33 Oranje in ogen Ecuado zónder "WD O VFC vloert gehavend Hermes DVS in supercupduel Van Moorsel houdt plaats Zwitsers rijden zonder Festina's Sloothaak mag mee naar Rome Schapers: 'Laat Richard eerst maar weer eens spelen voor de nationale ploeg' Naoko Sawamatsu is tennismoe Tennisshow met Agassi en McEnroe Italiaan Fabrizio Guidi sprintkoning van Vuelta Politie doet inval bij ploegleider Pantani Renners controleerden zelf hematocrietgehalte SWSMC ziet af van Schiedams kampioenschap Menno Groen komt met de schrik vrij Korfbalbond kiest voor een nieuwe structuur Ook Nico Bakker bij MW27 uit de roulatie Rotterdams Dagblad Donderdag 24 september 1998 F Woerden Zoals verwacht heeft Leontien van Moorsel haar plaats in de selectie voor het WK wiel rennen in Valkenburg behouden. Na de voorlopige selectie werd de Rotterdamse voorgedragen voor de wegwedstrijd en de tijdrit. Ger- ne Knetemann, bondscoach van de profs, maakte na de Vuelta zijn voorkeur bekend. Vrouwen: wegwedstrijd: Chantal Beltman, Yvonne Brunen, Meike de Bruijn, Mirjam Melchers, Jani- ta Smit, Nicole Vermast, Elsbeth Vink en Leontien Van Moorsel {2 vallen aD, tijdrit: Melchers en Van Moorsel. Coach: Jean-Paul van Poppel. Neo-amatcurs: weg: Stefan van Dijk, Addy Engels, Jurgen de Jong, Karsten Kroon, Thonvald Veneberg, reserves: Coen Boer man, Marcel Duijn, Kees Jeuris- sen, Jos Lucassen en Remmert Wielinga. Tijdrit: Coen Boerman en Marcel Duijn, reserves: Huub Bres en Remmert Wielinga. Coach Herman Snoeijink. Genève De Zwitserse wieler bond heeft de drie van doping ver dachte renners van Festina - Alex Zulle, Laurent Dufauxen Ar* min Meier - niet geselecteerd voor de WK wielrennen op de weg in Valkenburg. De bond vindt zelfs dat de drie een half jaar schorsing dienen te krijgen. De twaalf Zwitserse renners voor de WKzijn: Niki Aebersold, Oskar Camenzind, Mauro Gianetti, Franz Hotz, Rolf Huser, Rolf Jar- mann, Roland Meier, Felice Putti- ni, Pascal Richard, Daniel Schni- der, Beat Zberg en Markus Zberg. Reserves zijn Pierre Bourquen- oud, Philip Buschor en Bruno Boscardin. Roland Meier en Beat Zberg (re serve Bruno Boscardin) worden opgesteld in het WK tijdrijden. Warendorf Lange tijd leek Fran ke Sloothaak alleen in de promo- tiefilmpjes voor het wereldkampi oenschap paardensport, dat begin oktober in Rome wordt gehouden, te mogen figureren. Blessures van de ruiter en zijn paarden le ken de titelhouder van Den Haag 1994 (individueel en team) buiten de ploeg te houden. De voorspoe dige rentree van zyn paard Joly Coeur deed bondscoach Herbert Meier besluiten om de voormalige Fries toch in zijn formatie op te nemen. De gebroeders Ludger (met PS Priamos) en Markus Beerbaum (Lady Weingard) en Lars Nieberg (For Pleasure) maken het Duitse kwartet vol. De amazone Helena Weinberg (Ferdinand) is reserve. Door Paul van den Bosch Eindhoven Onderhuids leeft in de Nederlandse ten niswereld nog altijd het ge voel dat de huidige generatie topspelers met de Davis Cup aan de haal had moeten gaan. Kwaliteit zat, met Richard Krajicek is zelfs een wereld topper voorhanden. Maar de realiteit leert dat de na tionale ploeg de laatste jaren nim mer langs de kwartfinale kwam. En zelfs die tweede ronde was dit seizoen te hoog gegrepen. Vanaf morgenmiddag strijdt de Davis Cup-ploeg van captain Michiel Schapers in Eindhoven tegen Ecuador én tegen degradatie uit de wereldgroep. Wederom zonder Richard Krajicek, maar dat is in de landenstrijd eigenlijk geen nieuws meer. De onbedreigde nummer één van het land heeft bedankt voor de confrontatie met de Zuid-Ameri kanen, die als underdog dromen van promotie naar het hoogste ni veau. De hinderlijke blessure aan zijn linkerknie houdt Krajicek echter niet weg van de tennis baan. De vaste klant van de Rot terdamse fysiotherapeut Jan Naaktgeboren wacht nog steeds het meest geschikte moment af om zich te laten opereren. Dins dag meldt hij zich by voorbeeld in München, voor de Grand Slam Cup waar Karol Kucera de eerste tegenstander zal zyn. Als hij in Zuid-Duitsland opnieuw moet opgeven - zoals begin deze maand m de derde ronde van de US Open - dupeert de bekendste inwoner van Muiderberg alleen zichzelf. Zou het gebeuren tijdens een single-partij in de Davis Cup, betekent dat echter een verlies- punt voor Oranje en dat risico wil Krajicek vermijden. Daardoor Andres Gomez, de Ecuadoraanse veteraan, komt fn Eindhoven in elk geval in het dubbelspel in actie. FotoToussaintKiuiters/ANP ontbreekt hy opnieuw, zoals in april tegen België waar de ploeg van keuzeheer Schapers in vier dagen vol wmd, regen en blessu res naar de verliezersronde werd verwezen. Krajicek ontbrak toen trouwens niet door een kwetsuur, maar door vaderlijke verplichtin gen. „Als we ver willen komen in de Davis Cup," weet Schapers, „dan hebben we Krajicek hard nodig. Met hem, zo wordt er gezegd, zou Nederland de Davis Cup kunnen win nen. Laat Ri chard eerst maar weer 'ns spelen voor de nationale ploeg. In de laatste drie jaar heeft hij alleen een paar sets meegedaan tegen Nieuw-Zee- land Ook toen moest hij opgeven. Ik hoop dat hij de komende jaren fit blijft, want het verschil tussen Richard en jongens als Sampras Tokio Monica Seles heeft het af scheid van Naoko Sawamatsu ver sneld. De Amerikaanse versloeg de Japanse speelster in de tweede ronde van het toernooi in Tokio in drie sets, 6-3 3-6 6-3. De nederlaag beeindigde de ten- nisloopbaan van Sawamatsu. De 25-jarige speelster uit Tokio nam als nummer 43 van de wereld af scheid. In maart 1991 trad ze toe tot het beroepsgilde. Sindsdien won ze vier WTA-toemooien. Be gin 1995 behoorde ze enkele maanden tot de top-vijftien van de wereld. Sawamatsu verdiende in dit jaar 108,521 dollar, waardoor haar tota le verdiensten opliepen tot boven de 1,1 miljoen dollar. De Japanse baseliner stopt vanwege motiva tieproblemen. en Rafter is marginaal." In de toekomst zal Schapers zjjn hoogst genoteerde landgenoot hard nodig hebben, want het 'ze kere* punt in het dubbelspel ver valt nu Jacco Eltingh aan zijn laat ste tennisklus in eigen land be gint. De beste dubbelaar van het jaar, met drie Grand Siams achter zijn naam in '98, gaat genieten van gezin en verdiende miljoe nen. Het is de voorbode van het afscheid, dat de rest van zijn generatie (z'n maatje Paul Haarhuis, Siemennk en de enkele ja ren jongere Krgjicek) de komende ja ren staat te wachten. Daarna zal blijken of in de jaren '90 sprake is geweest van een toe vallige 'hausse' of dat opvolgers als Sjeng Schalken, John van Lot- tum, Dennis van Scheppingen en - wellicht - Peter Wessels in staat zullen zijn om het verblijf in de wereldgroep te verlengen. Schalken en Van Lottum zijn van de partij tegen Ecuador, al dan niet als reservespeler. Andere ta lenten krijgen ongetwijfeld hun kans in de selectie, die captain Schapers ook volgend seizoen op papier wil zetten. Goed bevallen „Dat is me dit jaar goed bevallen," zegt hij. „Een ploeg van zeven spelers, die vantevoren verklaren dat ze beschikbaar zijn. Zes we ken voor een Davis Cup-wedstryd maak ik dan de ploeg bekend. Dat schept duidelijkheid." Zijn Ecuadoraanse tegenhanger Raul Viver zou graag in Schapers' schoenen staan. Deze captain no digt uit, want kan nauwelijks se lecteren, In zijn land is tennis nog voornamelijk een tijdverdrij f voor de rijken. Wie zich met zyn racket meldt bij een van de banen van de country clubs, moet eerst zo'n tienduizend dollar aan inschrijf geld neertellen. Een enkeling kan als bailenjongen werken om on der die ballotage uit te komen. Hoezo, een elitesport? Het gevolg is dat Ecuador met een bont en weinig gestructureerd ge- zeischap is neergestreken in Eindhoven. Een 15-jarige puber (Giovanni Lapentti), broer van kopman Nicolas Lapentti (56ste van de wereld), is collega van de 23 jaar oudere Andres Gomez. In 1990 won Gomez, toen nog zon der de grijze haren van nu, het Grand Slam-toernooi van Roland Garros. De beste tennisser van Zuid-Amerika was hij in de jaren '80, toen huidige stenen als de Chileen Mareelo Rios en de Brazi liaan Gustavo Kuerten net zinde lijk waren. Vijf jaar na zijn af scheid van de ATP-Tour - hij speelt nog wel in de cyclus van se- niorentoemooien - popelt hij om aan te treden op de snelle indoor- baan in Eindhoven. In de dubbel - „Maar als ik in het enkelspel moet aantreden, doe ik dat met liefde." Want tennis is zijn leven, lispelt hij. Achtendertig jaar oud is hij, negen jaar ouder dan de al af zwaaiende Jacco Eltingh, Maar Andres Gomez droomt als een jongeling van een stunt tegen Ne derland - een tenmsreus in Ecu adoraanse ogen, ook zónder Kraji cek. Den Bosch Andre Agassi en John McEnroe behoren met Ri chard Krajicek tot de deelne mers van de lennisshow.om de Nike Cup op 9 december in Den Bosch. Naar een vierde speler wordt nog gezocht De Nike Cup wordt voor de eer ste keer in Nederland gehouden. De eerste twee edities hadden plaats in het Amerikaanse Port land en New York. Krajicek is voor de eerste keer deelnemer aan de Nike Cup. De opbrengst gaat naar de Richard Krajicek Foundation. Tijdens de Nike Cup gelden an dere regels. Er wordt geteld vol- "gens het tafeltennisssyteem, er zyn op uitdrukkelijk verzoek van McEnroe geen lijnrechters en de wedstrijden duren niet langer dan twintig minuten. Voorafgaande aan de wedstrij den zullen Sjeng Schalken, Den nis van Scheppingen en Miriam Oremans clinics geven voor de jeugd. Het drietal krijgt gezel schap van twee van de vier hoofdrolspelers. Salamanca Fabrizio Guidi is de sprintkoning van de Vuelta. Vier dagen voor het einde in Madrid be haalde de 26-jarige Italiaan zijn derde etappezege, In Salamanca was hy na 223 kilometer uit Leon de snel ste in de achttiende etappe van de Spaanse ronde. Het was de tiende massasprint. De Spanjaard Abra ham Olano behield de leiding in de rangschikking. Guidi verzamelde in de Ronde van Spanje _wei de meeste punten en reed ook fier in de rode trui, maar van de sprinters hadden de Nederlander Jeroen Biij- ievens en de Duitser Marcel Wüst even veel etappes gewonnen, Vlakke etappes, want de Spaanse klim- geit Jose Maria Jimenez heeft al vier ritten op zijn naam staan. Guidi, en in zijn slipstream het gehele peloton, ach terhaalde luttele meters voor de eindstreep in Sala manca de ontsnapte ex-Sovjets Sergei Smetanin en Andrei Tsjmil. De Belg Peter van Petegem van TVM eindigde als tweede en sloeg van woede en teleurstel ling zijn stuur bijna doormidden. Het verschil was ook slechts een handbreedte. Vandaag en morgen krijgen de belagers van de gele trui in de negentiende etappe en twintigste etappe de laatste kansen Olana van de koppositie te stoten vóór de individuele tijdrit van zaterdag, de specialiteit van Indurains opvolger. Het klassieke parkoers tussen Avila en Segovia is bergachtig met als hoogtepunt de beklimming van de Navacerrada. Rome De Italiaanse politie heeft gisteren huiszoe king gedaan bij Orlando Maini, een van de ploeglei ders van de Italiaanse wielerformatie Mercatone Uno. Marco Pantani, dit jaar winnaar van de Giro d'Italia en de Tour de France, is de kopman van Mer catone Uno. Maini wordt verdacht gevaarlijke medi cijnen te verkopen, voor te schrijven en te beheren. Dinsdag was een huiszoeking bij Daniel Tarsi, de Ita liaanse dokter van de Franse ploeg Casino. Tarsi staat ook onder verdenking in een onderzoek van openbare aanklager Giovanni Spinosa uit Bologna. Spinosa onderzoekt een dopingschandaal uit 1996 rond de inmiddels opgeheven Refm-ploeg. Twee jaar geleden ontdekte de politie dat een apotheek grote hoeveelheden medicijnen - hoofdzakelijk doping- middelen - distribueerde. Veel ervan werd verkocht aan Tarsi. Ook vond de politie bewijzen dat Orlando Maini en diens oom Primo Franchini, die als mana ger van Mercatone Uno fungeerde, tot de klanten voor prestatiebevorende middelen behoorden, Fran chini staat eveneens onder verdenking. ParijsDe renners van de dopingbevlekte wielerfor matie Festina bepaalden zelf met een apparaat het hematocrietgehalte in hun bloed. Zij injecteerden zichzelf met prestatiebevorderende middelen, waar onder EPO. Het is een van de getuigenissen die zijn gepubliceerd in de Franse krant Le Monde. De stelling is van ploegarts dr. Ryckaert, nog steeds in hechtenis sinds de verwijdering uit de Tour de France. Ryckaert blijft volhouden nooit injecties aan wielrenners te hebben toegediend, „Ze deden dat zelf. Sommigen gaven zichzelf drie onderhuidse injecties per week." Ploegleider Bruno Roussel heeft voor de openbare aanklager eveneens verklaard dat de renners zich zelf inspoten. „Maar ook de dokters gaven injecties." Roussel draaide op voor de kosten. „In het verleden betaalde ik cash voor de verboden middelen of liet ik afrekenen door mijn assistent. Later gingen de over schrijvingen via de bank. De kosten bedroegen per jaar 400.000 franse francs (130.000 gulden)." Volgens Roussel hebben de meeste grote ploegen een soortgelijke structuur betreffende doping. Schiedam Eersteklasser SWSMC ziet af van het Schie dams voetbalkampioenschap als de opzet van het lokale toernooi niet wordt gewijzigd. Nu vinden de wedstrijden plaats vlak voor aanvang van de competitie en dat past voor het bestuur en techni sche leiding van de succesvolle fusieclub niet in de voorberei ding. „Als de situatie blijft zoals die is," verklaarde voorzitter Frans Eij- kenbroek tijdens de laatst gehou den sektievergadering van de sportraad, „doet SWSMC niet meer mee. Als het toernooi op één dag of twee dagen zou worden ge houden, dan is onze club wél graag van de partij." De organisatie van het Schiedams voetbalkampioenschap heeft zich bereid verklaard na te denken over het door de SWSMC-preses geopperde alternatief, maar vraagt zich wel af of de sponsors nog warm te krijgen zijn voor een toernooi dat in één weekeinde op één complex wordt afgewerkt. De toemooicommissie is van plan voor de volgende editie van het evenement de deelnemende clubs niet meer door loting aan el kaar te binden. Het voornemen bestaat de dne poules naar de sterkte in te delen. Alle Schie- damse clubs -DRGS onder voor behoud- van wie afgevaardigden op de sektievergadering acte de présence gaven, hebben toege zegd volgend jaar weer mee te doen. Tips? Bel de sportredactie van deïe krant: 010-2732700 (fax 0104265227) en in de avonduren onder 0104004310. DONDERDAG 24 SEPTEMBER BASKETBAL: 20 00 Early Bird-Juventus (ra) Door MikosGouka Schiedam De spelers van VFC vonden de Supercupfinale blijk baar wel belangrijk. Genoeg in elk geval om na afloop luid te zingen en feest te vieren. Hermes DVS kreeg klop in de finale tussen de Schiedamse kampioen en de titel houder uit Vlaardingen: 0-3. Daar mee haalde debuterend hoofdtrai ner Erik Teunissen, nog maar net aan de slag bij de Vlaardingers, zijn eerste prijs binnen. Op Harga zal niet lang nagepraat worden over het duel. Hermes DVS miste te veel gerenommeer de krachten (Dennis Dekker, Da niël Bakboord, Michael van der Gaag, Ron Timmers, Erik van Dort) om het krachtige VFC goed partij te bieden. Alleen in de beginfase kon de thuisclub gevaarlijk worden, Schiedam Lichte paniek gis teravond in deVFC-gelederen. Menno Groen viel geblesseerd uit en leek hartklachten te hebben. Achteraf viel het licha melijk ongerief gelukkig mee voor de VFCer. De 24-jarige Vlaardinger werd namelijk ge plaagd door een flinke aanval van hyperventilatie. Toen Groen eenmaal in de kleedkamer zat, kreeg hij nau welijks lucht en bestond het vermoeden dat hij een hartxn- mestoomis had. Medewekers van de ambulancedienst, die snel ter plekke waren, consta teerden dat met het hart van de VFC'er niets mis was. 'Hy perventilatie' luidde de dia maar Paul Warnaar en Gokhan Cayir konden het net niet vinden. Nadat Harry Vlasveld geblesseerd was uitgevallen nam VFC het heft in handen. Via de zijkanten haal den Menno Groen en Gerard Bak ker regelmatig de achterlijn. Groen forceerde l»j één van zijn acties de openingstreffer. Aan de linkerflank werd hij op volle snel heid ten val gebracht. De toege kende strafschop was een simpel klusje voor libero Bert van Saus: 0-1. In de tweede helft bleef het spel- beeld ongewijzigd. Hermes DVS kon geen vuist maken en kreeg de genadeklap a! na tien minuten. Beriy van Rij stuurde Gerard Bakker maar weer eens diep, diens voorzet leek een simpele prooi voor sluitpost Peter Droge. De Schiedamse sluitpost tastte echter falikant mis, waarna het voor John van Mil een koud kunstje was om de 0-2 op het bord te schieten. Verkeerd geparkeerd Na de tweede treffer was het vuur uit de wedstrijd. VFC controleer de, Hermes DVS was niet bij machte de Vlaardingse burcht te bedreigen. VFC-trainer Erik Teu- nisse schrok nog één keer op, maar dat was nadat de speaker zijn nummerplaat had omgeroe pen. Zijn auto stond namelijk ver keerd geparkeerd. Teunisse had makkelijk weggekund om het blikte verwijderen, want een ech te wedstrijd was het allang niet meer. Nadat Thomas Raeymae- kers de derde treffer had aangete kend was het wachten op het laat ste fluitsignaal van Vlaardinger Ronald Lamberts. Na het uitreiken van de prijzen stond Enk Teunisse tevreden tus sen zijn spelers. „Ik ben niet zo onder de indruk van het winnen van de prijs. Mij gaat het vooral om het vertoonde spel. Zie het VFC veroverde ten koste van Hermes DVS de Schiedams/Vlaardingse Supercup. Bert van Saus schoot in het prestigeduei de 1-0 binnen uiteen strafschop. Foto Peter Moikenboer maar als een oefenwedstrijd waar in we honderd procent inzet heb ben getoond. Van my had dit duel niet gehoeven, maar als je dan toch speelt, dan maar zo goed mo gelijk. Als VFC de boel bij elkaar kan houden en zonder blessures en schorsingen blijft, kunnen we in de competitie bij de eerste vier eindigen. Dat is trouwens niet eens het belangrijkste, verzorgd voetballen vind ik veel belangrij ker. Punten komen dan vanzelf wel," stelde Teunisse. Collega-trainer Hans de Rover zat na de nederlaag niet in zak en as. „Ik moet VFC een compliment maken. Zij hebben op een positie ve, aggresieve manier getoond dat ze graag wilden winnen. Op hun zege is niks af te dingen. Wij kwamen door het gemis aan spe lers gewoon kwaliteit te kort. Dat kan dit seizoen weieens een pro bleem worden, zo'n smalle selec tie." VFC mag zich dus een jaar lang de opvolger van SWSMC noemen De supercupfinale had overigens weinig ambiance. Er was een speurtocht voor nodig om de op stellingen te krijgen, er waren nauwelijks tweehonderd toe schouwers en de toespraak van sportraad-voorzitter EYans van Krugten was door het gemis van een microfoon niet te verstaan. Jos van Oers, namens de organi satie: „Wij verwachtten niet veel mensen, dus vonden we het niet nodig voor die kleine recette en tree te heffen" Hennes DVS-VFC 0-3 (9-1). 28 Bert van Saus 0-1,53 John van Mal 0-2,68 Thomas Raeymaekers 0-3. Bijzonderheden: Scheidsrechter Lam berts gaf geel aan Hermes-DVS-spelers Re ne Gnmimusen Daan Langstraat Hennes DVS: Droge, Leber, Vlasveld (25. Langstraat}, Arslan, Keuehemer, GilL Bronsgeest, Roelofs (46 Mattas), Gnmmi- us, Cayir, Warnaar VFC: Bosveld; Robbemond, Job Raeymae kers, Van Saus, Koevermans, Bakker, Bos, Van Mil (63. Thomas Raeymaekers), Van RijVan Perras. Groen (46 Navarro) Barendrecht Het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond wordt volgend jaar in een nieuw structureel jasje gestoken. Met ingang van 1 juli 1999 maken de negen afdelingen plaats voor vijf districten. De afde lingen Rotterdam en Zuid-West vormen district 5. Achter de schermen wordt reeds druk gewerkt aan de reorganisatie. Komende tijd moeten de namen van de nieuwe bestuurs- en commissieleden worden ingevuld. Zij nemen in het voorjaar de voorbereidin gen op het nieuwe seizoen voor hun rekening. De hoofd- tot en met de tweedeklassers zullen in de toe komst in competitieverband ook tegen clubs uit an dere districten uitkomen. De afdelingsbureaus in Rotterdam en Roosendaal sluiten hun deuren. Voor het nieuwe districtsbureau wordt een locatie gezocht in Dordrecht of omgeving. De (Roterdamse) afdelingsbekercompetitie -met als inzet de Rotterdams Dagblad Bokaal- start be gin november. Twaalf 'lagere' clubs zijn onderge bracht in vier poules. De poulewinnaars plus de beste nummer twee plaatsen zich, met de overige 27 ver enigingen, voor de 1/16 finales. De poulewedstryden worden op 5,10 en 12 november afgewerkt. De poule-indeling ziet er als volgt uit: A: THOR, ODI, NIÓ, B: Vriendenschaar B, Velox, Unicum, C: ZKV, Vanonta, Eureka, D: 't Capproen, Spirit, Argento. Maasland Het ambitieuze MW27 uit Maasland heeft in korte tijd twee gevoehge tikken te verwer ken gekregen. De voetbalploeg van oefenmeester Cor van Hoeven is voorlopig twee belangrijke buiten spelers kwijt: Edwin Marijs en Nico Bakker. Rechtsbuiten Edwin Marijs werd in het openingsdu- el van de competitie tegen SSS (5-3 winst voor de Maaslanders) met een rode kaart uit het veld ge stuurd wegens natrappen en kreeg van de tuehtcom- missie van de KNVB vier duels schorsing. Aanstaan de zaterdag in de uitwedstrijd tegen Berkel zit Marijs zijn eerste wedstrijd uit. Daarnaast is linkerspits Ni co Bakker voorlopig uit de roulatie. Bakker raakte in het duel tegen SSS geblesseerd aan zijn knie, na een charge van de sluitpost van de bezoekers. De buiten speler heeft sindsdien niet meer getraind en weet pas over anderhalve week waar hij aan toe is. Dan hoort, hij in het ziekenhuis hoe de zaken ervoor staan. Beide voetballers zullen de streekderby tegen het Vlaardingse CION, over drie weken, aan zich voorbij moeten laten gaan. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5