Hakkinen heeft sterkste zenuwen en de beste auto I^cii sm A.' Lewis blijft moeizaam op de been Superieure Fin wint GP Luxemburg en neemt optie op wereldtitel ter A ->-?v milt Adriaanse: 'Doe mij maar een broodje Luinge' Kiespijn na zware griep voor Kromme C- .wvï' Als een tijger over het veld Davids voor de rechtbank Roze Diva zorgt voor onrust bij De Graafschap 'Ome Dirk' Rotterdams Dagblad n H$! %3-r-tx i i' ts -ra f-i - - rë J» th k"' <-/ Maandag 28 september 1998 Uncasville De Bntse bokser Lennox Lewis heeft zaterdag avond in de Amerikaanse stad Uncasville moeizaam deWBC-we- reldtitel in het zwaargewicht ver dedigd tegen de onbekende Kro aat Zeljko Mavrovic. De regerend wereldkampioen won op punten in een partij over twaalf ronden. Lewis heeft daarmee 34 overwin ningen op zijn naam gebracht, te genover één verliespartij Mavrovic, een relatief onbekende in Europese bokskringen, vormde met 218 gewonnen gevechten op papier een geduchte opponent voor de 33-jange Lewis. Vierdui zend toeschouwers zageri de Brit se reus bijna onderuitgaan, maar over twaalf ronden uiteindelijk de beste stoten plaatsen. Voor de 29- jarige Kroaat betekende het ver lies tegen Lewis zyn eerste neder laag. Mavrovic keerde weliswaar bloe dend terug naar zijn kleedkamer, maar was eigenlijk geen moment in de buurt van een knock-out ge weest. Lewis daarentegen had het in de zevende ronde ronduit moei lijk. De Kroaat kwam halverwege knalhard door over links en liet die klap vergezeld gaan van een serie zuivere combinaties. In arren moede zocht Lewis daar op ruggesteun in de tothven en het scheelde weingof de fegerend wereldkampioen was neergegaan in Connecticut. Het publiek in het Mohegan Sun Casino zag Lewis zich echter herstellen, waarna hij in de resterende ronden voorzich- ter opereerde. Loerend op de knock-out, sprokkelde hij gaan deweg zyn punten. Met 117-112, 117-111 en 119-109 leverde dat hem alsnog een unanieme zege en prolongatie van zyn WBC-titel op. Lewis' landgenoot Rerbie Hide heeft zaterdagavond zijn wereld titel in het zwaargewicht (WBO) geprolongeerd. Zijn Duitse tegen stander Willi Fisher had geen schijn van kans tegen de ijzèrster- ke Hide. Binnen 50 sec ging de 26- jarige Fisher twee maal tegen het canvas, waarop de scheidrechter de ongelijke strijd beïndigrle. De 33-jarige Hide, van origine Nlgeri- aan, heeft nu 31 winstpartijen op zijn naam staan. De voorgaande 30 gevechten had hij voi de volledige bokstijd nodl „Juan Lozano, de vroegere spe ler van Anderlecht. Dat was nog eens een sexy voetballer. Eigenlijk had de term (ben al uitgevonden moeten worden, ah iemand er recht op tód tras het Lozano wel Weèt jè wie' ifc ook een sexy voetballer irind, die jongen van Madrid, Redon- do. Die heeft het ook ioeL Ik had het niet. Daar had ik de bewe gingen niet voor, daar was ik te groot voor, veel te lomp.''. Ruud Gullit in Sponweék over sexy voetballers „Feyenoord zal moeten léren dat we het niet redden als we niet voor 150 procent knokken. Dat imago móet blijven. Eén van de oorzaken waarom het in het verleden niet liep is dat er spelers waren die niet bij de club pasten." Peter van Vossen in de Volks krant „De meeste atletes zijn Adidas- spijkers, ongrijpbaar in hun platheid. Het strelenniet waard. Hun vrouwelijkheid is letterlijk naar binnen gekeerd, ik heb het nu over spnntfeno- menen. Schaatssters en hockey- dames hebben een ander pro bleem te veel dij en teveel kont Daar is ook geen beginnen aan." Hugo Camps in NRC Héidels- blad „Ik heb nog lange tijd na de ramp een bepaalde lichamelij ke reactie gehad. Ik werd elke morgen om half zes wakker. Half zes, het tijdstip van de vliegramp. Half zesAltijd half zes. Soms ging ik laat naar bed3 bevmt laat, zodat ik door kon slapen. En danioerd ik toch om kalf zes wakker. Soms durfde ik gewoon niet op de wekker te kijken." Sigi Lens, één van de overle venden van de vliegtuigramp met bet kleurrijk elftal in Su riname, in Nieuwe Re vu. „We vonden en vinden je als coach allemaal al snok .h' desondanks naar nog meer erkenning? Oh, Co,jban- neer houd je eindelijk eens je mond ever tol van zaken die jou maar zijdelings ra)<kn en vertel je ons alleen hoornaar over het reilen en zeilen bij je eigen cluppie." A Kees Jansma in Voetbaltntér- national over Co Adriafiuè Door André Hoogeboom Nürburgring—Vandaag wordt Mika Hakkinen dertig jaar. Gisteren gaf de Fin zichzelf vast een uniek cadeau, hij won de GP van Luxemburg en gaf, met nog een race te gaan, de strijd om de wereldtitel een bijna beslissende wending. Michael Schumacher likte de wonden. De Duitser kon zijn teleurstelling nau welijks verbergen. Het compliment aan het adres van McLaren en Hakkinen klonk aarzelend en niet echt oprecht. „Ze waren vandaag gewoon beter Het blufpoker tussen de rivalen om de wereldtitel duurde het hele weekeinde. Uiteindelijk bleek Hakkinen over de sterkste zenu wen en de beste auto te beschik ken. Vooral dat laatste was heel lang een onzekere factor. Zater dag had Ferran een verwoestende klap uitgedeeld door bijna één se conde sneller te trainen en een dubbele pole te veroveren. De vreugde bij Michael Schumacher over dat resultaat was haast even groot als zijn teleurstelling na de nederlaag een dag later. Ferrari dacht z'n zaakjes voor elkaar te hebben, maar de voorsprong had een averechts effect. McLaren was wakker geschud en werkte tot in de kleine uurtjes van de za terdagnacht door om de achter stand weg te werken. Scenario Ferrari opende sterk, geheel vol gens een voorspelbaar scenario. Schumacher nam de leiding, Irvi ne gooide de deur op slot. Acht se conden was de maximale voor sprong, toen kon Hakkinen de Ierse verdediging slopen. In het voorbijgaan stak hij nog even zijn middelvinger op naar Irvine, maar dat betekende niets, zei Hakkinen later. „Ik groette een vriend van de pers," zei hij met Fins gevoel voor humor, Hakkin en had helemaal geen zin om de '■VV vVd Michael Schumacher heeft tijdens een pitstop nieuwe banden gekregen van zijn Ferrari-team en gaat op jacht naar Mika Hakkinen. Vergeefs. De Rn bleef zijn Duitse rivaal voor en vierde na afloop een feestje met Ron Dennis, de teammanager van McLaren {foto links). Foto 's Roland weihrauch/AP relatie tussen Ferrari en McLaren aan te scherpen. Die is al gevoelig genoeg na het incident tussen Coulthard en Schumacher in Francorchamps. „Nee hoor, ge zien Eddie's reputatie vond ik dat hij een nette race reed." Schumacher kon de grap van Hakkinen niet waarderen. De Duitser keek stuurs voor zich uit en was uren later nog bezig met de verwerking van de teleurstel ling. Hij was immers van ver ge komen om het gat met de McLa rens te dichten. En zo dichtbij glipte alles alsnog door zijn vin gers. Schumacher was vooral ver rast over de sublieme pitstops van de McLarens, Nadat het gat tot acht seconden was gegroeid, kwam de Duitser binnen. Hakkin en nam de leiding over, maar 'Sehumi' had verwacht dat hij weer de kop zou nemen na de pitstop van McLaren. Een misvat ting. Hakkinen drukte de McLa ren voor de Ferrari de baan op. „Daar hebben we de race verlo ren," besefte Schumacher. „Ik had daar nooit op gerekend en ik vraag me nog steeds af hoe dat mogelijk was." Schumacher week zelfs even van zijn lijn voor de aanstormende Mercedes, misschien ook van schrik. Het was de nekslag voor de Duitser die zaterdag alles zo goed onder controle dacht te heb ben. Hij begon daarna zelfs fout jes te maken. „Door slijtage aan de banden kon ik geen druk meer zetten op Mika. De achterkant van de auto schoof steeds weg. En ook na de tweede stop ging het niet beter. Ik kwam in het verkeer terecht en verloor zo opnieuw kostbare tijd." Sehumi legde zich neer bij de feiten. „McLaren was hier gewoon de beste." Geslonken Z'n kansen om de eerste Ferrari- wereldkampioen sinds Jody Scheckter (1979) te worden zijn aanzienlijk geslonken, al geeft hij de hoop niet op. „We zullen de ko mende weken weer hard moeten werken om de auto sneller te krij gen, maar als het onverhoopt niet lukt, kunnen we toch terugzien op een goed seizoen." Voetsporen Mika Hakkinen krijgt de eer ora over een aantal weken in de 'heili ge' voetsporen te treden van Ayr- ton Senna, de laatste wereldkam pioen voor McLaren in 1991. Hij wil er nog even niet aan denken. „Ik ga eerst mijn verjaardag vie ren en dan gaan we nog een paar weken hard werken om deze voor sprong te behouden." De laatste Grand Prix van dit seizoen wordt op 1 november m Japan gehou den. Jos Verstappen eindigde de race als dertiende en was daar niet on tevreden mee, al stond zijn ge zicht vooraf op onweer. Teamge noot Rubens Barichello kreeg de reservewagen toegewezen, terwijl die eigenlijk voor Verstappen was. Opnieuw een teken dat de Nederlander bij Stewart gedoogd wordt, meer ook niet. Hij zag wel de finishvlag weer eens. Nog voor zijn voormalig teamgenoot Mika Salo. „Ik reed in ieder geval een solide race. Misschien had ik nog een plaatsje kunnen opschuiven, maar ik had last van onderstuur, daardoor kon ik niet genoeg druk zetten." Co Adriaanse vindt de ruimte die coaches in de Kuip hebben om hun elftal te sturen maar niks. De trainer van Willem II was zater dagavond niet de eerste die kri tiek leverde op het feit dat de dug out achter de reclameborden staat, hij was wel de eerste dit sei zoen die door de scheidsrechter werd weggestuurd. „Ik weet bij God niet wat ik heb misdaan," sprak een boze Adri aanse later. „Het slaat echt ner gens op. Ik kan er niks aan doen dat ze hier zo'n raar systeem heb ben. Je mag coachen in het speci aal daarvoor ingerichte vak langs de lijn, maar om daar te komen moet je eerst door een deurtje, dan moetje over een 'neutrale zo ne' en dus ben je steeds even in overtreding. De vierde man maakte mij erop attent, maar de tweede keer dat scheidsrechter Luinge bij mij kwam en me weg stuurde stond ik keurig in mijn ei gen vak. Ik heb me echt met mis dragen." Op de vraag of hij met provoceer de door uitgebreid met zijn aan voerder Mark Schenning te spre ken, antwoordde 'Gootje' ontken nend. Ook de suggestie dat het makke lijker zou zijn als hij vanuit de dug-out gewoon op zijn ringers zou fluiten, zoals wijlen Ernst Happel dat in de Kuip deed, wees hij van de hand. „Iedereen weet dat mijn verbale kwaliteiten zeer sterk zijn. Ik wil gewoon met mijn spelers praten. Bovendien kan ik niet op mijn vingers fluiten. Ik speel alleen blokfluit. Maar ik vind het stom om zo'n ding mee naar het stadion te nemen." Waarop Leo Beenhakker droog opmerkte: „Speelt Co blokfluit? Ik alleen triangel." Adriaanse weer; „Het gaat me niet om dat fluiten of praten, ik wil gewoon een deurtje recht voor de dug-out." Beenhakker, gedecideerd; „Afge wezen." Adriaanse gaat er prat op dat hij zich als coach nog nooit onbehoor- 5^ v 1Lord's** lijk heeft gedragen, Dat deed hij dus ook na afloop niet op de pers conferentie. Hij hield zich in. Al leen aan de bar liet hij, toen de AZ-trainer Wim van Hanegem, amper hersteld van een zware griep, heeft in de nacht van zater dag op zondag een paar uur in een tandartsstoel doorgebracht. Hij kampte met een ontstoken kies. Zaterdagmiddag kwam de pijn al opzetten, maar zijn vaste tandarts in Utrecht gaf aanvankelijk niet thuis. „Ik kon de pijn bijna niet meer verdragen," aldus Van Ha negem. „Uit pure wanhoop ben ik toch maar naar haar praktijk gere den. Daar heb ik een uur of vier voor de deur in mijn auto gezeten, luisterend naar Langs de Lijn. Ge lukkig kwam de tandarts rond half elf thuis. Ze was een dagje uit geweest met haar gezin. Na een spuit of vier heeft ze die kies ge trokken. Ik was dolblij dat ik eraf was. Als ze niet was thuis geko men, had ik er misschien nu nog gezeten- Want ik kon echt niet meer autorijden van de pijn." Langs de kant schreeuwen trainers dat hun spelers erin moeten vliegen als tijgers, fn Belgrado nemen ze dat wei erg letterlijk. Supporters van Obilic Belgrado gooien, als het even niet loopt met hun ploeg, een baby tijger over de hek ken van het stadion. Tegen de bizarre vorm van dierenmis handeling, die regelmatig voorkomt, is nog steeds niet op- perschef voor hem en Leo Been hakker twee koffie bestelde, glip pen: „Doe er voor mij nog een broodje Luinge bij." Feyenoord is vanmorgen met 20 spelers in trainingskamp gegaan voorde wedstrijd tegen VfB Stutt gart. Beenhakker besloot twee man aan zyn selectie toe te voe gen omdat Ulrich van Gobbel en Jean-Paul van Gastel met blessu res kampen. Omdat de spelers de afgelopen weken alleen maar ge traind en gespeeld hebben, hoef den zij vandaag verder niet in ac tie te komen. Edgar Davids moet vandaag voor de rechtbank in Milaan ver schijnen. De Nederlandse inter national van Juventus is gedaagd wegens een incident op 8 oktober 1996. Kort na zijn transfer van Ajax naar AC Milan zou Davids in de stad een auto hebben bescha digd, twee mannen hebben aan gevallen en een vrouw hebben neergeslagen. De aanklacht tegen de voetballer luidt: toebrengen van lichamelijk letsel en bescha diging van eigendommen. Weg, weg van het veld," scheidsrech ter Roelof Luinge naar Co Adriaanse. De lijnen van zijn vak zijn zichtbaar en de coach lijkt niet in over treding. Maar kort daarvoor had hij Luinge geprovo ceerd. Foto Cor Mulder/ Even nadat De Graafschap kort na rust met 2-0 achter was gekomen tegen Cambuur Leeuwar den, verscheen plotsklaps een dame in roze man telpakje naast Fritz Korbach en bleef fier naast de trainer staan tot het laatste fluitsignaal had ge klonken. De roze diva, die luisterde naar de naam Mylène de la Haye, maakte een programma voor RTL4 en mocht van Korbach tijdens de wedstrijd haar gang gaan. Tot ergernis van sommige spe lers. „Of spelers zich eraan hebben gestoord, dat ze naast me stond?" herhaalde Korbach na de wedstrijd de vraag. „Nou, daar wil ik van geen speler wat over horen, want er waren namelijk spelers zat aan wie ik me stoorde." Donderdag, na de pijnlijke nederlaag tegen Spar ta, was Mylène de la Haye - de roze diva, met krullend zwart haar en hoge hakken - al van de party op het trainingscomplex De Veldhoek. Daar mocht de presentatrice van het RTLLprogramma 'Echte mannen' Korbach assisteren. De trainer wilde de komst van De la Have in eerste instantie afblazen, maar elftalleider Ben Wesselkamp ge lukte het woensdagavond niet haar te bereiken. De la Haye had donderdagmorgen haar hoge hak ken verruild voor een paar voetbalschoenen en zette zelfs een veldje uit om een partijtje '4 tegen 4' te spelen. Zaterdagavond was De la Haye er weer, in gezelschap van camera- en geluidsman. Het trio bleef tijdens het duel tegen Cambuur in de directe nabijheid van Korbach. In de tweede helft was De la Haye weer de echte assistente. Tot grote verbazing van velen stond de vrouw naast Korbach en sprak ze ook met hem. Een aantal Graafschap-spelers was daar niet echt blij mee. „Het moment viel ongunstig," meende Erik Redeker. „Als je wint, dan mag het mens van mij bij ons onder de douche." Korbach:Achteraf is het makkelijk om een stok te vinden als je wilt slaan. Ik had goede afspraken met haar gemaakt en ze liep ons ook niet voor de voeten. Door haar hebben we niet verloren." De uitzending van 'Echte mannen' met Korbach is 1 oktober om 23.00 uur op RTL4, Mylène de la Haye naast Korbach. fowgpd t Nog een paar weekjes en dan wordt Roelof Luinge m ere hersteld. Dan krijgt hij weer promotie van de A-cate- gone naar de ehtelijst en mag hij weer klassiekers als Feyenoord- Ajaxflierefluiten. De Groningse scheidsrechter was vorig seizoen te lang blijven han gen by RKC, waar het in zijn ogen nogal aangenaam toeven was. Met de Brabanders was hij opge gaan in de feestvreugde na het be houd van het eredivisieschap en in opperste stemming had hy in de langskomende microfoon luid keels 'de meeste dromen zijn be drog' meegesehalmd. Daarmee was hy m de ogen van de scheids- rechtersbazen John Blanken- stein, Cees de Bruin, Charles Cor- ver en Leo van der Kroft buiten zijn boekje gegaan. Nou kan ik me uit een heel ver verleden herinneren dat de be faamde Rotterdamse scheids rechter Dirk Nijs ooit te ruste werd gelegd bij clubs als Heeren veen, Limburgia en NEC als hy na afloop van een wedstrijd wat meer citroentjes met suiker had genut tigd dan het kijkglas had kunnen aangeven. Vervolgens liet hij zijn vrouw Cootje per telegram weten dat het slagschip Nys onderweg enige averij had opgelopen, maar spoedig weer van het dok mocht glijden teneinde de thuisreis te kunnen aanvaarden. Hij maakte kampioenschappen mee, dronk en zong het hoogste lied gearmd met bestuursleden, die de klok al voor zyn aankomst met opzet een uur hadden terug gezet opdat hij de laatste trein zou missen na het zoveelste laatste rondje. Hij stond immer goed ge luimd vooraan als de club gehul digd werd door de burgemeester, die zich maar een keer hoefde af te vragen wie die olige man daar was met die bolhoed op dat guiti ge hoofd. Die tijd is voorbij, vinden de scheidsrechtersbazen, dat kan niet meer. Elke vorm van subjec tiviteit moet worden voorkomen. Maar wat zei Dirk Nijs daar ooit over? „Je kan nog zo eerlijk zijn, maar neutrale mensen bestaan niet. Als een voorzitter een lekker wijf had, dan stond zijn club bij mij al voor de aftrap met een hal ve goal voor." Het was na de tijd waarin min of meer talentvolle scheidsrechters als Joop Vervoort, Cees de Bruin, Henk van der Veer, Coen Brouwer en Henk Pijper hun 'ome Dirk' als een soort godfather beschouwden - alleen zijn manier van fluiten was voor hen heilig geweest. Wekelijks brachten zij hem een bezoek, werd hij overladen met si garen en citroenjenever om bij hem in het gevlij te komen. Want 'ome Dirk' wikte en beschikte. Als hij een scheidsrechter 'een leuk ventje' vond, dan kreeg hij een kans in het betaalde voetbal. „Het zal wel geen grote worden," wist hij dan allang, „maar hij is bruik baar." En als-ie maar een borreltje lustte - dat was voor hem maat gevend. Als 'ome Dirk' nog had mogen vernemen wat Roelof Luinge is overkomen, dan had hij nog de zelfde dag bij John Blankenstein aan de telefoon gehangen. „Mag die jongen niet een beetje lol bele ven?" had hij hem gevraagd. „Hij doet er toch niemand kwaad mee? Cees de Bruin, inmiddels ook iets hoogs bij de scheidsrechters, zal het gniffelend moeten beamen. Maar Cees wordt ook gestuurd, hij moet zich ook houden aan de door de UEFA voorgeschreven regels. Nog even en dan moeten de scheidsrechters voor een wed strijd in afzondering, zoals bij het WK in Frankrijk het geval was, teneinde enig contact met de bui tenwereld uit te sluiten. Om di rect na de wedstrijd als een soort verdachte te worden afgevoerd in een gereedstaande KNVB-auto met onbekende bestemming. 'Ome Dirk' mag blij zyn dat hij dit niet meer heeft hoeven meema ken. Tenzij hij de bestemming van die auto zelf had mogen bepa-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 8