12 Rotterdam Pabo ontevreden met huisvesting Parkeren pas in 2000 duurder De babbeltruc: 'Meer mensen zijn er in getuind' Fiat voor skatepark Westblaak Simons: alle risicoduels 's middags Inbreker breekt enkel Bouwvakkers redden vrouw Autokraker opgepakt Seksshop overvallen Stroopwafels in beslaggenomen Leerstraf voor ouders van spijbelende kinderen Dependance lerarenopleiding te vroeg in gebruik genomen, ruimtegebrek dreigt nu al Politiewapen nog steeds zoek Justitie veegt meineed brigadier van tafel Geen toestemming voor openbare bijeenkomst van extreem-rechts Bladerenzuiger reinigt trambaan Rotterdams Dagblad Donderdag 22 oktober 1998 Rotterdam Loco-burgemeester Simons overweegt alle risicowed strijden 's middags te laten spe len. Voor risicowedstrijden in de reguliere competitie geldt in Rot terdam al dat die niet meer in de avonduren gespeeld mogen wor den. Simons deed zijn suggestie gisteren, nadat dinsdagavond een grote politiemacht op de been was om de bekerwedstrijd Feyenoord- ADO Den Haag in goede banen te leiden.De politie hield 22 suppor ters aan wegens openbare geweld pleging. RotterdamEen alarm heelt van ochtend vroeg een 31-jarige Rot terdammer betrapt bij een in braak in de Parklaan. Ter plekke hoorde de politiemensen glasge rinkel en zagen ze de man op het dak lopen. De man liep echter niet meer zo snel omdat hij tijdens zijn klus een dubbele enkelbreuk had opgelopen. Met behulp van de brandweer werd de verdachte van het dak gehaald en door de GGD naar het Dijkzigt-ziekerihuis ge bracht. Daar moest operatief wor den ingegrepen. Rotterdam Een 48-jarige vrouw uit Hoogvliet is gisteren op klaar lichte dag aangerand door een man. In de Curcumastraat werd ze van achteren benaderd en bij haar borsten beetgepakt Daarna werd ze op de grond gegooid. Door te gillen, waarschuwde ze twee bouwvakkers die te hulp schoten. De aanrander ging er vandoor. Rotterdam Een autokraker is gisteravond betrapt in de Ziede- wij straat bij het Kleinpolderplein. De 34-jarige dakloze werd aange troffen toen hij in een geparkeer de auto zat Het contactslot was vernield. De man had een busje traangas bij zich. Hij is meegeno men en opgesloten. RotterdamEen seksshop aan de Hilledijk in Rotterdam-Zuid is gisteravond door drie nog onbe kende mannen overvallen. Ze be dreigden de 51-jarige medewerk ster met een schroevendraaier en bonden haar vast. Vervolgens gin gen ze er vandoor met een porte monnee en de inhoud van de kas- -sa. Rotterdam Welgeteld 810 stroopwafels zijn in beslag geno men door de politie in Hoogvliet. Die nam gisteravond zes mannen mee die in de wijk Zalmplaat zon der vergunning met de wafels leurden. Rotterdam Rotterdam is één van de steden waar binnenkort wordt begonnen met een cursus aan ouders van spi]belende*kin- deren. Is deze proef een succes dan kan de kantonrechter deze cursus in de toekomst als leerstraf Rotterdam is samen met Breda uitgekozen omdat de Maasstad al het spijbelproject Basta kent. Pe dagogen aan de Rijksuniversiteit Leiden hebben in opdracht van het ministerie van Justitie een cursus opvoedingsondersteuning ontwikkeld die door de rechter als leerstaf kan worden opgelegd. De leerstraf doet denken aan de taakstraf. In plaats van onbetaal de arbeid krijgt de gestrafte voort aan onderricht In Rotterdam kunnen kinderen nu al worden verplicht tot een training van drie weken ter voorbereiding op een terugkeer in de schoolbanken. Nieuw is dus dat voortaan ook ou ders iets dergelijks kan worden opgelegd. Zij kunnen nu alleen worden ver oordeeld tot een boete voor het ontduiken van de Leerplichtwet door hun kroost Rotterdam De Rotterdamse Pabo is niet tevreden met de nieuwe nevenvestiging aan de Wijnhaven. Docenten en studenten van de lerarenopleiding van de Hogeschool Rotterdam Omstreken vinden dat de dependance te vroeg in gebruik is genomen, waardoor de lesomstan- digheden niet optimaal zijn. Maar ook wordt voor permanente problemen gevreesd. In de interne hogeschoolkrant Profiel spreekt Lia Lughthart, co ordinator van de voltijdse propa- deuse, van een belabberde huis vesting. De pabo moet het pand aan de Wijnhaven delen met an dere opleidingen. Bovendien lig gen de leslokalen te veel van el kaar verspreid. Er dreigt nu al ruimtegebrek voor de vijfhonderd dagstudenten. En er is sprake van een slechte akoestiek. De eetzaal wordt aan geduid als een architectonisch monster met daarin een podium dat verre van gebruiksvriendelijk is. „Voor het podium staat een hek, want anders val je te pletter," zegt Lugthart. „Bovendien kan de helft van de zaal niet op het plat form kijken." Binnengelokt Ook de lesroosters zouden aange past moeten worden omdat er geen rekening is gehouden met gezamenlijk pauzes van studen ten en docenten. Er is gekozen voor een gescheiden pauze om de lokalen zoveel mogelijk bezet te houden. Vooral de eerstejaars studenten zouden het gevoel hebben dat ze door de Hogeschool Rotterdam zijn binnengelokt. Lugthart: „De voorlichtingsdag werd gehouden in ons gezellige gebouw aan de Kreefstraai Vervolgens komen ze in dit kale gebouw aan de Wijnha ven." Doordat de verbouwing aan het pand niet is afgerond, ondervin den docenten en studenten hin der tijdens de lessen. Zo is het moeizaam lesgeven wanneer een docent wordt begeleid door het la waai van drilboren. Ook is het al eens voorgekomen dat er geen water beschikbaar was in het han- denarbeidlokaal, net op het mo ment dat er met klei werd ge werkt Maar dergelijk problemen zijn van tijdelijke aard en dus overbrugbaar, meent Lugthart. Rotterdam „In 2000? Dan ben jy te oud om te skaten!" Het meisje met de zwarte haren geeft een plaagstootje richting blonde jongen met spikes-kapsel Ze hebben zojuist de presentatie bijgewoond in de raadscommis sie voor onderwijs en jeugdbe leid van de plannen voor een ska tepark op de Westblaak, gepre senteerd door Dirk de Pijper van de Dienst Recreatie Rotterdam. Niet vroeger dan in het jaar 2000 zal het park, dat op de midden berm van de Westblaak aange legd moet worden, in gebruik ge nomen worden. Dat wil zeggen, als de gemeenteraad akkoord gaat De raadscommissie onder wijs bleek gisteren een vruchtba re bedding voor de plannen, die geïllustreerd werden aan de hand van een maquette, een boekje en een kleurige platte grond. Primaplan, zo luidde de mening. Alleen B. Kruse van Groenlinks had nog wat bedenkingen. Doen er eigenlijk veel meiges aan ska ten, zo vroeg ze zich af. Dat er straks niet alleen maar stoere knapen op het park afkomen. Want dan zou de uitgave van 1,7 miljoen gulden misschien toch niet helemaal verantwoord zijn. Skate-ambassadeur Michel Hofstaetter, eigenaar van skate boardzaak Left en een van de ini tiatiefnemers van het skatepark, stelt haar gerust: „Zeventig pro cent van alle rollerskaters en in line-skaters bestaat uit meis jes." Het ruige 'agressive skating'en het skateboarden worden uitslui tend beoefend door jongens. En Hofstaetter kan het weten, want die skate al vanaf zijn tiende. Is vanaf die leeftijd ook 'overal weggestuurd', van de Lijnbaan, het Weena, noem maar op. Net als honderden andere 'hardco- re'-skaters. Daarom is het zo belangrijk dat er een goede, legale skate-ac- commodatie komt in deze stad. Wat ook belangrijk is, stipt De Pijper aan, is de locatie. Eerder vielen Museumpark, Leuve- hoofd en Rottekade af. De West blaak lijkt echter ideaal: midden in het centrum. „Neutraal ter rein. In woonwijken zie je maar al te vaak dat de skaters door de wykjeugd niet geaccepteerd worden. Dat geeft problemen." Het ontwerp van Dirk de Pijper voor het skatepark ziet er in de presentatie goed uit Er moeten dertig bomen voor gekapt wor den, maar dan hèb je ook wat Het skatepark beslaat de hele middenberm van de Westblaak. Oversteekplaatsen delen het park op in drie zones: een ring- baan(tje) onder een dak van lin des voor het simpele werk als rondjes rijden en evenwicht oe fenen, een zone met allerlei toe stellen zoals ramps, brinks en pi ramides en een groene zone - de Oase - voor het pauzeren. Op de kruising met de Karei Doormanstraat komt een Ameri can Diner met terras. Onder de big ramp komt het huisje van de beheerder. Daar kunnen ook skates en ander materiaal ge huurd worden. De vloer van de skateberm is van groen asfalt Dit veld wordt ver volgens beschreven met kleuri ge markeringen; een rode ring baan, vele gekleurde cijfers, pij len en strepen, die het verkeer organiseren en witte zebra's. Ook reclame of kunst kunnen er op worden aangebracht Rotterdam De politie van Rot terdam heeft het dienstwapen dat een ME'er dinsdagavond na de voetbalwedstrijd Feyenoord-ADO Den Haag verloor, niet gevonden. De politieman is het wapen ver moedelijk kwijtgeraakt tijdens een charge tegen voetbalsuppor ters. Woensdag is bij daglicht nog maals het gebied waar de ME'er het wapen kwijtraakte, afgezocht. Maar het pistool is nog steeds zoek. Stadionverbod Wat er met de dinsdagavond aan gehouden supporters gaat gebeu ren, was woensdag nog niet be kend. Voor, tijdens en na de wedstrijd hield de Rotterdamse politie 22 mensen aan, dertien Hagenaars en negen Rotterdammers, we gens openlijke geweldpleging, vuurwerkbezit, verzet, belemme ring, baldadigheid en overtreding van een landelijk stadionverbod. De Haagse politie plukte, voor hij vertrok, ook al 21 Hagenaars uit de trein naar Rotterdam. Zij had den geen of een vervalst kaartje. Ze zij n volgens een woordvoerder 'opgehouden' tot na de wedstrijd maar mochten daarna allemaal naar huis. De smoezenmakers verzinnen iedere keer weer iets nieuws. Geënsceneerde foto Roei Dijkstra Rotterdam „Eerst dacht ik nog: wat ben ik dom, maar toen bleek dat veel meermensen erin zijn ge tuind. Het kan dus iedereen over komen." Mevrouw H. W. van Hemert is een van de tientallen Rotterdammers die in de afgelopen weken het slachtoffer zijn geworden van een 'smoezenmaker', iemand die met een babbeltruc binnenkomt en er met de portemonnee of andere waardespullen vandoor gaat. Vooral op de Linker Maasoever is de man actief. Mevrouw Van Hemert: „En ik heb nog wel mijn hond, die een beetje vals wordt van mannen, voor hem vastgehouden. Dat doe ik de vol gende keer dus niet meer." De politie is op zoek naar de man. „Eigenlijk is het gewoon triest ge steld met do sociale betrokken heid van mensen," stelt woord voerder J. van der Hor van de Rot terdamse politie. „Het is toch ei genlijk te gek voor woorden dat mensen hun buren niet eens ken nen." Hij noemt babbeltrucs een uiterst laffe vorm van criminaliteit. „Ik sta er versteld van dat smoezen- makers iedere keer weer wat nieuws weten te verzinnen. Ze zijn in ieder geval onnoemelijk origineel." Thunderbirds Hij vervolgt: „En ze spelen gere geld in op de actualiteit. Toen bij voorbeeld de serie Thunderbirds zo populair was, kwamen smoe- zenmakers langs met intekenlijs ten om goedkoop aan spüllen te komen waar de Thunderbirds op stonden afgebeeld. Ondertussen kijken die mensen wel even op hun gemak rond en ontdekken een bovenlicht dat makkelijk open kan of nemen een portemonnee mee." Hoewel de politie een signale ment heeft verpreid van de smoe zenmaker die de afgelopen weken actief is in Rotterdam, is het vol gens Van der Hor niet ondenk baar dat er meerdere daders actief rijn. „Dat zou niet vieemd zijn. Als we alle omschrijvingen samen zou den voegen, dan hebben we te ma ken met een gedrocht dat zo in Star Trek kan optreden. Hij heeft wel zes kleuren haar, soms een baard, dan weer een snor en ook de lengte wil nogal eens verschil len. We gaan er in ieder geval niet vanuit dat het om één dader zou gaan." De smoezenmaker is niet gericht actief maar slaat zijn slag ver spreid over de stad, al behoren vooral enkele wijken 'op Zuid' tot zijn 'werkgebied'; Bloemhof, Tar- wewijk, Vreewijk, Lombardijen en Carnisse.' Algemeen gesteld kijkt een smoezenmaker wel naar de vorm van de huisjes. Aanleunwoningen zjjn al snel doelwit, want ouderen blijken vaak naïef en goed van vertrouwen." Mevrouw Van Hemert was inder daad goed van vertrouwen. „Je denkt: ik krijg een aardige buur man. Hij zegt dat hij zjjn sleutels is vergeten en of hi] even mag bel len. Het is een hele nette man. En in goed vertrouwen laatje 'm dan binnen." De bewoonster van de Narcissen- straat in de wijk Bloemhof werd drie weken geleden slachtoffer van de smoezenmaker. Hij heeft bij haar een portemonnee gesto len, nadat ze hem drie tientje ben- zinegeld had gegeven. „Gelukkig zat er geen geld in. Maar wel de fotootjes van al mijn kleinkinderen, en vind ik het heel erg, dat ik die nu kwijt ben." De methode van de smoezenma ker is elke keer vrijwel hetzelfde: hij stelt zich voor als de nieuwe buurtbewoner, maar zegt dat hij zijn sleutels vergeten is, of in de deur heeft laten zitten. Hij vraagt of hij even mag bellen en verzint dan een smoes om aan geld voor benzine te komen. Terwijl bewoners dat voor hem pakken, probeert hij nog meer geld te stelen. De smoezenmaker heeft in de afgelopen weken zo'n dertig slachtoffers gemaakt. Meneer en mevrouw Mik, bewo ners van de Lange Hilleweg, heb- - ben de smoezenmaker zelfs twee keer gezien. „De eerste keer heb ben we hem binnengelaten en hem een tientje geleend. Hij zei dat hij hiernaast zou komen wo nen. Gelukkig heeft hij toen niets meegenomen," vertelt meneer A. Mik. Een paar weken later probeerde dezelfde man het nog een keer. „Hjj klopte op het raam, of we even open wilden doen. Ik her kende hem en heb hem wegge stuurd. Toen is hij ergens anders aan gaan bellen." Dat was bij een bewoner verderop in de straat. Ook daar kon hij niets meer buitmaken dan het tientje dat hem geléend werd. „Ik ben steeds bij hem gebleven, dus hij heeft daar ook geen kans toe ge had. Pas later bedacht ik me dat er een telefooncel aan de overkant staat. Maar hij ziet er zo normaal uit, alsof hij zo van zijn werk komt." De toeneming van dit soort dief- stal is voor drie agenten in Hoog vliet reden actie te ondernemen. Ze hadden al enkele bejaarden centra 'geadopteerd' en zijn er gaan praten over babbeltrucs. Van der Hor heeft gemerkt dat die voorliehtingspraatjes vruchten af werpen. „Die ouderen kennen de agenten in de wijk, hebben hun nummers op zak en zijn veel eerder bereid om te bellen als ze iets verdachts zien. Die mensen zijn ook alerter. Al moet je natuurlijk wel oppas sen dat je niet overal kwaad in gaat zien." Het signalement van de smoezen maker: blank, ongeveer 1.85 tot 1.90 meter lang, rond de 35 jaar en donkerblond kort haar. De man doet zich netjes voor. Rotterdam De Rotterdamse hoofdofficier van justitie mr. L.A. J.M. de Wit ziet geen aanlei ding om een onderzoek in te stel len naar meineed door een Rotter damse brigadier. De agent werd afgelopen augustus van 'jokken' beschuldigd dooreen rechtenstu dent die zijn goede kennis R. tij dens een rechtszaak bijstond. E. moest voor de Rotterdamse rechtbank verschijnen omdat hij op 5 juli op de Groenendaal in Rotterdam werd aangehouden terwijl hij in een ongekeurde auto reed. Volgens rechtenstudent L. Jurgens was het niet R. die in de auto zat, maar een ander. Jurgens nam een medestudent mee naar de rechtbank en deed daar voorkomen alsof dat R. was. Toen de op de zitting aanwezige brigadier vervolgens verklaarde dat die medestudent dezelfde was als de man die hij in juli aanhield, was volgens Jurgens het bewijs rond: de politie levert bewijs op bestelling. De rechtenstudent ver zocht de rechtbank daarop om een onderzoek naar meineed in te stellen naar de brigadier. Hoofdofficier De Wit neemt het Jurgens kwalijk dat hij de indruk heeft gewekt dat zijn medestu dent dezelfde was als de verdach te. „Voor aanvang van de behan deling van de zaak, buiten de zit tingszaal, is aan de dienstdoende bode meegedeeld dat R. aanwezig was. Dit is bij het uitroepen van de zaak dan ook gemeld," schrijft De Wit in een brief aan mr. S.T. van Berge Henegouwen, de advocaat van Jurgens. „Door de heer Jurgens is bewust aangestuurd op het creëren van een situatie waarin vergissing en mogelijke onjuiste beoordeling voor de hand lagen," stelt De Wit. Wat de politie-ambtenaar volgens de hoofdofficier alleen kan wor den verweten is het feit dat hij zich door de valse informatie zo danig heeft laten beïnvloeden dat hij R. ook daadwerkelijk meende te herkennen. Maar dat staat vol gens De Wit niet in verhouding tot de beschuldiging van meineed. „Het feit dat iemand onder ede verklaart een persoon te herken nen en zich daarbij klaarblijkelijk vergist, levert geen grond op voor strafvervolging. Van enige opzet tot het afleggen van een valse ver klaring is niets gebleken." Jurgens en zijn advocaat Van Ber ge Henegouwen beraden zich nog op eventuele verdere stappen. Rotterdam De verhoging met vijf gulden per maand van het ta rief voor parkeervergunninghou- ders/bewoners in Rotterdam per I januari 1999 lijkt van de baan. De gemeente Rotterdam mag de ta rieven in het jaar 2000 wel verho gen. Dat kreeg wethouder J. H. A. van den Muijsenberg (verkeer) gisteren te horen van de raads commissie verkeer, vervoer, sport en recreatie. Parkeren bij de meter wordt vol gendjaar wel duurder. De aange kondigde verhoging van tien pro cent voor meterparkeren en par keren in gemeentelijke garages vond genade in de ogen van de commissie. D66 en het CDA zijn van mening dat de controle op foutparkeren verbeterd moet wor den als er meer zones komen waar de automobilistmoet betalen voor de auto op straat. Volgens het plan van het Parkeer- bedrijf Rotterdam (PBR) zouden vergunninghouders met ingang van volgend jaar een verhoging van vijf gulden krijgen voor het parkeren op straat. In 2000 zou dat met nog eens hetzelfde bedrag worden verhoogd en komen op 25 gulden per maand. Doordat over dekt parkeren veel duurder is dan het stallen van de auto voor de deur en de wijkgarages een enge en verwaarloosde indruk maken, staat eenderde deel hiervan leeg. Om parkeren in de wijkgarages aantrekkelijker te maken zou het tarief daarvoor met ingang van volgend jaar moeten worden ver laagd naar 75 gulden en het jaar daarop met nog eens 25 naar vijf tig gulden, adviseert het PBR. Dreigend meldt de gemeentelijke Bestuursdienst bij het voorstel dat met de parkeeropbrengsten al rekening is gehouden bij de be grotingsopstelling. Afwijzing van de plannen zou de verwachte winst van het PBR van maar liefst 8,5 miljoen gulden in 1999 doen halveren. „Voor de ruim 3 mil joen, die het PBR hiervan zou storten op de gemeenterekening, moet een andere dekking worden gevonden," waarschuwen de ambtenaren. Het tekort op de wijkgarages bedraagt 7,5 ton. Be woners van Rotterdam-Centrum vinden dat de ruime winst, die het PBR nog steeds maakt, goed is te gebruiken om dit tekort te dek ken. De Rotterdammers uit Cool, het Oude en Nieuwe Westen en Middelland waren daarom in gro ten getale naar de commissiever gadering gekomen om de kachel aan te maken met de plannen, die zij slechts enkele dagen geleden onder ogen hadden gekregen. „Dit is zakkenvullerij," zei Chris Doolhof namens de bewoners. „Bij de invoering van het parkeer- vergunningsysteem in de oude wijken in '96 is ons duidelijk be loofd, dat de tarieven tot 2000 niet zouden stijgen. En de gemeente raad is daar toen ook mee akkoord gegaan." De bewoners onder steunden dit pleidooi met mas saal boe-geroep en het omhoog steken van bordjes met de tekst Wij zijn kwaad'. Rotterdam Indien Joop Glim merveen begin volgende maand in Rotterdam een openbare bij eenkomst wil houden, dan wordt die zeker verboden. Dat zegt een woordvoerster van de gemeente paar aanleiding van mededelin gen van de Anti-Fascistische Ak- tie (AFA) over een op handen zijn de vergadering van extreem rechts. Volgens de AFA zou die tussen 7 en 14 november zijn. Op dit moment hebben dé politie en de gemeente nog geen officieel verzoek van Glimmerveen ont vangen. Mocht de bijeenkomst een besloten karakter hebben, meent de woordvoerster, dan zal het 'heel lastig' worden om dit te verbieden. „Want je hebt natuur lek ook de vrijheid van vereni ging en vergadering," stelt ze. Mocht er werkelijk een bijeen komst plaatsvinden, dan zal er ze ker een oogje in het zeil worden gehouden. En zullen politie en het Openbaar Ministerie ter plekke besluiten of er alsnog maatrege len nodig zijn. Een andere moge lijkheid is om bijvoorbeeld na af loop mensen aan te houden, mochten er tijdens de vergade ring strafbare feiten zijn ge pleegd. Eerder dit jaar werd de 69-jarige Hagenaar veroordeeld wegens be dreigingen en opruiende, racisti sche opmerkingen. Hij uitte die tijdens bijeenkomsten in Schie dam en Rotterdam-Zuid in 1996 en 1997. Volgens Glimmerveen waren deze samenkomsten beslo ten. De rechter vond echter dat ze openbaar waren, omdat er zich journalisten in de zaal bevonden. RotterdamDe RET zet dit na jaar voor het eerst een railzuig- auto in om de overlast van herfstbladeren op de tramrails le beperken. De zuigauto rijdt dag en nacht door de stad om de trambanen begaanbaar te houden. De rails worden met water gereinigd en schoongeborsteld. Ook worden hopen bladeren in de buurt van de rails opgezogen. Zo wordt voorkomen dat er meteen nieu we bladeren in de rails waaien. Herfstbladeren stellen de RET ieder najaar voor problemen. Rails die door bladeren zijn ver stopt, veroorzaken een langere remweg voor de tram en vergro ten het slipgevaar. Met spotjes op de regionale tele visiezender maakt de RET de andere weggebruikers attent op dit aan het seizoen aangepaste gedrag van de trams.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2