9 15 Europa twijfelt tussen remmen en gasgeven Pavlov-reacties op EU-omfoepplan Drieluik Rotterdam Vluchtelingen Telefoonkosten Bedrijfskleding Bijlmerramp Zullen we de universiteiten dan maar afschaffen? Rotterdams Dagblad Dinsdag 6 oktober 1998 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 ■4004358 Ook iets op uw hart? schrijf naar: hoofdredactie Rotterdams Dagblad, postbus 2999,3000 CZ Rotterdam (E-mail: digitaal@luna.nl). Houd het kort, lange brieven hebben weinig kans op plaatsing. En: één onderwerp per brief. Vermeld altijd uw achternaam, voorletter(s), adres en telefoonnummer (onder uw brief in de krant komen alleen naam en woonplaats). Plaatsing betekent niet dat het Rotterdams Dagblad uw mening deelt. Even een kleine correctie betreffende het middelste gedeelte van 'Drieluik Rotterdam' op de Rotterdam Plus pagina. De leeuwen die hierop zijn afgebeeld, zijn niet van de Wijnhaven maar van de voormalige Koningsbmg, alias Vier Leeuwenbrug, welke de verbinding vormde tu ssen het Bol we rk en Oude HoofdpleinDrie van hen zijn tegenwoordig te Bewonderen bij de flats aan de Maasboulevard tegenover 'Tropicana'. De vierde be vindt zich op de 'Ehas Beekman'-kazeme in Ede. Op de monumentale 'Regentessebrug' over de Wijn haven bevinden zich ook vier leeuwen maar dan in een sta$ide positie. F. Rovers, Rotterdam Bisschop Muskens missie,hij wil economische vluch telingen in NederlaïCd.toelaten, vind ik belachelijk. Muskens maak al jaren propaganda voor de kerk. Ik vind dat vluchtelingen die deel uitmaken van deelitie van hun land (het zijn volgens mij vaak anti-democra ten) hier met mogen blijven. Veelal hebben zebrute re- genngslegers gesteund. Je haalt ze er, denk ik, in op- vangcentra's zo uit. Ze zijn hoog opgeleid en hebben verwende kinderen. Ik las in een artikel over een me vrouw die in zo'n centrum werkte, dat zij dergelijke asielzoekers zo herkend omdat deze mensen vaak wei geren mee te hei pen met decentra's schoonhouden of met boodschappen doen. De elite had daar in het land van herkomst zelf zijn 'onderdanen' voor. Ik vinddat vluchtelingen veel betergeselecteerd moe ten worden, zodat de mensen die echt creperen hier naartoe mogen komen en hier bly ven. Daarvoor moet Muskens zich als christen inzetten en niet voor econo- mischeelitevluchtehngen. De nicuwestroom vluchte lingen hoeft niet te worden ondergebracht in tenten, er staan in ons land veel kerken bijna de hele week ]angleeg.WaarbIijvendeechtechristenen?Zebidden toch 'heb je naaste lief en 'wc zijn allemaal een kind van God'? Nou laat hen dan een paar asielzoekers in huis nemen. Gelovig zyn met woorden is makkelijk. Gelovig zijn met daden is moeilijker. A. van Keeken, Rotterdam De periodieke abonnementskosten voor de telefoon u n pi u sm i n us 25 proven t verhoogd, voor m ensen met een eigen toestel. Wie geen eigen toestel heeft, betaalt 30 procent meer per periode. Nu vraag ik my af of die prijsverhoging echt nodig is? Mijns inziens is de telefoon al duur genoeg. Waar ha len de directeuren van KPN Telecom het recht van daan? Dit is machtsmisbruik! Deze managers moes ten zonodig leiding gaan geven aan een geprivati seerd bedrijf, want dan zouden de telefoonkosten goedkoper kunnen worden. Welnu, vergeet het maar! Ik hoop en wens daarom dat eruiteindelyk een bedrijf komt dat rekeningzal houden met mensen die afhan kelijk zijn van de telefoon, maar die de kosten niet kunnen dragen! L, Maaieveld, Vlaardingen Naar aanleiding van een artikel in uw krant van 26 sep- tember onder de kop 'Bedryfsimago in een gekleurd biesje' delen wij u mede dat wij dit artikel met meer dan grote belangstelling hebben gelezen. Reden hier voor is dat ons bedrijf 'Kansas Workwear' de grootste fabrikant in Europa is van bedrijfskleding in de meest brede zin van het woord. Enkele voorbeelden vandoor ons 'aangekleede' bedrijven zijn de Noorse Politie, Deense Post, SAS. (Scandinavian Airline Services), Stena Line en, een beetje dichterbij huis, de Gemeen te Reiniging van 's-Gravenhage, Echter lot onze verbazing lezen wij in uw artikel dat de 'Haagse vuilnismannen'door Frans Molenaar zouden zijn aangekleed. Dit is dus geheel in strijd met de waarheidDe reinigingsdienst van de gemeente Den Haag wordt door ons (in dit geval FRISTADS als on derdeel van Kansas Workwear Group) al gedurende tenminste vier jaar geleverd. De huidige kleding (goedgekeurd vogens de Europese Norm EN-471voor signaaikleding) is geleverd in juli van dit jaar, waarbij geen Frans Molenaar betrokken is geweest. D, De Graaf, Fristads International in Breda Zelfs voor apolitieke mensen moet het nu wel duide lijk zij ndatje een gekozen regering niet zonder meer kunt vertrouwen. Een regering en volksvertegen woordiging moeten de waarheid hoog in het vaandel houden en ten dienste staan van staat en volk. Maar dat dit laatste zo langzamerhand een misvatting is, laat het huidige1 wegwuifsysteem' van de kabinetten- Kok duidelijk zien. Erwordt wat om de feiten heen ge walst. Het 'mijn naam is haas' wordt steeds meer het uitgangspunt van beleid. Hoeveel Boeings van de Israëlische luchtvaartmaat schappij, komend uit de VS en met mogelijk nog ge vaarlijker stoffen aan boord, hebben er ai niet vóór de Bijlmerramp in Nederland een tussenlanding ge maakt? Is er wel controle op de werkzaamheden van het onderzoeksinstituut in de Israëlische Negevwoes- tijn? Hebben de controle-ambtenaren op het vervoer van gevaarlijke stoffen via Nederland wel eens in op dracht van de Nederlandse overheid zaken verzwe gen? Heeft de Rijksluchtvaartdienst haar verant woordelijkheid genomen of is in opdracht van de be trokken minister gehandeld? Wat is de leidraad ge weest? Israël behoort immers niet tot de NAVO-bond- genoten. Zijn de door de overheid ingestelde onder zoekscommissies wel vry om hun gegevens wereld kundig te maken? De enige oplossing voor het terugwinnen van het ver trouwen van de bevolking zou het instellen van een buitenparlementaire commissie zijn, die alle feiten boven tafel haalt. Vervolgens zou zo'n commissie de mogelijkhed moeten krijgen om de politieke kopstuk ken, eventueel ook de minister-president, de wacht aan te zeggen. Laat verantwoordelijken voor fouten maar een andere broodwinning zoeken. L. v.d. Berg, Ridderkerk Door Paul Koopman Na maanden van rustig voorthob belen is de uitbreiding van de Eu ropese Unie met nieuwe lidstaten plotseling op een gevaarlijk kruis punt terechtgekomen. De minis ters van Buitenlandse Zaken van de EU, gisteren in Luxemburg bij een, twijfelen net als een onzeke re automobilist tussen remmen en gasgeven. Europees commis saris Hans van den Broek heeft intussen de ergernis van de lid staten gewekt doordat hij te ge heimzinnig doet met zijn 'exa menpapieren'. Op 31 maart dit jaar gingen de ge sprekken over toetreding van Po len," Tsjechië, Slovenië, Estland, Hongarije en Cyprus officieel van start. Met een monnikengeduld vlooide de Europese Commissie een dik pak verordeningen met deze kandidaat-lidstaten door, te beginnen met de minst omstre den onderwerpen zoals onder wijsbeleid en bedryfswetgeving. De overige vier kandidaatianden (Roemenië, Letland, Litouwen en Bulgarije) worden op het moment nog 'gescreend'. Slowakije moest vanwege zijn gebrekkige demo cratie in de wachtkamer plaatsne men. Maar dit delicate onderscheid tus sen elf landen, die allemaal staan te trappelen om zo snel mogelijk tot de EU te behoren, is onlangs op de helling komen te staan. Re den: de komst van een nieuwe kandidaat -Malta- en de ver kiezingsoverwinning van de op positie in Slowakije, Malta eist op grond van oude toezeggingen een plaats in de 'kopgroep'. Slowakije vindt dat het gezien de democrati sche hervormingen die op stapel staan, weer mag aanschuiven. Alsof dat nog niet genoeg is, zorgt ook de positie van Cyprus -nog steeds een etnisch kruitvat in Eu ropa- voor kopzorgen. Een ak koord tussen het Griekse en Turkse deel van het eiland is niet in zicht en dus dringt de vraag zich op of de onderhandelingen met Cyprus op een laag pitje moe ten worden gezet. Malta De hernieuwde aanvraag van Mal ta voor het EU-lidmaatschap is met gemengde gevoelens be groet Het microstaatje in de Mid dellandse Zee kreeg al twee jaar geleden van de Commissie de uit nodiging te gaan onderhandelen over toetreding, maar zette zelf De nieuwe Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Van Aartsen wordt in Luxemburg begroet door zijn Italiaansecollega DInl. De ministers van Buitenlandse Zaken van de EU spraken gisteren in Luxemburg over de situatie in Kosovo en over uitbreiding van de Europese Unie. FotoAItllaSereiVEPA zijn aanvraag in de ijskast. Met verkiezingen achter de rug en een nieuwe regering in het zadel, heeft Malta plotseling weer be langstelling. „Het is koud en warm blazen met die jongens. Wat moet je daar nu mee?" verzucht een diplomaat in Brussel. De Europese Commissie stelt zich op het standpunt dat Malta, ge zien zijn relatief hoge welvaart en moderne wetgeving, welkom is bij de onderhandelingen. Maar dit 'voordringen' in de ry zal door de overige kandidaten, zoals Roeme nië en Letland, niet op prijs wor den gesteld. „We lopen het risico dat vanaf november alle kandida ten onderhandelingen eisen en dan loopt het hele proces muur vast," verzucht een van de betrok ken functionarissen. De Europese Commissie wil al vóór november een 'avis' (standpunt) over de kan didatuur van Malta gereed heb ben, maar Nederland, Frankrijk en andere EU-landen hebben ge waagd niet te veel haast te ma ken. Op 10 november wil Oostenrijk, huidig voorzitter van de EU, offi cieel de onderhandelingen over toetreding beginnen met de zes kandidaten uit de eerste groep. Europees Commissaris Van den Broek, coördinator van het uit breidingsproces, vindt eveneens dat de 'zes' daar klaar voor zijn. Behalve het ongeduld van de be trokken landen is er nog een re den om haast te maken: de roebel crisis die de voormalige Sovjetsta ten Polen, Hongarye en Tsjechië zwaar in problemen brengt. Nieuw debat De haast die Van den Broek wil maken met de EU-uitbreiding, is echter bij een aantal lidstaten slecht gevallen. Met name dat hij een voortgangsrapport achter hield voor de vijftien huidige lid staten heeft volgens een diplo maat irritaties gewekt. Het uit breidingsproces is volgens veel hoofdsteden in de eerste plaats een zaak van de nationale rege ringen, en niet van een ambte naar in Brussel. Frankrijk dringt mede om die reden sinds kort aan op een nieuw 'politiek debat' over de gevolgen van het uitbreidings proces. Frankrijk wil daarbij voor al het probleem Cyprus aankaar ten, dat volgens het Elysée door Van den Broek nogal wordt gemi nimaliseerd. Remmen of gasgeven: de Europe se Unie weet niet goed welke pe daal te gebruiken nu de westerse wereld door valutacrises en nieu we politieke spanningen met Rus land wordt getroffen. En er is nog een reden waarom de Unie aarzelt by het uitbreidingsproces. Een snelle toetreding van nieuwe lid staten drijft de EU-uitgaven op, en daar zitten met name Neder land en Duitsland niet op te wach ten. Of, zoals een diplomaat het uitdrukte: „De roebelcrisis is een serieus probleem. Maar lidstaten opnemen die nog niet rijp zijn, schaadt uiteindelijk iedereen." Door prof.dr. J, Spema Weiland Het gaat deze keer over de «t, A universiteit. Dat is een vervelend onderwerp, een van de vervelendste die je jL kunt bedenken. Zullen wij ze maar afschaffen? De rijksoverheid is 1 daar druk mee bezig. Bij de vorige sL 1 kabinetsformatie, in 1994, is een miijard gulden bij de universiteiten weggehaald (en Jo Ritzen, die voor die tijd had geroepen dat de grens nu echt was bereikt, werd weer minister), bij de laatste kabinetsformatie is daar nog eens een korting van 300 miljoen, in werkelijkheid zal het wel zo'n 500 miljoen worden, aan toegevoegd. En denk erom, dat jullie niet gaan zeuren, dit is een uitdaging, daar moetje dyna- mischen flexibel,vooral hetlaatste, op ingaamerblij ft altijd nog 2,2miljardover en dat is heelveel geld. Hetis een procent van de rijksbegroting. Waarvoor hebben vrij in Nederland eigenlijkuniversi teiten? Voor het wetenschappelijk onderzoek en voor onderwijs. Ik laat het wetenschappelijk onderzoek buiten beschouwing en beperk mij dus, omdat ik met de ruimte moet Woekeren, tot het onderwijs. Wij heb ben de universiteiten nodig, omdat wij straks goede artsen, leraren, ingenieurs, architecten, psycholgen en zelfs filosofen willen hebben, die bij benadering weten wat wetenschap is, die ook buiten hun weten schap wat om zich heen hebben gekeken en hebben nagedacht over hun maatschappelijke verantwoorde lijkheid. Het is misschien wel waar, dat de wetenschap het laat ste is wat de meerderheid van de studenten interes seert en dat zij de universiteit beschouwen als een ei genaardige 'rite de passage' op weg naar een goeie baan met een aardig inkomen (waarom zou je anders nog gaan studeren?), maar daar moeten de universi teiten zichnietdoor van de wijsiaten brengen, zij moe ten eisen stellen. Een inspectie op het wetenschappe lijk onderwijs, die een jaar of tien geleden in het leven is geroepen, en een Raad van Toezicht, die ze een paar jaar geleden is opgedrongen, hebben zij daar niet voor nodig; ze zijn mans genoeg om hun werk consciënti eus te doen, en dat doen ze. De universiteiten moeten duszorgen voorgoed onder- wij s aan grote aantallen studenten. Voor 'kwalitatief goed onderwijs' zeggen wij tegenwoordig, want ge woon goed onderwys staat zo kaal. Dus zetten wij het geheel overbodige 'kwalitatief erbij. Waarom zou je even nadenken, wanneer de mooie woorden om je heen voor het grijpen liggen? Goed onderwijs dus, maar wat is goed onderwijs? Drs. CAJ. Herkströter RA, die zijn sporen heeft verdiend bij Shell en die dus heel geschikt was om voorzitter van de Raad van Toezicht van de Erasmus Universi teit Rotterdam te worden zoals Annemarie, die van economie geen verstand heeft maar daarom toch best minister van Economische Zaken kan zijn), drs. Herk- strötergeeft het antwoord.Hij pleit voor'marktgerich te onderwyskwaliteit'.datis detitei vanzijn rede by de opening van het academisch jaar 1998-1999 van de Erasmus Universiteit Rotterdam. Hij zegt letterlijk: „Het wetenschappelijk onderwijs is kwalitatiefvan hoog niveau indien deafgestudeerden zodanig zijn opgeleid dat zij probleemloos op de ar beidsmarkt kunnen worden ingezet." Drs. Herkströ ter ontkent niet dat 'een grondige wetenschappelijke scholing' erbij hoort, maar 'marktgerichte onderwijs kwaliteit houdt ook, 'tevens' in dat deafgestudeerden (tegenwoordig heten de doctorandussen afgestudeer den) „zodanige beroepsgerichte kennis en vaardighe den hebben opgedaan dat zij nu en in de toekomst een nuttige bijdrage kunnen leven aan de doelstellingen van het bedrijfsleven". Datzal,merktdrs. Herkströter in het voorbijgaan op, „het bedrijfsleven tot een actie ve bijdrage stimuleren," en dat ligt goed in het gehoor van universiteitsbestuurders, die door de overheid naar de markt worden gejaagd. Waar drs. Herkströter voor iy kt te pleiten is de veran dering van het wetenschappelijk onderwijs in een soort hoger beroepsonderwijs. Nu is er niets tegen ho ger beroepsonderwijs, integendeel, het is een van de vormen van hoger onderwijs die wij hard nodig heb ben, maar wetenschappelijk onderwijs is het niet en dat wü het ook niet zijn. Waar drs. Herkströter voor lijkt te pleiten is, anders gezegd, de afschaffing van de universiteit. Wie dat overdreven vindt, leze met aandacht wat hij er later nog aan heeft toegevoegd - „Universiteiten moe ten veel meer gebruik maken van docenten afkomstig uit he* bedrijfsleven. Diezijn beter in staatom studen ten voor te bereiden op de eisen van de markt dan we ten schappelijk opgeleide docenten." Zo keert de Erasmus Universiteit Rotterdam, na een tijdje te hebben rondgedoold in de contreien van de wetenschap, terug naar wat zij eens is geweest. Wij noemen haar voortaan deNederlandsche Handelsho geschool. Misschien moeten deuniversiteitennogeens goed na denken over hun taak in het rijkgeschakeerde onder wijsbestel van dit land, voordatzij zich 'enthousiast, dynamisch, flexibel' (zo staat het toch in de adverten ties) door het bedrijfsleven laten omarmen. (Prof.dr. J. Spema Weiland is emeritus-hoogleraar wijsgerige antropologie enfpiomenologische methode aan de Emsmus Uniuemteit Rotterdam) Door Mare Peeperkom Staatssecretaris Van der Ploeg (Me diazaken) gaat door het leven als een onconventioneel politicus. Nooit te beroerd om een heilig huisje plat te trappen, is juist daarom zijn reactie op het vorige week uitgelekte Euro pese omroep-discussiestuk zo teleur stellend. As het hondje van Pavlov piepte Van der Ploeg om het hardst mee met -altijd verongelijkt- Hil versum. Staatssecretaris Benschop van Buitenlandse Zaken deed er nog een schepje bovenop: hij noemde het „ondenkbaar" dat Europa de Neder landse publieke omroepen zou ver bieden sport en amusement uit te zenden. Let wel: het gaat hier om een ambte lijk discussiestuk, waar bevoegd Eu ropees Commissaris Van Miert abso luut nog geen standpunt over heeft ingenomen. Laat staan de gehele Eu ropese Commissie. As verzachtende omstandigheid voor de blinde paniek bij de bewindslieden kan worden aangevoerd dat zij beiden tot de PvdA behoren. Een partij waar het fe nomeen 'open discussie' pas sinds een paar jaar schoorvoetend geaccep teerd wordt. Geen excuus bestaat er echter voor het feit dat Van der Ploeg en Ben schop kennelijk de moeite niet heb ben genomen om het discussiestuk goed te lezen De ambtenaren van Van Miert schryven namelijk hele maal niet dat publieke omroepen be paalde programma's niet meer mo gen uitzenden. Sterker nog: zij on derstrepen het grote belang van deze door de slaat betaalde omroepen als tegenwicht voor de oprukkende com mercialisering. De NOS'envan Euro pa worden dan ook expliciet aange moedigd de concurrentie met de RTL's en SBS 6'en aan te gaan. Reclame Maar dan wel op basis van gelijke kansen, daar gaat het discussiestuk over. Financiering door de overheid van omroepen is namelijk staats steun en dat kan de andere zendge machtigden ernstig benadelen. Ze ker als die publieke omroepen tege lijkertijd ook inkomsten halen uit de reclamemarkt, waar de eommerciele concurrentie geheel op is aangewe zen. Geholpen immers door de staatsdonatie zijn deze omroepen in staat programma's en adverteerders binnen te halen tegen tarieven waar de commerciële broeders niet aan kunnen tippen. Het zo verkregen grotere marktaandeel geeft de pu blieke omroepen vervolgens weer een sterkere positie in de stryd om nieuwe succesformules en reclame boodschappen. Om deze concurrentievervalsing bin nen de perken te houden, staan de ambtenaren van Van Miert een genu anceerde aanpak voor. Omroepen die geen enkele reclame uitzenden en al leen geld van de overheid krijgen, wordt geen strobreed in de weg ge legd. Zij verstoren de advertentie markt immers niet. De BBC, ook bin nen de PvdA zeer gewaardeerd, kan dus gewoon doorgaan met wal zij nu doet: goede programma's maken. Omroepen die zowel staatssteun als reclame-inkomsten genieten - het merendeel van EU-zendgemaehtig- den - zouden hun boekhouding net jes moeten scheiden. Het overheids geld mag alleen gebruikt worden voor informatieve, culturele en edu catieve programma's. Ook de uitzen dingen van nationaal belangrijk ge achte grote sportevenementen (be kerfinales, Olympische Spelen, WK- voetbal) mogen uit deze pot betaald worden. Datzelfde geldt voor sommi ge series, docudrama's, fictie, speel films en verantwoorde quizzen. Noodzakelijk Gewone sport-, spel- en amusements programma's zijn voor de publieke omroepen hiermee zeker geen verbo den terrein. Alleen moeten zij die be talen uit hun reclame-inkomsten, precies zoals de commerciëlen dat doen. De ambtenaren van Van Miert kunnen namelijk geen goede argu menten verzinnen waarom dit soort programma's, die net zogoed of beter door de commerciële omroepen ge maakt worden, de Europese burger belastinggeld zou kosten. En naar goed gebruik binnen de EU komt er voor de 'gedupeerde' publieke om roepen natuurlijk een overgangsre geling. A met al een lezenswaardig én nood zakelijk discussiestuk. Noodzakelijk omdat openlijke staatssteun in het bedrijfsleven allang verboden is. Maar ook omdat de Europese Com missie zowel door het Verdrag van Amsterdam als door het Hof van Jus titie gedwongen wordt regels voor de publieke omroepen op te stellen. Over twee weken buigen de EU-cul- tuuxbewindslieden zich voor de eer ste keer over de ideeën. Hopelijk heeft Van der Ploeg dan wel de tijd gevonden om het stuk door te lezen. Zodat hy een wat minder benauwde blik op de Brusselse omroepplannen ten beste geeft.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1