16 Overlast 'Lijnbaanjeugd' neemt toe 'Rotterdam moet rustig aan doen met superhoogbouw' Kinderen zingen en swingen een hele cd vol Psycholoog als 'hulpmiddel' voor politie in omvangrijke moordzaak ï&ÉMf. Dieiisï^leningvow^ 1 minder] arige aan rander Verdachte tturopriee naar huis na een procedurefout Leeftijd hangjongeren daalt steeds verder; jongsten zijn het lastigst Spijbelproject leidt slechts deel kinderen naar school 8» e|fv istt IJ Samenwerking bibliotheken in regio Rijnmond 'Vermindering nieuwbouw niet ten koste van Rotterdam' Vissen 'Pas op met sluiten drugspanden' Drie metro's uitgevallen RW RRV RZ Rotterdams Dagblad W-i sst Woensdag 14 oktober 1998 L" Rotterdam—Gebouwen in Rotter dam-Centrum moeten meer func ties krijgen, waardoor een 16-uri- ge bedrijvigheid kan ontstaan. Dat is voor de levendigheid van de binnenstad van groot belang, adviseert de Londense hoogleraar c" John Worthington aan het Rotter damse gemeentebestuur. ,0p superhoogbouw moet Eo^r- -r-dam zich niet willen richten, zegt B-iuj. Incidenteel kan superhoog bouw wel, maar dan moet het aan heldere criteria voldoen. Beter kan de gemeente zich richten op innovatie van bestaande gebou wen, zoals het Groothandelsge bouw. Daar zit meer toekomst- n" waarde in. Prof. Worthington lichtte zijn ad- vies vanochtend toe op een sym posium in het stadhuis op de Cool- singel. Hij ziet twee goede moge lijkheden tot verdichting van de bebouwde kom. .'Op en rond het Centraal Station, tot aan het Hofplein, moet een grote mix van functies ontstaan met uitstraling naar de wijdere omgeving en in relatie tot de om- -liggende woonwijken. Op Zuid ,,fTkan de locatie Putselaan/Rose- shaat (bij het NS-station Zuid) een optie zijn voor compacte be- -bouwing. Hier kan superhoog bouw van 100 tot 150 meter wd geworden toegestaan. SST ~'Zo krijgt de Maas het karakter van een lage 'vallei' tussen hoog- bouwdusters. Rond het CS en de Rosestraat zal vooral de realisatie ?L'"lvan gebouwen van 25 tot 100 me- 'ter moeten worden gestimuleerd, zogenaamde groundscrapers. Euromast Worthington gaf leiding aan het s ^Rotterdamse onderzoek, uitge- voerd door DEGW Architects Consultants, De aanleiding was voor wethouder H. Kombrink (ruimtelijke ordening), dat er twee initiatieven uit de markt wa ren om hoogbouw te realiseren. Het plan voor een nieuwe Euro mast van 350 meter en hoogbouw voor een deel van de Nederlandse bank. Beide plannen vallen bui ten het beleid om hoogbouw in de binnenstad te beperken tot 150 meter. Kombrink had behoefte aan een reflectie op het hoog- bouwbeleid. Worthington doet nu de aanbeve ling om aan superhoogbouw geen prioriteit te geven. De unieke si tuering van Rotterdam aan de Nieuwe Maas moet niet gefrus treerd worden door de stad van de rivieroevers af te schermen met hoge gebouwen. Als er al super hoogbouw komt, moet het gaan om locaties nabij vervoersknoop punten. Het effect op de skyline en de om geving moet zorgvuldig worden afgewogen. Superhoogbouw moet multifunctioneel zijn. Worthing ton spreekt van attractieve pro gramma's, op zo'n manier dat ge bouwen niet alleen dienst doen van negen tot vijf, maar ook in de vrije uren optimaal kunnen wor den gebruikt Er moet een duidelijke relatie zijn tussen hoogbouw en de activitei ten op de begane grond. De professor vindt dat het Rotter damse beleid zich kan beperken tot het voorkomen wat niet ge wenst is. Minimale sturing, raadt hij aan. Wethouder Kombrink wil de resultaten van Worthingtons onderzoek betrekken bij de dis cussie, die dit najaar wordt ge voerd over het Ruimtelijk Plan Rotterdam 2010. Besluitvorming hierover wordt in de gemeente raad verwacht in het voorjaar van 1999. Y ternncngesleurd/ Het-ftid - kvraré >- Kottertam-heefteeaX4-jarige aan de deur om nafoaag te'doen jongen uit die plaats vertwr- naar een gHneawtappêiijke deeld tot 200 nar dienstvafe-kennis. Bomen werd opge- nmg en viit naaiden voorwaar- sloten en ontstond een worste- Jing. Hét meisje is daartatj door de Knapen seksueel betast. Vervolgens duwde de 14-jarige het meisje een keukenbij! op de keel in een poging haar te ver- .krachten. Uiteindelijk wist het ten heeft aangerand. De recht-' bank achtte een poging Mn van de klasgenoten te verkrachten niet beweren, 'o., Officier van justitie mr. F. hjeij- "Y erhadeffldereencelshafvsmll maanden geëist, waarvan 6 maanden voorwaardelijk; voor 1 aanranding en een poging tot Yverkrachting. 'De jongen moet - X „verder een cursus sociale vaar- •u. digheden en seksuele vorming doorlopen. Y '-Be jongen ïieeft in junisamen Y l 'met zijn neef en een vriendje een lJHarig meisje rijnhuisbïn- De jongen «tl een vin de mede verdachten vielen op school ge regeld meisjes lastig. Volgens de jongen ging het bij de ind- De twee medeverdachten van 13 en 16 jaar moeten rich later voor de kinderrechter verant woorden, J Rotterdam De eerste zittings dag van de zaak rond Europrice, een Rotterdams bedrijf dat han- Tlelde in allerhande vervalste do- cumenten, moet voor de aankla- ^';ger teleurstellend zijn geweest. "Van de vijf verdachten die giste- ^ren moesten voorkomen, kwamen per twee niet opdagen. 'Twee zaken werden aangehouden en een derde verdachte, Aad de ""'Bruijn, kon naar huis omdat zijn dagvaarding door de Rotterdamse r' rechtbank nietig werd verklaard. "De Bruijns advocate S.P. Koersel- pman ontdekte een procedurefout '""waardoor haar cliënt kon gaan. "y 'Dat wü overigens niet zeggen dat °de 49-jarige Rotterdammer, die '""zich de afgelopen jaren met veel "'^bravoure presenteerde als des- "kundige op het gebied van mis- p daadpreventie maar volgende maand als automatiseerder aan de slag gaat, niet alsnog voor vals heid in geschrifte en heling van 'gestolen documenten hoeft voor '■'"te komen. n'"Het Openbaar Ministerie kan "■'-hem opnieuw dagvaarden. „Maar ]lif'we hebben dan nog een troef ach- ";;'1er de hand," reageerde De Bruijn 'Vna afloop van de zitting breeduit lachend. £"'De door tal van schorsingen ge- t teLsteiue zitting van gisteren leek r "nog het meeste op een inleiding P van wat nog komen gaat. Alle aan- v" dacht gaat immers uit naar de 'tweede zittingsdag, die morgen plaats heeft, omdat dan de van corruptie verdachte politie-agent Richard L. moet voorkomen. De i+" 34-jarige Rotterdammer ging na zijn ontslag bij het regiokorps Rijnmond aan de slag by Europri ce. Hoewel 36-jarige Vlaardinger Er- win de W. directeur was van Eu roprice, zag de buitenwacht Ri chard L. (die zich vaak voorstelde onder de valse naam Richard de Lange) als diens gelijke. Dat ver klaarde gisteren althans de 60-ja- rige G.T., door intimi ook wel Johnny genoemd. Deze Italiaan, die bekend stond als een 'romme laar', zou op verzoek van Europri ce vervalste en uit Belgische ge meentehuizen gestolen paspoor ten, rijbewijzen en identiteits kaarten hebben geleverd voor de verkoop. Per setje dat in het Hil ton hotel werd overhandigd aan De Bruijn en Richard L., zou Johnny daar tweeduizend gulden op hebben verdiend. Ook zou T. in de Hema in IJssel- monde een set blanco kenteken bewijzen aan directeur De W. en Richard L. hebben geleverd. Daarnaast zou Aad de Bruijn hem een stapel paspoorten hebben ge geven om die van visa te voorzien, maar de verdachte zou niet heb ben geweten waar hij. die vandaan moest halen. Morgen moeten De W. en Richard L voor de rechter verschijnen. Volgende weck dinsdag komen nog twee verdachten aan bod: de een kon gisteren niet verschijnen omdat hij in het ziekenhuis ligt en de ander had een nieuwe advoca te die zich niet genoeg in de zaak had kunnen verdiepen. Een Chinese verdachte is voor zo wel justitie als zijn raadsman on vindbaar. RotterdamDe overlast van jongeren die op koopavonden en in het weekeinde op de Lijnbaan rondhangen neemt weer toe.Tot voor kort wezen cijfers van de politie uit dat de jeugd zelden incidenten veroorzaakte, al werd zij door ondernemers en Centrumbezoekers als overlastgevend en bedreigend erva ren. De politie heeft nu geconstateerd dat de leeftijd van de 'hangjeugd' steeds verder daalt. De 12- tot 16-jarigen zouden meer overlast veroorzaken dan de oudere jeugd. Tijdens de vergadering van de Adviesraad voor het Centrum, die gisteravond zocht naar een oplos sing voor het probleem, pleitte oo- litieman R. Bergman, chef van de basiseenheid Cool, voor het aan spreken van de deelgemeenten en het delen van de verantwoor delijkheid. De meeste jeugd zou van buiten het Centrum naar de Lijnbaan komen. De Lijnbaan is een ontmoetingsplek voor jonge ren. Negentig procent van hen komt uit Rotterdam, minimaal ze ventig procent zit nog op school, zo blijkt uit een eind vorig jaar ge- nouden enquête. De jongeren hebben vorig jaar aangegeven be hoefte te hebben aan muziek en andf ze activiteiten op straat. Op de valreep van 1997 zyn twee avonden voor hen op het Schouw burgplein georganiseerd. Door de lage opkomst (weinig publiciteit) en het bar slechte weer is volgens R. Luca van het Coördinatiebu reau Centrum niet te zeggen of dergelijke avonden later wel suc ces zouden kunnen hebben. Voor de omwonenden veroorzaak ten de activiteiten met luide mu ziek en een 'skatebaan' veel over last. Luca stelde de adviesraad voor in het Centrum aanwezige discotheken te vragen een vroeg avondprogramma voor de scholie ren op te zetten. Kleinschalig Ook het organiseren van klein schalige activiteiten buiten be hoort tot de mogelijkheden, mits binnen de (geluids)perken voor omwonenden. Lege panden in het ventrum zouden zich volgens Lu ca ook goed lenen voor het organi seren van activiteiten. De adviesraad vindt dat er afspra ken met de jongeren moeten wor den gemaakt om de overlast te be perken. De WD en PvdA pleiten er verder voor goed naar de jonge ren te luisteren om te horen wat zij voor ideeen voor vertier heb ben. I. Koppert (PvdA) stelde dat de jeugd wellicht helemaal geen be hoefte heeft aan disco of mode shows of andere zaken die door derden worden bedacht. Op korte termijn gaat Luca met de jonge ren in gesprek en worden voor stellen nader uitgewerkt. Omdat de kinderen van de Sint Mattheusschool ook wel eens willen zingen, schreven ze een eigen repertoire, liedjes over gewone, alledaagse dingen, zoals fietsbanden plakken en karateleszijn op swingende muziek gezet. Foto jotm van Hoevcor vos Rotterdam Zingen en swingen. Dat is wat de kinderen van de Sint Mattheusschool uit Rotterdam doen. Niet alleen op hun nieuwe cd, De Dikke Vriendenclub, maar ook in het theater Zuidplein, waar de cd gisteravond is gepresen teerd. De kinderen van de Sint Mattheusschool zijn zeer moeilijk lerende kinderen, van 4 tot 20 jaar oud. Velen zijn geestelijk gehan dicapt of autistisch. De liedjes voor andere kinderen zijn vaak te moeilijk. De teksten zijn te ab stract of de melodie is te ingewik keld. Maar omdat de leerlingen ook wel willen zingen, schreven ze een ei gen repertoire. En dat is nu ook op cd uitgebracht. Liedjes over gewone, alledaagse dingen, zoals fietsbanden plak ken en karateles zijn op swingen de muziek gezet. Een professione le band met keyboard, saxofoon, gitaren en een drumstel begeleidt de kinderen bij het zingen. Als een echte popster pakt Miguel met zijn ene hand de microfoon, terwijl hij zijn vingers laat knip pen op de maat. Hij zingt over bandenplakken: „Fietsenmaken vind ik leuk! Fietsenmaken is mijn vak!" Op de achtergrond geven andere kinderen een demonstratie ban denplakken. De rest van de kin deren klapt en deint mee op de maat, of maar een heel klein beet je uit de maat. Naast alle swingende muziek zijn er ook rustigere nummers, echte ballads. Over opa's en oma's in Marokko of kinderen uit arme landen bijvoorbeeld: Als je ziek wordt heb je pech. De dokter is dan heel ver weg." Maar daarna barst het feest weer los, met de nummers Keyboard en De Baas Zijn. Er wordt flink ge danst. De kinderen weten precies hoe het 'in het echt' moet, ze doen op hun buik een gitaar na, en schudden met hun heupen. Tijdens ieder liedje voeren groe pen kinderen met namen als de Emies en de Kermits een klein showtje op. De kleintjes lopen een eenvoudige polonaise, en de iets groteren doen, verkleed als baas met kolbert en stropdas, een dansje op De Baas Zijn. Ze wijzen op zichzelf; „Ik ben lekker de baas hier!" Dit is de tweede keer dat de Sint Mattheusschool een cd opneemt. De eerste heette House House House Piraat, gemaakt naar aan leiding van een pirater.project twee jaar geleden. De school werkt samen met de kinderen van de buurschool Fatima, die ook meezingen op de cd. De cd komt niet in de winkel, maar is voor de kinderen zelf en hun familieleden. Zodat die ook mee kunnen zingen. Maar of ze ook zo goed kunnen swingen is nog maar de vraag. Rotterdam/Vlaardingen De Openbare Bibliotheken in de re gio Rotterdam willen intensief sa menwerken. Morgen onderteke nen de hoofden van zeventien bi bliotheken in de Rijnmond daar toe in Vlaardingen een intentie overeenkomst, Daarmee krijgt voor het eerst in Nederland de samenwerking tus sen een aantal bibliotheken - die tot nu toe incidenteel was - een structureel karakter. De vereniging van Nederlandse bibliotheken NBLC startte begin 1997 met een nationaal project waarin bibliotheken op grote schaal met elkaar gingen samen werken. Daardoor konden de bi bliotheken efficiënter en klantge richter worden. De bibliotheken in Rotterdam en omstreken beslo ten het project, dat officieel ein digde op 1 juli van dit mr, op ei gen initiatief voort te zetten. Deel nemers zijn onder meer Rotter dam, Spijkenisse, Vlaardingen, Brielle en Capelle aan den IJssel. „We willen gaan samenwerken om te voorkomen datje op dertien plaatsen tegelijk het wiel uit vindt," zegt voorzitter van het sa menwerkingsverband W. van der Vliet, tevens hoofd van de Vlaar- dingse Stadsbibliotheek. „Zo is het een wens om ooit gezamenlijk de boekeninkoop te doen. Dat is veel efficiënter nu zijn mensen daar per bibliotheek mee bezig." In de intentieverklaring staan meer zaken die in de toekomst uniform geregeld gaan worden. Zo moet er een systeem komen waarmee de klant in de boekbe- standen van alle aangesloten bi bliotheken kan bekijken. Ook zou in het samenwerkingsverband de kwaliteitscontrole op de bibliothe ken kunnen worden uitgevoerd. Momenteel maakt een werk groep, bestaande uit afgevaardig den van de bibliotheken in het Rynmond-gebied, een eerste stappenplan naar de samenwer king, Voor november moet dat klaar zgn. Bttftntew To hadden het er® naar hun zin, de 32 deelnemers aan het spijbelproject Basta in de regio Rotterdam. Maar slechts negen zijn weer in de school banken beland, Eigenlijk is het de vraag of er meer mocht wor den verwacht Het moet anders met leeiplichtige kinderen die school mijden, vonden de ge- monntan on Hot finonhagf MiïSS-' terie in Rotterdam, Ze besloten tot een lik-op-stuk-aanpak voor de hardnekkige spijbelaars. Strenge regels, maar ook hulp bij het huiswerk, beroepenoiünta- tie en het oefenen van sociale vaardigheden. Na drie weken taakstraf werden de 32 kinderen gedurende tien weken geraoti- rgn TTOOff n-rirar ginKggl -f» gaan. Keg» gingen dus-weer Mar school, blijkt uit een evalua tie van het project Andere kin deren tarnen terecht m dagop- vangpaqjecten, een intemaatof wenden begeleid naar werk. Een aantal is rich positiever gaan ge dragen Onduidelijk is et verbe teringen standhouden als de jon- rfnvon qayrr «oo» wKggl /nvujnn moeten) gaan. Na Basta worden zij nauwelijks meer begeleid. De kinderen hebben vaak al ja renlang problemen met school, en met hun ouders. Volgens de evaluatie is het voor de meesten dan ook twijfelachtig of terug keer in de schoolbanken wel een reële optie is. Door Marcel Potters RotterdamHet was puur toeval, zegt advocaat mr. W. A- E. M. Amesz, dat hij er achter kwam dat er bij het verhoor van zijn cliënt - één van de hoofdverdachten in de Spijkenisser moordzaak - een psycholoog aanwezig was. De ver dachte, de 30-jarige P. V., had op 25 augustus ruzie gekregen met de rechercheurs die hem verhoor den. Een en ander liep zodanig uit de hand, dat V. twee beeldscher men vernielde en een paar trap pen uitdeelde. Eén van degenen die werd ge raakt, was een psycholoog. De raadsman: „Ik heb de officier van justitie meteen gevraagd wie die deskundige was. Hij wilde het niet zeggen. Ik moest het proces verbaal maar afwachten. Nou, daar stond de naam van die psy choloog dus in." Zo is elk groot recherche-onder zoek goed voor een nieuwtje. En kunnen de advocaten aan de slag om het noviteiije te ontrafelen. In het geval van de Spijkenisser zaak - onder meer de moord op Ronald van Hunnik en Viola Schilte- zijn er overigens twee onderwerpen waarover de raads mensen zich zorgen maakten: de inzet van de genoemde gedrags deskundige bij de verhoren én de video-opnames die daarvan wer den gemaakt. Hun doel is uiteraard te voorko men dat de verdachten door mid del van nieuwe technieken dusda nig in het nauw worden gedreven, dat er van een eerlijk proces geen sprake meer is. Het Openbaar Mi nisterie heeft er geen geheim van gemaakt dat er tijdens de verho ren van de verdachten een video camera meedraait. Dit, in de woorden van officier van justitie mr. A. H, van Wijk, om de kwali teit van de processen-verbaal hoog te houden- Ter ondersteu ning van de ve isanten dus. En de banden ma* .n géén deel uit van het dossier. Kopietjes Toch leverden de video's deze week nogal wat discussie op in de Rotterdamse rechtbank. Het OM weigerde kopietjes te maken van de banden, zodat de advocaten ze thuis konden bestuderen. De aan klager vond dat de raadslieden maar naar het politiebureau moesten komen om ze te bekij ken. Uiteindelijk gaf rechter mr. S. van Klaveren tóch aan justitie de op dracht extra exemplaren voor de advocaten te produceren. Over de psycholoog werd veel minder duidelijk, Mr. van Wijk en zijn collega mr. H. H. J. Harmeijer gaven slechts summiere informa tie en de rechter wees het verzoek van de advocaten af om meer ach tergronden te krijgen over de acti viteiten van deze deskundige. De psycholoog staat het politie team terzijde, op verzoek van het Openbaar Ministerie. Hij zit sa men met de leiders van het onder zoek in de regiekamer, die in ver binding staat met de ruimte waar in zich een koppel rechercheurs en een verdachte berinden. De verhorende rechercheurs hebben een beeldscherm voor zich, waar op collega's bepaalde mededelin gen kunnen plaatsen. Ze kunnen de verbalisanten tips doorgeven, of hen bijvoorbeeld te wijzen op passages uit eerdere sessies. De psycholoog heeft geen directe toe gang tot dit systeem. Maar wel in direct, door de politiemensen at tent te maken op de gemoedstoe stand van een verdachte en zijn karakter te schetsen. Met name advocaat mr. E. Sand- berg, raadsman van de 28-jarige A. S., zag het spookbeeld al opdoe men. Hoe die psycholoog na de eindeloze verhoorsessies het exacte moment kan bepalen dat de verdachte 'breekt' en de re chercheurs adviseert dan bepaal de zaken ter sprake te brengen. En op die manier dus wel degelijk een belangrijke bijdrage levert aan het onderzoek. Wie zegt, luidt de hamvraag, dat de 'extra druk' door zo'n deskun dige er niet mede voor heeft ge zorgd dat twee verdachten in deze zaak recent 'doorsloegen'? En plots de politie op het spoor brach ten van de piek waar de lichamen van Van Hunnik en Schiite lagen begraven? Hulpmiddel Persofficier van justitie mr. C. de Kimpe ziet in de psycholoog meer een 'adviseur op de achtergrond'. „Een hulpmiddel," legt ze uit. „Stellen de rechercheurs de juiste vragen? Het is iemand met meer ervaring op het gebied van ge drag, en de uitingsvormen daar van. Hij heeft tijdens de verhoren de verbalisanten geadviseerd. Met behulp van het post-sys- teem." Politie en justitie wilden 'alles uit de kast halen', zo zegt ze. „Het bleek lastig om deze zaak op te lossen. En dat wilden we graag, mede met het oog op de nabe staanden en de geschokte rechts orde. Natuurlijk is altijd de vraag of een verdachte zijn verklaring in vrijheid heeft afgelegd. Nou, dat is nooit zo. Ook het feit dat ie mand gedetineerd zit, de verden king die op hem rust, leveren ai extra druk op." Psychologen bij politieverhoor? Voor hoogleraar rechtspsycholo gie dr. P. J. van Koppen, hoofdon derzoeker bij het Nederlands Stu diecentrum Criminaliteit en Rechtshandhaving (NSCR), hoeft het niet. „Uit de lichaamstaal van verdach ten valt weinig af te leiden. Niet meer dan een gewone sterveling. Dat alles op video wordt opgeno men is prima, en dat er iemand meekijkt bij die verhoren is ook goed. Alleen kan een gewone poli tieman dat ook doen. Maar voor de advocaten," besluit hij,Jieb ik één advies: het kan heel nuttig zijn die psycholoog als getuige op te roepen." RotterdamNog verdere vermin dering van de aantallen nieuw bouwwoningen volgens de vast gestelde Vinex-plannen mag met ten koste gaan van het verder vol bouwen van Rotterdam. Dit standpunt uitte wethouder H. Kombrink gisteren in de commis sievergadering van ruimtelijke ordening tijdens de behandeling van het bedrijfsplan van het grondbedrijf OBR voor de periode 1999-2002. Kombrink: „Naast de al doorge voerde aanpassing van de Vinex blijkt dat er wellicht nog minder woningen gebouwd hoeven wor den omdat de behoefte eraan ont breekt. Dan is wat mij betreft de rangorde logisch dat die vermin derde 'productie' eerder buiten- stedelijk dan binnen de stad moet worden toegepast," Tegenstrijdigheid L. Bolsius (CDAl wees op een te genstrijdigheid m het OBR-be- drijfsplan. „Enerzijds wordt ver wezen naar de behoefte aan duur dere woningen m Rotterdam, maar anderzijds aangedrongen op terughoudendheid om deze te bouwen, omdat de koopsector on der druk staat." Kombrink verschafte enige dui delijkheid: „Er is een verschil tus sen duur en duur. Een apparte ment kan vier tot vijf ton kosten en dat vind ik ook flink aan de prijs. Maar er zijn ook huizen die een mihoen kosten. En dan is er nog een verschil tussen 'koop' en 'huur'. Het is duidelijk dat er 'in de markt' beperkingen zijn voor dure huurwoningen." Aantrekkelijkheid G. Peet (PvdA) vroeg zich af wat er terecht moet komen van verdere verfraaiing van Rotterdam bij alle ongebreidelde hoogbouwplan- nen. Hij verwees naar de af scheidstoespraak van ex-burge- meester Peper, die daarin het be lang aanhaalde van de aantrekke lijkheid van Rotterdam 'op oog hoogte', kortom op straatniveau, Peet, een tikje zuur „Dat had Pe per als politiebaas al moeten doen. Het OBR moet bij nieuwe hoogbouw zorgvuldiger te werk gaan, bij de gronduitgifte eisen stellen aan de 'plintfunctiesV' Kombrink erkende de problema tiek. „Het is voor de gemeente een moeilijke zaak om greep te krijgen op de plintfuncties. Het is nameüjk een privaatrechtelijke zaak. Ondernemers mogen zelf uitmaken hoe die eruit komen te zien. Je kunt met afspraken wei proberen de kwaliteit van het be heer vast te leggen. Daarvan is het Beursplein een voorbeeld." H. den Oudendammer (D66) kwam nog met een suggestie aan het adres van het OBR om de erf pacht doelmatiger te innen dan met accept-girokaarten. Niet dal dat aan het bedrag ligt dat de De mocraat al heeft betaald voor zijn woning in Ommoord. „Dat is over twintig jaar al meer dan 57,000 gulden." Rotterdam Dominee Visser van de Pauluskerk vindt dat de ge meente minder voortvarend te werk moet gaan bij het sluiten van dealpanden. Sinds de ge meente de drugspanden rigou reus aanpakt, komen er steeds meer oud-bezoekers van Perron Nul op straat, zo heeft de dominee vastgesteld. Het gaat hier om een groep mensen die vaak crimineel zijn en geen interesse hebben in hulpverlening. Visser schrijft dit in een brief aan de gemeenteraad. - Passagiers van. de metro hebben vanmorgen tijdens de spits vertragingen van een kwartier en langer opgelopen door het gelijktijdig uitvallen van drie treinstellen. Rond de klok van acht uur kwa men twee treinen als gevolg van een remstoring tot stilstand. Een derde trein moest op hetzelfde tijdstip met een gebroken stuur- sleutel worden stilgezet. De stremmingen deden zich voor op deoost-westlijn. Eén trein gaf de geest bij metro station Kralingsezoom, een ande re bij station Binnenhof in Om moord. De derde uitgevallen trein, die bij station Delfshaven tot stilstand kwam, blokkeerde het metroverkeer in de richting van het Marconiplein. Daar moest de RET gebruik maken van een hulpspoor om het metroverkeer weer op gang te brengen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4