Schiedam vreest armoedig busnet Rotterdams iagfelasi Roovers nieuwe held in Vlaardingse coffeeshops Deel hijskraan valt op werknemer Vlootvoogden en ambachten op Schiedamse straatnaamhordj es De Hoekse krant mag blijven verschijnen s Oppositie moet begroting afWachten Uitkering tien illegalen stopgezet door Koppelingswet 'Mensen worden op deze manier de bus uitgejaagd' Been gebroken na uitglijder Rijden met een slok op 6 weken voos» 28, W&Ê&k Rotterdams Dagblad Waterweg Woensdag 30 september 1988 Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Gaardingen voe len er niets voor om de oppositie te betrekken bij het opstellen van de begroting. D66, bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen na acht jaar weer uit de coalitie gezet, had daarom gevraagd. Dat zou volgens de democraten beter zijn omdat de coalitie slechts steunt op een kleine meerderheid en om dat de gemeenteraad als geheel meer verantwoordelijkheid zou krijgen voor het totstandkomen van een sluitende begroting. Maar b en w voelen daar niets voor. „Naar onze mening wordt het een onmogelijke opgave om dat in een open proces met tien verschillende fracties te bewerk stelligen, waarvan een deel ons collegeprogramma niet onder schrijft." Het is binnen de drie- partijencoal itie van PvdA, WD en CDA al zo moeilijk om keuzes te maken waarbij eike fractie de ei gen voorkeuren heeft, wlijkt uit de antwoordbrief. Bovendien vrezen b en het de mocratische proces geweid aan te doen als de wens van D66 zou wor den gehonoreerd: „Wij zien het als een bestuurlijke verantwoor delijkheid van ons college om de raad een sluitende ontwerp-be- groting aan te bieden. Uiteinde lijk stelt de gemeenteraad de be groting vast, waarbij de raad de mogelijkheid heeft andere keuzes te maken dan ons college voor stelt. Dat besluit hoort naar onze overtuiging het resultaat te zijn van het openbare politieke debat in de raad over de begroting." In de begroting voor 1999 die vol gende week wordt gepresenteerd, proberen burgemeester en wet houders wel tegemoet te komen aan de wens om de begroting in zichtelijker te maken. Zo worden in het beleidsplan niet alleen de beleidsvoornemens gepresen teerd, maar zijn ook de politiek re levante voorstellen opgenomen die zijn geschrapt of uitgesteld. Op die manier wil het college de betrokkenheid vergroten en kun nen fracties hun prioriteiten aan reiken en meteen aangeven ten koste van wat dat dan zou moeten gaan. Daarbovenop komen er voor de behandeling van de be groting enkele informatierondes voor de gemeenteraadsleden, waarin wordt toegelicht hoe de be groting tot stand is gekomen en hoe de financiële positie van Vlaardingen zich naar verwach ting zal ontwikkelen. Schiedam De invoering van de Koppelingswet heeft in Schiedam tot nu toe geleid tot de stopzetting van tien uitkeringen. De wet, die landelijk van kracht is geworden per 1 juli van dit jaar, is bedoeld om illegalen te ontmoedigen in. Nederland te verblijven. Door de Koppelingswet vallen alle uitkeringstrekkers zonder ver blijfsvergunning buiten de boot Dat betekent dat niet alleen uitge procedeerde asielzoekers geen beroep meer kunnen doen op de sociale voorzieningen, maar ook asielzoekers die wachten op een beslissing tot een eerste toelating. Door de bestanden van de Sociale Dienst, het bevolkingsregister en de Gemeenschappelijke Basis Ad ministratie naast elkaar te leggen, wordt bekeken of een uitkerings gerechtigde wei een verblijfsver gunning heeft. De overgangsperiode, waarin so ciale diensten in Nederland de tijd kregen om hun bestanden' door te lichten op illegalen met een uitkering, loopt morgen af. In deze drie maanden heeft de Schiedamse sociale dienst 881 uit kering strekkers doorgelicht. Tien van hen zullen geen uitkering meer krijgen. Van 35 immigran ten moet nog worden onderzocht of zij terecht een uitkering ont vangen. Datzelfde geldt voor nog eens twaalf EEG-onderdanen die naar Schiedam zijn geëmigreerd. Daarnaast zijn sinds 1 juli van dit jaar in het kader van de Koppe lingswet nog eens zeven aanvra gen voor een uitkering geweigerd. De sociale dienst zal overigens be trapte illegalen niet overdragen aan de Vreemdelingendienst. Door Jan Rozendaal Vlaardingen „Of ik die discussie over dat wietkwekende raadslid heb gevolgd? Man, dat is hier het gesprek van de dag. Al de jon gens die hier komen hebben sympathie voor hem. En ik vind ook dat ie natuurlijk hartstikke gelijk heeft. Ik ken 'm verder niet, maar hel lijkt me een aardige gozer." Aan het woord is Louis Waarden, eigenaar van de Vlaardingse coffeeshop Zeespiegel aan de Oosthavenkade. Het gaat over Peter Roovers, het PvdA-raadsiid dat de afgelo pen dagen zo'n beetje alle kranten en tele visiezenders heeft gehaald met zijn provo cerende brief aan de Vlaardingse politie. Daarin biecht hij op dat hij op zijn dakter ras wet kweekt voor eigen en vriendenge- bruik. Met zijn actie wil Roovers het bela chelijke van het softdrugsbeleid aantonen: je kunt alle spullen voor thuiskweek van wiet legaal kopen, maar als de plantjes op een bepaald moment klaar zijn voor de oogst is de eigenaar ineens strafbaar, „Hij heeft groot gelijk," zegt Waarden. „Wij hebben hier precies hetzelfde. Wij verko pen hier softdrugs aan de voordeur en ik draag keurig btw af, maar hoe het spul hier door de achterdeur binnenkomt is hartstik ke verboden. Een collega van me in Rotter dam met vier coffeeshops heeft dat eens een keer gehad toen hij met een paar mede werkers een paar duizend joints aan het voordraaien was. De politie heeft de spullen in beslaggenomen. Na vijf, zes maanden kon hij het terugkrijgen, maar ja, toen was het allemaal poeier geworden." Voor legalisering Natuurlijk speelt het vraagstuk dat Roovers aan de kaak heeft gesteld ai jaren in Nederland. Het zijn de onvermijdelijke bijwerkingen van een gedoogbeleid. „Maar nu is het een politicus die zo voor zijn soft- drugsgebruik uitkomt en de zaak aan de or de stelt. Dan zal het CDA wel weer vragen gaan stellen en ik begreep dat ze bij z'n ei gen partij ook niet zo erg blij zijn met de ac tie. Maar de jongens die hier in de zaak ko men hebben veel sympathie voor hem. Dus als de PvdA hierdoor wat oudere kiezers verliest, dan vullen de jongeren dat gat wel op. Die tellen toch ook mee." aldus Naar- den. die tot slot nog wel even kwijl wil dat hij voor legalisering van softdrugs is. „Van mij mogen ze dat morgen doen. Dan wordt dc winstmarge misschien wat lager, maar het gee ft wel continuïteit voor mijn zaak. Ik heb daarin voor tonnen geïnvesteerd, maar slechts een vergunning voor één jaar ge had. Als ze volgend jaar tegen mij zeggen: 'meneer Naarden. u krijgt geen vergunning meer', dan is al mijn geld in het water ge gooid. Ze moeten gewoon goede wetgeving maken. Ik heb nu alleen maar plichten, maar dan krijg ik ook rechten. Als dat raadslid dat voor mekaar zou krijgen, zou dat mooi zijn." Door Sentina van der Meer Bus 54 vanmorgen bij station Schiedam-Centrum: minder rijden omdat de bezettingzo laag is. Foto Roel Dijkstra Schiedam Het gaat de verkeerde kant op met buslijn 54, vindt de gemeente Schiedam. Sterker nog: „Als de RET zo doorgaat met bezuinigen op onrendabele lijnen, is het busnet in Schiedam straks een armoedige toestand," stelt beleidsme dewerker verkeer en vervoer Lex Boersma van de gemeente namens burgemeester en wethouders. Sinds 7 september is de winter- dienstregeMng ingegaan van bus 54, die rijdt van NS-station Schie- dam-Centrum naar de Woudhoek. Wat betekent dat de bus na zes uur 's avonds en op zondag niet meer door de Woudhoek rijdt.-Vbl- gens het college van burgemees ter en wethouders is de route hier door 'te sterk ingeperkt' en het heeft daarom beroep aangete kend. De bus, die overigens niet alleen de Woudhoek ontsluit maar ook over de Burgemeester van Haar- enlaan rijdt en via West en de Gor zen weer richting NS-station gaat, moet al jaren het stiefkindje van de RET zijn. Het bedrijf krijgt wel vaker klachten over 54 binnen. Boersma noemt de doorvoering van de winterdienstregeling 'bot weg saneren'. „Het is koudweg een bezuinigingsmaatregel van de HET. En wel een onaanvaard bare en heilloze maatregel om on rendabele lijnen aan te pakken," zegt hij. „Mensen, worden op deze manier de bus uitgejaagd. Als lij nen verdwijnen wordt het net steeds minder volledig. Ze reizen dan toch weer met de auto en dus worden nog meer lijnen onrenda bel voor de RET." Volgens RET-woordvoerder Ton Michielse staat het openbaar ver voerbedrijf 'met de rug tegen de muur": „De RET is gedwongen om heel voorzichtig om te gaan met het geld dat beschikbaar wordt gesteld. Van het rijk krijgen we steeds minder geld, zodat we wel moeten saneren. Dat doen we zo veel mogelijk waar de reizigers het minste last van hebben." En dat is volgens Michielse daar waar de minste passagiers in de bus zit ten. De stadsregio is verantwoordelijk voor het opstellen van de dienst regelingen in de Rijnmond. Dat doet ze op advies van de RET en andere openbaar vervoerbedrij ven. Michielse: „Wy weten hoe veel er van onze trams, bussen en metro gebruik wordt gemaakt. Lijnen met een minimale bezet ting, zoals bus 54. moeten we tel kens weer heel goed bezien en een afweging van de kosten ma ken. De stadsregio eist een bezet ting van minimaal vijftien pro cent. Lijn 54 heeft een bezetting van elf procent, dus er moest wat gebeuren." Kwaliteit Volgens beleidsmedewerker Boersma moet het openbaar ver voerbedrijf eens proberen via kwaliteitsverbetering meer reizi gers te trekken in plaats van al leen maar te saneren. In het be roepsschrift doet de gemeente dan ook direct een aantal sugges ties hoe die kwaliteit verbeterd zou kunnen worden. „Er kan efficiënter gewerkt wor den met het materieel," begint Boersma. Verder moet de RET meer aan klantenwerving doen en duidelijker informatie verschaf fen over welke bussen welke rou te rijden en hoe frequent. Zo is er nu na 7 september veel verwar ring ontstaan over wanneer bus 54 waar naartoe rijdt, volgens de beleidsmedewerker. „Maar bovenal reizigers moeten meer zekerheid hebben dat de bussen op tijd rijden," stelt hij. „In de zogehete stille uren, veelal 's avonds, moeten de bussen wei nig stoppen en is er niet veel ver keer op de weg. Vaak rijden de chauffeurs dan flink door met het gevolg dat ze te vroeg zijn en de reizigers, die op tijd zijn, voor niks bij de halte staan. Dit soort zaken is dodelijk voor het openbaar ver voer." Boersma betreurt het saneren door de RET des te meer omdat er juist in Schiedam hard aan een beter openbaar vervoernet wordt gewerkt. „In 2002 rijden metro en TramPlus. Dat betekent een enor me kwaliteitssprong voor Schie dam. Mensen worden dan hope lijk weer gestimuleerd om met het openbaar vervoer te reizen." Hij vreest echter dat al het werk teniet wordt gedaan 'als aan de andere kant, via de bussen in dit geval, het openbaar vervoernet weer wordt afgebroken'. Volgens Michielse ziet de ge meente het verkeerd als zy denkt dat de RET het openbaar vervoer aan het afbreken is. „Ons belang is natuurlijk de klant zo goed mo gelijk bedienen. Zo spannen wij ons net zo goed in voor de komst van TramPlus en de metro in Schiedam. Ook houden we vaak campagnes, maar dat kost geld en we moeten nou eenmaal elk dub beltje drie keer omdraaien." En wat betreft op tijd rijden. Daar wordt hard aan gewerkt binnen de RET volgens Michielse. „Zeker te vroeg komen zorgt voor erg veel irritatie," weet hij. „We kun nen het honderd keer zeggen te gen de werknemers. Maar we kunnen niet achter iedere chauf feur een controleur zetten." Vlaardingen Tijdens renovatie- werkzaamheden bij flats aan dc Luxemburgweg in Vlaardingen heeft gisterochtend een 48-jarige Rotterdammer een ernstig onge val gehad. De man liep een ladder op met stukken gereedschap in zijn han den, en gleed uit. De Rotterdam mer viel en kwam met een klap op de grond terecht. Toen hij wilde opstaan, zag hy dat zijn voet in een knik naast zijn been stond. Ambulancepersoneel heeft het been gespalkt cn de man overgebracht naar het fjint Fran- ciscus Gasthuis. De Arbeidsinspectie zal een on derzoek instellen naar het onge val. Hoek van Holland Een 22-jarige automobilist uit 's-Gravenzande is de afgelopen nacht rond 1.00 uur betrapt op het rijden met een slokop. De man werd aangehouden door de Hoekse politie op de Killweg. Hij kreeg een rijverbod en een boete van zevenhonderd gulden. Een taxi was goedkoper geweest. Een 50-jarige man uit De Lier wordt be handeld door het chirurgisch noodteam nadat hij een deei van een zware hijs kraan op zich had gekregen. De man was rond 9.30 uur met zijn collega's bezig een hijskraan klaar te maken voor het plaatsen van een antenne op het dak van de Mamixflat aan de Vlaardingse Marnbdaan. Door onbekende oorzaak brak het voorste deel van de hijsarm af. De ongeveer tien meter lange stalen balk raakte de werknemer op het hoofd en in de rug. Vanwege de mist kon de trauma helikopter niet worden ingezet. Het chirurgisch noodteam werd door de verkeerspolitie per auto opgehaald. Het slachtoffer is zwaar gewond afgevoerd naar het Rotterdamse Dijkzigtzieken- huis. De Arbeldsinpsectie za! een onder zoek instellen naar het ongeval. Foto Roei Dijkstra SchiedamDe gemeente Schie dam is binnenkort een aantal straatnamen rijker. Twee stra ten op het bedrijventerrein Vyf- sluizen, een in het aangrenzen de havengebied, een in Woud hoek en Groenoord krijgen bin nenkort namen van vlootvoog den en oude ambachten. Als de gemeenteraad maandag de voorstellen goedkeurt kunnen snel daarna de straatnaambord jes worden opgehangen. Op het bedrijventerrein Vijfslui zen zyn door uitbreiding twee nieuwe straten ontstaan, Een van deze straten ligt in het ver lengde van de Jan van Galen straat en het is dan volgens de gemeente ook logisch om de nieuwe straat van dezelfde naam te voorzien. Voor de twee de straat, die parallel loopt aan de Adriaen Banckerts trast, heeft men de naam van een vlootvoogd in gedachte die een prominente rol heeft gespeeld in de geschiedenis van Schiedam: Daniël Pichot Deze luitenant- admiraal werd in 1722 geboren in Paramaribo en maakte vanaf 1766 deel uit van het Schiedam se stadsbestuur. Daarnaast ver vulde hij een aantal voorname functies als schepen, fabrieks- meester, burgemeester en re gent van het Hofje in Belois, Hij stierf in 1803 in Schiedam. In het aangrenzende Havenge bied zal op korte termijn worden gebouwd aan de Admiraal Trompstraat Hierdoor ontstaat een omsloten binnenterrein dat van een postadres voorzien zal moeten worden. Ook hier heeft de straatnaamcommissie de voorkeur voor een vlootvoogd met een Schiedamse achter grond. Admiraal Lucashof 22! d.e naam luiden, naar Engelbertus Lucas die in 1785 werd geboren in Schiedam. In zijn vijftig le vensjaren was hij onder meer commandant der zeemacht in Oost-Indië, minister van marine en van staat en uiteindelijk lui- tenant-admiraaL In Groenoord zal ook een nieuw straatnaambordje worden opge hangen. In het gebied tussen de Griendwerkerstraat, Gildeweg en Geuzenplein wordt op bet moment gebouwd aan een kin derdagverblijf, een wijkcentrum en een gymnastieklokaal Hier- door moet het nu nog naamloze fietspad van een naam worden voorzien. En aangezien de straat ligt de ambachtenbuurt en aan sluit op de Warmoezemerstraat is gekozen voor de naam War- moezenierpad Ook de wijk Woudhoek zal een stukje straat rijker worden. Het betreft hier een verlenging van het Barbierpad met een fietspad in de richting van de Zoomweg. Aangezien het een verlening van een bestaande straat is ligt het vernoemen met dezelfde straatnaam voor de hand. Hoek van Holland De Hoekse Krant mag "blijven verschijnen. De rechter heeft in een kort ge ding bepaald dat het uitbrengen van het nieuwe huis-aan-huisblad in Hoek van Holland geen on rechtmatige daad is. in. Je Lyster, uitgever van het plaatselijk week blad De Vuurtoren dat verschijnt op basis van abonnement, had het kort geding aangespannen tegen T. van Ooijen, sinds 27 augustus uitgever van het huis-aan-hüis- blad en daarvoor werkzaam voor De Vuurtoren. Door De Lyster was onder meer het concurrentiebeding aange voerd als grond waarop hij een verbod op De Hoekse Krant eiste. Het ging daarbij om zaken als het overnemen van adverteerders en het doorkruisen van onderhande lingen met de deelgemeente over het plaatsen tegen betaling van de wekelijkse mededelingen. Ook zou Van Ooijen handelingen heb ben verricht terwijl hij nog in dienst was bij De Lijster. Maar de uitgever van het nieuwe blad stel de juist dat hij alleen maar als freelance medewerker berichten aan De Vuurtoren leverde. Van Ooijen is opgelucht over de uitspraak, waarin ook wordt be paald dat De Lmer de kosten van het geding nr. betalen. „De rechter heeft nu bepaald dat de overstap legaal was en dat ik geen onrechtmatige daad heb ge pleegd," zegt Van Ooijen.. „Het uitbrengen van De Hoekse Krant is een logisch gevolg van het ge brek aan communicatie dat de laatste maanden was ontstaan. Er was nauwelijks contact met de uitgever en bovendien bleek er in Hoek van Holland een markt voor een puur plaatselijk huis-aan- huisblad, een gegeven waarvoor De Lijster nooit heeft open ge staan. Ik ben blij dat we na de eer ste vijf nummers nu gewoon kun nen doorgaan. Er was toch wat on zekerheid en nu is die weggeno men." De Lijster is daarentegen teleur gesteld. „Het geding heeft voor my aangetoond dat je als onder nemer vogelvrij bent verklaard. Iedereen kan zomaar ongestraft doen wat hij wil, zelfs je eigen werknemers." De uitgever weet nog niet waar hij het geding op verloren heeft. Zeker is wel dat hij behalve het geding ook een stukje vertrouwen kwyt is: Je wilt te goeder trouw zijn, maar dat kan kennelijk niet meer. Je zal het dus keihard moeten gaan spelen." En over het voortbestaan van De Vuurtoren: „Datde krant blijft be staan, staat absoluut buiten kijf. In welke vonn, dat weten we nog niet. Daar zijn we nog mee bezig." De Lijster voegt er vastberaden aan toe:Misschien gaan vrij ook wel huis-aan-huis, wie zal het zeg gen." Neem nu een proefabonnement op li at Sim,_*s. -•ad en oirtvaogda krant. i&. <M$Ém Q Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement. (6 vieten voor slechts 28.-) f Naam: Adres: Postcode: .Voort: Nr: ..m/v Plaats: i Telefoon: (I.vjn. controle bezorging) -k Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: 4. Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service P Antwoordnummer ±579, 3000 VB Rotterdam!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3