Prinsjesdag 98 17tf De kenniseconomie is nog ver weg Tijd voor beslissende slag tegen de werkloosheid Hoofdpunten Zwangerschap uit ziektewet Aantal WAO'ers neemt weer toe Hogere WAO is bizarre gedachte Duw in de rug voor starters Tegenvaller in gasinkomsten Lokale lasten dit jaar gedaald Oudere werklozen worden verplicht baan te accepteren i Raad van State: Forse kritiek op milieubeleid Strop van zeven miljard door de eeuwwisseling Voor elke nieuwe weg een stuk groen ergens anders dams Dagblad Sociale Zaken De uitvoering van sociale zekerheid wordt geprivati seerd om meer mensen aan het werk te krijgen en de kosten te drukken Honderd miljoen gulden wordt vrijgemaakt voor voor lichting om dc arbeidsomstan digheden op de werkplek te verbeteren - Financiën Er komen extra investerin gen: onderwijs (1.8 miljard voorde komende vier jaar), mi lieu en infrastructuur (2 mil jard), politie en justitie {0.75 miljard), specifiek werkgele genheidsbeleid (950 miljoen), specifiek inkomensbeleid (0,75 miljard) en zorg (2.2 miljard). Het financieringstekort komt in 1999 uit op 1,3 procent van het Bruto Nationaal Pro duct. waarschijnlijk even hoog als dit jaar. Economische Zaken Economische Zaken trekt tot 2006 1,2 miljard gulden uit voor regionaal beleid voor de drie noordelijke provincies. Failliete ondernemers moe ten makkelijker opnieuw kun nen beginnen. De regering wil af van het stempel 'mislukt'. Landbouw •380 Miljoen gulden voor agra risch natuurbeheer, ontwikke ling van natte natuur m bij voorbeeld de Zuid-Hollandse Delta en het aankopen van na tuurgebieden. •5 Miljoen voor herstructure ring verouderde glastuinbouw. Staatssecretaris Verstand van So ciale Zaken wil het bevallings-en zwangerschapsverlof uit de Ziek tewet halen. „Het is geen ziekte," zei de bewindsvrouw in een toe lichting op haar Begrotingsbrief Emancipatiebeleid 1999. Ver stand weet nog met precies hoe ze haar plan gaat uitwerken. Ze ver moedt dat het zwangerschapsver lof wel enige relatie met de Ziek tewet zal houden. Het verlof wordt gefinancierd via de Ziekte- wetprcmie5. Ook het beroep op de arbeidson geschiktheidsregelingen stijgt weer. Vorig jaar nam het aantal ar beidsongeschikten toe met 9.000 tot 865.000. Dat aantal komt neer op 9.6 procent van de beroepsbe volking. Ook het ziekteverzuim loopt na een flinke daling in de af gelopen jaren niet meer terug (4,6 procent in 1997). Het kabinet wil het aantal WAO'ers verminderen door hen vaker te keuren. Staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken vindt het voorstel van het CDA om de WAO-uitke- ring weer te verhogen tot het ni veau van vóór de WAO-ingreep van 1993 bizar. Het CDA wil dat al le WAO'ers weer recht krijgen op een uitkering van 70 procent. Dat zou overigens pas moeten gebeu ren als het aantal arbeidsonge schikten fors is gedaald. Volgens Hoogervorst maakt dat laatste het CDA-voorstel tot een loze belofte. Het kabinet wil zich er sterk voor .maken dat nieuwe bedrijven makkelijker uit de startblokken komen. Bovendien moeten ze soe peler kunnen doorgloeien. On dernemers die uiteindelijk in een faillissement zijn beland moeten 'meer mogelijkheden krijgen om opnieuw te beginnen. Minister 'Jorritsma van Economische Za ken stelt voor 1999 dat een voort durende aanwas van nieuwe en jonge bedrijven nodig is voor de groei van de werkgelegenheid en ;de vernieuwing van de economie. Deze groep neemt 40 procent van de totale banengroei voor zijn re kening. Ondernemers die een keer failliet zijn gegaan moeten ook makkelijker opnieuw kunnen beginnen. De regering wil af van het stempel dat deze onderne mers 'mislukt' zijn. De sterk gedaalde olieprijzen van de afgelopen tijd leveren een for se strop op voor het kabinet. Om dat de aardgasprijzen gekoppeld zijn aan de ontwikkeling van de olieprijs, komt er ruim 1 miljard gulden minder in de schatkist dan waarop in de Vooijaarsnota nog gerekend was. In de Voor jaarsnota was de raming voor de aardgasinkomsten in 1999 nog 4.8 miljard gulden. Dat is nu bijge steld tot 3,72 miljard gulden. Dinsdag 15 september 1998 Paars heeft voor de komende twaalf jaar 25 miljard gulden gereserveerd voor het versterken van de Ne derlandse economie. Het grootste deel gaat naar de harde infrastructuurprojecten: wegen en spoor. Er is twee miljard beschikbaar voor de economie van de 21-ste eeuw, wanneer de welvaart zal worden verdiend met hoogtechnologische kennis en elek tronische dienstverlening. Is dat genoeg? Vier des kundigen geven hun mening. illustratie Edith Buenen Door Maurice Wilbrink Henk Sol, hoogleraar Systeemkun- de aan de TV Delft „Elektronische dienstverlening is nog zo nieuw, dat de overheid wel betrokkenheid móet tonen. Er zouden allerlei voorbeeldprojec ten moeten komen om die nieuwe economie te ontwikkelen. Maar de overheid mist creativiteit en ze stelt te weinig geld beschikbaar. Twee miljard is mets. In de nieuwe economie ontwikkel je diensten door slim om te gaan met informatie. Een voorbeeld. Je staat je 's morgens te scheren en je apparaat gaat stuk. Via Internet bekijk je even welke apparaten er worden aangeboden, kiest er een uil en betaalt 'm elektronisch. Je wilt het snel hebben, maar je moet de hele dag voor je bedrijf op pad. Dus laat je het apparaatje bezor gen by de benzinepomp waar je eind van de middag toch al even moet tanken. Technisch is zoiets al heel goed te doen. Maar het moet georgani seerd worden. De overheid en het bedrijfsleven zouden dit samen kunnen oppakken, maar er ge beurt vrijwel niks. Als je je de economie van de vol gende eeuw probeert voor te stel len dan moetje aan meer denken dan het bestellen van een product via het Internet. De nieuwe dien sten ontstaan op de knooppunten van de informatie. Maurice de Hond, directeur van Internet Competence Network (ICON) „Ondernemers, ambtenaren, poli tici kijken je aan alsof je Chinees spreekt, als je ze uitlegt wat de virtuele economie betekent. Wat zou het goed zijn als Wim Kok zich elke dag even op het Internet bewoog, er zou echt een wereld voor hem open gaan. Je begrijpt de virtuele werkelijk heid pas, als je er geweest bent. In de VS heeft Microsoft een Inter netdienst, die heet Car Point. Twee procent van alle nieuwe en gebruikte auto's in de VS worden via Car Point verkocht. Dat is mo menteel al goed voor 280 miljoen dollar. En dat is nog maar het be gin! De elektronische handel, Ë- commerce, neemt nu per maand tien procent in volume toe. De overheid heeft in 1995 de am bitie uitgesproken dat Nederland op dit terrein voorop moet lopen. Daarna is er driejaar stilstand ge weest. En het regeerakkoord van Paars-2 is uiterst teleurstellend op dit vlak. Nergens m die tekst krijg je het gevoel dat zich technologi sche ontwikkelingen voor doen. die sneller gaan dan enig andere technologische ontwikkeling in de geschiedenis. Ik pleit er al een tijd voor dat alle bedrijven en alle huizen worden aangesloten op een glasvezelnet werk. Dat is een betere investe ring dan die Betuwelijn. Internet moet ook goedkoper worden. In Finland en IJsland wordt veel van het Internet gebruik gemaakt. Dat zijn niet toevallig landenwaar je voor een vast bedrag zoveel lo kaal kunt bellen als je wilt. Ferd Crone, Tweede-Kamerlid voor regeringspartij PudA „Het is verklaarbaar dat er meer geld naar wegen en spoor gaat dan naar glasvezel. De harde in frastructuur is nu eenmaal erg kostbaar. En voorop staat: er is al tijd geld te weinig. Maar het gaat niet zozeer om de hoogte van de bedragen. Het zal nog moeite kos ten om de beschikbare miljarden uit te geven. Zijn er wel genoeg projecten? Kunnen we genoeg goede mensen vinden? Het is wel zo dat we wat betreft de kenniseconomie een achterstand moeten inlopen. En Maurice de Hond heeft gelijk als hij zegt dat er een elektronische revolutie aankomt. Alleen zijn conclusie deel ik niet: hij wil de Betuwelijn schrappen en met dat geld heel Nederland van glasvezel voor zien. Maar is dat de kabel waar we op wachten? Wat wordt de Inter- net-verbinding? De telefoonka bel. de tv-kabe!, het elektriciteits net? Of zonder kabel het net op, met je laptop-computer en GSM? Veel beter is het als de overheid zorgt voor standaardisering van systemen en decoders, waarop de investeerders zich kunnen rich ten. De overheid kan nu wel ko lossale bedragen in een netwerk stoppen, maar niemand weet of dat wel zo'n goede investering is. Die twee miljard voor de kennis economie zijn in de ogen van som migen dan te weinig, een paar jaar geleden was hiervoor nog hele maal niks gereserveerd. Pim Pollen, algemeen directeur van adviesbureau CBE Consul tants „Ons op compromissen gebouwde poldermodel verhindert dat we in grijpende maatregelen kunnen nemen. Er moet een dramatische stap worden gezet in de richting van de kenniseconomie. Twee miljard voor de komende twaalf jaar is niks. Twintig miljard, dat zou in de richting komen. Er is de komende tien jaar 180 miljoen beschikbaar voor het op zetten van technocentra, waar hoogwaardige apparatuur klaar staat voor studenten die nu nog les krijgen aan een dertig jaar ou de draaibank. 180 Miljoen! Dat is net zoveel alb het hele seholings- geld van Shell-Nederland. Strooi gedurende tien jaar 180 miljoen met een zoutvaatje over ons land, en niemand die iets merkt. Computers in de klas, ook zo iets. Straks hebben we één verouderde computer per tien, vijftien kinde ren. Je gaf vroeger toch ook niet één pen aan tien kinderen? Een computer is een werkinstrument. In de VS krijgt iedere scholier in het beroepsonderwijs een compu ter. Nederland is helemaal niet in staat om de slag naar de kennis economie te maken. Er is een schrikbarend tekort aan goed op geleide mensen. We zitten met te veel slecht opge leide mensen, het onderwijs is volstrekt verkokerd. Zelfs oplei dingsinstituten van het bedrijfs leven staan half leeg. Op het mo ment dat er andere eisen aan onze economie zuilen worden gesteld, dan zijn wij niet flexibel genoeg. Nederland is ontzettend kwets baar." M Inlster De Vries zoekt oplossingen voor de knelpunten op de arbeidsmarkt. Foto Jaap Rozema/ Rotterdams Dagblad De lokale lasten voor gezinnen en bedrijven zijn dit jaar gedaald. Dat is vooral te danken aan de honderd gulden lastenverlichting per huishouden (de zogehe ten Zalmsnip) die de regering aan de gemeenten heeft overgemaakt. Dat blijkt uit het onderzoek naar de lokale lasten dat staatssecretaris Vermeend (Financiën) en minister Peper (Binnenlandse Zaken) vandaag naar de Twee de Kamer hebben gestuurd. Lokale lasten zijn de heffingen van alle overheden behalve het rijk. In het rapport staat dat de Zaimsnip elk jaar aan de gemeenten zal worden gegeven. Vanaf het jaar 2000 staat het de gemeenten vrij om te bepalen op welke wijze ze de lastenverlichting aan de burgers doorge ven. De meeste gemeenten hebben gekozen voor een ver laging van de Onroerende Zaakbelasting. Eén op de drie gemeenten heeft de honderd gulden in minde ring gebracht op de reinigingsheffing. De totale opbrengsten van de lokale heffingen bedra gen dit jaar bijna 11 miljard gulden. Dat betekent een daling met 1,8 procent ten opzichte van vorig jaar. De daling komt vooral door de Zalmsnip. Ook de af schaffing van gemeentelijke en provinciale milieule ges heeft eraan bijgedragen. De lokale lastendruk is voor gezinnen met 645 miljoen gulden afgenomen. Het bedrijfsleven profiteerde met 149 miljoen gulden aan lagere lasten. De grote tanefsverschillen in de OZB zijn door de nieuwe financiële verhoudingswet opnieuw afgenomen. Door de gunstige economische si tuatie is meer dan ooit de tyd rijp om een beslissende slag te slaan tegen de werkloosheid en de af hankelijkheid van uitkeringen. Beide zijn nog steeds veel te hoog. Minister De Vries en de staatsse cretarissen Hoogervorst en Ver stand van Sociale Zaken en Werk gelegenheid schrijven dat in hun Sociale Nota 1999. Volgens hen draagt een grotere arbeidsdeelname niet alleen bij aan dc versterking van de econo mie en de sociale samenhang in de samenleving, ze helpt ook te voorkomen dat er knelpunten op de arbeidsmarkt ontstaan. Die laatste dreigen vooral in de 'knel- belt', die loopt van de Randstad over Noord-Brabant naar Lim burg. De afgelopen vier jaar is de werk gelegenheid in Nederland sterk gegroeid. Als ook kleine baantjes worden meegeteld zijn er 624.000 mensen extra aan de slag geko men. Maar bij vrouwen, ouderen, laagopgeleiden en allochtonen i*. de arbeidsdeelname nog veel te laag. Van de Nederlandse mannen tus sen de 25 en 54 jaar werkt 90 pro cent. Dat is zelfs meer dan in de Verenigde Staten. Maar in de leef tijdsgroep tussen de 55 en 64 heeft slechts 31 procent een baan. Dat is twee keer zo laag als in de VS en ook beduidend minder dan het gemiddelde in de Europese Unie. Om de arbeidsdeelname verder te verbeteren wil het nieuwe kabinet voortgaan op de weg die door het vorige is ingeslagen. Het wil loon matiging bevorderen door lasten verlichting, de instroom in de so ciale zekerheid beperken en de uitstroom bevorderen. Daarnaast komen er 20.000 nieuwe Meikert- banen. Ook scholing en het verge makkelijken van de combinatie zorg en arbeid moeten ervoor zor gen dat een groter aantal perso- De meeste maatregelen uit de So ciale Nota zijn al bekend uit het regeerakkoord. De belastingher ziening die in 2001 plaatsvindt, gaat gepaaid met het invoeren van een arbeidskorting. Daarvan profiteren vooral de laagbetaal den. De maatregel stimuleert de overstap van uitkering naar be taald werk. De uitvoering van de werkne mersverzekeringen WAO en WW wordt geprivatiseerd. De uitvoe ringsinstellingen mogen elkaar gaan beconcurreren. Het kabinet verwacht dat ze dan beter hun best doen uitkeringsgerechtigden aan de slag te helpen. Uitvoeringsinstellingen, sociale diensten en arbeidsbureaus zul len vanaf 2001 gaan samenwer ken in Centra voor Werk en Inko men (CW1). Ook die maatregel moet er voor zorgen dat uitke ringsgerechtigden sneller een baan vinden. Het beoordelen of iemand recht heeft op een uitke ring geschiedt door het CWI. Het blijft daarmee een overheidstaak. De Sociaal Economische Raad, waarvan minister De Vries tot voor kort nog voorzitter was, had voorgesteld om deze zogeheten claimbeoordeling ook te privatise ren. Maar tijdens een toelichting op de Sociale Nota noemde De Vries de kabinetsplannen een be gaanbare weg.Als ik ervan over tuigd was dat dit onbegonnen werk was, was ik er niet aan be gonnen." Om de combinatie van arbeid en zorg te vergemakkelijken komt er een kaderwet, waarin allerlei ver lofregelingen (ouderschapsverlof, loopbaanonderbreking) op elkaar afgestemd worden. Onderdeel van de wet is het recht op deeltijd werk. Van dit recht kan geen ge bruik gemaakt worden als zwaar wegende bedrijfsbelangen zich daartegen verzetten. Voor de soci ale werkvoorziening is in het re geerakkoord 200 miljoen extra be schikbaar gesteld. Het kabmet trekt in deze regeer periode 750 miljoen uit voor inko mensbeleid. Dat geld is onder meer bedoeld voor extra huursub sidie en byzondcie bijauind. Vooruitlopend op de belastingher ziening in 2001 komt er volgend jaar al 500 miljoen beschikbaar voor verbetering van de koop kracht van de laagstbetaalden. Die stijgt daardoor in 1999 met 1 tot 1.5 procent. y Den Haag Werklozen ouder dan 57,5 jaar worden in de toekomst verplicht een aangeboden baan te accepteren. Dit staat in de sociale nota die vandaag door minister De Vries van Sociale Zaken en Werk gelegenheid wordt gepresenteerd. Terwijl het aantal bijstandgerech tigden de afgelopen tien jaar is afgenomen (naar 483.000 in 1997), steeg het aantal WWers fors. Vorig jaar hadden 335.000 personen een WW-uitkering. Dat is weliswaar 75.000 minder dan in het topjaar 1994, maar wel tweemaal zoveel als in 1990. In het regeerakkoord werd al gesproken over een mogelijke sollicita tieplicht voor oudere werklozen. Met de verplichting een 'passende baan' te accepteren gaat het kabinet een stap verder. Nu is het nog zo dat personen ouder dan 57,5 jaar van de sollicitatieplicht zijn vrijge steld. De nieuwe maatregel geldt alleen voor nieuwe gevallen. Cijferaar, mooiprater en vleesgeworden bestuurder. Klaas de Vries heeft het uitstekend voor met de mensheid, maar verliest zijn eigen positie nooit uit j het oog. Met die eigenschappen zal hij dan ook niet echt in de 1 problemen komen, Hij moet de I WW privatiseren, het aantal WAO'ers I weer omlaag krijgen en de uitgaven in de sociale zekerheid verder terugdringen. Maar Klaas slaat zich er wel doorheen. \GPQ Rotterdam* Dagblad Gerrit Zalm (VVD) Minister van Financiën Nog gewoner dan Kok, een West- Friese jongen verdwaald in Den Haag. Uitvinder van de Zalm-norm: wie ab minister meer geld wil dan q afgesproken, krijgt een tik op de vi nge rsI s deso ndanks populair, -g want het financieringstekort daafde razendsnel. Het koffertje met de Miljoenennota werd door hem ooit de Kamer ingedragen alsof het de Europacup was. Of het mooie weer aanhoudt, hangt af van economische groei. (gPD Rotterdams DagbludKvW HS Is -T ''Q |S-OME7ï* Een typische bestuurder, met weinig benul van landbouw. Havo Apotheker treedt daarmee moeiteloos in de voetsporen van voorganger Van Aartsen. Verschil: Apotheker neet te kunnen luisteren. Vraag is of dat voldoende is om de voor hem onbekende Haagse slangenkuil en de erfenis van Van Aartsen (varkenssanermg) te overleven. OPD Rotterdams DagbladKvW flS Dc suggestie van het kabinet dat het de komende ja ren de groei van de COruitstoot zal ombuigen naar een daling, kan Paars 2 op grond van het aangekon digde beleid met waarmaken. Dat zegt de Raad van State m het advies over de Miljoenennota 1999. Ook vindt de Raad, zoals zij ook vorige jaren steeds advi seerde. dat het kabinet meer voorrang zou moeten geven aan het terugdringen van het financieringste kort (het verschil tussen rijksinkomsten en -uitga- ven). De raad constateert dat de bestrijding van milieuver vuiling weliswaar effect heeft, maar dat de uitstoot van CO, nog steeds groeit. Volgens de raad is een da ling van die uitstoot alleen te bereiken met een dras tische verandering in het consumptie-, distributie- en productiepatroon, ook al omdat de technische mo gelijkheden voor een beperking van de Cö.-uitstoot beperkt zijn. Nog los van de vraag of'voor zo'n drasti sche verandering in de samenleving voldoende draagvlak is, wordt daar door het voorgenomen be leid in ieder geval niet in voorzien, aldus de Raad van State. De raad verwijst in dat verband naar de voorgestelde energieheffingen. Die komen voornamelijk voor re kening van gezinnen, die volgens de raad hun ge drag nauwelijks kunnen aanpassen. De grote ener gieverbruikers in het bedrijfsleven worden echter vanwege hun economische betekenis juist ontzien. „Uit mdieuoogpunt is dit inconsistent," aldus de raad, „De financiële prikkel wordt niet gehanteerd waar hij stellig wel zou werken en wel gehanteerd waar hij vee! minder werkt." De vooruitzichten op milieugebied blijven volgens de raad dan ook somber en zij vindt dat de regering er goed aan doet zich bij het formuleren van de kan sen op succes terughoudend op te stellen. Zoals dat al bij een reeks eerdere Miljoenennota's het geval was vindt de Raad van State dat het kabinet het huidige gunstige economische tij te weinig gebruikt om het financieringstekort te verminderen. Waar het kabinet bij een jaarlijkse economische groei van 2,25 procent uitgaat van een financieringstekort van 1 procent in 2002, adviseert de raad naar begrotings evenwicht te streven. Vooral in het eerste jaar van Paars 2 (1999) geeft het kabinet echter meer uit dan het bezuinigt. Het loopt daardoor volgens de raad, te gen de achtergrond van de onzekere situatie in Rus land en Azië, het risico te weinig over te houden om de eigen tekortdoelstellingen te halen. Minister Jorritsma is zeer bezorgd over de vrijblij vendheid waarmee veel landen en organisaties met het milleniumprobleem omgaan. Er dreigt voor Ne derland een schade van zeven miljard gulden, zegt zij in de toelichting op haar begroting. De computeruitval die zal optreden als gevolg van de overgang van 1999 naar 2000, zal ertoe leiden dat twintig procent van de bedrijven twee maanden zal stilliggen. Dat betekent dat het nationaal inkomen in 2000 1,1 procent lager zal uitvallen dan zander mil lenniumprobleem. Het lagere nationaal-inkomen be tekent een schade van zeven miljard gulden. Deze schade is inclusief de negatieve effecten uit het buitenland. Het Centraal Planbureau publiceert ko mend voorjaar een onderzoek naar de gevolgen van het millenniumprobleem. De bank ING Barings heeft het schadebedrag becij ferd. Daarbij is uitgegaan van een gematigd positief scenario, Het zoeken naar gekwalificeerde vutters, wachtgelders en studenten om het probleem te lijf te gaan, heeft inmiddels 13.600 gegadigden opgeleverd. De tewerkstelling van al deze mensen is nog onvol doende op gang gekomen. Tijdens een toelichting op haar begroting zei Jorrits ma: „Op 1 januari 2000 ga ik in ieder geval niet vlie gen. En ik ga ook niet naar de wintersport uit angst dat ik in een stoeltjeslift vast kom te zitten. Ik heb er ernstige zorgen over of de problemen op tyd zijn op gelost." Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij zal er de komende jaren voor zorgen dat de hoe veelheid en kwaliteit van de natuur niet veTder af neemt. Daarvoor is de komende vier jaar 380 miljoen gulden beschikbaar. Staatssecretaris Faber wil dat stadsuitbreidingen, nieuwe wegen en andere bouwprojecten de komende jaren geen nieuwe hypotheken op de natuur leggen. De bouwers moeten de aantasting van het groen compenseren. Het extra geld, dat ai in het regeerakkoord was voor zien, zal zij gebruiken voor de aankoop van gronden in de zogeheten Ecologische Hoofdstructuur (een aaneengesloten lint van natuurgebieden), voor na tuurbeheer door particulieren en voor de natte na tuur (moerassen). Een ander belangrijk punt voor het ministerie van Landbouw zijn de herstructureringen van de ver schillende agrarische sectoren. De varkenshouderij en glastuinbouw zijn er al mee begonnen; de pluim veehouderij, de melkveehouderij, de akkerbouw en de fruitteelt werken er aan. Voor de aanpak van de varkenshouderij is de komende vier jaar 320 miljoen gulden beschikbaar, voor de glastuinbouw45 miljoen gulden. De overheid zal deze herstructurering met geld en beleid ondersteunen, maar de verantwoorde lijkheid ligt in eerste instantie bij de boeren en tuin ders zelf, vindt minister Apotheker. Ook de Nederlandse visserij loopt tegen de grenzen van het milieu aan, vindt staatssecretaris Faber. Daarom zal ook deze sector moeten werken aan ver duurzaming Als de visstand te veel achteruitloopt, zuilen er vangstbeperkingen moeten komen. Ook zal er meer energie gestoken worden in vangstmethodes die minder slecht zijn voor het milieu dan huidige methodes." Apotheker en Faber zien het als een belangrijk doel om te zorgen voor een leefbaar platteland in de vol gende eeuw. Belangrijk is dat het daarbij niet alleen meer om landbouw gaat, maar ook om natuur en re creatie. Het ministerie bezuinigt het komende jaar 50 mil joen gulden. Dit gebeurt onder andere door de rijks bijdrage aan de Landbouwuniversiteit Wageningen (LUW) met vijf miljoen gulden te verminderen. Ook is er tien miljoen gulden minder beschikbaar voor al lerlei subsidieregelingen en zal er in plaats van der tig miljoen gulden per jaar voor het Groene Hart maar twintig miljoen te besteden zijn. Dit hoeft vol gens Apotheker niet tot knelpunten te leiden. Verder wordt er bezuinigd op de kosten van landinrichting en natuurbeheer en op de apparaatskosten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 9