Het huishoudboekje voor '99 3 êm De Miljoenennota in de praktijk Korting voor energiezuinige apparaten Cohen ziet grens aan opvang van asielzoekers Anderhalve ton 'opslag' voor koningin Beatrix De miljoenriota en uw ortem nnee Leden van de Staten Generaal., Pagina 17 Kenniseconomie is nog ver weg Desnoods tw#3 man in één cel Pagina 19 'Als mensen zich onveilig voelen, is er een probleem* Pagina 20 De jonge oudere rukt op Pagina 21 Opinie Rotterdams Dagblad Archieffoto Rotterdams Dagblad Koningin Beatrix krijgt het ko mend jaar in totaal 7.48 miljoen gulden te besteden, 164.000 gul den meer dan in 1998. Het meren deel daarvan, ruim 6 miljoen, gaat op aan salaris voor het personeel en allerlei onkosten, zo blijkt uit de begroting van het Koninklijk Huis. De stijging is gebaseerd op de jaarlijkse opslag voor ambtena ren en hel inflatiecijfer. Prinses Juliana ontvangt ruim 2 miljoen gulden en kroonprins Willem-Alexander bijna 1,8 mil joen. Prins Claus heeft bijna 1,5 miljoen te besteden en prins Bernhard ruim 3.2 miljoen gul denOok voor hen geldt dat het meeste opgaat aan personeels- en andere kosten. In totaal belopen de kosten van het Koninklijk Huis een bedrag van bijna 34 miljoen gulden. Vanaf juli volgend jaaris iedereen die een 'groen' huishoudelijk ap paraat koopt goedkoper uit. Dankzij een subsidie van het mi nisterie van Milieu zullen winke liers een korting op energiezuini ge mixers, wasmachines en ande re machines doorberekenen. In totaal is er in 1999 70 miljoen gulden beschikbaar voor deze maatregelen. De jaren daarna wordt dat bedrag nog groter. De regeling zal ook gelden voor ver bouwingen in huis die leiden tot energiebesparing, aldus minister Pronk van VRÖM. Hoe de korting precies in haar werk gaat, wordt nog onderzocht. Wel is al duidelijk dat de energie bedrijven hierbij een rol zullen spelen, aldus Pronk die veel van deze 'gedragsbeïnvloedende' maatregel verwacht. Staatssecretaris Job Cohen (Asiel beleid) denkt dat het aantal asiel zoekers niet onbeperkt kan blij ven groeien. „Er is een grens aan de instroom. Waar die precies ligt weet ik niet, ik kan geen getal noemen. Het is een kwestie met veel dilemma's, die ook te maken tioafi mof hflj drzz"V«*2k in de sa menie ving," zegt hij voorzichtig. Dit jaar zal het aantal asielverzoe ken waarschijnlijk de 40.000 over schrijden, een record na het voor lopige 'topjaar' 1994 toen 52.500 asielzoekers naar Nederland kwa men. De toestroom van asielzoe kers legt een grote druk op de op vangcapaciteit van het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers. Naar extra plekken wordt ge zocht. De Immigratie- en Naturalisatie dienst zet meer mensen in om 5000 extra aanvragen te behande len. Paars II had al besloten dat de asielaanvraag eenvoudiger en simpeler moet. Opvallend is dat het kabinet er van uit dat het aan tal asielverzoeken in de komende jaren fors daalt, tot 32.000 in 20Q3, Cohen moest het antwoord schul dig blijven op de vraag hoe het ka binet dit denkt klaar te spelen. De staatssecretaris heeft komend jaar ook een financieel probleem op te lossen. Hij moet zestig mil joen gulden bezuinigen op de op vangcapaciteit terwijl de kosten voor het asielbeleid dreigen op te lopen. 1£1 n Bijlage van het Rotterdams Dagblad Door Lianne Sleutjes en Ans Bouwman s Alles bij elkaar neemt het kabinet volgend jaar weer talloze besluiten diekleineof grote veranderingen in uw dagelijkse leven teweeg zullen brengen. Alsu schoolgaande kinde ren heeft, zult u wellicht merken dat de scholen beter worden schoongemaakt. Ais u 65-pIusser bent. kunt u rekenen op extra huur subsidie. Begrotingen zijn altijd opgesteld in beleidstermen en voornemens. Wij hebben de plannen van het kabinet op een rijtje gezet. Van wonen tot werken en van sociale ondersteu ning tot de zorg voor het milieu. Let op, het gaat hierom plannen die het parlement eerst moet goedkeuren, voordat u er iets van merkt. Boven dien staat lang niet altijd vast hoe het extra geld precies wordt ver deeld of hoeveel guldens u meer of minder moet betalen. Wonen Wat betreft het kopen en huren van een huis heeft paars wat extratjes, maar ook een paar tegenvallers in petto. Mensen met een laag inkomen moeten ook een huis kunnen kopen. Binnen een half jaar komt er een voorstel om dit voor die groep financieel gemakkelijker te ma ken. Van de groep mensen die blijft hu ren. krijgen de 65-plussers een hogere huursubsidie. De 25 miljoen gulden die het kabmet daarvoor volgend jaar uit trekt is echter niet echt een cadeautje. Het is bedoeld als tegemoetkoming voor de hogere energierekening die straks binnenkomt. De kosten van gas, water en licht gaan omhoog door de stijgende ecotax. Zie daarvoor Natuur en Milieu. Heeft u wel recht op huursubsidie maar maakt u er nu geen gebruik van. dan gaat staatssecretaris Remkes ervoor zor gen dat u die toch knjgt. En heeft u last van achterstallig onderhoud dan kunt u de verhuurder dwingen tot een huurver- lagmg als de gebreken met worden ver holpen. De geluidshinder wordt teruggedron gen. Er komen proefprojecten om m ste den stil asfalt op wegen te gebruiken. Huizen hoeven dan niet zo sterk te wor den geïsoleerd. Ook worden treinen en vliegtuigen stiller gemaakt. Het kabinet komt nog dit jaar met een maatregel om overlast door burenlawaai te beteuge len. Wonen in de stad moet weer leuk zyn, anders vertrekken er te veel mensen. Het kabinet wil daarom de verpaupering in de steden aanpakken. Nieuwe huizen komen ook in en om de steden. De bouwregels worden vereenvoudigd en verminderd. De gemeente waarin u woont, krijgt wel licht wat extra geld om te spenderen aan zaken als jeugdbeleid, achterstandswij ken, monumentenzorg of stadsvernieu wing. Woont u in een plaats waar de ge meentegrenzen de afgelopen jaren nog niet zijn aangepast, dan wacht u moge lijk een grenscorrectie of gemeentelijke herindeling. Wat het bestuur van de ge meente betreft is er een vernieuwing op til, Voor gemeenteraden moet het moge lijk worden de burgers te raadplegen over de keuze van een nieuwe burge meester. Scholing/kinderopvang Gezinnen met kinderen kunnen reke nen op fiscale steun bij de kosten van kinderopvang. Ook wordt het gemakke lijker om een plek te vinden: de kinder opvangplaatsen worden uitgebreid. In vier jaar tijd verdubbelt het aantal plaat sen in de kinderopvang en de naschool se opvang tot 150.000. Ouderen die zich willen bijscholen, kunnen ook rekenen op een belastingvoordeeltje. Gaan uw kinderen naar het basisonder wijs dan merkt u wellicht dat er iets meer geld beschikbaar komt voor de scholen. Dat is voor een deel bestemd voor nieuwe boe ken of andere leer middelen (compu ters bijvoorbeeld), het schoonmaken van de gebouwen en het manage ment. Er mogen ook her en der lokalen worden gebouwd om de klassenverklei ning in de praktijk mogelijk te maken. Het is uiteindelijk de bedoeling dat er één leerkracht is op twintig leerlingen, maar dat doel zal volgend jaar nog niet worden bereikt. Het kabinet wil dat de Leerplichtwet strikt wordt toegepast. Pe'oikfedag EEN BEETJE MEER, EEN BEETJE MINDER De Miljoenennota en de gevolgen voor onze portemonnee. Autorijden Vanaf 2001 zal er betaald moeten worden voor het binnenrijden van de vier grote ste den in de Randstad. Naast het rekeningrijden kómen er mogelijk betaal- stroken. Bewoners van Vinex-wijken krijgen waarschijnlijk een chipkaart waarmee ze korting krijgen op het gebruik van de taxi. De chipkaart wordt als eerste ingevoerd in Utrecht, Groningen en Almere. Er komt een tegemoet koming in de kosten van kinderopvang. De bedoeling is om in vier jaar tijd het aantal plaatsen in de kinderopvang en de naschoolse opvang te verdubbeien. Kopers van energie besparende apparaten krijgen een aantrekkelijke korting. Verhoging van de ecotax. Tuinders zullen meer moeten gaan betalen voor het stoken van de kassen. Er komt een voorstel om net voor mensen met een laag inkomen financieel makke-lijker te maken een huis te kopen. 25 miljoen extra voor huur subsidie. Door de verhoging van de ecotax gaan de kosten van gas, water en licht voor een gemiddeld gezin zo'n 100 gulden per jaar omhoog. Gemeenten krijgen extra geld voor zaken als jeugd-beleid, sociale infrastructuur, achterstandswijken en stads vernieuwing. Er komt een hogere huursubsidie voor de ouderen. Ouderen die zich willen bijscholen kunnen rekenen op een belasting voordeeltje. De Ouderen- aftrek gaat omhoog. M.i.v. 1 januari 1999 verdwijnt de eigen bijdrage van 200 gulden. In ruil daarvoor gaat de vaste (nominale) Ziekenfonds premie met 110 gutden per jaar omhoog tot 356 gulden. De inkomensafhankelijke ziekenfondspremie gaat omhoog van 1,2 naar 1,55 procent. De AWBZ-premie stijgt van 9,6 naar 10.25%. De toegangsbijdrage voor thuiszorg en consultatie-bureaus wordt afgeschaft. Een aantal geneesmiddelen dat ook zonder recept bij drogist of apotheek te koop is wordt per 1 januari niet meer vergoed. Aftrek voor de buitengewone lasten voor chronisch zieke kinderen. De accijns op sigaretten en shag gaat volgend jaar met 15 cent per pakje omhoog. Studenten mogen 100 gulden per maand meer lenen van 'Groningen'. De verhoging van de ecotax wordt gecom penseerd in de basis beurs. Indien studenten de prestatienorm niet halen moeten ze vanaf augustus 1999 niet alleen J de studie-beurs maar ook de kosten van het treinabonnement terugbetalen (plm.1000 gulden per jaar). Het colfegeld gaat met twee procent omhoog tot 2805 gulden, Er wordt ƒ50 miljoen uitgetrokken voor tegemoetkoming in studiekosten. Met ingang van 1 januari 1999 wordt de huidige eerste belastingschijf in tweeën geknipt. Over de eerste 15.000 gulden van de belastbare som geldt een lager tarief (35,75%). Over de volgende 33.000 gulden geldt het tarief van 37,05%. Deze maatregel levert de meeste belastingplichtigen zo'n kleine 200 gulden per jaar op. De zelfstandigenaftrek gaat omhoog. Er komen 'doorstroombanen' die wat hoger gekwalificeerd zijn dan de Melkert- banen en cok beter betalen. Werkgevers wordt het aantrekkelijker gemaakt ouderen in dienst te nemen. Het kabinet wrl 100 miljoen gulden ste ken in het verbeteren van de arbeids omstandigheden om het aantal WAO 'ers terug te dringen. De vut-regeüngen bij rijk, politie en defensie wor den soberder gemaakt De bijzondere bijstand wordt uitgebreid. Rotterdams Dagblad/GPD/MdV/RS Dus wekenlang met de kinderen naar Spanje of Turkije buiten de schoolva kanties mag niet meer, voor zover uw schoot dat al toeliet. In het voortgezet onderwijs is sprake Van dchteiatiauig under houd Daar wordt het komende jaar iets aan gedaan. De le raren krijgen betere arbeidsvoorwaar den, In het beroepsonderwijs mogen nieuwe inventarissen worden aange schaft. In het hoger onderwijs gaat er wat ver anderen met de numerus fixus. Er komt een onderzoek naar een toelatingssys teem voor opleidingen met een studen tenstop. waarin wél rekening gehouden wordt mei eindexamenresultaten, inzet, motivatie en specifieke talenten van de student. Wie nog aan een studie wil beginnen met gebruikmaking van de studiefinan ciering mag dat voortaan tot en met zijn 25ste. Studenten mogen 100 gulden per maand meer lenen van 'Groningen' en de verhoging van de ecotax wordt ge compenseerd in hun basisbeurs. Als stu denten de prestatienorm niet halen zijn ze vanaf augustus 1999 wat slechter af. Dan moet niet alleen de studiebeurs, maar ook de kosten van het treinabon nement worden terugbetaald. Het gaat daarbij om zo'n duizend gulden per jaar. Het collegegeld gaat omhoog met 2 pro cent van 2750 tot 2805 gulden, in de zo geheten aanvullende beurs wordt daar voor een compensatie gegeven. Ouders met een inkomen tot 60.000 gulden kun nen makkelijker een beroep doen op de wet tegemoetkoming studiekosten, hiervoor is volgend jaar 50 miljoen gul den extra uitgetrokken. Werken inkomen De modale werknemer ziet zijn koop kracht minder snel stijgen dan in 19S8. Weliswaar stijgen de lonen sneller dan de inflatie, maar er zijn voor het eerst sinds enkele jaren weer lastenverzwa- ringen. Dat komt door hogere pre mies voor zieken fondsverzekerden en particulier verze kerden. Daarnaast stijgen de premies voor sociale verze keringen. Zie onder het hoofdstukje gezondheidszorg. Niet iedereen kan een koopkrachtverbe tering tegemoet zien. Alleenstaande ou deren met een aanvullend pensioen van ongeveer 40.000 gulden gaan er licht op achteruit. Ook gehuwde ouderen met een aanvullend pensioen van ongeveer 50.000 gulden zullen minder te besteden ^derl/a-.. OMETEfi Annemarie Jorntsma (VVD) Minister van Economische Zaken Evenwichtig, betrouwbaar, ambitieus, saai. Wim Kok oogt zeiden bevlogen: de artikelen over hem evenmin. Kok is vooral praktisch ingesteld. Met Visies koop je geert boodschappen, denkt hij. PvdA-stokpaardjes worden door hem alleen bereden als ze haaibaar zijn. En volgens critici zelfs dan niet. Maar ondertussen gaat hei goed met het land en zijn er nauwelijks politieke problemen. En zolang de voorspoed voortduurt, blijft dat zo. OPO Rotterdams Dsgblad'KvW RS Van het ene pretmlnisterie naar het andere: De oud-mimster van verkeer en jj' waterstaat wil vooral leuke dingen. Veel contact met de captains of 5 1 industry bijvoorbeeld. Op EZ kan ze haar hart ophalen. Jorritsma geldt tj, als optimistisch, daadkrachtig en ambitieus. Op Verkeer en waterstaat vielen de resultaten wat tegen. Ze geldt nog steeds ais de belangrijkste troef van de VVD voor het premierschap. \GPQ Rotterdam» Dagblad XvW RS e*AND ERQ O.OME7> hebben. Het nieuwe belastingstelsel gaat pas in 2001 in, maar enkele maatre gelen gelden al in 1999. De huidige eer ste belastingschijf wordt in tweeén ge knipt Over de eerste 15.000 van de be lastbare som geldt een wat lager tarief (35,75 procent) en over de volgende 33.000 gulden geldt het tarief van 37,05 procent. Van deze maatregel profiteren de mees te belastingplichtigen gemiddeld 195 gulden. Lage inkomens hebben daar meer aan dan hoge. Het gezinsinkomen van tweeverdieners profiteert daar ui teraard dubbel van. Deze maatregel compenseert de verhoging van de ecot ax (de extra belasting op huishoudelijk energieverbruik). Enkele groepen krijgen een specifieke lastenverlichting: de ouderenaftrek gaat omhoog, evenals de zelfstandigenaf trek. Er komt een aftrek voor de buiten gewone lasten voor chronisch zieke kin deren. Werkgevers krijgen een fiscaal voordeel bij de kosten die ze maken voor onderwijs, kinderopvang en laagbetaal den. De exacte bedragen en tarieven die hiermee gemoeid zijn, worden pas later dit jaar bekend. Daarnaast wil staatssecretaris Ver meend voorkomen dat vermogenden nog snel profiteren van mogelijkheden om de belasting te ontwijken, voordat in 2001 het nieuwe belastingstelsel wordt ingevoerd. In 1999 zullen ze niet langer 4000 gulden van hun inkomen kunnen aftrekken als vooruitbetaalde rente. De kostenaftrek voor aandelen die zijn be taald met geleend geld, wordt beperkt. Oud of jong, elke werknemer krijgt van af volgend jaar het recht op deeltijdar beid. Ook wit het kabinet sparen voor verlof bevorderen via CAO's of persoon lijke regelingen. Er komt een recht op zorgverlof als kinHpren of andere naas ten ziek zijn. Als u nu een Melkert-baan heeft, dan maakt u kans op verbetering. Het kabi net gaat 'doorstroombanen' maken, die wat hoger gekwalificeerd zijn dan de Melkert-banen en ook beter betaald. Er komen in vier jaar tijd 20.000 gesubsidi eerde banen bij, Bent u nu werkloos dan moet u erop re kenen dat de overheid u nog meer ach ter de broek gaat zitten om u aan het werk te krijgen. Werklozen van 57,5 jaar en ouder moeten in de toekomst een aangeboden baan accepteren. Dit geldt met voor mensen di<- nu a! deze leeftijd hebben bereikt. Voor werkgevers wordt het aantrekkelijker een oudere werkne mer in dienst te nemen. Om te voorko men dat bedrijven oudere werknemers in de WW parkeren, worden onderne mers die zich hieraan bezondigen aan gepakt met strafpremies, Bij de sociale werkplaatsen moeten ex tra banen komen zodat meer mensen met een handicap aan de slag kunnen. Het kabinet wil er in 2002 zo'n vier- tot vijfduizend extra realiseren. De uitke ring van WAO'ers die in een sociale werkplaats werken, wordt voortaan met hun loon verrekend. Socialeondersteuning Werkloze allochtonen die hier langer wonen en de Nederlandse taal niet be heersen, krijgen verplichte inburge- ringscursussen entaallessen. Gehandicapten die hun huis moeten la ten aanpassen of behoefte hebben aan vervoer, kunnen meer geld tegemoet zien van hun gemeente. Het budget gaat met 225 miljoen omhoog. Bijstandsge rechtigden kunnen bij hun gemeente gemakkelijker een beroep doen op de bijzondere bijstand voor onvoorziene uitgaven als een kapotte wasmachine of een schoolreisje van de kinderen. Gezondheidszorg Er gaat weer wat veranderen in het zie kenfonds. Was u net gewend aan de ei gen bijdrage van maximaal 200 gulden per jaar, vanaf 1 januari verdwijnt 'ie weer. In ruil daarvoor gaat de vaste (no minale) premie met 110 gulden per jaar omhoog tot 356 gulden. Met de komst van de eigen-bijdrageregeling was deze nominale premie juist omlaag gegaan. De inkomensafhankelijke ziekenfonds premie gaat omhoog van 1,2 naar 1,55 procent. De AWBZ-premie stijgt ook: van 9,6 naar 10,25 procent. De toegangsbijdrage voor thuiszorg (55 gulden per jaar) vervalt. Ook voor de consultatiebureaus wordt deze bijdrage afgeschaft. In ruil daarvoor gaat de vaste premie met 18 gulden per jaar omhoog. De eigen-bijdrageregeling in de thuis zorg blijft gewoon bestaan. Enkele geneesmiddelen, zoals eenvou dige pijnstillers die nu ook al zonder re cept bij drogist of apotheker te koop zijn (Paracetamol bijvoorbeeld), worden per 1 januari niet meer vergoed. Deze mid delen komen in de vrijwillige aanvullen de verzekering terecht. Artsen moeten 'zuiniger en zinniger' ge neesmiddelen voorschrijven om te voor komen dat de kosten de pan uitrijzen. Artsen moeten ook letten op de prijs van middelen en niet onnodig dure prepara ten voorschrijven. Reizen en verkeer Het gaat volgend jaar nog niet in, maar u kunt zich er nu al op voorbereiden dat u vanaf2001 geld moet betalen om per au to tydens de spitsuren via de snelweg de vier grote steden binnen te komen. Het tarief wordt waarschijnlijk 7 gulden per auto. De verwachting is dat de kans op files dan met zo'n dertig tot veertig pro eent afneemt. Naast rekeningrijden ko men er mogelijk ook betaalstroken, als aanvulling op het rekeningrijden. Bewoners van de grote nieuwbouwwij ken (de zogeheten Vinex-wiikerfl krij gen waarschijnlijk een chipkaart waar mee ze korting kunnen krijgen op het gebruik van onder meer de taxi. Deze oplossing is gevonden nu het openbaar vervoer in de Vinex-wijken niet rijdt op het moment dat de woningen worden opgeleverd. De chipkaart zal als eerste worden ingevoerd in drie Vinex-wijken: bij Utrecht (Leidsche Rijn), Groningen en Almere. Er komen extra treinen in de spits op de trajecten tussen Dordrecht, Amsterdam. Amersfoort en Amsterdam- Lelystad. De benzme-acdjns gaat niet omhoog. Dat kan pas als de accijns in de buurlan den ook stijgt. Natuur en milieu De aanschaf van energiebesparende ap paraten in plaats van energieverslinders wordt voortaan beloond. De koper van een 'groene' wasmachine krijgt een kor ting die de moeite waard is, aldus de ver antwoordelijke minister Pronk. In juli komt er een lijst van energiezuinige ap paratuur waarvoor de maatregel geldt. Het wordt waarschijnlijk via de energie- distributiebedrijven geregeld. De ecotax gaat volgend jaar omhoog met een kleine drie cent per kubieke meter gas en ongeveer 2 cent voor een kilo- watt-uur elektriciteit. Een gemiddeld gezin gaat daardoor 75 gulden meer be talen. Ook het water wordt iets duurder door verhoging van de grondvvaterbelas- ting en de milieubelastingen. In totaal is een doorsnee huishouden in 1999 100 gulden meer kwijt aan gas, water en licht. Misschien wordt het tijd over te stappen op duurzame energie: zonne- of windenergie. Het kabinet begint vol gend jaar een campagne om het gebruik daarvan aan te moedigen. Om de uitstoot van CO. te verminderen, wordt de maximum toegestane snelheid op de wegen in de Randstad terugge bracht naar 100 kilometer per uur van 's ochtends zeven tot 's avonds zeven. Bui ten de Randstad gaat een maximum snelheid van 120 kilometer per uur gel den. De tuinders vinden een hogere gasreke- ning in de bus. Zij moeten meer betalen voor het stoken van de kassen. Veiligheid Wie op het platteland woont, loopt vol gend jaar meer kans een politieagent te gen te komen. De achterstanden in het landelijk gebied worden ingelopen bij de verdeling van de extra agenten. Ook komt er meer politie beschikbaar voor werk op ongunstige tyden. Hun arbeids tijden worden flexibeler, zodat agenten beter zijn in te zetten in de nacht. Alternatieve straffen worden bevorderd. Als u op 1 januari of daarna te snel rydt, krijgt u een hogere acceptgiro dan op 31 december. De boetes en transacties van justitie gaan omhoog met tien procent. Nederlanders die in het buitenland in de cel belanden kunnen meer dan vroeger rekenen op de steun van de ambassa des. De diplomaten zullen zich inzetten om de moeilijke situatie van de gedeti neerden zoveel mogelijk te verlichten. Ditjes en datjes Als de behandeling door Tweede en Eerste Kamer niet te lang op zich laat wachten, kunnen homo's al in 1999 echt met elkaar gaan trouwen. Ook de adop tie van Nederlandse kinderen door een homopaar wordt geregeld. De omroepbijdrage wordt misschien geschrapt. Hiervoor in de plaats komt dan een belasting voor de kosten van het publieke omroepbestel. De tarieven voor overheidsdiensten gaan omhoog. Het is wel al bekend hoe veel dat moet opleveren, maar niet om welke bedragen het gaat. Daar staat te genover dat de overheidsloketten langer open zullen blijven. Gek op gokken? U kunt vanaf 1 janua ri 2000 helemaal niet meer terecht in 'laagdrempelige' gelegenheden als snackbars, discotheken en sportkanti nes. Het verbod geldt al vanaf 1 januari 1999, maar eigenaars hebben een jaar de tijd om hun gokautomaten weg te halen. Gek op roken? De accijns op sigaret ten en shag gaat volgend jaar net als in 1997 en 1998 met 15 cent omhoog. Els Borst (D66) Minister van De nestor van het hele stel, 66 jaar. Werd vier jaar geleden gezien als wonderdokter, maar dat beklijfde met. Kende echter ook geen politieke problemen: Kamer wil met te hard aanschoppen tegen zo'n aardige vrouw. Maar Borst krijgt het nog zwaar, ook al krijgt ze extra geld. De wachtlijsten groeien nog, de prijzen van geneesmidddelen vliegen de pan uit en de zorg kent personeelsgebrek. GPD Rotterdam» DagblKtKv'A'.ftS

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 7