13^ Opknappen kantoor SWW kost miljoenen Rotterdams Dagblad Oekraüiers stellen veel vragen in Vlaardingen Schiedammer wilde drugs in cadeaupapier naar Ierland sturen 'Blijf van jointje af, want roken is levensgevaarlijk' i W KONI.INtNm.lft s &IS IJl JLS MII Huisvesting van onder meer sociale zaken ontkomt niet langer aan grondige renovatie B weken voor 28, ;uu:i iMLijiju Kunstgebit stuk na aanrijding Postkantoor half gesloopt Illegaal gepakt na aanrijding Drankdiever, gesnapt op A 20 Illegalen in oplegger Lasser krijgt platen op been Schiedamse winkelstraten eindelijk op de schop Of bel gratis Rotterdams Dagblad UI Waterweg Dinsdag 13 oktober 1998 Schiedam - Op de hoek van de Van Swindensingel en Laurens Cos- terstraat in Schiedam heeft gis terochtend een vrouw een flinke schuiver met haar fiets gemaakt Ze kwam ten val nadat ze met haar arm tegen de spiegel van een passerende auto was gereden. Door de smak brak het kunstgebit van fietst er in meerdere stukken en ook liep zc een gescheurde lip en een hoofdwond op. Ze moest voor behandeling per ambulance naar het ziekenhuis. Rotterdam Een 36-jange man uit Maassluis heeft gistermorgen flink huisgehouden in het post kantoor aan het Mathenesser- plein m Rotterdam-West. De man wilde geld opnemen, kreeg dat niet omdat zijn saldo ontoerei kend was, en sloeg vervolgens de boel korten klein met een hamer. Eenmaal ingerekend en op het bureau aangekomen bleek de vandaal nog drie weken gevange nisstraf te hebben openstaan. Gaardingen Nadat hij met zijn auto een ongeval had veroorzaakt, is gisteravond in een pand aan de Vlaardingse Verhcystraat een 23- jange illegaal aangehouden. De politie had rond 21.30 uur een melding gekregen overeen perso nenauto die was doorgereden na een aanrijding m deChopinstraat. De auto werd even later leeg aan getroffen op de Vulcaanweg. Na korte tijd verscheen daar een an dore wagen met dne inzittenden, van wie één beweerde de eigenaar van de lege auto te zijn. Eenmaal op het politiebureau biechtte de man op dat met hij maar een illegaal in Nederland verblijvend familielid de wagen ten tijde van het ongeval had be stuurd. De politie pakte vervol gens de illegaal op en droeg hem ever aan de Vreemdelingen dienst. Maassluis Twee Rotterdam mers zijn de afgelopen nacht aan gehouden met een partij drank die ze even daarvoor hadden ge stolen. Het duo had even na 6.00 uur. een ruit ingeslagen by een drankhandel aan de Maass'uise Markt en vervolgens de nodige dozen met drank in de auto kun nen laden. Een getuige had echter de snelkraak waargenomen en seinde de politie in. Die kon de mannen, van 22 en 32 jaar, even later aanhouden op de A 20 rich ting Rotterdam. Koek van Holland In een opleg ger die op het terrein aan de Slachthuisweg in Hoek van Hol land was geparkeerd, hebben po litie en marechaussee de afgelo pen nacht drie mensen aangetrof fen. De twee mannen en een vrouw, allen uit Kosovo, wilden via de oplegger illegaal Engeland binnenkomen. Door het lage wa ter hadden ze het terrein kunnen betreden. Een van de mannen bleek legaal in Nederland te zyn en werd op vrije voeten gesteld. De andere man en de vrouw ble ken wel illegaal en werden over gedragen aan de Vreemdelingen dienst. VlaardlngenEen 37-jarige Vlaar- dinger is gisteren met beenletsel naar het Holy Ziekenhuis ge bracht nadat hij slachtoffer was geworden van een bedrijfsonge val, De man was 's ochtends bezig een frame van stalen balken aan elkaar te lassen op de Energie weg. Toen hij echter met een krik probeerde een balk te verplaat sen, stootte deze tegen twee grote stalen platen die tegen een muur stonden. De platen vielen vervol gens om en raakten de man op 2iin been De arbeidsinspectie gaat de zaak onderzoeken. Edwin Cornehsse Schiedam De gemeente Schiedam moet een paar miljoen gulden uittrekken om de hoofdves tiging van de sector sociale zaken, welzijn en werkgelegenheid (SWW) aan de 's-Gravenlandse- weg op te knappen. In dit gebouw is ook de sociale dienst gehuisvest. De renovatie is dringend nodig want de indeling en inrichting van de kantoorruimte is sterk verouderd. Zelfs zo verou derd dat de dienst er de veie beleidstaken niet adequaat kan uitvoeren. De grootscheepse renovatie vergt zo'n 4,5 miljoen gulden. Da» con cludeert zowel het bureau dat de eerste kostenberekening heeft gemaakt als hel bedrijf dat is in geschakeld voor de contra-exper tise. Het benodigde bedrag duikt waarschijnlijk binnenkort met prionteitstatus op by de presenta tie van de gemeentebegroting. De totale renovatiekosten zullen ove rigens nog hoger uitvallen dan 4,5 miljoen. De gemeente gaat er ech ter van uit dat buurman DCMR Milieudienst Rynmond als gebou weigenaar ook meebetaalt aan de' opknapbeurt. Het grondig onder handen nemen van de kantoorruimte aan de 's- Gravenlandseweg. waar de afde lingen sociale "aken en welzyn en de directie en staf van de sector SWW zyn gehuisvest, is jarenlang uitgesteld. Dit omdat er steeds vanuit is gegaan dat de dienst op termijn zou verhuizen naar een nieuwe ruimte. Zover is het ech ter nooit gekomen. De laatste dis cussie over dit onderwerp werd in september vong jaar gevoerd bij de keuze van invulling van het Hemaplem. Het plan om SWW te huisvesten in de kantoorruimte die moet verrijzen op het plein voor het ABC-complex werd toen afgeschoten door de gemeente raad. De raad wilde geen kantoor ruimte omdat dit weinig levendig heid op het Hemaplem zou ople veren. Opmerkelijk detail hierbij is dat de huidige huurprijs die SWW be taalt aan de DCMR stukken hoger ligt dan een buurprys die de dienst zou betalen als ze een gloednieuwe ruimte had betrok ken op het Hemaplem. De ge meente is overigens op het mo ment in gesprek met eigenaar DCMR over de hoge huurprijs. De verwachting is dat er nu een soort 'compensatie' komt in de vorm van een bijdrage in de renovatie- kosten. Overigens heeft de DCMR de af gelopen weken de eigen ruimte in het kantoorpand aan de 's-Gra- venlandseweg grondig onder han den genomen. De werkruimte van de milieudienst vormt nu een; enorm contrast met de werkplek van buurman SWW. Met het af schieten van de optie Hemaplem is meteen een unieke kans voorbij gegaan om SWW in het Schie dams centrum een nieuwen op de eisen en taken van deze tyd toe gesneden onderkomen te ver schaffen. En aangezien het rijks beleid voorschrijft dat sociale dienst- en werkgetegenheidsza- ken meer en meer samengevoegd moeten worden, ontkomt de ge meente er nu niet meer aan om het pand aan de 's-Gravenlandse- weg stevig onder handen te ne men. De nieuwe taken zorgen na melijk voor een nieuwe indeling van het werk, waarby het noodza kelijk is dat bepaalde groepen mensen by elkaar in één ruimte zitten. Een voorzichtige start van de uitvoering van de nieuwe richt lijnen zorgt nu al voor problemen. Zo werken èr op het moment 67 mensen in een ruimte die eigen lijk is bestemd voor dertig men sen. Zie ook pagina 15: De gemiste kans ligt straks begraven op het Hemaplein Bulldozers, zand, containers en stapels tegels markeren de start van de renovatie van de Schiedamse winkelstraten. Deze week Ic bij het Broersveld eindelijk begonnen met de operatie die de Hoogstraat, Broersveld en Ap pelmarkt een beter aanzien moet geven. De straten zullen de komende maanden flink on der handen worden genomen. Met nieuwe klinkers, straatmeubilair en beplanting wil de gemeente het verval tegengaan en de winkel straten economisch uit het slop halen. Bij het Broersveld zal de komende weken tot ongeveer de Boomgaardstraat worden ge werkt. Daarna wordt de straat een tijdje met rust gelaten zodat de winkeliers in de aanloop naar de feestdagen niet ai te veel omzetver lies lijden. Bovendien moeten er eerst nog wat klussen, zoals sloopwerkzaamheden en het bebouwen van het Gat van Bolmers, worden uitgevoerd eer het laatste gedeelte van het Broersveld kan worden aangepakt. Tegelijkertijd met de aanpak van het Broers veld wordt ook elders In de binnenstad een begin gemaakt met de renovatie. Op de Appel markt liggen alle tegels en klinkers emit. Hier mee wil de gemeente een signaal afgeven dat het na jaren van praten en vergaderen dit keer toch echt menens is. De renovatie gaat nog zeker tot ver in 1999 door. Foto Fred uoochant/Roei Dijkstra Met Japanse videocame ra's en foto toestellen legden de nieuwsgierige Oekralnersde renovatie in de Westwijk op beeld vast. Foto Fred Utoo- chant/Roel Dijkstra Door Ben van Haren Gaardingen Nieuwsgieng, heel nieuwsgierig, toonde zich giste ren het Oekraïense gezelschap dat de gemeente Vlaardingen be zocht en de renovatie van de PLN- buurt in de Westwijk bekeek. Ze zagen voor hen totaal nieuwe din gen. Blokken flatwoningen, die eLk een eigen schoorsteen voor kolen- of gashaard hebben, ken nen ze niet en van lavetten begrij pen ze helemaal niks. „Daarin kan maar één persoon te gelijk douchen. Dat kan toch met? Je moet toch ruimte hebben voor twee?" Die vragen kregen de medewerkers van aannemingsbe drijf Bokx Bouw voorgelegd toen ze het door TOO Bouw Delft naar Nederland gehaalde gezelschap rondleidden in de flats in de Prof. Rutgersstraat. Het antwoord dat het uit de wederopbouwperiode stammende lavet van oorsprong een dubbelfunctie had, douchen en kleding wassen, werd met ver baasde bük in ontvangst geno men. Later, tijdens de rondlei ding, zag de vragenstelster dat volgens de hedendaagse eisen in ons land een lavet ook plaats heeft gemaakt voor een ruime douche- bak. Technische directeur Marien Ver- merris, projectleider Ad Kleijwegt en uitvoerder Matty Wessing van Bokx Bouw lieten de uit twee vrouwen en drie mannen bestaan de delegatie uit de deelgemeente Podol -met 200.000 inwoners bij na drie keer groter dan Vlaardin gen- van miljoenenstad Kiev hun renovatieprogramma zien. Stap voor stap. Het eerste bezoek betrof een leeg staande flatwoning in oorspron kelijke staat en vervolgens kwa men flats aan bod die in behande ling waren genomen. Zc zagen ze het gehele proces van vernieu wing. Te beginnen by het aan brengen van een nieuwe pui, com pleet met dubbel glas en venster bank, en verder een combiketel voor verwarming en warm water, een nieuwe doucheboek en keu kenblok. Tegelijkertijd de bouw van een afsluitbare centrale toe gangshal en in de meeste gevallen van een lift. Het geheel van werk zaamheden waarmee in drie we ken tyd de renovatie van een wo ning zyn beslag krijgt legden de Oekramers met hun Japanse vi deocamera's en fototoestellen op beeld vast. Later op de dag vertelde adjunct directeur And ré Rouwers van Stichting Woningbedrijf Vlaar dingen hoe een en ander is geor ganiseerd en gefinancierd. Het bezoek was rond het middaguur begonnen op het Vlaardingse stadhuis, waar burgemeester Bert Stam even alle delegatieleden de hand schudde en stedenbouw kundige Pieter Landheer en com municatie-adviseur Remus Aus- sen tijdens een lunch een en an der vertelden over de achtergron den van de Westwykrenovatie. Aussen adviseerde zyn gasten bij voorbeeld om met aan incidentele opknapbeurten te beginnen maar eerst een totaalvisie te ontwikke len en samenwerking te zoeken met de bewoners. Veel vragen stelden de Oekraïen se groep, die samen met de in Po- dol werkzame TNO'er Henk Peitsman 's ochtends een warmte krachtinstallatie in het St. Fran- ciscus Gasthuis in Rotterdam had bekeken, ook naar het politieke bestel in ons land en de wijze van verkiezen. Een Nederlands, En gels en Russisch sprekende tolk was voortdurend in touw met het vertalen van vragen en antwoor den. Het bezoek aan de Vlaardingse Westwijk was slechts één onder deel van het programma van de groep, waarvan de leden als poli tiek functionaris of ambtenaar be trokken zijn bij hetvoorbeeldpro ject voor energiebesparing, dat met geld van het Nederlands mi nisterie van Economische Zaken jn Podol onder supervisie van TNO Bouw Delft wordt uitge voerd. De rest van de week maken ze als gasten van de twee andere partners m het project, Bouwcen trum Internationaal en het ener giebedrijf EWR in Leiden, kennis met onder meer calculatie- en ta^ riefsystemen, zonne-energie ew« andere nieuwe ontwikkelingen ojj£ het gebied van het opwekken en** distribueren van warmte eCl kracht. Door Marc Floor RotterdanVSchtedam—Volgens de verdachte zelf had hij 125 gulden aan de transactie willen verdie nen, volgens de officier van justi tie was dat zeker een miljoen gul den meer. Want van de 1,7 kilo amfetamine die de Schiedammer W. de W. per pakketpost naar Ier land probeerde te sturen konden zo'n 80.000 xtc-pillen worden ge maakt met een straatwaarde van .rond de 1,2 mihoen gulden, Maar de 28-jarige De W. hield gisteren voor de Rotterdamse rechtbank vol slechts 125 gulden te hebben gekregen voor het sturen van een pakketje waarvan hy de echte in houd niet kende. Volgens De W. had hij in de kroeg een man ontmoet, Berry ge naamd, die hem vroeg een post pakketje naar Ierland te zenden. Berry had daar namelijk een nicht wonen die op punt stond te trouwen. Die wilde hij bij wijze van huwelijkscadeau twee gipsen beeldjes doen toekomen. Maar de drugsverslaafde Berry zat zelf zonder woon- of verblijfplaats en - had daarom het lumineuze idee het huis van De W, tot startpunt van de postreis te maken: dan had het koeriersbedrijf DHL tenmin ste een adres om het pakket bij te kunnen ophalen. De W, was de beroerdste niet, en kon bovendien goed de bijkomen de 125 gulden gebruiken. Dus was hij zelfs bereid de door Berry ge dicteerde gelukswensen op een bijgaand kaartje te noteren en het geheel van een leuk pakpapiertje te voorzien. DHL vond het zaakje echter stin ken, zeker nadat De W. bij zyn voordeur niet op het verzoek van de koerier was ingegaan om het pakket ter inzage te openen. De W. zei geen nieuw pakpapier meer m huis te hebben, dus als ze het wilden openmaken, moesten ze dat maar op kantoor regelen. Daar opende een medewerker in derdaad het pakket. In de beeld jes trof hij vier zakjes met een wit te substantie aan. Onderzoek in het laboratorium wees later uit dat het om amfetamine ging. „Vond u het nou niet wat vreemd dat zo'n pakket met twee gipsen beeldjes met het dure DHL ver stuurd moest worden, en dat u er ook nog eens geld voor kreeg," wide de rechtbankpresident mr, F.J.W. M. van Dooren van de Schiedammer weten. De W.: „Sor ry hoor, maar ik heb het nu een maal gewoon zo gedaan." Officier van justitie mr. M. Ou dendijk hechtte weinig geloof aan het verhaal van De W, „De vraagt waar het hier om draait is: wist hy het nou wel of wist hij het noü niet? Mijns inziens moet hy het geweten hebben. Hij zal toch niéT- zo maar een pakketje voor ie mand versturen die hij ampeL, kent, zonder zich af te vragen of" daar een luchtje aan zit?" Ouderifc" dyk eiste een gevangenisstraf va» - drie jaar, waarvan één voorwaar delijk, met een proeftijd van twee" jaar. Z Raadsvrouwe mr, G.M. van da- Ent vroeg echter vrijspraak voqjT; haar cliént. Volgens haar had W. het pakket te goeder trouw veP£ stuurd. Daarnaast wees ze er ofD dat geen onderzoek was gedaalf naar vingerafdrukken van haa£i client op de gipsen beeldjes en dgt het pakketje nadat De W. het harf afgegeven nog door de handeftj van verschillende DHL-medewer- kers was gegaan. „Er heeft kort om nog van alles met dat pakje kunnen gebeuren," stelde zy. De rechtbank doet uitspraak op 26 oktober. Door Jan Rozendaal VlaardingenIn een open brief aan PvdA- fractievoorzitter Anny Attema heeft haar CDA-collega Cees Oosterom uitleg ge vraagd over de wat hij noemt 'dwaze actie' van het Vlaardingse gemeenteraadslid Pe ter Roovers. PvdA'er Roovers kwam tweeëneenhalve week geleden in de publiciteit met de hasj- plantjes die hij kweekt op z'n dakterras. In een brief aan de politie vroeg hij om ophel dering over wat hij nu precies wel en niet mocht, waarop de politie een inval aankon digde in Roovers' woning aan de 2de Van Leyden Gaelstraat in de Oostwjjk. Roovers probeerde op eigen wijze de dis cussie over de tegenstrijdigheden in het Nederlandse softdrugsgedoogbeleid aan de kaak te stellen: je kunt legaal, met btw- bonnetje, aan de Koningin Wilhelminaha- ven in Vlaardingen plantjes kopen, inclu sief alle spullen die een succesvolle oogst garanderen, maar op het moment dat het zover is ben je strafbaar. Roovers zou met z n negentien plantjes tegen een proces verbaal oplopen en ook zou z'n hele boeltje op het dakterras in beslag worden geno men. CDA'er Oosterom vindt dat de actie van Roovers, lid van een coalitiepartner, niet valt te rijmen met het Vlaardingse coffee- shopbeleid. „De kern daarvan is dat er in Vlaardingen drie coffeeshops worden ge doogd, met strenge eisen en regelmatige controle. Wij van het CDA zyn daar geen voorstander van, maar we zijn democra tisch genoeg om dit beleid uit te voeren," aldus Oosterom, die zich afvraagt of de PvdA soms afstand neemt van het gedoog beleid. 'Hypocriet' Omstandig legt Attema in een weerwoord uit dat ook zy moeite heeft met het gedoog beleid, alleen slaat bij haar de wijzer de te genovergestelde richting uit: „De PvdA heeft in haar verkiezingsprogramma al af stand genomen van het gedoogbeleid door te pleiten voor legalisering van softdrugs, maar helaas is daar geen meerderheid in de Tweede Kamer voor te vinden. CDA en yi*ii «VCRSCÜ dit hii te houden." riMn tinlnia ir, Attema herhaalt op verzoek van het CDA haar eerder gedane uitspraak dat zij het 'jammer vindt dat Peter zijn particuliere nederwietkwekerijtje erbij betrokken heeft. Omdat het afleidt van waar het ei genlijk over moet gaan: het hypocriete ge doogbeleid.' Oosterom, vader van vier kinderen, blijft dan nog met een probleem zitten en vraagt Attema om hulp. „Kun jij mij uitleggen hoe ik mijn kinderen moet waarschuwen dat drugs gevaarlijk is en dat de gemeente Vlaardingen duizenden guldens aan pre ventie uitgeeft, dat wij een vertegenwoor diger van de GGD scholen laten bezoeken om te waarschuwen van het gevaar dat drugs heet. En dat een vertegenwoordiger van diezelfde gemeente Vlaardingen zich trots laat filmen met deze rotzooi en deze rotzooi weggeeeft aan vrienden en vrien dinnen omdat het onschuldig is." Ouderlijk advies Attema, wel op de teentjes getrapt omdat Oosterom het heeft over 'drugs(misbrmk) *>en dat en wanneer dan jij Peter voor het laatst stoned hebt aangetroffen."), maar ook niet te beroerd voor een ouderlijk ad vies: „Als goede huisvader is het je plicht om je kinderen te wijzen op de gevaren des levens. Ik kan mij niet aan de indruk ont trekken dat het gebruik van softdrugs van alle gevaren niet de allergrootste is. Ik ben blij dat ik m een land leef waar ik in alle vrijheid samen met jou een biertje kan drinken, steek ik nog een sigaretje bij op ook. Ondertussen vertel ik nujn kinderen iedere dag dat ze beter van die rotzooi af kunnen blijven. Ja, ook van dat jointje, als is het alleen omdat ze daarvoor moeten ro ken. En dat is zoals je weet levensgevaar lijk, maar wel vrij verkrijgbaar." Overigens heeft de Vlaardingse politie zich nog steeds niet laten zien op het dak terras van Roovers. Inmiddels heeft dat ook niet zoveel zin meer want de oogst is binnengehaald en de kas leeg. Komende maandag vergadert de raadscommissie voor algeme- en bestuurszaken van Vlaar dingen, waaronder de politie valt. Een aan tal fractievoorzitters heeft al aangekon digd daar dc waarnemend districtschef om opheldering te vragen. Neem nu een proefabonnem ii<flSÉerd £3 Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement.' Naam: Adres- ji J v'.t -w.-l-, Postcode: Plaatsi,> W-ifi Telefoon: Stuur deze bon in'een envelop ionder postzegel haac Rotterdams Dagblad, AfdAbonneeservice0 Antwoordnummer IS79,3000 VB RotterdamQ riW.idn TEL. 0180-<11100 MAANDAG GESLOTEN - VRUDAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3