12 Volop vermaak bij nieuw CS Steun voor P+R-plaatsen 'De Splintereen toren met vele gezichten Provincie wil betere controle op radioactief schroot in haven Uit woede over piastijden naar provinciale politiek OBR: Legoland bovenop station als 'basistrekker' n Chemisch afval hoopt zich op "1 Klachten over Stena-schip afgenomen Verdeeldheid over Adviesraad Defecte trein Mfiaififli 3li; ifiïfIS Stakingspost op Cinderellabeurs RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Donderdag 17 september 1998 1**<P s'tSZ*} 4'^j /4^"" r*^° Rotterdam Legoland als basistrekker, met daarnaast een kindertheater of een kinderbioseoop. Het is - naast de kanto ren en woningen die er komen - allemaal mogelijk bovenop het nieuwe Centraal Station in Rotterdam. Verder bordurend op het thema amusement voor de jeugd zou er ook nog een poppenmuseum of - theater kunnen komen en ook een Disneystore, gespecialiseerde speelgoedzaken, McDonald's, een limanadesaloon en een pannen koekenhuis horen tot de moge lijkheden. Deze thematische aanpak wordt Tamilyworld' genoemd. Voor de ouderen zou een nieuw casino als basistrekker kunnen dienen, met daarnaast 'entertainment', een combinatie van dineren en thea ter. Vermaak, kortom, voor de la tere uren van de dag. Mogelijkheden Het Ontwikkelingsbedrijf Rotter dam heeft op een rijtje gezet wat de mogelijkheden zijn van het Centraal Station en omgeving, er van uitgaande dat het daar straks 24 uur per dag een en al bedrijvig heid moet zijn. En wetend dat straks de Hogesnelheidslijn in Rotterdam stopt en de reistijd naar Schiphol terugbrengt tot twintig minuten. Dat trekt nog meer mensen naar het treinstation. Mensen met RotterdamBij de DCMR Milieu dienst Rijnmond zijn afgelopen maand minder klachten binnen gekomen over de stank die de veerboten van Stena line veroor zaken. In augustus klaagden achttien mensen, in april van dit jaar nog 73 mensen. De dalbg komt door dat Stena Line het uitlaatsysteem van de snelle veerboot Stena Dis covery heeft aangepast. In totaal zijn er in augustus 1135 stankklachten binnengekomen bij de DCMR Milieudienst Rijn mond. Dat zijn er bijna honderd meer dan in diezelfde maand vo rig jaar. Het aantal klachten ge meten over de maanden januari tot en met augustus nam vergele ken met het vorige jaar af met bij na honderdzestig. De stankover last in de maand augustus werd voornamelijk veroorzaakt door een veevoederbedrijf in Berg- sehenhoek, landbouwactiviteiten tussen Spijkenisse en Hellevoet- sluis en het kunstmestbedrijf AgroinPemis. Rotterdam De toekomst van de Adviesraad voor het Centrum staat in oktober ter discussie in de gemeenteraad. Het collegevoor stel komt erop neer de huidige si tuatie te handhaven. De voor naamste taak blijft dan het advi seren van het gemeentebestuur over kwesties die het Centrum aangaan. Op het gebied van werk, welzijn en veiligheid mag de adviesraad subsidies toekennen. Voor het overige heeft en krijgt de advies raad, als het aan het college ligt, geen bevoegdheden zoals de deel gemeenten die hebben. De adviesraad, die deze week haar standpunt heeft bepaald, wil meer. Zij wil haar taken uitge breid zien met het dagelijks be heer over de buitenruimten en het beheer over de financiën daar van. Verder wil deze raad dat haar adviezen standaard worden opge nomen in stukken van gemeente lijke diensten aangaande het Cen trum. Uitbreiding van elf naar dertien leden staat ook op het ver langlijstje, evenals een formele beschikkingsbevoegdheid over de subsidies. Nu beslist de advies raad maar beschikt de gemeente raad. Er is wel overeenstemming tussen beide partijen over het feit dat de adviesraad net als de deel raden, gekozen moet worden. Ko mend voorjaar, gelijk met de ver kiezingenvoorde, ïovinctale Sta ten, kunnen Cent imbewoners nun stem uitbrengen. Rotterdam Het treinverkeer tussen Den Haag HS en Rotter dam CS neeft vanmorgen enige tijd vastgezeten. Een defecte trein vlak voor station Delft vas de boosdoener. Als alternatief wer den de reizigers over het Hof plein-lijntje vervoerd, wat zo'n 40 minuten langer duurde dan nor maal. haast, maar ook met mensen die moeten wachten en aan wie in die tijd wat geboden moet worden. Wat daarbij de mogelijkheden zijn, staat in het deze week ver schenen rapport 'Rotterdam CS, verkenning van het programma'. Een verkenning dus, want het staat allerminst vast dat er een Legoland of een casino komt. Het rapport geeft de richting aan waarin plannen ontwikkeld moe ten worden. En meldt dat de na druk moet liggen op vier begrip pen, aangeduid als het gemelde Familyworld, Rotterdam Experi ence (casino e.d.), Traffic Theater en Cultuurparei. Bij het Traffic Theater moet wor den gedacht aan twee uitgangs punten: voorzieningen voor de haastige bezoekers voor wie op de begane grond winkeltjes voor snelle aankopen moeten zijn, en voor de reiziger die wat meer tijd heeft. Voor hem of haar moet op 'een verhoogd niveau' een rusti ger verblijf mogelijk zijn met 'een daarbij passend voorzieningen aanbod'. Bij het begrip Cultuurparel moet aan iets totaal nieuws voor Rotter dam worden gedacht. Het is iets wat Rotterdam nog niet kent, maar zich mogelijk binnen vijf tien jaar kan aandienen'. Meer concreet: een opera, een muziek theater, een bijzonder museum, een schouwburg 'of iets derge lijks'. Samengevat: een 'totaal-uit gaanscentrum'. De ruimteverdeling boven en in het Centraal Station is als volgt: voor werken is er circa 200.000 vierkante meter kantoorruimte, voor wonen komen er ongeveer 1UOO woningen en voor 'urban en tertainment' 100.000 vierkante meter oppervlakte. Bij dit laatste moet gedacht worden aan detail handel, horeca en genoemde at tracties als opera en Legoland. Verder zouden er 5000 parkeer plaatsen moeten komen. Per jaar zullen 50 miljoen mensen gebruik maken de de voorzienin gen, denken de plannenmakers. En dat leidt weer tot werk voor 10.000 a 12.000 mensen. Want niet uitgesloten wordt dat er ook nog eens huisvesting vcor di verse vormen van onderwijs en 'kennisinstituten' komt, zoals een 'World Knowledge Center' (We reld Kennis Centrum). In het rapport wordt verder gewe zen op het belang van goede aan sluitingen met de binnenstad, waartoe een vernieuwd Kruis plein wordt gerekend. Maar er moeten ook goede wandelroutes naar Coolsingel en Karei Door manstraat komen, met als ver trekpunt een vernieuwd Stations plein. De meer definitieve plannen wor den begin 1999 op papier gezet. Er zijn eerder al plannen voor het CS geopperd. Er wordt bijvoorbeeld gedacht een een enorm winkel centrum, onder het station. Uitbreiding P+R plaatsen Aantal Aantal parkeerplaatsen nu in 2010 Een P+R parkeerplaatsen vignet staat in 2010 voor meerdere pariteerplaatsen. Schiedam Centrum Vijf3lulzen Schiedam Nietnvland Vlaardingen Holy Zestienhoven Berkel Rodenrijs Beikel Noord Wilgenpias Kralingsc Zoom Csptóeabrug Alexander Capelle Slotlaan CapelleDeTerp Schenkel SL Franciscus Krimpen a/d Ussel Nessetande 730 450 535 114 252 101 97 63 1000 250 50 3000 46 190 120 3000- 980 535 114 252 101 97 63 250 lombardljen 88 Beverwaard Victor Hugo weg Ridderkerk Oosten dam 40 Stadion Feyenoord Sllnge 440 Camisselande Knooppunt Benelux Spijkenisse Heemraad 78 Rotterdams Dagblad/PL,FS/B<on' Nota P+Rvoorneflingen en Transferia Charlolssepoort Rhoen 44 Poortugaai 87 Hoogvliet 304 Zalmplaat 76 Spijkenisse Centrum 187 Spijkenisse De Akkers 186 4.190 Totaal Door Peter Louwerse Rotterdam„Duizelingwekken de getallen." Portefeuillehouder verkeer en vervoer J.H.A. van den Muijsenberg van de Stadsre gio Rotterdam was zelf ook on der indruk van de rigoureuze maatregelen die worden voorge steld in de nota 'P+R-vooraenin- gen en transferia', „Poeh," ver volgde hij. „Dat vraagt een gede gen werkplan." Het leek even of de Rotterdamse wethouder er zelf door was overvallen. De Stadsregio heeft inderdaad grootse plannen met de Parkeer en Reisvoorzieningen. In het jaar 2010 moeten er bijna 25.000 van die parkeerplaatsen zijn aan de stadsranden. Dat zijn er 18,750 meer dan nu. Verder komt er een betere bewegwijzering Met alle voorstellen, inclusief die voor fietsvoorzierdngen, is een bedrag van 218 miljoen gulden gemoeid. Dat geld moet worden opgebracht door Rotterdam, de omliggende gemeenten en het rijk. Verder hoopt de Stadsregio ook te putten uit opbrengsten van rekeningrijden. Gisteren sprak de commissie verkeer en vervoer van de Stadsregio over de plannen. Veel regiobestuur ders waren tevreden over het voornemen om het aantal P+R- plekken te verzesvoudigen, en toonden zich bereid om daar zo nodig aan mee te betalen. „Wij onderkennen de noodzaak van voorzieningen die bevorderen dat de automobilist overstapt op het openbaar vervoer," zei de Schiedamse wethouder A. Wieg man. „Dan is het logisch om dat de co-financieren. „Als we par keerterreinen hebben aan de rand van de stad, kunnen we het verkeer in de stad tegengaan. Dan hoeven we ook minder par keerplekken in de stad aan te leggen." Zijn Vlaardingse ambtsgenoot A. Kool schaarde zich achter dit standpunt. Hij zag de nota van de Stadsregio als een welkome blik in de toekomst.Je kunt er je beleid voor de komende jaren op afstemmen meende hij. Het Capelse raadslid P.P.J. Doodkorte is minder te spreken over de ambitieuze plannen van de Stadsregio. „Waarom zouden wdj investeren iri een voorzie ning die vooral wordt gebruikt door mensen van buiten onze ge meente," vroeg hij. Volgens Doodkorte worden de Capelse P+K-stations nauwelijks be zocht door CapeUenaren „want die stappen direct op de metro". Mensen die wat verder van de metro vandaan wonen en een maal in de auto zijn gestapt gaan, in de visie van Doodkorte, niet meer met het openbaar vervoer. .Als je in de auto zit, en je bent eenmaal op reukafstand van het centrum van Rotterdam, dan rijd je door," stelde hij. De Capelle- naar liet blijken zeer gehecht te zijn aan zijn heilige koe. Ook al duurt een treinreis naar Amster dam slechts een uur, dan nog zit Doodkorte liever drie uur in de auto, zo onthulde de D66'er. Hij heeft ook bezwaar tegen het om vormen van Kralingse Zoom tot een transferium (P+R-terrein met extra voorzieningen zoals winkels). „Met zo'n transferium creëren we een extra probleem," vindt hij, 1rAls je daar publieks trekkende functies neerzet, krijg je toeloop van auto's. Kijk maar naar het parkeerterrein bij de Oosterhof op een meubelzon dag" Ambtenaar Klink van de dienst Stedebouw en Volkshuis vesting legde uit dat een transfe- riura niet bedoeld is om automo bilisten aan te trekken, maar slechts voorzieningen heeft die het comfort van forenzen verho gen, zoals een boodscnappenser- viee. De commissie ging in meerder heid akkoord met de aanbevelin gen uit de nota. Door Tonny van der Mee RotterdamIn het jaar 2000 moet op de locatie 'Timmermans* in de Aert van Nesstraat een unieke kantoortoren staan. Een toren die niet zozeer schittert door de bij naam, 'de Splinter', als wel door het bijzondere ontwerp en de filo sofie erachter. Het heet een Multi Identity Tower te zijn. Iedcc etage heeft een ei gen identiteit. Het resultaat is een 'sculptureel' gevormde toren met 'uitsteeksels' en 'inspringen'. Dit prestigieuze, architectonische hoogstandje moet de volgende pa rel op de Rotterdamse kroon van de 21ste eeuw worden. Het lijkt bijna ondenkbaar om op de plek waar nu nog een sober ge bouw staat, dat jarenlang het on derkomen van kantoorboekhan del Tim was en waar een bedden winkel al maandenlang uitver koop houdt, een moderne kan toortoren neer te zetten. De ruim te tussen de gebouwen van Rot terdam Building en Mees Pierson is immers slechts 26 by 26 meter groot. Met passen en meten wordt daarbinnen een ranke toren van twintig verdiepingen (70 meter hoog, met in totaal 6800 vierkante meter kantoorruimte) neergezet, die naar de top toe smaller wordt. De ontwikkelaars zyn al sinds eind 1994 bezig met het project. Alleen de onderste verdiepingen zitten vast aan de panden van de buren. Voor de rest staat de toren 'los'. In New York en Tokyo staat deze bebouwingsvorm bekend onder de naam 'slivef (splinter): hoge, naaldvormige woon- en kantoortorens met kleine luxueu ze etages. Eigen karakter In Rotterdam gaan de ontwikke laars echter een stapje verder. De samenwerking tussen projectont wikkelaar Development Coordi nation uit Deventer, architect W. de Bruijn en makelaar De Mik Be- drijfshuisvestingen, heeft geleid tot het concept Multi Identity To wer. Elke etage heeft zowel aan de binnen- als de buitenzijde een ei gen karakter. Zo is bijna elke kantoorvlcer an ders ontworpen. De ene verdie ping heeft eep dakterras, de ande re terugspringende, glazen hoek- partijen. De 'uitknaging' op de zestiende en zeventiende etage oogt het meest spectaculair. De kantoorruimte is daar verlengd met een ruimte die zes meter uit de toren puilt. Zo 'zweeft' de huur der op zestig meter hoogte in het luchtledige boven de Aert van Nesstraat. Daarnaast krijgt e1' huurder een etage met eig^i voorzieningen. Bij het verlaten van de lift dus geen gezamenlijke, openbare toiletten of gangen, De Splinter, een unieke kantoortoren in de Aert van Nesstraat, moet medio 2Q00 klaar zijn. Illustratie Rolf Stelwagen maar direct de 'huiskamer' of re ceptie van het kantoor. Daardoor kan de huurder zijn persoonlijke stempel op de eigen etage druk ken. „Nagenoeg elke etage heeft een ander uiterlijk," zegt architect W, de Bruijn. „In een normaal verza melgebouw zijn alle verdiepingen hetzelfde en is een bedrijf een van de vele." Zeker in de binnenstad gaan kleinere bedrijven op in de anonimiteit van de grotere be drijfsverzamelgebouwen. Die kenmerken zich volgens Raayma- kers als 'eenheidsworsten', waar in alle voorzieningen gedeeld moeten worden met de andere ge bruikers van de etage of het pand, en iedereen schuil gaat achter de zelfde, nietszeggende gevel. En tegenwoordig willen bedrijven zich juist onderscheiden van de rest. „Iedereen wil het gevoel heb ben: dit is mijn eigen verdieping," aldus makelaar A de Mik. Directeur A. Raaymakers van De velopment Coördinaten: ,AIs je naar de markt kijkt, zie je dat de huurder behoefte heeft aan kleine ruimtes met een eigen identiteit. En meerdere gebruikers beteke nen dus ook meerdere identitei ten." 'Splinter5 Voor de kleinere ondernemers biedt de nieuwe kantoortoren dan ook uitkomst. In 'de Splinter' be staat de mogelijkheid om zich te onderscheiden. Raaymakers: .Al les is gericht op de klant. Een ei gen ruimte, eigen uitstraling en exclusiviteit." 'De Splinter' laat zich misschien het best omschrijven als een kan toortoren die vergelijkbaar is met het woondomein van Sharon Sto ne in de film 'Slivef, in combina tie met huiskamerachtige 'pent- offices' zoals het onderkomen van Alexis Colby in de serie Dynasty. Maar dan in hartje Rotterdam. De toekomstige huurders zijn be drijven zijn die het moeten heb ben van uitstraling en exclusivi teit, zoals bijvoorbeeld de financi ële dienstverlening, advocaten, notarissen, makelaars en recla mebureaus. Het niveau van de huurprijzen in de toren, die onge veer 30 miljoen gulden gaat kos ten, ligt dan ook tegen 'de boven kant van de markt'. Natuurlijk ontbreken de moderne snufjes niet in de toren. Neem al leen al het volautomatische par- keersysteem in het gebouw. Via een afstandsbediening en chip kaart wordt de auto bij binnen komst in de centrale hal vanzelf geparkeerd in een continu draai ende auto-carrousel, die over twee verdiepingen plaats biedt aan 22 auto's. De ontwikkelaars hopen binnen enkele maanden te kunnen beginnen met de sloop van het oude gebouw. Daarna wordt eerst een staalskclet neer gezet, waaraan monolieten platen worden gemonteerd. Daarbij be ginnen de bouwers bij de top, waarna ze naar beneden werken. De hele bouw van de toren moet zo'n 12 tot 14 maanden duren. ,JVIedio 2000 moet de toren er ge woon staan," zegt Raaymakers. „Met een typische Rotterdamse styl: strak en eigenzinnig." Rotterdam Bij Jewo Metaal, het grootste schrootbedrijf in de Rot terdamse haven, komt jaarlijks 25 tot 30 maal een radioactieve partij metaalafval aan. Die partijen wor den opgemerkt dankzij continue detectie. In de Rotterdamse haven gaat het in negentig procent van de geval len om meldingen van materiaal dat radioactiviteit heeft van na tuurlijke oorsprong. Dat zyn de len van installaties uit bijvoor beeld de olie- en gaswinning, de kunstmestindustrie en de petro chemie. De overige meldingen be treffen opgewekt materiaal, bij voorbeeld afkomstig uit zieken huizen. Hierbij gaat het onder meer om kobalt, uranium en plu tonium. Dit antwoordt het college van ge deputeerde staten op schriftelijke vragen van de PvdA-statenleden H. G. M. Hendrikx en J. M. Nor der. Die waren verontrust geraakt over berichten dat er geregeld ra dioactief schroot zou worden ge vonden. GS overweegt, alles overziende, om de controle op radioactieve stoffen verplicht te stellen, gekop peld aan een meldingsplicht. Het ministerie van Milieu is evenwel nog niet zo ver, blijkt uit de ant woorden. Die vindt de bestaande Kernenergiewet voldoende. Er komt desondanks overleg met het gemeentebestuur van Rotter dam en het ministerie. Daarom is al aan het rijk gevraagd wat die aan informatie heeft over radioac tief schroot in de Rotterdamse ha ven, Er zijn, zo valt in de antwoorden te lezen, in het Rijnmondgebied naast een aantal kleinere schroot- bedrïjven nog twaalf grote en middelgrote ondernemingen waa^ dit materiaal wordt ver- werxe.. Daarvan zijn er vier zo groot dat die met de provincie te maken hebben. Bij die vier komt ook alle overige schroot uiteinde lijk aan, want ze staan aan het ein de van het inzameltraject Van hieruit gaat het schroot per zee schip naar een smeltery. Drie van die vier bedrijven controleren continu de aangeboden partijen. Bij de overige bedrijven wordt slechts enkele keren per jaar ge constateerd dat schrootafval in meer of mindere mate radioactief is. Landelijk ontvangt de inspec tie Milieuhygiëne van het rijk twee a drie meldingen per week van sehrootbedrijven. Landelijk is het aantal meldingen steeds gestegen, maar de laatste jaren lijkt er een stabilisatie te zijn. Dat is te danken aan de conti nue detectie, met name van bui tenlandse partijen, verzekert Ge- deputerde Staten. In de vragen wordt gemeld dat voor het bezit van radioactieve stoffen, dus ook die in schroot, een vergunning nodig is, ingevol ge de Kernenergiewet. Hiermee wil de overheid regelen dat er zo min mogelijk radioactie schroot afval is. Als er nu radioactief schroot wordt gevonden, dan beslist de in spectie Milieuhygiëne wat er mee gebeurt. Meetal wordt het ver werkt bij ECN, KEMA of de CO- VRA. De controle is niet waterdicht. Er zijn risicovolle situaties te beden ken, aldus GS, als radioactieve bronnen niet worden opgespoord, bijvoorbeeld doordat er geen de tectie is of dat de apparatuur niet voldoende gevoelig is. Dan onder gaat de partij de gebruikelijke be handelingen zoals knippen, per sen en 'shredderen'. Rotterdam Woede over het be staan van vaste piastijden in som mige verzorgingstehuizen drijft de OuderenUnie 551 ertoe om deel te nemen aan de verkiezin gen voor de Provinciale Staten in Zuid-Holland. Volgens woordvoerster N. Over- ha. i, tevens gemeenteraadslid in Rotterdam, is het provinciebe stuur de plek om over het beleid in verzorgingstehuizen te praten. Daarom schrift haar partij zich in voor de verkiezingen in maart 1999. Overhand vindt het schandalig dat veel ouderen alleen op vaste tijden worden geholpen naar de wc te gaan. „Het kan je als familie gebeuren dat de verpleegster op haar horloge kykt en zegt: nee, hoor, over een half uurtje pas. Moeten die oude mensen dan nat op bed liggen?" Overhand is kwaad. „Een gedeti neerde kan plassen wanneer hij wil, maar als je je leven lang hard gewerkt hebt, mag je blij zijn dat je mag wanneer je moet." Overhand is in gesprek over een Anbo-vertegenwoordigster uit Al- blasserdam voor het lijsttrekker schap. De OuderenUnie 55+ gaat zelfstandig de verkiezingen in. Overhand ziet geen heil in een iijstverbinding met de AOV. „Met die partij wil ik niets te ma ken hebben," zegt ze. Rotterdam De Afvalverwerking' Rijnmond AVE) kan nog eèn week niet beschikken over een van de twee verbrandingsovens, voor chemisch afval. Het was de bedoeling dat de al een maand; buiten gebruik zijnde oven deze week weer in gebruik zou worden genomen. De oven werd vorige maand stil gelegd, nadat was gebleken dat de- uitstootvan dioxine de toegestane waarde overschreed. Een defect in de rookgasreinigmgsinstallatie. was hier de oorzaak van. Vanwege die defecte installatie moest de oven geheel buiten werking wor den gesteld. Omdat maar 50 procent van het chemisch afval kan worden ver werkt, blijft er per week ruim dui zend ton liggen. Voor de opslag maakt de AVR, naast haar eigen depot, gebruik van externe op slagplaatsen. De AVR verwacht nog zeker acht maanden nodig te hebben om de chemische afval berg weg te werken. De schade voor de AVR loopt volgens direc teur chemie A. Ruitenbeek in de miljoenen guldens. Rotterdam Niet zozeer de post zegels zelf, maar zaken die met postzegels te maken hebben zijn zaterdag 19 en zondag 20 septem ber te koop op de Cinderellabeurs in de statige ambiance van het Be lasting Douane Museum aan de Parklaan in Rotterdam. De beurs met als onderwerp 'de randgebie den van de filatelie' is gratis toe-' gankelijk en op beide dagen ge opend van tien tot vijf uur. De term 'Cinderella' wordt, naast back of het book', algemeen ge bruikt door postzegelverzame laars voor alles wat niet door de post uitgegeven postwaarde is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6