Jeugd in Rotterdam krijgt eigen handvest 12 Nesselande - platteland, zou je zeggen Meer aandacht voor de begeleiding van stervenden gevraagd Baggerproject loopt flinke vertraging op De stad is klaar voor de overrompeling, het definitieve einde van de rust is nabij Rechten en plichten jongeren vastgelegd Grote veranderingen voor Spoorzone Zuid op komst 'Maak einde aan kwestie- Wilman' Oven AVR start later op Treinstremming tussen Gouda en Rotterdam Twee gewonden bij botsing Drugstoeristen opgepakt Rotterdam Loco-burgemeester H. Simons heeft gisteren in het stadhuis de brochure 'Een hospi ce in Rotterdam' in ontvangst ge nomen. Simons schonk de stich ting Hospice Rotterdam bij die ge legenheid vijfduizend gulden. Een hospice, ook wel 'bijna thuis' genoemd, is een huis voor zieken die nog maar kort te leven hebben en niet thuis kunnen blijven. Als alternatief voor een verpleeghuis of ziekenhuis biedt het hosnice een rustige, intieme omgeving waar de zieke kan sterven m een 'bijna thulssfeer'. Simons is lid van het comité van aanbeveling van de Stichting Hospice Rotterdam. Opgegroeid m een huisartsenge/in. is Simons vertrouwd geraakt met de dood in de nabijheid. „Want.'' zo zegt hy, „toen overleed men nog vaak thuis met de familieleden om zich heen. In deze moderne tijd, vooral in de grote steden, zijn veel men sen eenzaam en sterven dus ook alleen. De hospice staat een enor me toekomst te wachten." De stichting heeft inmiddels de plek bekend gemaakt waar de nieuwe voorziening komt: de Ma- thernesserweg. Dankzij particu liere fondsen is de financiering rondgekomen maar iedere extra bijdrage is welkom. Ook minister Borst van Volksge zondheid heeft vanmorgen bij de opening van een congres in Rot terdam over de zogeheten pallia- tieve zorg een lans gebroken voor de begeleiding van stervenden. Borst vindt dat de zorg voor dood zieke mensen een belangrijkere rol moet spelen in de opleidingen. Om mensen in de laatste fase van hun leven te begeleiden, is veel kennis en ervaring nodig en een goede houding, aldus Borst. De zorg en vooral pijn verlichting voor mensen die ongeneeslijk ziek zijn. moet zich minder rich ten op het verlengen van de le vensduur en meer op de kwaliteit van leven, vindt Borst. Naast des kundige en effectieve bestrijding van lichamelijke symptomen, moet er ook aandacht zijn voor emotionele, spirituele en sociale aspecten. Borst benadrukte tij dens het congres de noodzaak van een goede instelling van de hulp verlener. Die mag nooit zeggen: „Ik kan niets voor u doen." Binnenkort stelt de minister een toetsingscommissie Centra voor Ontwikkeling van Palüatieve Zorg in. Die commissie beoor deelt projectvoorstellen van de zes academische centra die zijn aaqgewezen om de ontwikkeltng van deze vorm van zorg te stimu leren. De academische centra dn Rotterdam. Amsterdam. Gronin gen. Maastricht, Nijmegen en Utrecht) moeten bijdragen aan het vergroten van de kennis en te vens regionale ontwikkelingen aanjagen. Borst: „De projecten zullen pas echt geslaagd zijn als de hulpverlening aan stervende mensen daadwerkelijk en ervaar baar verbeterd is." Rotterdam Directeur NAM. Steijlen van het Hoogheemraad schap van Schieland venvacht dat het baggeren in het Toevoerka naal, tussen de Boezembrug en de Jaffabrug, twee tot drie maanden stilgelegd zal worden. Na het op vissen van granaten en een ge weer de afgelopen weken, wordt overlegd of er nader onderzoek in het Toevoerkanaal gewenst is. Het baggeren in het kanaal is on derdeel van het baggerproject Rotte, dat over een traject van achttien kilometer uitgevoerd wordt. Het Hoogheemraadschap heeft daarvoor dertig miljoen gul den uitgetrokken. Het baggeren op het gedeelte waar de munitie gevonden is, ligt al ruim tien dagen stil. Steijlen: „Het was bekend dat er veel puin en materiaal uit de oorlog zou lig gen, Tijdens de bewonersavonden kwamen ook signalen dat er vlieg tuigbommen zouden liggen. Maar op dat moment konden we er niet veel mee." Bij het opvissen van de munitie hebben duikers van de EOD niet kunnen vaststellen of er onder de huidige baggertaag nog meer materiaal uit de oorlog ligt. „ïk heb vernomen dat het onder zoek van de EOD wel enige tijd kan gaan duren," aldus Steijlen. „Dat zorgt voor stagnatie en dat betekent dat het geld gaat kosten. Het is moeilijk te zeggen hoeveel, want dat is afhankelijk van de aanvullende maatregelen die de aannemer moet treffen om veilig te kunnen baggeren." De baggerwerkzaambeden zijn in juli gestart en worden op verschil lende plaatsen tegelijk uitge voerd. In het gebaggerde deel tus sen het gemaal U.G. Schil thuis aan het Oostplein en de Boezem- brug is geen munitie opgevist. Ook op andere delen van het pro ject kan het baggeren gewoon doorgaan. Het totale project moet anderhalf jaar duren. RW RRV RZ Rotterdam Het kabinet moet zo snel mogelijk een einde maken aan de slepende affaire rond de ten onrechte van communistische sympathiën beschuldigde ingeni eur J. Wilman uit Rotterdam. Dat wil de advocaat van Wilman, mr. - J. Gaasbeek uit Haarlem. Hij heeft daarover een brief geschre ven aan het kabinet. De BVD legde begin jaren vijftig een dossier over de Rotterdam mer aan, omdat hij communisti sche propaganda zou hebben be dreven. De geheime dienst speelde ook in formatie door aan potentiële werkgevers, waardoor Wilman zijn hele leven niet meer aan het werk is gekomen. Later bleek dat de geruchten over de man op niets gebaseerd waren, In 1994 besloot de minister van Binnenlandse Zaken de destijds 73-jarige Rotterdammer te rehabi literen. Wilman kreeg later dat jaar een schadevergoeding van 50.000 gulden aangeboden, maar die weigerde hy. Volgens hem ging het ministerie er nog altijd van uit dat hij 'waan denkbeelden' had en slechts om humanitaire redenen in aanmer king kwam voor een schadever goeding. Sindsdien is er niets meer gebeurd in de kwestie. Advocaat Gaasbeek kaartte de zaak februari dit jaar aan bij het kabinet. Hij wacht nu nog steeds op antwoord. Volgens de raads man moet het nieuwe kabinet de affaire nu snel tot een bevredi gend einde brengen. Gebeurt dat niet dan overweegt hij een nieuwe juridische procedure tegen de Ne derlandse Staat. Rotterdam De problemen die Afvalverwerking Rijnmond (AVR) heeft met de verbrandings ovens voor chemisch afval zijn nog niet helemaal voorbij. Eind juli bleek de uitstoot van di oxine door de draaitrommelovens (DTO's) te boog te zijn en is er in gegrepen. Inmiddels is, DTG-9 schoongemaakt en weer operatio neel. Er zijn metingen verricht en over twee weken moet de uitslag daar van duidelijk maken of de dioxi ne-uitstoot door de aanpassingen is teruggebracht. Het onderhoud aan DTO-8 is met een week verlengd. Deze oven wordt nu volgende week weer op gestart. Rotterdam In verband met werkzaamheden aan het spoor is zaterdag 26 en zondag 27 septem ber slechts beperkt treinverkeer mogelijk tussen Gouda en Rotter dam. Op zondag rijden er ook geen treinen tussen Gouda en Utrecht. Op zaterdag 26 september rijden er wegens werkzaamheden aan het spoor bij Rotterdam-Alexan der geen intercity's en sneltrei nen tussen Rotterdam CS en Utrecht CS. Tussen Rotterdam CS en Gouda rijden snelbussen. Vanaf Gouda kunnen de reizigers hun reis per trein vervolgen naar Utrecht. De stoptreinen tussen Nieuwerkerk aan den IJssel en Gouda worden ook vervangen door bussen. Tussen Nieuwer kerk en Rotterdam rijdt twee keer per uur een pendeltrein. Na zes uur wordt die trein vervangen doorhussen. Op zondag 27 september rijden er tot 17.15 uur geen treinen tussen Rotterdam CS en Utrecht cs en tussen Utrecht en Gouda via Woerden. Op het traject Rotter- dam-Gouda-Woerden-Utrecht rij den stopbussen. Vanaf 17.15 wordt de dienstregeling hervat, behalve tussen Gouda en Rotter dam. Daar blijven bussen rijden. Rotterdam Op de Aveling in Hoogvliet zijn gistermiddag bij een verkeersongeval twee perso nen gewond geraakt. Een van hen, een 57-jarige man uit Spijke- nisse, is door personeel van de traumaheli ter plaatse behandeld en daarna per ambulance naar het Claraziekenhuis gebracht De auto was op een lichtmast ge botst, na eerst door een andere wagen te zijn aangereden. De tweede gewonde is een 34-jarige Rotterdammer die naar het Ruw aard van Puftenziekenhuis in Spijkenissewerd gebracht. Rotterdams Dagblad Rotterdam Een soort hou vast voor jongeren, waarmee ze naar de gemeente kunnen stappen om lacunes in het jongerenbeleid aan de kaak te stellen of andere zaken die hen aangaan onder de aan dacht te brengen. Maar ook een vastlegging van wat de gemeente op haar beurt van haar jeugd mag verlangen. Dat moet het Handvest van de Hechten van de Jeugd van Rotterdam worden. Nog voor het einde van het jaar moet een dergelijk stuk op de raadstafel liggen. 'De gemeente wil dat het goed gaat met alle kinderen en jonge ren van Rotterdam,schrijft ze in de discussienota. 'Ze wil dat de jeugd van Rotterdam meedenkt, meepraat en meedoet. Bemoei jij je maar met Rotterdam, want Rot terdam bemoeit zich met jou.' In het handvest komen vele zaken aan bod, waaronder gezondheid, veiligheid, onderwijs, werk en in komen, sport en recreatie. Gisteren werd op het stadhuis on der leiding van Yet Sol over de kladversie van het handvest ge discussieerd. Een handjevol jon geren woonde de bijeenkomst bij. Volwassenen waren beter verte genwoordigd: tientallen belang hebbenden uit onder meer onder wijs en jongerenwerk vulden de zaai tot op de laatste stoel. Sommi gen moesten zelfs genoegen ne men met een plekje op de grond. Wat stelt zo'n stapel papier, waar in 'rechten en plichten' (33 m to taal!) van Rotterdamse kinderen en jongeren je om de oren vliegen, in de dagelijkse praktijk nou voor? Dat we allemaal recht heb ben op non-discriminatie, privacy en bescherming tegen ongewens te seks lijkt wel duidelijk. Maar als iemand jou bijvoorbeeld een 'rot-Marokkie' noemt, kan je dan met dat handvest naar de ge meente stappen, en wat belangrij ker is, gebéurt er dan ook wat? Ja. zegt de werkgroep, maar er kun nen geen wetten voor omgebogen worden. Bovendien hoeft wat hier m Rotterdam geldt elders in Ne derland niet per se eender gere geld te zijn. Kritiek en aanvulling vanuit de zaal verzandde heiaas (wellicht ook door de beroerde akoestiek) te vaak in misverstanden en niet aan de orde zijnde onderwerpen. De voornaamste punten: er staat mets over jonge moeders en zwerfjongeren in het handvest, de manier waarop het handvest on der de aandacht is gebracht deugt niet ('Jongeren komen écht met naar het stadhuis, jullie moeten naar de scholen en buurthuizen komen!'), er moeten voorbeelden bij, het geheel moet flitsen der. Jeugdwerker Hedwig Groudo van het Delfshavense Generation Vi bes: „Het staat allemaal te ver van dejeugdaf.Stel ik ben 12. Begrijp ik dit dan?" Een aangevulde en 'goed leesba re' versie van het jeugdhandvest zal, wanneer de gemeenteraad het plan goedkeurt, door heel de stad verspreid gaan worden. Een kos tenplaatje is nog niet gemaakt. Het is de bedoeling dat het ont- werp-handvest op 18 november door de raadscommissie onder wijs en jeugd wordt behandeld. Op 20 november is de Dag van de Rechten van het Kind. Donderdag 24 september 1998 Rotterdam - Nu besloten is de IJs- selmondse Randweg grondig aan te pakken, zal ook de omgeving daarvan aanzienlijke veranderin gen ondergaan. Dit staat in het ontwikkelingsplan Spoorzone Zuid, dat vanavond wordt gepre senteerd in de deelraadscommis sie ruimtelijke ordening in IJssel- monde. De IJsselmondse Randweg wordt niet alleen breder, maar wordt ook iets verschoven naar het wes ten. Het gebied tussen de spoor lijn en de IJsselmondse Randweg wordt dus groter en volgens het 'projectteam Spoorzone Zuid' is dat een goede gelegenheid om het bedrijventerrein Hordijk Oost uit te breiden. Om dat te kunnen doen moeten het Volkstuinen complex Hordjjkerveld, een school enhet politiebureau aan de Lopikstraat worden verplaatst. Dit zal, volgens toezeggingen van de deelgemeente, gebeuren in nauw overleg met de betrokke nen. Tegelijk met de uitbereiding en herinrichting van het bedrij venterrein, zal ook het terrein van de voormalige ijsbaan een stede- hjker karakter krijgen door er kantoren te bouwen voor nieuwe bedrijven en voor instellingen en bedrijven die elders uit hun jasje groeien. Mogelijkerwijs wordt de IJssel mondse Randweg doorgetrokken tot de Olympiaweg. In dat geval moeten ook de sportvelden aan de Smeetlandseweg wijken. Afhan kelijk van hoe de IJsselmondse Randweg precies gaat lopen, is het mogelijk dat tussen deze weg en de Hordijk bedrijfsgebouwen en misschien woningen gebouwd kunnen worden. Volgens de ontwikkelingsvisie van de deelgemeente en het pro jectbureau is de opknapbeurt van de IJsselmondse Randweg een goede gelegenheid om de econo mische betekenis van de 'Spoor zone Zuid' te versterken. De plek ligt gunstig omdat die goed te be reiken is. Het nabijgelegen sta tion Rotterdam Lombardijen zal in de komende jaren in belang toenemen door de komst van de TramPlus en mogelijk van de me tro naar Ridderkerk. Als de deelraadscommissie zich vanavond positief uitspreekt over de plannen, zal het nog tot halver wege 1999 duren voordat met de voorbereidingen van de uitvoe ring wordt begonnen. Voor die tijd worden de plannen doorbere kend op onder anderen kosten en gevolgen voor het milieu. De werkzaamheden aan de IJssel mondse Randweg beginnen mo gelijk al dit najaar. De nieuwe in richting van de Spoorzone Zuid zal pas in het eerste decennium van de volgende eeuw gereed zijn. Rotterdam In de Dirk Dane- straat in Rotterdam-West heeft de politie gistermiddag twee drugs toeristen uit de Duitse stad Munster opgepakt. De twee mannen, 18 en 19 jaar oud, werden betrapt in een deal pand. De politie kwam de mannen op het spoor door een bekende drugsrunner te volgen. Ook de runner van 18 jaar werd ingere- .Mi- HE-V «TM "px Er grazen wat koeien. Paarden hollen dartel door de wei. In de verte blaat een schaap zjjn onte vredenheid weg. Het gras wuift in de straffe wind. Platteland, zou je zeggen. Én toch zo vlak bij Rotter dam. Platteland waar het leven nog onbedorven voortschrijdt, misschien in een iets trager tem po dan men in de grote stad ge wend is. Met kroos bedekte slootjes door kruisen het rustieke landschap. Wie goed kijkt ziet ergens een wa terlelie bloeien. De watervogels trekken zich eT niets van aan. Dui ken zo nu en dan even onder om iets eetbaars te zoeken en ver schijnen een paar meter verder weer verbaasd aan het oppervlak, zich het water uit de veren schud dend. De strakke lijnen van de sloten en weilanden worden nu en dan onderbroken door een rom melig hekwerk, waarvan het ver molmde hout krampachtig in de scharnieren hangt en zich met de grootste moei te op de been lijkt te hou den, Of door een bosscha ge, waaruit het gevogelte naar hartelust kwettert. Een verdwaalde kip waagt met knikkende kop de over steek van een van de zich voortkronkelende wegen. Een landbouwer leunt over een af rastering en staart in de verte, even rust temidden van de bedrij vigheid van alledag. Verderop kringelt wat rook op, lichtblauw slingert het zich de lucht in, boven wat afvalhout dat in een ton zijn laatste rustplaats heeft gevonden. Paarden houden de wacht langs hun eigen gebied, een stoppelige weide, vol kale plekken. Ze moeten het er maar mee doen. Verderop rijzen stalen reuzen op, strak in het gelid, met grote tussenpauzen, grote buitenaardse wezens, die met hun gespreide armen de elek triciteitsdraden vasthouden. Een eenzame container voert al jaren een verbeten strijd tegen de ele menten, maar de vele roestplek- ken in het metaalwerk verraden, wie er in dit gevecht uiteindelijk aan het kortste eind zal trekken. Landelijk, lijkt het hier. Maar hoe lang nog? Dit landschap heet, sinds enige tijd, Nesselande. Het zit klem tus sen Rotterdam, Nieuwerkerk en Zeven huizen. De wegen hebben namen als Woliefoppenweg, Middelweg, Groeneweg of Bostelweg. Het wa ter heet er gewoon nog Eerste Tocht en Tweede Tocht. De stad kruipt langzaam nabij, be loert haar prooi, klaar voor een de finitieve overrompeling. Die kan niet lang meer uitblijven. Nog even en het uitgestrekte groen maakt plaats voor een bouwput. Vrachtwagens vol zand zullen hun laadbakken leegkieperen. Sloten worden gedempt. Wegen verlegd. Het duurt niet lang meer, of dan wordt het druk. Dan worden papieren bestemmingsplannen omgezet in harde realiteit. Heima chines doen de grond trillen. Be tonmolens draaien, bakstenen worden aangevoerd. De eerste wo ningen verrijzen. Hoogbouw, laagbouw, met tuintjes en perk jes. Een nieuwe woonwijk wordt uit de grond gestampt, en, Iet op, de woningen worden er straks verkocht als kleine kasteeltjes in een landelijke oase van rust. Maar zo rustig als nu, zal het in Nesse lande nooit meer worden. Foto's: Jaap Koïfma

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2