waarschuwt het kabi net dan ook: de loonkosten gaan te hard om hoog. „Er is waakzaamheid bij de loonvorming gebo den," schrijft het Centraal Planbureau (CPB) ir. haar Macro Economische Verkenningen, die de begrotingsstukken begeleiden. Men vreest dat Nederland in dezelfde fout vervalt als in de ja ren 1991 tot 1993, toen de kosten van arbeid ble ven stijgen, terwijl de economische hoogcon junctuur al voorbij was. Ais zoiets nu weer ge beurt, zou dat „schadelijk zijn voor de werkgele genheidsgroei en de moeizaam bevochten werk- loosheidsdaüng inde waagschaal stellen". Zo'n ontwikkeling zou Paars in het hart van haar beleid treffen. Als de banenmotor stil valt, spreiden de negatieve gevolgen zich als een olie vlek uit over allerlei terreinen. De kosten van de sociale zekerheid lopen dan weer op, het lukt niet om meer mensen aan het werk te krijgen, de rijksinkomsten uit de loonbelasting groeien minder, enzovoort. Veel manoeuvreerruimte bij het najaarsoverleg met bonden en werkgevers heeft het kabinet niet. Zeker is wel dat 1999 geen jaar wordt van lastenverlichting, want de lasten gaan juist om hoog. In een toelichting op de Miljoenennota zei minister Zalm van Financiën dat we volgend jaar ..maar meteen door de zure appel moeten heenbij ten". De tekorten in de fondsen voor de sociale zekerheid worden weggewerkt en boven dien betalen we feitelijk de rekening voor de zeer ruimhartige koopkrachtreparatie (850 mil joen) die begin 1998 met de verkiezingen in zicht werd uitgedeeld. Lopen de loonstijgingen te hard op, dan heeft Zalm meteen een probleem. De kosten van de koppeling tussen uitkeringen en Ionen worden hoger en de ambtenarensalarissen zullen even eens groeien. Met name de ambtenarenbonden staan echter niet te trappelen om hun looneisen te matigen. Het kabinet wil daarentegen juist een flink deel van de voorgenomen bezuinigin gen behalen in de ambtelijke sfeer. Tijdens de kabinetsformatie was men zich al be wust van deze risico's. Er werd een miljard gere serveerd voor met name dit soort tegenvallers. Het nieuwe kabinet heeft bovendien besloten om meevallers bij de rijksuitgaven opzij te zet ten voor het geval de loonkosten bij de overheid ook te hard stijgen. Daarmee is de begrotingsdiscipline, waar Paars zo aan hecht, wel verzekerd. Maar zoals gezegd, vormen de stijgende loonkosten ook een bedrei ging voor de concurrentiekracht van de Neder landse economie. Nu al stijgen de winsten van hei Nederlandse bedrijfsleven minder snel dan de economische groei zou rechtvaardigen Be drijven moeten hun marges verkleinen, omdat de prijsconcurrentie uit met name Aziatische hoek toeneemt. Ook dat is op den duur niet zon der gevolgen voorde schatkist, omdat het de op brengsten van de vennootschapbelasting kan aantasten. Het CPB waarschuwt m haar jongste Macro Eco nomische Verkenningen 1999 voor de interna tionale gevaren die er dreigen. Cruciaal daarbij is hoe de economieën van de EU-landen zich houden te midden van de turbulentie op de we reldwijde aandelenmarkten en de financiële cri sis in Rusland en Azië. Als het vertrouwen in de economie binnen Euro pa verloren gaat, heeft dat ernstige gevolgen voor de Nederlandse economie, die voor het grootste deel afhankelijk is van haar EU-part- ners. Blijft het vertrouwen binnen Europa onge schonden (een succesvolle introductie van de euro is daarbij van levensbelang), dan is zelfs een tegenvallende wereldeconomie en een koersdaling van twintig procent op de aandelen- beurzen nauwelijks schadelijk voor de Neder landse economie. VaL beide risico's - te hoog oplopende loon kosten en een verslechterende conjunctuur in de Europese Unie - dc komende jaren samen, dan zal zelfs de behoedzame begroting van het tweede kabinet-Kok wellicht te ruim blijken te zijn. Minister Zalm houdt daar rekening mee, „Niet uit te sluiten valt" dat we later in deze ka binetsperiode onder het geschatte jaarlijkse ge middeldevan 2,25 procent groei duiken. De laat ste keer dat dit gebeurde was inderdaad tijdens de jaren 1992 en '93 toen de groei snel terugliep, maar de lonen nog jubelend omhoog gingen en de werkloosheid explodeerde.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 13