Moslimleiders willen bestand in Algerije 1 25 Columbus 'ter dood veroordeeld' Lafontaine wint eerste machtsstrijd in SPD Van straatrevolutionair tot top-minister U heeft makkelijk praten. I Telfort Psychiater: Jeltsin lijdt aan gevorderde Alzheimer 'Geweld bezoedelt islam' Rebellen Congo veroveren basis 'Geen oplossing verkrachtingen' Ontdekking Nobelprijswinnaars geneeskunde was basis Viagrapil Ruzie Bouterse eriWijdenbosch 'Azerbeidzjan onrechtmatig' Marokko: 56 vermisten dood mtm Joschka Fischer: op gympies de Duitse politiek in Dinsdag 13 oktober 1998 Parijs Dertig moslimleiders uit de hele wereld, van Marok ko tot Maleisië, hebben de moslimopstandelingen in Algerije opgeroepen zich aan te sluiten bij een staakt-het-vuren dat een jaar geleden is afgekondigd. De ondertekenaars van de oproep, onder wie de leider van de verboden Egyp' "he Mos limbroederschap, zeiden dat het brute geweld van de extre misten de islam bezoedelt. In de verklaring, van zondag 11 oktober, werd de Algerijnse rege ring opgeroepen het bestand te gebruiken om „de basis van natio nale en wereldwijde verzoening te versterken". Afvalligheid De ondertekenaars noemden de 'blinde moordpartijen' op mede moslims die door de extremisten van afvalligheid worden beschul digd, 'schanddaden'. Volgens de Ka lima De Congolese rebellen en hun Rwandese bondgenoten hebben Kindu, een strategische vliegbasis die in handen was van de regeringstroepen, na tien da gen van gevechten veroverd. Het is de grootste triomf van de rebel len in hun inmiddels twee maan den durende offensief dat gericht is op het afzetten van de Congole se president Laurent Kabila. verklaring staat de islam erop dat zelfs in oorlogstijd burgers, „voor al vrouwen, kinderen en oude ren," worden gespaard. In Algerije zei een woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken dat de autoriteiten „lang hebben gewacht op een ver oordeling door deze persoonlijk heden van de terreurdaden die zijn gepleegd in naam van de is lam". FIS De Algerijnse moslimextremisten proberen sinds 1992 de door het leger gesteunde regering ten val te brengen. In dat jaar brak de re gering verkiezingen af die vrijwel zeker zouden zijn gewonnen door het moslimfundamentalistische Islamitisch Reddingsfront (PIS). Het PIS kondigde op 1 oktober vo rig jaar een bestand af. Massaslachtingen De rivaliserende Gewapende Isla mitische Groep (GIA) ging echter onverminderd door met haar ge- weldscampagne, waarbij massa slachtingen werden aangericht in dorpen in de wijde omgeving van de hoofdstad Algiers. Bij het ge weld zijn sinds 1992 naar schat ting 75.000 mensen omgekomen. Lenca indianen hebben gisteren in de Hondurese hoofdstad Tegucigalpa ontdekkingsreiziger Christophe Columbus 'geëxecu teerd' Columbus werd in een openbaar 'proces' ter dood veroordeeld wegens etnocide en genocide tegen de oorspronkelijke be volking van Latijns-Amerika, Foto Orlando Sierra/AFP Stockholm De ontdekking dat stikstofmo- noxide (NO) een belangrijke stof voor het li chaam is, leidde sinds de jaren tachtig tot tal rijke medische onderzoeken en medicijnen op het gebied van hart- en bloedvaten. Tot dan ging men ervan uit dat deze stof in het lichaam een soort gif was. Uiteindelijk bleek dat stikstofmonoxide onder meer zorgde voor verwijding van bloedvaten. Zo ligt NO aan de basis van de erectiepil Via gra. De pil versterkt de werking van stikstof monoxide, waardoor de bloedvaten in de penis beter doorstromen. Drie Amerikaanse farmacologen. die afzonder lijk onderzoek deden, werden gisteren voor hun ontdekkingen van de rol van NO geeerd met de Nobelprijs voor geneeskunde dit jaar. Het zijn Robert Furchgott (82) uit New York, Louis Tgnarro (57) uit Los Angeles en Ferid Murad (62) uit Houston. Aan de onderschei ding. die de drie op 10 december krijgen, is 7,6 miljoen Zweedse kronen (1,75 milj(«n lulden) verbonden. De Nobelprijs voor geneeskunde was sinds zijn bestaan in 1901 al 76 keer aan een Amerikaan uitgereikt. Belangrijkste ontdekker van NO is de inmid dels hoogbejaarde Furchgott. Hij ontdekte in de jaren zeventig dat de cellaag aan de binnen kant van bloedvaten (endotheel) een stofje afgaf. „Furchgott onderzocht als eerste waar die stof vandaan kwam en wat die deed. Hij ontdekte dat NO zorgde voor de bloeddruk en •verwijding van de bloedvaten. Ook werkte de stof als een soort chemische signaalover dracht. zoals adrenaline ook doet," zegt M. Pf- affendorf, universitair docent van de vakgroep farmacotherapie van het AMC in Amsterdam. Na deze vondst van Furchgott duurde het nog bijna tien jaar voordat zijn collega Ignarro be greep dat deze stof, een soort gas, de stikstof- monoxiode in het lichaam was, zegt Pfaffen- dorf. Murad ontdekte hoe NO precies werkt. „Hij keek hoe NO een cel raakt, die wordt op gevangen en hoe NO het signaal weer door stuurt." Furchgott en Ignarro maakten hun onder zoeksresultaten bekend op een congres medio 1986, Daarna zijn wereldwijd vele onderzoe kers ermee verder gegaan. De werking van de stof blijkt belangrijk bij veie ziektes en de be handeling daarvan, onder meer hoge bloed druk, diabetes, infecties en kanker. Volgens Pfaffendorf is Furchgott „uitzonder lijk" geweest voor het inzicht in hart- en bloed vatenstelsel. „In de wereld van de farmacolo gie geldt hij als een paus." Hij vindt de prijs zeer verdiend. Een beetje laat, „maar dat is al tijd het geval bij dergelijk onderzoek. Er zijn gewoon te weinig prijzen." Jakarta De kans dat de daders van de systematische verkrach ting van 168 voornamelijk Chi nees-Indonesische vrouwen tij dens de rellen in mei in Indonesië worden gestraft, is vrijwel nihil. Tot die conclusie komt Bambang Widjojanto, voorzitter van men senrechtenorganisatie LBH in Ja karta. Na maandenlange intimi datie en dreigtelefoon tjes werd vorige week vrijdag een hulpver leenster aan de slachtoffers, de ze ventienjarige Martadinata, in haar huis doodgestoken. Na deze moord durft volgens Widjojanto zeker niemand meer te vertellen wat er is gebeurd. Paramaribo In Suriname is een machtsstrijd aan de gang tussen president Jules Wijdenbosch en adviseur van staat Dési Bouterse. Wijdenbosch zou hebben gezegd „niet naar het pijpen van Bouter se te zullen dansen". De adviseur van staat, die tevens voorzitter is van de grootste coalitiepartij, de Nationale Democratische Partij (NDP), wil dat er wijzigingen ko men in het kabinet. Bouterse vindt dat „corrupte figuren" en ..lichtgewichten" aan de dijk moe ten worden gezet. Bakoe Bij de zondag gehouden presidentsverkiezingen in Azer beidzjan hebben zich 'zeer ernsti ge' onrechtmatigheden voorge daan. Deze verkiezingen, die vrij wel zeker zijn gewonnen door zit tend president Gejdar Alyev (75), zyn niet verlopen op een wijze die internationaal als democratisch en eerlijk wordt gezien. Dit heb ben de internationale waarne mers die zondag toezicht hebben gehouden op de gang van zaken, gisteren gezegd. Of door de bevin dingen van de waarnemers de uit slag ongeldig wordt verklaard, is nog niet duidelijk. Rabat Zeker 56 van de ruim honderd Marokkanen die tussen 1960 en 1980 verdwenen, zijn dood. Dat heeft de Adviesraad voor de Mensenrechten (CCDH) bekend gemaakt. De adviesraad werd in 1992 door koning Hassan II ingesteld. De organisatie be loofde eind september dat zij op heldering zou geven over 112 per sonen die vaak al tientallen jaren worden vermist. Over de overige 56 vermisten deed de raad giste ren geen mededelingen. Er doen geruchten de ronde dat sommi gen nog in leven zijn. Door Peter van Nuijsenburg Berlijn Ook wie nog twijfelde aan de machtsverhoudingen bin nen de partij die twee weken gele den weken de Duitse Bondsdag verkiezingen heeft gewonnen, moet na de gebeurtenissen van gisteren weten hoe de kaarten ge schud zijn. Gerhard Schroder mag dan de toekomstige kanse lier zij n, SPD-voorzitter Oskar La fontaine is de man die bepaalt hoe er gespeeld wordt, wie er spelen en, vooral, wie er niet speelt. Eén man in het bijzonder heeft moeten ondervinden dat een machtswoord van Lafontaine uit gewapend beton bestaat. Rudolf Seharping, fractievoorzitter in de Bondsdag, moet minister van De fensie worden. Hij was veel liever fractievoorzitter gebleven, per slot van rekening de derde plaats DoorlmreKaraes Bonn Geen intrigerender man dan de beoogde Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Joschka Fischer. Aan linkse etiketten geen gebrek in zijn geval: anar- cho-paciilst, gezworen vijand van de NAVO, fel tegenstander van het imperialisme en van alle an dere 'ismen'. De afgelopen maan den heeft de 50-jarige Fischer, die de buitenland-portefeuille nauwe lijks meer kan ontgaan, bezoeken afgelegd bij buitenlandse ambas sades in Bonn -niet zozeer om wat te leren over de betrokken landen als wel om zijn 'bestanden' bij te werken. Want de voormalige straatvechter is de afgelopen tien jaar onherkenbaar veranderd. Zo als Gerhard Schroder, de aan staande bondskanselier, afgelo pen week zei: „Ik denk dat Josch ka Fischer zich heeft ontwikkeld tot een ongewoon rationele politi cus." Ooit was er een tijd dat Fischer om die uit spraak een proces zou hebben aange spannen. Zelfs zijn moeder, een etmsch-Duitse immigrante uit Hongarije, omschreef de jonge Jo seph als „een moeilijk kind". Er was niets rationeels aan hoe hij van huis wegliep, zijn school en leercontract afbrak, de kerk de rug toekeerde, vanuit zijn geboor tedorp in de zuidelijke deelstaat Baden-Württemberg naar Frank furt trok en de uiterst linkse poli tiek indook. Meester-slager Hij werd een halve eeuw geleden geboren in een conventioneel ge zin. Zijn vader was meester-sla ger. Het grootste deel van zijn le ven heeft Fischer tegen conven ties gestreden. In de jaren zestig in de sociaal-democratische pi korde, maar dat stuitte op het on verbiddelijke nee van Lafontaine. De sterke mannen horen in het kabinet, zei Schröder na de verga dering van het partijbestuur waar het vonnis over Seharping was ge veld. Deze incasseerde een paar concessies, verklaarde datje „de wens van een bondskanselier niet kunt afwijzen" en lachte alsof zijn hele gebit was ontstoken. Drie uur eerder was hij er nog van uit gegaan dat hij de toekomstige rood-groene regering als fractie voorzitter op het doornige pad van de coalitiepolitiek zou begeleiden. Hij leek als winnaar uit de machtsstrijd te voor schijn te zyn voegde hij zich bij een groep die de 'Revolutionaire Strijd' heette, vocht aan de kant van de Frank- furtse krakers tegen de politie, vulde zijn brein met Marx en He- gel en leefde voornamelijk van losse baantjes. Hij maakte krijtte keningen op straat voor een paar grijpsÉuivers, sloot zich uit revolu tionaire hartstocht aan bij de ar beiders aan de lopende band bij Opel en was in zijn stabielere pe riodes taxichauffeur. Dit waren de dagen van de stads- guerrüia. Fischer was nauw ge noeg verbonden met een terroris tische groepering, aangevoerd door 'Carlos de Jakhals', om te worden betrokken bij de diefstal van wapens uit een Amerikaanse barak en het vervolgens liquide ren van een vooraanstaande poli ticus. Het moordwapen werd in zijn auto vervoerd, maar hij over tuigde de politie ervan dat hij niets van de zaak afwist. Hij werd van verden king gezui verd, maar zijn telefoon werd afgeluisterd. De dossjers in het CIA-hoofd- kwartier moeten wel uitpuilen. Wat zijn rol by de ondergrondse beweging ook was. het is duidelijk dat Fischer walgde van terroris tisch geweld. Toen de uiterst link se beweging aan het einde van de jaren zeventig uit elkaar viel, voegde hij zich bij de Groenen, de jonge beweging die zich tot doel stelde de West-Duitse samenle ving met democratische midde len te ondermijnen. Gympen Deze aanstormende politici waren zo succesvol dat ze weldra werden gekozen. Fischer betrad in 1983 de Bundestag als een van de Groene 'mede-parlementariers' Twee jaar later werd hij de eerste gekomen, die de SPD bijna een week in haar ban heeft gehouden en nog geen twee weken na de historische overwinning op Hel mut Kohl de harmonie in de partij dreigde te verstoren. Lafontaine had zijn vertrouwe ling Franz Müntefering, de leider van de succesvolle verkiezings campagne, voor de sleutelpositie in het parlement naar voren ge schoven. Hij had zich daarbij ver zekerd van de steun van Schrö der, die eerder een Lafontainse aanslag op zyn zelfstandigheid had weten te pareren. De partij voorzitter had zijn pion graag als minister zonder portefeuille in de kanselarij van Schróder neer ge- Joschka Fischer in zijn nieuwe 'uniform'. Foto MarkWilson/Reuters functionaris van Duitsland bij zijn beëdiging als minister van Milieu in de deelstaat Hessen, be roemd omdat hij gympen droeg. Fischers veranderde kiedingstyl is het mc-est opvallende aspect van zijn vele veranderingen. Te genwoordig draagt hij echte schoenen, nette, donkere pakken en vrijwel altijd een trendy zwart T-shirt. Bij belangrijke debatten in de Bundestag trekt hij nu zelfs een overhemd met een donkere stropdas aan. Dit wordt waar schijnlijk zijn uniform als minis ter van Buitenlandse Zaken. Ver geet de clichés over de sandalen maar. De Groenen (vooral de man nen) zijn de netst gekleden van Bonn. Als leider van zijn partij die vaak is beschuldigd van autoritair op treden. zet Fischer de toon inzake kleding en probeert een voor beeld te geven door er goed uit te zet, waar hij de eigenzinnige kan selier in de smiezen had kunnen houden. Maar Schröder had een eigen kandidaat voor deze positie, zijn economische adviseur Bodo Hombach, die sociaal-democrati sche heilige huisjes graag met de slopershamer benadert. Tegen de wens van Lafontaine om Sehar ping in te ruilen voor Müntefering had hij echter geen bezwaar. Napoleon Maar Seharping weigerde mee te spelen. Hij was drie jaar geleden door Lafontaine tijdens een pa- leiscoup onttroond als partijvoor zitter en was niet van plan zich een tweede maal door de 'Napole- zien. Na de scheiding van zijn der de vrouw, twee jaar geleden, ging bij joggen en begon aan een radi caal dieet van groenteen fruit. Hij viel 35 kilo af, rent nu marathons en propt er zelfs op de drukste dag nog 8 kilometer rennen tussen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zal aanpassingen moeten regelen als hij de portefeuille gaat overnemen. Niets mag het hard loopschema van Fischer dwarsbo men. Fanatisme Alles wat Fischer aanpakt, doet hij goed, misschien zelfs met enig fanatisme. Hij is een briljant spre ker en wint vaak de interne debat ten van de partij met slechts de kracht van zijn argumentatie. De avonden die werden gevuld met discussies over Hegeliaanse jJia-, lectiek zijn niet voor niet/ «J-,- weest. Niets maakt meer op de 'Fundis' dan een pier^rej ideoloog. Ze mogen dan klagen en hem beschuldigen van verraad, maar interne vijanden hebben Fi scher herkend ais hun grootste aanwinst. Zonder hem zou er mis schien nog wel een Groene Partij bestaan, maar met in de regering. Hoewel Fischer continuïteit in de Duitse buitenlandse politiek na streeft, zijn veranderingen onver mijdelijk. Een ecologist die een van de machtigste landen ter we reld vertegenwoordigt, zal beslist het milieu hoger op de internatio nale agenda weten te krijgen. Vanuit Bonn en Berlijn zal het nieuwe denken zich verspreiden aangaande de schuld van de Der de Wereld, hulp aan het buiten land, mensenrechten en die vage kwestie: moraliteit. Het cocktail partycircuit h gewaarschuwd- de ze afvallige revolutionair koestert in het geheim nog steeds ambities om de wereld te veranderen. (c) The Independent' Rotterdams Dagblad on van de Saar' te laten ringelo ren. Hij had zijn verdediging deze keer beter georganiseerd en de meerderheid van de fractie achter zich weten te scharen. En via zijn woordvoerders liet hij 'discreet' uitlekken dat hy voet bij stuk zou houden. Lafontaine kon paaien, koeioneren en dreigen zoveel hij wilde, Seharping gaf inderdaad geen krimp. Gistermorgen zag het er zelfs naar uit dat hy de machtige voorzitter met succes had getrotseerd. Müntefering liet weten zijn kandidatuur in te trek ken. Tijdens de vergadering van het partijbestuur bleek dit een ver keerde taxatie van de verhoudin- Door Hans Hoogendijk Moskou Artikel 92. punt twee, van de Russische grondwet be paalt dat de president van de Rus sische Federatie zijn functie moet neerleggen als hij wegens gezond heidsredenen zijn ambt met meer kan uitoefenen. Heeft de Russische president Bo ris Nikolajevits Jeltsin (67) dit sta dium bereikt? Voor de meeste Russische media luidt het ant woord: ja. In steeds meer kranten en tv-uitzendingen wordt sinds enkele dagen alleen nog maar over de opvolging gepraat, Jeltsin is afgeschreven. De liberale krant Segodnja: „Hij is oud en ziek. Hij lijdt, omdat hij korte tijd de vader van het land was en nu de vyand van het volk is geworden." De populaire Mos- kovski Komsomoljets schrijft: „Indien net als in de VS de kandi daten voor het presidentschap een strenge medische controle zouden moeten ondergaan, was Boris Nikolajevits nooit president geworden." De vooraanstaande Russische psychiater Michael Vinogradov in een gesprek met de Britse Tele graph: „Jeltsin lijdt aan progres sieve seniele dementie, de ziekte van Alzheimer. Hij is zich niet meer bewust van zijn eigen daden en kan ze ook niet meer controle ren. In het verleden struikelde hij vaak over zijn antwoorden, maar maakte daar dan nog een grap van. Nu schijnt hij vragen niet in eens meer te begrijpen." Vinogra dov bepleit een geestelijk onder zoek van Jeltsin onder supervisie van de Russische Constitutionele Raad, die toeziet op naleving van de grondwet. Krachtens de Russi sche grondwet, die Jeltsin in 1993 heeft laten opstellen, kan hij na melijk alleen zelf bepalen of hij af treedt. Impeachment is grondwet telijk vrijwel onmogelijk. Met zijn stellingname heeft Vino gradov een belangrijk taboe in gen te zijn. Schröder probeerde na afloop de uitkomst van het be raad, Lafontaine, Müntefering en Seharping worden alle drie minis ter, nog te verkopen als een com promis, dat dank zij zijn wysheid tot stand was gekomen; het 'com promis' had een duideJyke win naar: de partijvoorzitter. Zijn kan didaat mag dan geen fractieleider zijn geworden, Seharping is het niet gebleven en de nu meest waarschijnlijke fractievoorzitter. Peter Struck, staat bekend als een Lafontaine-aannanger. 'Superdepartement' De gebeurtenissen van de afgelo pen dagen onderstrepen wat som- Rusland doorbroken. Hij acht dit nodig, omdat het aftakelingspro ces naar zijn mening zeer snel verloopt. Vinogradov zegt dat dit geen diagnose is maar een oor deel gebaseerd op het observeren van televisiebeelden. De tv-optredens van Jeltsin zijn voor de meeste waarnemers de enige bron om zich een beeld te vormen van de toestand van het staatshoofd. De opnames zijn ech ter zeldzaam geworden en meest al zonder geluid. Schokkend wa ren zondag de tv-beelden uit Oez bekistan die een oude, wankelen de man toonden. Het bezoek aan Kazachstan, daags erna. werd me teen afgebroki n en Jeltsin keerde terug naar Meskou. Eind vorige week by een ont vangst in het Kremlin van een aantal generaals, was Jeltsin ook te te horen. Het was ontluiste rend. Eer, ding kwam nog duide lijk uit zijn mond: de hoogste ster rendragers van het land zijn en blijven hen, het staatshoofd, on voorwaardelijke trouw verschul digd. De generaals knikten braaf, maar mogelijk kwam bij een aan tal de herinnering op aan de laat ste dagen van Leonid Brezjnev die, hoewel volstrekt dement, for meel de machtigste man bleef. Opmerkelijk was vorige week het antwoord van mevrouwNaina Jel- - tsin op de vraag hoe het met haar man is: „De artsen zeggen ons dat het wel gaat." Fysiek is Jeltsin aan zijn einde, maar dat is met knap regiewerk nog wel te camoufleren. Indien hij echter inderdaad aan een agres sieve vorm van Alzheimer lijdt, - valt er binnenkort niets meer tel verbloemen. Veel duidt overigens in die richting. Nog maar kort ge leden herkende hy, op bezoek in H een fabriek, niet eens meer zijn woordvoerder en adviseur Jaz- terzjemski. De man was tot zijn ontslag, vorige maand, ruim tweei jaar Jeltsins steun en toeverlaat' geweest. mige sociaal-democraten vrees den, andere voorzagen en de' meeste hoopten. Lafontaine heeft zich op zjjn minst ontpopt als Schröders co-kanselier. Tijdens" de coaiitie-onderhandelingen met. de Groenen heeft hij het hoogste' en vaak het laatste woord, hij is*, van plan zijn ministerie van Fi-" nanciën uit te bouwen tot een 'su- perdepartement' en zijn positie in de partij is onaantastbaar. De machtsstrijd met Seharping heeft de kabinetsformatie over schaduwd, die zijn beslissende fa se is ingegaan. De onderbande-" laars werden het het afgelopen weekeinde eens over een hervor ming van het belastingstelsel,- maar 'knelpunten' als verhoging* van de benzineaccijns en sluiting' van de kerncentrales zyn nog niet. opgelost. 1 INUiu Telfort Pak&Belt Mobiel bellen voor 25 cent per minuut Mobiel bellen is nu voordeliger dan ooit. Met Telfort Pak&Bel: Cet-n uanbluittngskoateii Cïeen ingewikkelde piek- en dal- tarieien Abonnement 50 gulden per maand Inclubtef uw eerste ZOU binnenlandde belminuten per maand (exclusief 0900-nummers) Vervolgens. 25 cent per minuut l>it iruroductienanbod ia geldig l m -'11 december 1998 Bel 0800 1771 voor de verkooppunten. Dal praal 'n stuk maikeitjker

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1