19 7 Arie Haan: 'Mijn imago is beschadigd' Anderlecht betaalt hoge prijs voor hapsnap-beleid 500 miljoen voor Italiaanse clubs in iiieuwe Super League -tweetfe EXCELSIOR HELMOND SPORT Negen trainers in elf seizoenen AVONDJE WOUDESTEIN Weer duel Feyenoord naar andere datum? Twee Feyenoorders in Ghanese selectie Zuid-Afrikaanse bond wil praten met Krol Geslaagd debuut Hoogma Rotterdams Dagblad Vrijdag 18 september 1998 Door Gijsbert Spierenburg Eigener beweging isArieHaan gis teren vertrokken by RSC Ander lecht. De trainer zag de bui hangen en maakte dat hij wegkwam. Het is een verstandig besluit. In het paleis der ver loedering in Brussel was voor hem geen eer meer te behalen. Voor z'n opvolger straks evenmin. In de zes wedstrijden in de competitie heeft Anderlecht al dertien punten laten liggen, het is een naoorlogs dieptepunt. En de eerste de beste Europese test, woensdagavond voor eigen publiek tegen Grasshoppers, eindigde eveneens in een deceptie. Tot woede van de boze suppor ters, die hun zelfbeheersing verloren en door gehelmde rijkswachters nauwelijks in bedwang konden worden gehouden. Na afloop moesten de voorzitter. Van denStock, en de manager, Verschueren, ijlings een goed onderkomen zoeken. Het was voor de tweede keer m korte tijd dat het omstreden koningskoppel op de vlucht sloeg. Een week geleden, na de thuisnederlaag tegen aartsrivaal Club Brugge, had de volkswoede zich ook alte gen de leiding gekeerd. Het is niet zonder reden dat in Brussel de voorzitter en de manager voor de malaise verantwoordelijk worden gesteld. De te loorgang van paarswit, sedert de tweede helft van de jaren tachtig, is het onvermij delijke gevolg van het jarenlange haps nap-beleid waarvoor zij beiden tekenden, en niemand anders. De moderne commerciële ontwikkelin gen in het Europese voetbal zijn aan An derlecht volstrekt voorbij gegaan. Waar de grootste clubs in de loop der jaren mul tinationale ondernemingen zijn gewor den, daar is de leiding van de trots van Brussel nog altijd in handen van een kroegbaas, Roger VandenStock, de zoon van vid-president Constant. Hij be spreekt, beslist en bestuurt alles, samen met manager Verschueren, en welhaast op feodale wijze. De bevoegdheden bij Anderlecht liggen uitsluitend bij dit tweetal, van wie de baas het veld niet eens kent. Inmenging in het beleid wordt niet geduld, van mede-be stuursleden, medewerkers noch leden. In de brouwerij van de familie VandenStock gebeurde het niet anders. Een onderne mingsraad bestond ook daar niet. De besluitvorming bij de grootste club van België wordt sinds jaar en dag be heerst door de waan van de dag en be heerst door emoties. Over een filosofie of visie wordt nooit nagedacht en een ver enigingsstructuur is nooit opgezet. Hoofdscout Peter Ressel is bij toeval be noemd. De voorzitter ontmoette hem op de golfbaan. Alc zij gezamenlijk praten over nummer tien, gaat het niet over de spelverdeler, maar over de tiende hole. Wie dit weet, moet niet verbaasd zijn over een miskoop van het formaat Yun Come- lisse van Top Oss. Arie Haan trad begin december vorig jaar in Brussel aan. Hij nam de taken over van de kort voordien wegens gebrek aan suc ces ontslagen Vandereycken. Haan stond voor een welhaast onmogelijke opgave, waaraan hij beter niet had kunnen begin nen Op de .spelersstal heeft hy nauwe lijks z'n stempel kunnen q. ukken. Alleen Staelens was op zijn voorspraak gekocht. De anderen waren gekomen op advies van derden. Want bij Anderlecht gaat dat zo. Iedereen mag daar spelers aanbren gen. Normaal mag worden verondersteld dat in tijden van zware crisis beraad volgt. Bij Anderlecht is dit nochtans maar de vraag. Niet eerder dan za terdag. na de competi- tiewedstnjd tegen St. Truiden, wordt een beslu it over de opvol ging verwacht. In de conferentie kamer zal die stellig niet worden ge nomen, eer der in het ca fé. Leeftijd 49 jaar, geboren In Win schoten Clubs; WW, Ajax (1967-1975), Anderlecht (1975-1980), Standard Lulk(1980-1983), PSV en Seiko Hong Kong (1983-1384) Clubs FC Antwerp (1984-1985), als Anderlecht (1985-1987), trainer VtB Stuttgart (1988-1990), FC Nümberg (1990-1991), Standard Luik (1991- 1994), PAOK Salonlki (1994-1995), Feyenoord (1995-1997), Anderlecht (1997-1998). Voortijdig ontslag bij VfB Stuttgart, FC Nömberg, Standard Luik, Feyenoord en Anderiecht Rotterdams Dagblad Brussel Het eens zo stabiele Anderlecht heeft de afgelopen elf seizoenen maarliefst negen trainers versleten. Naast Ray mond Goethals slaagde alleen Jan Boskamp er (zelfs twee keer) in om zijn contract uit te dienen. De anderen werden vroegtijdig de laan uitge stuurd, de ongelukkige Her- bert Neumann zelfs al na twee wedstrijden. Een overzicht. Georges Leekens - ontslagen Trainer van juli '87 tot februari '88, Reden vertrek: Ontslagen na ver lies tegen RWDM. Leekens werd een slechte relatie met de spelers- p verweten. d Goethals - contract uit- »r van februari '88 totmei '89. Reden vertrek: Geen contractver lenging. In hetseizoen '87-'88 werd Anderlecht vierde, het jaar daarna tweede achter kampioen KV Me- chelen. AM De Mos - ontslagen Trainer van juni '89 tot mei '92 Reden vertrek: De Mos werd on danks een contractverlenging ont slagen na verlies bij Antwerp, op de laatste speeldag van de compe titie '91-92. Anderlecht werd toen tweede achter Club Brugge, net als bij het debuut van De Mos. Tus sendoor greep Anderlecht de titei. Luka Peruzovic - ontslagen Trainer van juni '92 tol januari '93. Reden vertrek: Ondanks de lei dende positie van An derlecht in de competitie werd Peruzovic ontsla gen wegens zijn keuze voor te de fensief voetbal. Bovendien werd hem een gebrek aan communica tie verweten. Jan Boskamp - contract uitge diend Trainer van februari '93 tot mei '95. Reden vertrek: Geen contractver lenging, Boskamp werd met An derlecht dne keer op rij kampioen en pakte in '94 zelfs de dubbel. Herbert Neumann - ontslagen ■Trainer van juni '95 tot augu-,,js '95 Re' irtrek: Ontslagen na een misn,^ competitiestart. Ander lecht verloor de eerste twee duels en Neumann kon na 53 dagen in pakken. Jan Boskamp - contract uitge diend Trainer van augustus '95 tot juni '97/ Reden vertrek: Geen contractver lenging. In '95-96 eindige Ander lecht als tweede achter üub Brug ge Het volgende seizoen strandde de club op de vierde plaats. René Vandereycken - ontslagen Trainer van juli '97 tot december '97 Reden vertrek: Ontslagen wegens een al te defensieve aanpak. Werd net als Peruzovic een gebrek aan communicatie aangewreven. Arie Haan - ontslagen Trainer van januari '97 tot septem ber'98. Reden vertrek Een desastreuze start van de competitie en een dreigende uitschakeling in de eer ste ronde van de UEFA-beker, An derlecht haalde vorig seizoen pas op de slotdag het Europees ticket binnen. ,Wat er bij Anderlecht werke lijk aan de hand is, ziet men niet," zegt Arie Haan. In dat opzicht heeft mijn imago na tuurlijk een geweldige be schadiging opgelopen." Door Gijsbert Spierenburg Brussel Arie Haan heeft bij An derlecht na de 0-2 nederlaag in de UEFA Cup-wedstrijd tegen Grass hoppers Zurich de eer aan zich zelf gehouden. De trainer had na de deceptie, de zoveelste in het nog prille seizoen, geen andere keuze. Hij stapte op. De taken van Kaan warden voor lopig waargenomen door het duo Jean Dockx en Frankie Vereaute- ren. Voorzitter VandenStock zou Vercauteren graag promoveren tot hoofdtrainer, maar de oud-m- ternational zegt zelf daar nog niet aan toe te zijn. Bij Anderiecht circuleerden gis teravond ook al de namen van Jan Boskamp en Henk Houwaart, mo menteel werkzaam bij respectie velijk AA Gent en Harelbeke. Bos kamp beleefde al tweemaal eer der gouden tijden ais trainer van Anderlecht, maar hij weet als geen ander dat met het huidige materiaal weinig eer valt te beha len in Brussel. Houwaart droomt al jaren van Anderlecht. ,Jk ben trots als mijn naam valt, maar ik heb nog niets gehoord. Ik heb wel een clausule in mijn contract dat ik tussentijds kan vertrekken bij Harelbeke." Doorgaan had onder de gegeven omstandigheden niet langer zin meer Haan: „Ik heb alles geprobeerd wat in m'n vermogen lag. Ik heb geprobeerd te redden wat er nog te redden viel. Maar het elftal zat gewoon dood. We hebben de reke ning betaald vooreen groot aantal blessures en het zware program ma met aldoor die midweekse wedstrijden. Tegen Grasshoppers maakten we het tot overmaat van ramp mee dat bij alle spelers de grote vorm ontbrak en om duiste re redenen niets meer lukte. En dan kan ik er nu wel weer van al les gaan bijhalen, maar dat vól ik niet. Mijn terugtreden ic de beste oplossing, voor mij en voor de club. Ik mag hopen dat de spelers nu van een loden last zijn be vrijd." De druk was te groot? Haan: „De verwachtingen zijn so wieso hoog bij een club als Ander lecht. De trainer voelt die druk en de spelers voelen die druk. Daar mee moet je kunnen omgaan. Voor Anderlecht spelen is al zwaar en als daar dan nog een ex tra druk wegens zwaar tegenval lende resultaten bijkomt, wordt het helemaal zwaar. De spe'ars speelden loom. Ze wilden wel, maar ze konden eenvoudig niet." Wanneer heb je besloten ermee te stoppen? Haan: „Zo'n beslissing neem je natuurlijk niet van de ene op de andere dag. Het zat er al langer aan te komen. De nederlaag tegen Grasshoppers was de bekende druppel. Woensdagavond, onmid dellijk na afloop, stond mijn be sluit in wezen al vast. Toch wilde ik er nog even een nachtje over slapen. Gisterochtend heb ik eerst nog met de spelers ge sproken. Ik heb ze de vraag voorgelegd, kunnen we nog verder en zo ja, hoe gaan we dan verder? Zus of zo? We konden het niet eens worden." Niet zonder reden heb je ervoor gekozen zelf je consequenties te trekken. Haan: „Ik ben naar het bestuur toe gestapt met fj'} het verzoek om 'f jjg myn contract te ontbinden. De financiële con sequenties ac- 1 cepteer ik. Ik ben niet ie mand die gaat zitten wach ten tot die er uit wordt ge gooid." In december vorig jaar werd je be noemd. Nauwelijks tien maanden later ver trekje al. Een afgang? Haan: „Eén keer eerder ber als trainer korter bij een o. - .n dienst geweest, twee jaar. He., was in mijn eerste periode bij Ander lecht. Bij zo'n besluit als ik giste ren moest nemen, hou je er reke ning mee dat je in het buitenland nu eenmaal uitsluitend wordt be oordeeld op je resultaten als trai ner van Anderlecht Wat er bij de ze club werkelijk aan de hand is, ziet men elders niet. In dat op zicht heeft mijn imago natuurlijk een beschadiging opgelopen." Wat ga je nu doen? Haan: „Na mijn ontslag vorig jaar bij Feyenoord had ik me voorge nomen het eerst een aantal maan den rustig aan te doen. Niet besef fende dat ik na een telefoontje van Monsieur Michel (Verschue ren, red) uit Brussel alweer zo snel zou beginnen." Had je niet wijzer moeten zijn Haan: „Tegen Monsieur Michel zegje geen nee." zaterdag 19 september, aanvang 19,00 uur: MilaanDe Italiaanse sportmar- ketinggroep Media Partners heeft 500 miljoen gulden per jaar geboden aan de tien toekomstige Italiaanse deelnemers aan de Su per League en de Pre Cup, Media Partners deed voorstellen aan de organisator van de Italiaanse competitie. Het bureau uit Milaan, met enke le rijke zakenlieden en de bank JP Morgan brein achter de Super League, zei dat het bedrag te ver gelijken valt met de 90 100 mil joen die de Europese voetbal bond UEFA per jaar uitkeert. Het nieuwe toernooi, dat het sei zoen 2000-2001 moetbeginnen, is volgens Media Partners tot 20Ö6 vier miljard gulden per jaar waard. Bij de UEFA ligt dat op één miljard. De Italianen willen over het voorstel van Media Partners na denken. Voorzitter Carraro zei dat de Super League met de na tionale competities zal vervan gen. Uit de presentatie van het bureau blijkt dat de Super Lea gue gaat bestaan uit 36 teams, met vier Italiaanse dubs. Er komt daarnaast een Pro Cup met 96 clubs uit 51 landen. De Super League wordt verdeeld in drie poules van twaalf, waarin de clubs elf duels en zeven playoffs afwerken. Driejaar De organisatie selecteert acht tien verenigingen op grond van hun prestaties van de afgelopen tien jaar. Zy mogen in ieder ge val drie jaar meedoen. Achttien andere clubs '."order, uitger.s digd op basis van hun verrichtin gen in het afgelopen jaar. EU-commissaris Karei van Miert (mededinging) zei donderdag dat hij de plannen voor de Super League zeer zorgvuldig zal toet sen aan de Europese wetgeving. Van Miert sprak al met Media Partners en de UEFA, die tegen de plannen is. Van Miert bena drukte niet de macht te hebben de Super League te stoppen, maar dat hij hooguit contracten tussen organisatoren en clubs wettelijk kon toetsen. „Het voet bal moet wel beschikbaar blijven voorde doorsnee liefhebber, zon der dat hij er gedwongen voor moet betalen." aldus Van Miert. Ondertussen verwierf de Itali aanse poot van de Franse zender Canal Pius tot en met 2ÖÖ5 de ex clusieve uitzendrechten voor de Italiaanse clubs Juventus, Inter, AC Milan en Napoli. Volgens de Italiaanse krant La Rc-pu ulica aast ook mediatycoon Rupert Murdoch op de uitzendrechten. Hij zou een belang willen nemen in betaalzender Stream van Tele com Italia. Dat is een concurrent van Telepiu. ArnhemDe KNVB wil met Arnhems burgemeester P. Scholten gaan praten over de duels Vitesse-A jx (29 november) en Vitesse-Feyenoord (6 december) De burgervader dreigt beide duels te verbieden, om dat de winkels in Arnhem op de betreffende zonda gen open zijn. De bereidheid van de KNVB tot over leg betekent een wijziging in het standpunt van de voetbalbond. Eerder liet de bond vanuit Zeist weten dat de wedstrijden gewoon moesten doorgaan. Recent besloot de KNVB de voor zondag geplande wedstrijd PSV-Feyenoord al naar de dinsdag te ver schuiven, nadat de Eindhovense burgemeester de confrontatie verbood omdat het zondag koopzondag is in Eindhoven. Burgemeester Scholten toonde zich verheugd over het voorstel van de KNVB nog eens over beide duels te gaan praten. Hij is bereid naar alternatieven te zoeken. Opties daarbij zijn het weren van Ajax- en Feyenoord-fans uit Arnhem dan wel op zaterdag of op een doordeweekse avond te spelen. Scholten vreest grote verkeersproblemen als de wed strijden van Vitesse tegen Ajax en Feyenoord op koopzondagen worden afgewerkt. Bovendien bestaat dc kans op rellen als Amsterdamse en Rotterdamse fans zich onder het winkelend publiek begeven. Volgens de Arnhemse politie vormt de aanhang van bezoekende voetbalclubs overigens niet zo zeer een probleem, maar de Vitesse-supporters zelf. Bij elke tot nu toe gespeelde risicowedstrijd in het Geïredo* me hebben aanhangers van de Arnhemse club de confrontatie gezocht met supporters van de tegen partij. „Na afloop renden ze zo snel mogelijk het sta dion uit om de vertrekkende bussen te kunnen beko gelen," aldus commissaris Kloosterman. Volgens Kloosterman zijn de problemen met de Arn hemse aanhang duidelijk toegenomen. „Er is een groot verschil met het oude Monnikenhuize. Bij Gel- redome ligt het risico niet bij de bezocide dub, maar bij het eigen publiek." Dankzij de massale poli- tie-inzet konden incidenten tot nu toe in de kiem worden gesmoord. Accra Guiseppe Carlo Dossena, de Italiaanse bondscoach van Ghana, heeft Christian Gyan en Pa trick Allotey opgenomen in de 25 man sterke, voorlo pige selectie voor de kwalificatiewedstrijd tegen Ka meroen op 4 oktober. De twee Feyenoorders hebben gezelschap van nog een andere 'Nederlander', AZ- speler Frank Amankwah. Johannesburg De Zuid-Afrikaanse voetbalbond is er nog niet uit wie de Fransman Philippe Troussier moet gaan opvolgen als bondscoach. Er zijn al ge sprekken gevoeid met drie kandidaten, maar er zul len er nog drie volgen. Onder hen is Ruud Krol. De Nederlandse recordintemationai 83 keer in Oranje - had succes in Egypte als coach van het Olympisch elftal en het nationale team. Hij werd om ondu ideüjke reden twee jaar geleden ontslagen, hoe wel zijn contract tot en met het WK van dit jaar liep. Krol is momenteel trainer van de Egyptische club Zamalek. Behalve met Krol praat het bestuur van de Zuid-Afri kaanse bond vandaag met Gordon Igesund, de oefen- meester van Manning Rangers. Ook is de hoop niet opgegeven Carlos Alberto Pareira te interesseren voor de baan. De Braziliaan werd eerder dit jaar de laan uitgestuurd als bondscoach van Saudi-Arabië. In de eerste 'sollicitatieronde' kwamen de Engels man Ron Atkinson, die ruime ervaring heeft in de premier league en in Spanje, en de Zuid-Afrikanen Ephraim Mashaba en Trott Moioto aan bod. HamburgNico-Jan Hoogma heeft een geslaagd de buut gemaakt bij zijn nieuwe werkgever Hamburger SV. FC Twente verkocht de verdediger afgelopen weekeinde voor bijna vier miljoen gulden aan de Duitse club. Met Hoogma in de basis bereikte HSV gisteravond de derde ronde in het nationale beker toernooi. Dat ging ten koste van SpVttg Unterha- ching- 4-fl Zeg Kees, Arie Haan is dus niet uit zichzelf opgestapt, hij heeft ge woon de zak gekregen bij Anderlecht. D3t hoorde ik Franky Vercauteren, zijn assistent, gisteren zeggen. Ane werd voor de ochtendtrainmgbinnen geroepen bij voorzitter Constant Vanden Stock en is daarna met meer teruggekeerd in de kleedkamer. Daarna werd Vercauteren en Jean Dockx, die tijdelijk de verantwoording krijgt, op de hoogte ge bracht. Wat ik opmerkelijker vind is, dat Pierre van Hooijdonk zijn club Nottingham Forest zijn excuses heeft aangeboden. En zelfs nedeng heeft gevraagd of hij mag terugkomen. Hij heeft spijt. Niet zo vreemd, want er is geen club die twintig miljoen guiden voor hem uittrekt Waar moethij heen? Even iets heel anders. Weetjij nog dat de NOS vongjaar besloot om de uitzending van de wedstrijd Feyenoord- Manchester United voor de Champions League m de rust abrupt te onderbreken om rechtstreeks over te schakelen naar Newcastle Umted-PSV? Duizenden telefoonges kwa men er m Hilversum binnen van woedende Feyenoord- supporters. Ik moest er ineens aan denken, toen ik me woensdag avond stierlijk zat te vervelen bij Croatia Zagreb-Ajax. Waarom toen ook met gedacht beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. En waa-om werd toen met beslo ten in de rust rechtstreeks over te schakelen naar Eindho ven, waar tenminste nog - beleven viel? Maar nee. dat halen hoofd daar m Hilver sum. Ajax is nemgen a ^.Leit net nog zo beroerd - ze zul len ons tot het einde blijven ven/eien met een wedstrijd, die het aanzien niet waard is. Wat zal jij het deze keer met me eens zijn! En Gerard Cox ook. De mats, Cas te Leijn

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5