19 Meer dan 40 miljoen voor nieuw beleid S'*A Regen dwingt balionvaarders te landen Met witte petjes op dansten de dealers door disco La Xala Politieman vrijgesproken van opzettelijke belediging homo's Verdachte Schiedamse moord wacht zwaardere aanklacht na uitlevering Extra's voor skatebaan, Westersingel, armoedebestrijding en Euro 2000 Discussie over Miegveldbomen' richt zich nu op financiering Man op Blaak onder trein Man bekent ontucht Verdachte schietpartij opgesloten Jongen van 14 voor rechter voor belagen klasgenootjes Andere winnaars Rotterdams Dagblad Woensdag 30 september 1998 RotterdamHet financiële beeld van de gemeente Rotterdam ziet er „gelukkig iets gunstiger" uit dan het college van bur gemeester en wethouders begin juli nog vreesde in de Zomer brief. Vanochtend toonde wethouder S. E. Korthuis zich bij de presentatie van de concept-begroting 1999 opgelucht, hoewel zij zorgen houdt voor de latere jaren. Rotterdam De deelgemeente Hillegersberg/Sehiebroek wil dat de gemeente Rotterdam en Rot terdam Airport de herinrichting van het Schiebroekse Park en het Wilgenplaspark betalen. Een meerderheid van de deelraad stemde gisteren in met een motie van de WD, nadat de bezwaren tegen het verlenen van de rooiver- gunning voor 630 te hoge bomen rond Rotterdam Airport waren verworpen. Na een langdurende conflict over de bomen ie de wettelijke hoog ten rond vliegvelden hebben overschreden, ging de deelge meente afgelopen zomer akkoord met het verlenen van de rooiver* gunning. In een convenant met de gemeen te werd vastgesteld dat als com pensatie voor de gekapte bomen een herinrichtingsplan wordt op gesteld. Op korte termijn zou overleg met de Coolsingel worden gevoerd over de kosten van de uit voering van dit plan. De deelgem'eente zegt dat ze zelf geen middelen voor de herinrich ting heeft In het convenant staat dat de gemeente in ieder geval de kosten voor het opstellen van het herinrichtinsplan voor haar reke ning neemt. Over financiële steun van de ge meente bij de uitvoering van de herinrichting zijn alleen monde linge toezeggingen van de wet houders J. van der Tak en E. Kuij- per gedaan. „De toezeggingen in het convenant zjjn te vaag," aldus fractievoorzitter J. de Reus (WD). „De wethouders hebben alleen de toezegging gedaan om zich hard te maken voor middelen vanuit de gemeente en Rotterdam Airport. Miljoenen Rotterdam stelt honderden mil joenen guldens beschikbaar voor grootschalige projecten als het Luxor Theater en het Schouw burgplein. Maar een paar miljoen om een fatsoenlijk herinrich tingsplan te realiseren, is blijk baar moeilijk. Volgens de WD is het niet meer dan logisch dat de gemeente en Rotterdam Airport de herinrichting betalen. Want als de deelgemeente geweigerd had mee te werken aan de bomenkap, had de exploitant een aanvraag moeten indienen bij de bevoegde minister. „En dit betekent dat de kosten van het rooien en de herinrichting bij zowel Rotterdam Airport als de ..gemeente Rotterdam zouden zijn komen te liggen." RotterdamHet treinverkeer van Dordrecht naar Rotterdam CS is gistermiddag geruime tijd ge stremd geweest, nadat een man op NS-station Blaak onder een trein terecht was gekomen en 'daarbij overleed. Het ongeluk ge- beurde op perron 1, dat door de -politie onmiddellijk werd afgezet. -Bezoekers van de centrummarkt 'zagen politie, brandweer en am- -:bulances af en aan rijden. Bij het „"/station landde ook de traumaheh- -kopter. Rotterdam Een 65-jarige man 'heeft gisteren tegenover de poli- tiebekendtussenl986en!998on- tucht te hebben gepleegd met ze ven minderjarige jongens van 14 ~^en 15 jaar uit Crooswijk, Kralin gen en Schiebroek. Als tegenpres- tatie beloofde hij de slachtoffers onder andere een deel van zijn er- '-fenis. De zaak kwam aan het licht nadat vorige maand een 15-jarige jongen uit Crooswijk als vermist werd opgegeven. De jongen werd eind augustus in gezelschap van de man gesignaleerd op een boot a?ndeSchie. Rotterdam—Een 34-jarige man is gisterochtend in zijn woonplaats Nieuwegein. van zijn bed gelicht en opgesloten in een politiebu reau in Rotterdam. De politie ver denkt hem ervan op 24 juni op de Zevenkampse Ring vanuit een bestelbus schoten te hebben ge lost op een 46-jarige Rotterdam mer. Deze werd door enkele ko gels geraakt en raakte levensge vaarlijk gewond, maar hij heeft de schietpartij overleefd en is inmid dels weer thuis. De schutter stak, nadat hij de schoten had gelost, de bestelbus bij het Sehiidmeer in brand en verdween. De recherche sluit meer aanhoudingen niet uit. Een onverwacht hoge uitkering uit het Gemeentefonds beteken de een stevige meevaller. Flinke bezuinigingen op de verschillen de gemeentelijke diensten heb ben 40 miljoen gulden opgele verd. Volgens Korthuis kan er met doel matigheid nog meer win st worden bereikt in de iets verdere toe komst. Samen met een inflatie correctie oo de OZB-heffmgen - een correctie die de. Rotterdam- mers eerder dit jaar bespaard werd, maar nu toch wordt toege- past - bezorgt dat de gemeente een sluitende begroting met een totaalbudget van 9,5 miljard gul den. Hierbinnen is ruimte- gevonden voor het oplossen van knelpunten en voor nieuw beleid, zoals vast gelegd was in het collegeakkoord met tien speciale programma's Rotterdam Mag een burger in het algemeen en een inspecteur van politie in het bijzonder in het openbaar kritiek geven op het ho mohuwelijk, ook als dat grievend is voor homoseksuelen? De Rotterdamse politierechter A.J.P. van Essen vindt van wel, in dien de intentie om te beledigen ontbreekt en de kritiek onderdeel uitmaakt van een publiek debat. En dus sprak hij Andries van der Wende, politie-inspecteur bij het regiokorps Rotterdam-Rijnmond, gistermiddag vrij. Het Openbaar Ministerie had eerder een boete van vijfhonderd gulden geëist. Afgelopen december schreef Van der Wende een ingezonden brief naar de Justitiekrant, een intern periodiek voor medewerkers van justitie. De politie-inspecteur, die politiek actief is binnen de SGP. maakte daarin zijn ongenoegen kenbaar over het positieve advies voor de stad. Voor zover de lasten van de Rotterdammers stijgen, door de OZB-correetie en het kos tendekkend maken van het reini gingsrecht („meer welvaart, meer huisvuil, meer kosten"), wordt dat volgens de wethouder voor finan ciën gecompenseerd door de Zalmsnip die ook in 1999 weer wordt uitgekeerd. Tariefsverho gingen zijn in ieder geval niet no dig om een gat in de begroting te voorkomen. Met een efficiencywinst bij de ge meentediensten wordt het meest gespaard. Korthuis citeerde de Romeinse redenaar Cicero, die een eeuw voor Christus zei: „Zui nigheid is mijn grootste inkom stenbron." Het college van PvdA, WD, CDA en GroenLinks zal uit allerlei an dere inkomsten, zoals de afkoop sommen van erfpacht en de ver- vai de commissie-Kortmann over hei homohuwelijk, een zaak waar de Justitiekrant eerder een arti kel over had gepubliceerd. Dat had de 48-jarige Ouddorper ge schokt en hij schreef onder meer dat gelijkstelling van homo- en heteroseksualiteit overeenkomt met het gelijkstellen van diefstal met schenkingsrecht of mishan deling met verpleging. Gaykrant De brief bracht nogal wat commo tie teweeg. De Justitiekrant heeft heel wat schriftelijke reacties ge plaatst waarin de briefschrijvers aangaven zich diep gekwetst te voelen door Van der Wende. De belangenorganisatie COC, de Gaykrant en de Nederlandse Poli tie Bond gingen nog een stapje verder en dienden een aanklacht in bij het Openbaar Ministerie. Zij namen het Van der Wende bijzon- Wethouder Korthuis Archieffoto Rotterdams Dagblad/Jaap Rozema koop van aandelen in waterlei dingbedrijf Brabantse Biesbosch een Groeifonds vormen, waaruit knelpunten worden bestreden. Voor volgend jaar wordt tien mil joen uitgegeven voor knelpunten op het gebied van de infrastruc tuur. In 2000 wordt daaraan vijf der kwalijk dat hij zijn brief on dertekende in zijn functie als in specteur, omdat het juist de poli tie is die een specifieke verant woordelijkheid heeft voor de be scherming van personen die wor den gediscrimineerd. Van der Wende verklaarde giste ren zijn brief te hebben geschre ven vanuit zijn godsdienstige ach tergrond. De inspecteur hecht aan de bijbel als 'een onwrikbare en objectieve waarheid', en in d zelfde Heilige Schrift wordt de ho mofiel geaarde mensen weliswaar niet afgewezen, maar zijn gedrag wordt wel als zondig en dus ver werpelijk gezien. „Het Oude Tes tament is op dit vlak heel helder. God heett de mens zo niet be doeld." De inspecteur betreurt het dat ho moseksuelen zijn brief als grie vend hebben opgevat, al kan hij zich niet in die reactie vinden. tien miljoen besteed. Voor de 'at tractieve stad' wordt volgend jaar 11,5 miljoen apart gezet. Het is volgens Korthuis nu moge lijk om de Westersingel ..die er be roerd bij ligt en constant griep heeft" een grondige opknapbeurt te geven. Voor een skatepark op de Westblaak ligt 1,3 miljoen gul den klaar en leerplichtambtena ren, die het spijbelen moeten te gengaan, mogen ruim 600.000 gul den kosten. Voor het hoofdstuk 'werk' in het collegeprogramma komt 2,5 mil joen gulden beschikbaar. Aan het grote-stedenbeleid wil de ge meente volgend jaar 5 miljoen en in 2000 het dubbele besteden. Ruim een miljoen gulden ligt klaar voor drugs- en overlastbe- leid. En voor armoedebestrijding en de schuldhulpverlening wil de gemeente respectievelijk 4 mil joen en 3,4 miljoen gulden uitge ven. Ook wordt geld beschikbaar ge steld voor Euro 2000 {tweemaal twee miljoen, zowel voor suppor tersbegeleiding als voor een groot Rotterdams feest) en voor het pro ject Culturele Hoofdstad van Eu ropa wordt tot het 'feestjaar 2001' „Kwetsen is iemam n mens zijn aantasten, c a-b ik niet gedaan. Mijn meezonden brief was gericht tegen gedragingen en niet tegen personen. Ik wil me uit drukkelijk niet verheffen boven anderen, want ik ben niet beter dan anderen. Ik ben misschien wel zondiger dan zij," verklaarde hij. Criminelen Officier van Justitie mr. P.PAM. N'ootenboom vindt dat Van der Wende met zijn brief homo's op hetzelfde niveau plaatst als crimi nelen. Dc politieman ontkent dat, hij zegt alleen voorbeelden van te genstellingen tussen goed en kwaad te hebben gegeven. Toch bestempelde Nootenboom de ge maakte opmerkingen als een aan tasting van de goede eer en naam van de homofiele medemens. „Dat dient bestraft te worden. De jaarlijks vijf miljoen gulden uitge trokken. Het geld voor enkele van deze maatregelen komt gedeeltelijk uit dat nieuwe Groeifonds. In de loop van volgend jaar gaat het college in debat met de gemeenteraad over het meest gewenste beste dingspatroon. Maar wethouder Korthuis waar schuwde vanmorgen dat er nog geen enkele reden is voor opti misme over de mogelijkheden van Rotterdam. Volgens haar zul len ook de komende jaren nog in het teken staan van bezuinigin gen en ombuigingen binnen de diensten. De dienst Recreatie Rotterdam zal op subsidies aan al lerlei organisaties één procent moeten korten. Van alle diensten wist vooral Ste- debouw en Volkshuisvesting {dS+V) het meest op te hoesten: 5,5 miljoen gulden. Het Gemeen telijk Havenbedrijf Rotterdam draagt eenmalig 3,8 miljoen extra af aan Korthuis1 spaarvarken. Door een inflatiecorrectie op de OZB-heffingen haalt de gemeen te bovendien vijf miljoen gulden binnen. waag of de brief zo bedoeld was, is niet relevant Het gaat om de aard van de b< ip," vond de aan klager Kwetsend De politierechter vond de intentie van de briefschrijver wel relevant. „Dat de inhoud als kwetsend wordt ervaren, wil niet zeggen dat het zo is bedoeld. De gewraakte passage moet worden gelezen in samenhang met de rest van de tekst," vond Van Essen. Hij achtte de beschuldiging daarom niet be wezen. Hoewel er duidelijk een last van zijn schouders viel, wilde Van der Wende na afloop van de rechts zaak geen commentaar geven. Zijn raadsman mr. J. Verhoeven zei blij te zijn met de uitspraak. Het onderstreept volgens hem het recht op vrije meningsuiting en het recht op godsdienstvrijheid. Rotterdam—De van moord op een 37-jarige vrouw in Schiedam ver dachte Duitser Jürgen F. wordt zo snel mogelijk uitgeleverd aan zijn vaderland. De Rotterdamse recht bank zei gisteren geen bezwaren te zien tegen het uitleveringsver zoek van de Duitse justitie. Jürgen F. -vorige week 33 ge worden- wilde zelf ook graag worden uitgeleverd aan Duits land. En dat is opmerkelijk, aan gezien hem daa r zwaardere feiten worden aangerekend dan in Ne derland. In Nederland wordt hij verdacht van moord op zijn Duitse vrouw in hun woning in Schiedam. In Duitsland wordt hem daarnaast het misbruik van haar drie min derjarige kinderen ten laste ge legd. Het lijk van de Duitse vrouw werd in de nacht van 31 mei op 1 juni gevonden in een diepvrieskist in een pand aan de Schiedamse Boerhaavelaan. Zij bleek op gru welijke wijze te zijn vermoord. Pas eex. maand later werd duide lijk dat de vrouw was omgebracht omdat haar vriend F. en enkele kenissen haar kinderen wilden misbruiken voor het maken* van pornofilms. De vrouw moest haar Rotterdam Officier van justitie mr. F. Meijer heeft gisteren voor de Rotterdamse rechtbank tegen een 14-jarige jongen uit de Maas stad jeugddetentie geëist wegens aanranding van twee klasgenoten en een poging één van hen te ver krachten. De jongen zou in juni samen met zijn neef en een vriendje een 13- jarig meisje zijn huis hebben bin nengesleurd. Binnen sloten de twee haar op en zou een worste ling zijn ontstaan. De knapen zou den het meisje daarbij seksueel hebben betast. Nadat de 14-jarige verdachte een trap van het meisje kreeg, zou hij haar met een keukenbijl op de keel hebben bedreigd. Slachtoffer en medeverdachten verklaarden dat de jeugdige verdachte haar wilde verkrachten op de boven verdieping van de woning. Toen zij niet naar boven wilde, is gepro beerd haar in de kelder op te slui ten. Uiteindelijk wist het meisje te ontsnappen. De verdachte en een van de mede verdachten zouden op school ge regeld meisjes lastigvallen. Begin dit jaar trok de Rotterdammer een 14-jarige klasgenoot een toilet in cn betastte haar. Kort daarna gooide hij het meisje tijdens de pauze in het computer lokaal op de grond. „Het waren gewoon grapjes. Dat tietenpieken doen we op school altijd," zei hij beschermende optreden met de dood bekopen. Volgens raadsman A. Beker van Jürgen F. heeft zijn cliënt 'in over wegende mate', deelgenomen aan de moordpartij op de vrouw. „Maar hij schetst zijn rol minder groot dan nu in Duitsland wordt voorgesteld." Daarmee verwijst de advocaat naar de verklaringen van drie verdachte mannen die eveneens voor de moord zijn aan gehouden in Duitsland. Beker meent dat zijn cliënt er be ter van af zou zijn gekomen wan neer hij in Nederland zou zijn be recht. „Want in Duitsland wordt hem ook het misbruik van de kin deren ten laste gelegd," verklaart hij, „terwijl de Nederlandse poli tie daar nooit een aanwijzing toe heeft kunnen vinden. F. realiseert zich ook wel dat hij in Nederland strafrechterlijk beter af zou zijn." F. wil echter liever in Duitsland worden berecht om beschuldigin gen in zijn richting van de mede daders van de moord te kunnen weerleggen. Beker: „In Neder land denkt hij de waarheid niet te kunnen aantonen. In Duitsland worden door zijn mededaders ver halen verteld die F. vanuit Nederi land niet kan ontkrachten." tegen kinderrechter A. de Pauw- Gerlings. „Maar voor de slachtoffers waren dit zeer beangstigende ervarin gen," stelde aanklager Meijer vast. Het OM wil dat de jongen een cursus sociale vaardigheden volgt, zoals de Raad van de Kin derbescherming heeft geadvi seerd. Het onvoorwaardelijke deel van de geëiste jeugddetentie mag worden omgezet in 200 uur dienstverlening. De twee mede verdachten van 13 en 16 jaar moe^ ten zich later voor de kinderreehr ter verantwoorden. Uitspraak 13 oktober. Rotterdam In het bericht over de winnaars van de foto- en schil derwedstrijd 'Honderd jaar hoog bouw in Rotterdam' van afgelo pen maandag is tweemaal een winnaar van de tweede prijs opge voerd als eindwinnaar. Zo is in de categorie Olieverf M. Labrujerè als winnaar opgevoerd. Dat moet zijn mevrouw T.E. van Oudheu1 sen uit Hoogvliet. Bij de categorie Tekentechniek en grafische technieken had M. Hazenak uit Rotterdam als win naar van de eerste prijs moeten worden vermeld. Hevige regen maakte een vroegtïjdïgeïnde aan het feestelijke tochtje van de winnaars van een quiz in hetheropendeAhoy'. De'voorzorgslandingen'moesten hierdoor Zeer Snel Worden ingezet. Foto Ingrid van Beek Rotterdam Door hevige regenval hebben vier luchtballonnen gisteren in de vooravond een 'voorzorgslanding' gemaakt in Rotterdam. Ze waren opgestegen ter opluistering van de heropening van Ahoy'. In alle gevallen slaagde de bemanning erin om materiële schade te vermijden door op veilige plaatsen te landen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor onder de twintig passagiers. Op de linker Maasoever landden twee luchtballonnen in Charlois: éen op een grasveldje vlakbij huizen in de Frans Bekkerstraat en éen bij de Sint Janshaven. Op de rechter Maas oever vloegen de andere twee ballonnen laag over de Müllerpier en de Mathenesserbrug; ze landden uiteindelijk in het Roel Langerakpark bij de Energiehal. Aangezien sprake was van een noodsituatie, zag de politie af van het uitschrijven va*» pro cessen-verbaal. Woordvoerder H. Stoop: „Het was duidelijk dat de luchtballonnen door een stortbui moesten landen. Volgens de luchtvaartwet mag dat normaal gesproken niet bin nen de bebouwde kom, maar dit was een uitzondering." De luchtballonnen waren om 17.00 uur opgestegen vanaf het Ahoy'-complex in Rotterdam- Zuid, De inzittenden waren prijswinnaars van een quiz, die zojuist ter gelegenheid van de heropening van het vernieuwde sport- en tentoonstellingencomplex onder leiding van Koos Postema was gehouden. De meeste inzittenden waren op tijd terug om met 1800 ande re genodigden de rest van het feestelijke programma in Ahoy' bij te wonen: een diner en een concert van Riverdance. Rotterdam Ja, had de 19-jarige verdachte in het verleden al meer malen erkend, hij was een van de huisdealers van La Xala. Met een herkenbaar, wit petje op hoste hij destijds over de dansvloer, met in een zwart buideltje een portie pil len. Per avond wist hij zo'n vijftig XTC-tabletten aan de man te brengen. En ook gisteren, oog in oog met politierechter mr. D. van Zetten, speelde hij open kaart. Maar: „Ik wil dit zo snel mogelijk vergeten. Het is een stuk of acht keer ge beurd, tussen oktober en eind de cember 1996. Rond Kerst ben ik gestopt. Ik ben gewoon niet meer naar die discotheek gegaan." Een maandje later viel de politie La Xala binnen. Er werd fors ge handeld in XTC, zo hadden re chercheurs meermalen geconsta teerd. De toiletjuffrouw, die gis terochtend tot 180 uur werkstraf werd veroordeeld, was één van de genen die de drugs aan bezoekers verstrekten. En de huisdealers dus. „Daarna kwam aan het licht dat ook de eigenaar handelde," voegde officier van Justitie mr. N. Klip er nog aan toe. Bij de rechter-commissaris had de verdachte na zijn arrestatie ver klaard dat het diezelfde eigenaar was die hem had benaderd voor de verkoop van pilien. „Hij beloof de mij goud," had hij tijdens zijn verhoor gezegd. Rechercheurs kregen te horen dat de bedrijfslei der van La Xala de tabletten aan hen gaf. In een keurig envelopje. Per verkochte pil verdienden de dealers twee gulden vijftig. Waarom, wilde de rechter weten, had de toen nog maar 17-jarige verdachte zich in dit avontuur ge stort? „Centen had ik niet," luid de het antwoord, „als ik werk had gehad, dan was ik er niet aan be gonnen." De aanklaagster had er geen goed woord voor over. Ze had er geen verklaring voor waarom juist de verdachte was benaderd om pil len te verkopen. „Ik kan er ver moedens aan vastknopen, maar dat zal ik hier maar niet doen. Dat dealen in die discotheek vind ik redelijk eng. Zeker als je ziet hoe veel minderjarigen daar kwamen. En XTC is een harddrug. Je kind zal daar maar een pil kopen." Omdat de verdachte destijds min- deijarig was, eiste ze in die zaak drie maanden voorwaardelijke jeugddetentie. En voor de politie rechter twee maanden cel met af trek. Advocaat mr. D.H.P.C. Glaudemans vond die eis fors. „Mijrt cliënt zag het alleen maar als manier om wat geld bij te ver dienen. En was al ruim voor de in val van de politie gestopt met dea len." Rechter mr. Van Zetten kwam uit eindelijk tot een werkstraf van 100 uur. Handel in XTC noemde hij een ernstig strafbaar feit. „Er wordt vaak mee gerommeld, zo: dat er allerlei chemische troep in zit. En dat zie je niet aan de bui tenkant. En bovendien wordt er fors geld aan verdiend."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 7