10 Raad: 'Parklane kan wel in tunnel 'Marco downloaden in twee uurtjes tijd' Burgemeester hoeft van profielschets niet per se links te zijn 'Minimumleeftijd voor houseparty's moet naar 18 jaar' Fractie PvdA en bewoners verrast met steun van VVD en D66 abelTV Telecom Ontevreden CDA-afdeling wil Van Yperen alsnog op lijst Discussie over verdeling politiesterkte uitgesteld Goede zorg voor chronisch zieken Twee maanden celstraf geëist tegen CP er Groot onderzoek geluidsoverlast Rotterdams Dagblad I I Vrijdag 18 september 1 Rotterdam Stichting Humam- tas Rotterdam en Holy- en Schie- Iandziekenhuis zijn twee van de vijfgenomineerden voor de Natio nale Commissie Chronisch Zie- ken-prijs 'Zorg in Beeld 1998', De andere drie kandidaten zijn de ge meente Eindhoven, de gemeente AJmelo en het Zorgcentrum Berchhiem te Bergum. De twee instellingen in deze regio hebben de reputatie goed voor hun zieken te zorgen. De vijf ge nomineerden kunnen tot het eind van het jaar een projectvoorstel indienen, dat zich richt op het ver beteren van de positie van men sen met langdurige gezondheids problemen. De jury zal in februari 1999 de ge meente of instelling met het beste projectvoorstel kiezen tot winnaar van de prijs 'Zorg In Beeld 1998'. De -winnaar ontvangt een bedrag van 100.090 gulden voor de uitvoe ring van een specifiek project en een groot bronzen beeld van de kunstenaar Theo Maekaay. RotterdamVoor de rechtbank m Rotterdam is gisteren twee maan den gevangenisstraf geeist tegen de 35-jarige Hagenaar S. M. die ervan wordt verdacht in 1996 op een bijeenkomst van CP'86 in Rotterdam geestverwanten te hebben aangezet tot discrimina tie. Ook heeft het voormalig CP- raadslid volgens justitie opgeroe pen tot vernietiging van politici. De zaak kwam in de openbaar heid na dagbladpublicaties van de opruiende teksten die M. als gast spreker op een bijeenkomst van rechts-extremisten in Rotterdam had afgevuurd, Hoewel het Open baar Ministerie en de politie op de hoogte waren van de bijeenkomst, grepen zij niet in. omdat het om een besloten, bijeenkomst zou gaan. Extremisten Onverwacht bleek een aantal journalisten zich tussen de extre misten te hebben gemengd. Op basis van krantenartikelen over M.'s uitspraken herzag justitie het standpunt en besloot hem te vervolgen. De bewuste kranten publicaties vormden gisteren een belangrijk deel van de bewijsvoe ring. De Hagenaar weigerde voor de rechtbank in te gaan op zijn uit spraken van 1996. Hij had tot de Tweede-Kamerverkiezingen na mens CP'86 zitting in de gemeen teraad van de Residentie. Hij ver klaarde zijn zwijgzaamheid met de mededeling dat hij in 1996 dacht dat de bijeenkomst in Rot terdam-Zuid besloten was. Zijn raadsman mr. B. Schadd ver baasde zich over het feit dat het Openbaar Ministerie de kranten artikelen gebruikt voor de bewijs voering tegen zijn cliënt. „Als de rechtbank deze gang van zaken toestaat, is het hek van de dam", zei hij. Schramm vorderde vrij spraak,De rechtbank doet op 1 ok tober uitspraak. Rotterdam - De DCMR. Milieu dienst Rijnmond gaat een groot schalig onderzoek doen naar de geluidsoverlast in het Rijnmond gebied, In het zogenoemde Delta plan Geluid neemt de DCMR de grootste geluidsbronnen In het gebied, verkeer, industrie, het spoorverkeer en de lucht- en scheepvaart onder de loep. Inmiddels is al duidelijk dat de meeste geluidsproblemen worden veroorzaakt door het wegverkeer. Daarom gaat de afdeling Milieu beleid van Gemeentewerken Rot terdam in het Deltaplan Wegver keer apart onderzoek doen naar geluidsoverlast en luchtverontrei niging veroorzaakt door het weg verkeer. De onderzoeken moeten uiteinde lijk leiden tot maatregelen om de overlast van geluid voor bewoners zoveel mogelijk te beperken. Daarnaast helpt het Deltaplan Ge luid inzicht te krijgen in de moge lijke gevolgen van een intensie ver gebruik van het bestaande ha vengebied en een eventuele aan leg van een tweede Maasvlakte. Het onderzoek wordt uitgevoerd in opdracht var» onder meer de provincie Zuid-Holland, de ver schillende gemeenten in het Rijn mondgebied en een aantal haven- ondernemingen. Verwacht wordt dat eind dit jaar de resultaten bekend zijn. Halver wege volgend jaar zouden de eer ste maatregelen van kracht moe ten weden. Door Kor Kegel Rotterdam De gehele gemeenteraad van Rotterdam vindt dat de Parklane via de Tjalklaan in een tunnel moet komen of 'verstopt' moet worden in een gelijkwaardig alternatief. Giste ren was de PvdA-fractie na drie uur debatteren verrast met de brede steun voor haar moties, waarin om een 'maximale in spanning' wordt gevraagd om de Parklane verantwoord in te passen. PvdA-raadsleden J.G.M. Peet en P.J. Au bert wisten zelfs bij de grootste oppositiepartij, de SP, handtekeningen te vergaren voor de moties. Verkeerswethouder Van den Muijsenberg kreeg de opdracht om in politiek Den Haag alarm te slaan dat zich een finan cieel knelpunt aandient. Een tun nel of iets dergelijks (een bak on der een 'opgetild maaiveld') zal miljoenen guldens duurder zijn. Van den Muijsenberg moet dat nu aankaarten, vindt de raad, met het oog op de komende begroting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Unanieme steun kreeg het PvdA- duo Peet en Aubert ook voor het pleidooi voor fietspaden langs de hele Parklane. van Giessenplein tot Maastunnel. De WD voelde hier aanvankelijk niets voor, maar draaide bij de stemming bij terwille van een eensgezinde aan pak om de belangrijkste hoofd- verzamelweg van Rotterdam- West mogelijk te maken. Geen tegens, alleen maar voors waren er ook voor de motie om in het Vïerhavensgebied zo'n ont sluiting te creeren, dat vrachtver keer naar de fruitport Merweha- ven terug zal gaan via de Tjalk- laan en met een route zal kiezen via de Westzeedijk. De PvdA werd in deze wijziging van het college standpunt in eerste instantie bij gevallen door CDA, Groen Links en SP en kreeg later van de hele raad steun, de wethouders incluis. De SP was tevreden dat de raad veel beter naar de bewoners van de omliggende wijken geluisterd heeft dan maandenlang het geval leek. PvdA'er Peet beklemtoonde dat hij van meet af aan op de lijn heeft gezeten waar de gemeente raad zich gisteren achter schaar de. Rijbanen Meningsverschillen waren erover de wijze van aanleg van de Parkla ne. Het idee om met tweemaal één rybaan te beginnen en ruimte te reserveren voor uiteindelijk twee maal twee rijbanen, betreft een compromis. De linkse partijen willen het liefst de smalle variant als eindoplossing. De WD en D66 wilden het liefst meteen de brede variant. D66-fractieleider J.T.C.M. den Oudendammer noemde het 'volksverlakkerij' om de bevol king voor te spiegelen dat het voorlopig bij tweemaal één rij baan blijft. Hij wilde meteen het volle pond. Het CDA zei bestraf fend dat D66 en de WD daarmee verder af staan van wat de bevol king wil. WD-wethouder Van den Muij senberg, die namens het college sprak en niet namens zijn fractie, betoogde dat de keuze voor 'twee maal één' geen wassen neus is. „In alle eerlijkheid, dit is geen fopspeen. Ik behoor niet tot het le ger van mobiliteitsfatalisten die vrezen dat tweemaal twee onver mijdelijk is. Ik hoop dat het niet nodig zal zijn.'' Van den Muijsen berg zei te hopen dat de inspan ningen van de Stadsregio Rotter dam om de automobiliteit in het gareel te krijgen ertoe leidt dat verbreding van de Parklane in een volgende fase niet nodig zal zijn. PvdA'er Peet: .,Tk hoop dat twee maal twee nooit nodig zal zijn." Groen Li nks-fractieleidster L.H.M. Kruse: „Wij willen die ruimteclaim helemaal niet." De Stadspartij bleef volhouden dat de Parklane van begin tot eind ge heel in een tunnel moet worden aangelegd. Hoe meer onder gronds, hoe leefbaarder de ruimte erboven, zei fractieleider M.M.M. Kneepkens. SP-woordvoerder P. Keizer: „Laat die Parklane een groene laan zijn." Extra gelden (mogelijk 50 miljoen gulden in plaats van 23,5 miljoen) waarover het Infrastructuurfonds van de regering spreekt, blijken bestemd te zijn voor het tracé via de Vierhavensstraal, Pelgrims straat, Hudsonplein en Westzee dijk. Èr zal niet een Tjalktunnel van kunnen worden betaald en daarom moet wethouder Van den Muijsenberg bij het kabinet meer geld claimen. Telecom nabel ENECO-mensen leggen de zegeningen van Intemetvia kabel uitaan belangstellenden in Hillegersberg. FotoJaap Rozema/RotterdarnsDagblad DoorBernadette Neelissen Rotterdam—Tussen de aankondi gingen voor koersbal, bloedprik- ken en disco in wijkcentrum De Duikelaar hangt een berichtje van ENECÖ: heden demonstratie in ternet via de kabel. Dat moeten we zien. Want volgens Cor de Ruijter van ENECO is het een sensatie. Ja, niet qua beeld of special effects, maar puur qua snelheid. Hij zegt dat 'netten' via een kabelmodem bij frequent ge bruik dan ook een hoop centen De Ruijter legt het allemaal uit. „Een kabelmodem is een kistje datje op de kabel van je tv-anten- ne aansluit. Het pikt het signaal van Internet op van de kabe! en stuurt het door naar de pc. be taalt aan huur 69 gulden per maand aan ENECO. E-mail blijft via een reguliere provider lopen. Wie gebruik maakt van het ENE- CO-kabel systeem mag zelf kiezen welke provider hij of zij neemt, vooropgesteld dat die aangesloten is bij ENECO. Dat zullen er in toekomst steeds meer worden." Goedkoop is Internet via ENECO met: men betaalt het gebruik van de 'snelweg' en de provider apart, respectievelijk 69 gulden en 25 tot 30 gulden per maand. Verder zijn er (eenmalig) de aansluitingskos- ten. a 298 gulden. Ook heb je een pc-kaart no.' die tussen de 50 en de 100 :ost. De Rui. nt dat het niet goedko< „Wie meer dan 18 uur pimaand op het net zit heeft de kosten er al uit. Je betaalt immers geen 'telefoontikken', al leen je abonnement op de kabel en je provider. Ideaal voor men sen die veel netsurfen Een tweede voordeel (alleen voor mensen die geen ISDN oftewel 'dubbelstekker' hebben): „Je tele foon blijft bruikbaar als je aan het internetten bent." En ten derde: „Het gaat veel snel ler, acht keer zo snel als ISDN en achttien keer sneller dan de gewo ne telefoonlijn. Stel je eens voor wat voor gemak dat oplevert bij het downloaden (binnenhalen) van bestanden!" Als we de proef op de som nemen, daarbij bewon derend aangestaard door een ou dere dame die letterlijk en figuur lijk niet weet wat ze ziet, halen we in één secondje bestanden van 230,260 kb binnen. Onze pc thuis doet daar minuten over. Zegeningen De maximum snelheid voor het binnenhalen van bestanden via di kabel is maar liefst 512 Kb ps enden gaat een stuk langza- met G i Kb ps). Demonstratie- r Piet Bijvanck legt de zege ningen van Internet via de kabel uitaan een belangstellende heer, die weet dat de nieuwe Marco Bor- sato via het net te downloaden is. „Via de telefoonlijn bent u de hele nacht bezig met het downloaden van Marco. Via de kabel mis schien twee uurtjes!" In de eerste wijken waar proef wordt gedraaid met internet via de kabel (Ommoord, Zevenlamp, Lage Land en Oosterflank) heeft ENECO nu een 'paar honderd klanten', aldus Bijvanck. Hij hoopt op eenzelfde aantal aanmel dingen voor Rotterdam Noord. „Daar heb ik goeie hoop op, want we worden via onze onze Internet site ai gebombardeerd met posite- ve e-mails over dit project." Door Kor Kegel Rotterdam De CDA-afdeling Rotterdam heeft er gisteravond op een ledenvergadering op aan gedrongen, dat de advieslijst voor de provinciale verkiezingen in maart 1999 wordt 'opengebroken' om alsnog een hoge plek in te rui men voor mr. W.G. van Yperen, de huidige fractievoorzitter in de Staten van Zuid-Holland. „Wij zijn niet tevreden." zei CDA-wet- houder J. van der Tak ronduit over het resultaat. „We hadden een lijst verwacht met twee kan jers uit Rotterdam op hoge posi ties, Dick van Yperen en Dirk Dekker. En nu staat Van Yjseren er totaal niet op. Deze uitkomst is voor Rotterdam verrassend en schokkend Van der Tak drong er namens de CDA-fractie met klem op aan, dat afdelingsvoorzitter A van der Heijde m overleg treedt mei het provinciale partijbestuur en de voorzitters van de kamerkringen Leiden, Dordrecht en Den Haag om de advieslijst alsnog te veran deren. De lijst is reeds door het provinciale bestuur vastgesteld. ..Ik ben dus afhankelijk van ande re afdelingen," zei Van der Heij- de.„Zet uw verwachtingen dus niet te hoog neer." Voorzitter H. Mes van he: CDA in Zuid-Holland legde in cen trum De Rustbureht omstandig de procedure uit, waarbij kandi daten zijn geselecteerd. Mes ont kende ooit aan Van Yperen, toen deze in januari 1997 fractievoor zitter werd, toezeggingen te heb ben gedaan over een hernieuwde kandidatuur. Mes zei zich zeer ge stoord te hebben aan partijgeno ten, die het niet kandideren van Van Yperen hebben aangegrepen om „het vuur aan te wakkeren". Hij distantieerde zich „meer dan maximaal" van het idw dat de stipnotering van Dekker een 'goedmakertje' naar Rotterdam zou zijn geweest. Ook Van der Heijde verweet een aantal partij genoten dat ze de discussie „ver keerd hebben neergezet". Van Yperen, zelf aftoezig op de le denvergadering. zei gisteravond in een reactie verheugd te zijn met de brede steun uit de partij. Wethouder Van der Tak had de party leden duidelijk gemaakt dat lui van alle kanten, binnen en bui ten de partij, van jong tci oud, en ook van buiten Rotterdam reac ties krijgt „hoe het mogelijk is" dat Van Yperen niet meer op de lijst voorkwam. „Dat valt ons zwaar," aldus Van der Tak Char- lois-bestuurder L.B. Martijn: „Ik word zelfs door mensen van bui ten de partij gebeid. Ze vragen hoe het CDA het kan maken om mensen zo te slachtofferen." Mar lijn vond het de partij onwaardig. „Het CDA was juist altijd zo sterk in hoe we met mensen omgaan." zei het Overschiese partijlid Lian- ne van der Horst, „Het valt me op dat in die hele keurige selectie procedure geen moment reke ning is gehouden met het schok effect en het electorale effect." Ze verwees naar een eerder incident rond Frans-Jozef van der Heijden, die van bijna-lijsttrekker voor de raadsverkiezingen ineens lijstdu wer werd en met voorkeurstem men 'gered' werd. „Het CDA be gint er weer goed voor te staan en dan gebeuren er dit soort din gen," kritiseerde Van der Horst het bestuur. Rotterdam In de profielschets voor een nieuwe burgemeester van Rotterdam zal geen toespe ling worden gemaakt op de ge wenste politieke voorkeur van de nieuwe burgervader. De PvdA in de Rotterdamse gemeenteraad ging gisteren tijdens een vergade ring niet in op een handreiking van SP en Stadspartij om iemand te zoeken die 'links van het mid den' genoemd kan worden en steunde een motie van die partij en niet. De motie werd daarop ver worpen d,oor de raad. „Maar," zei PvdA-raadslid J. El lenkamp: „We komen hier nog op terug." De PvdA laat waarschijn lijk op 1 oktober van zieh horen, op de dag dat commissaris van de koningin J.M. Leemhuis-Stout een gemeenteraadsvergadering bijwoont. Bij die gelegenheid zal ze in de gisteren door de raad goedgekeurde profielschets lezen dat de nieuwe Rotterdamse bur gemeester een 'bruggenbouwer, topbestuurder, ambassadeur en strateeg' moet zijn, die bovendien 'Rotterdammer' is of bereid is dat met hart en ziel te worden. Een PvdA'er hoeft het wat de raad betreft niet per se te worden. Gaat de WD Rotterdam dan claimen, vroeg Stadspartij-fractieleider M. Kneepkens plagerig aan zijn WD-collega Janssens. „Ik claim in principe alle Nederlandse ge meenten voor een WD-burge- meestersschapzei Janssens daarop. Deels uit onvrede over het feit dat in Rotterdam momenteel geen po litieke meerderheid te vinden is voor een experiment met een bur gemeestersreferendum, pleitte D66 gisteravond voor een serie hoorzittingen in de stad. By die gelegenheden zouden Rotterdam mers kandidaten in spe en de ver trouwenscommissie laten weten wat zij verwachten van een nieu we burgemeester. Maar toen voor zijn idee onvoldoende politieke steun bleek te bestaan en het col lege beloofde een speciaal post busnummer open te stellen voor 'Rotterdammers-met-burgemees ters wensen', trok Den Ouden dammer zijn amendement in. Een voorstel van Kneepkens ten behoeve van het idee van de 'be noemd-gekozen' burgemeester werd gisteren tijdens een verga dering van de commissie alge meen bestuurlijke zaken ook weggevaagd. In de logica van Kneepkens zou een kandidaat- burgemeester moeten worden ge vraagd of hij/zij ermee akkoord gaat dat als wettelijk de mogelijk heid bestaat een burgemeester te kiezen om dan na drie jaar vrijwil lig af te treden en zich aan refe rendum te laten onderwerpen. .Alleen kandidaten die op ditgen- tleman'slgentlewoman's agree ment ja zeggen worden door de raad voorgedragen." Hoe vurig Kneepkens ook zijn voorstel ver dedigde, de andere commissiele den zeiden er weinig mee te kun nen. RotterdamDe jeugd onder de 18 zou voortaan wel eens kunnen worden geweerd bij houseparty's. Een opmerking hierover door lo co-burgemeester Simons in de commissie politie en veiligheid leidde gisteren een discussie in waarbij diverse raadsleden hem bijvielen. De commissie moest zich uitspre ken over de conceptnotitie Evalu atie Housepartybeleid. Het amb telijk stuk maakt melding van een minimumleeftijd van 16 jaar 'om zeer jonge partybezoekers te weren'. Maar Simons wilde per soonlijk hoger inzetten. „Ik ben voorstander van 18 jaar als je ziet wat er allemaal kan gebeuren." De grootschalige feesten staan met name bekend om hun pillen- gebruik. L. Bolsius (CDA) en J. van Duin (WD) reageerden wat voorzich tig. Bolsius leek het wat overtrok- id voor seks ruimer zijn, discussie toch verstandiger 'misschien' de minimumleeftijd op 18 jaar te stellen. En Van Duin wilde 16 jaar als grens handhaven, maar wist niet of zijn fractie het ermee eens was. Waren PvdA en GroenLinks te gen het voorstel van Simons, de politiek uitersten C.J.E. van Heumen (SP) en A. D. den Braber (SGR) schaarden zich achter de loco-burgemeester. „Ik constateer dat er een discus sie gestart is over de leeftijds grens," merkte Simons droogjes op. Het was volgens hem reden bij bespreking van het jeugdbeleid hier nog eens uitgebreid bij stil te staan. Het is overigens de vraag welke gevolgen de discussie heeft. Voor lopig staat er maar één grootscha lige houseparty gepland: op 31 de cember in de Energiehal, Deze hal wordt waarschijnlijk volgend jaar gesloopt. En er zijn momenteel geen andere plekken waar derge lijke evenementen kunnen wor den gehouden. Daarnaast vraagt de commissie zich af in hoeverre controle op leeftijd tijdens dit soort feesten mogelijk is. Rotterdam Omdat de leden van de commissie veiligheid en politie er gisteren niet echt uit Immen, is de discussie over de verdeling van politiemensen binnen het korps Rotterdam-Rynmond uit gesteld. Het voor de neus liggen de concept-rapport riep volgens loco-burgemeester Simons te veel vragen op om het op zinnige wijze te bespreken. Een extern bureau heeft eens be keken hoe de politiesterkte bin nen het korps moet worden ver deeld volgens een nieuwe syste matiek waarbij meer dan nu het geval is de nadruk komt te liggen op de zogeheten 'fijnmazige ge biedsgebonden politiezorg'. Het gaat daarbij om wijkposten, servi cepunten of buurtagenten. Het zijn allemaal pogingen om de af stand tussen de Hermandad en de bewoners te verkleinen. Het bureau Andersson Elffers Felix is met dit uitgangspunt gaan rekenen of de bestaande ver deling van politiemensen tussen districten en diensten wel klopt. Het blijkt dat met name districten Schiedam, Groot IJsselmonde/ Ridderkerk/Beverwaarden De Ei landen er mensen bij moeten krij gen, terwijl district Zuid/Baren- drecht/Albrandswaard op dit mo ment niet mag klagen over de be zetting. Het schuiven met perso neel binnen het k'>rps zou echter vooral ten koste* n van staf diensten als Person* es en Organi satie en het Facilitair Bedrijf. Raad-' 'en en Simons vroegen zich _r af wat de commissie met dn ïapport aan moest, welke keuzen er moeten worden ge maakt en hoe het advies precies luidt. Aan de hand van beant woording door een politieman concludeerde Simons dat het rap port te snel op de agenda is gezet. Hij vond het raadzaam het onder zoeksbureau een volgende keer zelf de presentatie te laten verzor gen. In het rapport worden verschil lende scenario's geschetst over de sterkteverdeling binnen het korps, samenhangend met de on zekerheid over de hoeveelheid personeel waarover Rotterdam- Rijnmond de komende tijd kan beschikken. Die onzekerheid hangt af van onderhandelingen tussen de politie en de regering. Ten eerste vinden politiekorpsen dat ze nu te weinig vergoeding krijgen per voltijdse baan. Daar naast wordt gehoopt dat 'Paars 2' los van deze uitkomst geld be schikbaar stelt voor meer agen ten. Plaatsvervangend korpschef C. Ottevanger ging naar aanleiding van vragen nog in op het verloop van het Koerdisch evenement af gelopen weekend. „We hebben vierhonderd man bij elkaar moe ten schoffelen. Maar dat is ten koste gegaan van andere acties denk daarbij aan bestrijding van drugsoverlast."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2