10 Een op de drie derde klassers heeft wapen Gestrande truckers maken uitstapje naar Blijdorp Spijkenisser moord zaak uitgesteld Ted 'MTC': 'Het lijkt erop dat de gemeente wakker wordt' 'Economen' opereren varkensoog CDA breekt lans voor truckers Oostblok Commissaris verwacht weinig serieuze burgemeesterskandidaten Monitor: Ook veel vechtpartijen schooljeugd Maand gevangenisstraf voor reckts- extremist Te langzaam Rotterdams Dagblad Vrijdag 2 oktober 1998 RotterdamOngeveer eenderde van de scholieren in de derde klassen van het voortgezet on derwijs draagt wel eens een wapen. Jongens geven aan twee keer zo vaak een wapen bij zich te dragen dan meisjes. Het meest wordt een zakmes, een vlindermes of traangas genoemd. Bijna de helft van de geënqüe- teerde jongens en bijna een kwart van de meisjes geven aan in het afgelopen halfjaar aan een vecht partij te hebben deelgenomen, of wel iemand te hebben geslagen of anderszins verwond. Dat blijkt uit een gisteren aan wethouder E. Kuyper gepresen teerd onderzoek van de Rotter damse Jeugdmonitor (RJM) naar het reilen en zeilen van de school jeugd van Rotterdam. De vragen lijst werd in 1997 ingevuld door 4388 leerlingen van in totaal 33 scholen. De RJM is een belangrijk instru ment binnen het jeugdbeleid van de gemeente. Deze club maakt monitor-opnames van de ontwik keling van kinderen en jongeren op zeven verschillende momen ten in de leeftijdsperiode van 0 tot 19jaar. Welbevinden Er wordt gemeten bij 18 maan den, 36 maanden, in de groepen 1 en 2 van het basisonderwijs (5-6 jarigen), groep 6 van het basison derwijs (9-10 jarigen), klas 1 voort gezet onderwijs <12-13 jarigen), klas 3 van het voortgezet onder wijs (14-15 jarigen) en tot slot op 18-jarigeleeftyd. Doelstelling is het verzamelen Rotterdam - De rechtbank in Rot terdam heeft gisteren de 35-jarige Hagenaar S. M. veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen dat M. in november 1996 in het openbaar tijdens een bijeenkomst van CP'86 in Rotterdam geestverwan ten heeft aangezet tot haat tegen en discriminatie van mensen op grond van hun ras of geloof Ook achtte de rechtbank bewezen dat M. 'zijn medestanders opriep ge weld tegen politici te plegen. Volgens de rechtbank heeft M. zich op „ernstig grievende, bele digende en agressieve" wijze uit gelaten. Hij vond een onvoor waardelijke celstraf op zijn plaats, omdat M. al eerder is veroordeeld en ook twee weken geleden liet weten dat hij zal doorgaan met het verkondigen van zijn mening. Tegen M., voormalig raadslid in de residentie, was twee maanden gevangenisstraf geëist. De zaak kwam in de openbaar heid na dagbladpublicaties van de opruiende teksten die M. op de bijeenkomst had uitgesproken. Hoewel het Openbaar Ministerie en dc politie op de hoogte waren van de bijeenkomst, grepen zy niet in, omdat het om een beslo ten bijeenkomst zou gaan. Maar er waren ook journalisten. Op basis van krantenartikelen over M-'s uitspraken herzag justi tie het standpunt en besloot M. te vervolgen. De bewuste krantenpublicaties vormden tijdens de behandeling twee weken geleden een belang rijk deel van de bewijsvoering te gen M. Zijn raadsman, mr. B. Schadd, voerde aan dat het Open baar Ministerie die krantenartike len niet mocht gebruiken, omdat ze niet voldoende betrouwbaar zouden zijn om als bewijs te die nen. Ook voerde hij aan dat M. geen opzet had de uitspraken in het openbaar te doen. Hij vroeg vrijspraak. Maar de rechtbank verwierp dit, omdat de artikelen vrijwel eens luidend waren in hun weergave van wat M, had gezegd. Boven dien had M. tijdens de zitting de uitspraken niet ontkend. Daar naast vindt de rechtbank dat M. had kunnen weten dat wat hij zei in de krant zou komen, omdat hij wist dat er journalisten waren. RotterdamTe hard rijden is niet toegestaan, maar met een vaartje van 20 kilometer per uur over de Al 5 is het andere uiterste De *K>ji- tie besloot gisteravond in te grij pen, toen een zogeheten harmoni cabus met deze lage snelheid werd gesignaleerd. De politie zag later dat de bus werd gesleept door een veel lich ter Mereedesbusje. Toen de be stuurder stopte, bleken de rem men van de harmonicabus defect. van gegevens over psychisch wel bevinden en probleemgedrag bij schooljeugd, en factoren die daar mee samenhangen. Plus, uiter aard, het terugkoppelen van die gegevens naar betrokkenen. Ook wordt gewerkt aan het onder steunen van ouders, scholen en leerlingen bij het zoeken naar op maat gesneden oplossingen voor geconstateerde problemen. Die knelpunten blijken voor de nu onderzochte groep meren deels kinderen van 14 en 15 jaar —vooral te liggen in 'probleemge drag'- Onder deze vlag vallen wa penbezit, agressie en delinquent gedrag (bijvoorbeeld stelen, van dalisme, zwartrijden, confronta ties met politie en/of justitie). Vbo-scholieren blijken in de meerderheid wat betreft het ver tonen van probleemgedrag, vwo- leerlingen zijn het 'braafst'. Bij voorbeeld: het percentage vbo- scholieren dat zegt wel eens een wapen bij zich te hebben (19 pro cent) weegt niet op teg'jn de vwo'ers die datzelfde opgaven (7 procent. Van de vbo-leeriingen zei 46 procent recentelijk geknokt te hebben, bij de vwo'ers was dat 22 procent. Ook blijken vbo'ers va ker in aanraking geweest te zijn met politie dan hun vwo-collega's. Alcohol en drugs Binnen deze indeling bestaan grote verschillen tussen meisjes en jongens en tussen leerlingen van verschillende ethnische af komst. Zo hebben Kaap-Verdi- sche, Antilliaanse/Arubaanse en Marokkaanse jongens aangege ven het meest in aanraking te zijn geweest met de politie, Surinaam se en Nederlandse jongens het minst. Rotterdam De behandeling van de Spijkenisser moordzaak wordt opnieuw uitgesteld. Rechtbank president mr. S. J. van Klaveren heeft dat gisteren besloten. „Er moet nog nader onderzoek plaats vinden," licht persrechter mr. J. PoeLl dit besluit toe. „Op 12 okto ber zal besproken worden wat er nog moet gebeuren en wanneer de zaak wel inhoudelijk zal wor den behandeld." Het proces is al een aantal keren eerder op verzoek van het Open baar Ministerie aangehouden. Re cent werden op aanwijzing van één van de hoofdverdachten, de 2B-jarige A. S., de lichamen van de sinds december spoorloze Ronald van Hunnik en Viola Schilte in Vlaardingen gevonden. Deze 'doorbraak' leverde zoveel nieuwe gegevens op, dat het poli- tie-onderzoek niet véór 12 oktober - de dag dat de start van het pro ces was gepland - kan worden af gerond. Terugtrekken Enkele advocaten cverwogen zich zelfs al terug te trekken, als in houdelijke behandeling van deze zaak toch zou plaatsvinden. Mr. E. Sandberg, raadsman van ver dachte S-, noemde het 'godsonmo gelijk' om op zo'n korte termijn een fatsoenlijke verdediging te voeren. Volgens hem zijn het sectierap port en de samenvattende dag vaarding nog niet binnen. „De rechtbank kon niet anders dan de zaak aanhouden," luidt zijn con clusie. Hij wijSfc op de vele ordners en do zen vol telefoontaps die het onder zoek naar onder meer de dubbele moord tot dusver heeft opgele verd. Ook advocaat mr. W. A. E. M. Amesz, raadsman van een andere hoofdverdachte in deze zaak, pleitte eerder voor aanhouding. „Ik wil eerst de banden van de verhoren van de verdachten zien. Alles is vastgelegd. Ik wil wel eens weten of hetgeen wat in de verba len is gezet, ook klopt," Zijn collega mr. R. J. Baumgardt, advocaat van de 25-jarige ver dachte D. P., zal zich wél tegen aanhouding van de zaak verzet ten. „Op basis van het materiaal dat ik nu heb, zal vrijspraak voor mijn cliënt volgen. Ik vind dat hij nu lang genoeg is vastgehouden." Rotterdam—Tussen de educatief opererende scholieren, de flane rende dagtoeristen en de rolstoe- lende oudjes, loopt een groep mannen een beetje doelloos rond in diergaarde Blijdorp. Ze kijken nog niet zo chagrijnig als de mid delbare scholieren die opdrachten moeten vervullen, maar zijn even min zo opgelaten als de allerjong ste bezoekers. Sober gekleed, een folder in de borstzak, fototoestel in de hand en een sigaret in de mond. Direct is duidelijk dat ze niet tot de alledaagse bezoekers van de diergaarde horen. De mannen maken deel uit van de ongeveer 350 vrachtwagenchauffeurs uit de voormalige Sovjet-staten, die van wege de politieke en economische crisis in hun land gestrand zijn in Nederland. Op de Rotterdamse Waalhaven 'verblijven' inmiddels ongeveer tachtig gestrande truckers. Man nen uit de Oekraïne, Letland, (Wit-)Rusland en Litouwen. Som migen staan er al twee maanden, anderen net twee weken, En alle maal wachten ze op het moment dat ze met een lading huiswaarts kunnen keren. Een bezoekje aan de dierentuin, zoals die gisteren door de Stich ting Spoetnik, het Rode Kruis en het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam werd aangeboden, is dan ook welkom. Even lachen om de withandgibbons, slaan op In donesische trommels in de Rumah Panjang en huiveren bij de lynx. „Het uitje is een leuke afleiding," verzucht Dmitri Riadnov uit de Oekraïne. „Maar deze situatie is natuurlijk niet prettig. Ik wil toch liever werken." Met ongeveer vijf tig collega-chauffeurs en de fla mingo's op de achtergrond staat hij zijn lunchpakket te verorbe ren. Dmitri staat al zestien dagen vast. Het leek vooraf zo simpel, vertelt hij. „Ze zeiden: als je daar komt, gewoon lossen, de volgende dag Iaden en dan weer terug naar huis. Ik had verder helemaal niks van andere chauffeurs gehoord die hier a! lange tijd vastzaten." Thuis in Kiev wacht zijn vrouw. Af en toe heeft hij telefonisch con tact met haar. Maar de telefoon kaart van vijftig Duitse Mark zal met gesprekken naar de Oekraïne ook geen lang leven beschoren zijn. „Ik heb begrepen dat de win kels daar al weer wat voller zijn, maar het is nu alleen drie keer zo duur.'Tnmiddels zijn door alle aandarht vanuit de media sponta ne hulpacties op gang gekomen. Een bedrijf stelt telefoonkaarten ter beschikking, gisteren kwam een vrachtwagen vol diepvriesvis en een vrouw uit Gouda nodigde de chauffeurs spontaan uit voor een warme maaltijd. Op de Waalhaven staan portacabi- ns met toiletten. De boekhandel levert elke dag overgebleven Rus sische kranten en via de satelliet is Russische televisie te bekijken. En hoewel de situatie allesbehal ve prettig is, maken de chauffeurs er onderling ook het beste van. „De contacten zijn goed. Hoe we de dag doorbrengen? Boekjes le zen en de hele dag televisie kij ken." Het is om moedeloos van te wor den, vindt ook een chauffeur uit Riga (Letland) die al een maand op de Waalhaven staat. „Ik rij nu twaalf jaar en ik heb zoiets niet eerder meegemaakt. Ik heb geen idee hoe lang het gaat duren. Ik wacht gewoon tot er een order uit Riga komt..." Voor de Russische vrachtwagenchauffeurs Is een bezoek aan Blijdorp een verzetje, 'Maar deze situatie Is natuurlijk niet pret tig. Ik wil toch liever werken' FotoCees Kuiper/Rotterdams Dagblad Den Haag - Het wordt tijd dat het kabinet zich gaat bemoeien met de gestrande Russische vracht wagenchauffeurs in de Rotter damse Waalhaven. Dat stellen kamerleden van het CDA in vra gen aan de staatssecretarissen Cohen van Justitie en Ybema van Economische Zaken. Tientallen chauffeurs uit vocral Rusland, Wst-Rusland en de Oe kraïne zyn daar gestrand omdat zij door de economische crisis in hun land geen retourvracht kun nen krijgen en ook geen geld hebben om zonder lading terug te keren. Ook in andere delen van het land bivakkeren chauf feurs uit het Oostblok, meestal in hun wagens. Het CDA vindt dat de bewinds lieden iets doen moeten om de terugkeer van de chauffeurs te bevorderen. In de tussentijd moeten er faciliteiten voor de chaufeurs komen, zoals toilet- en doucheruimtes. Ook zouden hun aflopende visa verlengd moeten worden om hen respijt te geven toch nog een retour vracht te bemachtigen. Door John Bun te RotterdamZijn begin dit jaar in gezette missie lijkt vruchten af te gaan werpen. Ted Langenbach had zich behoorlijk kwaad ge maakt op de gemeente Rotter dam, die in zijn ogen bezig was de hele jongerenscene de stad uit te jagen. En zie, gisteren werd het actieplan Attractieve Stad gepre senteerd, met daarin tal van aan bevelingen om Rotterdam te ver levendigen, En zeker voor de jeugd. Een tevreden Langenbach: „Het lijkt erop dat de gemeente wakker wordt, Toen ik in het Rotterdams Dagblad had gezegd dat er straks helemaal niets meer georgani seerd kon worden omdat er geen geschikte plek meer over was voor grote dance events heeft dat toch mensen aan het denken ge zet. Er zijn de afgelopen maanden ge sprekken geweest met heel veel betrokkenen. Wethouder Kom brink was daar ook bij. De grief is serieus genomen." Souplesse In het actieplan wordt gewezen op de gevolgen wanneer de gemeen te geen goede plekken voor fees ten heeft en er terughoudend blijft worden opgetreden bij de af gifte van vergunningen. Het zal betekenen dat organisatoren en jeugdige bezoekers in gemeenten zullen uitgaan waar wel souplesse wordt betracht. Rotterdam is dan de grote verliezer, op cultureel en economisch gebied. En dat mag niet gebeuren, vinden de opstellers van het actieplan. Zeker met het jaar 2001 in het vooruitzicht, wanneer Rotterdam Culturele Hoofdstad van Europa is. Langenbach, al jaren bekend in Rotterdam als organisator van zyn opvallende MTC-party's, kan zich daar iets bij voorstellen. „Een Culturele Hoofdstad waar geen plek is voor grote dance events en waar geen lawaai mag worden gehoord. Dat ?ou toch te gek voor woorden zijn?" Tot zijn grote vreugde las Langen bach gisteren in het actieplan ook zijn vurige wens terug voor een ei gen 'MTC-ruimte'. Het zou de nieuwe uitgaansgelegenheid van Rotterdam moeten worden. De plek voor opvallende feesten, waar op andere momenten van de week tal van andere culturele ui tingen een plekje zouden moeten vinden. Hij heeft een plek op het oog, er wordt nog druk gepraat, maar Langenbach heeft er alle vertrou wen in. „Het zal helemaal volgens .mijn concept moeten. Ik wil niet te maken krijgen met brouwerij en, die nog contracten hebben en mij op voorhand van alles willen opleggen. En bovendien is ook de omgeving belangrijk. Het zou lekker zyn als je in het hartje van de stad kon gaan zitten, maar zo'n Stadhuis plein is al helemaal verplebst. En ik wil niet het risico lopen een of andere burgertruttentent naast me te krijgen, die nog voor aan loop kan gaan zorgen. Dan moet je weer een heleboel mensen bij de deur gaan weigeren." „Maar de plek waar ik mee bezig ben is prima. Het is dicht by het centrum en," licht hij een tip van de sluier, „vlakbij het water". Dat zijn plan wordt genoemd in het actieplan Attractieve Stad stemt hem hoopvol. „Want het zou leuk zijn als de gemeente op enigerlei wijze financieel zou kunnen bijdragen. Zoals ook met andere initiatieven is gebeurd." Huiver Wethouder Kombrink liet giste ren, in zijn algemeenheid, al we ten dat de gemeente wel wil hel pen als de private sector ook volop meebetaalt, maar dat er grote hui ver is wanneer dat leidt tot struc turele (jaarlijks terugkerende) subsidies. Het college van burgemeester en wethouders heeft ai ruimte ge vonden voor zo'n dertig miljoen gulden om tal van zaken versneld, en dus afgerond ruim voor 2001, aan te pakken. Het merendeel gaat echter zitten in het verbete ren van de buitenruimten. Het gaat er dan met name om de entree van de stad vanaf CS te verbeteren en goede verbindin gen te maken tussen de gebieden waar van alles is te bele/en. Ook voor attracties is er echter het een en ander beschikbaar. Tijdens de begrotingsbehande ling in de gemeenteraad zal over zes weken duidelijk moeten wor den of er extra geld beschikbaar is, waar de Rotterdamse politiek dat aan wenst te besteden en of er tot een andere verdeling moet worden overgegaan. Ze hebben dagelijks met elkaar te maken in de (oogziekenhuizenf maar wat het werk van de collega's nou helemaal precies inhoudt, nee, dat was van een andere wereld. Gisteren kon een aantal ziekenhuisdirecteuren die de economische kant in de gaten moeten houden eens kennis maken met de dagelijkse praktijk van hun medische collega's. In het Rotterdamse Oogziekenhuis mochten ze daarom wat snijden in een varkensoog, ver werkt in een poppenhoofd. Aankomend chirur gen leren zo het vak. Directeur L van Atteveld van het Ruwaard van Puttenziokenhuis in Spijkenisse kijkt door de microscoop en houdt chirurgengereedschap vast. Haar collega's kijken geboeid mee. Foto CeesKuipef/Rotterdams Dagblad RotterdamNaar het bureemees- tersschap van Rotterdam zullen niet al te veel mensen solliciteren. Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland J, Leemhuis-Stout denkt dat veel geïnteresseerden op voorhand beseffen dat een Rot terdams burgemeestersschap voor hen te hoog gegrepen is. Ze verwacht uiteindelijk uit een stuk of twaalf serieuze kandida ten te moeten kiezen, zo zei ze gis termiddag tijdens een hoorzitting met de Rotterdamse gemeente raad. Ter gelegenheid van de komst van Leemhuis-Stout naar de Rot terdamse raadzaal werd gisteren een hoorzitting gehouden over de procedure, die vooraf zal gaan aan de benoeming van een nieuwe burgemeester in deze stad. Ze deelde de raad nog eens mee wat de belangrijke data zijn: aan staande woensdag staat de vaca ture in de Staatscourant, twee we ken later sluit de sollicitatieter mijn, op 17 december moet de ver trouwenscommissie uiterlijk een voorkeur duidelijk maken, waar na Rotterdam op 1 februari 1999 een nieuwe burgemeester kan hebben. In petto Bovendien luisterde Leemhuis- Stout goed naar wat de verschil lende partijen in de Rotterdamse politiek nog voor haar in petto hadden met betrekking tot de haar reeds toegestuurde pro fielschets. De verschillende trac- ties vinden namelijk niet alleen dat Pepers opvolger, zoals in de profielschets staat, 'Rotterdam mer', 'bruggenbouwer', 'topbe stuurder', 'ambassadeur' en 'strateeg' moet zijn. De fractievoorzitters lieten weten dat de burgemeester bij voorkeur ook 'iemand uit de prioriteitsgroe- pen' (achterstandsgroepen) (PvdA), 'een kanjer' (CDA) en 'sportminded' (D66) moet zijn. Daarbij weet Leemhuis-Stout sinds gistermiddag precies wie in de raad graag iemand van 'linkse signatuur' burgemeester ziet wor den en wie juist de voorkeur geef! aan een burgervader van WD- huize. In de profielschets is zo'n passage niet opgenomen, maar PvdA. GroenLinks, SP en Stads partij willen „bij gelijke kwalitei ten" de voorkeur geven aan een linkse kandidaat. Linkse signatuur PvdA-fractievoorzitter P. van Dijk legde nog eens uit dat zijn party voorstander is van een door de raad gekozen burgemeester en vindt daarom dat de politieke op vattingen van de raad -een meer derheid in Rotterdam is van 'link se signatuur'- mee mogen wegen tijdens de procedure. N. Janssens (WD) pakte die op merking al grappend op. „Mocht de beoogde nieuwe burgemeester lid zijn van de WD dan is dat voor ons geen onoverkomenlijk be zwaar." En CDA-fractieleider L. Bolsius: „Wij doen niet mee aar, dit spelletje Haags kwartet. Wy gaan voor goud." Leemhuis-Stout over de strijd tus sen WD en PvdA om het burge meestersschap van Rotterdam: „Ik heb geen indicaties dat het Binnenhof de boel wil sturen. Maar als dat wel zo blijkt te zyn, informeer ik de vertrouwenscom missie daarover." Een SP-voorstel om de nieuwe burgemeester te verplichten nog binnen een jaar naar Rotterdam te verhuizen, kreeg geen steun. Niet van de raad, niet van de Commissaris van de Koningin.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2