12 Galerie lo hekelt RKS wegens subsidiestop HES E; I0WIS0V ■j ;auq NCEGIlUPlQ EAVtjHh\Rb ATS MMilO Weer volop kunst die vertelt Derde Rotterdammer op rij 'doet' Biennale van Venetië N O W Operaboekje helpt bij lenen ih Rotterdams Centrum voor Theater jubileert Werk Picasso aan boord van Swissair-toestel Bas (gitarist) voorop Rotterdams Dagblad Dinsdag 15 september 1998 Rotterdam Galerie Io acht zichzelf voorbeeldig passend in het nieuwe beleid van de Rotterdamse Kunststichting (RKS), Daarom rekende de organisatie opnieuw op 10.000 subsidie b(j de opzet van het tentocnstellingsprogramma voor het ko mend seizoen. Dit bleek te optimistisch, want de RKS wil de gevraagde financiële bijdrage dit jaar niet verstrekken. 'Het programma is te veel maat schappelijk en te weinig met kunst en cultuur geladen. Het multiculturele aspect neigt naar, overigens toe te juichen sociale bewogenheid, terwijl de werkelij ke confrontatie met de kunst niet wordt aangegaan', luidt de argu mentatie van de RKS. Die club moet eens flink de oren gewassen worden, vindt lo-pro- grammeur/ directeur Rob Klaas- en, Want hoezo wordt de confron tatie met de kunst niet aange gaan, vraagt hij zich af. Het draait in de galerie immers om kunst. Aan de wand van het pand aan de Heemraadsingel 244 hangt nu werk van de niet onbekende He ieen Verwey en van de Koerd Ash- ti Mahdi. Een expositie in samen werking met Art in Action, de or ganisatie van kunstenaars met een multiculturele achtergrond. Juist het betrekken van migran ten by de kunst is één van de cri teria van de RKS. In een bezwaarschift van vier kantjes vergelijkt Klaassen alle toetsingspunten met de activitei ten van zijn galerie, waar behalve exposities ook lezingen, debatten Rotterdam Met de uitgave van een operaboekje helpt de Centrale Discotheek Rotterdam muziek liefhebbers een handje om een keus te maken uit de grote collec tie. In dit boekje wordt een indruk ge geven van wat er zoal op het ge bied van opera te vinden is en vooral wat er te beluisteren is. Het boekje bevat een luisterlijst met geselecteerde opnamen uit het bestand van de Centrale Dis cotheek. Daarnaast wordt in het kort de geschiedenis van de opera geschetst en worden enkele com ponisten belicht. Ook een woor denlijst is opgenomen in het boekje dat is uitgebracht in sa menwerking met het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Met deze uitgave wil de Centrale Discotheek het lenen van cd's be vorderen en een bijdrage leveren aan de muziekcultuur in Rotter dam. Het boekje is gratis verkrijg baar bij de discotheek, die is ge vestigd in de bibliotheek aan de Hoogstraat. en concerten gehouden worden en sinds kort Indiaas kan worden gegeten. Alles gebeurt tussen de beeldende kunst van veelal 'Ara bische' kunstenaars van hier en daar. En daar is het geld ook spe cifiek voor aangevraagd. „We horen nog steeds opmerkin gen als: 'een wereldkunstenaar is eigenlijk een amateur'. Omdat de ze kunstenaars werken vanuit een andere cultuur levert het an der werk op dan men in het wes ten kent. Kunstnijverheid nee, verhalender ja. Conceptuele kunst heeft zich vervreemd, is in zichzelf opgesloten en daardoor op een doodlopende weg. De toe vloed van andere culturen kan westerse kunst uit haar impasse halen," vindt de Rotterdammer. Klaassen neemt als gewoonlijk geen blad voor de mond. Hij moet wel, want zonder subsidie is hij gedwongen eenderde van de ge plande exposities te schrappen. Die 10.000 is namelijk eenderde van het budget, dat verder wordt gevuld met geld van de deelge meente en van fondsen. „De hoor zitting moet niet te lang op zich la ten wachten. Als we over zes we ken nog geen uitsluitsel hebben, zijn de eerste drie maanden van 1999 al verloren." Vorig jaar kreeg Io voor het eerst subsidie, nadat een eerder ver zoek was afgewezen omdatvol gens Klaassen de 'Io-kunst' op eigen benen kon staan en dus geen steun nodig had. „Vorig jaar kregen we wel subsidie met het expliciete verhaal dat de RKS het beleid had veranderd. Het ging niet langer zozeer om kwaliteit, maar om de markt voor en de rele vantie van de kunst. Voor zover ik weet zijn de criteria niet veran derd, maar de commissie zit ken nelijk niet op een lijn met haar criteria." Hij vervolgt: „Vijfjaar geleden be gonnen wij als een pionier met een platfom voor multiculturele kunst. Daarvoor bestond toen weinig enthousiasme en begrip. Nu is onder druk van de maat schappij het beleid veranderd, En de culturele hoofdstad Rotterdam heeft twee speerpunten: jongeren en multiculturaliteit. Daaraan ge ven wij al vanaf het begin gestal te." Dat maakt het onbegrip over de afwijzing van de subsidie des te groter. De Rotterdamse Kunst stichting heeft dit jaar 115 van de 150 subsidieverzoeken gehono reerd en totaal 1.180.300 uitge keerd, waarvan ƒ327.500 aan de beeldende kunst en vormgeving. Door Peter van Eijkelenburg Rotterdam Gevleid voelt Karei Schampers zich, zeer gevleid zelfs. De conservator moderne kunst van Museum Boijmans Van Beuningen vindt het een erken ning voor zijn museale werk dat hij de Nederlandse inzending voor de kunstbiennale van Vene tië mag samenstellen. Daarmee is voor de derde achter eenvolgende keer een Rotterdam se kunstmanager bepalend voor het Nederlandse aandeel in de tweejaarlijkse happening waar de wereldtop van de beeldende kunst bijeenkomt. In 1995 was Chris Demon samensteller, nu di recteur van Boymans maar des tijds nog eerste man bij kunstcen trum Witte de With. En twee jaar later lag de organisatie in handen van de jonge conservatoren Arno van Roosmalen (toen ook Boij mans) en Leontien Coelewyn {uit Amsterdam). Dat Kare! Schampers nu het be kende Rietveld-paviljoentje in Venetië mag vullen met Neder landse kunst heeft ook een pikan te zijde. Hij was namelijk zelf, als voorzitter van de commissie inter nationaal van de Mondriaan Stichting, ten nauwste betrokken bij de keuze van de 'biennale- commissaris' voor 1999. Zijn com missie stelde, zoals de bedoeling was, drie namen van kandidaten voor. Maar het bestuur van de Mondriaan Stichting legde die na men naast zich neer en zei tegen Schampers: wil jij het niet zelf gaan doen? Karei Schampers: „Vanwege mijn goede internationale contacten, zei Mondriaan-voorzitter Melle Daamen. Een beetje groot net werk is wel voorwaarde, inder daad. Daar hadden wjj bij het zoe ken van de drie kandidaten ook al goed op gelet. Maar de Mondriaan Stichting vond mij kennelijk toch beter. Ja, toen heb ik er een week je over nagedacht. Dat was na tuurlijk een formaliteit, maar als je onmiddellijk ja zegt, staat het zo hebberig. En ik ben meteen uit die commissie gestapt Anders zou ik alleen maar voeding geven aan gedachten dat ik mezelf be noemd zou hébben." Een dezer dagen zal de Mondri aan Stichting bekend maken wel ke Nederlandse beeldend kunste naar door Schampers inmiddels gekozen is voor de biennale van Venetië. Hoe is hij te werk gegaan bij zijn selectie? „De procedure is dat de Mondri aan Stichting een of meer com missarissen benoemt die vervol gens de vrije hand hebben in het kiezen en begeleiden van een of meerdere kunstenaars. De com missaris is ook degene die verder alles organiseert; het stimuleren van de gekozen kunstenaar, de in richting van het paviljoen, de persconferentie ter plekke bij de opening, een openingsfeest et cetera. Voor het geheel krijg je een budget van een half miljoen ter beschikking en daar kan je het goed van doen." „Wij hadden al voorgesteld ons te beperken tot één commissaris en tot één kunstenaar. In het recente verleden werd wel vaak voor meerdere kunstenaars gekozen. Maar met een enkele kunstenaar kun je een meer uitgesproken Karei Scham pers is bij Boijmans verantwoor delijk voor veel van de aankopenvan de jongste Amerikaanse kunst. Hier poseert hij bij een werk uit 1990 van Cristopher Wood: The Show....' Foto Cees Kuiper/Rotter dams Dagblad idee naar voren brengen, was de gedachte. Bovendien is dat expo sitiepaviljoen helemaal niet zo groot. Veertien bij veertien meter is het. Daarin kun je moelijk twee kunstenaars mooi de ruimte ge ven. En je wil toch een mooie pre sentatie maken. Het is een be langrijk evenement, de hele we reld is er. Dus het is belangrijk voor de Nederlandse kunst en voor de internationale bevorde ring daarvan," „Mijn eigen criterium is boven dien dat je niet een heel jonge kunstenaar moet nemen. Wel ie mand die al over een behoorlijk oeuvre beschikt, waar ook een beetje een lijn in te ontdekken valt. Stel dat een kunstenaar er niet uitkomt bij het maken van iets nieuws en hij moet terugval len op bestaand werk en dat is er dan niet! Ideaal is de combinatie van bestaand werk en van werk dat speciaal voor Venetië is ge maakt. Want het moet ook een eerbetoon zijn aan wat de kunste naar in het verleden gepresteerd heeft. En het moet de kritische ogen van de kunstwereld kunnen weerstaan. Ook daarom is het be langrijkdatje een stevige kunste naar kiest. Want ais iemand daar afgebrand wordt, is het een be schadiging voor het leven. De kunstenaar moet volgens mij ook de stimulans voelen om voor de biennale iets nieuws te maken, het moet een verlangen zijn om voor deze prestigieuze aangele genheid iets bijzonders te doen. De kunstenaar die ik op het oog heb, voldoet aan al deze voorwaar den en is dus nu al bezig met nieuw werk voor Venetië. Ik denk dat je mijn keuze wel aardig zult vinden." Wie heeft uiteindelijk de zeggen schap over de selectie uit het oeu vre, de kunstenaar of de commis saris? Schampers: „Dat doe je samen. Een conflict daarover heb ik nog nooit meegemaakt. Bovendien: één misschien minder goed schil derij kan een expositie niet kapot maken. Soms heb je zejfs juist een slecht schilderij nodig op een ten toonstelling, Dat laat zien dat het ook maar mensenwerk is. Een kunstenaar maakt nu eenmaal niet altijd de perfecte keuzes. Ook Picasso en Matisse maakten wel eens üflafjes, mislukkingen, dat kan niét anders." Begin volgend jaar gaat Scham pers met de gekozen kunstenaar naar Venetië voor een eerste ver kenning van de inrichting die zij aan het Rietveld-paviljoen willen geven. „Er zit niet zo heel veel wand in waartegen je iets op kan hangen. En je kunt ook moeilijk met verplaatsbare wanden wer ken. Dat zou het idee van archi tect Rietveld verpesten, je moeter heel voorzichtig mee zyn. Vervol gens gaan we uit het oeuvre van de kunstenaar de keus maken van de werken die we er willen la ten zien. Tenslotte ga ik met een paar anderen de catalogus schrij ven voor deze expositie." Rotterdam Het Rotterdams Centrum voor Theater viert dit jaar haar tienjarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan is er in de Centrale Bibliotheek in Rotter dam de overzichtstentoonstelling '10 jaar Rotterdams Centrum voor Theater' ingericht. Het stuk 'Faust I en Iï', dat het RCTh op dit moment met groot succes speelt krijgt extra voorstellingen op 18 en 23 september. Het Rotterdams Centrum voor Theater is tien jaar geleden opge richt door Paul Róttger. Vanaf de oprichting van het centrum con stateerde hij dat de grenzen tus sen amateur en professioneel the ater aan het vervagen waren. Bin nen het scholingsgebied heeft hij aan deze ontwikkelingen meege werkt. Nu mag het RCTh zich ver heugen in een enorme belangstel ling. De jubileumvoorstelling 'Faust I en II' van Goethe is een regelrecht succes dat avond aan avond is uit verkocht. En voor het komend sei zoen hebben zich 200 leerlingen ingeschreven voor de vierjarige deeltijdopleiding spel en regie.de theaterwerkplaatsen en andere activiteiten. Ook worden specifie ke projecten opgezet voorde deel gemeente Delfshaven. Op dinsdag 15 en donderdag 24 september houdt het RCTh idee enavonden, waar docenten en re gisseurs aanwezig zijn om hun plannen voor het nieuwe seizoen toe te lichten en ideeën te verza melen voor het jaarlijkse grote theaterproject. De avonden begin nen om 20.G0 uur. De tentoonstel ling '10 Jaar Rotterdams Centrum voor Theater' is nog te zien tot en met 18 september. Voor kaarten en inlichtingen kan (tussen 10 en 4 uur) gebeld wor den met het RCTh aan de Mathe- nesserdijk 293:010-4773891. HallfaxEen schilderij van Picas so, diamanten en mogelijk miljoe nen guldens aan contanten zijn op 2 september tegelijk met Swissair vlucht 111 voor de Cana dese kust in zee gestort. Een woordvoerder van Swissair maak te gisteren bekend dat Pablo Pi casso's 'De schilder', met een ge schatte waarde van drie miljoen gulden, werd vervoerd in een nor male vrachteontainer en zeker verloren is gegaan. Volgens Swissair is bij de ramp ook een an der kunstwerk verloren gegaan, maar welk was niet bekend. Bovendien bevonden zich aan boord bijna 50 kilo aan bankbiljet ten, 4,8 kilo juwelen, een kilo dia manten en twee kilo horloges. Door Dolf Welling Naast de kunst die 'niets voor stelt' krijgt in expositiezalen figu ratieve kunst weer meer ruimte. Voor sommige liefhebbers waren het barre tijden, toen sobere ab stracte, minimalistische, funda mentele en constructivistische kunst de boventoon voerden. Vandaag zijn weer volop schilde rijen te zien van kunstenaars die op doek of paneel iets vertellen. Zo hangen slechts vier schilderij en van de Münchener schilder Mi chael Kunze in de grote zaal van het Goethe-Institut en toch kan men daar lang mee bezig zijn. Er valt veel in te ontdekken. Na vele jaren is het Institut nu dan toch verhuisd van de 's Gra- vendijkwal naar het nieuwe, veel beter in de loop gèlegen pand aan de Westersingel 9. De film- en ge hoorzaal blijkt, met daglicht van bovenaf, als expositieruimte een belangrijke aanwinst voor de stad te zijn. De grote, donkertonige doeken van Kunze komen er goed tot hun recht. Er zijn landschap pen op te zien en ommuurde ruimten. Hoe zich daar de dingen in verhouden is niet altijd ver klaarbaar. Er lijkt een ongewone logica te heersen. Als men een inventaris zou lezen van wat op zo'n doek allemaal te zien valt, dan zou men een totale chaos voor ogen krijgen. Er is bij voorbeeld een rommelig kermis terrein met een reuzenrad en dat ten dele wordt ingenomen door zeer brede traptreden, Het gebied is losjes afgebakend om - blijkens opschriften - schildpadden te we ren. Er is een met spijltjes afgeba kende plek voor een hond. Een donker geklede vrouw heeft iets van de schilderes Frida Kahlo. Zonnebloemen zijn op twee ni veaus aanwezig. Er wordt vuur werk afgestoken en rechts onder aan staat zo maar een toiletpot. Elk van de vele details in deze verbeelde wereld zou op zichzelf een voorstelling kunnen opleve ren, net zoals fragmenten uit schilderijen van Hieronymus Bosch. De totale compositie doet zich voor als een harmonisch ge heel. Het is vol raadselen. Waar om heeft de Jungfrau haar tanden verloren?' staat op het schilderij dat 'Intelligentie in het ouderlijke huis' heet. Links staat zoiets als een wankel beschut kraampje. Er zijn staketsels en er zit een aapje. De toon van het geheel is een dof grijsbruin. Een blauwe partij geeft wat lucht op een schilderij met mensen, netten, hokken, prikkeldraadversperringen en ge kleurde gloeilampen aan een draad als voor een feestversie ring. Het geheel is ondanks die lampjes een tripste puinhoop De inventaris kan maar het beste met het grofvuil mee. Kunze, die ook installaties maakt en moeilijke theoretische be schouwingen schryft, stelt vast dat de schilderkunst meer en meer zichzelf als thema heeft en zich problematiseert. Hij ziet dat kennelijk als een eindspel waar hij bovenuit wil komen. In vroe ger tijden zijn 'wereldlandschap- pen' geschilderd met berg, dal, ri vier, bos en stad. Waarschijnlijk zfjn de drie grote schilderyen op deze tentoonstelling op te vatten ais hedendaagse wereldland schappen. Ze stemmen niet opti mistisch maar de schilderwijze valt zeer te genieten. In de gedempte hoofdtoon gloei en kJeurkrijtachtige partijen op. Een rustiger beeld dan dat van de landschappen geeft het smallere doek dat de titel 'Nichts 3' of'o.T.' {zonder titel) heeft gekregen. Een man beklimt met een gekooide potplant op zijn rug een niet be- kümbare ladder. Ook verder is veel in de besloten ruimte onver klaarbaar. Maar voelbaar is, dat dit nieuwe surrealisme een le vensbesef zonder zekerheden uit drukt. Heuvels en bomen De jonge gak-ne Honingen heeft enkele niet-figuratieve marmeren en hardstenen beelden in huis van Hugo van der Ploeg, maar specialiseert zich overigens in fi guratief werk. Zo wordt op een schilderij van Peter Boekholt dat 'Herfsttij der Middeleeuwen' heet de wereld heel dramatisch door de zee verzwolgen. De 'Koningin van de nacht' van Ruud Nelissen is knap geschilderd maar te plaat- jesachtig. Voor zo'n verhaal is de allure van een nieuwe Böeklin no dig. Marianne Dirksen schildert op paneel of doek een landschap van heuvels en bomen in een groen en lichtblauwe toon. Ze trof in An- dalusië slecht weer. De iichtarme foto's die ze er maakte werkte ze thuis in maquettes uit, die zij weer fotografeerde. Ze lijken op echte natuuropnamen. Op een ge schilderd werk krijgt men zo'n fo to toe. Met een hertje op een heu vel heeft ze mijns inziens een Nichts 3 door Michael Kunze. Foto Goettie-lnstttut groot doek bedorven. Bij de aan trekkelijke kleinere panelen is er een uit zeven aaneensluitende de len, als op een Japanse horizonta le rolschildering. Marianne's ver puurde visie op het heuvelland is verwant aan die van Zoran Music op Umbrië en van de Kroaat Ivan Rabuzin op zijn land. Ze schildert net als deze twee een verlangen. Aan de Westersingel, op het ter rein van de villa AJekmaer, staat een houten optrekje dat samenge steld is naar het zelfde modulaire systeem waarmee Andre Dekker, Geert van de Camp en Ruud Reu- telingsperger een 'Observatori um' hebben neergezet in de Hoeksche Waard. Daar in de pol der hebben genodigden een korte of langere tijd in afzondering doorgebracht om na te denken over de relatie tussen stad en plat teland. In het gebouwtje bij de vil la heeft men, anders dan de naam 'observatorium' doet verwachten, geen uitzicht. Het gaat er om in zicht. Er zijn veel teksten te lezen. Zo vertellen onder anderen een dijkgraaf, een nauticusen een ho venier die in de Hoekse Waard mijmerden over hun bevindin gen. Ook zijn er potloodtekenin gen van iiet landschap te zien. Goethe-Institut, Westersingel 9; Michael Kunze. Ma-do 10-19, vr. 10-17 t/m 2 okt. Galerie Honin gen, Oostzeedijk beneden 27b: Marianne Dirksen en Hugo van der Ploeg. Do t/m zo 13-17 t/m 27 sept. JOHN PATITUCCI X* artiest John Patitueci abel Concord Jazz/ VIA d ii u 70:24 min. Een bassist is nodig, maar speelt zelden de hoofdrol. Bassisten die een plaat onder eigen naam willen maken, hebben niet veel mogelijkheden om er voor de luisteraar een duidelijk stempel op te drukken. Patitueci, een stijlvolle contrabassist, lost dit probleem orgineel op. Hij neemt in drie stukken de electrische bas ter hand, die hij bijna als een 'gewone' gitaar bespeelt. Dus niet als zo'n zwaar funkend of fusion-instrument. Dat is al een afwijkend en daardoor opvallend geluid. Bovendien ziet hij op deze nummers af van de bijdragen van de robuuste tenorsaxofonis ten Randy Brecker en Chris Potter. Het slotstuk speelt hij zelfs solo, een mooi lied opgedragen aan zijn doodgeboren dochtertje Miya. De be roemde compositie Naima van de tenorgigant John Coltrane speelt hij alleen met drummer Bill Stewart en dat is natuurlijk ook een opmerke lijke keuze, als je twee tenorreuzen van nu bij de hand hebt. In de andere stukken krijgen de tenoristen wel de ruimte, Brecker twee maal en Potter speelt vijfmaal. Ze hebben veel overeenkomsten maar Brecker heeft meer ervaring en legt net iets meer autoriteit, drama en fijnzinigheid in zijn spel. Dit zijn trouwens allemaal nieuwe eigen com posities van de bassist. Thema's die je al na twee keer luisteren zeer ver trouwd voorkomen, dus dat zit wei goed. Patitueci speelt niet ove^~- ven veel solo s, z'n bijdrage zit hem meer in het schrijfwerk, in dé gitaar- stukken en in het inventief en gevarieerd begeleiden van de blazers Gi tarist John Scofield krijgt veel meer solokansen en hij benut die op een aangename manier, zonder enig gefreak. Patitueci heeft grote namen om zich heen verzameld, maai geen pianist Dat wordt steeds meer mode. Scofield vult dat gat uiteraard moeiteloos op en het is of de afwezigheid van een piano juist aan bas en drums meer ruimte verschaft. Peter van Eijkeleubnig

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6