ft* 214 Gedoodvonniste Piet Nieuwstraten bereikt nu leeftijd der sterken Rondwippende konijntjes en paraderende homo's in het Oeverbos 'Het fanatisme waarmee de nazi's ons telkens verplaatsten, heb ik nooit begrepen' Homosoos in Luxor Theater genda RW Rotterdams Dagblad Zaterdag 3 oktober 1998 Door Ben van Haren Vlaardingen Piet Jieuwstraten viert al decennia lang elk jaar twee verjaardagen. In augustus kreeg een van die feestjes een extra accent. Het was niet het feit. dat de vroegere kolen handelaar uit Vlaardingen die maand 45 jaar geleden te horen kreeg dat het over hem en acht andere Geuzen uitgesproken doodvonnis niet werd voltrokken. Nieuwstraten gedecideerd: „Neen. die dag herdenk ik nooit. Mijn tweede verjaardag is 23 april omdat op die dag in 1945 de Ame rikaanse tanks bij Wetterfeld de trein inhaalden waarmee de na zi's ons. 14.000 'Nacht und Nebel- 'gevangenen. uit Buchenwald hadden weggesleept." Een foto van het monument, dat in Oost-Beieren herinnert aan die bevrijding, hangt op een promi nente plek in de woonkamer van het echtpaar Nieuwstraten. Ze toont drie zuilen, die elk een groep van de nazi-slachtoffers van concentratiekamp Buchenwald symboliseert. Het feestje van vorige maand had alles te maken met de geboorte van Piet Nieuwstraten op 11 au gustus 1918. Hij werd dus tachtig jaar en bereikte de spreekwoorde lijke leeftijd der sterken. Een heuglijk moment en reden om met de mede-oprichter van de Ne derlandse vereniging van ex-pol i- tieke gevangenen (Éxpogé) over zijn ervaringen te praten. Ze zijn indrukwekkend. Afgekeurd „Emd vorig jaar, dacht ik het jaar 2000 mei Ie halen." vertelt hij pijprokend aan de tafel in zijn huiskamer „Op mijn 54ste ben ik volledig afgekeurd in verband met mijn longen, maar gelukkig heb ik ander werk kunnen vin den. Van de winter, was ik er slecht aan toe. Momenteel gaat het weer goed en ben ik zonder anti-biotica. Ik had een zware 1 ongonsteking. Van mijn tachtig ste verjaardag hebben mijn drie dochters een leuke dag gemaakt." Geloof „Toen ik zo ziek was heb ik moei te gehad met de gedachte, dat ik wel dood zou kunnen gaan. Het heeft volgens mij te maken met het ouder worden. In hel verleden heb ik me er nooit mee be/tg ge- houden. Ik vond veel steun in mijn geloof en heb nooit angst ge had. Ook niet tn de gevangenis van Utrecht toen we Ier dood ver oordeeld waren en eigenlijk wachtten op de voltrekking van het vonnis. Evenmin later in Duitsland toen we werden gebom bardeerd als de nazi's ons alk- kanten opsleepten bij hun vlucht voor de geallieerden. Het fanatis me waarmee ze die vele duizen den Nacht und Nebelgevangcnen telkens verplaatsten, heb ik nooit begicpen." Het 'Feldurteil'. op f» mei 1943 in Utrecht uitgesproken door een krijgsraad onder leiding van Kor. Doeaen 'm naam van het Duitse volk', over de zaak i) K.St.L.890/42 vermeldt de namen van acht Vlaardingers en een Hagenaar, die 'zum Tode' werden veroor deeld. Na een drie dagen durend, maar qua rechtsgang niets voor stellende zitting van hel 'Feld- knegsge richt des Kommand ie- rende Generale und Befehlsha- bers im Luftgau Holland' werd wegens vijandbegunstiging, spio nage cn onbevoegd wapenbezit het doodvonnis uitgesproken over Piet Rook, Piet van der Harst. Piet Nieuwstraten, Gijsber- tus Bakker, Pieter Boogaard, Jan van der Schee, Cor van der Veer, Dirk van der Ende en Henk Ver meulen. De Vlaardingers waren tussen de 23 en 30 jaar, de Hagenaar Ver meulen 47 jaar. Ze maakten deel uit van een verzetsorganisatie, die in 1942 door de Duitsers werd op gerold. Sommigen waren ge trouwd en hadden kinderen. Piet Nieuwstraten, toen nog vrijgezel en werkzaam in de door zijn grootvader opgerichte kolenhan del. vertelt over zijn betrokken heid en het ontstaan van het ver zet in Vlaardingen. Dienstplicht „Ik was in 1938 opgeroepen voor vyfenhalve maand militaire dienstplicht, maar het was toen een spannende tijd en ik had Mulo dus moest ik twaalf maan den blijven. Tydens de mobilisa tie werd ik met een groep reeru- ten met een voor die tijd modern luchtdoelwapen bij Woerden ge stationeerd. Ineens was er de ca pitulatie. Omdat we tot de Ger maanse volkeren behoren en Hit- Ier dacht ons voor zijn karretje tc krijgen, hoefden de Nederlandse dienstplichtigen niet in krijgsge vangenschap. ..Ik kwam met een onbevredigd gevoekferug in Vlaardingen en hoefde met lang te aarzelen toen ik in augustus 1940 door de vader van een vriend werd benaderd met de vraag of ik instructeur en leider van een verzetsgroep van Piet Nieuwstraten bij de foto van het monument in Wetterfeld, die een prominente plaats heeft gekregen in zijn woonkamer, Daar haalden in 1945 Amerikaanse tanks de stoet van 14.000 Nacht und Nebelgevangenen in, waar Nieuwstraten deel van uitmaakte. Fanatieke SS'ers joegen hen te voet vooruit. Foto Roei Dijkstra de Geuzen wilde worden. Het ging er allemaal militairistisch en plechtig aan toe met een eed van eeuwige trouw en zo. We verza melden gegevens over stellingen van de Wehrmacht, saboteerden een en ander en we werden bewa pend in de gedachte dat onder gronds een leger gevormd kon worden." Fouten „Er zijn in het begin fouten ge maakt. Er werd op straat veel te veel gepraat en geprovoceerd met uitingen op verjaardagen van de Oranjes bijvoorbeeld. Aan deze conclusie koppel ik gelijk de we tenschap, dat de Nederlanders van dat moment geen enkele er varing hadden met verzet. En ver zet is ook iets. dat geleerd moet worden. Het be'ikende wel, dat vanaf november 1940 arrestaties plaatsvonden in Vlaardingen. Bij elkaar zijn toen ongeveer 250 mensen opgepakt. Ook mensen van onze groep." In februari 1941 stonden 43 man in een ter afschrikking veel aan dacht krijgend showproces voor de nazi-rechter. Vijftien Geuzen en drie Amsterdamse deelnemers aan de Spoorwegstaking werden op 13 maart op de Waalsdorper- vlakte geexeeuteerd. „We zijn toen wel geschrokken van het gro te aantal doodstraffen en met Dirk van der Ende en Gijs Bakker heb ik me gebogen over de vraag: Gaan we verder of niet? We gaan door besloten we. Stoppen zou verraad zijn geweest tegenover de anderen. Landelijk werd het ver zet ook beter georganiseerd. Heel optimistisch lagen er in 1942 zelfs al van de OD (Ordedienst) textiel- banden klaar voor de leden van het beoogde binnenlandse bevrij dingsleger." Door Tonny van der Mee Vlaardingen „Kunt u mij afzet ten in het Ltcfeebaeritxw?" De taxichauffeur kijkt me aan als door een wesp gestoken. „Euh, ja natuurlijk. Gewoon by het restau rant maar?" Een bevestigende knik. Tien minuten later word ik afgezet op de eerste de beste par keerplaats in het bos. Het restau rant is iets verderop, verzekert de chauffeur. 'Iels verderop' is in taxikringen blijkbaar een paar ki lometer. De naam Lickebaert^ gekoppeld aan de ironische vraag wat ik in 's hemelsnaam in dat bos moet zoeken en de rit naar een plek waar ik niet om gevraagd heb, zet aan het denken. Een routineklus voor de chauffeur? „Ja, dat bos is mij wel bekend." zegt hii luchtig. „En berucht." Het is 'bekend' als bos (33 hectare) dat er in de jaren zeventig is aan gelegd tussen Het Scheur en de Maassluissedijk. De officiële naam is het Oeverbos. Maar om dat het in recreatiegebied De Lie- Jceboert ligt, heet het in de volks mond al gauw Lickebaenbos. En eerlijk gezegd past deze naam ook veel beter bij het imago van het bos. Daar waar het om 'berucht' is: de homoscene. 'Iedereen' weet het te vertellen. Komend vanuit Vlaardingen op de parkeerplaats bij de eerste af slag links van de Maassluissedijk, daar gebeurt het altijd. Om pre cies te zijn bij paalnummer '1015'. Dat is dé ontmoetings- en 'afwerk* 'plaats van homo's. De 'beruchte' parkeer plaats in het Oeverbos broeit 's a- vonds als ont moetings- en afwerkplaats voor homo seksuelen. Foto Roel Dijkstra Op de vToege avond is het nog stil. Het beeld van onverstoorbaar rondwippende konijntjes, een groep joggers en een enkele fiet ser is bijna idyllisch. Is dit nu het beruchte Lickebaertbos? Maar als de schemering invalt, be gint het zelfs op een rustige nazo meravond te broeien. Er is geen vrouw te bekennen, louter man- Maassluis Met het Oeverbos heeft de iiomoscene in het Wa terweggebied een surrogaat- openluchtvoorziening, maar het gebrek aan échte voorzieningen het zich jarenlang gelden. Met de komst van een homosoos in het Luxor Theater in Maassluis krijgt de regio dan eindelijk een officiële ontmoetinsruimte voor homoseksuelen en lesbiennes. Initiatiefnemer ELroy Hees been, Maassluis' lid van het Rot terdamse C.O.C., is al geruime tijd bezig om een sociëteit in de regio te starten, als alternatief voor het 'gevaarlijke' Oeverbos. Eerder wees de gemeente Vlaar dingen zijn verzoek af. Maar nu stelt het Luxor Theater één keer in de week, cp zondag middag, een ruimte beschik baar als ontmoetingsplek voor homo's. „Het moet geen enge, afgebakende ruimte worden, maar een gezellige voorziening in een huiselijke sfeer," aldus Eric Tollenaar van het Luxor Theater. Volgens Heesbeen is er duide lijk behoefte aan een voorzie ning waar homo's terecht kun nen voor een gezellig praatje. Hij hoopt dat de soos ai half ok tober geopend kan worden. Tol lenaar houdt nog een slag om de arm. „Als het ons ligt, starten we zo snel mogelijk. We streven er wel naar om het nog dit jaar te openen, maar dat hangt van wat praktische dingen af." nen. Op de parkeerplaats is het een komen en gaan van auto's. Een paar rondjes wandelen en de conclusie is simpel: als flaneren de man heb je altijd beet. Wijdbeens Zelfs bij een dikke veertiger, met strakke scheiding in de grijzende haren en een bijna transparante Miami Vice-achtige pantalon, die net uit een witte Mercedes stapt. Het rode puntje van zijn sigaret gloeit in de schemering. Hij gaat er eens goed voor zitten, wijd beens op een hekje, heel aanlok kelijk. Het begint een beetje te kriebelen, maar niet van opwin ding. Zo nonchalant mogelijk er voorbij, een fractie van een secon de is er oogcontact. Het is voor hem genoeg. Met grote passen komt hij achter me aan als ik billenknijpend over het fietspad langs het water loop. Mijn pas versnelt, de zijne ook. Een laatste redmiddel om hem af te schudden, is links de hoek om een bospaadje in De charmeur lijkt afgeschud, maar hij kent het bos beter dan ik, zo blijkt enkele ogenblikken later. De valsspeler heeft een stuk afgesneden, dwars door het groen komt hij tien me ter achter me uit de bosjes tevoor schijn. Maar zijn geduld raakt op merk ik. En na een kwartier geeft hij het op en druipt af. Op zoek naar een volgende prooi. Het zijn de spelregels in het bos. Openlijk paraderen op de fiets of met de hond. kriskras door de bosjes en over de smalle paadjes, met een sterke aftershave op. Oogcontact staat gelijk aan een stilzwijgende date. Een achtervol ging eindigt in een babbel en wie weet waar nog meer in. De show gaat net zo lang door tot het pik donker is. Natuurlijk, niemand heeft wat te gen homoseksuele mannen en vTouwen. Maar wel tegen al te pro vocerend actieve homo's die het stukje naaktrecreatiegebied ge bruiken als openluchttheater voor orgie's. Althans, zo luiden de veel gehoorde klachten. In juni schreven twee paardrij- meisjes een brief naar de gemeen te Vlaardingen. „Er gebeuren daar dingen die niet horen te ge beuren." staat daarin. Vervolgens komt een opsomming van de klachten over het gedrag van ho- mnfiple mannen in het bos: open baar seks bedrijven in de bosjes, en plein public de broek laten zak ken, als 'vieze mannetjes' piemel- naavt de meisjes achterna zitten. Het v os is zeker de afgelopen ja ren gegroeid' als ontmoetings plaats voor homo's. Dat het naakt- reeratiegebied zo is aangelegd dat het ruiterpad er dwars doorheen loopt, is niet zo tactisch. Maar met de herinrichtingsplannen van het Recreatieschap Midden-Delfland gaat dat veranderen. Er is behoefte aan meer dagcam- pingterreinen en de infrastruc tuur wordt veranderd, omdat de traditionele padenstructuur on duidelijk is. Daarbij wordt het rui terpad omgelegd. Verder wordt ook de sociale veiligheid verbe terd door er wat groen tussenuit te halen. Dat moet het gebied meer open en overzichtelijker ma ken. Of dat de klachten zal verhelpen, is de grote vraag. De gemeente Vlaardingen onderzoekt momen teel of er wat gedaan kan worden aan de klachten van de paardrij- meisjes en andere gebruikers. „Onze toezichthouders signale ren wei eens wat," zegt een woord voerder van de Groen service Zuid-Holland. Maar in de afgelo pen twee jaar zou er maar één klacht binnen zijn gekomen. Maar één uur in het bos en 'c kan twee vellen vullen met klachten van passanten. „Ze staan mekaar gewoon af te trekken op de pa den," aldus een dame. „Ik 1. tb zo vaak de politie gebeld, maar wat kunnen ze er tegen doen?" Haar man reageert luchtig: „Ze deen maar. Ik bemoei me er niet mee." Het liep anders. „In af dl van dat jaar werd onze Haagse contactman opgepakt en op 30 juli kwam de SD (Sicherhei- tsdienst) mij thuis halen. Aan on derduiken hoefde je toen niet te denken, want op dat moment was er nog geen organisatie zoals la ter, die geld beschikbaar had om onderduikers van voedsel en an dere steun te voorzien. Bovendien was er vrees voor represailles te genover familie. Bij het keiharde en wrede verhoor door Oberschar- führer Ackermann in Schevenin- gen bleek, dat er 22 mannen wa ren gearresteerd waarvan er uit eindelijk 15 moesten voorkomen en negen de doodstraf kregen." Omkoping „Ik voelde al eerder die ter dood veroordeling aankomen. Op Tweede Kerstdag van 1942 kreeg ik bezoek van mijn ouders en die heb ik het toen gezegd. Ik ver wachtte snel voor le moeten ko men en had geen enkele hoop op gratie. Mijn vader heeft daarop een Duitse advocaat in Amster dam in de arm genomen. Dat heeft hem zeer veel geld gekost, maai' hij diende later wel als een goede dekmantel." „In de trein kwam mijn vader een keer iemand tegen, die vertelde dat een zoon van dominee Akker huis uit Maassluis aan de dood straf was ontkomen dankzij smeergeld, dat een andere zoon van de dominee die als accoun tant in Voorburg werkte aan een hooggeplaatste Duitser had be taald. Toon over ons de doodstraf waa uitgesproken is mijn vader naar die Gerard Akkerhuis ge gaan met de vraag wat hu kon doen. „Toen deze hoorde, dat er negen veroordeelden waren, zei hij: Als we ze voor vier omkopen dan schieten ze de rest ook niet dood. Het moest 500 gulden per geval gaan kosten. Zo'n voor die tijd gi gantisch bedrag, wist mijn vader voor mij wei op le brengen en toen hij erover had gesproken met en kele Vlaardingers kwam de rest ook bij elkaar. Soms lagen er zo maar bankbiljetten in de brieven bus." De omkoping had succes. „Ik wist dat het mijn vader was gelukt. Bij een bezoek in de ge vang nis was mijn moeder vrolijk en fluisterde mijn broertje in mijn oor: 'We hebben de moffen omge kocht.' Op 4 augustus 1943, een week voor ik 25 jaar werd, kregen we van de gevangeniscomman dant te horen, dat onze doodstraf 'ausgesetz' was, uitgesteld voor onbepaalde tijd en dat van twee anderen de doodstraf was omge zet in 15 en 12 jaar tuchthuis. Wij, de 'ausgesetze' ter dood veroor deelden, gingen eerst in een ge wone 2e klas coupe' van de trein naar een strafkamp in Amersfoort en in oktober naar de mannen- strafgevangenis van Anrath in Duitsland. 30 kilometer voorbij Venlo. Daar zaten meer 'Nacht und Nebel'gevangenen. dat wil zeggen waar familie niets over hoorde. We mochten dus ook geen post verzenden of ontvangen." Vooruit gejaagd Toen in 1944 en 1945 de geallieer den het Duitse leger voortdurend opjoeg, begon voor die gevange nen een afschuwelijke tocht door heel het Duitse Rijk. Het begon toen de Amerikanen de Rijn be reikten. „We werden op de trein gezet in Anrath en kwamen terecht in Chemnitz en later in Waldheim, waar we weer weg moesten toen de Russen in de buurt kwamen. In de nacht van 12 op 13 maart 1945 kwamen we in Buchenwald aan. Piet Rook herkende het, hij had er al gezeten voordat hij terug naar Nederland moest voor het proces tegen ons. Ik moest naar een zoutmijn bij Bad Salzungen en op 7 april lopend terug naar Buchenwald omdat de Amerika nen naderden. Een verschrikke lijke tocht was dat. Twee dagen la ter werden we in kolenwagons ge stopt en in oostelijke richting ge transporteerd. Een afschuwelijk rit. Je kon alleen staan, je plaste in hetzelfde blik als waaruit je dronk, het ntrmk verschrikkelijk, mensen waren ziek en sommigen stierven. De doden werden aan de zijkant c p elkaar gestapeld en als zitbank gebruikt. Op een rangeer terrein zijn we gebombardeerd, terwijl onze bewakers een eind verderop in dekking lagen." „Na aankomst in Tagau (Tsjechië) moesten we terug naar Duitsland lopen. In kamp Flossenburg zag ik mijn vrienden terug, waarvan ik in Buchenwald was geschei den. Op 20 april moesten we weer lopen, het kariip werd geevaeu- eerd omdat er Amerikaanse tanks naderden. Een stoet van 14.000 man werd door SS'ers vooruit ge jaagd. Wie achterbleef kreeg een kogel. Zelfs toen de Amerikanen al in zicht waren schoten zo'n fa naat een jongen die neerviel door zijn hoofd. Om ongeveer el." uur op 23 april 1945 haalden de Ameri kaanse tanks onze colonne in. Die dag van mijn bevrijding vier ik elk jaar weer." Vertellen Nachtmerries heeft Piet Nieuw straten nooit gehad. Op 4 juni 1945 kwam hij thuis en drie we ken later richtte nij met andere lotgenoten uit Vlaardingen en Maassluis de Expogé op. „Toen wjj thuiskwamen brachten we de namen mee van wie overle den ware' Van de 22 kwamen er 7 niet terug. Het was een harde zaak om bij hun familie op bezoek te gaan. De christelijke organisa tie No Medos wees de terugge keerden gezinnen toe, die ze moesten ondersteunen." Piet Nieuwstraten heeft zijn hele leven over de afschuwelijkheden gepraat. Met zijn buurmeisje, waarmee hij na terugkeer verke ring kreeg en in 1947 trouwde. Met hun drie dochters, die nu zelf actief zijn in Amnesty Internatio nal. het Geuzenverzet en Oraqje- hotel. Op advies van Simon Wie- senthal begon hij in 1977 2ijn er varingen te vertellen aan school klassen. Het groeide uit tot een grote door hem geleide organisa tie van op zeker moment zelfs 170 gastdocenten, die jaarlijks ruim 100.000 leerlingen bereikten. For meel is in 1995 die commissie jeugdbegeleidingvan het Samen werkend Verzet zijn activiteiten gestaakt, omdat het aantal docen ten ondermeer door overlijden was gedaald .,aar 50. Toch vertel den afgelopen jaar nog 34 man nen en wouwen over hun oorlogs ervaringen aan ruim 20.000 leer lingen van het voorgezet onder wijs. Lichamelijk heeft Piet Nieuwstraten wel problemen ge kend. Hij heeft weinig zuurstof in zijn bloed en zijn longen zijn aan getast. Zelf wijt hij dat aan de vele malen, dat hij naakt naar buiten de kou in werd gejaagd en in de vochtige, open lucht sliep op de barre tochten, die hij moest door staan. In 1963 werd hii volledige afgekeurd en was hij gedwongen het door zijn grootvader gestichte bedrijf te verkopen. „Zoiets ver geet je nooit," zegt hij teleurge steld. En ergens knaagt er van binnen ook nog iets anders: „Ik voel me soms schuldig, dat ik het overleefd heb. Dat heb ik niet aan eigen kracht te danken." Zaterdag 3 oktober SCHIEDAM Theater de Teerst oef. Voorronde camaret- ten, 20.15u. Film huis. Mane. baie desanges, 21.00u. Zorgcentrum De Harg Fancy Fair, tot 16.00u. De Fabriek. Zoet does amateur theatergroep VZOD, 20.30u. Podium Café. Dogwood Moon. 22.00u. VLAARDINCEN Wijkcentrum DeTeMer. Paranormale mani festatie. tot 17.00u. Stadsgehoorzaal. Crè me Fraiche in Crème Passionel, 20.00u. Mar- nlxftat, Rommelmarkt tot 16.00u. urote Kerit-WandeSconcert.totl7.OOu Streekmu seum Jan Anderson. Film W. Komaat over Vlaardingen, lö.OQu. Filmtheater Het Zee paard, Hana-bi,2i.00u.CHerentehuisNieu- we waterweg Ope. dag.totl6.30u. HOEK VAN HOLLAND De Hoekstee. Mooiste huisdierverkiezing 1998, tot 16.00U, ROTTERDAM Ahoy' tot 17.00 en 19.00-22.30 Femina 1998. Untaren/Venster2Q.307heatre Pro vincial Dances. Jeugdtheater Hofplein 19.00 Piggelmee. L'Esprft 21.00 Blues Ad diction 22.00The Seatsmffers. Earl of Sand- wich-Vrij Entrepot Flashbackparty. Music from "60 '70'80. Baroeg21.00Vader/Mon- strosity/KataWysrivTleshcrawl. Luxor Theater 19.30Anme,demusicai. NighttownTheater- café 21,00 Jazz in popular. EileiyEskehn, An drea Parkins en Jim Black. Rotown22.00Tom Helsen. Plan-C 22.00 Bis. Bibliotheekthe ater 20.30 Bloed en Sier, try-out. lantaren,' Venster 21.00 De Moed. Arboretum Trom penburg 09.00-17.00 Herfst-Tuindagen. Vrij Entrepot 14.00 Bndgen, Dineren en Swingen op de Kop van Zuid. Zondag 4 oktober SCHIEDAM Kinderboerderij. Dierendag op de kinder boerderij, 13.30-lü.30u. Theater a.d. Schie. Het hart bonkt. Kinderpopconcert. 14-QQu en toneelgroep Amsterdam, 19.15u. Stedelijk Museum, lunchconcert, 12.30u. Wielerbaan sportpark Harga. Start fiets tocht. lO.OOu. VLAARDINGEN Remonstrantse gemeente, Hofiaan 39. speciale kerkdienst herdenking 90 jaar Re- monstantse gemeente in Vlaardingen. 10.30 tot 14.00uur. Stadsgehoorzaal. PowWow,. Noordamenkaanse Indianen, 15.00u. Streekmuseum Jan Anderson. Film W. Kor- naat over Vlaardingen, 14.00-16.00u. MAASSLUIS Theater Schuutkerk. Laureaten Maaslu.se muaekweek, 14 00u. Dierenboek T Sparre- tje. Diefendagacïrmteiten, 12.00-17.00u. Dierentehuis Nieuwe waterweg. Open dag. 10.00-16.30u. ROTTERDAM Ahoy' 10.00-17.00 Femina 1998. Ahoy' 14,30 en 20.00 Riverdance. Rotterdamse Schouwburg Gr.z. 14.30 Scapmo Ballet Rot-' terdam. de Doelen JumaanseZaa!14,00 en' 16.00 Muziek en theater voor kinderen. Café Fkwr 11.30 Rode lucht boven een paradijs. Poppentheater. De Moterwei 11.00 t/m - 16,00 Dierendag. Jeugdtheater Hofplein"; 14.00 Piggelmee. Kinderboerderij De Kraal 12.00-15.00 Welk dier ben ik?. Maritiem - Museum Prtns Hendrik 12.00-16.00 We- tenschapsdag-4t/m 12jaar. Ned. Archltec- tuurinstituutl4.30SctiooIatelier&Schatka- mer. Rotterdamse Schouwburg N.r 15.00 De Poortwachter, de Doelen Gr.z. 11.00Zon- dagochtendconcert/17.00-18.00 Concerts i pcpulairesophetgroteDoelenorgel.'Beesten-1 berde'. Speciaal aan Dierendag gewijd con cert/21.00 Vicente Amigo Tno. Jumaanse Zaal 11.00 tot 12.00 kamermuziek op ton- dagmorgen. L'Esprft 21,00 Jamsessie. Club Vibes2300SLAMon SunGay. C5 Jazz 15.00 New Orleans Syncopators. Dodorama 15.00 j JaapDIonk.MichaelZerang. MatsGustafëson, tXjelencafé 15.30 Jazz at the Doelencafe. Piet Noordyk Quartet. Immanuelkerk 19.00 Zondagavondzang. Baroeg 15.30Gnndfesb- - val. Luxor Theater 13.00 Annie, de musical. De Buurman 20.00 Jamsessie. Nighttown 22.00 Foolmoonband. Nighttown Theater- café 14.00 Daylight Dancing, Rot own 22.00 Stinksisters.De Esch 15.00Theeconcert. SK- VR-Jazzschool. ScheIHng's 19.00 Fa. Mer- karor. Theater 't Kapelletje 14.30 Rogeto. Arboretum Trompenburg 09.00-17.00 Herfst-Tuindagen. Centrale Bibliotheek Wetenschap- Techniekweek. Hist Muse- v um 'Schlelandshuls' Wetenschapsdag, Hl si Mus. De Dubbelde Palmboom Weten- i schapsdag. Nationaal Schoolmuseum Junior Museum Week. Nrvon Centrum 12.0O Lezing, met overvloei dia's over Natuur in Ne- - deriand. Van do.l okt.t/m wo.7 okt ROTTERDAM Cinerama 1: 'Saving Private Ryan' (16) dag.13-16.30-2Q.30, Cln.2: 'Kundun' (16) dag,17.50-21,do.vr.ma.di.ookl3.15.Cin.3: Titanic' (12) dag.12,15-16,15- 20.15. Cin.4: 'Siberia' (16) dag.13-21.45. Taxi' (al) dag. 15.30-18.45. Cln.Si 'City of Angefs' (12) dag. 15.45-18.3O-21.30, do.vr.ma.di.ook 12.30. Imax Theater:'Amazor>e'(al)tiag.(behja.zo.) 13 -15, za .15-19.15, zo. 15. 'Everest" (al) dag. 14-16-20.15, za.met 14. 'Saving Private Ry an' (16) dag.(beh.za.) 17-21.15, za. 21.45. Titanic" (12) 2a.20.lO. Veal: 'Ayneh (16) dag. 20. vr.ook 15. 'Ha- mam. il bagno Turco' (I6)dag.{beh.ma.) 22. Sneak Preview, ma.22. Ven.2; 'Kagi' (16) do.21.30, vr.fm wo.19.30. 'Diary of ar» old man' vr.21.30. 'Irezumi, l'espntde tatouage' 2a.21.30. 'L'Empire des sens' zo.21.30. 'L'Empire de la Passion' (16) ma.21.30. 'Uta- maro's World' di.21.30. Vrouw m hot Zand* wo.21.30. Ven.3: 'Conto d'automne' (16) dag,19.30. 'Gadjo D1I0' (12) dag.22, vr.ook 15, Ven 4: 'Manus et Jeanette' (16) dag,19.30, vr.ook 15. The Idiots' (16) dag,21.45. LurlI: 'Godzilla' (12) dagjbeh.vr ja.) 13.30- 1 17.30-20.40.vr.za.12.45-16-19.15-22.30. Lum. 2: Tne Avengers' (12) dag 19-21.30. da .vr.ma. di.ook 13.30-16.15. Lum. 3: "Wild things' (16) dag.18.45-21.30, do.w.ma- .di.ook 13.15-16. Lum. 4: 'Species II' (16) dag.2l.15. 'Mafta!' (al) dag.13.15-16- 18.45. Rexane: Tien verschillende adutt films (18) dag 12 t/m 01.00. Païhé: 'Het 14e kippetje' (al) dag,11.10- 13.15-15.20-17.25-19.45-22. 'Saving Pn- vate Ryan' (16) dag.11.40-15.30-20. 'Godai- la' (12) dag. 11.20-15-18-21.10. 'Lethal Weapon 4' (16) dag 11.50-15.20-18,10- 21. 'Sn days, seven nights' (al) dag 16.35-19- 21.40,do,vr.ma.di.ook 11.30-14.10. 'Arma geddon' (12) dag 17.30-20.50, do.vr.ma- di.ook 11-14.10. 'Hope Floats' (al) dag.16.20-18.55-21.30. tii.met 21.30. do.vr.ma.di.ookll.20*13.50.Sneakpreview: "What's in a name?' (al) di.21.30. Nachtvoorstellingen: Lum.2: 'Halloween: H20' (16) vr.za.00.30. Lum.3: 'Lethal Wea pon' (16) vr.z3.0Q. 15. Lum. 4: 'Species II' (16) vr.za.00.3Q. Klndermatlnees: Cin.2: 'Jacht op de klein tjes' za.zo.wo.l3.15-15.3Q.C(n,5: 'De kleme zeemeermin' zajo.wo.13.30. Lum.2: 'De kleine zeemeermin' za.zo.wo.13.15-15.45. Lum.3: 'Air 8ud'za.zo.wal3,30-16.Pathé: 'Het magische avaard" zazD,wo.ll.30- 14,10. 'Jacht op de kleintjes" za.zo.wo.ll- 13.10-15.20. 'Paulie de eigenwijze papegaai' za.zo.wo. 11.20-13.50.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1