Taxi Hofman wil zelf Teletaxi opzetten KOR IIM S Voorstelling over pesten Iaat diepe indruk na Rotterdams Dagblad 'Die tram gaat in 2002 echt niet rijden zoals de gemeente dat wil' Vlaardingse wil verhuiskosten vergoed van agressieve ex KttKgNSmwO iff KONIJNENBUIL JÉi BAEfNBBHM 'We zijn door Eurotax bijna negen ton misgelopen' 20 Kilometer stof gestolen Twaalf illegalen in opleggers Motoren uit garage gestolen Fiat voor artikel 19-procedure Ziekenhuizen goed voor chronisch zieken 6 weken voer 28»-^ 800-0642 Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 22 september 1998 Maassluis Wanneer het in de zaal van het -Schuurkerktheater pikdonker wordt, is de spanning voelbaar. Zo'n zeventig kinderge zichtjes kijken gebiologeerd naar het podium. Ai naar gelang wat daar gebeurt en het spanningsni veau stijgt en daalt, veranderen de gelaatstrekken. Er wordt op onderlippen gebeten, gegrinnikt en grote ogen worden opgezet. Nauwgezet volgen de kinderen al- •le handelingen van de twee ac teurs van SAGA. die zL."1. op het podium in het zweet werken in de theatervoorstelling Geschiedenis van de Nacht. De voorstelling van de Utrechtse theatergroep is naar Maassluis ge haald door het gemeentelijk wijk- beheer cn wordt deze week zeven keer opgevoerd voor alle leerlin gen van de groepen 7 en 8 van de lokale basisscholen. Het initiatief is inmiddels ondergebracht bij PI- CO, het Project Culturele Ont moeting, dat de komende weken allerlei culturele activiteiten op het programma heelt. Het thema van de voorstelling sluit naadloos aan bij dat van PICO: pesten. Geschiedenis van de Nacht speelt zich af op een zondagnacht. Een jongen is op zijn kamer. Het zjjn de laatste uren voordat de school week begint, de laatste uren voor dat zijn belager weer op hem wacht: de grootste treiteraar van de klas. De jongen gaat niet sla pen en zint een nacht tang op de mogelijkheden om de geschiede nis een nieuwe wending te geven. De voorstelling vindt zijn wortels in de barre realiteit van het pes ten. Het verhaal is gebaseerd op een tragische gebeurtenis in Ja pan. waar een 13-jarige jongen zelfmoord pleegde, omdat hij be zweek onder de druk van zijn 'be lagers'. In zijn slaapkamer vond zjjn moeder na zijn dood een Gebiologeerd kijken leerlingen van de Maassluise basisscholen naarde acteurs vanSAGA.dieinhetSchuurkerktheatereentheater- voorstelllng over pesten spelen. Foto Fred Libochant/Roet Dijkstra schuldbekentenis van zo'n twin tigduizend gulden -geld dat hij had gestoen terwille van zijn klasgenoten die hem afpersten. Die hielden hem regelmatig kopje onder in een vijver om geld van hem af te dwingen. Zijn ouders en de leraren op school wisten niet dat hij zo werd gepest. Om de kinderen in Maassluis voor te bereiden op de theatervoorstel ling hebben de deelnemende scholen hieraan vooraf aandacht besteed in hun lesprogramma. Daardoor was het effect van de voorstelling, die, behalve humo ristisch van tijd tot tijd toch ook behoorlijk aangrijpend was. min der schokkend. Zo vindt de 11-jarige Nathalie het toneelstuk wel mooi, maar maak te deze slechts 'een klein beetje* indruk. ..In het begin was het wel spannend, maar daarna niet zo." zegt zij na afloop. Ook Markly (11) vindt de voorstelling 'wel goed', maar niet spannend. Anders ligt dat bij Vivian. Hoewel de 12-jarige leerlinge de tekst in de klas al heeft gelezen, vindt zij het span nend om het op toneel te zien. „Zielig voor degene die werd ge pest." Omdat pesten ook in ons land vaak een verborgen probleem is, wordt de voorstelling in Maassluis op maandag 28 september speci aal opgevoerd voor volwassenen. Aansluitend vindt een forumdis cussie plaats, met deelname van de regiseusse van SAGA, kunste naar Otto Seegers en deskundige op het gebied van pestgedrag Bob van der Meer. De voorstelling be gint om 20.00 uur. Zie ook pagina 15: 'Hiphop, ge dichten en theater in Maassluis'. Door Jos van Nierop Maassluis Taxi Hofman uit Maassluis denkt er over om ko mend jaar een eigen Teletaxi op te zetten. Iets dat lijkt op AV- Tax. het busvervoer voor ouderen en gehandicapten in Maas sluis toen de Teletaxi nog niet bestond. Het taxibedrijf gaat dit serieus overwegen als het niet in aanmerking komt voor een nieuw en goed contract voor het vervoer van ouderen en gehandicapten. Komend voorjaar lopen de huidige afspraken daarover af: het contract van de Regionale Organisatie Ge handicapten (ROG) met Eurotax en ook dat van Eurotax met Hofman. Vooral die laatste relatie is de aanleiding voor het voornemen van Hofman. Jannie Hofman van het Maasslui- se taxibedrijf is het meer dan zat. Al een aantal jaren is ze in conflict met het Schiedamse Eurotax. Be langrijkste twistpunt is de uurver goeding die Hofman voor het ver voer van ouderen en gehandicap ten van Eurotax ontvangt. Monde ling afgesproken was een bedrag van 52 gulden, uiteindelijk bleek Hofman maar 37 gulden te krij gen. „We zijn daartoe geprest, en konden eigenlijk niet meer te rug," aldus Hofman over het feit dat het contract pas bij haar be kend werd toen het vervoer al in volle gang was. „We zijn te goed gelovig geweest over die mon< h- linge afspraak." Hofman zegt met de vergoeding niet uit te komen en dus veel inkomsten mis te lo pen. „Als we zouden krijgen wat afgesproken was, hadden we nu achteneenhalve ton tegoed." Aan de redenatie van Eurotax dat die niet zelf, maar de ROG bepaalt dat er niet meer dan 37 gulden wordt betaald, hecht Hofman wei nig waarde. Volgens het Maasslui- se taxibedrijf zit het verschil voor al in de kosten die Eurotax voor zichzelf reserveert voor de regie van de taxi-busjes. Dat bedrag is veel te hoog, vindt Hofman. Directeur A. Romijn van Eurotax beaamt dat er tussen Hofman en zijn bedrijf onenigheid bestaat over de tarieven. „Maar de door Hofman genoemde bedragen kloppen niet. Daarnaast ligt er nou eenmaal een contract dat ook door Hofman met het volle ver stand is ondertekend." Behandeling Verder op het geschil ingaan wil Romijn niet omdat hij het onver standig vindt het via de per:. uit te vechten. Hij gaat ook niet in op het door Hofman ervaren verschil in behandeling van de Eurctax- chauffeurs enerzijds en die van Hofman en Van Dodewaard {de Vlaardingse contractpartner) an derzijds. Zo krijgen juist de chauffeurs van Hofman en Van Dodewaard de onrendabele ritten toegeschoven en worden ze min der vaak of later dan hun Eurotax- collega's in de gelegenheid ge steld koffie te drinken of te lun chen. Ook zijn sommige chauffeurs zon der pardon weggestuurd omdat ze niet goed zouden kunnen rijden. Eén van die chauffeurs heeft dat op persoonlijke titel inmiddels voorde rechter laten komen en is, na het afleggen van een soort exa men. in het gelijk gesteld. Hof man, met een verontwaardigende blik: „Ik ga toch geen chauffeurs op de Teletaxi zetten die niet be voegd zijn?" Hofman laat nu de hele zaak voor het gerecht komen, iets wat Euro tax volgens de Maassluise perso- nenvervoerder nog heeft probe ren te voorkomen met een brief waarin werd beloofd de uurverho- ging met vijf procent te verhogen. „Maar dan moesten we wel.de rechtsgang laten vallen," aldus Hofman, die zegt absoluut niet op die aanbieding in te gaan. Ook denkt ze er niet over het contract te verbreken. Het Maassim se bedrijf zit immers met de aangeschafte busjes en - belangrijker - met personeel dat het niet wil ontslaan. „Dat perso neel heeft zich al die jaren voor tweehonderd procent ingezet. Nee, ik blijf strijden." Vlaardingen Bij een confectiebe drijf aan de Vlaardingse Ooster straat hebben inbrekers de afgelo pen nacht een enorme slag gesla gen. Niet alleen ontvreemden zij 1900 spijkerbroeken, ook stalen ze maar liefst twintig kilometer aan exotische stoffen. De slof zat op twee meter hoge rollen gewik keld, waarvan 225 stuks zijn mee genomen. Hoek van Holland Uil een twee tal opleggers op het parkeerter rein van Stena Line zijn de afgelo pen nacht rond 2.00 uur twaalf il legalen gevist. Een portier van de veerbootmaatschappij had gezien hoe een persoon het terrein had verlaten door over een hek te klimmen. Dat deed bij hem het vermoeden rijzen dal erop de par keerplaats een aantal illegalen was achtergebleven. De mare chaussee en de Hoekse politie trollen even later inderdaad twaalf mensen aan in de aanhan gers van twee vrachtwagens. De illegalen, afkomstig uit Sri Lanka, Albanië en Kosovo, wilden op de ze manier met de veerboot naar Engeland gaan. Ze zijn overge dragen aan de Vreemdelingen dienst. Hoek van HollandUit een garage aan de Haakweg in Hoek van Hol land zijn gisteravond tegen mid dernacht twee motoren gestolen. De garage was afgesloten en de motoren stonden op slot. De da ders wisten echter de drie centi meter dikke kettingsloten in één keer door te knippen, en er met de motoren vandoor te gaan. Schiedam Op aandringen van de commissie ruimtelijke orde ning, verkeer en vervoer mogen de vijf bewoners van het rij tje hui zen aan de Burgemeester Honne- lage Gretelaan volgens een artikel 19-procedure hun woningen ver groten. Wethouder Hafkamp wil de gisteravond tijdens de com missie vergadering eigenlijk geen medewerking verlenen aan de versnelde procedure voor het wij zigen van een bestemmingsplan. Door Sentina van der Meer Schiedam Tegenstanders van tramlijn 1, die door de Schiedam se Overschiesestraat moet gaan rijden, toonden zich gisteravond tijdens de commissievergadering ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer zeer teleurgesteld over hoe hun bezwaarschriften zijn be handeld. „Het is duidelijk voor my dat de gemeente ten koste van alles de tram door de Overschiese straat wil," zei voorzitter R. W. Pocls van de Historische Vereni ging Schiedam na afloop. „Dat blijkt wel uit antwoorden van wet houder Hafkamp. Hij doet voor komen alsof niets de gemeente op andere gedachten kan brengen of in de weg staat." De commissieleden gingen zon der al teveel tegenstand akkoord met het stuk, waarin het college van burgemeester en wethouders de bezwaarschriften behandelt. In het stuk laat het college weten in 52 bezwaarschriften tegen het 'Tra». Plusplan Overschiese straat' geen aanleiding te zien om van zijn eerder ingenomen stand punt af te wijken. Er werden wel vragen over ge steld door de commissieleden. Maar nadat Hafkamp benadrukte dat 'het ons in eerdere vergade ringen toch is gebleken dat de Overschiesestraat het beste tracé is' gingen de ieder, min of meer akkoord met het voorlopige plan. De wethouder moet van hen wel zijn best doen om de geluidsover last van de tram voor omwonen den zoveel mogelijk te beperken. Ook wilden de commissieleden de garantie krijgen dat rijksmonu ment het Proveniershuys geen schade ondervindt door de aanleg van de trambaan, evenmin als door de trillingen die de tram ver oorzaakt als hij op drie a vier me ter afstand van het pand voorbij rijdt. Om de tram doorgang te kunnen verschaffen moet echter eerst de sloopkogel door de Overschiese straat. Vrijwel alle bebouwing aan de kant van de Schie moet ver dwijnen. Daarnaast moeten ook nog vier panden in de Emma- straat tegen de vlakte. Onroe- rendgoed-handelaar G. Toth, die aan de Overschiesestraat meerde re panden heeft, zal alle juridi sche middelen aangrijpen om dat te voorkomen. Hy ergerde zich tijdens de behan deling van de bezwaarschriften, net als de Historische Vereniging, mateioos aan de 'zelfingenomen heid' waarmee Hafkamp zijn standpunten nader toelichtte aan de commissieleden. „Wacht maar," zei Toth strijdbaar. „Het echte werk moet nog beginnen. We zjjn nu met het voorontwerp bezig. Straks, bij de definitieve plannen, hebben we nog voldoen de inspraakmogelijkheden. Dan ga ik er goed tegenaan. Die tram Vrijwel alle bebouwing aan de kant van de Schie (de linkerzijde van de straat op de foto) moet voor de tram worden gesloopt. Foto Roei Dijksvra rijdt echt niet in 2002 zoals de ge meente dat wil," beloofde Toth. Dat zijn geliefde stadsboerderij ook op de nominatielijst staat om gesloopt te worden, heeft bij Toth helemaal kwaad bloed gezet. Hij probeert op dit moment de sloop van de boerderij te voorkomen door dc minister van Onderwijs. Cultuur en Wetenschappen het pand tot rijksmonument te laten verklaren. Erfgoed Ook het oude warmtekrachtpand op de hoek van de Overschiese straat en de Emmastraat moet volgens de Tram Plusplannen worden gesloopt. Eigenaar Valk heeft het pand dit jaar nog ge kocht. „Voor de aankoop, om streeks 7 mei, heb ik bij de ge meente verschillende malen ge vraagd of het wel verstandig was." beklaagde Valk zich gisteravond. Hy wist bij de aankoop namelijk al van de plannen. „Mij is toen Door Marc Floor Rotterdam/Vlaardingen De tra nen schoten haar in de ogen toen de 35-jarige D.K een pistool op haar hoofd richtte. 'Schiet me maar dood,' had ze gezegd. Haar maakte het niets meer uit. Aange daan door de reactie van zijn vriendin liet K het pistool zak ken. 'Dat moment zal ik nooit meer vergeten,' verklaarde hij la ter aan de politie. 'Ik heb nog de deur voor haar opengehouden zo dat ze weg kon gaan.' Maar deze ernstige bedreiging in november '97 was niet de eerste agressieve daad van de Spijkenis- ser K. tegen zijn Vlaardingse vriendin. In december '96 had hij haar al een keer opgesloten in de slaapkamer van zijn woning na een relationele ruzie. K. verliet vervolgens het huis, de baby van de twee alleen in een andere ka mer achterlatend. Toen de vrien din zijn kleren uit het slaapka merraam naar buiten begon te gooien, belde K. ijskoud de politie met een klacht over haar gedrag. Ondertussen vertrok hij naar de Vlaardingse woning van zijn vriendin om zijn spullen terug te halen. Daarbij richtte hij de nodi ge vernielingen aan en stal het paspoort van de vrouw. Gisteren bij de behandeling van de zaak voor de Rotterdamse poli tierechter verscheen K. zelf niet. Wel was zijn voormalige vriendin aanwezig, die de relatie na de be dreiging met het pistool had be ëindigd. Zij wilde niet alleen een veroordeling van haar ex-vriend zien voor gijzeling en bedreiging met een vuurwapen, maar ook de nodige compensatie voor materië le en immateriële schade. De raadsman mr. A. S. Flik weert van de Vlaardingse vroeg politie rechter mr. P. D. Veenendaal een schadevergoeding van 9000 gul den toe te wijzen. 5000 Gulden daarvan betrof de immateriële schade die zijn cliënte als gevolg van K.'s bedreigingen had gele den. .Als ik op straat loop kijk ik nog steeds achterom om te zien of K. me niet achtervolgt," lichtte ze zelftoe. Blikken verf Opmerkelijker was de 4000 gul den die zij op tafel wilde zien als vergoeding voor haar verhuizing uit Vlaardingen. Niet alleen pre senteerde ze de politierechter de rekening van de verhuiswagen, maar ook de bonnen die de aan koop van nieuw vloertapijt en blikken verf bewezen. Volgens haar advocaat had zijn cliënte na melijk onder druk van haar ex de stad moeten veriaten om elders anoniem een nieuw leven te be ginnen. „Mijn cliënte is door K. zodanig bedreigd." lichtte hij toe. ..dat ze daar gewoon weg moest. Dus hebben de verhuiskosten een direct verband met de strafbare feiten." Officier van justitie mr. G. Knob- bout kon zich in die motivatie niet vinden. Hij betitelde de eis tot schadevergoeding als 'te ingewik keld voor de politierechter'. „Het zou te ver gaan om te zeggen dat het mevrouw haar eigen schuld is." stelde hij, „maar het feit dat er in deze zaak een relatie op de ach tergrond meespeelt, maakt de zaak te gecompliceerd." De officier vroeg de rechter dan ook de volledige eis tot schadever goeding niet-ontvankeiijk te ver klaren. Hij eiste tegen K. wel een gevangenisstraf van zes maan den. waarvan twee maanden voor waardelijk, met een proeftijd van twee jaar. „Als stok achter de deur om K. in de toekomst van dergelij ke acties te weerhouden," aldus de officier. De politierechter honoreerde zon der meer de straf die de officier eiste. Wat de toekenning van de schadevergoeding betrof, had hij meer moeite om tot een oordeel te komen. „De vordering is niet een voudig van aard,verklaarde hij. „Wat eigenlijk verplicht is. Maar het voorhouden van een pistool en de vrijheidsberoving zijn der mate ernstige zaken dat betaling van 1000 gulden aan het slachtof fer door de dader op z'n plaats is." De verhuiskosten wees hij volle dig af. Dat was een zaak voor de civiele rechtbank, meende de rechter. „Waarbij ik bovendien de vraag stel of het niet om kosten gaat die nou eenmaal kunnen ont staan in een relatie wanneer men sen uit elkaar gaan." De Vlaardingse was het daar in ie der geval niet mee eens. Zij gaat nu alsnog proberen haar volledige vordering te verzilveren bij de ci viele rechter. Daar zal zij een be- dra« van meer dan 40.000 mildert van K. gaan eisen: de Spijkenisser had zijn ex-vriendin namelijk ook nog met de nodige schulden laten zitten. verzekerd dat de trambaan niet mijn pand zou treffen. Er werd zelfs enthousiast gereageerd op de aankoop, omdat er eindelijk wat met het pand zou gaan gebeu ren." Valk wil het warmtekracht- pand in oude luister herstellen om er vervolgens in te gaan wo nen. Voorzitter Poels van Historische Vereniging vindt het onbegrijpe lijk dat een stad, die 'toch een his torische toeristenstad wil zijn', haar culturele erfgoed vernietigt. Dat alleen het Proveniershuys wordt gespaard omdat het een rijksmonument is, vindt Poels on terecht. „Ook de minder specta culaire bebouwing is van groot be lang voor een historische stad. Toeristen komen niet alleen voor een paar geïsoleerde objecten naar Schiedam." Poels presenteerde tijdens de commissievergadering een alter natieve route: Leg de trambaan vanaf het Broersvest over de Sin gel, voor de Liduinabasiliek langs en door de Emmastraat richting het NS-station Schiedam-Cen- trum. Maar het mocht niet baten. Hafkamp bleef zijn commissie voorhouden dat eerder is besloten dat het tracé door de Overschiese straat, ondanks alle sloop, toch het meest logische is. „Overigens voor het tracé van de Historische Vereniging 20u net zo goed ge sloopt moeten worden," wist de wethouder te vertellen. Vlaardingen Het Holy- en Schieiand Ziekenhuis en de Stichting Humanitas Rotter dam zijn twee van de vijf geno mineerden voor de Nationale Commissie Chronisch Zieken- prijs 'Zorg in Beeld 1998'. De andere drie kandidaten zijn de gemeente Eindhoven, de ge meente Almelo en het Zorg centrum Berehbiem te Ber- gum. De twee instellingen - de bei de ziekenhuizen werden ge zien hun verregaande samen werking en op stapel staande opgaan in één nieuw hospitaal als één beschouwd door de jury - in deze regio hebben de reputatie goed voor hun zieken te zorgen en worden misschien hiervoor beloond. De vijf geno mineerden kunnen tot het eind van het jaar een project voorstel indienen, dat zich richt op het verbeteren van de positie van mensen met lang durige gezondheidsproble men. De jury zal in februari 1999 de gemeente of instelling met het beste projectvoorstel kiezen tot winnaar van de prijs 'Zorg In Beeld 1998'. De win naar ontvangt een bedrag van 1O0.Ü0Ö gulden voor de uitvoe ring van een specifiek project en een groot bronzen beeld van de kunstenaar Theo Maekaay. ..Neem nueen proefabonn^mertCOpJje® L. igblad en ontvang de krant >r slechts ƒ,3 Is èea kortingyanmaarHeftt-j^tp 'U Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement (6 weken voor slechts 28.-) Voorl:m/v Naam: Adres: Nr Postcode: Plaats: Telefoon: (i.v.m. controle bezorging) Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: g. Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service g Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam- 1 f/Wtrdaa» Bijblad 1| hoLimniiOi. i uci yiiiUo arifrrrt-rïfltif DORPSSTRAAT 174 2992 A8 BARENDRECHT Bü D£ WATERTOREN TEL 0180-611100 MAANDAG GESLOTEN - VRUDAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3