Bibliotheek wordt duurder mm mmmmmmgs IjiTSovIiSElioFI^ Of 81-630382 Rotterdams Dagblad Tegenvaller bij nieuwbouw Holy 'Berekening OZB moet anders' Parkeerplaatsen wijken voor uitbreiding van fietsenstalling i Justitie onderzoekt instorting Gamma Oudere jeugd moet betalen voor abonnement, 65+ verliest voordeeltje 'Griezelgraf Hoogstraat voert druk op r\ Auto rijdt door na ongeval Spiegel valt op werknemer Met slok op achter het stuur Eerste uitreiking Politiekeurmerk Rotterdam heeft smaak Rotter ff dam s-r lr+ 'l heeft Lundia. LimdtéSC Duur Vlaardingen toch goei I 6 weken voor1 28, ffftjWTMg Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 2a oktober iaaö Door Jan Rozendaal Vlaardingen De bibliotheek in Vlaardingen wordt duurder. En dat zullen vooral de oudere jeugd en de houders van een Pas 65+ of Rotterdampas merken. De jongeren van 14 tot en met 17 jaar hoeven alleen nog maar leengeld te betalen als ze een boek, tijdschrift of cd mee naar huis nemen, maar vanaf 1 januari 1999 komt daar twintig gulden per jaar bij voor een abonnement. De kortingen voor 65+ers en andere voordeel pashouders, die nu de helft van het normale, volwassenen- abonnement betalen, zijn met ingang van volgend jaar ook de volle mep kwijt: veertig gulden. Alleen de jeugd van 0 tot en met 13 jaar kan in Vlaardingen nog gratis een boek lenen. Maassluis Nadat ze op haar brommer vol in de remmen moest vanwege een voor haar afslaande auto is een 26-jange inwoonster van Maassluis gisteravond ten val gekomen. De vrouw reed even na zessen op het fietspad van Maas land richting Dennendal, Bij de kruising Kastaryedal/Rozenlaan sloeg een auto die met de brom fiets was opgereden plots rechts af, waardoor de vrouw een nood stop moest maken en viel. Ze raakte lichtgewond en kon na be handeling ter plaatse door de GGD weer naar huis. De politie is op zoek naar de bestuurder van de auto die na het ongeval doorreed. Het gaat vermoedelijk om een zwarte Opel Kadett met reclame op de zijkanten. Schiedam By een arbeidsonge val is een 18-jarige Schiedammer gisteren ernstig aan zijn hand ge wond geraakt De werknemer van een bedrijf aan het Broersveld reed vroeg in de avond met een bevoorradingskar tegen een anti- diefstalspiegelaan hetplafondop. De spiegel viel naar beneden en raakte de jongen op de hand. Met een aantal doorgesneden pezen werd hij naar het Schieland Zie kenhuis gebracht. Hoek van Holland Omdat hij met een slok op achter het stuur zat, is gisteravond rond 21.30 uur op de Badweg in Hoek van Holland een 37-jarige Hagenaar aangehouden. De automobilist bleek een promil lage van 0,9 te hebben. Hij kreeg een boete van 900 gulden en een rijverbod. Schiedam Aan bewoners van een pand aan de Ringvaart is gis teren door hoofd basiseenheid Schiedam-Noord E. Moonen het eerste Politie Keurmerk Veilig Wonen uitgereikt. Het keurmerk is ontwikkeld door de politie in sa menwerking met brandweer, ver zekeraars, woningbouwers en -be heerders, beveilgingsexperts, de overheid en consumenten. Het keurmerk wordt afgegeven aan mensen wiens woning voldoet aan het voorgeschreven pakket van eisen voor sociale veiligheid, inbraak- en brandpreventie. Dat zijn, naast een aanpassing van het leengeld dat bovenop het abonnementsgeld komt, de ingrij pendste maatregelen die burge meester en wethouders voorstel len aan de gemeenteraad om de inkomsten van de bibliotheek te verhogen. Dat is weer nodig om een aantal fikse tegenvaller weg te werken. De voornaamste oor zaak is de sterk stijgende leen rechten die de bibliotheek moet afdragen. Zo hebben de bibliothe ken begin vorig jaar te horen ge kregen dat ze -met terugwer kende kracht tot 1 januari 1996 - meer moeten betalen aan schrij vers en de makers van mu- ziekcd's en videofilms. Voor de bi bliotheek in Vlaaidingen bete- VlaardingenEr is voorlopig nog geen zicht op dat er wordt begon nen met de bouw van een nieuw bibliotheek-filiaal in Holy, De plannen die de gemeente samen met de Vlaardingse Openbare Scholengemeenschap (VOS) heeft ontwikkeld blijken veel te duur. „Zelfs de goedkoopste of ferte ligt ver boven onze begro ting," zegt wethouder Van der Windt, die niet uitsluit dat de ambitieuze plannen wat zuiniger moeten. De VOS en de bieb gaan gezamenlijk nieuw bouwen bij de huidige vestiging van de kent dat een extra kostenpost van 70,000 gulden per jaar. Kostenpost Twee weken geleden kregen de bibliotheken weer een brief dat dat ze voor elke vanaf 1 januari dit jaar uitgeleende cd-rom een gul den aan de Stichting Leenrecht moeten afdragen, Met deze struc turele kostenpost is in de begro ting geen rekening gehouden. De gemeente is vorig jaar bijge sprongen. De bibliotheek had net een bezuïnigingsopdracht van school aan de Koninginnelaan. In de nieuwe manier van stude ren - het studiehuis - is een be langrijke rol weggelegd voor de bibliotheek. Ook voor de biblio theek kwamen de bouwplannen van de school op het goede mo ment, omdat de huidige vesti ging in Holy in winkelcentrum De Loper veel te duur is. Dat is meteen de reden waarom de bibliotheek enorm met de ver traging in de maag zit Door het uitstel -er zou begin 1999 wor den begonnen met de bouw, nu hoopt men dat het jaar 2000 wordt gehaald - blijft de biblio theek met dat dure filiaal opge scheept zitten, en kan daardoor 100.000 gulden van de afgespro ken bezuinigingen -in totaal 700.000 gulden - niet ophoesten. Die ton komt nu op het bordje van wethouder Van der Windt te liggen, die daarvoor met zijn col lega Roijers van financiën een oplossing zai moeten vinden. „Die zullen we ook wel vinden aldus Van der Windt gisteren. Maar over waar die oplossing dan moet liggen, zei hij nog geen mededelingen te kunnen doen. 700.000 gulden te verhapstukken gekregen en de extra aanslag in de vorm van een hogere afdracht aan de Stichting Leenrecht kwam wel erg ongelegen én onverwacht. Maar burgemeester en wethou ders gaven meteen aan dat dit eenmalig was en dat de biblio- theek zo snel mogelijk de eigen broek op moest houden. Met de nieuwe abonnementsta rieven verwacht Wim van der Vliet, hoofd van de Vlaardingse bibliotheek, zo'n 50.000 gulden meer aan inkomsten binnen te halen. De resterende 20.000 gul den moet door extra inkomsten worden binnengehaald. Overi gens is de verwachting dat de ex tra bijdrage aan leenrecht vol gend jaar oploopt naar zo'n 100.000 gulden. De gemeenteraad, die beslist over de abonnementstarieven van de bibliotheek, praat op 4 november hierover. Zie ook pagina 13: 'De biblio theek is niet alleen maar een boekenuitleen' Door Ben van Haren Vlaardingen De wijze van bere kening van de tarieven omroeren de-zaakbelasting in Vlaardingen staat ter discussie. Coalitiepartij CDA vindt dat het gemeentebe stuur een verkeerde rekensom maakt. De toename van het aantal belastingplichtigen door nieuw bouw van woningen en andere ge bouwen moet volgens oud-wet houder Cees Bot in de opbrengst van de OZB tot uitdrukking ko men. Het gaat met ruim 27 miljoen gul den om de grootste inkomsten bron waarbij de gemeente zelf in vloed heeft op de tarieven. Het ni veau van de meeste gemeentelij ke inkomsten wordt bepaald door rijksregels. Voor komend jaar stellen burge meester en wethouders voor het tarief voor woningen te laten stij gen naar 21,91 gulden per 5000 gulden van de vastgestelde waar de en voor andere gebouwen naar 26,27 gulden. De OZB-aanslagen voor eigenaren en gebruikers gaan hierdoor in 1999 met ruim anderhalf procent omhoog, hoe wel de inflatiecorrectie die de ge meente hanteert op twee procent is bepaald. Op verzoek van de woordvoerder financiën van de PvdA, vice-fractievoorzitter Geor ge Wicart, heeft vorige week ver antwoordelijk wethouder Henk Roijers de berekeningsmethode uitgelegd aan de raadscommissie voor de financiën. De gemeente verhoogt het binnengekomen to tale belastingbedrag van het afge- Schiedam In het centrum van Schiedam wint de fiets binnenkort terrein ten koste van de auto. Een aantal parkeerplaatsen voor kort parkeren bij de Koemarkt sneuvelt om plaats te maken voor de uitbreiding van de bewaakte fietsenstal ling, Deze loopt op het moment zo goed dat regel matig geïmproviseerd moet worden om alle aan geboden fietsen tekunnen stallen. Bij de uitbreiding wordt meteen fors te werk ge gaan. Zo'n vijftig vierkante meter, goed voor 75 extra stallingsplaatsen, zal er bij de bewaakte stalling worfengetrpkken, Baanpgdkomt de Ca+ pariteit op 159 plaatseni *- 'K De bewaakte fietsenstalling bij de Koemarkt is hard aan uitbreiding toe. In tegenstelling tot an dere bewaakte stallingen in Schiedam overstijgt de vraag bij de Koemarkt veelvuldig het aanbod aan beschikbare ruimte. Geregeld moet met af zettingslint een extra ruimte worden afgezet om dat er veel meer fietsen worden aangeboden dan er gestald kunnen worden. Met de uitbreiding is een investering gemoeid van 12.500 gulden. De helft daarvan wordt betaald door de Stadsregio. Het plan om de vier parkeerplaatsen voor kort parkeren te schrappen, ligt op het moment ter in zage. Bezwaren moeten binnen zes weken bij de gemeente kenbaar worden gemaakt. In het Stadskantoor gaat men er echter vanuit dat dit geen problemen zal opleveren. „Want 75 fietsers brengen veel meer koopkracht naar de binnen stad dan vier automobilisten," aldus een mede werker van de gemeentelijke afdeling verkeer en vervoer. De uitbreiding van de fietsenstalling bij de Koe- marktbrug is een onderdeel 'uit de Schiedamse Fietsnota. Deze is vorig jaar goedgekeurd door de gemeenteraad en kent een lijst maatregelen die het gebruik van de fiets moet bevorderen. Buurtstallingen, fietsklemmen, bewaakte stalingen en drempels en borden moeten het klimaat voor de Schiedamse fietser wat aangenamer maken. Een aantal parkeerplaatsen bl] do Oraigebnigmoet wijken voordeuitbrelding van de bewaakte fietsenstalling. Foto Roei Vlaardingen De Hoogstraat in Vlaardingen voert de druk op de politiek op om de verpauperde winkelstraat snel aan te pakken. In twee brieven worden burge meester en wethouders en de ge meenteraad, die volgende week drie dagen vergaderen over de be groting voor volgend jaar, be stookt. De brieven staan bol van teleur stelling, wantrouwen, boosheid en dreigementen. Twee onderne mers die vorig jaar zyn aange- steld als contactpunt met betrek king tot het zogenoemde BRO- rapport dat de gemeente liet op stellen voor een betere toekomst van de Hoogstraat, sommen vier beloften op die wethouder Roijers (WD, economische zaken) vorig jaar aan hen heeft gedaan. Duide lijkere route naar de parkeergara ge, sloop hoek Hoogstraat/Korte Hoogstraat voor eind 1998, over leg over leegsiaande panden 'en hun afschuwelijke uiterlijk' en praten over het parkeerbeleid Wordt vandaag heropend. Vanaf vandaag 29 oktober is de nieuwste Lundia winkel in Rotterdam open1 Laat u inspireren door sfeer-makende, stijlvolle en vooral mooie, verrassende woomdeeën in onze geheel vernieuwde wjpkel. Korte Hoogstraat 19, Rotterdam www.iupidta.nl ('bijvoorbeeld een gratis vrijdag avond of zaterdag voor winkeliers en publiek'). „Het is allemaal niet gedaan," schrijft het tweetal L. A. Groen en J. J. van Brenkelen. „En zo kunnen we nog langer door gaan." De leeglopende Hoogstraat is vol gens hen gaan lijken op 'een nieuw aangelegd griezelgraf: „Over de prachtige lantaarnpalen en uw uitstekende plaveisel heb ben wij geen klagen, maar de leegstaande, niet verlichte win kels nodigen het publiek niet uit om dat donkere zwarte gat in te duiken." Ook de winkeliersvereniging Hoogstraat voelt zich in de steek gelaten. „De hoop is omgeslagen in cynisme. Het zoveelste rapport is in de la verdwenen en het ge meenschapsgeld is wederom voor niets uitgegeven." Aan nieuwe onderzoeken heeft de vereniging geen behoefte meer. Van de ge meente wordt verlangd dat de ei genaren van leegstaande panden worden aangepakt zodat de ver paupering wordt tegengegaan. Te beginnen met de gemeente (hoek Hoogstraat/Korte Hoogstraat). Ook zou er een voorkeursbeleid moeten komen om winkeliers naar de Hoogstraat te krijgen. „Contrete plannen willen we zien. Dit jaar nog," aldus de winkeliers, die dreigen 'dat wij er anders op een andere manier tegenaan gaan kijken'. Schiedam De instorting woens dagochtend van de Gamma-vesti ging aan de Schiedamse Admiraal Trompstraat zal aan justitie wor den voorgelegd. Maandag zal het Openbaar Ministerie bekijken of er bij de constructie van de bouw markt fouten zijn gemaakt, die strafbaar zijn. Mogelijk zijn er te weinig spuigaten op het dak ge monteerd, waardoor er sprake zou kunnen zijn van nalatigheid. Milieucoördinator van de Schie damse politie B. Lankester had al direct een proces-verbaai kunnen uitschrijven na het ongeval, maar heeft dat vanwege de forse schade achterwege gelaten. „Als er ge wonden waren gevallen had ik dat zeker gedaan," licht hij toe. „Maar de kosten voor de Gamma zijn nu al zo gigantisch door de schade en het lange sluiten, dat je je moetaf- vragen wat voor zin dat heeft" Niet alleen Lankester heeft woensdag ter plekke de situatie bekeken, ook twee inspecteurs van bouw- en woningtoezicht wa ren aanwezig. Volgens een van hen, A Hoekema, is het nog te vroeg om te bepalen of Gamma in gebreke is gebleven. „In principe lijkt bouwtechnisch alles goed be rekend," zegt hij, „maar was er zo extreem veel water dat het dak er onder bezweek. Aan een kant van het dak waren wel spuigaten aan wezig, maar aan de andere kant niet. Er is dus wel over nagedacht, maar het funcioneerde in de prak tijk niet goed. Het is voor ons ech ter nog te vroeg om conclusies te trekken." Milieucoördinatoi' Lankester is stelliger in zijn oordeel. „Er is vijf keer zoveel water op het dak ge komen dan is toegestaan omdat de afvoeren waren verstopt. Dan moeten er spuigaten zitten die dat afvoeren; daar zijn ze voor. En die zaten er niet. Bouwkundig is dat niet juist" Maandag buigt justitie zich over de zaak. Daarvoor zullen ook de twee inspecteurs van bouw- en woningtoezicht rapport opmaken. Zij zullen onder meer de bouwte keningen van het pand bekijken en die naast het werkelijke ge bouw leggen, Hoekema: „Je mag net eigenlijk met zeggen maar het is natuurlijk wel bijzonder dat juist een bouwmarkt dit over komt." C. Bot (CDA): 'De berekening van de OZB-tarieven moet anders.' Foto Jaap Rozema'Rotterdams Dagblad lopenjaarmetde inflatiecorrectie en rekent dan terug wat het tarief moet worden. Bij die berekening wordt het aantal woningen en an dere gebouwen geschat aan de hand van de cijfers, die bekend zijn over de ontwikkelingen van het zogenoemde bouwvolume in het komende jaar. Onjuist Cees Bot, fmanciën-woordvoerder van het CDA, vindt dat onjuist. In de raadscommissie waarschuwde hij al: „We zullen hierover eens grondig moeten nadenken of we die berekening wel zo houden. Stel je voor dat we 5000 woningen in de Broekpolder bij zouden bou wen, dan kan dat toch niet beteke nen dat in de gehele stad de OZB Bij het geven van een nadere toe lichting gebruikt hij een minder_ discutabel voorbeeld. „In de West- wijk komen er volgens de plan nen die we maken i 100 woningen bij. Het kan toch niet zo zijn dat de OZB-inkomsten van de ge meente hierdoor niet zouden toe nemen, De uitgaven stijgen on herroepelijk ook als er meer wordt gebouwd. Neen, de bereke ning van de OZB-tarieven moet anders worden." Pas bij vaststelling van de nieuwe economische waarde, die over en kele jaren aan de orde is, wil wet houder Roijers de hoogte van de totale opbrengst van de OZB op nieuw ter discussie stellen. Bot vindt dat de tijd nu al rijp is om over de juistheid van de rekenme thode te praten. - - VlaardingenHet Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden (COELO), verbonden aan de Rijksuniversiteit van Gronin gen, publiceert sinds twee jaar een 'atlas' van de lokale lasten. Daarin wordt op een rijtje gezet wat inwoners van 627 (deelge meenten jaarlijks kwijt zijn aan onroerende-zaakbelasting, af valstoffenheffing en rioolrecht. De goedkoopste gemeente is in 1998 Oostburg. Nummer 627, de duurste dus, is deelgemeente. Nijmegen-Nocrd, voorheen ge meente Eist. Schiedam staat op plaats 130 en Vlaardingen be hoort met plaats nummer 457 tot duurste gemeenten op de COELO-lijst In die op alle gemeenten toege paste berekening wordt voor de OZB aangehouden het aanslag bedrag dat een eigenaar/gebrui ker van een woning met de ge middelde taxatiewaarde in die gemeente kwijt is. In 1998 kwam dat irr Vlaardingerr néér op- 587,53 gulden. Door stijging van de gemiddelde waarde van een woning in 1999, van 136,192naar 137.778 gulden, zou het nieuwe aanslagbedrag 2,9 procent hoger uitkomen damin 1998. In werirelijkheid is dat met «o, zegt directeur financiën Jan de Kok van de gemeente Vlaardin- gen, omdat de verandering van de gemiddelde economische waarde geen invloed heeftop de OZB-aanslagen inVlaardingen. De toename van hét aantal wo ningen (in 1998 met 199, en vol gens gemeentelijke schatting met 177 in 1999) zórgt er voordat de verhoging van het aansiagbe- drag bijna een half procent bn-_ der de vastgestelde inflatiecor rectie van twee procent blijft.' Volgens dé COELQ-berekening stijgt in 1999 de lastendruk voor de Vlaardinger met 2,5 procent, maar in de praktijk moetdatdus lager uitvallen. Nffepm nu een proefabonnem erdtttfe DafSbla Voorn 1 0 Ja noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement.3 ii\ 4eycoratecftts#-28.-}- Naam:,:..^ A» i.. AdressLs-. Postcode: 'plaats;,'.: Telefoons. •/- - Stuur detze bon In een envelop zonderpostzegel naarr Rotterdams Dagblad f Aid. Abonnee Service*. £3 Antwoordnummer1579,3000VB RotterdamQ, éEasayl

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1