10 1 Witte de With, niet 4$ uur een wereldstraat Basjmet belichaamt hartstocht Emoties verkopen witgoed Amnesty-prijs naar film uit Kazachstan Kwart miljoen subsidie voor Unter den Palmen In Memoriam H.A. Gomperts, een erudiet en scherpzinnig essayist Rodelinda te hoog gegrepen voor Onafhankelijk Toneel II H** Ruig én intiem kan best Rotterdams Dagblad Maandag 21 september 1998 Door Han Geurts Rotterdam Jongeren op de cat walk nemen modestandjes aan van onafhankelijk en zelfbewust. De ongeïnteresseerde blik ver raadt ook onzekerheid. Ze vertel len iets over zichzelf. Dat ze zich zelf mooi vinden of lelijk, dat ze al of niet van seks houden. Dat an dere mensen ieder gevoel kapot kunnen maken met hun weetjes. 'Kung Fu' van Victoria is een mensenshow als modeshow: tus sen hits, house en filmmuziek la ten een stuk of twintig Vlaamse en Rotterdamse jongeren in een kort moment zien wie ze zijn. Even een pose, een paar woorden, dan weer weg. Dingen die jonge ren bezig houden: graag of niet. maar dit ben ik. Een eenvoudig concept, maar het werkt. Al die mensen blyven zichzelf, maar met een schepje erbovenop. Ze dagen het publiek uit met hun houding van wie doet me wat. Dat moet ook op de catwalk. Een modeshow moet verleiden. Emo ties mogen wel zwaar zijn, maar moeten ook intrigeren, aantrek kingskracht hebben. Én 'Kung Fu' Iaat gevoelens zien zoals een ander kleren of witgoed ten toon stelt. De voorstelling legt de link met de reclame heel nadrukkelijk als één van de meiden eerst haar mening geeft over het gedrag van de anderen, en dan naadloos switcht naar het aanprijzen van een keukenmachien. Maar het verleiden is ook een be langrijk doel op zich. Een meisje met een lekkend ijsblokje in haar mond is cool cool cool en uitda gend. Ze staat er lang. Als enkele anderen alweer op en af zyn ge weest staat ze er nog steeds, de wereld om haar heen vergeten, verslingerd geraakt aan haar ei gen gedachten, aan het voelen van haar eigen lichaam met haar eigen handen. Alleen. Dat geldt in feite voor iedereen: individueel zijn ze sterk aanwezig, maar ze zijn in feite ook altijd alleen. Ge voelens zijn zaken die je heel moeilijk kunt delen, dat is nogal lastig aan jong zijn. 'Kung Fu' is geen ingewikkeld theater. Het zijn plaatjes, snelle schetsen van jongeren, pakkend maar ook tamelijk lukraak gemixt en zonder in te gaan op oorzaken of achtergronden. Oppeivlakkig als de reclame, snel als een video clip. Maar goed gedaan, zo puur en eerlijk ais de regels van het spel toelaten. 'Kung Fu' van Victoria. Gezien: zaterdagavond in Bonheur. Amsterdam De Amnesty Inter national Film Award 1998 is gis teravond gewonnen door 'Experi ment of the Cross', een documen taire (1996) uit Kazachstan. Jury voorzitter Emile Fallaux overhan digde de prijs van 10.000 gulden aan Vladimir Tulkin, die de film samen met Taras Popov heeft ge maakt. De documentaire laat zien hoe kinderen voor kleine vergrij pen een jarenlange gevangenis straf uitzitten in verafgelegen strafkampen. De jury prijst 'Expe riment of the Cross' om zijn onop gesmukte en onderkoelde presen tatie van een misstand, die bij an dere filmers zou hebben geleid tot 'pathos en vertoon van veront waardiging'. De productie won in 1996 al de Zil veren Prijs van het Cannes-Biar- ritz Festival en in 1997 de Grote Prijs van het International Festi val Mediawave in Hongarije. Amsterdam Het Nederlands Fonds voor de Film trekt 250.000 gulden uit voor de realisatie van de film 'Unter den Palmen' van Miriam Kruishoop. Argos Film Produktie is één van de gelukki gen in de jongste subsidiestroom van het fonds. IDtv Fiction kan 75.000 gulden tegemoet zien voor de afwerking van "Winter '98' van Danniel Danniel. Shooting Star krijgt 65.000 voor 'De Pijnbank' van Theo van Gogh. Motel Films is bedacht met 6235 gulden voor *F1.19.99'var. Mart Domicus. Naar Rongwrong gaat 8595 gulden voor de afwerking van 'Tropengraf van Anna Abrahams, Zig Zag Film krijgt 8000 gulden voor "Het panorama van Rotterdam' van Joost Ranzyn. Country-dansers zijn flexibel en geven een demonstratie op-salsa-muziek. Foto's Victor van Breukelen Straattheater in de Witte de With: als altijd goed voor een gulle lach. 'v Door Willem Jan Keizer Rotterdam - Anders dan de naam doet vermoeden zijn de Moscow Soloists geen bijeengezochte een lingen die het samenspelen bij voorkeur aan anderen overlaten. Integendeel: dit door altviolist Yoeri Basjmet verzamelde strij kersensemble is een hecht collec tief. In het Gergjev Festival speel den zij in een volle Jurriaanse Zaal van de Doelen waar het festi val nu is losgebroken. In de ha! staan overal rood verlichte 'aders', terwijl een hartslag onophoude lijk bonkt. Liefde gevisualiseerd, hoewel het schijnt dat er aan veel festivalgangers uitleg moet wor den gegeven dat er niets onoir- baars wordt bedoeld met de rode verlichting. Qua hartstocht viel er bij Basjmet veel te genieten. Zelf speelde hij solo in de 'Lachrimae' van Benja min Britten. Als altist heeft Basjmet de wereld van de strij kers flink op zijn kop weten te zet ten. De emancipatie van dit on dergeschoven lid van de violenfa- mUie kan voor het grootste deel op zijn conto worden geschreven. Omdat er zo weinig altviolisten waren die Bartók's altvioolcon cert goed konden interpreteren, werd dit werk veelal op de cello uitgevoerd. Basjmet kreeg echter door zijn sublieme solospel voor elkaar dal «steeds meer componis ten voor dit instrument gingen schrijven. Het werk van Britten werd in 1939 geschreven. Het ademt dan ook geheel de com plexe sfeer van het Interbellum - een drang naar creatieve expres- te speelt zich binnen af. Hij moet de galeries betreden, de trappen van het Centrum Witte de With beklimmen voor de grote portret foto's en een maaitijd van Het Rotterdam Project, of het experi ment in non-verbale communica tievan Schwartz. Velen laten zich naar een science fiction paradijs meevoeren door 'aliens' van het Scapinoballet of luisteren en kijken in de zaal van het RO-theater naar een video concert: videobeelden van Afrika, siviteit en de angst voor dat wat komen gaat. een soort vacuüm waarbinnen misschien wel de fraaiste muziek van deze eeuw werd geschreven. 'Lachrimae' vormt variaties op een thema van John Dowland, een van de be kendste componisten uit Shake speare's tijd. Maar dan achterste voren. want het hoofdthema volgt na de laatste variatie. Prachtige doch sombere muziek kerfde Basjmet uit zijn alt, waarbij de enorme Hynamisebe verschillen sterk opvielen. De Moscow So loists speten staande, hetgeen een veel fysiekere benadering van de muziek tot gevolg heeft. Dat werd goed hoorbaar in Bartók's 'Diver timento'. Vooral het middendeel gecombineerd met elektronische geluiden en live percussie, 's Avonds komen ook de beeldpro jecten tot leven. De tv's in een eta lage die een voortdurende blik bieden in een hotelkamer vallen overdag nauwelijks op. Als het donker wordt flitsen de videobeel den van City at night de straat in, die dan ook tot leven is gekomen. Volle cafés, volle terrassen. Einde lijk is de temperatuur op nazo mer-hoogte. Dansen kan tot het ochtendgloren ademde een keeldichtschroeven- de spanning. In Schubert's 'Der Tod und das Madchen' in de be werking van Mahler bleek hoe goed de bas de basis vormde on der zijn zestien collega's. De lage C-snaar waar de bas over beschik te zorgde voor een granieten bo dem en zorgde voor een Mahleri- aans orkestrale uitvoering. Des ondanks bleef lichtheid in het spel overheersen, tot in de toegift (de polka uit 'The Golden Age' van Riostakowitsjlaan toe. Vaudeville Het nachtconcert van gisteravond had eigenlijk beter zaterdag avond kunnen plaatsvinden. Dat van vrijdagavond trok evenwel in een bomvolle Bazar, maar er staan om half vijf 's nachts ook nog mensen met hun neus tegen een plexiglas pijp met kakkerlak ken in de kelder van het Witte de With-eentrum. En de fitness ruimte van V2 is juist in de avond en nachtelijke uren in trek. Fiet sen in de wondere wereld van vi deobeelden en projecties. Volgend weekend zullen de nachtbrakers in de wereldstraat het weer moeten doen met de kroeg en een broodje shoarma toe. ook maar weinig bezoekers. Jam mer, want zangeressen Jannie Pranger en Gerrie de Vries bon den op een ongeëvenaarde ma nier de strijd met elkaar aan. In een liedprogramma dat de sfeer ademde van dc vaudeville uit de jaren dertig (van onder anderen Schönberg, Ives, Britten, Rihm, De Falla maar ook een Wolken- stein) lieten De Vries en Pranger zien en horen dat zijn de marge- podia reeds lang zijn ontgroeid. De degelijke begeleiding van Maarten van Veen op piano (no dig, want hij werd 'slachtoffer' van het spitse spel van Gerrie de Vries) completeerde maar drong zich nooit op de voorgrond. De Doelen: Gergjev Festival. Mo scow Soloists o.I.v. Yoeri Basjmet (ook altviool); Gerrie de Vries, Jannie Pranger-zang, Maarten van Veen-piano. Ge hoord: vrijdag- en zondagavond De laatste jaren leidde criticus, es sayist en oud-hoogleraar H.A. Gomperts. vrijdag op 82-jarige leeftijd overleden, ccn terugge trokken bestaan. Anders dan tij dens zijn professionele leven, toen hij in het centrum van con troverses kon staan. Zoals na zijn inaugurele rede Twee wegen van de kritiek' (1965j. die in het literai re tijdschrift Meriyn tot hevige re acties leidde. De scherpzinnige en zeer belezen relativist Gom perls koos daarin tegen een eenzijdige ergoeemris- tische benadering'. De tegenstel ling tussen een tekstuele of een personalistische benadering, tus sen 'vorm of vent', heeft dc literai re kritiek daarna nooit meer ver laten. Hans Gomperts weid geboren in Amsterdam. Tijdens do Tweede WcreMoorlog was hij in dienst van de Nederlandse regering in Londen met als standplaatsen Londen, New York en Washing ton. In 1946 werd hij correspon dent van Het Parool in Parijs. Aan die krant zou hij tot 1965 verbon den blijven, van 1949-1957 als let- ter kunde-redacteur en van 1952- 1965 (deels ook) als toneelredac teur. in de jaren vijftig gold Gomperts als de invloedrijkste literair criti- Door Hans Herbert ZoetermeerDe opdracht die het Onafhankelijk Toneel zichzelf had gesteld was niet de eenvou digste. Het Rotterdamse gezel schap voerde gisteren in het stadstheater in Zoetermeer de opera Rodel inda van Georg Friedrich Handel op en dat barok ke werk bleek iets te hoog gegre pen voor met name de vocale so listen. Daarbij is hel verhaal zo vergezocht en onwaarschijnlijk dat slechts de ware liefhebber ge heel tevreden het pand verliet. De geschiedenis waarin iedereen el kaar meermalen moet belazeren voor er een gelukkig einde is, kon slecht de meest goedgelovigen be koren. Handel (1685-1759) had de (nare) gewoonte de belangrijkste rollen in zijn opera's te reserveren voor zangers die hij kende. Zo kon het gebeuren dat de rol van koning Bertarido moest worden vertolkt door een counter-tenor, een hoge mannenstem. En die bleek in de ze rol volstrekt ongeschikt. De stem van Ryland Angel maakte op het gehoor geen verschil met die van zijn gespeelde echtgeno te, Rodelinda (een rol van sopraan Sophie Daneman). Daneman zelf kende aanvanke- eus van het land. Bij zijn recen sies beperkte hij zich niet tot het bespreken van het boekmaar zet te het op erudiete wijze in een veel bredere context. In 1965 werd Gomperts buitenge woon hoogleraar in de Moderne Nederlandse Letterkunde aan de Rijksuniversiteit Leiden, in 1970 gevolgd door zijn benoeming als gewoon hoogleraar. Zijn weten schappelijk werk haalde hem wat weg uit het publieke literaire de bat. Vooral zijn essays, helder ge schreven pogingen nieuwe denk richtingen te vinden, hebben tot Gomperts faam bijgedragen. Hij publiceerde negen bundels, van 'Jagen om te leven' uit 1949 tot 'Wij tolken' in 1982. Gomperts heeft ook nog twee dichtbundels uitgebracht, 'Dingtaal' (1939) cn 'Van verlies en dood" (1946). Voor zijn publikaties op het grensge bied van literatuurkritiek cn lite ratuurwetenschap ontving hij in 1982 de G.H. 's-Gravesandeprijs. Andere prijzen die hem zijn toe gekend. zijn de Essayprijs Am sterdam (zowel in 1961 als in 1965) de Nipkov-schijf van de tv-kri- tiek (1963), de Pierre Bayleprys (I960) en de Wijnaend Francken- prys( 1953). lijk een aantal moei ijke momen ten, maar herstelde zich na de pauze bewonderenswaardig. Vooral de aria 'Ritorna. o caro e dolee mio tesoro', waarin ze haar vreugde bezingt als ze hoort dat haar man nog leeft, was roerend. Die prestatie was mede te danken aan het orkest. Het Combatlimen- to Consort Amsterdam, onder lei ding van Jan Willem de Vriend toonde zich een ensemble van for maat. dat dc fraaie, zeer barokke interpretatie van zijn dirigent uit stekend kon verklanken. Ook aan het visuele aspect ont brak weinig. Mirjam Koen en Ger- ritTimmers hadden gekozen voor een sobere, bijna kale aankleding. Het decor bleef gedurende de drie aktes hetzelfde, het werd alleen af en toe gedraaid. Het was aardig dat de medewerkers die dc stuk ken dienden te verplaatsen dat midden onder de aria's deden. Zo kregen ze een min of meer actieve rol in het verhaal. Van de (vocale) solisten maakte Marijna Mijanovie de meeste in druk. De mezzosopraan, in Han dels opera een machtswellustige vrouw die net op tijd tot inkeer komt, straalde vanaf haar eerste, venijnige aria (Lo faro, Diro: Spie rato). «I R .JSeS a r« last Christian McBride a I b u 'A Family Affair' a t» l Verve duur 65:43 min Door Conny Taheij Rotterdam Witte de Withstraat, wereldstraat, 48 uur non stop cultuur, een straat waarin het leven volcontinu door draait. 'Twenty Four Seven' neemt een weekend lang een voorschot op de 24 uurs-samenleving. Het staat er met veel omhaal in de kleurige flyers. Maar Botterdam blykt nog niet geheel ingesteld op een stad die 24 uur in beweging is. Vrijdagnacht gewoon bijtijds naar bed, want zaterdag moeten de boodschappen gedaan worden. Dan mag het feest doorgaan tot diep in de nacht, maar we sla pen zondagochtend wel uit en komen pas na de middag weer op straat. Wie op het verkeerde moment de Witte de Withstraat betreedt, ziet enkele bezette stoelen op het ter ras, wat wandelende mensen, wit te sliertjes wapperend in de wind en verder een grote leegte. Maar er zou toch heel veel te doen zyn in deze heringerichte straat, 48 uur achter elkaar? Er zou toch een geheel eigen wereld ontstaan tus sen de twee grote witte poorten? Wie twee dagen en nachten lang een groot, gezellig feest verwacht, komt van een koude kermis thuis. «c verschillende soorten door elkaar tetterende muziek soms doen denken aan een ker mis, maar dan zonder attracties. Om vijf uur gaat de supermarkt ook gewoon dicht en de meeste galeries sluiten aan het begin van de avond eveneens hun deuren. Het publiek dat aan het bier gaat, is niet het publiek waarop de ge middelde galeriehouder zit te wachten. Datzelfde geldt voor het podium waar de muziek vanaf schettert. Waar tijdens hun openingstijden jongeren hun breakdance-acts uitvoeren, line- en salsadansers demonstraties geven. Is dit nu re clame voor de Kunstas, de cul tuurboulevard tussen Leuveha- ven en het museumpark? Hoort dit bij de upgrading van de straat? Ach, meent de ander. Het is een feest, ook voor de buurt, het is bij vlagen lekker druk, hartstikke ge zellig. En het moet zeker niet een straat worden met alleen maar ga leries. Juist de combinatie van winkels, galeries en horeca maakt de Witte de Withstraat tot een we reldstraat waar altijd leven is. Dat moet ook Jaap Valkhoff ge vonden hebben. In zijn Oasebar in de aangrenzende Schilder straat zorgde hij zelf jarenlang voor leven in de brouwerij, Zyn vrouwtante Bep voor intimi, ont hult onder grote belangstelling en met tranen in haar ogen op zater dagmiddag een beeld voor 'Mijn Japie. Het was zo'n lieve man." Uiteraard schalt het overbekende 'Hand in hand, kan - den' en 'Diep in mijn hart' c ie straat. Wethouder Kombrirn: i.oemt de kop van de 'culturele as' een gou den plek voor de 'Ode aan Jaap Valkhoff. Zoeken Kunst en cultuur met hoofdletters is tijdens 'Twenty Four Seven' ze ker te vinden, maar de bezoeker moet wel op zoek, want het mees- Projecties op een tijdelijk andere hemel, In een op dit uur verder rustige wereldstraat. Dit plaatje biedt zo ongeveer alles. De ruige sfeer van een jazzkroeg maar ook de verstilde schoonheid van intieme muziek. Krachtige r b- tenorsaxsolo's en fijnzinnig werk op akoestische gitaar. En toch is het geen ratjetoe, maar juist een artistieke eenheid. De nog jonge bassist McBride is een topper in de jazz, maar privé luistert hij liever naar Ste- vie Wonder, Dus wilde hij op een eigen cd de ouderwetse r b combine ren met de hoofdstromen van de jazz en dat is wonderwel gelukt. De leider slaagt er in om zelfs in tamelijk heftige r b-stukjes een solo op gestreken bas heel aanvaardbaar te laten klinken. Parelend piano spel van Charles Craig en vederlichte drums van Gregory Hutchinson nergens het beperkte boem-boem-reperloire. En vrijwel altijdde bijzon der stoere toon van tenorsaxofonist Tim Warfield in avontuurlijke solo's Christian McBride plukt zijn prachtig zingende contrabas, maar speelt op de helft van de stukken op electrische bas. Om meer aan te sluiten bij het Stevie Wonder-idioom, van wie hij trouwens ook het nummer 'Sum mer Soft' vertolkt. Op die basgitaar blijft hij echter subtiel spelen, dus niet zwaar funkend. Ook niet als het nummer 'Brown Funk' heet.' zijn eerbetoon aan de grote jazz-bassist Ray Brown, die van McBride in de hoestekst de liefdevolle benamning 'Dad' meekrijgt. Er zijn twee gezongen liedjes, tekst en muziek van McBride. vertolkt ftrtAT» rol »i!/W»J1 Dnnmir» «t or, T- Cjwj- twiei» r.dii ^auw Kiet wor- den, maar het valt mee. Als altijd wonderschoon zijn de twee bijdragen van gastgitarist Russell Malone. ook bekend van zijn werk met zangeres/pianist Diana Krall Vooral in het slotstuk, een fraaie melodie met Malone op akoestische gi taar en componist McBride op gestreken akoestische bas Peter van Ejjkelcnbiirg

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2