ïi, Dijk bij Trekkade schuift w I 01 itöïiersai'is mi Vlaardingen moet bij provincie aan de bel trekken voor hulp Het el Is gelegd' Begroting Schiedam is vertraagd Te zompig voor eerste paal in vroege 'wadi' D66: laat oppositie meepraten over de bezuinigingen g~yKM&feTI]MO g KONIJNENPUK BAttMjHTjRr Schiedam tegen geluid icherm bii nieuwe Van Gend Loos Natte «etser Mislukte babbel Bomen waaien om Inbraak woning «§r S weken voor 28,- a Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement.* Of bel gratis Rotterdams Dagblad Sf% Donderdag 17 september 1998 X ui Waterweg Door Ben van Haren en Jan Rozendaal Vlaardingen De dijk aan de Trekkade in Vlaardingen schuift. Vanmorgen om half vijf heeft de gisteren weer inge stelde dijkbewaking dat geconstateerd. Daarop is meteen het actieteam van politie, brandweer en gemeente bijeengeroe pen. Ook zijn over een lengte van enkele tientallen meters ge lijk zo'n duizend zandzakken tegen het dijkliehaam gelegd om de dijk te versterken. De oorzaak van de problemen is dat de dijk als gevolg van de hoge waterstand van de afgelopen da gen in de Vlaardingse Vaart is gaan verweken. Een woordvoer der van de gemeente verwijst naar de zandkastelen die kinde ren op het strand bouwen en waarvan kabbelende golven steeds wat zand weghalen. De boerderijen ten noorden van Vlaardingen in de Holierhoeks- epolder zijn gewaarschuwd. Als de dijk bezwijkt stroomt de Vaart leeg m die polder. Tegen elf uur vanmorgen meldde Aussen dat de situatie 'weer on der controle' was. Maar de (be perkte) dijkwacht blijft nog wei een tijdje in dienst. Volgens de ge meentewoordvoerder zijn er eerst een paar droge dagen nodig voor dat de dijkbewaking defitief naar huis kan worden gestuurd. Pompen De waterstand in de Vlaardingse Vaart van dit moment speelt geen rol bij het schuiven van de dijk. De waterstand was vanmorgen vroeg -38 centimeter, normaal Delflandspeil is 40 centimeter NAP. Gistermiddag ontstonden er op eenswei problemen met het water in de Oude Haven. De sluis bij de Galgkade bleek door een techni sche storing niet meer open te kunnen. Omdat de Oude Haven tot het randje toe vol was, kon er geen water meer vanuit de Vaart worden geloosd. Het water kon immers niet door de sluis via de Buitenhaven naar de Waterweg worden afgevoerd. Vanaf dat moment is met het oog op de nog te verwachten regenval de dijkbewaking weer ingesteld. De ambtenaren van de gemeente- Ijjkde dienst Stadswerk, dat bin nen de stadsgrenzen het waterbe heer voor Delfland verzorgen, vonden aanvankelijk geen gehoor bij het hoogheemraadschap na klachten over een niet-functione- rende sluisdeur. Voor reparatie hadden ze bij het hoogheemraad schap geen tijd en een antwoord op het verzoek vanuit Vlaardin gen om zo snel mogelijk extra pompen naar de sluis te dirigeren, liet Delfland lang onbeantwoord. Daardoor zijn grote stukken van de kades langs de Vlaardingse Vaart verweekt geraakt en was ook vannacht extra dijkbewaking noodzakelijk. In Delft was men zo druk in de weer met de Haaglan den, dat Vlaardingen werd verge ten Loco-burgemeester Roijers heeft uiteindelijk commissaris van de koningin Leemhuis moe ten inschakelen om de zaak in be weging te krijgen. Doordat ingrijpen van hogerhand is uiteindelijk vannacht toch door Delfland een noodvoorziening aangebracht bij de defecte sluis. Grote pompen waarop vier pijpen met een diameter van zo'n vijftig centimeter zijn aangesloten, zor gen nu voor de overstort van wa ter uit de Oude Haven naar de Buitenhaven. Ci-hiorfam BW) 97.iaria Rotterdam/Schiedam De ge meente Schiedam heeft een be zwaarschrift ingediend tegen een geluidsscherm dat bij het nieuwe distributiecentrum van Van Gend Loos aan de Kiotoweg op het Rotterdamse bedrijventerrein Noordwest moet worden ge bouwd. Schiedam vindt het scherm niet passen in het lande lijk karakter van de omgeving. Het metalic scherm met gebogen vorm - 370 meter lang en 5 meter hoog - zou gebouwd moeten wor den langs de grens van het bedrij venterrein. dat via een 45 meter brede groenstrook vier meter naar beneden afloopt richting Schiedams grondgebied. Vanwe ge de herinrichting van het ge bied rond de Schiehaven, ver huist Van Gend Loos van de Westzecdijk naar het bedrijven terrein Noordwest. Op de nieuwe plek in de noordoostelijke punt van het bedrijventerrein komt een distributiecentrum van 12.500 vierkante meter. Het geluidsscherm moet ervoor zorgen dat de bewoners die op en kele tientallen meters van het ter rein op de Schiedamse Broekkade wonen, geen overlast ondervin den van de Cs nachts) m- en uitrij dende wagens. De bewoners zijn van tevoren geïnformeerd over de plannen. Vanuit de informatie avonden waren er al signalen dat ook zij bezwaren hadden tegen de komst van een geluidsscherm. De termijn om bezwaren aan te teke nen is vandaag gesloten. Voordat de bouwvergunning kan worden afgegeven is een wijzi ging van het bestemmingsplan nodig. In de noordpunt van de Oost Abtspolder is de grens tus sen het bedrijventerrein en het gebied met recreatieve bestem ming iets noordelijker gelegen dan in het oude bestemmings plan. Het distributiecentrum wordt de twintigste van Van Gend Loos m Nederland, en 1 -uoort in groot te tot de top drie, j e nieuwe vesti ging is weliswaa kleiner dan de huidige loods a* n de Westzeedrk (18.000 meter), maar de ruimte is uiteindelijk efficiënter ingericht. Volgens nieuwbouwcoördmator R. Baars van Van Gend Loos is de verhuizing wel nadelig voor het bedrijf, omdat de wagens nu meer last van de files zullen heb ben. „Het Rivium was beter ge weest als locatie. We hebben het wel onderzocht, maar het bleek uiteindelijk geen mogelijkheid. Ook een locatie op Zuid heeft geen zin, omdat 75 procent van onze klanten aan de noordkant zit." Schiedam Een 27-jarige Vlaar- dinger wilde gisterochtend geen natte voeten krijgen toen hij op het fietspad in bet Schiedamse Hargapark op een grote plas wa ter stuitte. De man week uit en maakte een keurig bochtje door het gras. Dat was tenminste de bedoeling. Maar de man ging met fiets en al kopje onder in de naastgelegen sloot. Hij had het laagje kroos voor gras aangezien. Hij bereikte veilig de kant, maar zijn fiets was spoor loos. Die heeft de politie later op- gedregd. I, étfik Tril Tm iyi IB Vlaardingen—Een 82-jarige vrouw heeft een diefstal kunnen voorko men door resoluut optreden. De Vlaardingse had gisterochtend een onbekende jonge vrouw in haar woning aan de Prank van Borselenlaan binnengelaten. Zij vroeg of ze even naar het toilet mocht. De jonge vrouw had echter meer interesse in de handtas van de be woonster. Daarop zette de kranige Vlaardingse de indringster haar huis uit. Er was nog niets wegge nomen. Vlaardingen—Door de harde wind afgelopen dagen bleven een aan tal bomen niet meer overeind. Op deWilhelminasingel viel gisteren een boom om die drie geparkeer de auto's zwaar beschadigde. Op het terrein van het seouti^gcen- trum Leemsterlandhoeve werden een boom en een lantaarnpaal door de wind geveld. De brand weer heeft de wegen weer vrij ge maakt. Vlaardingen —In een woning aan de Domburghoeve werd woens dagavond rond een uur of zeven ingebroken. De inbrekers kwa men de woning binnen door een raam aan de achterzijde van de woning te verbreken. Ze namen verschillende goederen mee. Door de lichtkoepel op hetdakterrasvan het gisteren geopende kinderdagverblijf Honki-Ponk aan de Piersonstraat in Schiedam, kijken enkele kinderen naar de drukte In de hal. Foto Freaubocnant/Roei Dijkstra Schiedam 'Het was geen eitje' en het 'ei is gelegd', Dat waren gistermiddag enkele voor de hand liggende opmerkingen van de sprekers na de officiële ope ning van kinderopvang Honki- Ponk aan de Piersonstraat in Schiedam-Nieuwiand. Het opval lende gebouw van twee miljoen gulden heeft namelijk de vorm van een gebroken ei en werd ont worpen door de stadsarchitect van Schiedam René Meere. In september 1997 ging de eerste paal voorde nieuwbouw de grond in. Daar gingen enkele jaren van bakkeleien aan vooraf. Hoe zou de pedagogische visie van Hon ki-Ponk nu het beste vertaald kunnen worden in de bouwkun dige vorm van het gebouw. De nieuwe vestiging oogt uiteinde lijk als een dorpspïeintje met huisjes er omheen. De locaties van de Stichting Kinderopvang Honki-Ponk aan de Parkweg en aan de Burgemeester Honnerla- ge Gretelaan zijn inmiddels op geheven. Alle groepen zijn ver huisd naar de nieuwbouw waar totaal 72 kindplaatsen zijn gerea liseerd. De stichting heeft daarnaast nog vestigingen aan de Sehiedamse- weg en aan het Nijhoffplein. Per dag biedt Honki-Ponk aan in to taal 146 kinderen een plaats. Dit betekent in de praktijk dat 334 kinderen opvang genieten bij de ze stichting. In het nieuwe pand aan de Piersonstraat worden kin deren in groepen van 0 tot 4 jaar ondergebracht. De zogenoemde verticale indeling. Doorgaans be tekent dit dat twee leidsters zor gen voor twaalf kinderen in ver schillende leeftijden, waaronder drie baby's. Een baby kan in prin cipe totdat ïuj naar school moet onder de hoede van dezelfde leid sters bl(j ven. Zie ook pagina 13: Ritme en res pect belangrijk voor Honki- Ponk Schiedam De gemeente Schie dam loopt achter met het opstel- len van haar begroting voor 1999. Dit zou volgens wethouder A. G. Wiegman van financiën komen doordat de verschillende gemeen tesectoren te laat hun eigen be groting hebben ingeleverd. Normaal krijgt de gemeente de verschillende begrotingen ruim voor de zomervakantie binnen. „Zodat het college van burge meester en wethouders in de maanden mei, juni en juli al een eerste analyse van de begrotingen kunnen maken in voorbereiding van de algemene begroting in sep- tember.Ditjaarhebbenwezepas eind augustus onder ogen gekre gen," zegt Wiegman. Zo'n eerste analyse is volgens de Wethouder hard nodig, omdat vrij- l .wel alle acht sectoren altijd tekor- ten hebben. „Als we ze dan beter .bekeken hebben, blijkt vaak dat er in de begrotingen dubbeltellin gen zitten. Of dat er bijvoorbeeld \potjes niet gebruikt zijn. En op "sommige plekken kan het mis- 1 schien een tandje minder." Abonnee Service Informatie over bezorging van de krant: 'r> v 19.00 u. zaterdag van 15.O0 tot 16.30 uur Telefoon: 01 0-4004 444 Wiegman ervaart het als een pro bleem dat hij nu als wethouder van financiën minder tijd heeft om de tekorten op te lossen. „Het moet nu allemaal veel sneller door de vertraging die we hebben op gelopen. De begroting moet na melijk eind september klaar zijn." In november moet de begroting door de gemeenteraad worden be sproken. 13 Miljoen Geluiden in het stadhuis dat de gemeente te maken krijgt met een tekort van dertien miljoen gulden doet Wiegman af als een 'mooi verhaal'. „Het college heeft door alle vertragingen nog niet eens alles geteld. Voorlopig heb ben we een gat van acht miljoen. Degene die dat zegt, is verder dan wij. Eind deze maand weten we waar we staan." De wethouder is overigens weinig onder de indruk van de schriftelij ke vragen van de Socialistische Partij. Gisteren heeft de SP in een brief aan het college van burge meester en wethouci gevraagd waar de jaarrekenir ;,r 1997 blijft. De rekening, du nan- ciële resultaat over het aiguupen jaar laat zien, had allang voorge legd moeten zijn aan de raadsle den, aldus de SP. Vóór 15 septem ber moet het namelijk worden voorgelegd aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. „Giste ren is de jaarrekening via de post richting alle raadsleden gegaan," aldus Wiegman vanmorgen. Door Ben van Haren Vlaardingen Het eerste nieuwe koopwoningenproject in de West- wijk in Vlaardingen loopt vertra ging op. Wethouder K. van der Windt gaf gistermiddag in de Planciusstrdat onder zeer grote belangstelling wel het officiële startsein voor de bouw van 66 hui zen van Bouwfonds Woningbouw, maar aan het slaan van een hei paal kwam hij niet toe, De over vloedige regenval had de bouw grond zo onstabiel gemaakt, dat de heistelling hierop niet veilig in werking gesteld kon worden. Wel kroop Van der Windt, in ha gelwit spatvrij tenue, aan boord van een hijskraan. Hij lichtte daarmee het doek van een bord dat op de bouwplaats de omvang van en de medewerkers aan het eerste 'Groene Westwijk'-project vermeldt. Aansluitend werd het gebruikelijke eerste paalvuur- werk ontstoken. „We hebben met een vroegtijdige wadi te maken," vertelden de wet houder en directeur M. A Jelier van het Bouwfonds aan de samen gestroomde kopers van de huizen. Een 'wadi' is een strook groen met ondiepe greppels en kleine verla gingen in de bodem, die zorgen voor de afvoer van regenwater van daken. Het Bouwfonds heeft zo'n systeem van natuurlijke wa terafvoer in dit project opgeno men. Het idee komt van de ste denbouwkundige Teun Koolhaas, die wees op de milieuvoordelen. Er kan zic'n pen bijzondere bio toop ontwikkelen en het regenwa ter gaat niet via het riool naar de Comedian Marc begeleidde de stoet kopers van de bouwplaats naar het dienstencentrum West. Foto Roel Dijkstra waterzuivering maar komt recht streeks in het stelsel van open wa ter in de Westwijk waaruit bij voorbeeld HydroAgri put voor 2ijn fabricageproces. Het milieu heeft ook op andere wijze aandacht gekregen m de door het Haagse architectenbu reau Roeleveld Sikkes ontworpen woningen. „We bouwen duur zaam. De milieubesparende maat regelen stijgen hier ver uit boven de rijkseisen. Ook zijn op eenvou dige wijze aanpassingen mogelijk voor bijvoorbeeld mindervalide bewoners," zei Jelier. Aannemer Hijbeek uit Zwijn- drecht, met wie het Bouwfonds bij elkaar zes jaar heeft gewerkt aan dit plan, zal overigens pas met de bouw kunnen beginnen als de ge meente Vlaardingen de bouw plaats -waarschijnlijk met extra zand - zo stabiel heeft gemaakt dat zonder gevaar de heimachine zijn werk kan verrichten. Over on geveer een jaar is de oplevering van de huizen gepland. Comedian Marc begeleidde giste ren de kopers, die via loting zijn aangewezen. Hij ging voorop tij dens de wandeling van de bouw plaats naar het dienstencentrum West. waar hij na de officiële toe spraken op originele wijze aan staande buren met elkaar in con tact bracht. Wethouder Van der Windt felici teerde de kopers met hun keuze voor „de vernieuwde Groene Westwijk. waar ongeveer negen honderd nieuwe huizen worden gebouwd rond een nieuw centrum met een nieuwe basisschool en kinderopvang". Hij attendeerde erop dat nu na vele jaren de wp te maken krijgt met instroom van bewoners in plaats van vertrek. Van het Bouwfonds kreeg hij geld in het vooruitzicht gesteld voor kunsttoepassmg in de Westwijk. Ecii deel hiervan, vijfduizend gul den, moet bestemd worden voor kunst in de toekomstige 'wadi'. verantwoordelijk te maken voor de totstandkoming van een slui tende begroting." Dit zou wat de nieuwbakken oppositiepartij be treft kunnen door alle fracties de concept-begroting op te sturen waarin de laatste prioriteiten en keuzes nog niet zijn gemaakt. Dat gebeurt dan pas als alle partijen hun ideeën daarover hebben aan gereikt. Behalve dat het college op déze manier wellicht de financiële pro blemen gemakkelijker de baas wordt, hoopt D66 dat dit ook bij draagt aan een positieve ontwik keling van de Vlaardingse cul tuur. De afgelopen jaren stonden coalitie en het grootste deel van de oppositie lijnrecht tegenover elkaar, wat er vier jaar geleden zelfs toe leidde dat de oppositie de vergaderzaal verliet halverwege Vlaardingen D66 in Vlaardingen vindt dat de hele gemeenteraad zo snel mogelijk moet worden be trokken bij het opstellen van de begroting. De tweemansfractie die sinds de gemeenteraadsver kiezingen van maart geen deel meer uitmaakt van de coalitie, vindt dat ook de oppositie moet worden betrokken bij het dichtspijkeren van de begroting. D66 gaat er daarbij op voorhand vanuit dat er ondanks de achttien miljoen-operatie van de afgelopen jaren. Vlaardingen opnieuw 'een fors structureel tekort' voor de kiezen krijgt als er niet wordt in gegrepen. DG 6 voert een aantal redenen op: „Omdat de coalitie slechts steunt op een kleine meerderheid (19-16, red.) en omdat wij er voor pleiten de gemeenteraad als geheel meer Neem nu een proefabonnementop Rotterdams Dagblad en oritvan (6 weken i/oor slechts ƒ28,-) Naam: .Voorl: m/v Adres: .Nn .L i Postcode: Ptaats: .j. Telefoon: (i.vjn. controle bezorging) Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3O CO VB Rotterdam JtrfÊtK 3 ll8||

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5