ORTI iotterdartis Dagblad Sociale werkplaats gaat werken met niet-gehandicapten Joon completeert museumkade Dak va|||||mnestation vliegt in brand KJ?" ^erboerderij wint prijs met pn de koe waarin vuil moet Bezwaar gemeente tegen intrekking Melkertbanen Vlaardingen verkoopt grond voor 'habbekrats' Nauwe samenwerking WSM en makelaar SATTVAR De ontwerpers van de Millenmumtrouwringen SATIVAR JUWELIERS Jongen (12) in buik gestoken Man rijdt in op parkeerwachter Inbraak bij sportvereniging Poging tot beroving Onthulling van gedenkteken Kruising gesloten BGS kampt met concurrentie gevangenis en bedrijfsleven Schiedam bouwt woningen, maar niemand mag er wonen 8 weken voor 28,- n ui ii'ii iwiiih 8800-0642 Ï52S ms Dagblad Taterweg Vrijdsg 25 September 1998 VlaardingenTijdens een ruzie in de Vlaardingse westwijk is gister avond een 12-jarige jongen ge wond geraakt, nadat hij door een leeftijdgenoot met een mes in de 1 buik was gestoken. Het slachtof fer is voor behandeling naar het Holy Ziekenhuis vervoerd, waar de wond werd gehecht. De verdachte is korte tijd later in zijn ouderlijke woning aangehou den, Gezien zijn leeftijd is de jon gen niet ingesloten, wel zal hij vandaag over de toedracht van de steekpartij worden gehoord. Schiedam Een 23-jarige Schie dammer is gistermiddag op de Buitenhavenweg in zijn woon plaats ingereden op een paikeer- controleur. De Schiedammer was het niet eens met de bekeuring die hij van de man had gekregen, De controleur wist zich in veilig heid te brengen door op een ande re auto te springen. Maassluis Bij een sportvereni ging aan de Dr. A, Schweizerdreef in Maassluis is gisteravond inge broken. De dader is binnen geko men door een raam van de kanti ne in te slaan. Daar zijn kasten opengebroken en is al het snoep weggenomen, waarvan net een nieuwe voorraad was aangelegd. Ook een kleine kluis is weggeno men. Schiedam Twee mannen op een scooter hebben gisteravond op de 's-Gravelandseweg in Schiedam geprobeerd een 20-jarige vrouw te beroven van haar tas. Één van de mannen pakte haar de schouder tas af, waarop de twee wegreden in de richting van het Broersvest. Omdat de vrouw de tas vasthield, werd ze enkele meters meege sleurd. Ze kwam ten val toen de band van haar tas scheurde en liep daarbij lichte verwondingen op. Wel wist ze haar eigendom te behouden. Maassluis Burgemeester J, Sterkenburg van Maassluis ont hult morgen het gedenkteken Ne- derlands-Indië. Zij doet dit samen met J. W, de Jong, bestuurslid van de Stichting Gedenkteken Neder- lands-Indië 1945-1962. De plech tigheid begint om 11.00 uur. Het gedenkteken is een uitbrei ding van het monument 1940- 1945 in het Julianaplantsöen. Het is vervaardigd ter herinnering aan de uit de gemeente Maassluis afkomstige overleden Indië-gan- gers G. van Dijk, G. van der End, T. van der Knaap, L. Molenaar en A Muis. Aansluitend aan de onthulling worden na het trompetsignaal (Last Post) twee minuten stilte in acht genomen. Vervolgens wor den twee coupletten van het Wil helmus gezongen en kransen ge legd. Ook andere belangstellen den kunnen bloemen leggen. De muzikale omlijsting wordt ver zorgd door het Blazersensemble onder leiding van Leen Lucardie. SchiedamIn verband met werk zaamheden voor de Beneluxlijn is in Schiedam vanaf maandag de kruising Burgemeester Van Haar- enlaan/Vlaardingerdijk bijna een maand afgesloten voor alle auto verkeer. Met borden zal een om leiding worden aangegeven. Voor voetgangers en fietsers wordt een alternatieve doorgang gemaakt, zodat zij nog wel de kruising kun nen oversteken. De afsluiting van de kruising is nodig om de rijba nen op de Burgemeester Van Haarenlaan weer op hun oor spronkelijke plek terug te leggen- Deze waren een stukje opgescho ven om de aanleg van de metro- tunnei mogelijk te maken. De kruising wordt zaterdag 24 okto ber weer opengesteld voor alle verkeer. Schiedam De Schiedamse sociale werkplaats BGS wil in de nabije toekomst niet-gehandicapte mensen gaan betrekken in de productie. Door de grote concurrentie van gevangenissen en de toenemende integratie van gehandicapte mensen in het reguliere bedrijfsleven, is BGS genoodzaakt delen van het productieproces te privatiseren. Dat schrijft directeur S. Adolfs van BGS in het zojuist verschenen jaarverslag 1997 van de sociale werkplaats. „Teveel mensen die vroeger naar BGS zouden zyn gegaan, worden momenteel goed genoeg bevon den voor het gewone bedrijfsle ven," legt Adolfs uit. „Voor ons blijft alleen de zwakste groep over. Daardoor komt de continuï teit van onze productie in ge vaar." Volgens de directeur kan hij bijvoorbeeld geen mensen meer vinden om ingewikkelde machines te bedienen. „Dus moet je delen gaan uitbesteden. Al wil len we daarbij wel het toezicht houden van de gemeente." 1997 was voorde BGS een redelijk goed jaar. De tekorten van het be drijf namen af met 900.000 gul den, wat onder meer te danken was aan toename van de netto winst met 22 procent. Directeur Adolfs kon gisteren bij de presen tatie van het jaarrapport van BGS aan de raadscommissie sociale za ken dan ook rekenen op de nodige complimenten. Maar de Adolfs zegt wel gebukt te gaan onder wat hJj 'de oneerlijke concurrentie' noemt van gevan genissen in Nederland. „Die wer ken met weggeeftarieven," vindt hij. „Dat kan ook omdat ze geld van de overheid krijgen voor prachtige machines en omdat ge vangenen praktisch voor niets werken." Adolfs is woedend over deze situatie. „Wat wil je nou als politiek, vraag ik me dan af; ge handicapten aan het werk of cri minelen." De directeur kon tot zijn grote vreugde gisteravond wel aan de raadscommissie meedelen een flinke order voor de neus van de gevangenis in Dordrecht te heb ben weggekaapt. Een partij rui tenwissers zal nu door werkne mers van BGS worden ingepakt. Toch vreest hij dat de concurren tie in de toekomst alleen maar heftiger zal worden. „Let maar op, straks gaan asielzoekers ook nog hetzelfde werk doen," waar schuwt hij. „Iedereen zit gewoon in onze vij ver te vissen." Door Jan Rozéndaal Schiedam "De gemeelde"Schie- dam heeft gisteren een forse te genslag te verduren gekregen bij de Raad van State in Den Haag. De rechter besloot de wet Milieu beheer tegen Breeuwerk te schor sen. Dit betekent dat de scheeps- touwfabriek geen extra milieu voorzieningen hoeft te treffen. Dat betekent weer dat de wonin gen die nu rondom het bedrijf aan de Westerkade worden gebouwd, onmogelijk bewoond kunnen worden. „Een zeer spectaculaire uit spraak," riepen de advocaten van Breeuwwerkfabriek v/h Joh Smit gisteren in koor na de uitspraak. De juristen van de gemeenten reageerden wat meer ingetogen: „Wij willen eerst de argumentatie lezen voordat wij onze conclusies trekken." Dat uitgewerkte vonnis laat nog wel enkele maanden op zich wachten, luidt de verwach ting. En daar zitten burgemeester en wethouders van Schiedam flink mee in de maag. Want de milieu maatregelen die zij het bedrijf sa men met de DCMR Milieudienst Rijnmond hadden opgelegd moesten nu juist de overlast zo beperken dat er prettig kon wor den gewoond op de hoek van de Westerkade/Nieuwe Haven. In to taal bouwt aannemer Koudijs daar onder de naam Liverpool veertien appartementen, waarvan het karkas al zichtbaar is. Make laar Anke Bodewes meldt dat al enkele appartementen zijn ver kocht. De woningen staan stijf tegen Breeuwwerk aan. In het bedrijf wordt touw gemaakt om houten scheepsrompen waterdicht te ma ken. De Schiedamse Breeuw werkfabriek is nog één van de weinige in de wereld die dat scheepstouw maakt, dat vanaf de Westerkade naar zestig landen wordt geëxporteerd. Met name de stank-, herrie- en stofoverlast voor de direkte omgeving spelen een rol. Maar gemeente en DCMR wilden onder meer ook dat er ook speciale vloeistofdichte vloeren in het pand zouden komen. Alles bij elkaar een investering van zo'n half miljoen gulden. Maar nu de Raad van State de uit voering van de milieumaatrege len heeft geschorst, is het bedrijf niet van plan de spaarcenten aan te spreken. Zo verschrikkelijk veel wordt er nu ook weer niet verdiend met dit werk. En dat houdt in dat de huidige overlast van stof, herrie en stank blijft ge handhaafd, wat weer betekent dat er mihWrtt^tenderd meter tus sen rüeuwe^ningen en het be- Burgemeester en wethouders zijn daarvoor in 1996 al in een vertrou welijke brief van de directeur van de DCMR voor gewaarschuwd. Dat betekent dat ook de bouw van zo'n dertig luxe koopappartemen ten op het aangrenzende voorma lige Binghamterrein in gevaar zou komen. Volgens de juristen van het be drijf hebben b en w bij het uitwer ken van de woningbouwplannen verzuimd om in het bestem mingsplan (nu stadsindustrie) te regelen dat de bewoners zouden worden gevrijwaard van overlast. Hun argumentatie dat het her stellen van die fout ten kosten moet gaan van Breeuwwerk lijkt de rechter in Den Haag te hebben overgenomen. Miljoenen Overigens heeft het bedrijf bij de behandeling van de zaak te ken nen gegeven 'niet principieel te gen' verhuizing te zijn: „Maarwii hebben ook geen enkele reden om hier te vertrekken. Als de ge meente ons weg wil hebben, dan wordt dat wel een kwestie van miljoenen. Wij wachten met de ar men over elkaar wel af hoe men dit gaat oplossen. Voor ons is met deze voorlopige voorziening de druk van de ketel." I l iiiWllir T Ti r WT iiTriTi T Schiedam - i: .oerderij De Gorzen heeft de hoofdprijs gewonnen in een landelijke competitie van de Stichting Kinderboerderijen Nederland. Meer dan honderd kinderboerderijen deden aan de wedstrijd mee. De opgave was de vraag te beant woorden wat de kinderboerderij met lö.Quö gulden zou doen. Het antwoord van De Gorzen was goed voor de hoofdprijs, die bestond uit het genoemde bedrag. De Schiedamse kinderboerderij kwam met het idee van een pratende afvalbak, zoals de bekende Holle Bolle Gijs uit de Efteling, in de vorm van een koe. Eén van de grote problemen waar de kinderboerde rij mee te maken heeft, is het opeten van zwerfvuil door de dieren, wat een beest soms met de dood moet bekopen. Een aantrekkelijke vuilnisbak zou tot minder zwerfvuil moeten leiden. Voor het vervaardingen van de speciale afvalbak heeft inmiddels de Schiedammer Jan van der Steen hulp toegezegd. Van der Steen maakte alle figuren voor de Retourette en had bijvoorbeeld ook de hand in de decors voor Les Miserables. De kinderboerderij kan van de 10.060 gulden ook nog een interactieve boom maken. Met deze kunst boom kunnen kinderen via een in de stam gebouw de monitor communiceren. Zowel de boom als de koevuilnisbak zullen op zonne-energie gaan wer ken. Schiedam De raadscommissie sociale zaken en werk heeft gis teravond unaniem ingestemd met het aantekenen van bezwaar door de gemeente Schiedam tegen de beslissing van het ministerie van Binnenlandse Zaken om zestien Melkertbanen terug te nemen. In een brief die de gemeente 12 juni van de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken kreeg, werd ge steld dat Schiedam de zestien plaatsen niet binnen de gestelde termijn zou hebben benut. De gemeente gaat nu bezwaar aantekenen tegen die beslissing, omdat zij wel degelijk van plan is de plaatsen te vullen met langdu rig werklozen. Dat was tot nu tóe niet gelukt omdat de gemeente dat op een zorgvuldige wijze wil doen. Schiedam heeft als beleid dat ze liever de tijd neemt om de arbeidsplaatsen met mensen te vullen die geschikt zijn voor de baan. De gemeente stelt dat de termijn die de overheid daarvoor heeft bedacht, te kort is. Door de haastige procedures zouden de verkeerde mensen op de verkeer de plekken terecht kunnen ko men. Onder luide toejuichingen plaatste gistermiddag mr. A. J. G. Smetsers, directeur van het VSB Fonds Schiedam Vlaardingen, met behulp van de Stadskraan een joon voor de deur van het nieuwe vlsserljpavlljoen. Een joon is een groot uitgevallen dobber, waaraan de drijfnetten hin gen waarmee vissers In het verleden haring vingen. De Joon Js de naam van het paviljoen dat te genover het museum is gebouwd en waarvoor de directeur van het fonds, dat 800.000 gulden doneerde, dus de openingshandeling verrichtte. Hiermee Is de museumkade voltooid zoals Frits Loomeijer van het Visserijmuseum al zo'n acht jaar geleden voor ogen stond. De kosten (bijna twee miljoen gulden) zijn bijna geheel opgebracht door sponsors en fondsen. Foto GerHt de Heus/Roei Dijkstra Zie ook pagina 11:'Visserijmuseum eindelijk herkenbaar en compleet als toeristisch product' Door Sofie van Westrenen Vlaardingen De Vlaardingse wethouder voor financiën en grondzaken Roijers is tevreden over de resultaten van het project Van erfpacht naar eigendom' dat nu ongeveer een jaar loopt. Deze week presenteerde Roijers, sa men met projectleider R. Veren, de tussentijdse evaluatie van de grootschalige erfpachtgrondver koop. Omdat deze positief is uit gevallen, gaat de gemeente door met het project. Uiteindelijk wil Vlaardingen alle grond die nu in erfpacht wordt uitgegeven verkopen aan dege nen -particulieren en bedrij ven - die de grond nu gebruiken. In totaal gaat het om dertiendui zend percelen. Van de particulie ren heeft het afgelopen jaar onge veer vijftig procent positief gerea geerd op het aanbod van de ge meente. Bij de bedrijven die zijn aangeschreven ligt dat percenta ge beduidend lager dertien pro cent. Roijers is over die uiteenlopende getallen niet verrast: „Bij bedrij ven worden de kosten van de erf pacht meegerekend als exploita tiekosten" licht hij toe. „Ze wi?a- nen ercfusVeinig mee ais ze de grond zouden kopen. Alleen fami liebedrijfjes z(jn wel geïnteres seerd." De gemeente gaat door met het project. Voor het proefproject wer den 713 erfpachters aangeschre ven, van wie inmiddels 331 de grond hebben gekocht. In de ko mende tijd wordt de hele gemeen te afgewerkt in pakketten van on geveer 150 d 200 woningen. Met een informatieavond en een uit gebreide brief hoopt de gemeente de inwoners over te halen hun grond te kopen. „Voor een habbekrats," vertelt de projectleider R. Veren, „De grond zal over een aantal jaren veel meer waard zijn. En in plaats dat de gemeente daarvan profiteert, kan de eigenaar de winst nu zelf opstrijken." Ook de bedrijven krijgen nog steeds informatie over de mogelijkheid van overna me. Maar er wordt alleen nog maar een aanbod gedaan als de bedrijven daar zelf om vragen. Voor de gemeente scheelt het op geven van de erfpachtrechten veel. „Naast vermindering van de administratieve rompslomp le vert het een geschatte winst van één k twee miljoen gulden op," zegt Veren. „Gewoon omdat we het geld allemaal tegelijk binnen krijgen. Bovendien gaat er door dit project veel werk naar de ma kelaars en notarissen in de ge meente." Nog maar weinig gemeenten zijn Vlaardingen voorgegaan in het opgeven van erfpachtrechten. Bo vendien is de constructie die de gemeente gebruikt uniek in Ne derland. De bewoners kopen eerst het zogeheten bloot-eigendom van de gemeente, en betalen eventueel de nog verschuldigde erfpacht. Als de koper binnen twee maanden beslist, betaalt de gemeente de overnamekosten van circa tweeduizend gulden. „We worden met argusogen ge volgd," zegt Roijers. „Niet alleen door de andere gemeenten, maar ook door de bewoners die een overname-aanbod krijgen. Veel mensen denken dat er wat achter steekt, maar dat is niet zo." Maassluis De Woning Stichting Maassluis (WSM), Van den Ende Garantie Makelaars en Rabobank de Maaslanden gaan de komende vijf jaar nauw samenwerken. Dit gebeurt op het gebied van de ver koop van huurwoningen en nieuw te bouwen woningen van WSM. De woningcorporatie bezit ruim 7300 huurwoningen en begint met ingang van 1999 met de verkoop van een deel van haar woningbe- zit. Van den Ende begeleidt de verkoop van deze woningen. Het is de bedoeling dat de panden eerst worden aangeboden aan de huidige bewoners. Deze kunnen hun huis kopen, maar zijn dit niet verplicht. Als zij liever blijven hu ren, verandert er voor hen niets. De makelaar geeft voorlichting en informatie, richt een Vereniging van Eigenaren op en doet de taxa ties van de huurwoningen. De Rabobank brengt de deskun digheid als bankier in bij zowel de verkoop van de huurwoningen'als bij de verkoop van de nieuwbouw woningen die WSM in de toe komst laat bouwen. Tijdens herstel werkzaamheden bij een benzine station aan de A 20 bij Vlaardin gen vloog giste ren het dak In brand. Volgens de brandweer Is tijdens het ver warmen van de dakbedekking met een brander de onderlaag gaan branden, waardoor het he le dak vlam vatte. Het tankstation heeft aanzienlijke brand- en rook schade opgelo pen en blijft van daag gesloten. Ook een groot deel van de voor raad etenswaren is verloren ge gaan. Foto Roel Dijkstra l&iiSt Noem nu een proefa&onnemontjpp u t OgybtadiMi 6 weljan tangen <^bue VoorïÖeRm^l' 28.^" t*i HH '□Ja, noteer mq voor zo'n voordelig proefabonnement.' {6 weken voor slechts 28,-) Naam:Voorl:m/v Adres: Nr: Postcode:. Plaats: f Telefoon: (l.vjn. conüole bezorging) Stuur deze bon In een envelop zonder postzegel naar Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service £3 Antwoordnummer AS79, 3000 VB Rotterdatng 'Jtotterdaat Ds£bU4|

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3