12 Rotterdam doet het economisch goed m 'Tosti-apparaat' kan olifanten kantelen Dura en D'jeeco Rotterdam: betere service van ambtenaren College van wethouders wil liefst ëéri sterk regiobestuur 'Relatie tussen stad en haven moet verder worden versterkt' Allochtonen betrekken bij internationaal beleid Drie mensen opgepakt na vasthouden politieman Bezuinigingen noodzakelijk bij Radio Rijnmond Adviesraad is voor uitbreiding van Boijmans 1 Band met Burgas weer aangehaald Grote steden: taakverzwaring na opheffen bordeelverbod Hoog bezoek aan Maaszicht RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Dondert5 tT 1998 Rotterdam - De medewerkers van Radio Rijnmond worden vandaag ingelicht over bezuinigingen die nodig zijn door onder meer de te ruglopende reclame-inkomsten. De situatie is volgens hoofdredac teur B. Groenendijk 'niet drama tisch'. Ontslagen zijn volgens hem niet aan de orde. Wel krijgen mede werkers mogelijk een andere functie. Ook is de positie van enkele free lancers en medewerkers met tij delijke contracten in gevaar. In Nederland staan meer publieke regionale radiozenders door te ruglopende inkomsten onder druk om te bezuinigen. Volgens secretaris I. Brakman van de journalistenvakbond NVJ is het probleem dat door de toege nomen concurrentie in de ether de reclameopbrengsten teruglo pen. Ook speelt volgens Brakman mee dat het zogenaamde omroep- tientje, waarmee de publieke re gionale omroepen grotendeels worden gefinancieerd, sinds 1988 niet meer is verhoogd. „En dat terwijl veel omroepen aan het pro fessionaliseren zijn. De kosten nemen daardoor toe", aldus Brak man. Volgens hoofdredacteur Groenen dijk van Radio Rijnmond krijgen de radiostations zelfs minder in komsten uit de provinciale om roepbijdragen. „Tot dusver be taalde het rift de inningskosten. Sinds kort wordt dit bedrag deels verhaald op de provincies en dat gaat rechtstreeks ten koste van de subsidie", aldus Groenendijk. Rotterdam - De uitbreidingsplan nen van het museum Boijmans Van Beuningen mogen niet in ge vaar komen door de mogelijke aanwijzing als rijksmonument van het buurpand Westersingel 83. Dat is het unanieme oordeel van de Adviesraad voor het Cen trum. Genoemd pand zou grotendeels gesloopt moeten worden voor de uitbreidingsplannen van het mu seum. De aanvraag van de huur der het pand als rijksmonument aan te wijzen heeft de gemeente, al drie jaar bezig met de uitbrei dingsplannen, in het nauw ge bracht. Medewerker F. Altenberg van het bureau Monumenten van de dienst Stedebouw en Volks huisvesting noemde de kwestie 'netelig' en 'lastig'. Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen heeft het pand als 'voor- beschermd' bestempeld waardoor er zonder een speciale monumen tenvergunning niet gesloopt mag worden. Villa Het museum heeft op advies van het bureau Monumenten onmid- del$k een dergelijke vergunning aangevraagd bij de gemeente. „De commissie welstand en mo numenten heeft de afgelopen drie jaar uitgebreid over de aantasting van de villa op nummer 83 nage dacht," verklaarde Altenberg. Zij heeft positief gereageerd op aan passing van de villa in de plannen van het museum. De commissie concludeert dat het pand qua interieur en exterieur volgens de wet op de monumen ten uit 1988 niet op de rijksmonu mentenlijst past Het bureau Mo numenten deelt de mening van de welstandscommissie. Het woord is in de nabije toe komst aan de gemeente die het rijk over de monumentenkwestie moet adviseren. Het laatste woord is aan de minister. Rotterdam Rotterdam blijft het economisch goed doen. De werkgelegenheid groeit, de omzet van de bedrijven gaat om hoog en ook wordt steeds meer in de stad geïnvesteerd. Wet houder Simons nam gisteren in de WTC-club alvast een voor schot op de jaarlijkse trendmeter die later wordt gepresen teerd. „De tendens van de laatste jaren zet zich nog steeds door. Op economisch gebied doen we het heel behoorlijk," zei hij. Toch kan het volgens de wethou der nog beter. Rotterdam moet meer en meer een 'complete stad' worden. „Niet alleen de haven moet centraal staan in de ontwik kelingen. We moeten de kansen grijpen om een kwalitatief, inte ressante stad en regio te worden. EURO 2000 en de Culturele Hoofdstad in 2001 zijn op dat ge bied wezenlijke ontwikkelingen." De positie van de regio moet vol gens Simons worden versterkt met een goede visie. „De econo mie van de stad leunt nog te zwaar op de haven, daar moet aan wor den gewerkt," gaf hij als voor beeld. „Maar ook moeten we voor komen dat het bestuurlijk overleg over de Mainport verzandt in een Schipholdiscussie," Maasvlakte Momenteel is een nieuw ruimte lijk plan op regioniveau in ont wikkeling. Maar eerst moet in het kabinet nog een discussie worden gevoerd over het ruimtepro bleem. In 1999 staat de beslissing over de aanleg van de Tweede Maasvlakte op de agenda. „We moeten voorkomen dat de discus sie over de aanleg van de Tweede Maasvlakte een dogmatische hec tarediscussie wordt." Simons is voor een snelle aanleg van een nieuwe Maasvlakte. „Het staat nu vast dat in 2004 grond voor nieuwe bedrijven nodig is. Dan is de bestaande Maasvlakte vol," zei hij. Die aanleg kan vol gens Simons worden versneld als de Tweede Maasvlakte gefaseerd wordt aangelegd en als de private sector daarbij wordt betrokken. Ook blijft Simons voorstander van een vliegveld voor vrachtver voer op de Tweede Maasvlakte. „Het economisch rendement wordt toch groter als alle ver voerslijnen bij elkaar zitten. Dus naast vervoer per spoor, weg en water ook door de lucht. En hel blijft natuurlijk een interessante gedachte om de overloop van Schiphol over te nemen." Naast de aanleg van de Betuwe lijn, de eventuele komst van een vliegveld moet de consument vol gens Simons ook steeds meer naar zjjn eigen gedrag gaan kij ken. „De ruimte is en blijft schaars. Voor de toegenomen mo biliteit betalen we nog te weinig, We zouden als overheid meer moeten ingrijpen als het gaat om de particuliere mobiliteit te be perken." 1 SRfïcC Rotterdam De olifant TinTin laat zich gewillig naar een immen se cylindervormige constructie in het dikhuidenverblijf leiden. Ze steekt haar slurf in een sierlijke krul door de tralies heen en po seert wellustig voor het legertje fotografen en televisiecamera's. Einde van de demonstratie. Niets meer en niets minder. De verzamelde landelijke pers heeft er begrip voor. Het ging gisteren in Diergaarde Blijdorp Immers om de presentatie van de nieuw ste aanwinst. Voorde verandering eens geen nieuwe olifant, maar een crush, ook wel een 'olifanten- kantelaar' of 'olifanten-fixeer-ap- paraat' genoemd. Het apparaat kan de olifant zowel klemmen als op de zijkant leggen. Medische handelingen en onder zoeken kunnen daardoor ook zon der volledige narcose verricht worden. Gezien de vaak schadelij ke bijwerkingen van narcose by olifanten is dit dus een winstpunt. De kantelaar bestaat uit een hy draulisch beweegbare construc tie, waarin een olifant kan worden vastgezet en zonodig op zijn of haar kant kan worden gedraaid, zonder dat de olifant onder volle dige narcose hoeft worden ge bracht. Blijdorp-directeur A.H. Dorresteyn vergelijkt de con structie met een "Meccano-bouw werk'. Wat betreft de werking valt de kantelaar te vergelijken met een kruising tussen een wasdro ger en een tosti-apparaat. Een olifantenkantelaar is een gro te en lang gekoesterde wens van de diergaarde. Door het pootpro- bleem van de dit jaar overleden bul Ramon en de plotselinge dood van de jonge olifant Ben (die niet meer uit de narcose bijkwam) is de ontwikkeling in een stroom versnellinggeraakt. Na mislukte pogingen in onder meer Berlijn, mag Blijdorp zich de eerste Europese dierentuin noemen, die over een olifanten kantelaar beschikt. In de Verenig de Staten worden dergelijke in stallaties al toegepast in de die rentuinen. Maar een kantelaar naar Amerikaans voorbeeld is door de beperkte ruimte in de Ta- man Indah, het olifantenverblijf in Blijdorp, niet mogelijk. Nelcon, een Rotterdams bedrijf dat onder meer havenkranen bouwt, heeft de kantelaar gebouwd. ,",Het apparaat is een verlengstuk van wat de verzorgers zelf kun nen," zegt dierenarts W. Schafte- naar. „Er kan nu gewerkt worden op een manier waarbij de dieren zich prettiger voelen. Maar we ho pen dat het apparaat nooit nodig is. Dat is natuurlijk zonde voor de mensen die het ontwikkeld heb- bea" Om de bouwers gerust te stellen, haast hij zich te zeggen dat de2e hoop echter een utopie is. Er gaat wel wat tijd overheen om de olifanten aan het systeem te la ten wennen. De beesten lopen nu elke dag door de kantelaar van hun binnen- naar het buitenver blijf. „Je moet het dier zo trainen dat het er zelf doorheen loopt," zegt Schaftenaar. „Als je ze er doorheen gaat jagen, kun je het wel vergeten." Rotterdam Diergaarde Blijdorp ie een gorilla rijker. In de nanht van 22 op 23 oktober is moeder Dura bevallen van het jongetje D'Jeeco. De vader hide imposantezltvomig Ernst. D'jeeco Is de twintigste gorilla die sinds 1980 in de Rotter damse diergaarde is geboren. Moeder en zoon maken het prima. De lO-Jarige Dura Is sinds de geboorte Iets meer timi de en nerveus, maar ze heeft zich liefdevol ontfermd over haar zoon. Dat Is op zich eert unicum, omdat zij met de fles Is grootgebracht Meestal leidt dat niét tot goed moeder-ge drag. Na de Jongste aanwinst D'Jeeco, kan Blijdorp zich In het voorjaar weer verheugen op een gorilla-baby. Warrt ook Anette is inmiddels zwanger. Foujomnniioewcw vis Rotterdam De gemeente Rotter dam wil de allochtonen in de stad betrekken bij het internationale beleid van de mainport. Er wordt gestreefd naar goede relaties met de landen van herkomst van de belangrijkste etnische groepen in de stad, met name Turkije, Ma rokko en Suriname. De bestaande samenwerking met de Nederland se Antillen wordt intensiever. De traditionele jumeiage voldoet met meer, vindt het gemeentebe stuur. Relaties met zustersteden moeten eigentijdser worden en meer toegesneden op gezamenlij ke problematiek, zodat de steden van elkaar kunnen leren. Kennis vergroting wordt belangrijker dan reisjes van culturele gezelschap pen. Maar zeker met de landen van herkomst van allochtonen zullen de relaties zinvol moeten zijn, Het gebruikelijke concept van de stedenband voldoet hier niet, komt naar voren uit een on derzoek van bestuursambtenaren en de afdeling externe betrekkin gen. Rotterdam voert vanwege de ha ven een actief internationaal be leid. „Dat is Rotterdam aan zijn stand verplicht," vindt het colle ge. Er is geen reden om het finan cieel of beleidsmatig terug te schroeven, maar wel wil het colle ge het doel van stedenbanden be ter voor ogen hebben. De contac ten met de partnersteden in Mid den- en Oost-Europa blijven on verminderd bestaan. Ook nu het Rotterdamse voorzitterschap van Eurocities afloopt, blyft de ge meente Rotterdam zich inspan nen om het Europese beleid te be ïnvloeden ten faveure van de gro te steden. Rotterdam Rotterdam en het Bulgaarse Burgas, die al smds 1976 een stedenband hebben, gaan de betrekkingen verstevi gen. Tijdens een bezoek van wet houder E. Kuyper aan deze stad is een 'memorandum of understan- dig' getekend dat moet leiden tot intensivering van de contacten. Al jarenlang hebben beide steden al nauwelyks meer samenge werkt, behalve op het gebied van sociale zorg en milieu. In het ver leden was de tentoonstelling 'Het goud der Traciërs' een van de vruchten van de samenwerking. De uitbreiding van de bestaande contacten betreft nu onderwijs, jeugd en veiligheid en economie. Rotterdam Een dag na het vast houden van een 38-jarige hoofd agent in Hoogvliet zijn gister avond drie mensen opgepakt Het gaat om een 35-jarige Hoogvliet- se, een 16-jarig meisje en een 46* jarige man uit Dordrecht Een burenruzie in een portiekwo ning aan de Vïskorfstraat was dinsdag aanleiding voor het in roepen van politiehulp. In het trappenhuis was een buurman door de vrouw en de man ge schopt en geslagen.Daarbij is ge dreigd hem dood te steken. Terwijl één politieman zich be moeide met de geschrokken bu ren, hield de ander zich bezig met de verdachten. Eenmaal in de wo ning werd de voordeur op slot ge draaid en daarna ook een tussen deur. De 35-jarige bewoonster, een dochter en haar 16-jarige nichtje namen een dreigende houding aan, waarbij de politie man enkele verwensingen naar zijn hoofd kreeg. Om de situatie niet te laten esca leren zag de agent af van het ge bruik van zijn wapenstok of dienstwapen. Er ontstond wel enig duw- en trekwerk en on danks herhaalde waarschuwin gen weigerde de vrouw de politie man te laten vertrekken. Pas na een poos, toen een onbekende man de woning betrad, zag de agent kans de woning te verlaten, In overleg met de officier van jus titie zijn gisteravond de vrouw, het nichtje en de Dordtenaar gear resteerd. Het meisje mocht na verhoor naar huis. De man en de vrouw moesten de nacht in de cel doorbrengen. Rotterdam De vier grote steden eisen een financiële bijdrage van het rijk voor de taakverzwaring die de opheffing van het bordeel verbod met zich meebrengt. De invoering van een vergunningen stelsel voor prostitutiebedrijven en bijbehorende aanpassingen van bestemmingsplannen vergt veel uren arbeid. Daarnaast ver wachten de verantwoordelijke wethouders talrijke bezwaren te gen de nieuwe regelgeving en zal de handhaving politie en gemeen ten meer werk bezorgen. Dit schrijft de Rotterdamse wet houder Korthuis namens de vier grote steden aan de Tweede Ka mer. De parlementariërs zullen binnenkort de opheffing van het bordeelverbod bespreken. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag enJJtreeht zijn blij met de opheffing van het bordeelverbod. De gemeenten krijgen dan meer mogelijkheden iets te doen aan misstanden in de seksbranche. In de nieuwe situatie kunnen door middel van vergunningen eisen worden gesteld aan bordeelhou ders op het gebied van bijvoor beeld arbeidsomstandigheden, openbare orde en volksgezond heid. In de toekomst kan een ex ploitant ook zyn vergunning kwijt raken als hij illegale vrouwen te werk stelt De wethouders wyzen echter een heksenjacht op dezè buitenlandse vrouwen af, omdat die vaak slachtoffer zyn van men senhandel. Ze stellen voor met steun van het rijk gemeentelijke 'hulpverleningstrajecten' te ont wikkelen voor deze vrouwen. Een argument daarbij is dat de illega len mogelijk kunnen 'verdwijnen' in de moeilijk controleerbare we reld van de escortservice. Rotterdam Pension Maaszicht voor dak- en thuisloze jongeren had gistermiddag koninklijk be zoek. Prinses Margriet en haar man, mr. Pieter van Vollenhoven, verbleven ruim anderhalf uur in het pension. Het bezoek vond plaats op initia tief van prinses Margriet. Tydens de Eurotop vorig jaar in Amster dam, waar Maaszicht een presen tatie hield, vroeg zy of ze een be zoek mocht brengen. Door Kor Kegel Rotterdam Steeds meer "ambte naren zyn zelf niet tevreden over de dienstverlening van de ge meente Rotterdam. In eigen huis neemt de druk toe om de klantge richtheid te verbeteren. Wethou der Van den Muy senberg heeft de taak op zich genomen om de kwa liteit op te krikken. In het speciale programma Overheid 2000 staat dat de gemeente straks het rap portcijfer 7 moet verdienen voor service aan de burgers. Daartoe komt er om tc beginnen een verschuiving binnen de amb tenarij: meer personeel wordt in gezet om op de wensen van de klant in te spelen. Verder gaat het gemeentebestuur op allerlei ma nier proberen de Rotterdammers te betrekken bij het maken van beleid. Coproductie, interactief beleid, burgerparticipatie zijn be grippen die meermaals in het pro gramma Overheid 2000+ voorko men. Het stadsdebat moet een vaste plaats krijgen in de bestuursprak tijk. Minstens eenmaal per jaar wordt er met inwoners beraad slaagd over allerlei belangrijke thema's. Dat de overheid tekortkomingen kent, stond al in het door wethou der Simons opgestelde college- program. De gemeente is niet klaar voor de 21ste eeuw. In rap tempo wil Van den Muysenberg dc boel op erde krijgen. Op alle fronten komt de WD-wet- houder tegemoet aan de vereis ten, die zyn partijgenote Korthuis in 1996 in een motie vastlegde. Korthuis, inmiddels zelf ook wet houder, drong toen aan op een ombuiging naar een klantgerich te, moderne overheid die de deel name van burgers en onderne mers stimuleert en open staat voor klachten, problemen en be hoeften. Daarom krijgen de gemeente diensten duidelijke instructies over het verbeteren van de dienst verlening. Ambtenaren zuilen di rect aangesproken kunnen wor den op hun publieksvriendelijk heid. In een burgerhandvest moet elke dienst de normen vastleggen en uiterlijk op 1 juni 1999 moet het handvest gebruikt gaan wor den. Overheid 2000+ is een van de tien speciale programma's van het college van burgemeester en wethouders. Het heeft betrekking op het interne en naar buiten toe gerichte handelen van de ge meente Rotterdam en de deelge meenten. Eerstverantwoordelijke wethouder is Van den Muysen berg. Hij gaat in beeld brengen welke problemen er by de deelgemeen ten bestaan en mogelijk komen er meer bekwame ambtenaren te werken. De deelgemeenten moe ten beter in staat worden gesteld om de grote gemeentediensten aan te sturen. Zelfs wordt onderzocht of ze be voegdheden kunnen krijgen om bestemmingsplannen te maken. Maar het gemeentebestuur op de CoolsingeTwil de stedelijke regie wel in handen houden. Op strate gische locaties houdt het gemeen tebestuur het voor het zeggen, via een constructie die aanvankelijk voer dc stadsprovincie ontworpen was. Er komt een onderzoek of de ver melding in het telefoonboek van de diverse gemeentediensten en deelgemeenten wel naar behoren is. Ook de telefonische bereik baarheid moet beter en sneller. Klachten zijn voortaan welkom, want ze zijn een leermiddel: klachten laten zien wat er aan de werkwijze schort, of anders wel aan de communicatie. De gemeente wil beter voor het voetlicht komen. De Rotterdam mers moeten meer kennis krijgen van de inhoud van het collegepro gramma. Niet alleen zal dat het vertrouwen in het openbaar be stuur kunnen bevorderen, maar ook voelen de inwoners zich dan hopelijk uitgedaagd om mee te denken over het beleid. Van den Muijsenberg spreekt van 'interactief beleid' dat dus door uitwisseling vsn ideeën en sa menwerking tot stand komt. Werkbezoeken, gezamenlijke pro ducties, ronde-tafelgesprekken en stadsdebatten over het Ruim telijk Plan Rotterdam 2010, over veiligheid en over de veelkleurige stad zijn hulpmiddelen om de par ticipatie van de burgers te vergro ten. Rotterdam Het gemeentel» stuur van Rotterdam wil het hui dige niveau van regionale sa* menwerking 'minimaal handha ven', liefst binnen één samen werkingsverband Mocht dat niet mogelijk zijn, dan zal er per beleidsterrein naar samenwer king met buurgemeenten wor den gestreefd. Dat staat in het speciale programma Overheid 200it+van het cotiege van b en w. De Stadsregio Rotterdam kan het best worden voortgezet, vin den de wethouders. Zolang de kaderwet voor de vernieuwing van het binnenlands bestuur nog bestaat, hoeft dat ook geen pro bleem te zijn. Er zijn bindende a&praken gemaakt tassen de achttien Rijnmondgemeenten: over verstedelijking, volkshui* vesting, openbaar vervoer en in- - frastrucfaur. Maar als de kaderwet in 2002 op houdt te bestaan, vah het funda ment weg onder de Stadsregio. Dan motisn nieuwe afspraken over samenwerking warden ge maakt, vindt de Oris ngel Een aantal taken vsh de regioraad (jeugdbulp, opeatar vervoer en ruimtelijke planning) wordt dan weer, een verantwrorieüjkheid van de provincie Zuid-Holland. Dat .zou het Rotterdamse college niet graag den. Wat nu in de Rijnmond al gedaan wordt, kan het best gehandhaafd worden, blijkt uit het programma Over heid 2000+. Van de stadsprovincie hebben de Rotterdamse bestuurders al af scheid genomen. Blijvende sa menwerking tussen de Rijn- raondgemeenten is een alterna tief Daarnaast zal de gemeente Botterdam initiatieven nemen om van het rijk en de provincie extra hevoegdfieden te krijgen. Het kabinet nodigt de grote ste den daar in het regeerakkoord toe uit Rotterdam overlegt hier over met Amsterdam, Utrecht en Den Haag en de drie Randstad- provincies, Noord-Holland. Utrecht en Zuid-Holland

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2