Revolutie in puntentelling op komst in volleybalsport Arie Luyendijk tussen de showgirls Fraaie vierde plaats voor schaakvrouwen Manuel Monteiro wil met Exeelsior Maassluis naar hogere sferen IPP i§p#f Jan Siemerink (14e) nadert Krajicek (11e) Oremans al exit in Zurich Rotterdam haalt groot tafeltennis toernooi binnen Hans Schinkel trainer Xerxes ijllps Edwin Schrijvershof denkt aan einde carrière Rotterdams Dagblad Dinsdag 33 oktober 1998 r Wenen Tennisser Jan Sieme rink staat veertiende ,ran de we reld, zijn hoogste ranking ooit De 28-jarige Rijn$burger kwa.n nooit hoger dan de vijftiende plaats. Vo rig jaar november stond hij pre cies honderd plaatsen lager. 114e. Richard Krajicek viel uit de top tien. Hij duikelde van negen naar elf. Tim Henman drong na de winst bij het toernooi van Bazel voor de eerste keer in zijn loop baan tot de top-tien door. Siemerink en Krajicek komen vandaag in Wenen in actie. Kraji cek, zesde geplaatst, opent de tweede dag tegen de Spanjaard Albert Costa, de nummer viftien van de wereld. Siemerink speelt de derde party tegen de Oosten rijker Thomas Muster. Pete Sampras kwam gisteren op de baan. De nummer één van de wereld versloeg de Slowaakse qualifier Kroslak in twee sets, 6-2 7-5. De Amerikaan kwam het toer nooi in de Stadthalle binnen op een wildcard. Die nam hij over van Boris Becker, die bedankte voorde uitnodiging. In Singapore bereikte Sjeng Schalken de tweede ronde. De 22- jarige Limburger versloeg de Au straliër Andrew üie met 6-4 6-2. Dennis van Scheppingen (23) uit Wünis verloor in de eerste ronde van de Roemeen Andrei Pavel: setstanden 7-6 en 64. De Amerikaan Michael Chang bracht het tennistoernooi van Sjanghai op zijn naam. In de fina le versloeg hij de Kroaat Goran Ivanisevic met 4-6 6-1 6-2, Chang was in de halve finale te sterk voor Paul Kaarhuis. Het was zijn tweede toernooizege van het jaar en de 33e in zijn loop baan. Eindzeges in China zijn hem niet vreemd. Hij won al drie keer in Peking en drie keer in Hongkong. ZurichMiriam Oremans is in de eerste ronde van de European Open in Zürich uitgeschakeld. Ze verloor in 75 minuten en twee sets van de Roemeense Irina Spirlea, 7-66-2. Oremans, 56e van de wereld, drong via de kwalificaties door tot het hoofdtoernooi dat een prijzen- pot van 1,8 miljoen gulden heeft. Tegen Spirlea, nummer veertien op de wereldranglijst, serveerde de Brabantse buitengewoon slecht Ze sloeg weliswaar dertien aces, maar die konden haar ont hutsende tekort aan servicewin ners (5 op 39) niet compenseren. De eerste set ging gelijk op. Beide speelsters gaven geen breekpun ten af. In de tiebreak sloeg Spirlea toe piet 9-7. In de tweede set ver loor Oremans twee keer haar op slag. In die set sloeg zij slechts twee winners. Door Edwin Alblas Rotterdam Het volleybal knjgt na de Olympische Spelen in 2000 hoogstwaar schijnlijk een andere puntentelling. De we- reldvolleybalbond (FIVB) wil toe naar het rallypoïnt-systeem in alle sets, waarbij elke aanval wordt beloond met een punt. In de huidige telformuie kan in de eerste vier sets alleen de serverende partij scoren. De World League (mannen) en Grand Prix (vrouwen) in 1999 geiden als laatste test cases. De introductie van de 'tafeltennis punten telling' in het volleybal heeft ook een ande re setscore tot gevolg. In de World League bestaan de wedstrijden volgend jaar uit maximaal vier sets tot de 25 punten en een vijfde set tot vijftien punten. Wat niet ver andert is dat de ploeg die ais eerste drie sets heeft gewonnen, ook de wedstrijd wint. Onderzoek in Zuid-Amerika heeft uitgewe zen dat de gemiddelde duur van een wed strijd over vjjf sets wordt teruggebracht tot één uur en achttien minuten. Bij de vrou wen is de gemiddelde duur van een vjjfset- ter drie minuten meer. Tot nu toe werd er slechts op kleine schaal geexperimenteerd met het rally point sys teem. In Denemarken, Brazilië en Argenti nië is de beoogde puntentelling al m de na tionale competities beproefd. Do FIVB heeft haar voornamen nog niet naar buiten gebracht, maar 1(et besluit tot een laatste mondiale experiment werd ruim een week terug genomen bij een ver gadering van de World League Council in Lausanne. Nederland werd daar vertegen woordigd door de voorzitter van de Neder landse Volleybalbond, Herman van Zwe ten, en Paul Schaling, voorzitter van de Stichting Topvolleybal Nederland (TVN). Bondscoach Toon Gerbrands, gisteren offi cieel nog niet op de hoogte van het FIVB* besluit, juicht de revolutionaire verande ringtoe. „Ik ben er heilig van overtuigd dat dit na de Spelen van 2000 de puntentelling m het volleybal wordt. Ik ben er een voor stander van. Voor het modale publiek is het ook beter te volgen. Elke aanval is een punt. Dat heeft ook als voordeel dat een we reldactie altijd wordt beloond. Dat is nu soms niet het geval." De FIVB hoopt met de maatregel meer tv- exposure te krijgen, omdat wedstrijden een overzichtelijke duur Jaijgen. Bovendien denkt de wereld volleybalbond dat de nieu we puntentelling het verschil tussen de we reldtop en de middenmoot verkleint. Vooral goed verdedigende ploegen zouden baat hebben bij het rallypomt-systeem. Dat laatste wordt echter door Gerbrands betwij feld. ..Daar geloof ik niet in. De wedstrijden bij de mannen worden met meer beslist in de verdediging, maar aan hel net. De vrou wen gaan daar ook meer naar toe. Ook de verwachting dat deze puntentelling de ser- vedruk zal doen afnemen deel ik met. Als we nu een ralleypoint-set spelen, nemen we met de sendee ook vol risico." Het vorige experiment van de FIVB om de duur van wedstrijden voorspelbaarder en korter te maken, draaide uit op een falie kante mislukking. De invoering van een tydregel - na 25 minuten spelen werd in een set overgeschakeld naar het rally point systeem - werd vooraf al in het belachelij ke getrokken door votleyfcaicoach.es, met Gerbrands voorop; De proef bij de Grand Champions Cup in Japan, bijna een jaar ge leden, kreeg dan ook geen navolging. „Dit nieuwe voorstel is een minder extreme verandering dan die tjjdregel," vindt de verraste international Bas van de Goor. „Maar ik "41 ook dit niet meteen de meest ideale oplossmg noemen. De FIVB wil de duur van wedstrijden meer in de hand heb ben. zodat er rond tv-wedstrijden meer re clame kan worden verkocht Ik voel me als speler niet aangewezen om een oplossing aan te dragen, want het is niet ons pro bleem. Wij spelers hebben geen bezwaren tegen de huidige puntentelling." Gerbrands denkt dat de spelers zich niette min snel zullen aanpassen aan het nieuwe telsysteem. „De consenratievelingen zullen eerst wat reserves hebben, maar na een paar maanden weet niemand meer beter. Het spel wordt dynamischer. Trainers zul len alerter moeten coachen. Ik kan me ook goed voorstellen dat de trainingen van vier uur verdwynen en korter gaat trainen, want je hoeft nu geen rekening meer te houden met wedstrijden van drie uur. Je moet zo veel trainen als nodig is, met zo veel als er mogelijk is. Die consequentie zal in elk ?eval wel door de spelers met gejuich worden ontvangen." Arie Luyendijk heeft 't duidelijk naar zijn zin met de showgirls van Las Vega Jos Verstappen mag hier dan rte bekendste au toracer zijn, maar hij kan niet tippen aan de successen van Luyendijk, laat stóén aan diens bankrekening. De naar de Ver enigde Staten uitgeweken Nederlander heeft een grote reputa tie opgebouwd in de indy Racing League, één van de topcom- petities aan de andere kant van de oceaan. Luyendijk won al eens de roemruchte Indy 500 en heeft het raceseizoen In Ame rika goed afgesloten. Hij zegevierde In de afsluitende race van de League, de 208 ronden in Las Vegas waar de plaatselijke showgirls geïnteresseerd toekeken. In het eindklassement moest Luyendijk echter de eer laten aan de Zweed Kenny Brack. Foto John GurzinkSt/AP Rotterdam Het Europese kwali ficatietoernooi tafeltennis in het dubbelspel, dat allesbeslissend is voor deelneming aan de Olympi sche Spelen van Sydney 2000, wordt van 17 tot en met 19 decem ber 1999 in Rotterdam gehouden. De Europese tafeltennisume heeft de organisatie van het eve nement aan de Nederlandse bond (NTTB) toegewezen, De wedstrij den worden gespeeld in het nieu we Topsportcentrum, dat naast het Feyenoord-stadion in aan bouw is. Het wordt het eerste gro te evenement in deze hal. Voor Nederland azen Trinko Keen en Danny Heister op kwalificatie in het dubbelspel. Hans Schinkel is dé nieuwe trainer vast de zon dagselectie van Xenees. 'Tk Schiedammer vult vooralsnog tot het einde van het seizoen de vacature op, die ontstond na het snelle vertrek van Gilbert deWildt Schinkel (54)was technisch co ordinator by HOV. Die positie mocht hij inruilen als een inte ressante vereniging zich voor hem meldde. De oud-trainer van de Scbiedamse clubs SVV en Excelsior'20 weet dat hem een zware taak staat te wach ten. „Het enige dat tót is Xer xes in de tweedeklasse te hou den. Die uitdaging trekt me," aldus Schinkel, die door een andere oud-SWer, Harry van Kapel, wordt geassisteerd. Elista Of het Rusland is of Sovjet-Unie, op het schaakbord ir-aakt het weinig verschil. Voor de tiende achtereenvolgende keer won Rusland de Olympia de, het tweejaarlijkse schaak- spektakel De titelverdedigers wonnen in de d ïrtiende en laatste ronde van Nederland (31/2-112) en pas seerde daarmee het Amerikaan se team dat tegen China niet verder kwam dan 2-2. De VS voerden het klassement lange tijd aan. Bij de vrouwen zegevierde Chi na, dat met Se Jun en Zhu Chen twee topspeelstós in de ploeg had. Nederland versloeg op de slotdag Oekraïne (2-1) en eindig de op een fraaie vierde plaats. Bij de Nederlandse mannen be stond bij aanvang van de laatste ronde hoop op een medaille. De fantastische 3 1/2-1/2 zege op Bulgarije in de vorige ronde had niet op een beter moment kun nen komen. Toch lukte het op de slotdag niet De Russen bleken eenvoudig te sterk. Uitgerekend Jeroen Piket de uitblinker in de Nederlandse ploeg, had in deze belangrijke confrontatie een zwakke dag. Tegen Zvjaginsev.een gevaarlij ke aanvalsspeier, ging het kort na de opening al verkeerd. Piket slaagde er niet in de party nog een gunstige wending te geven, met als gevolg een kansloze ne derlaag. Loek van Wely speelde tegen de Russische kampioen Moroze- vitsj een variant van het Sla visch, waarmee hij vorig jaar in Hoogeveen ervaring had opge daan. Van Wely won weliswaar een pion, maar de zwarte stuk ken waren erg actief. De ineen storting ran Van Wely's positie bleek slechts een kwestie van fyd. Friso Nijboer leek na een on nauwkeurigheid van Sakgjev kansen te krijgen, maar een re miseaanbod van zijn tegenstan der verraste de Amsterdammer. Teamcaptain Jan Timman vond dat Nijboer moest doorspelen, maar deze vertrouwde de stel ling niet en accepteerde het vre desaanbod. Voor Jan Timman eindigde de Olympiade met een verschrik kelijke deceptie. Tegen meer voudig Russisch kampioen Pe ter Svidler speelde hy heel soli de, maar doordat de andere bor den minder stonden, besloot Timman kleine risico's te ne men. Toen de remise tenslotte toch onvermijdelijk was, maakte Timman in de snikhete speel zaal een kolossale blunder door een loper in de aanbieding te doen. Teleurgesteld verliet de Nederlandse kopman de speel zaal. Een gedeelde tiende plaats was het eindresultaat voor Ne derland. De Nederlandse vrouwen haal den een fantastisch resultaat. Het team eindigde op de gedeel de vierde plaats, samen met Bul garije. Kopvrouw Zhaoqin Peng was aan het eerste bord een klas- Se apart, met haar eindscore van 9 uit 12. Aan het tweede bord bleef Nederlands kampioene Er- ika Sziva ongeslagen. Rotterdams Dagblad TOPSCORER VAN DE WEEK: Peter van der Veen (Strijen) 9 totaal: Peter van der Veen (Sinjen) Gerard Vermeulen (NOC) René Verhagen (VDL) John Bestebreur (NBSW) Ferdinand Nleng (NSW) Edwin van Rijn (Antibarban) Como Langerak (NSW) Denms Knüppe (TOGB) Amilcar dos Santos (SWSMC) Ti Marcel Waming (CW) I schenkt de topscorer van de week een t-shirt. De meest produktieve voetballer van de I maand verdient een paar voetbalschoenen De prijswinnaars knjgen een bnef waann staat, waar zij hun pnjs kunnerrafhalen. Aan het einde van het seizoen Knjgt de winnaar van het klassement een trainingspak, jack, kousen, een paar voetbalschoenen, een sporttas en een bal. De nummer twee verdient een trainingspak, een sporttas en een bal. derde plaats is goed voor een trainingspak en een bal. Ook knjgen de winnaars een respectievelijk gouden, zilveren, en bronzen voetbalschoen. Excelsior Maassluis staat op een tweesprong. Gaat de trotse hoofdklasser meedoen met de grote jongens in de hoofdklas se A of moet het voorlopig genoe gen moet nemen met een plaats in de middenmoot. Hoewel de ploeg van trainer Eric Gudde niet alleen op Manuel Monteiro leunt, kan de productieve spits dit seizoen wel eens een hoofdrol opeisen. Monteiro (26) kan voorlopig niet stuk bij de 'tricolores'. Na zes duels staat de doelpuntenteller immers op zes. „Ik zit lekker in m'n vel '"n kan me fixeren op het maken van doelpunten," schetst de aanvaller de situatie. „Onder trainer Mark Nijssen was ik de spil voorin. Ik had de taak het team om mij heen te laten draaien. Ik moest aanne men, wachten op aansluiting en kaatsen. Nu ben ik meer de punt- speler die moet scoren." Alleen in het openingsduel tegen Seheveningen en zaterdag tegen Noordwijk bleef Monteiro droog staan. Tegen ARC, Capelle, Zwart Wit'28, Katwijken Capelle was het wel raak. Tegen titelhouder ARC zelfs tweemaal. „We moeten hoog eindigen," vindt Monteiro. „We hebben een goede ploeg, die met de omzettingen beter is dan vorig seizoen. Bovendien is het mee spelen van Michel van Strien erg belangrijk. We hebben veel meer rust van achteruit en kunnen door zijn sterke positiespel makkelij ker een op een spelen. Alleen de aansluiting naar de aanval zou be ter kunnen", denkt Monteiro. „Ik krijg de bal nog te vaak van Ray mond Frehé en dat zou eigenlijk niet moeten. Maar verder k ik geen klagen." Overtreffen Monteiro heeft zichzelf drie doe len gesteld met Excelsior Maas sluis. „Ik wil me natuurlijk maxi maal inzetten voor de ploeg, mijn Manuel Monteiro in actie. De aan valler gedijt goed bij Ex celsior Maas sluis. „ik heb hier niet vee te klagen, zegt hij. „Dat Is voor mij het belangrijkste Ikmoetmeop m'n gemak voelen. Foto Peter Mol ken Doer record van veertien treffers van vorig seizoen overtreffen en met Excelsior in de top van de hoofd klasse A eindigen." De aanvaller kan alleen maar ge dijen in een omgeving waarin hij rust heeft en waar hij geaccep teerd wordt door zijn omgeving. „Ik heb hier niet veel te klagen, ben goed ontvangen," kijkt Monteiro terug op zijn eerste jaar bij Maassluis. „Dat is voor mij het belangrijkste. Ik moet me op m'n gemak voelen." Monteiro begon pas op z'n zes tiende jaar met voetballen. „Ik ben door m'n moeder naar Neder land gehaald." Hij woonde vanaf die tijd met twee broertjes en twee zusjes bij zyn moeder in Rotter dam, terwijl zijn vader op de Kaapverdische eilanden achter bleef. „Ik heb echt onzettend veel lespeet voor mijn moeder. Zy heeft altijd voor ons klaar gestaan en van ons gemaakt wat we nu zijn." aldus Monteiro die in zyn moeder tegelijkertijd af en toe een vader heeft. „Sommige jon gens vinden dat gek dat mijn moeder bijna altijd naar me komt kijken. Ik heb geen vader die dat doet. Ik zie veel collega-spelers met hun pappie. Die komen kij ken, samen met hun vriendin. Bij mij komt mijn moeder met mijn vriendin. Zij mijn steunpunten en ik ben heel blij als ze komen kij ken." De carrière van Monteiro liep via het Rotterdamse DOZ, Spar- taan'20, Heerjansdam, opnieuw Spartaan'20, Dordreeht'90, en Zwart Wit'28 uiteindelijk naar de Lavendelstraat in Maassluis, Op merkelijk is Dordrecht'90 in het rijtje. „Ek kan het nog niet begrij pen dat ik daar het eerste elftal niet heb gehaald. Echt, zonder op te scheppen. Er spelen nu spelers in het eerste elftal daar die van mij het voetballen hebben ge leerd. Je kan het echt gaan vra gen. Nico van Zoghei zag het als eerste trainer niet in mij zitten. Terwijl mijn trainer bij het twee de (oud-Feyenoorder Wim van Til) er alle"? aan heeft gedaan om me naar het eerste te krijgen. Echt een heel eerlijke man die Van Til." „Het mag niet. Ik mag gewoon geen betaald voetbal spelen," ver zucht Monteiro. ,.Op de een of an dere manier zit er altijd iets tegen. Het is ook een valse wereld. Ton Lokhoff van NAC is ook zo'n nare man. En van Zwolle heb ik ook geen hoge pet op. Bij NAC door stond ik de eerste test. Ik zou na die stege voor een tweede keer ko men, toen ik helaas geblesseerd raakte. Ik heb nog keurig afge beld, maar daarna heb ik nooit, echt niet, nooit meer wat gehoord. Het zelfde geldt voor Zwolle. Na een week stage vorig seizoen, nooit meer wat gehoord. Zo ga je niet met mensen om." Monteiro liep naast NAC en Zwol le ook nog stage bij FC Porto en VW. „Van VVV heb ik wel een aanbieding gehad, maar die kon ik niet accepteren. Ik verlang echt niet de hoofdprijs, maar dit was echt onacceptabel," zegt Monteiro die spijt heeft gehad van die ene grote club die hij heeft laten schieten. „In 1993 werd ik samen met Paulo Mendonco (vorig jaar Excelsior Maassluis, nu Seheve ningen; red.) benaderd. Een Por tugees had ons zien spelen in Rot terdam en Porto getipt Ik mocht blijven en kreeg echt een mooi contract aangeboden. Ik heb het niet gedaan. Daar heb ik tot de dag van vandaag spijt van. Echt, daar word ik nog weieens wakker van." Het vertrek van Paulo Mendonea wordt door Monteiro als een groot verlies ervaren. „Als vriend en als voetballer. We zijn al ons hele le ven vrienden. Ja echt, ik mis hem. We reden vorig jaar altijd samen naar Excelsior. Nu moet ik alleen. Nooit meer die discussie, dat vond ik altijd mooi met hem. Altijd dis cussies," denkt Monteiro terug aan vorig seizoen. Bovendien kreeg de aanvallerslei der van Maassluis een behoorlijk pak slaag van zijn vriend in de eerste wedstrijd van bet seizoen. „Hij heeft me er behoorlijk mee gepest. Maar we nemen hier wel revanche. Dat komt wel. Ik ben echt reuze benieuwd welke ploe gen tijdens de winterstop boven ons staan." Door Sander Sonnemans Rotterdam - CION-verdediger Edwin Schrijvershof overweegt te stoppen met voetballen. De Vlaardm- ger, die bij de derdeklasser aan zijn twaalfde seizoen bezig is, brak zaterdag in de semi-derby tegen het Maaslandse MW27 zyn kuit- en scheenbeen, 's Avonds nog werd hij in het Rotterdamse Sint Fran- ciscus Gasthuis geopereerd. „Er is een stalen pen in mijn been gezet en vandaag mag ik waarschij nlijk al weer voorzichtig op het been proberen te steunen," zegt de onfortuinlijke voetbal ler. 'Eigen schuld', beoordeelden^ommige toeschou wers toen ze Schrijvershof r*n de noodrem zagen trekken op het moment dat k V27-spits Mikos Gou- ka, vier minuten voor tijd by de stand van 3-3, leek door te breken. „Het was geen opzet," reageert Schrijvershof in zijn ziekenhuisbed, „eerder een ei gen fout. Dat soort overtredingen maak je als verde diger elke week en dan gebeurt er niets. Gouka speelde de bal langs me en ik was te laat. Toch strek te ik mijn been nog uit en toen ging het fout Ik raak te Gouka ergens en hoorde het gekraak. Ja, toen wist ik gelijk dat het goed fout zat." „Sommige mensen," luidt het commentaar van Mikos Gouka, „dachten eerst dat ik mijn been had gebroken. „Oei, dat zag er niet goed uit hoor, dat been van Schrijvershof. Ik heb er maar niet te lang naar gekeken. Ik ga hem maar eens bellen." De Maassluizer hield wel een blessure over aan de ongelukkige actie van Edwin Schrijvershof. „Een knie die twee keer zo dik is dan normaal. Ik kan niet lopen. De fysio heeft gezegd dat eerst die zwelling weg moet zyn, voordat het gewricht bekeken kan worden. Ik verwacht deze week niet te kunnen trai nen en zaterdag ook niet in actie kunnen komen." De 32-jarige Edwin Schrijvershof zegt serieus te overwegen een eind achter zyn carrière te zetten. „Eerst moet alles goedkomen en daarna kijk ik wel of het de moeite nog waard is weer te gaan voetballen. Momenteel speelt het wel regelmatig in mijn hoofd te stoppen met voetballen. Voetballen is leuk, maar het komt wel op de derde plaats." 'volgens de berichten die CION-lrainer Arwin Yer- burgh van de bij het duel aanwezige KNVB-afgevaar- digden heeft doorgekregen, moeten de vier resteren de minuten van de gestaakte wedstrijd worden uitge speeld. „Als de 3-3 als eindstand op het wedstrijdfor mulier was geschreven, had ik het ook best gevon den," zegt Verburgh.Maar ja, DVO'32 is vorig jaar zelfs voor één minuut terug gemoeten naar Hoek van Holland. Dus CION en MW27 zullen ook wel op her haling moeten voor die vier minuten."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2