30 Dressuurploeg kan goud al vergeten De ambities van een jonge oefenmeester TOD O 9 Bij proef van Gonnelien Rothenberger gaat van alles mis. 'Een raadsel' Shirtje voorjarige Martina Pioline haalt hinkend twee ton op in München Nikos Machlas blijft achter in Griekenland ODC-trainer Ronald Scholte: 'ïk wil in elk geval geen assistent meer zijn' Schaakploeg blameert zich tegen nietig Bangladesh Weer verlies volleybalsters Voetbalwereld in Italië in rep en roer door dopingrel Ook Laurent Jalabert ziet af van WK op weg Bestuur RKWIK mag van leden aan fusie werken Rotterdams Dagblad Donderdag 1 oktober 1998 F QistaDe Nederlandse schakers hebben zich gisteren in de tweede ronde van de Olympiade in Elista geblameerd met een nederlaag te gen het nietige Bangladesh: 11/2- 21/2. Nederland, met medaille-as piraties naar de Russische deelre publiek Kalmukkië vertrokken, staat nu in de tweede helft van het uit 110 ploegen bestaande deelne mersveld. De vrouwen doen het uitstekend. Na de 3-0 zege op Por tugal werd het sterke Frankrijk met 2-1 verslagen. Na het teleurstellende resultaat (2-2) tegen Schotland op de ope ningsdag, waarin Nederland veel pech had, wachtte in de tweede ronde het bescheiden Bangla desh, dat tegen Engeland met het kleinst mogelijke verschil had verloren in de eerste ronde. Ne derland was aanvankelijk aan Bulgarije gekoppeld, maar tot grote opluchting in het Oranje kamp werd deze loting later ver anderd. Het treffen - zonder Tim- man - zou echter uitlopen op een eporme deceptie. De malaise be- '|gon toen Loek van Wely zijn gun- Vötige stelling in schoonheid wilde beslissen met een torenoffer. De aJahval sloeg niet door, waarna Van Wely de partij moest opge ven. Jeroen Piket kwam.aan het tweede bord niet verder dan remi se, terwijl John van der Wiel zich verslikte in Reefat. De nederlaag was daarmee een feit, hoewel Fri- so Nijboer de eer redde met een goede overwinning op Hassan. De vrouwen draaien goéd mee aan de top. Met de in Rotterdam woonachtige Chinese Zhaoqin Peng, de viervoudige kampioene van Nederland (en voorheen ook van Hongarije) Erika Sziva, de in ons land woonachitige Georgi sche Tea Lantsjava en reserve Linda Jap Tjoen San uit Leiden heeft Nederland de sterkste vrou we nptoeg ooit afgevaardigd. Te gen Frankrijk had er meer in ge zeten dan 2-1. De van een ziekte herstellende Sziva en derde bord speelster Lantsjava kwamen niet verder dan remise. Kopvrouw Peng bezorgde Nederland de winst met een zege op Flear. Joao Pessoa De Nederlandse volleybalsters hebben gisteren ook hun tweede oefenwedstrijd in en tegen Brazilië verloren. In Joao Pessoa werd het 3-0 via de setstan den 15-5 15-715-11. „Brazilië was erop gebrand ons nu in drie sets te verslaan," aldus bondscoach Pier re Mathieu, wiens ploeg twee da gen eerder met 3-1 had verloren. „Voor 8000 uitzinnige toeschou wers is hen dat ook gelukt. Toch ben ik tevreden. De meiden doen hun uiterste best en een set win nen van Brazilië is grote klasse." n\Tn .Ia TTTa UnHffpt ïn flranrï tmvi*1 n in oan nnff nr, Aa «51 c KrtUMmniVn kaI Uii Rome De Nederlandse dressuurploeg is ook tijdens de We- reldruiterspelen in Rome voorbestemd 'slechts1 zilver te ver overen. Het gat met de grote rivaal Duitsland is al na de eerste zo groot, dat de - kleine - hoop op de hoofdprijs com pleet is vervlogen. De optredens van Ellen Bontje en vooral van Gonnelien Rothenber ger vielen gisteren in de zonover goten zandbak van het Flaminio- stadion nogal tegen. Karin Reh- bein en Ulla Salzgeber daarente gen presteerden wel volgens de verwachting, waarmee het ver schil van in totaal bijna 200 pun ten (3638 tegen 3440) verklaard was. Ook Anky van Grunsven, een van de favorietes voor de individuele titel, zal daar vandaag niets meer aan kunnen veranderen. Immers, ook de Duitsers hebben olym pisch kampioene Isabell Werth, nog 'in reserve'. Coby van Baaien is de andere Nederlandse amazo ne die pas op de tweede dag moet aantreden. Bontje hield met Silvano N de schade nog binnen de perken en plaatste zich met 1770 punten voorlopig als derde. Ze had in de vroege ochtend vrij veel moeite de hengst in de Grand Prix-opgave bij de les te houden. „Hij was wat kijkerig," zei de al bijna twintig jaar in Duitsland wonende amazo ne. De vijfkoppige jury/met voor het eerst op dit niveau de Neder landse Francis Verbeek in een van de 'zweethokjes'. was nog coulant voor Bontje, die met na me punten verspeelde op een piaffe en een pirouette. Rommelig De rechtsprekers waren onverbid delijk in hun oordeel over de rom melige proef van Gonnelien Rothenberger met Dondolo. Tal van onregelmatigheden, met een voorbarige stilstand en een stei gering in een pas op de plaats als dieptepunten, kwamen duidelijk tot uiting in de score, 1670 (voorlo pig tiende). „Bij het inrijden ging het nog zo goed," klaagde ze. „Eenmaal in de wedstrijdring ging er van alles mis. Een raad sel." Een raadsel zal het ook wel altijd blijven waarom haar echtgenoot Sven Rothenberger, op deSpelen van Atlanta met Jonggor's Wey- den nog goed voor brons, in Rot terdam ineens besloot zich voor Rome terug te trekken. Eén min dere proef deed hem omslaan als een blad aan de boom. Het feit dat de vader van Gonnelien, Adrie Gordijn, eigenaar is van Weyden, zou daar een belangrijke rol bij hebben gespeeld. „Het besluit is toen genomen", aldus Sven Rothenberger weinig mededeel zaam. „Daar hebben we het niet meer over." Dondolo staat bekend ais 'de pro fessor' omdat de ruin alle kunst jes zo gemakkelijk oppakt. Tien dagen voor Rome besloten de Rothenbergers in overleg met bondscoach Jürgen Koschel de nerveuze Leonardo da Vinei thuis te laten. Maar ook Dondolo maak te een verkrampte en gehaaste in druk. „Hij had om de een of ande re reden de kriebels," zei Gonneli en. „Er was geen land mee te be zeilen." Franz Beckenbauer, de president van Bayem München, overhandigt Martina Hingis een shirtje van zijn club. Het was niet 'zo maar' een presentje van 'der Kaiser'. De Zwitserse tennisster, in de Beierse hoofdstad aanwezig vanwege de Grand Slam Cup, vierde gisteren haar 18-jarige ver jaardag. Vandaar ook dat rugnummer. Foto Watter Bieri/EPA München Voor twee ton kwam Cedric Pioline toch wel even naar de Grand Slam Cup in München. De Fransman kon nauwelijks lo pen door een knieblessure maar twee ton was twee ton. Na 36 mi nuten had hij de buit binnen. Pioline, achttiende van de wereld, verloor met 6-0 6-0 van André Agassi. De 28-jarige Amerikaan dacht dat hij goed had gespeeld. Maar Pioline kwam er na zijn ne derlaag eerlijk voor uit. ,,Ik kwam voor het geld naar München." zei hij. „Voor een gewoon ATP-toer- nooi had ik me afgemeld." Agassi verbeterde wel het snel heidsrecord in de historie van de Grand Slam Cup. De kortste partij stond tot dusver op naam van Ri chard Rrajicek. Die verloor in 1996 in 46 minuten met 6-16-2 van de Amerikaan Washington. De kortste partij in het mannenten- nis staat op naam van Rusedski. De Brit sloeg in '96 de Duitser Ar- riëns in 28 minuten van de baan. Bij de vrouwen had Jana Novotna weer eens last van de wedstrijd spanning. Tegen de 19-jarige Pat ty Schnyder verspeelde ze op 6-2 5-3 een matchpunt en de set, 5-7. In de derde set nam ze de voor sprong van 5-2. Op die stand en op 5-4 serveerde ze voor de wedstrijd. Beide keren verloor ze haar op slag. Ze raakte erdoor zo van strees dat Schnyder met de zege aan de haal ging. 2-6 7-5 7-5. In de halve eindstrijd staat de Zwitser se pupil van Eric van Harpen te genover haar landgenote Martina Hingis. In Toulouse ging Paul Haarhuis in de eerste ronde onderuit. Hij verloor in twee sets, 6-2 6-4, van de Duitser Sinner. Amsterdam Vitesse is na het succesvolle optreden bij AEK Athene gisteren zonder Nikos Machlas teruggekeerd in Neder land. De Griekse held van de Arn hemse club heeft toestemming gekregen in eigen land te herstel len van een blessure aan de enkel. Hij mist daardoor het komend weekeinde de derby tegen De Graafschap, Machlas, die dinsdag bij AEK(3-3) twee keer scoorde, blijft ongeveer anderhalve week weg. Hij is gese lecteerd voor de interland van Griekenland tegen Albanië, die op 10 oktober wordt gespeeld. Pas daarna keert de topschutter van Europa terug naar Arnhem. De leiding van Vitesse zal op kor te termijn onderzoeken in hoever re het nog mogelijk is derde doel man Van Strien in te schrijven voor het toernooi om de UETA-be- ker. Hij staat niet op de door de Arnhemmers samengestelde oor spronkelijke lijst, waardoor hij op dit moment niet speelgerechtigd is voor het evenement. Mocht de UEFA zich formeel op stellen, dan heeft Vitesse een pro bleem. Na zijn rode kaart in Athe ne ligt het voor de hand dat eerste keeper Westerveld enkele duels wordt geschorst. In dat geval hou den de Arnhemmers voor de twee de ronde slechts één doelman over, de Griek Chaniotakis. Deze verving Westerveld dinsdag in Athene. Door Hans Geleijnse Rome „Ik hoop dat mijn aftreden rust zal brengen in onze sportwereld," zei Mario Pescantc maandag toen hij demonstratief liet voorzitterschap van het Italiaans Olympisch Comité inleverde. Het omge keerde gebeurde. Gisteren raakte de voetbalwereld in rep en roer door het nieuws dat het resultaat van een begin dit jaar afgenomen dopingtest bij een spe ler van Udinese positief was en dat de bevindingen vervolgens onder tafel zijn geschoven. En de be schuldigende vinger van de media wees naar een vriendje van Pescante, dc-president van de Italiaanse voetbalbond. Luciano Nizzola. Het nieuws over hel verzwegen testresultaat kwam uit het bureau van de Turijnse onderzoeksrechter Raffaele Guariniello. die onderzoekt wat waar is van de beschuldigingen van AS Roma-trainer Zdenek Zeman over dopinggebruik bij Juventus. Na de door Udinese gewonnen uitwedstrijd tegen Roma in janu ari dit jaar werden Alessandro Calori en Francesco Slatuto op dopinggebruik getest. Eén van hen werd positief bevonden. Maar een laborant van het CONI- iaboratorium kreeg vervolgens van zijn superieuren de opdracht om de zaak te laten rusten. Volgens een woordvoerder van het parket in Turijn onderzoekt Guariniello nog drie identieke gevallen uit hot seizoen *96-'97. Er zouden zes spelers bij be trokken zijn. Natuurlijk ontkenden de direct betrokkenen om het hardst. Clubarts Georgio Indovina zei van niks te we ten en Alberto Zaccheroni. vorig jaar trainer bij Udi nese en nu bij AC Milan, wist nog minder. Statuto en Calori verklaarden altijd zo schoon te zijn geweest als pasgeboren baby's. Opvallend was echter dat in she reacties van anderen alleen de 32-jarige verdediger Calori wordt genoemd. AC Milan-spits Oliver Bier- hoff, vorig seizoen uitkomend voor Udinese: „Mijn vriend Alessandro is een serieuze en professionele sportman. Hij zou zoiets nooit doen. Die lest? Mis schien heeft hij wat teveel koffie gedronken voor de wedstrijd." Welke dopingsubstanties in de positieve test werden aangetroffen blijkt vooralsnog onbekend. Maar het heeft er wel alle schijn van dat met het vertrok van oudgediende Pescante - een kwart eeuw in topfunc ties bij CONI - het deksel van de beerput wordt ge trokken, Volgens het dagblad Corriere della Sera overwegen ook de medebestuursleden van Pescante op te stappen. Giorgio Tosatti, een van de bekendste voetbaljournalisten, voorspelde gisteren dat het do- pingschandaal zal uitmonden in een complete sane ring van Italië's totaal verziekte sportorganisatie. Udinese reageerde verontwaardigd. „Als we zeggen dat we verbaasd zijn, zou dat een understatement zijn," aldus een woedende manager Marino. „Er wordt een lastercampagne tegen Udinese gevoerd." Het clubbestuur heeft aangekondigd naar de rechter te stappen om de 'naam van onze club te zuiveren'. Parijs Laurent Jalabert ziet af van deelneming aan het WK op de weg in Valkenburg. De nummer één op de wereldranglijst voelt zich mentaal en fysiek niet optimaal voor de wereldtitelstrijd, „(n de Ronde van Spanje heb ik bronchitis opgelopen," schreef hij gis teren aan de Franse wielerbond. „Daardoor is mijn conditie teruggelopen. Mentaal voel ik ook me niet optimaal in staat de kleuren van mijn land te verde digen," De UCI dreigde eerder Jalabert te schorsen voor het WK. De bond eiste excuses vaa de Franse renner, die beledigende opmerkingen aan het adres van UCI-voorzitter Hein Verbruggen had gemaakt. Udo Bölts is kopman van de Duitse wielerploeg voor het WK op 11 oktooer. De Telekom-renner ein digde vorig jaar in San Sebastian als vierde. De Duitse ploeg bestaal uit: Udo Bolts, Rolf Aldag, Bert Dietó. Kai Hundertmarck, Jan Schaffralh, Sascha Henrix, Danilo Hondo, An dre Korff, Thomas Liese, Grischa Niermann. Torsten Schmidt en Jens Voigt Tijdrit: Niermann en Uwe Peschel. >a -j"- lint .no. Door Sander Sonnemans SchiedamWat bezielt een beginnend oefenmeester voor een groep voetballers te gaan staan die door hun hoofdtrainer in de steek is gelaten omdat die niet de juiste beleving toont? En dat in de vijfde klasse van het zondagvoetbal. Je moet ergens beginnen, zou je bijna zeggen. Ronald Scholte stapte er dit jaar bij ODC in. Overtuigd van zijn éigen kwaliteiten en die van de spelers begon hij bij de Schiedamse club aan zijn carri ère van zelfstandig trainer. Met twee doelen voor ogen. Eén: eindigen bij de eerste twee clubs, twee: zijn naam vestigen als trainer.Als hoofdtrainer dan hè," zegt hij. „Ik wil in elk geval geen assistent meer zijn. Ik wil vooruit, niet terug." Harry van Kapel, in het regionale afdeling niets te zoeken." lokale voetbaleircuït bekend van zijn verdiensten in de betaalde tak van SW en daarna als afbou wend voetballer bij SMC, was Scholtes voorganger. Het contract van de hoofdtrainer liep nog een jaar door, maar voetbalbeest Van Kapel wilde er van af omdat hij zich niet langer kon verenigingen met de instelling van zij" volge lingen. Ronald scholte, door knie problemen al enige tijd als voet baller bij ODC uit de roulatie en van Kapels assistent, zag wél heil in de ploeg en volgde de opgestap te trainer op. Ander niveau „Ik kan Harry best begrijpen," grijpt Scholte terug naar de ont wikkelingen van vorig seizoen, „omdat hij nog veel te veel voet balliefhebber is. Kijk, Harty heeft bij SW betaald voetbal gespeeld en kwam bij SMC vandaan; dat is natuurlijk een heel ander niveau. Ik heb veel vertrouwen in de hui dige spelersgroep. Op dit niveau heb je niet elke training dertig man op het veld staan en als je je daar aan stoort, dan heb je in deze Als gevolg van een losgescheurde knieschijf moest Scholte (31) ruim vier jaar geleden noodgedwongen het voetbal laten voor wat het was. Hij schreef zich in voor de cursus Trainer Coach 3 en kreeg de smaak al snel te pakken. De plan ning was op termijn Van Kapel op te volgen, maar dat tussenstation werd eerder bereikt dan de voor malig eerste elftalspeler kon be vroeden. Zodoende heeft hij pion nen in zijn ploeg met wie hij zelf nog in de hoofdmacht heeft ge voetbald. Geen probleem. „Ik heb daar geen moeite mee en de jongens hebben dat ook niet," zegt Scholte resoluut. „Ze heb ben, toen Van Kapel was vertrok ken, laten weten het met mij wel aan te durven. Dat gaf me zelfver trouwen en deed me besluiten er in te duiken. Het hoofdtrainer- schap is niet te vroeg gekomen. Eigenlijk wilde ik juist op dat mo ment bij een club als hoofdtrainer aan de slag. Ik wiide zelfstandig gaan werken. Zelf trainingen voorbereiden en mijn eigen visie op die gasten loslaten. Ik had ook het gevoel dat aan te kunnen. Trainer RonaldScholte dichtODCdit seizoen promotiekansen toe. „Metdeze groep,"waagt hij zich aan een voorspelling, „moeten we bij de eerste twee kunnen eindigen. Met minder neem ik tfou- wens ook geen genoegen." Foto Peter Molkenboer Harry van Kapel liet me als zijn assistent overigens best vrij; we hadden immers de zelfde ideeën." Om zich met zijn hele ziel en za ligheid in zijn nieuwe avontuur bij ODC te storten, besloot Scholte voor wat betreft de trainerscursus even een jaartje over te slaan. Hij wil zich dit seizoen volledig focus sen op deze competitie om vol gend jaar te starten met de cursus TC 2. Maar eerst wil hij in de vijf de klasse een prijs(je) pakken. „Werken in de vijfde klasse is soms moeilijk. Ik bereid altijd mijn trainingen voor en zo af en toe moet je bepaalde oefeningen schrappen omdat die oefenstof te hoog gegrepen is. Er wordt maar al te vaak gezegd dat voetballen in de vijfde klasse alleen heen en weer getrap is. Bij ODC is dat niet het geval, Het is niet altijd even fraai, rnaar je kan natuurlijk ook 'weer .niet alles voetballend oplos sen. In de vierde klasse, daar be gin je pas echt te voetballen." Als gevolg van de nieuwe opzet van de vijfde klasse D (in de vorm van een najaarscompetitie zoals dat bij de kleinste jeugd van toe passing is) wordt dat niveau regel matig gekscherend als pupillen- voetbal betiteld. De competitie wordt afgewerkt in twee halve competities van poules waarin zes ploegen tegen elkaar uitkomen. De twee beste clubs van elke pou le moeten Ln deel twee van de competitie uitvechten wie promo veren naar de vierde klasse. De clubs die deel twee van de compe titie afwerken in de verliezerspou le, kunnen slechts één prijs ver dienen. De nummer een daarin speelt promotie-degradatiewed strijden tegen een vierdeklasser. Wat vindt Ronald Scholte van de nieuwe opzet en hoe schat hij de kansen van ODC in? „Het is in elk geval beter dan dat het is geweest. Vorig seizoen heeft ODC plicht matig het seizoen uitgespeeld om dat we niet meer kon promoveren en niet meer konden degraderen. Nu moetje cr vanaf het begin vol bovenop. De jongens praten nu over de kansen. Vorig jaar gebeur de dat niet. Met deze groep," waagt de blonde oefenmeester zich aan een voorspelling, „moe ten we bij de eerste twee kunnen eindigen. Dat moet lukken, met minder neem ik trouwens ook geen genoegen. Als we écht als een team spelen - voor elkaar wil len knokken - dan hebben we mo gelijkheden zat. Dat is gebleken tegen Excelsior'20 waarvan we in het Schiedams kampioenschap met 2-1 wonnen en in de oefen wedstrijd tegen Excelsior Rotter dam (0-0; red.). In die duels werd gevochten voor elke meter." Komende zondag staat voor ODC de derby tegen Schiedamse Boys op het programma. Een beladen duel? „Het gevaar is dat sommige spelers te makkelijk over sommi ge tegenstanders denken. Ik vind dat je voor elke tegenstander res pect moet hebben. We hoeven misschien niet voor andere ploe gen onder te doen, maar ik heb nu eenmaal wat spelers die echt alles voetballend op willen lossen. Dat kan op dit niveau dus niet altijd en zal ik er uit moeten zien te krij gen. Dat is ook de uitdaging hè. De voetballers mijn denkwijze over de speelstijl ten uitvoer te brengen." Door Sander Sonnemans Vlaardingen Bij de Vlaardingse voetbalvereniging RKWIK is in de recente ledenvergadering voor het bestuur het licht op groen gezet om tot fusiegesprek- ken over te gaanDe clubleiding gaat Zich nu oriënte ren bij andere clubs over een mogelijke samenwer king in de toekomst. RKWIK wil de mogelijkheden tot een fusie onderzoe ken naar aanleiding van het rapport dat is uitge bracht door een speciaal doorvoor in het leven geroe pen commissie onder leiding van voormalig voorzit ter Leon Vlug. Die onderzoekscommissie heeft een rapport uitgebracht waarin wordt aangegeven hoe RKWIK het beste het derde millennium in kan gaan. „Uit het rapport blijkt dat de club, net als zo veel an dere verenigingen, in de toekomst te maken krijgt met hogere financiële lasten, een terugloop van het kader en een kleiner ledenaantal als gevolg van de toename van individuele sportbeoefening," zegt RKWTK's bestuurslid Rob Verwater. „En kijkje kan natuurlijk het best vanuit een sterke positie een fu sie aangaan. Nu is RKWIK nog een gezonde vereni ging," aldus de secretaris. Geruchten dat de zondag-vierdeklasser al gesprek ken zou hebben gevoerd met stadgenoot TSB, wor den door Rob Verwater resoluut naar het land der fa belen verwezen, „We hebben," steil hij nadrukkelijk, „nog met niemand gesproken. Maar dat gaan we de komende maanden wel doen. We hopen onze leden ergens in de maand december in een extra algemene ledenvergadering te kunnen informeren over de ont wikkelingen." Het bestuur van de club uit sportpark 't Nieuwlant zegt niet alleen gesprekken aan te trillen gaan met andere voetbalverenigingen, maar zich in een zo'n breed mogelijk verband te willen oriënteren. Verwa ter weer: „We denken ook aan verenigingen in ande re takken van sport. Handbal of hockey, om maar een paar voorbeelden te noemen." Hoewel er absoluut nog niets concreet is, wordt door Verwater wel voorzichtig gedacht dat zijn dub ook straks na een eventuele fusie in het huidige sport park in de wijk Babberspoiuerkan blijven 'wonen'. „Er is in sportpark 't Nieuwlant best nog wel ruimte, er ligt nog zat grond braak. Wat dat betreft zijn er dus waarschijnlijk nog wel mogelijkheden." RKWIK is niet de enige voetbalclub in Vlaardingen die de mogelijkheden voor een fusie onderzoekt. VFC en Deltasport zijn ook voorstanders van een sa mensmelting met een andere club, evenals HSC- voorzitter Herman Berkhout. Het jaar 1999 zou dus wel eens het jaar van de fusies kunnen worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6