14 Politie neemt onnodige risico's Vondst lijken zorgde voor 'nieuwe start' van moordzaak Spijkenisse Rotterdamse dierenambulance 24 uur per dag inzetbaar Milieuspecialist: 'Kennis van chemicaliën en asbest moet veel beter' Hulpje 'vrouwen-bende' een CID-informant Ambulances Rijnmond gaan samenwerken Schooladoptie politie ook in buitenland succes Meer lawaai Charlois door containeroverslag Kabel-internetten nu ook in Zuid De Coolsii Grijze stad kan groen worden Rotterdam* DagWad Dinsdag 13 oktober 1998 Den Haag Was een helper van de bende vrouwen handelaars rond de Rotterdamse seksclub Ritz infor mant van de Criminele Inlichtingen Dienst (CID)? Deze vraag stond centraal tijdens de eerste zitting van het hoger beroep in de veelbesproken Ritz-zaak, dat gisteren in Den Haag diende. Drie getuigen verklaarden dat taxichauffeur R. D„ die doordrong tot de top van de vrouwenhandel, in formatie aan de politie heeft doorgespeeld. En dat kan de aanklager op met-ontvankelijk komen te staan. De criminele organisatie, die in vrouwen han delde ten behoeve van nacntclub Ritz aan de 's-Gra- vendijkwal, werd begin vorig jaar opgerold door de Rotterdamse politie. Er werden vijf mensen aange houden, onder wie hoofdverdachte Marc V., een tot Nederlander genaturaliseerde Belg. Het megaproces rond Marc V. werd voor het Open baar Ministerie een grote teleurstelling: de hoofdver dachte kreeg door de Rotterdamse rechtbank maar negentien maanden celstraf opgelegd en zijn kompa nen nog minder. En dergelijke lage straffen duiden niet bepaald op een zwaar vergrijp als vrouwenhan del. Reden voor justitie om hoger beroep aan te teke nen, Maar ook dat hoger beroep lijkt voorlopig positiever uit te pakken voor de verdediging dan voor de aan klager. Want wat de advocatuur betreft moet de zaak vooral aantonen dat 'hulpje' R. D. informant van de CID is geweest tijdens het onderzoek naar vrouwen handel door Marc V. en diens mede-verdachten. Dat werd altijd ontkend. En dat was nou net waar gisteren verandering in kwam. Een voormalige medewerker van de CID ver klaarde voor het Haagse gerechtshof dat D. infor mant is geweest van de CID en dat hij informatie heeft verzameld over de handel en wandel van Mare V. De oud-CID'er vertelde de rechtbank dat hij faxen heeft gezien waarop de tijdstippen stonden vermeld waarop Braziliaanse dames in Nederland zouden ar riveren. Ook CID-chef C, H. in 't Veld erkende gisteren, voor het eerst, dat D. ingeschreven heeft gestaan als infor mant. Van hem werd volgens In 't Veld echter even snel weer afscheid genomen toen de tipgever zich schuldig bleek te maken aan strafbare feiten. D. zelf verklaarde gisteren dat hij alle informatie die hij ver strekte aan de CID ook doorspeelde aan de recher che. 'Rotterdam De zeven ambulancediensten in de Rijnmond en de Regionale Hulpverleningsdienst Rotterdam-Rijnmond (RHRR) zijn overeengekomen dat het in de komende tijd tot samenwerking moet komen in een regionale ambulancedienst Volgens de directies van de diensten komt zo'n fusie ten goe de van de dienstverlening aan de klanten. Ambutan- ceritten zullen dan worden toegewezen aan de dichtsbijzijnde, beschikbare ambulance, wat de aan- rijtijd zal verkorten. De verschillende partners geloven dat door samen werking de diensten 'een duidelijker gezicht naar buiten' zullen bieden en zien ook de voordelen van een samenwerking met andere instellingen uit de gezondheidszorg. Een naam voor een regionale dienst is reeds bedacht de Regionale Ambulance Voorziening (RAV). In het bestuur van de RAV zullen op termijn vertegenwoor digers van alle ambulancediensten, de RHRr, zie kenhuizen en huisartsen plaatsnemen. Rotterdam Het succesvolle schooladoptieplan van de politieregio Rotterdam-Rijnmond krijgt ook na volging in het buitenland. Het project, dat positief gedrag onder kinderen moet bevorderen en hun ver trouwen in de politie moet verstevigen, heeft navol ging gekregen in Polen en Slowakije. Daarnaast heb ben deze maand ook Belgische agenten het korps Rijnmond bezocht om kennis te maken met het pro ject. Zij draaiden enkele lessen mee op basisscholen in Barendrecht en Ridderkerk. Het schooladoptieplan, dat bedoeld is voor de groe pen 7 en 8 van het basisonderwijs, werd in 1994 voor het eerst ingevoerd in Hoogvliet. Al snel bleek 'de agent voor de klas' een succes en werd het project langzaam maar zeker het uitgebreid in het hele korps Rijnmond en later ook daarbuiten. De agenten die een school hebben geadopteerd staan daar zes keer per jaar voor de klas en behandelen dan onder werpen zoals drugs, vandalisme en vuurwerk. Op dit moment werken in Nederland 21 van de in to taal 25 politieregio's met het schooladoptieplan. Vo rig jaar won de politie Rotterdam-Rijnmond de Poli tie Innovatie Prijs met het adoptieplan. De korpsleiding Rotterdam-Rijnmond buigt zich mo menteel over de vraag of het zinvol is om het adoptie project uit te breiden naar de brugklas van het voort gezet onderwijs. RotterdamDe komst van het containeroverslagbe drijf Tor Line op Pier 3 in de Waalhaven geeft een ho gere geluidsbelasting dan thans het geval is. Een re cent afgesloten onderzoek wijst dat uit, al zijn nog geen juiste cijfers beschikbaar. „Het onderzoek toont aan dat onze bezwaren tegen het afgeven van een mi lieuvergunning door Rotterdam terecht zijn. Daar mee is ons bezwaar dan ook onderbouwd." Charlois' dagelijks bestuurder L B. Martin hulde zich gisteravond over de affaire verder in nevelen. Aan de leden van de commissie economische zaken liet hij doorschemeren verder niets te willen zeggen omdat ik niet weet hoe de tegenpartij met die gege vens aan de slag gaat'. Wel is duidelijk dat op het on derzoek door een extern bureau geen vervolg komt en dat het blijft bij de tienduizend gulden die Char lois hiervoor heeft uitgetrokken. - Televisiebezitters in Rotterdam-Zuid kunnen vanaf deze week via hun televisiekabel sur fen op het Internet ENECO KabelTV&Telecom heeft liet televisiekabelnetwerk ook in dit stadsdeel aangepast voor verbinding met het Internet Wie wil internetten via de kabel moet een abonnement bij ENECO afsluiten. Rotterdam Politiemensen lopen 'onnodige risico's' by hun werk als ze met onder meer chemicaliën in aanraking komen. Bijvoorbeeld tijden het oprollen van een hennepkwekerij of een xtc-laboratorium of bij een brand waarbij asbest vrijkomt. Dat stelt L. Molijn. milieuspecia- list van de politie, in een speciale uitgave over de milieurisico's. Volgens hem is de kennis van de agenten over deze chemicaliën van 'een bedenkelijk niveau'. Molijn: „Bij fysiek geweld weten ze allemaal wat ze wel en niet moeten doen, maar als het een 'sluipende moordenaar' betreft, zjjn ze ineens niet zo slim." Hij weet wat er moet veranderen. Brand Het gaat volgens hem om discipli ne, kennis en vaardigheden, niet om hoogwaardige wetenschap. „Als er bijvoorbeeld bij Shell een brand is. dan zijn we heel voor zichtig. Maar als er brand is bij de supermarkt om de hoek zijn we ineens een stuk minder voorzich tig. Bedenk eens wat voor gevaar lijke stoffen er in een supermarkt te vinden zijn. Gebruik dan je vol le verstand en ga er niet naar bin nen. Laat dat over aan de mensen die daarvoor getraind zijn." Volgens Molijn zijn brandweerlui wel getraind. En zijn zij de specia listen bij een brand. „Wij zijn dat bij een xtc-laboratorium. Daar werken we volgens strenge veilig heidsprocedures." Slachtoffers Dilemma's blijven. Want wat als er nou een woning in brand staat en er is nog iemand binnen? Mo lijn: ^ls politieman moetje hulp verlenen, maar dat wit niet zeg gen dat je daarbij onnodig risico's moet lopen. Het moet een aan vaardbaar risico zijn. Het kan im mers niet de bedoeling zijn dat we met meerdere slachtoffers komen te zitten. Collega's mogen volgens mij best watzuiniger,ja zelf egoïs tisch zijn op hun gezondheid." Langzaam maakt de politie vorde ringen op dat gebied. Dc milieua- gent: „Vijftien jaar geleden werd er laconiek geregageerd op de verhalen over bet oplopen van het aidsvirus. Nu zie je dat iedere diender aidshandschoenen bij zich heeft. Het is dus gtwoon een stukje bewustwording," Vorige maand werden de tichamen van Ronald van Hunnik en Viola Schitte gevonden in de Vlaardingse Broekpolder, Dat betekende een nieuwe impuls voor het onder zoek In de zogeheten 'Spijkenisser moord-zaak'. Archieffoto Roei Dijkstra Al zeven maanden zitten de hoofdverdachten in de zogehe ten 'Spijkenisser moordzaak' vast Ze worden onder meer ver dacht van betrokkenheid bij de moord op Ronald van Hunnik en Viola Schilte. Twee van hen zou den dit misdrijf hebben uitge lokt. Al enkele keren stelde de rechtbank behandeling van deze zaak uit, omdat er nog nader on derzoek moest worden verricht. Gisteren zou dit geruchtmaken de proces dan eindelijk van start gaan. Rotterdam De vondst van de li chamen van Ronald van Hunnik en Viola Schilte, vorige maand in de Vlaardingse Broekpolder, bleek goed voor een herstart van het onderzoek in de zogeheten 'Spijkenisser moord-zaak'. Tot dan toe beschikten de politie en het Openbaar Ministerie over diverse en vaak tegenstrijdige verklaringen van verdachten en getuigen, maar ontbrak elk spoor van het sinds december vorig jaar verdwenen duo. Op aanwijzing van twee van de hoofdverdachten stuitten de rechercheurs uitein delijk op de lijken. En dat allemaal nog geen c e- ken voordat de inhoudelij.- be handeling van deze zeer omvang rijke zaak van start zou gaan. Want, zo was al eerder bepaald, op 12 oktober zou de rechtbank be ginnen met het proces. Er was een aantal dagen voor uitgetrokken. Het bleef echter bij één dag. Rechtbankpresident mr, S. J. van Klaveren honoreerde het verzoek van bijna alle advocaten die vin den dat ze te weinig tijd hebben gehad om zich voor te bereiden. Pas in januari, bepaalde de rech ter, zullen de verdachten opnieuw voor de rechtbank moeten ver schijnen. Niet dat dit alles met één hamers lag werd beslist. Met name de raadslieden namen de gelegen heid te baat hun grieven over de handelswijze van politie en justi tie op tafel te gooien. Mr.R.J. Baumgardt, raadsman van de 26- jarigeD. P., voorop. Hij refereerde eraan dat de politie in juli een aantal haren uit het hoofd van zijn cliënt had getrokken. Met als doel zijn DNA vast te stellen. Peuteren Ten onrechte, foeterde de advo caat, want daarvoor was door de raadkamer geen toestemming ge geven. Het verwijderen van de ha ren was niet alleen pijnlijk ge weest voor P., maar bovendien zeer ongepast. Het ongeoorloofd peuteren aan het lichaam van een verdachte, is in zjjn ogen zelfs in strijd met de Grondwet Vandaar, besloot de raadsman_zyn betoog, dat het Openbaar Ministerie het recht moet worden ontnomen om zijn cliënt te vervolgen. En dat was nog maar het begin van een hele waslijst aan grieven en verzoekjes, die de beide officie ren van Justitie mr. H. H. J. Har- meijer en mr.A.H. van Wijk te horen kregen, Zo wilden de mees te'advocaten de beschikking krij gen over videobanden, met daar op de talloze verhoren van de ver dachten. en vroegen enkele advo caten om meer vrijheid voor hun cliënten. Die zitten sinds hun aan houding in 'alle beperkingen', wat inhoudt dat ze alleen met recher cheurs en advocaten kunnen pra ten, Advocaat mr. R. V. Hagenaars drong erop aan zijn cliënt, de 43- jarige M. F., in vrijheid te stellen. Zij zou volgens justitie samen met haar broer de ontmoeting tussen Van Hunnik en Schilte, op 10 de cember in een woning aan de Wa genmaker in Spijkenisse, hebben uitgelokt. Wat uiteindelijk leidde tot de gewelddadige dood van het duo. De broer bram tijdens een vorige zitting al op vrije voeten. De aanklagers waren niet onder de indruk van de op- en aanmer kingen van de verdediging. Mr. Van Wijk wilde geen kopieën van de videobanden met de verhoren aan de advocaten geven. „Deze banden zijn geen processtukken en dienen dat ook niet te worden," was het argument. Wél stelde hij de advocaten voor de tapes in het politiebureau te komen bekijken. Dat het Openbaar Ministerie be wust informatie zou achterhou den, werd door hem naar het rijk der fabelen verwezen. Sterker nog, voegde de officier eraan toe, als enkele verdachten eerder openheid van zaken hadden gege ven, dan zou het onderzoek allang zijn afgerond. „We zijn ooit gestart met een on« derzoek naar autodiefstal. Het ging om minstens tachtig wagens. Later kwamen daar een dubbele moord en het schieten met een mitrailleur op politiemensen by. Dat zijn heel ernstige feiten. Deze zaak verdient een buitengewone afhandeling en geen broddel werk." Wel erkende hij dat het 'uitruk ken' van haren van P. voor een DNA-test niet had mogen gebeu ren. „Dat is verkeerd gegaan. Een grove veronachtzaming. We heb ben, op het moment dat we hier van hoorden, het verdere onder zoek onmiddellijk stopgezet. Er is geen DNA van die haren getrok ken. Maar ik vind niet dat de be langen van de verdachte hierdoor zijn geschaad." Zijn collega mr. Harmeijer verzet te zich tegen het verlichten van het regime voor de verdachten. Volgens hem zijn in het verleden meermalen over en weer bedrei gingen geuit en werden verklarin gen op elkaar afgestemd. Boven dien raadde hij de rechter af om M. F. op vrije voeten te stellen, Hij wees er op dat zij het was geweest die de verdachten en de latere slachtoffers met elkaar in contact had gebracht. Er was volgens hem onenigheid ontstaan tussen Van Hunnik en de verdachte over de hennepkwe kerij op zolder van de woning van F. en haar broer in Spijkenisse. „De problemen betroffen de fi nanciële afwikkeling, nadat een deel van de hennepoogst was mis lukt. Er werd door Van Hunnik gevraagd om geld en er werden bedreigingen geuit. Waarom is er niet voor gekozen om die kweke rij gewoon op te ruimen? Nee, ze haalde haar 2oon erbij, plus wat vrienden. Wetende dat dit geweld dadige mannen waren. Oncontro leerbaar." Broer en zus waren zelf vertrok ken naar het oosten des lands toen de ontmoeting tussen vier van de verdachten en Van Hun nik plus Schilte plaatsvond. „En dat draaide heus niet uit op een praatje bij een bakje koffie," stel de mr. Harmeijer vast. Van Hunnik zou, geconfronteerd met een reeds half afgebroken kwekerij, een vuurwapen hebben getrokken. Schilte verweerde zich met een schaar. Over wat er ver volgens plaatsvond en vooral wie er bij betrokken waren lopen de meningen uiteen. Feit is dat Van Hunnik en Schilte uiteindelijk het leven lieten door wurging, messteken en klappen met een strijkijzer. Ze werden in vaten ge stopt en afgevoerd naar Vlaardln- gen. Onduidelijk blijft vooralsnog wel ke rol de diverse verdachten hier bij hebben gehad. Verdachte D. P. houdt al sinds zijn eerdere verho ren vol niet aan de moordpartij te hebben deelgenomen, maar 'vol walging' te zyn weggerend. Die le zing wordt echter weersproken door andere verdachten, die hem een veel prominentere rol bij dit misdrijftoedichten. Videobanden Toch boekten de advocaten nog een succesje. Rechter mr. Van Klaveren gaf het Openbaar Minis terie de opdracht kopieën te ma ken van de videobanden met de verhoren van de verdachten. En die aan de advocaten te verstrek ken, Het verzoek van mr. Baum gardt om het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk te verklaren, werd afgewezen. De zaak wordt op 4 januari voort gezet. Dan zal die opnieuw wor den doorverwezen naar dinsdag 19 januari, wanneer het proces in de Rotterdamse rechtbank werke lijk van start gaat. Rotterdam Dierenambulance Rotterdam en omstreken (REO) is vanaf 28 oktober continu gereed om gewonde katten van straat te plukken, verdwaalde honden op te sporen en overleden huisdieren op te halen. Niet alleen overdags en 's avonds tot 23.00 uur, zoals nu nog het ge val is, maar ook 's nachts. Dat ge beurt vanaf een nieuwe locatie aan de Cartesiusstraat 28 in Lom- bardijen, waar tot voor kort mede werkers van Rotterdam Schoon nog kantoor hielden. Het alarm- nummer van Dierenambulance REO, nu nog gevestigd aan de Aelbreehtskade, blijft ongewij- zigd:4768750. Het credo van de 24 uur per uag bemande centrale in Lombardijen zal zijn, dat ze bereikbaar is voor mens en dier in nood. „Want," ver klaren de bestuursleden Piet van Berkel en Joke Boot in koor, „als er 's nachts een huisdier overlijdt, is de geestelijke nood van de eige naar soms hoog. Het gaat dan meestal om oude mensen, die ver knocht zijn aan hun beest. „We kunnen hen nu helpen door naar ze toe te gaan en een praatje met ze te maken. Van een noodsi tuatie kan ook sprake zijn als de 'bads' op stel en sprong naar het ziekenhuis moet en hij geen op vang heeft voor zijn huisdier." REO, dat met de dierenambulan ces Rotterdam (DAR), Rijnmond en Schiedam het vervoer van die ren verzorgt in Rotterdam en een aantal omliggende gemeenten, breidt naast de 24-uurs bereik baarheid ook andere dienstverle ning uit Zo komt er tijdelijke op- C vang voor overleden honden en katten en een hondencrèche. Ook houdt een gedragstherapeut spreekuur, bij wie mensen met bijvoorbeeld bytend* horT^'ï7^ te recht kunnen. Joke Boot: „De crèche is bestemd voor honden waarvan de bazen door overmacht een paar weken niet voor ze kunnen zorgen. Door een ziekenhuisopname, door een echtscheiding, of door werkzaam heden, om wat te noemen. We houden dat wel bescheiden met vijf plaatsen, met een uitloop naar hooguit vijftien." REO beroemt zich erop de eerste dierenambulance te zijn in Rot terdam die non-stop bemand is. De 25 medewerkers bestaan uit vrijwilligers (van onder meer de Onbenutte-Kwaliteitenbank) en banenpoolers. Joke Boot: „We gaan werken met drie dienstrege lingen. Het ontbreekt de mede werkers op de nieuwe locatie aan niets. Eten, drinken, douchen, tv- kijken: de faciliteiten zijn verge lijkbaar met die in een politiebu- „Burgers moeten het groen gaan waarderen," zegt John Tam mei, na het vertrek van Jan Verbree optredend als loco-burgemeester van Capeüe aan den Ijssel. Moeten? Normale burgers waar deren het groen al lang. Maar wie goed luistert, hoort Tammel iets anders zeggen: dat het groen in Capelle een te lage kwaliteit heeft, waardoor de waardering uitblijft. Jarenlang heeft de gemeenteraad van Capelle het geld voor de 'bui tenruimte' opgepot. Nu het spaar- varkentje vol genoeg is, wordt het stukgeslagen om het wijkbeheer én natuurbeheer ruim baan te ge ven. Capelle is een groene ge meente. Dat moet het volgens Tammel blijven. Maar de aanpak moet beter. Er komen miljoenen beschikbaar voor groenvoorzie ning en herinrichting. „Op die manier waarderen bewoners hun stad meer." Capelle zij succes gewenst, maar de gemeente moet niet vergeten de bewoners en de ondernemers om hulp te vragen. Met elkaar be reik je meer. De praktijk van het Rotterdamse opzoomeren - na Schiedam, Spijkenisse en Helle- voetsluis gaat nu ook Oud-Beije, land er toe over - laat zien dat straatteams, gemeentediensten, politie, corporaties en bedrijfsle ven samen een eind kunnen ko men. De woonomgeving kan al tijd nóg prettiger en er zyn ook problemen, maar voorlopig mag het resultaat er zijn. Een gemeen teapparaat dat het alleen wil doen is hopeloos ouderwets, dirigis tisch. Laten we even aannemen dat Capelle niet in de valkuil van solisme-van-bovenaf trapt In Rotterdam is er niet alleen sa menwerking tussen overheid en maatschappij als het om wijk- en buurtbeheer gaat, maar ook bij het terug willen brengen van de natuur. In de herfst wordt het grauwe asfalt vanzelf gekleurd met rode en bruine bladeren, je zou bijna willen dat de veegploeg nu eens wegblijft, want Rotter dam doet vreselijk grijs aan. Het lijkt soms Den Haag wel, zo glan zend grijs oplichtend zwart doen al die doorgaande wegen aan. Maar Rotterdam bestaat niet al leen uit de herfst. De gemeente en de samenleving kunnen samen meer natuur in huis halen. Er is door Gemeentewerken en het Na tuurmuseum een bureau Stads natuur Rotterdam opgericht, het bSR, dat met milieu- en natuuror ganisaties en opzoomergroepen tot een hogere kwaliteit van het openbaar groen wil komen. Waarom? Rotterdam schijnt meer groen te hebben dan de andere grote steden, maar wie gelooft dat? Den Haag heeft van Ocken- burg tot Wassenaar de duinen, de Bosjes van Pex en van Poot, het Zuiderpark, ga zo maar door, het lijkt ondanks a! die asfaltwegen veel groener. Rotterdam niet. „Wat in Rotterdam groen kan zijn, is grijs," zei Fred de Ruiter opeen symposium. Hij is direc teur van de Rotterdamse dienst Stedebouw en Volkshuisvesting. Hij vindt het opvallend dat het imago van Rotterdam qua groen niet gunstig is. De stad is er niet bekend om. „De eerste associatie die velen vaak hebben bij Rotter dam, is grijs," zegt De Ruiter, die dat wijt aan de lage kwaliteit van het groen. Het is slecht toeganke lijk, slecht bruikbaar. De ecologi sche waarde van parken, plant soenen en wateren is beneden peil. De Ruiter pleit voor een kwa liteitsimpuls, ook bij het ontwer pen van groenvoorzieningen, maar beslist ook bij onderhoud en beheer. Stad en natuur kunnen veel beter samengaan, zonder dat ze elkaar in de weg zitten. Maar daar moetje over nadenken. En doorduwen. Toen in Büjdorp eens werd geopperd om een door gangsweg om te toveren in een wijkpark, applaudisseerde ieder een, maar niemand deed wat. Onderhand begint Vlaardingen vrat achter te lopen in het rijtje Rijnmondgemeenten dat ernst maakt van wijkwethouders, leef baarheidsbudgetten en wijkover leg. Elke gemeente doet het op haar eigen manier. Toch moeten ze eens goed bij elkaar spieken. Waarom zou het tien jaar moeten duren voordat ze overal ontdek ken dat er een nauwe relatie is tussen natuur en wijkbeheer? Denk aan de woorden van Fred de Ruiter. „Wat groen kan zijn, is grijs." Dat is niet alleen in Rotter dam zo. Wijkbewoners en ge meentebesturen staan voor een gezamenlijke zoektocht naar ruimte voor natuur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4