10 Seksdagboek teder maar nogal sereen 1 Jaap van Zweden dwingt respect af van Residentie Orkest Fotoflitsen verstoren betovering Assepoester Bernard Haitink is Royal Opera zat Zuid-Afrikaanse poëzie van geweld naar verwachting Uit archief van Zapje Vredesprijs voor Martin Walser Duitse prijs voor Andre Rieu Mozarts schedel blijkt echt Stripdagen trekken minder bezoekers Filmprijs voor Merlijn Passier Guy Cassiers start veelbelovend als artistiek leider bij RO Theater Rotterdams Dagblad Maandag 12 oktober 1998 Frankfurt De Duitse schrijver Martin Walser heeft gisteren de prestigieuze Vredesprijs gekre gen, die jaarlijks door de verenig de Duitse boekhandels wordt toe gekend ter gelegenheid van de Frankfurter Buchmesse. In het juryrapport staat dat Walser .,de wereld en de Duitsers hun eigen land" heeft uitgelegd en die twee dichter bij elkaar heeft gebracht. De 71-jarige Walser, wiens ro mans een verkenning vormen van het geweten van de Duitsers in het naoorlogse Duitsland, kreeg de prijs, 25.000 mark, in de Pauiuskerk in Frankfurt uitge reikt in aanwezigheid van de Duitse president Roman Herzog. Walser was een van de eersten die de opsplitsing van Duitsland be kritiseerden. In een van zijn be kendste boeken, de spionagero man Dorle en Wolf, hekelt hij het opwekken van angst voor het an dere Duitsland waaraan politici in oost en west zich schuldig maak ten. De Vredesprijs wordt sinds 1950 uitgereikt. Vorig jaar kreeg de Turkse romanschijrver en mensenrechtenactivist Yasar Ke- mal de prijs. Ludwrgshafen De Nederlandse violist Andre Rteu en zijn Straus- sorkest zijn zaterdagavond in het Duitse Ludwigshafen onderschei den met de Gouden Stemvork, een prijs voor vertolkers van Duit se amusementsmuziek. De Lim burger kreeg de onderscheiding als beste instrumentalist. In die categorie verkocht hij het afgelo pen jaar de meeste cd's in Duits land. De winnaars in de andere ca- tegoriën waren aüemaal artiesten uit de Bondsrepubliek. De Duitse inzending voor het Eurovisie songfestival, de spraakmakende Guildo Hom en zijn Orthopedi sche Sokken, werd de beste schla» gergroep. SalzburgDe in een Salzburgs ar chief gekoesterde schedel is die van de componist Wolfgang Ama- deus Mozart. De paleontholoog Gottfried Tichy vergeleek de schedel met een aehttiende- eeuws portret van Mozarl, die leefde van 1756 tot 1791, en stelde vast dat de omtrek van de hoof den identiek is. Met andere por tretten heeft de schedel grote overeenkomsten. Mozart had vol gens de onderzoeker een slecht gebit. Gok was te achterhalen dat de beroemde eomponist leed aan de Engelse ziekte. Een doodsoor zaak kon Tichy niet met zeker heid vaststellen. Hij houdt het voor mogelijk dat Mozart overleed aan de gevolgen van een griep. Ook een schedelfractuur die Tichy op het hoofd ontdekte kan echter fataal zijn geweest. Mozarts resten zijn na zijn dood bijgezet in een massagraf in We nen. De nu geïdentificeerde sche del stamt uit de collectie die de arts Hyrtl in de achttiende eeuw aanlegde. Hoe die er aan geko men is, is niet bekend. Breda Ongeveer 17.000 mensen hebben dit weekeinde de Stripda gen in Breda bezocht. Dat waren er 2000 minder dan vorig jaar. Vol gens do organisatie komt dit door het slechte weer. Het album 'Hori zon' van Lian Ong werd uitgeroe pen tot Nederlands album van het jaar. 'Jojo 8-Meneertje KanaÜes' van André Geerts kreeg de jaar prijs voor het beste jeugdalbum. 'Ghost 'World' van Daniel Clowes werd onderscheiden met de jaar prijs voor het beste buitenlandse album. NeubrandenburgDe Nederland se film 'Tranen van Castro' van Merlijn Passier is op een Euro pees filmfestival in het Duitse Neubrandenburg in de prijzen ge vallen. De eindexamenfilm won een hoofdprijs van 5000 mark voor de 'geslaagde grensover schrijding tussen documentaire en speelfilm', aldus de jury van DokumentART gisteren. De Tra nen van Castro is in 1997 in Ne derland onderscheiden met het Gouden Kalf voor beste korte do cumentaire. Jaap van Donselaar won voor zijn rol in de film een Gouden Kalf als beste acteur. De film rekent op komische wijze af met de droom van het communis tische ideaal in Cuba, het land van Fidel Castro. Door Han Geurts Rotterdam Het RO Theater maakt zakelijk en artistiek een compleet nieuwe start en dat was afgelopen zaterdag goed te zien. Artistiek leider Guy Cassiers breekt in zijn eerste regie bij het stadsgezelschap met de tot dusver toegepaste stijl en thematiek. Geen sociale kwesties, geen poli tiek engagement. Geen familiepe- rikelen, al is er wel sprake van een gezin. 'De sleutel' is een thriller over haat en liefde, maar losge trokken van de werkelijkheid van alledag, los van de wereld waar we in leven, louter ais fenomeen tus sen mensen. Het is ook geen toneel in de nor male zin maar een literaire vertel ling. In die zin doet de voorstel ling wel weer denken aan de start van Peter de Baan destijds met Helmert Woudenberg - maar klassieker wat betreft het soort verhaal en tegeiykertijd moder ner qua vorm en inhoud. Want zo als te verwachten was zet Cassiers wel de lijn voort uit 'Angels in America' en 'Onder het Melk woud', waarin videoschermen veel meer dan een bijrol vervul den. Hoe het seksuele leven fleur te ge ven? Hij is zesenvijftig maar nog lang niet uitgeblust, zij lijkt sek sueel geremd. De echtelieden be ginnen een dialoog via hun dag boeken. De één organiseert een driehoeksrelatie voor de ander om het voor beiden spannender te maken. Met haar remmingen is het inderdaad snel voorbij. Cathe rine Ten Bruggencate bloeit op als een pubermeisje, blijkt onver zadigbaar en hanteert al spoedig een Clinton-achtigc definitie van niet-vreemdgaan. Alles doet ze met haar nieuwe minnaar, werke lijk alles, behalve dat ene. Joop Keesmaat is de romanticus, die steeds verder wordt opgeslorpt door zijn fantasieën en de aanbid ding van zijn vrouw. Wat we zien is vrij sereen: twee mensen temidden van videopro jecties, die fragmenten voordra gen. Muzikanten maken hel ge luid van water of zuchten zacht door hun toeters. Zo nu en dan zijn er zeer tedere scènes. Keesmaat koestert de voeten van Ten Bruggencate, zij verzet ze. Hij hapt haar haren terwijl zij in haar dagboek schrijft. Steeds weer handelt de één, schrijft de ander en becommentarieert daar mee het verhaat. In een hilarische scène ligt Keesmaat op de grond. Ten Bruggencate erbovenop han teert de slagroomspuiten de aard beien: lustig likkend van zijn rug, hem voerend met haar grote teen. Ontluisterend zijn daarna de vi deobeelden van de blote buik van Keesmaat als hij verlamd is na een hersenbloeding vanwege het nuttigen van teveel potentiepil- len. En zij schrijft verder aan haar seksdagboek, schrijft nu de volle dige waarheid die haar man niet kan verdragen. Harde vrouw. Ro mantische man. Jammer dan. De mengeling van multimedia en theater is - uiteraard bij Cassiers - mooi en hoewel er niet veel reality te zien is ontstaat er van lieverlee ook een soort slaapkamerintimi teit. Toch wordt de naar drama hunkerende bezoeker niet vol- Door Aad van der Ven Den Haag Er heerste enthousi asme, vreugde, hier en daar zelfs euforie. Toch waren de omstan digheden voor Jaap van Zweden moeilijk. Maar hij heeft het Resi dentie Orkest en het Haagse con certpubliek laten zien, dat hij een dirigent is om wie we niet heen kunnen. Toen het orkest vorige week in de openbaarheid bracht, dat niet Ser- giu Comissiona maar Van Zweden de in de afgelopen dagen gegeven concerten zou leiden, gaf het me teen de reden daarvoor prijs: het testen van een mogelijke nieuwe chefdirigent. Die openhartigheid maakte het voor de kandidaat - vooralsnog de enige - niet eenvou dig zich onbevangen aan een toch al zwaar programma te wijden. Aanvankelijk leek Jaap van Zwe den vrijdagavond zo behoedzaam ais een steltloper in een moeras vol krokodillen. Het eerste deel van Schuberts 'Onvoltooide' Werd in een ongebruikelijk langzaam tempo en met heel veel pianissi mo extreem uitgesponnen. De ideale Schubert van Jaap van Zweden is de Schubert van Har- noncourt. bij wie deze componist voortdurend een schrijnende droefheid uitstraalt. Voor Van Zwedens interpretatie - de wel vende melodieën, de gescandeer de akkoorden, de lange stiltes, de temporelatie tussen het eerste en het tweede deel - staat in grote trekken Hamoncourts uitvoering met het Concertgebouworkest model, zoals die op cd is vastge legd. Belangrijker is echter, dat Van Zweden er zo goed in slaagt een visie, die een zeer sterke concen tratie vraagt en die ook in andere opzichten niet makkelijk te reali seren is, zo duidelijk op een or kest over te brengen. Hij mag dan by wijze van spreken als violist zijn geboren, zijn fysieke taal als dirigent liegt er ook niet om. Emotie Wat Jaap van Zweden in Schubert zo goed lukt, het naar boven halen en vasthouden van een emotie, gaSt hem jf» ue Vijfdé SVnuumC van Sjostakovitsj iets moeilijker af. Althans in de eerste tu<*< <\>- len, die én meer trots én meer bit terheid moeten hebben, wil de we zenlijke kracht achter de stoer heid voelbaar worden. Tot het be gin van het derde deel is dit een al te gezonde, westerse Sjostako vitsj. Maar dan - dat was zowel vrijdag als gisteren het geval - gebeurt er iets bijzonders. Bij het omslaan van de stemming in het Largo is het alsof Jaap van Zweden pas dan de2e symfonie beschouwt als iets bijzonders. Zonder huilerig heid, zonder krokodillentranen kan dan de existentiële tragiek van deze muziek naar voren ko men, ook al kost het de strijkers van het Residentie Orkest moeite de daarvoor benodigde intensiteit aan hun instrumenten te ontlok ken. Die sfeer keert terug in de rustige midden-episode van het laatste deel, omsloten door luid ruchtige kermis muziek. Die ui tersten werden hier heel goed ge realiseerd. Schubert en Sjostakovitsj flan keerden een uitvoering van Beet- hovens Vierde pianoconcert, die wat ongelukkig uitviel doordat de conceptie van de Russische pia nist Mikhail Rudy op zijn zachtst gezegd merkwaardig is. In het eerste deel fladdert hij "*n beetje op los, grillig, ritmisc re van exact. Hoewel daarna zijn greep op de muziek steviger wordt is zijn interpretatie door het fragmentarische karakter toch verre van bevredigend. Boven dien behoort Mikhail Rudy tot de categorie rechterhand-pianisten. Zijn linker doet mee, maar daar mee is ook alles gezegd. Daardoor ontbeert zijn Mank kracht en diepte. Voor dirigent en orkest was het lang niet eenvoudig deze pianist te assisteren. Maar mede dankzij Van Zwedens waakzaamheid en duidelijkheid - als ex-concert meester kent hij de waarde van het anticiperende gebaar - ging al les goed. Eigenlijk was bij het or kest meer Beethoven te horen dan bij de solist Jaap van Zweden kan - wat er ook verder gebeurt - op enkele zeer geslaagde concerten terugkijken. Beter had hij. de prille dirigent met een niettemin al rijke muzi kale ervaring het moeilijk kun nen doen. Residentie Orkest o.Lv. Jaap van Zweden, Mikhail Rudy (piano). Werken van Schubert, Beethoven en Sjostakovitsj. Ge hoord: vrijdagaw1'1 en gister middag, Den Haa .nton Phi- lipszaal. Catherine Ten Bruggencate bloeit opals een puber meisje in De Sleutel. Foto Jaap Rozema/Rot terdams Dagblad doende bevredigd. Het verhaal zelf wordt van lieverlee steeds complexer, maar waar gaan die man en vrouw je raken? Wanneer wordt hun fantasie de jouwe? Het duurt ook vry lang eer 'De Sleu tel' op gang komt. De spelers wor den niet ondergesneeuwd door de videobeelden, maar krijgen even min veel kans om je erin te trek ken. De voorstelling komt mis schien beter tot zijn recht in de middenzaal die het RO zelf bezit, daar ontstaat sneller de contem platieve sfeer die nodig is. 'De Sleutel' is veelbelovend maar we wachten nog even met op de stoe len dansen voor het nieuwe RO. 'De sleutel' van Junichiro Tani- zaki door het RO Theater. Ge zien: zaterdagavond in de Rot terdamse Schouwburg (grote zaal). Herhalingen: t/m 24 okto ber. Door Martin Bijkerk AmsterdamHoewel de jonge so liste Sofiane Sylvegeen spier ver trok, was in het ensemble om haar heen de irritatie duidelijk zicht baar om het vele geflits uit de zaal van meegesmokkelde fotocame ra's. De eerste voorstelling van de nieuwe reeks Assepoester-ballet- ten waarmee Het Nationale Ballet deze maand optreedt in Amster dam, Den Haag en Rotterdam, werd er ernstig door verstoord. Dat het geflits vooral tijdens de spectaculaire dansvariaties, zoals die van Assepoester tijdens het bal optrad, was helemaal onge hoord. De telkens toegesnelde zaalwachten hadden er de handen aan vol, en van de beoogde be tovering kwam weinig terecht.. Vijftig jaar geleden, in 1948, ere- eerde wijlen Sir Frederick Ashton zijn sprookjesballet Assepoester. Vele choreografen waren hem daarin voorgegaan, onder wie de grootmeester van het genre Mari- us Petipa zelf. Maar Ashton speel de in Assepoester twee troeven uit die zijn ballet tot een onsterfelijk kasssucces maakten: de muziek van Prokofiev (uit de toenmalige Sovjet-Unie, en dus drong het bij behorende ballet niet tot het wes ten door), en Ashtons noodgreep om de valse stiefzussen door man nen te laten dansen. Een nood greep die - mede dankzij een meesterlijk foute kostumering - twee dolkomische dansrollen heeft opgeleverd die inmiddels tot de hoogtepunten van het ballet Assepoester horen. Bij Hei Nationale Ballet werden de stiefzusters vertolkt door Wim Broekx en Robert Bell, waarvan Bell het meest over humor-timing beschikt. Assepoester werd ge danst door de jonge soliste Sofia ne Sylve, die het vooral moet heb ben van haar oogverblindende danstechniek. Loepzuiver, trefze ker, en met een verbazingwek kend gemak en bravoure is Sylve op haar best in veeleisende dans variaties, zoals die van het bal. Als karakter is haar Assepoester ech ter een behoorlijk pittige tante, van wie we moeilyk kunnen gelo ven dat zij in lijdzaamheid haar dagen onder het juk van de stief- zusssen uitzit. Van haar prins, Jahn Johansen, lijkt deze Asse poes ook niet bijster onder de in druk. Hij is vooral vehikel die haar kan laten schitteren, en Jahn Johansen leek zich daar nobel in te schikken. De dansstijl van Ashton zit vol met grillige details en accenten, met name in pittig voetenwerk en grappige handaccenten, maar ook wel in - muzikaal niet altijd even gelukkig geplaatste - plotselinge golven van rug en torso. Accenten die men misschien getrut mag vinden, maar dat getrul moet er wel staan. De goede Fee Valerie Valentine en twee van de sei zoensfeeën konden vooral met de rugbewegingen niet geweldig uit de voeten. Herfstfee Sabine Cha- land en winterfee Kumiko Haya- kawa beheersen dit materiaal ech ter tot in de puntjes. Tijdens de winterfee-variaties blunderde de belichting echter door de achter doeken van de daaropvolgende paleisscène alvast te laten door schemeren. In de tweede acte, tijdens het hof bal, werken de groepsdansen soms als een kaleidoscoop van wisselende formatielynen, en het ensemble wist hierin een hypnoti serende schoonheid te bereiken. David Dawson is als hofnar virtu oos in spectaculaire sprongen met royaal door de ruimte klievende en scharende benen. Ook in de slotscène is het ensemble van de twaalf sterren zeer fraai, hoewel de te royale betichting weinig overliet van het effect van de lichtstaafies in de handen van de danseressen. Het Nationale Ballet met: Asse poester. Choreografie; Fredrick Ashton (1948, herzien in 1965, premiere HNB 1987). Muziek Sergej Prokofjev. Begeleiding door het Nederlands Ballet Or kest. Gezien in Muziektheater Amsterdam, 10 oktober. Daar nog tot en met 1 november, daar na Lucent Theater Den Haag 3 en 4 november, Rotterdamse Schouwburg, 6 en 7 november. Door Harm Harkema Londen Bernard Haitink dreigt op te stappen als muzi kaal leider van het Royal Ope ra House in Londen. De 69-jari- ge Nederlandse topdirigent, die in 1987 het Amsterdamse Concertgebouworkest verruil de voor Londen, is de financië le en organisatorische chaos bij de Royal Opera meer dan zat, zegt hy in een interview met de Sunday Times. De druppel die de emmer deed overlopen was het besluit van bestuursvoorzitter Sir Colin Southgate, een maand gele den, om uit bezuinigingsover wegingen komend jaar in het geheel geen opera's uit te voe ren, en het jaar daarna dertig procent minder dan nu. In een brief aan-Southgate en aan cul tuurminister Chris Smith heeft Haitink aangekondigd er eind dit jaar mee op te houden, tenzij alsnog besloten wordt het komend jaar geld in dé opera te steken. Haitinks con tract loopt officieel in 2Ö02 af. Haitink is ook woedend over het feit dat het besluit om een- jaar lang geen uitvoeringen te r houden volkomen buiten hem om is genomen. Hij beschul digt Southgate ervan geen en kele rekening te houden met-' de artisitieke belangen van de Opera. „Sluiting voor een jaar is dodelijk," aldus Haitink. Ook zegt hjj: „Het heeft weinig zin muzikaal leider te zijn, als er geen muziek uitgevoerd kan worden." Het wereldberoemde Royal Opera House is al enkele jaren op zijn retour als gevolg van slecht management. Het is er een komen en gaan van com merciële en artistieke mana gers/Vorige week nog nam de directeur externe .contacten ontslag uit onvrede met de werkomstandigheden. Een honderden miljoenen guldens kostende verbouwing van het uit 1858 stammende Operathe ater aan Covent Garden, die eind volgend klaar moet zijn, dreigt de Royal Opera nu bo ven het hoofd te groeien. Als er niet fiks in de programmering en de loonkosten wordt gesne den, dreigt in 2000 een tekort van zo'n 75 miljoen gulden, had Southgate uitgerekend. Door Esther Rosenberg Rotterdam Met de opmerking 'Ik zou v. ill- n dat jullie problemen onze o"' gen waren' vatte de Zuid se dichter en poli tiek .-remyCronin gister- mie politieke verschillen tussen /.uid-Afrika en Nederland samen. De dichtkunst in beide landen bleek meer overeenkom sten te kennen en werd tijdens het minifestival 'Nieuwe ruimtes in de Zuid-Afrikaanse Poëzie' in het NAi dit weekend verwoord en verbeeld door onder andere Antjie Krog, Lesego Rampolo- keng, Sandüe Dikeni en vijf Ne derlandse collega's, waaronder Jules Deelder en Tom Laneye, ch op de een of andere manier ee band met het land hebben. Het poeziefestival is een onder deelvan de Rotterdamse manifes tatie 'South African Seasons', dat nog tot maart volgend jaar duurt en diverse culturele aspecten van het politiek bewogen land belich^ De directe aanleiding voor de ma nifestatie is de politieke verande ringen sinds de afschaffing van het Apartheidsregime vier jaar geleden en de invloed ervan op de Zuid-Afrikaanse cultuur. Vrijheid zorgt voor meer ruimte als het po litieke verzet m de poezie plaats maakt voor hoop en venwi hung. Eveneens zorgt de herontdekking van de pre-kolomale orale tradi ties voor meer ruimte in het land waar analfabetisme nog een enorm probleem is. Deelder nuan ceert het belang van de gesproken dagmiddag echter met de opmer king dat geschreven poëzie vol gens hem ook in Nederland niet gelezen wordt. Zuid-Afrikaanse voordrachts kunstenaars als Dikeni. de rap- Tom Lanoye, alle poezie is nolitiekge- mtf-ao Kuiper/Rotterdams pende Rampolokeng en muzikant Gert Vlok Nel laten een indruk wekkend staaltje van deze dich tende spreektaal zien, al doen Deelder en de Vlaamse Lanoye hier in enthousiasme, dramatiek en gewelddadigheid nauwelijks voor onder. De bijna meditatieve voordrachten van Ad Zuiderent en Ingrid de Kok bieden een mooi tegenwicht op een avond waarop de spanning tussen geschreven taal en spreektaal centraal staan. De discussie even later in het goed gevulde auditorium van het NAi over de verschillen tussen orale en geschreven dichtkunst wordt echter teniet gedaan door de mening van de dichters dat dit verschil onbelangrijk is en opge heven zou moeten worden. Met de opmerkingen 'alle poézie is politiek getint' en 'het is onmo gelijk a-politiek te zijn als dich ter'. haalt Lanoye eveneens de discussie over politiek en poézie onderuit, maar Dikeni benadrukt een essentieel verschil: een man die iemand doorzijn hoofd schiet heet hier symboliek, daar reali teit, „Nederlandstalige poëzie is veel minder politiek getint, min der sociaal bewogen," zegt ook Er ik Menkveld van Poetry Interna tional. „Het gaat over de meest elementaire dingen." Dit kon za terdagavond gezien worden bij het zeer geëmotioneerde optre den van Dikeni. De dichter barst te op het podium in tranen uit en kon zijn toedracht pas na de pau ze hervatten. De confrontatie tussen de Neder landstalige en Zuid-Afrikaanse dichters over de invloed van de politieke omwentelingen op de poezie bleef zondagmiddag uit. Wat de avond de moeite waard maakte waren de indrukwekken de individuele optredens van de dichters Frank Zappa a I b u Mysteiy Disc lab Ryko duur 77.29 mm. Van Frank Zappa, alweer bijna vijfjaar dood, blijven maar nieuwe al bums verschijnen. Daar is niks op tegen: echte liefhebbers, en daar zijn er duizenden van, krijgen nooit genoeg. Volgens mensen die het weten kunnen ligt de studio onder het huis van de erven Zappa nog vol met nooit uitgegeven werk. 'The Mystery Disc' is een verzameling fragmen ten en nummers uit het diepe verleden: muziek uit de tijd van toen, zeg maar, Zappa nog een Zapje was. Bijna alle nummers waren ooit al te ho ren en wel op de 'Mystery Discs 1en '2', die horen bij de de 'Old Masters Box 1' en '2', uit respectievelijk 1985 en 1986. Let wel: we hebben het hier over vinyl. Met weglating van een paar nummers (die inmiddels ook weer op andere albums verschenen) zijn die twee platen samengeperst op een cd. "The Mystery Disc' is voer voor echte Zappa-adepten. Flarden van mo nologen. korte stulges van allereerste optredens, digitaal geêpibreerd maar opgenomen met erbarmelijk jengelende bandrecorders. Belang rijke momenten ook, zoals de geboorte van de Mothers of Invention (no ta bene als voorprogramma van Lenny Bruce) en de 'ontdekking' van Don Van Vliet, ofwel Captain Beefheart. Dat stokoude werk (het begin van de jaren zestig) waar geen platenmaatschappij aan wou beginnen, bevat ook flarden die opduiken in Zappa's latere muziek. Het is het eer ste gesleutel aan een later oeuvre. Zo bevat 'The Mystery Disc' veel mooie momenten. Bijvoorbeeld Zappa die laat horen hoe je met twee reeksen piano-akknnrden 'ongeveer vijftigduizend rock 'n roll songs' kunt spelen. Om onmiddellijk de daad bij het woord te voegen met een lovesong. opgedragen aan ene Charva: 'Charva, I love you more and mo re, I swear because your father owns a liquorestore'. Wordt ver- volgd, met c. .ian de nazaten van de componist/gitarist/tekstdichter/ dingent/zakeninan/etcetera, verenigd in The Zappa Family Trust. Peter Slavenburg

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2