31F ZA 'Ideaal moment om naar China te gaan' Michel Vervloet verlaat Schiedam voor topklassc| Getalenteerde honkballer bouwt met de nodige voorzichtigheid aan carrière f Snel afscheid Raetnoii Sluiter Ekimov leider Spaanse ploeg Mark O'Meara golfer van 1998 Regionaal accent in reisgezelschap Marjolein van Unen met judoselectie op stage bij Aziatische concurrenten Meindert van Veen weer coach basketbalvrouwen Belgen geven hockeyers veel stof tot nadenken Judobond stuurt coördinator Guus vnn der Vlugt weg Wijzigingen in vierde klasse G Indeling honkbal Rotterdams Dagblad Donderdag 22 oktober 1998 Eckental Rotterdammer Rae- mon Sluiter is al in de eerste ron de uitgeschakeld van het met 50.000 gulden gedoteerde Chai- lenger-toemooi in het Duitse Ec kental. Hij verloor met 64 6-2 van de als zesde geplaatste Zwitser Ivo Heuberger, Sluiter komt van daag in actie m het dubbelspel. In Ostrava werd Sjeng Schal ken in de eerste ronde geëlimi neerd door Andrei Medvedev uit de Oekraïne: 6-0, 64. Eerder ver dwenen Paul Haarhuis en John van Lottum daar al uit de stnjd. Carlos Moya is de vierde deel nemer aan de tennisshow om de Nike Cup, op 9 december in Den Bosch. De komst van Andre Agas si, John McEnroe en Richard Kra- jicek was al bekend. De Spanjaard Moya, vierde op de wereldrang lijst, won dit jaar Roland Garros. De opbrengst gaat dit keer naar de Richard Krajicek Foundation. In dit evenement gelden zeer aparte regels. Zo duurt elke wed strijd slechts twintig minuten en wordt er geteld volgens het tafel- tennissysteem. Madrid De Russische wielren ner Vjatsjesiav Ekimov, momen teel rijdend voor US Postal, wordt de leider van een nieuwe Spaanse ploeg. De naam van de formatie wordt Retevision, ploegleider is de oud-renner Pedro Munoz. Behalve Ekimov gaan ook de Spanjaarden Juan Lianeras (we reldkampioen puntenkoers), Ina- ki Aiarzaguena en Kiko Garcia voor de ploeg rijden. Retevision wil minimaal veertien renners on der contract nemen. Angelo van Melis heeft bij de AXA-wielerploeg een profcontract voor twee jaar getekend. De ver bintenis van de 24-jarige Van Me lis gaat 1 januari 1999 in. Eerder legde de ploeg de renners Danny Stam en Paul van Schalen vast. Palm Beach Mark O'Meara is uitgeroepen tot golfer van het .ar. De 41-jarige Amerikaan won dit jaar de US Masters, het Brits Open en, vorige week, het WK matehplay. In de verkiezing van de US PGA Tour kreeg O'Meara 134 punten. Zijn landgenoot Da vid Duval eindigde fis tweede met 90. Duval won dit jaar vier toernooien. Hij voert het prijzen geldklassement aan met 2.464.4Ö8 dollar, zo'n vijf miljoen gulden. Duval kan bovendien nog win naar worden van de Vardon Tro phy. Met nog twee toernooien te spelen scoort hij het laagste ge middelde over een ronde golf: 69,02 slagen. Duval speelde 75 ronden. Tiger Woods staat tweede met 69,09 slagen over 65 ronden. Het recept is vaak het geheim. Als het luik dan toch opengaat, ontstaat de verleiding om een kijkje in de keuken te nemen. In de sportwereld worden trainingsmethoden soms angstvallig voor de con currentie verborgen gehouden. Het Nederlands vrouwenjudoteam reisde deson danks gisteren af naar China. In de hoofdstad Beij ing mag het selecte gezelschap twee weken de krachten meten met een concurrent voor oljm- pïsch goud in Sydney 2000. Voor deze krant houdt bondscoach MARJOLEIN VAN UNEN een dagboek bij. Vooraf vertelde de Brielse sportschoolhoudster het hoe en hetwaarom van het opmerkelijke bezoek. Door Sjoerd Bootsma Brielle Het moment van herkenning kan ze zich nog goed herinneren. „Het was tij dens het toernooi in Fukuoka. Eén van de Chinese trainers stond naar mij te kijken. Vervolgens kwam hij naar me toe en zei: 'Jij bent toch Marjolein van Unen? Jij was een goede vechter." Met veel respect benaderde de oud-trainer van Fenglian Gao de Nederlandse bondscoach. Tóen, ruim elf jaar na de verloren WK-fi- nale tegen de Chinese reuzin in Maastricht (1986), legde de Brielse meteen het contact. „We raakten m gesprek. Ik vroeg hem of wy met onze selectie een keer konden meetrainen. Die trai ner vond dat geen probleem, maar hij moest wel toestemming vra gen aan de sportcommissie. Twee maanden later ontmoette ik die man weer tijdens een seminar voor coaches in Munchen. Daar heb ik het contact warm gehou den en zo is de uitnodiging geko men." Met de invitatie op zak stapte Van Unen naar NOC'NSF, de over koepelende sportorganisatie in ei gen land. „We hadden al een tra ject richting Sydney opgezet. Aan Joop Al- berda, één van de chefs de mission, heb ik uit gelegd dat dit het idea le moment is om te gaan. Het is zonder WK geen lang seizoen en dus de gelegenheid om te ontdekken hoe China in onze opbouw naar de Olympische Spe len kan passen. Vanaf januari gaan we echt naar Sydney toe werken en dan moet ik weten wel ke voorbereiding het best by wel ke judoka past. Want het kan best zo zijn dat die grote Chinezen ide ale tegenstanders zijn voor Fran chise Harteveld, maar dat een De selectie voor de inmiddels be gonnen trainingsstage in China bestaat naast de regionale" cory feeën FranQoise Harteveld (Maas sluis), Cindy Sneevliet (Rotter dam), Deborah Gravenstyn (Rid derkerk) en Nancy van Stokkum (Tiiburgse, maar pupil van de Hoogvlietse sportschool De Korte) verder uit Karin Rienhuis, Edith Bosch, Miranda van de Broek, Claudia Zwiers en Jessica Gal. lichtgewicht liever naar Japan of Korea gaat." Het groene hcht van NOC*NSF volgde snel. Gp zich met vreemd, want judo is één van de belang rijkste leveranciers van Neder landse olympisch eremetaal, In Atlanta veroverden Jenny Gal en Claudia Zwiers nog een bronzen medaille. Zware erfenis Een zware erfenis, beseft Marjo lein van Unen, die een jaar gele den bij haar aanstelling vond dat ze door het afscheid van enkele ervaren krachten op nul begon. „Het gaat beter dan verwacht," meent de voormalig Nederlands (6x) en Europees (3x) kampioen en winnares van WK-zilver en brons (elk 2x) in klasse boven 72 kilo gram. „Tijdens het EK in Oviedo wonnen we dit jaar al een keer goud, een keer zilver en twee keer brons. En we hebben nog twee jaar om te groeien. De prestaties op A-toemooien van Nancy van Stokkum, Deborah Gravenstyn en Karin Kienhuis geven wat dat betreft voldoende vertrouwen. Ook al omdat er diverse klassen volop con currentie is. Zo zit ten in de categorie onder zeventig kilo Karin Kien huis, Claudia Zwiers en Edith Bosch. Maar één van hen mag naar de Spelen. Hetzelfde speelt zich af in de klasse tot 57 kilo, waar Jessica Gal en Deborah Gra venstyn concurrenten zijn." Reisleidster De besten zullen uiteindelijk de reis naar Australië maken. Marjo lein van Unen, die zelf een partti me-contract met de JBN tot en met Sydney heeft, is wars van voorkeuren. „Het maakt my niet uit wie er gaat. Ik heb geen belan gen. Bij het bondscoachsehap komt veel politiek kijken. De job is meer een managersfunctie, ook al omdat de clubcoaches op toer nooien nadrukkelijker aanwezig mogen zyn. Over de samenwer king met die mensen heb ik geen klagen. In het begin was het wei anders. Toen voelde ik me net een reisleidster en baalde ik stevig. Daarna heb ik met de vuist op ta fel geslagen. Nu ben ik tevreden." Als één van de weinige vrouwelij ke bondscoaches ('Op het seminar in Munchen waren er nog drie: uit Spanje, Oostenrijk en Zambia') voelt ze zich weer thuis in de judo wereld, waarvan ze in 1987 door een chronische rugblessure af scheid nam. Elf jaar later zijn de klachten nog altijd niet verdwe nen. „Het gaat met vallen en op staan, Ik kan mijn werk in de sportschool goed doen. Met een redelijke belasting valt het mee, maar het echte judo, dat is over." Deze weken in China zal ze dan ook vanaf de kant toekijken hoe haar pupillen zich op de mat in het zweet werken. „Het wordt heel zwaar. Dat heb ik begrepen van de Duikers, die al een keer zyn geweest. Als enige ploeg tot nu toe. Maar ja, dat harde werken heeft ook met mentaliteit te ma ken. Die is in China iets anders." Judocoach Marjolein van Unen: „Het wordt heel zwaar in Chi na. Dat heb ik begrepen van de Duitsers, die al een keer zijn ge weest. Als enige ploeg tot nu toe. Maar ja, dat harde werken heeft met mentaliteit te maken. Die is in China iets anders." Foto Cor Vos Den Helder Meindert van Veen keert terug als bondscoach van het Nederlandse viouwenbasketbal- team. De coach uit Den Helder is een tweejarige ver bintenis overeengekomen met de stichting Neder landse Basketbal Top (NBT). Van Veen was ook al bondscoach in de periode 1986-'93, waarin Nederland onder meer deelnam aan de EK Nazyn benoeming bij het mannenteam van Den Hel der werd Van Veen ontslagen door de Nederlandse basketbalbond. Nadien kende Oranje weinig succes sen meer. Het Nederlands team is inmiddels terug gevallen naar het niveau van de C-landen en heeft al ruim een jaar geen interlands meer gespeeld. Van Veen, die coach blijft van het vrouwenteam van Den l,n Helder, moet de ambities nieuw leven inblazen. De basketbond heeft in Brabander Cees Free een op- volger gevonden voorde afgetreden voorzitter Fnts Brink, Free is nu voorzitter van het rayon zuid. Op de 1 jaarvergadering 21 november moeten de leden hun goedkeuring geven aan een geheel nieuw bestuur. Brink stapte vorig jaar op omdat hij te weinig tijd zou hebben voor de functie. BrusselIn een leerzaam 'oefenduel met België heb ben de Nederlandse hockeyers gezichtsverlies gele den. Oranje bleef mBrusseï steken op 44. De gemak zuchtige olympisch- en wereldkampioen verspeelde na de rust een comfortabele 4-1 voorsprong. Nederland toonde in de voorlaatste wedstrijd voor het toernooi om de Champions Trophy in Lahore (aanvang 31 oktober) de grote mogelijkheden in aan vallend opzicht Maar de ploeg van bondscoach Roe- lant Oltmans bleek defensief en mentaal kwetsbaar. De Belgen gaven Oranje dus veel stof tot nadenken. België is in de Europese hockeywereld een degelijke" middenmoter. De ploeg van bondscoach Alain Geens maakte by het EK van Dublin in 1995 indruk met de vierde plaats. Daarna miste het team alle grote titel- toemooien. Toch was Oranje gewaarschuwd voor"* België. Anderhalve week geleden werd het gerenom meerde Spanje op eigen bodem zowaar verslagen (3- 4). In de tweede oefenwedstrijd nam de vice-wereld- kampioen een beetje revanche (3-1). De zestien internationals van Oltmans spelen ko mend weekeinde nog competitie met hun clubs. Maandag vertrekt de selectie naar Dubai voor een kort trainingskamp. Waarschijnlijk woensdag werkt Oranje de laatste oefenwedstrijd af tegen het team van de Verenigde Arabische Emiraten. De Cham pions Trophy begint voor Nederland de zaterdag daarna met de wedstrijd tegen Spanje. NIeuwegefnDe Judo BondNe- derland heeft besloten-,het con tract met topsportcoördinator Guus van der Vlugt niet te ver lengen. De Utrechter trad een jaar geleden in dienst bij de JBN. Bondsvoorzitter Koos Let- terie wil het vertrek niet toelich ten. „Dit is een interne aangele genheid. Maar uit deze beslis sing mag wel worden opge maakt dat wij niet tevreden zijn over zyn functioneren." Na zijn aanstelling vorig jaar was er grote scepsis omdat Guus van der Vlugt geen judo-achter grond heeft, maar uit_de bad-1 mintonwere2dkdm£V^ s In de JBN zyn alle posities die met topsport te maken hebben onbezet, op die van de bonds- trainers na. De topsportcommis sie is ontbonden, de portefeuille Topsport in het JBN-hocfdbe- stuur is vacant en met het veri trek van Van der Vlugt komt nu ook de functie van coördinator vrij. „Alle vacatures worden weer ingevuld, zeker met het oog op" de WK van volgend jaar en de Spelen van 2000," verze kert voorzitter Letterie echter. Onder leiding van Piet-Hein Geerfs (rechts) trekt Oranje ten «an- val tegen België. fou>epa Brussel Oefeninterland, mannen. België-Nederiand 44 (14). 3 Lomans 0-1 (sc), 4, Dewamme 1-1,7. Eikelboom 1-2,24 DeN'ocijerl-3,25 Geeris 1-4,43. Kinnen 2-4,47. Wtüems 34 (sc), 05 De Chaffoy 44. Scheidsrechters: Blaseh, Pelt- zet (Dm) Toeschouwers: 1000 Nederland: Jansen' Van der Weide, Jazet, Lomans en Windt; Brink man Delmee en De Nooijer; Buma, Eikelboom en Van Wijk. Wie-' jende wissels: Geens, Van HeeswySc. Rotterdam Bekeren en inhalen. Dat is voor komend weekeinde het motto in het amateurvoetbal. Voor wat betreft de met derby's overladen vierde klasse G van het zondagvoetbal stonden al enkele inhaalwedstrijden op de kalen der, maar het programma is door de KNVB iets gewijzigd. De competitiewedstrijd VFC- HWD is komen te vervallen. De Vlaardingers ontvangen zondag het Rotterdamse VOC. Excelsior'20, de nummer twee op de ranglijst achter stadgenoot en 'aartsrivaal' Hermes DVS, krijgt zondag (14.00 uur) op Thurlede HWD op bezoek. Hoewel voor SWSMC geen offi ciële wedstrijd is vastgesteld, komt de zondag-eersteklasser ko mend weekeinde toch in actie. De formatie van trainer Guus Haak speelt zaterdag een vriendschap pelijk duel in en tegen Rozen burg. Aanvang: 14.30 uur. Schiedam - Alle ploegen voor de honkbal-hoofdklasse voor het sei zoen 1999 zijn nu bekend. Rotter dam Orioles promoveerde alsnog, met de reserves van Sparta/Feye- noord, De Hazenkamp en Euro Stars, naar de nieuwe topklasse. Het Ridderkerkse Rowdies kon daarvan op de valreep profiteren en behield uiteindelijk de plaats in de hoofdklasse. Indeling hoofdklasse: Braves (Gouda), Ducks (Boxtel), Feniks/ Twins (Oslerhout), The Hawks (Dordrecht) HBS (Den Bosch), Holy (Vlaardingen), MULO (Hel mond), The Orioles (Veghel), Row dies (Ridderkerk), Schiedam, Spijkenisse en Zwijndrecht. De start van de honkbalcompetitie is in april 1999. Door Nick van der Sluis Schiedam - Michel Vervloet, in het voorbije seizoen korte stop in het eerste honkbalteam van Schiedam, speelt het volgend seizoen niet meer op Bijdorp maar m Capelle aaan den IJssel bij Euro Stars. Zijn vertrek bij Schiedam wekte niet zoveel verwondering, de keuze voor Euro Stars des te meer. Im mers, meer nog dan de tweeling Leslie en Da vid Gerkema en catcher Casper van de Toom (ook al vertrokken) gold en geldt Michel Ver vloet als het grootste talent dat Schiedamse honkbalclub de laatste jaren voortbracht, op geleid en gekoesterd heeft. Maar waar het pitchersduo Gerkema en Van de Toom kozen voor de top van de Neder landse honkballerij - de hoofdklasse en Spar- ta/Feyenoord - wilde Vervloet zijn carrière met de nodige voorzichtigheid opbouwen. De hamvraag was dan ook niet waarom hij bij Schiedam weg wilde, maar wel waarom hij niet met zijn maatjes de overstap naar Rotter dam Oost had gemaakt, „In tegenstelling tot Schiedam, dat eigenlijk net de boot miste, is Euro Stars wel naar de (nieuw te vormen; red.) topklasse gepromo veerd. In die klasse is duidelijk sprake van een hogere kwaliteitsgarantie. Om die reden voora' i ik bij Schiedam weg, bovendien heeft Stars me de garantie gegeven dat ik een r, ïats zal krijgen. Als ik hem na- tuuriyk vennen en afdwmg, maar op voor hand is me m Capelle, door coach Jan Vene- ma, zekerheid aangeboden." Michel Vervloet wil dus niet de kans lopen een jaar op de bank terecht te komen (bij Sparta bijvoorbeeld) en kiest dus voor de ze kerheid dat hij zal spelen, „En dan is die top klasse (direct onder de landelijke eerste klas se; red.) een mooie opstap." Want Michel Ver vloet is niet alleen een honkbaltalent, hy is ook eerzuchtig. Het Schiedamse bestuur en met name voorzitter Ton Ebben, voelde dat heel goed aan toen 'zijn' korte stop aan ken baar maakte, weg te willen bij Schiedam. „De voorzitter reageerde zoals ik verwacht had. Michel Ver vloet weet wat hij zegt en wat hl] doet. Hij ver kast naarEuro Stars maar laat zijn 'oude' club niet geheel links liggen. „Ikzeg mijn lid maatschap bij Schiedam niet op, want ik blijf hier wel ge woon softbal len." Foto Peter Molken- boer 'Ais je beter kan en je denkt dat je het aan kan, moet je het zeker proberen', het hy me nuchter weten. Paplepel Overigens, de gang naar het bestuur viel Mi ehei Vervloet enkele weken geleden bepaald met gemakkelijk. Ik ben nu negentien en loop al zo'n beetje vanaf myn vierde jaar by Schiedam rond. Ja, ik ben een rasechte en clubgevoelige Schiedammer, heb het met paplepel ingegoten gekregen." Vader Emile Vervloet speelde ruim twaalf jaar in het eerste van Schiedam, zyn moeder Ria Vervloet speelde heel lang op Harga soft bal op het hoogste niveau. Dat Michel dus met de nodige weemoed vertrekt, valt te be grijpen. „Maar ik zeg myn lidmaatschap bij Schiedam met op, want ik blijf hier wel ge woon softballen. Ook daar speel ik m het eer ste en dat doe ik gewoon voor de lol. Daar tram ik niet voor, speel alleen op vry dag avond myn competitiewedstrijden." Michel Vervloet oogt, praat en gedraagt zich op een gezonde en aangename manier uitda gend. Heeft zyn weerwoord snel en passend klaar, zeker als het over honkbal gaat, maar wordt plotseling heel terughoudend als zyn spelopvatting en inzicht vergeleken wordt met de kanjers uit de vaderlandse honkballe rij. Met Robert Eenhoorn bijvoorbeeld, de Rotterdammer van Neptunus, met een dege lijke Amerikaanse carrière achter zich en sterk op de korte stoppositie. De 'voorbarig heid' van de ondervrager verbaast hem. „In vergelijking met zo'n speler kom ik nog zoveel te kort Armkracht bijvoorbeeld, erva ring 'xik en inzicht vooral. Honkbalzaken die je je pas goed eigen maakt ais je op een hoog niveau kan spelen en daar ook de kansen krijgt. Als korte stop moetje mede leiding ge ven in het veld en dat vereist nogal wat. Maar ik ben pas negentien jaar," waarmee Vervloet wil zeggen dat honkballers tot begin veertig nog volop op topniveau mee kunnen." Niet onbesproken kan uiteraard het voorbije seizoen van Schiedam blyven, een competitie-I" waarin de prestaties duidelijk achterbleven bij de verwachtingen. .Achteraf is het na tuurlijk makkelijk praten en het was ook niet te realiseren, maar voor onze ploeg zou het toch beter geweest zijn als Douglas Juenke~ (de Amerikaan die een aantal jaren coach was; red.) nog een seizoen had kunnen blij- ven. We hadden het in de competitie dan ze ker gered, zouden gepromoveerd zijn naar' die topklasse. Hij heeft in zijn tijd de discipli ne in de groep gebracht. In een groep jonge spelers, die duidelijk leiding nodig had." Rek eruit Juenke slaagde daar heel wonderwel in, maar daar ging volgens Vervloet na vyf jaar toch - een beetje de rek uit „Niet uit zyn manier van trainen, zijn oefenstof was puur Amen-- kaans, wat wilden we nog meer. Maar zijn mentale begeleiding, dat hadden we - dach-; ten we althans - wel gezien. Pas toen hij weg" was, merkten we wat we misten. Hij ook heeft, ons een bevoorrechte positie binnen de club' gegeven. We speelden in de seniorencompeti tie en daarnaast ook nog eens, metvrijwel het zelfde team, in de regio-jeugdcompetitie. We speelden elk seizoen heel wat wedstrijden en groeiden in kwalitatief opzicht" Maar toen die begeleiding wegviel en het be stuur de grootste moeite had passende opvol--- ging te vinden voor Juenke, sloeg de rebellie toe. „We hadden geen vrede met de begelei ding en dat leidde bijvoorbeeld tot het ver trek van de hoofdcoach. Intussen was de i competitie al zover gevorderd dat het vinden van een nieuwe coach - een die beantwoordde aan ons verwachtingspatroon - een opgave werd. Uiteindelijk waren we heel blij dat Ton Ebben voor ons toch weer de tijd kon opbren gen om de coaching op zich te nemen. Maar het had natuurlijk allemaal anders moeten gaan." En dan had Michel Vervloet er misschien nog wel een jaartje aan vastgeknoopt bij Schie dam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5