ft,**- 21, Vijfsluizen kan voorgoed breken met het verleden A Renovatie in Westwijk voorbeeld voor Oosteuropeanen genda Na drie decennia malaise kan Schiedams bedrijventerrein eindelijk oogsten Rotterdams Dagblad Zaterdag 10 oktober 1998 m Het Schiedamse bedrijventerrein Vijfsluizen maakt op het moment een bloei door waar het bestuur van de Brandersstad jaren op heeft zitten wachten. Bedrijven die zich willen vestigen op het terrein langs de Vlaardingerdijk staan in de rij met als gevolg dat op het moment over elk lapje beschikbare grond wordt onderhandeld. Even te lang treuzelen als geïnteresseerd ondernemer en je bent je optie kwijt. Een riante positie voor de gemeente. En dat is nog niet zo lang geleden anders geweest. Totaal anders. Hooguit drie jaar terug was het nog malaise troef langs de Vlaardingerdijk. Malaise met een traditie van drie decennia. De gevolgen hiervan worden nog steeds meegedragen in het geheugen van de oudere generatie. Zeg 'ha venindustrie' en veel Schiedammers zullen het woord 'ontslag' er automatisch achteraan denken. Groot is het contrast dan ook met het bedrijventerrein zoals het er nu bijligt. De nieuwe koers die de ge meente een paar jaar terug heeft ingezet, werpt eindelijk vruchten af. Vijfsluizen loopt vol met bedrijven en kan voorgoed breken met het verleden. Door Edwin Cornelisse Schiedam -- Even voor alle duide lijkheid: met bedrijventerrein Vijfsluizen gaat de gemeente Schiedam niet meer uitgebreid de boer op. Over alle beschikbare ka vels wordt op het moment onder handeld en bij ruim de helft van die gesprekken is men al verder dan de verkennende fase. Een handtekening onder het contract is bij wijze van spreken al wat nog rest. Alle reden dus voor de ge meente om tevreden te zijn. En om opgelucht adem te halen. Hoofd economische zaken bij de gemeente Schiedam L. van Huij- gevoort is ook de eerste om toe te geven dat de ontwikkeling van Vijfsluizen een uiterst moeilijk proces is geweest. Maar dat mag de pret van het huidige succes niet drukken. Integendeel. „We zitten nu in de riante positie dat we tegen bedrijven kunnen zeg gen: wat doe je met je optie op de grond? Want er zijn nog een paar bedrijven die interesse hebben. Als jij niet wil, gaan we met ie mand anders in zee." Om de opluchting en de pret van het huidige succes van Vijfsluizen goed te kunnen begrijpen, moet men een stuk terug in de geschie denis. Naar de jaren zestig om precies te zijn. De naam bedrij venterrein Vijfsluizen bestond toen nog niet en reuzen als Wil ton, De Jong en Gusto waren de eigenaren en gebruikers van de terreinen langs de Vlaardinger dijk. Ze zorgden voor een enorme werkgelegenheid. Je hoefde al leen maar rond vijf uur op de Vlaardingerdijk te staan om daar het bewijs van te zien. Als de fluit was gegaan, stroomden drommen werkvolk over de dijk. Honder den arbeiders, te voet en op de flets, op weg naar huis. In de jaren daarna sloeg de reces sie toe en werd de mensenmassa die na werktijd over de dijk ging, steeds kleiner. De reuzen uit de scheepsbouw bleken opeens niet meer de giganten waar men ze tot die tijd voor had gehouden. Gus to, Wilton, De Jong en Nieuwe Wa terweg werden geveld en namen in hun ondergang honderden werknemers mee. Massaontsla gen en inkrimpingen volgden ei kaar in rap tempo op. In twintig jaar tijd verdwenen bijna tiendui zend banen. Totdat «-uiteindelijk alleen maar een klein stukje Wil ton overbleef. De andere scheeps werven gingen onderuit en ver dwenen één voor één. En met het slopen van de tastbare herinne ringen, de oude loodsen en schu ren, verdween uiteindelijk ook de laatste zichtbare herinneringen aan de bloeitijd van de scheepsin- dustrie. Voor veel oudere Schie dammers zal de sloop van de laat ste Wiltonioodsen dit voorjaar on getwijfeld een pijnlijk moment zijn geweest. De gemeente Schiedam heeft zich in de jaren tachtig nog ingespan nen om het laatste beetje werkge legenheid bij Wilton veilig te stel len door veel grond van de scheepsbouwer op te kopen en weer in erfpacht uitgegeven. Door deze actie, waarvoor vooral burge meester Scheeres zich destijds sterk maakte, had Wilton in een keer 45 miljoen gulden in kas. De reddingsactie mocht echter niet baten want de terugval zette i n de jaren daarna onverminderd door. In 1985 kwam daar nog eens de duikbotenaffaire overheen. Wil ton had een grote order uit Tai wan ontvangen om duikboten te leveren. Maar dit lag politiek ui terst gevoelig en de regering in Den Haag gaf dan ook geen toe stemming. Het was letterlijk de nekslag voor Wilton en besloten werd om de scheepsbouw te slui ten en zich alleen nog te richten op reparatie. Het bedrijf trok zich terug op een stuk van het enorme haventerrein en van de rest van het terrein, ruim 21 hectare, werd de erfpachtcontract met de ge meente beëindigd. Scboomnaakpperatie De gemeente Schiedam zat door hierdoor opeens met een enorm terrein aan het water in haar maag. Een gebied waar alleen grond kon worden uitgegeven als er een enorme schoonmaakopera- tie werd gehouden. Eentje die ruim veertig miljoen gulden zou kosten en die ervoor zou zorgen dat de exploitatie van het terrein de gemeente nog jaren geld zou kosten. Maar dat accepteerde de gemeenteraad destijds omdat het banen zou opleveren. De eerste, uiterst voorzichtige, ontwikkelin gen op het terrein dat inmiddels Vijfsluizen was gedoopt, waren de Het bedrijventerrein langsde Vlaardingerdijk was tot de jaren zestig goed voor honderden banen. Grote drommen fietsers en voet gangers Stroomden over de dijk als om Vijf uur de fluit ging. Foto gemeentearchief Schiedam/reproductie Roel Dijkstra komst van een handjevol bedrij ven aan de rand van het terrein, tegen de Vlaardingerdijk aan. Langs de Jan Evertsenweg ont stond weer iets van bedrijvigheid. Autobedrijf Vink trok zijn Schie damse en Vlaardingse vestigin gen samen en betrok een nieuwe ruimte op Vijfsluizen en ook groothandel in sportartikelen en scheepvaartbenodigdheden Van der Boon vestigde zich op het be drijventerrein langs de Nieuwe Waterweg. Maar het bleek al snel dat de ople ving geen 'blijvertje' was. De eco nomische recessie aan het begin van de jaren negentig zorgde er- ZomoetVijfsluizenerrond 2002 bijliggen. De tweede BeneluxtunneMs in gebruik, rijkswegA4 ver breed en vooizïen van een op- en afrit, en de metro maakt voordat hij de tunnel induikt een stop bij Station VijfSlUlzen. Monjggefoto gemeente Schiedam voor dat de klad was geraakt in de ontwikkeling van Vijfsluizen. Daarbij kwam nog eens dat er geen goede toe- en afrit bestond bij rijksweg A4 -nota bene op een steenworp af stand- en dat het openbaar vervoer naar en van het be drijventerrein veel te wensen overliet. Andere gebieden in de Rijnmond hadden deze voor zieningen wél en Vijfsluizen trok bij de concurrentieslag met de bu ren dan ook steeds aan het kortste eind. „Steeds als we bedrijven hadden geïnteresseerd voor Vijfsluizen ketste het af op die A 4 en dat openbaar vervoer. De regering had steeds wél het voornemen om er wat aan te doen maar daar werd geen tijdstip bij genoemd, Het bleef maar boven de markt han gen," zegt Van Huijgevoort. Deze uiterst frustrerende situatie zorg de ervoor dat de gemeente met le de ogen moest toezien dat Vijfs>- luizen leeg bleef terwijl de bedrij venterreinen bij de buren vollie pen. Toplocatie Tot het moment dat de regering een tijdstip verbond aan de plan nen voor het openbaar vervoer en de A 4. In 2002 moet alles klaar zijn. Dan moet de tweede Bene- luxtunnei open zijn, de rijksweg zijn verbreed en voorzien van een af- en oprit en moet de metro door Schiedam rijden. Bij bedrijven terrein Vijfsluizen komt zelfs een metrostation met een knooppunt voor het openbaar vervoer aan de westelijke kant van Rotterdam. Met al deze voorzieningen was Vijfsluizen in één klap veranderd in een toplocatie. En dat was be paald niet onopgemerkt voorbij gegaan aan de ondernemers in de regio. Er ontstond een drukte op de afdeling economische zaken die men bijna niet herkende, zo lang was het geleden. In rap tempo vestigde zich nieuwe bedrijven op Vijfsluizen, Zo'n vijf tien zitten er nu al en met nog eens zo'n aantal heeft de gemeen te vergevorderde gesprekken. Daar zal waarschijnlijk nog een aantal kleinere bedrijven bijko men want eind vorige maand is besloten om een groot stuk ter rein te verdelen in kleinere perce len. Dit omdat er grote vraag is naar kleinere kavels. In eerste instantie waren de nieuwkomers op Vijfsluizen af komstig van terreinen binnen Schiedam. Daar moesten ze weg wegens bouwactiviteiten of om dat ze uit hun jasje waren ge groeid. Sinds 1996 ontdekt echter ook 'buiten Schiedam' het bedrij venterrein. Daarvoor kampte Schiedam met een negatief ima go. Uit onderzoeken bleek dat Schiedam voor veel ondernemers uit de regio synoniem stond voor vuil, file en een traag ambtelijk apparaat. Maar ook deze hinder nis is inmiddels genomen blij kens het groot aantal bedrijven van buiten Schiedam dat interes se heeft in een vestiging op Vijfs luizen. Laars Wat nu nog rest is de ontwikke ling van het laatste stukje van het bedrijventerrein. Dit gebied, zeg maar de onderkant van de 'laars' van Vyfsluizen, zou de kroon op de ontwikkeling van het gebied kunnen worden. Het draait daar bij om een grootschalige 'stoelen dans' waarbij drie grote bedrijven zijn betrokken: kraan- en trans portbedrijf Van Seumeren, kra nenbouwer Huisman-Itrec en Wil ton. Tenminste twee ervan hebben be hoefte aan meer ruimte. Ruimte die er in de huidige op zet niet is. Het plan is nu om Van Seu meren te verhuizen naar de on derkant van de laars van Vijfslui zen, een gebied dat nu nog in ei gendom is van de Dienst Domei nen. Vervolgens zou Huisman- Itrec het terrein van Van Seume ren erbij moeten krijgen. Het be drijf hoeft dan voor haar toekom stige uitbreiding geen aanspraak meer te doen op een deel van het terrein van buurman Wilton. Bij de ingrijpende schuifoperatie zijn nou niet bepaald de kleinste partijen en bedrijven betrokken. Vandaar ook dat op het moment op hoog bestuurlijk niveau (lees: landelijk) wordt gekeken hoe men de operatie vorm kan geven. Voor Schiedam is er veel aan gelegen dat de verhuizing doorgaat. Want met de drie grote bedrijven houdt Schiedam ook veel arbeidsplaat sen binnen de gemeentegrenzen. En er zijn al kapers op de kust. Aanbiedingen uit andere gemeen ten en zelfs andere landen, liggen óók al op tafel. Maar voor Schie dam speelt nog een ander motief mee. Een motief dat zich niet laat vangen in cijfers en berekenin gen en dat minstens zo zwaar weegt als het behoud van arbeids plaatsen. Een motief dat voort komt uit het gevoel dat er voor eens en altijd afgerekend moet worden met het negatieve econo mische verleden van de Branders- stad. En wat een mooie manier om dat te doen met zo'n grootschalige verhuizing. Door Ben van Haren Vlaardlngen Vijf Oekraïeners bezoeken maandag in Vlaardin- gen de Westwijk. Zij laten zich voorlichten over de bouwkundige aanpassingen en de organisatori sche kant van het renovatiepro ject, dat aannemingsbedrijf Bokx Bouw daar in opdracht van Stich ting Woningbedrijf Vlaardingen uitvoert. Het gaat om de opwaar dering van 540 flatwoningen, die bijna veertig jaar geleden in sys teembouw zyn neergezet. Eerder al kwam een gezelschap uit Wit- Rusiand in de Westwijk kijken hoe de renovatie van de flats wordt aangepakt. De man achter deze bezoeken is Henk Peitsman, 51 jaar geleden geboren in Schiedam maar al twintig jaar wonend in Vlaardin- gen, Hij geeft bij TNO Bouw Delft als researchmedewerker leiding aan onderzoeks- en advieswerk voor Oost-Europa. Hij is betrok ken bij miljoenenprojecten van de Wereldbank, de Europese Unie en het Nederlandse ministerie van Economische Zaken in drie Oosteuropese landen. Peitsman reist regelmatig tussen Vlaardin gen, Delft, Vilnius (Litouwen), Minsk (Wit-Rusland) en Kiev (Oe kraïne) om energiebesparings maatregelen voor te bereiden of op de uitvoering ervan toe te zien. Bij elkaar brengt hij ongeveer vijf maanden van het jaar in het voor malige Sovjetgebied door. „Hoe doen ze dat dan in jullie land? Met die vraag word ik regel matig geconfronteerd. Ik ging dus op zoek naar een voorbeeld van werkzaamheden, die ook binnen het bereik van de vragenstellers liggen. Omdat ik een goede ken nis heb die bij Bokx Bouw werkt en ik had gelezen over hun activi teiten in de Westwijk, kwam ik op het idee de renovatie daar als voorbeeldproject te laten zien. Met de Witrussen was het een ge slaagd bezoek dus héb ik het nu ook in het programma van de mensen uit Podol opgenomen." Podol is een van de oudste van d° veertien deelgemeenten van de stad Kiev. Er wonen 200.000 men sen. Kiev in z'n geheel telt drie miljoen inwoners. De deelge meente Podol heeft zes woonwij ken en in wijk nummer 4 voert een consortium van TNO Bouw, Bouwcentrum Internationaal en NV Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR Energie) voor twee miljoen gulden, afkomstig van het Nederlandse ministerie van Economische Zaken, een proefproject uit op het gebied van energiebesparing. Peitsman heeft hier de leiding over. Comfort „In 1996 ben ik hier begonnen en binnen enkele maanden 2al het project zijn afgerond. We hebben dan een flatgebouw van negen verdiepingen met 210 woningen, verdeeld over zes portieken, voor zien van energiebesparende maatregelen. Uit tussentijdse me tingen blijkt dat voor de stadsver warming in dat gebouw alleen al aan energiekosten 25 procent is bespaard. Daarnaast is het com fort voor de mensen sterk toege nomen." vertelt Peitsman. „Toen we daar begonnen, stelden we vast dat per huishouden ge middeld drie tot vijf maal meer energie werd verbruikt dan in ons land. We analyseerden een serie oorzaken. De bouwkundige staat van het gebouw was een belang rijke. Aan alle kanten ging ener gie verloren. Door de klapperende toegangsdeuren van het portiek, door kieren en gaten langs de ko zijnen van de kantelramen en langs de blote aanvoerieidingen in de kelder. Vooral het (stadsjverwarmings- systeem werkte inefficiënt. Men had geen radiatorkranen en kon dus zelf niets regelen. Dit leidde ertoe dat of ter verkoeling de ra men werden opengezet of alles werd dichtgeplakt om de warmte binnen te houden wat weer leidde tot een natte bende door condens. Soms werd bovendien het gas- kooktoestel gebruikt voor bijver warming. Dat gebeurde vooral in de periode dat in de centrale van de stadsverwarming uit bezuini gingsoogpunt de thermometer naar bijvoorbeeld tien graden werd teruggedraaid. Het beteken de dat kinderen op school en pati ënten van ziekenhuizen ook met die temperatuur te maken kre gen. Een ander ongunstig punt in de verwarmingsconstructie was dat alle radiatoren in het gebouw in serie geschakeld stonden. Wij kennen dat éénpijpsysteem in ons land allang niet meer. Bovendien hadden de bewoners zelf geen zicht op hun verbruik aan gas. verwarming en warm en koud water. In hun woning was namelijk alleen een elektriciteits meter aanwezig. De kosten van het verbruik van de rest kregen ze aan de hand van het aantal vier kante meters dat hun woning groot was en/of het aantal perso nen dat er verbleef doorberekend. Zo hebben de mensen jaren ge leefd. Dus moesten wij ze ook trai nen in methoden om zelf het ver bruik te beïnvloeden." Koele plekken In alle woningen zijn nu afzonder lijke meters aangebracht. De ra diatoren zijn voorzien van ther- mostatische kranen en verdam pingsmeters. Verder zijn alle ra diatoren nu ook voorzien van een afvoerleiding naar de centrale verwarmingsbuis, die zelf m de kelder en op andere koele plek ken stevig ingepakt is met isola tiemateriaal. Tevens is een serie bouwkundige maatregelen geno men. Nieuwe afsluitbare toe gangsdeuren, andere ramen en isolatie van het dak en de gevels Henk Peits man (rechts) luistert toe hoe zijn advi seur op het ge bied van ge dragsbeïn vloeding, Henk Kok (staand), op 3 december 1997 in een koudschoolo- kaal in Podol, Kiev, dik aan geklede Oe kraïense vrou wen voorlicht over energie besparing. Tussen de twee Neder landers in de tolk André Lachnovsky. zijn aangebracht. „Eind 1997, vlak voor de winter, hebben de eerste portiek opgele verd. We hebben inmiddels me tingen verricht en vastgesteld dat 25 procent bespaard is op de ver- warmingskosten. Het waterver bruik is bij sommige bewoners de helft minder geworden," consta teert Peitsman tevreden. De werkmethode van Henk Peits man in alle Oosteuropese landen is hetzelfde. „Ik schakel daar wo nende mensen in om te onderzoe ken welke verbeteringen gewenst zijn en bereikbaar. Ik maak ge bruik van studenten van universi teiten uit de omgeving. Aan de hand van hun onderzoeksresulta ten en voorstellen kom ik dan met een plan van aanpak, waarbij ik in dit geval voor bouwkundige za ken op het Bouwcentrum en voor energiemaatregelen op de EWR kars steunen Zelf ben ik natuurlijk techneut, maar in zo'n job krijg je echt mei van alles te maken. Zelfs overleg KT - -ÏW5 Een beeld van de deelgemeente Podol. Op de voorgrond is zicht baar hoe een flatgevel is ingepakt metisolerende platen om het warmteverlies terug te dringen. met banken moet ik de mensen daar leren en ze zien je dan als vertegenwoordiger van het rijke Westen, die alles weet. Ik heb zelfs een keer een transport van uien geregeld. In Podol heb ik te maken met de deelgemeente, met mensen van de stadsverwarming en met verte genwoordigers van het woningbe drijf. Zij maken deel uit van de groep die maandag onder leiding van waarnemend burgemeester I.V. Shovkun naar de Westwijk komt. Ik neem ze ook mee naar het Sint Franciscus Gasthuis in Rotterdam, waar een warmte krachtinstallatie staat met een gasmotor, die elektriciteit en warmte opwekt. De mensen uit Podol zijn daarin geïnteresseerd omdat ze zelf ook denken aan zo iets, waardoor het ziekenhuis minder afhankelijk wordt." Zaterdag 10 oktober SCHIEDAM DC De 4Molens. De regionale Dag van de Ouderen en De regionale Gildedag, lO.OOu. DC De Woud- hoek. Thé-dansant, I3.30u. Boek handel Van Leeuwen. Anne Ta- kens leest voor uit eigen werk, 14.00U. Teerstoof. Mylène d'An- jou, Hemelse Mother!, 20.15u. Filmhuis. Brat,21.00u. De fabriek. Zoet, door amateurtheatergroep VZOD, 20.30u. VLAARDINGEN Visserijmuseum. Modelbouw- weekeinde, lO.00-17.O0u. Kerk van Nazarener. Creativiteitscentrum, 09.30-l6.30u. Emmauskerk. Zang feest, 17.00u. Stadsgehoorzaal.No Place for Jennifer, 2Q.O0U. Film huis Het Zeepaard. Kleine Teun, 21.00u. MAASSLUIS De groene stip. Literaire brunch, ll.OQu. Theater Schuurkerk. The Flamenco Kings (uitverkocht), 20.30u. HOEK VAN HOLLAND De Hoekstee. Dansavond met band The Classic Five, 20,00u. Zondag 11 oktober SCHIEDAM Stedelijk Museum. Stadswande ling en aansluitend lezing over Li- duina en Aleida, 13,O0u. De Groe ne Raat. Themamiddag snoeieui- sus, l3.3O-15.00u. Teerstoof. De Vuurvogel, 14.0öu. DC De 43VÏO- lens. Contactmiddag, 13.30u. VLAARDINGEN Visserijmuseum. Modelbouw- weekeinde, 13.0O-17.0Ou. DC Soen- da, Thé Dansant, 14.0ÖU. Kerk van de Nazarener. Avond over hulp verlening in Roemenië, 19.00- 20.2ÖU. Maandag 12 oktober SCHIEDAM DC Oost. Koersbal, 14.00u. DC 4Molens. Countiydansen, 19.00u. Van do.8 okt.t/m wo.14 okt. ROTTERDAM Cinerama 1: 'Halloween: H20' (16) dag.U-15.30-18.45-21.30. Cin.2: 'Saving Private Ryan' (16) dag,13.30-17-20.30. Cin.3: 'Het 14e Kippetjes' (al) dag.19-21.30; do.vr7 .ma.di. ook 13.15-16. Cin.4: 'Tita nic' (12) dag. 16.15- 20.15; do.vr,ma- .di. ook 12.15. Cin.5: 'Kiwdun' (16) dag. 112.30-21. Cin.5: 'Siberia' (16) dag. 16.45-18.30. Imax Theater: 'Amazone' (al) dag. (beh.ma.) 13-15, wo.alleen 15.'Eve- rest'(al)dag. (beh.ma.)14-16-20.15; ma. alleen 20.15. 'Saving Private Ryan' (16) dag.21.15. 'Serengeti Symphony' (16) dag.17-18.30; za- .zo. ook 11. Ven.1; 'East Palace. West Palace' (16) dag.20. 'Hamam. D Bggno Tur- co'(16) dag.(beh.ma.) 22. vt. ook 15. Ven.2: CinemaMediterranee: Kro atië, festivalweekend.' do. 8 19.30 'The Concert'; 21.30 You only love once1, vr.9: 19.30 'Rondo'; 21.30 'The Handcuffs', za.10:19.30 'The Birch'; 21.30'In thejawsoflive'.zo. 11:19.30 'One song a day takes the mishief away'; 21.30 The Washed out', ma. 12:19.30'H-8'; 21.30 'The Birch', di. 13:19.30 "The rhytym of crime'; 21.30 '4 films van Peter Kreya'; wo. 14: 19.30 'Films van Zafrandovic, Tadie, Maijanovie, Papic'; 21.30 'My uncle's legacy3.I Hired a contraetkiller' (16) vr.15,30, Ven.3: 'Conte D'Autom- ne' (16) dag. 19.30. 'Gadjo Dilo' (12) dag.22; vr. ook 15. Ven.4: 'Ayneh (16) dag. 20. vr.ook 15. 'The Idiots' (16) dag. 22. Lumière 1: 'Godzilla' (12) dag. (beh.vr.za.) 13.30-17.30- 20.40, vr.za.12.45-16-19.15-22.30. Lum. 2: 'Armageddon' (12) dag. 13.30-17-20.30. Lum. 3: Wild things' (16) dag- 28.45-21.30, do.vr- .ma.di.ook 13.15-16. Lum. 4: The Avengers' (12) dag.19-21.3Q; do.vr- .ma.di.ook 13.30-16.15. 'Species II' (16) dag.21.15. Rexane: Tien verschillende adult films (18) dag. 12 t/m 01.00. Pathé: 'Saving Private Ryan' (16) dag. 11.40-15.30-20; za, niet 11.40. 'Godzilla' (12) dag. 11.50-14.50-18- 22.10. 'Lethal Weapon 4' (16) dag. 15.20-18.10-2 l;do.vT.ma.di. ook 11.50. 'Six days, seven nights' (al) dag.l 6.35-19-21.'40; do.vr.ma.di. ook 11.30-14.10: di. niet 21.40. 'Ho pe Floats' (ai) dag.16.20-18.55- 21.30; do.vT.ma.di.ook 11.20-13.50. 'Serengeti Symphony' (al) dag.l 1.05-13.15-15.25-17.35-19.45- 21.55. Sneak preview: 'Angst inde woestijn' (al) di.21.40. Nachtvoorstellingen: Lum.2: 'HalIoween:H2Q' (16) vr.2a.00.30. Lum.3: 'Lethal Weapon' (16) vr- .za.00.15. Lum.4: 'Species II' (16) vr.za.00.30. Kindermatinees: Cin.2: 'Jacht op de kleintjes' za.zo.wo. 13.15-16. Cin.5: 'De kleine zeemeermin' za- .zo.wo.13.45. Lum.3: 'Air Bud' za- .zo.wo.13.30-16. Lum.4: 'Paulie, de eigenwijze papegaai' za.zo.wo.13- 15.30. Pathé 'Jacht op de klein tjes' za.zo.wo.il-13.10. 'Het magi sche zwaard' dag.l 1.30-14.10. 'Freddie the Frog: De 'Coole' kik ker' za.zo.wo.il.20-i3.5ö.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1