li, Sloopplannen vlak na presentatie alweer ontkend lötterdams iagSilad Entertainer Scheeres opent Brandersfeesten mmmm Des Bouvrie is fantastisch, zolang hij maar geen parkeerplaatsen kost Voor politici geen plaats in nieuwe Culturele Raad Wijkvisie Groenoord zorgt voor onzekerheid onder bewoners Wiener Sangerknaben vanavond in Maassluis Juwelendief komt niet ver Dieren ernstig verwaarloosd Subsidie voor zonneboilers Maassluise fractie AOV/Unie 55+ verliest na Mulder ook Middelburg 6 i/tteicen iroop 28, 4 0800-0642 TJR BETA COMPUTERS SPIJKENISSE TJR BETA COMPUTERS SPIJKENISSE Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 24 september 1 m Maassluis Het wereldberoem de jongenskoor de Wiener San gerknaben verzorgt vanavond een jubilieumconcert in de Im- manuelkerk in Maassluis. Het koor houdt momenteel een Eu ropese toer nee in verband met haar 500-jang bestaan en doel daarbij zes steden aan in Neder land. Het koor van de Wiener San gerknaben werd in 1498 opge richt door de toenmalige Habs- burgse keizer Maximihaan II. Hij had de bedoeling de Weense jongens in zijn Hofburgkapel de mis te laten zingen, en dat is tot op de dag van vandaag zo geble ven. Daarnaast zijn de Wiener San gerknaben nog altijd het huis- kmderkoor van de Weense Staatsopera De leeftijd van de Wiener San gerknaben ligt tussen de 8 en 14 jaar. Het geldt als een enorme eer om als zanger door het koor te worden aangenomen. Slechts een op de dertig jongens komt door de vooropleiding. Beroem de componisten als Jospeh Haydn en Franz Schubert heb ben in hun jongensjaren een plaatsje in het koor weten te be machtigen. Het repertoire van de Wiener Sangerknaben begint bij de vroege Renaissance, en gaat via Barok en Romantiek naar gema tigd modem. Het concert in Maassluis begint vanavond om 20.00 uur. Door Sent ma van der Meer Schiedam Groenoord gaat een vergelijkbare behandeling krijgen als Nieuwland. Gisteravond werd tijdens de commis sievergadering stadsvernieuwing met de wijkvisie Groenoord een ingrijpend plan gepresenteerd voor de Schiedamse wijk, die dateert uit de jaren zestig. Groenoord, nu nog gevuld met veelal dezelfde soort hoogbouw, moet een mix worden van verschillende bouwstijlen en dure en goedkope woningen. Daarvoor moet, net als in Nieuwland, flink worden gesloopt. Volgens het plan gaat onder meer „Want het lukt ons nooit om in het noordelijkste ABP-flat neer om daarvoor eengezinswoningen in de plaats te laten komen. Ver der komt er een winkelgebied in Groenoord-Zuid, met langs de Laan van Bol'Es een combinatie van winkels met bovenliggende woningen. De Eduard van Bem- umlaan wordt een fiets- en wan delroute met bomen aan weerszij den, de Jo/ef Orel i os in gel een wijkpark. Aan de Vivaldi laan wor den woonhui/en vervangen door maisonnettes en patiowoningen. Voorlopig plan De commissieleden kregen de presentatie ter informatie. Er mocht nog geen oordeel worden geveld, omdat het nog een voorlo pig plan is, Frans Griffioen, die namens de gemeente uitleg gaf over de wykvisie, zei na afloop van de presentatie: „Om u teleur te stellen, zo wordt het dus niet!" Volgens Griffioen, die adviseur al gemene bestuurszaken is, heeft de wijkvisie voorlopig nog de sta tus van een studie. Dit gaat wel de basis vormen voor het definitieve plan, waarvan Griffioen hoopt dat het in december klaars is. „En ook dat wordt een plan dat in de prak tijk constant zal worden bijge steld,'1 lichtte hij toe. Zo lijkt het op de gepresenteerde tekeningen dat enorm veel flats in twee periodes van vijf jaar te gen de vlakte gaan. Zo veel flats in een korte tijd slopen zal vol gens Griffioen echter niet gaan. diezelfde tijd voldoende wonin gen terug te bouwen voor de men sen die hun huis uit moeten." Schijnvertoning „Het is een schijnvertoning," con stateerde opbouwwerker Frans KI ij zen van Groenoord, Samen met 'technisch ondersteuner' voor de wijkbewoners, Gerard Jan van Leer. begeleidt Klijzen de klankbordgroep. Deze groep be staat uit bewoners die op z'n tijd reageren op de wijkvisie. Volgens Griffioen is de presenta tie helemaal geen schijnverto ning. „Op deze manier laten we zien welke kant we uit denken," aldus de adviseur die als voorma lig hoofd van de afdeling stads ontwikkeling bij de wijkvisie be trokken is geraakt. Wat Klyzen en Van Leer het meest stoort is de onzekerheid die nu ontstaat. „De gemeente praat over het slopen van fiats. Maar zegt tegelijkertijd dat ze het nog met zeker weten welke en wan neer." zegt Klijzen. Volgens Grif fioen kunnen bewoners juist door de presentatie weer meepraten. Allemaal aardig volgens Klijzen en van Leer, maar ze willen wel waarschuwen dat het voor de be woners op deze manier erg lang duurt. Er moeten niet alleen dik ke rapporten en plannen worden geproduceerd, er moei ook daad werkelijk actie worden onderno men. Hot openingsspektakel van de Schie damse Brandersfeesten werd gister avond eens niet gehinderd door parkeer- meters. Moesten de drumbands bij de voorgaande taptoe's op het Hemaplein daar vaak om heen manoeuvreren, met het Stadserfpleln als plaats van hande ling was er dit jaar alle ruimte. Onder een behoorlijke publieke belangstelling mochten verschillende muziekkorpsen uit Schiedam en omstreken op het nieu we plein strijd leveren met de harde ker- mismuziek van het naastgelegen Broers- veld. „De mogelijkheden voor het hou den van dé Brandersfeesfen zijn dit jaar sterk verbeterd," zei burgemeester Schecres dan ook in zijn toespraakje bij de officiële opening van de vijtiende edi tie van de bekende Schiedamse feestda gen. „Kijk maar om u heen naar dit plein." Scheeres toonde zich een ware entertainer, die niet alleen het goede weer prees {„Speciaal besteld door onze eigen weerman John Bernard"), maar ook de optredens van bekende Neder landse artiesten komende zondag aan stekelijk wist verkopen. „Ja, u verstaat het goed, Total Touch komt ook langs," hield hij zijn gehoor voor. „Maar er is nog veel meer dames en heren." Waarna het feest, dat tot en met zondag zal duren, in volle hevigheid kon losbarsten. Foto Roel Dijkstra Maassluis Een 52-jarige Itali aanse juwelendief had de afgelo pen nacht niet lang plezier van zijn buit. Hu had rond 5.00 uur een ruit ingeslagen bij een juwe lier aan de Maassluise Mesdag laan en een gouden collier met groene smaragd uil de etalage meegenomen. Een getuige had gezien dat de man daarna op een mountainbike wegreed. De politie kon de dief even later aanhouden in de Kortebuurt. Het collier van 750 gulden werd teruggevonden in de berm van de Sportlaan. Vlaardingen De dierenbescher ming heeft gistermiddag zeven tien dieren van een 56-jarige Vlaardinger in beslag genomen. De man had de dieren, waaronder kippen, vogels en konijnen, ern stig verwaarloosd in zijn woning aan de Frank van Borselenstraat. Het pand was zo sterk vervuild, dat de gemeentereiniging eraan te pas moest komen om het schoon te maken. De Vlaardinger kreeg een proces-verbaal voor de verwaarlozing. Schiedam Voor het installeren van een zonneboiler in huis kun nen Schiedammers 500 gulden subsidie aanvragen bij de ge meente. Gisteravond is tijdens de commissievergadering milieu be sloten hiervoor 20.000 gulden te reserveren. Afgelopen jaar had de gemeente ook al 20.000 gulden beschikbaar gesteld. Daar hebben echter maar vijf Schiedammers gebruik van gemaakt. Door Marc Floor Schiedam Het hedendaags en gagement is de zorg om een par keerplaats. Dat bleek gisteravond weer overduidelijk bij de presen tatie van de plannen voor de Ko renbeurs van binnenhuisarchi tect en bekende Nederlander Jan Des Bouvrie. Het honderdtal Schiedammers dat was komen op dagen in het nu nog vale gebouw dat straks een modem ingericht winkelpaleis moet worden, was vol lof over de ideeën die de archi tect van Des Bouvrie ontvouwde. Alleen de eventueel bijkomende parkeerproblematiek vormde voor vele aanwezigen een onover komelijk probleem. En dat was opmerkelijk, aange zien de plannen die Des Bouvrie heeft met het monumentale ge bouw uiterst summier werden ge presenteerd. De architect wijdde lang uit over de geschiedenis van de in 1786 gebouwde Korenbeurs, maar kwam wat de toekomst be trof niet veel verder dan te mel den dat er een extra verdieping in de galerjj komt en dat het glazen dak weer in originele staat zal worden hersteld. „Het zal weer echt een binnenplaats worden," romantiseerde de architect in de nu nog volledig afgedichte zaal. „Je kunt de vogeltjes weer van binnenuit zien." Ook Des Bouvrie zelf toonde zich bepaald niet vies van het inspelen op sentimenten. „Ik ben hier van avond gekomen om een emotie weer te geven," hield hij zijn Schiedams publiek voor. „Ik zal vertellen waarom en hoe ik tot de ze plannen ben gekomen." Ver volgens verhaalde hij over het moment waarop hij de Koren beurs voor het eerst zag. Des Bou vrie spotte het gebouw bij toeval toen hij in Schiedam moest zijn voor een van zijn beroemde meta morfoses, en was meteen ver kocht. „Ik kon gewoon niet gelo- Wethouder Hafkamp kreeg in de goed gevulde Korenbeurs de nodige kri tiek te verdu ren op het ge meentelijk parkeerde leid. De plan nen de Jan (onder) pre senteerde voor zijn Schiedamse winkelcen trum werden echter met applaus ont vangen. Foto s Roei Dijkstra ven dat er slechts zoiets als een ta feltennisvereniging in zat," ver kondigde hij, met een bkk die de ze heiligschennis ten diepste ver oordeelde. Aanval Maar Des Bouvrie wist de rest van de avond menig Schiedammer nog aardig tegen de schenen te schoppen door continu aan de Ko renbeurs te refereren als het Arse naal. Dat is de naam van Des Bou vrie's succesvolle winkelcentrum in Naarden, dat als voorbeeld dient voor de Schiedamse toe komstplannen. „Ik pak je als je het straks nog steeds over het Ar senaal hebt hoor," waarschuwde een Schiedamse toeschouwer niet geheel ongemeend. Waarop Des Bouvrie hem verzekerde dat de Korenbeurs toch echt zijn eigen naam zal behouden. De verhalen van Des Bouvrie en zijn architect werden ontvangen met luid applaus. Toen daarna echter het discussiegedeelte van de avond aan bod kwam, sloeg de stemming snel om. Een inspraak avond over de bouwplannen van de bekende ontwerper verander de binnen enkele minuten in een aanval op het gemeentelijk par keerbeleid in de buurt. Want niet alleen waren de wethouders Haf kamp en Wiegman persoonlijk aanwezig, zelfs burgemeester Scheeres was na de officiële ope ningvan de Brandersfeesten naar de Korenbeurs gesneld. „Ik vind de plannen van Des Bou vrie fantastisch," wierp een aan wezige buurtbewoner de gemeen telijke delegatie voor de voeten, „maar wat ik in het hele verhaal niet heb gehoord is of ik met al dat winkelpubliek nog steeds mijn auto voor de deur kan parke ren. Straks moet ik 250 meter lo pen eer ik weg kan rijden." Hafkamp, zo langzamerhand eer der wethouder van parkeerplaat sen dan van de binnenstad, hield de bewoners hel plan vuoi dat de gemeente heeft voor het maken van een parkeergarage onder het /au de Korte Haver water van de ven. „We gaan daar nu echt studie naar la ten doen," meldde hij. Applaus Of de gemeente nou niet wat laat met dat idee was, wide het pu bliek vervolgens weten. De Ko renbeurs volgens het concept Des Bouvrie wordt immers volgens jaar al geopend. „Op deze manier gaat op z'n vroegst pas over vijf jaar de eerste paal de grond in," wist een Schiedammer over de eventueel te bouwen parkeergara ge. „Zoiets realiseren kost nu een maal tijd," reageerde Hafkamp. „De noodzakelijke procedures du ren lang, dat ben ik volstrekt met ueens." Hafkamp werd bijgevallen door de voorzitter van de winkeliers- verening De Dam, praktisch de Schiedamse buurman van Des Bouvrie. Hij hield de zaal voor de voorgaande middag om 15.00 uur een rondje in te buurt te hebben gemaakt en welgeteld 182 vrije parkeerplaatsen te zijn tegenge komen. „U had ze moeten tellen om 17.00 uur," was een reactie uit het publiek. Waarop de vlam in de pan sloeg en de binnenzaal van de Korenbeurs gevuld werd met een mengelmoes van luid applaus en boe-geroep. De pastoor van de nabijgele gen Oude Ka tholieke Kerk kwam vervol gens met een verfrissend idee. „Ik heb een uitsteken de oplossing voor het par keerprobleem gevonden: ik heb simpelweg mijn auto weg gedaan." Waarna zijn protestantse collega ook nog een duit in het zakje deed. „Ik wil u voorstellen van de waterwe gen gebruik te maken," zei hij te gen Des Bouvrie. „Wat dacht u van een gratis parkeerplaats bui ten de stad? Mensen willen gratis parkeren, maar betalen graag voor een prachtige boottocht door de Schiedamse grachten naar uw winkel." De dominee mocht zich verheugen op het luidste applaus Door Ben van Haren Vlaardingen De coalitie is ver scheurd. WD en CDA vinden dat gemeenteraadsleden ook zitting moeten kunnen hebben in de Cul turele Raad nieuwe stijl. De PvdA is daar mordicus tegen. Fractie voorzitster Annie Attema liet dat gisteren vastleggen m een amen dement, dat de meerderheid van de gemeenteraad ondersteunde. Cultuurwethouder Kees van der Windt (ook PvdA) was er bhj mee. „Dit zet de puntjes op i," conclu deerde hij. „Deze toevoeging past bij de inhoudelijke lijn van ons voorstel om verantwoordelijkhe den duidelijk te scheiden." Zijn collega-wethouders, HenkRoijers (WD) en Aart Kool CDA), onder steunden hem niet. Zy volgden hun fracties, die de mogelijkheid willen openlaten om tegelijkertijd gemeenteraadslid en een van de zeven leden van de nieuwe Cultu rele Raad te zijn. Het gehele college en de voltallige gemeenteraad willen naast een politieke raadscommissie, die het gemeentelijke cultuurbeleid uit stippelt, een Culturele Raad van deskundige burgers benoemen, die dat cultuurbeleid gestalte geeft. Het college heeft, op voor stel van wethouder Van der Windt naar aanleiding van een advies van de nu nog gemengde Culture le Raad, het plan gelanceerd om advisering over en uitvoering van het gemeentelijke cultuurbeleid te splitsen. Hoofdlijnen Politici besturen op hoofdlijnen, zo luidt het uitgangspunt. Zij be slissen over het cultuurbeleid en de hoogte van de daarvoor be schikbare middelen uit de ge meentekas. De uitvoering van dat beleid, zoals de toekenning van projectsubsidies (concerten, acti viteiten in stadspark, cultuuriniti atieven en literaire activiteiten) en van het waarderingsteken d' Akerboom, is in die nieuwe con structie een zaak van deskundige stadgenoten. Alle partijen zyn het erover eens dat zo'n structuur beter is dan de nu bestaande opzet van een Cul turele Raad met een meerderheid van gemeenteraadsleden. De poli tici behoren meer afstand te ne men en geen directe invloed te hebben op de besteding van de in hun brede afweging beschikbaar gestelde middelen, vindt 'tout' po litiek Vlaardingen. Dubbele petten „rn die constructie behoor je uit te sluiten dat raadsleden toch nog lid kunnen zijn van die 'burger- raad voor cultuur," betoogde At tema. „Ik heb de voorzitter van de Culturele Raad Zuid-Holland over dit punt geraadpleegd. Zijn standpunt is ook dat je een situa tie met dubbele petten moet voor komen. Daarom willen we uitslui ting van gemeenteraadsleden voor het lidmaatschap van de Cul turele Raad vastgelegd zien." Jan van Hemert (raadslid voor de WD en al jaren lid van de Cultu rele Raad) denkt er heel anders over. Hij is voor het afschaffen van de politieke benoemingen. „Om te vermijden dat mensen zonder feeling voor cultuur, die uitsluitend erin zijn gekomen om dat de fraertie iemand moest aan wijzen, in de Culturele Raad de dienst uitmaken," Maar, zo ging hij verder: „Een raadslid is ook een burger en ik vind het onjuist om gemeenteraadsleden uit te sluiten. Daaronder kunnen er ook zijn, die zijn begiftigd met een ge neralistische kennis van en visie op het cultuurbeleid, zoals in het collegevoorstel als toetsingcriteri um voor leden van de nieuwe Cul turele Raad staat vermeld." Henk van de Berg (CDA) wil ook raadsleden niet uitsluiten en noemde een ledental van zeven voor de nieuwe Culturele Raad weinig. Gerrit-Willem van Veelen (SGR), tevens lid van de nu nog functionerende Culturele Raad oude stijl, steunde evenmin het door wethouder Van der Windt omarmde PvdA-amendement. Hij zei wel: „Een raadslid moet zo in teger zijn, dat hij niet in de nieu we Culturele Raad wil zitten." SP, GroenLinks, D66, W20QO en AOV stemden voor. het amende ment van de PvdA, dat dus werd aangenomen. In de gemeente raad werd een meerderheid ge vonden voor aanscherping van de voorwaarden voor het lidmaat schap van de nieuwe Culturele Raad. Het lukte cultuurwethou der Van der Windt niet zo'n meer derheid in het college te verwer ven. MaassluisNa een ziekbed van enkele maanden is begin deze week Jan Middelburg overle den, de fractievoorzitter van de Maassluise ouderenpartij AOV/ Unie 55+. Middelburg werd na de gemeenteraadsverkiezingen van afgelopen maart lid van de raad namens de partij die in Maassluis verrassend drie ze tels behaalde. De verkiezingsoverwinning werd vooral toegeschreven aan Herman Mulder, de toenmalige eerste man, die zich gedreven inzette voor met name ouderen, gehandicapten en minima in zijn woonplaats. Kort na de ver kiezingen werd Mulder echter ernstig ziek. Hij kon niet meer als raadslid worden geïnstal leerd en overleed in mei. Diny Out nam daarna de plek Mulder in en de nu overleden Middelburg, de maker van het verkiezingsmanifest van AOV/ Unie 55+werd de nieuwe frac tievoorzitter. De afgelopen tijd werd die laat ste functie waargenomen door Gerard van Ettinger, de man die maandag in deze krant nog dui delijk maakte dat het overlijden van Mulder en de afwezigheid van Middelburg een groot ge mis is. Over Middelburg: „Hij heeft jarenlang ervaring op be stuurlijk gebied. Met hem mis je toch een kundig man." Jan Middelburg werd 64 jaar. Vandaag wordt hij gecremeerd. Neem nu een proef a bo nn e m entop I'., is wekenlanglnöe bus l h Val mmi de boei In I t.". ,£.i i'j'ft'■•'■I',''. 0 Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement/ (6 weken voor slechts/28,-) Voorl; m/v\ Naam: Adres: Nr: Postcode: Plaats: Telefoon: (i.v.m. controle bezorging) Stuur deze bon In een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam UMfaHltrat Osgttftd IhafiiiiiS-rl- IT BLAD i Mol«n")

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1