4 Alcohol belangrijkste factor uitgaansgeweld Hoeksche Waard en AlK nog niet op één golflengte In het weekend gaan alle remmen los Autodief schiet zichzelf dood Tonnen boete voor bedrijf Extra geld voorkinderen Pauselijke onderscheiding Grote brand in Wateringen Expo over Wllhelmina Beroering door Zen-cursus Prins Willem- Alexander ontsnapt aan aanrijding Rotterdams Dagblad Vrijdag 30 oktober 1998 Nleuwkuijk Een 44-jarige man uit Nieuwkuijk heeft zichzelf gis termorgen met een vuurwapen om het leven gebracht. Dat ge beurde nadat de politie zich by hem had vervoegd met de bedoe ling hem aan te houden. De man bestiert een autobedrijf. De poli tie beschikte over informatie dat er bij hem twee gestolen voertui gen waren afgeleverd. Toen agen ten de man daarmee confronteer den, zei hij nergens van te weten. Vervolgens ging hij zijn naast het bedrijf gelegen woning binnen om zyn moeder te vragen of die wellicht meer wist Even later bleek dat de man zichzelf met een vuurwapen ernstig had verwond. Hij overleed korte tijd later in een ziekenhuis. Alkmaar De rechtbank in Alk maar heeft gisteren het verwer kingsbedrijf Bukom Services BV in Heerhugowaard na een eis van twee mihoen gulden veroordeeld tot een boete van vier ton. Het be drijf heeft ernstige milieuschade aangericht en in strijd met ver gunningen gehandeld, aldus de rechtbank. De Bukom-directeu- ren zijn ieder veroordeeld tot een boete van vijftigduizend gulden en een voorwaardelijke celstraf van drie maanden. Zij hebben als leidinggevenden verschillende milieuwetten overtreden. Tegen hen was een jaar cel geëist, waar van een halfjaar voorwaardelijk. Enschede Enschede wil eenou dergezinnen met een minimum inkomen een extra kinderbijslag geven. Per kind in de leeftijd van 12 tot ert met 17 jaar gaat het om een eenmalige bijdrage van vier honderd gulden. De extra steun kost de stad 480.000 gulden. En- schedeërs die via de Banenpool en JWG aan het werk zijn, kun nen rekenen op een extraatje van 250 gulden. Dit kost de gemeente 225,000 gulden. De gemeenteraad moet de voorstellen van het colle ge van burgemeester'en wethou ders nog goedkeuren. Tilburg De oud-rector magnifi cus van de Katholieke Universi teit Brabant (KUB) in Tilburg, prof. dr. E. de Moor, is bevorderd tot commandeur in de orde van de Heilige Gregorius de Grote. Hy ontving de hoge pauselijke onder scheiding vandaag uit handen van oud-bisschop Ernst van Bre da. De Moor (70) kreeg de onder scheiding, omdat hij zich tussen 1962 en 1991 als hoogleraar alge mene sociologie aan de KUB spe ciaal heeft ingezet voor kerk en episcopaat. De Moor was al com mandeur in de Orde van Oranje Nassau. In 1994 eerde de Open Universiteit hem met een eredoc toraat. Wateringen Een bedrijfshal aan de Noordweg in Wateringen is gis teren volledig uitgebrand. Zo'n tweeduizend vierkante meter aan bedrijfsruimte ging verloren. In het pand waren twee bedrijven gevestigd, een voor de bouw van kassen en een voor de inrichting van winkels. Het schadebedrag wordt geschat op enkele miljoe nen. Het technisch onderzoek naar de oorzaak van de brand liep gisteren enige vertraging op we gens instortingsgevaar van de muren. De politie vond in ieder sporen van inbraak in het zwaar beschadigde kantoorgedeelte. Gouda Wllhelmina en het ver zet. Zo heet de tentoonstelling die van 11 november tot en met 28 fe bruari te zien is in het Verzetsmu seum Zuid-Holland in Gouda. WUhelmina-biograaf Cees Fas- seur opent de expositie over de precies een eeuw geleden inge huldigde vorstin op 10 november. De tentoonstelling gaat vooral over de manier waarop de konin gin de Nederlanders gedurende de oorlog vanuit Londen inspi reerde. Zo zijn er geluidsfragmen ten te horen van haar radiotoe spraken. Ook is te zien hoe de Ne derlanders zichzelf troostten met het portret van de majesteit op theelepeltjes en het manmoedig kladden van 'Ozo' (Oranje zal overwinnen) op Duitse wegwij zers. Den HaagOvermatig alcoholge bruik is de belangrijkste oorzaak van geweld tydens het uitgaan. Alhoewel jongeren niet de inten tie hebben zich agressief te gedra gen, blijkt ongeveer eenvijfde van alle jongeren tussen 15 en 25 jaar zich in het afgelopen jaar agres sief te hebben gedragen. Van hen deed 86 procent dat onder invloed van alcohol, veertien procent had alcohol en drugs gebruikt. Ook de slachtoffers waren in meerder heid (85 procent) aangeschoten. Het is de belangrijkste conclusie uit het rapport 'Aangeschoten wild' van het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevordering en Ziektepreventie (NIGZ) dat giste ren werd gepresenteerd. Het on derzoek signaleert tevens dat een relatief grote groep jongeren tij dens het uitgaan excessief drinkt. Meer dan twintig glazen bier op een avond is bepaald niet onge woon. Bijna de helft (43 procent) van de jongeren drinkt thuis of bij vrien den alvast alcohol alvorens uit te gaan. Meestal blijft het by een paar glazen. Na het 'indrinken' beginnen ze hun uitgaansavond in een café, want daar zijn de drankjes goedkoper dan in een discotheek. Na het drinken van soms een groot aantal glazen gaan ze vervolgens naar de discotheek alwaar opnieuw het nodige wordt geconsumeerd. Korte tijd „Vooral het in korte tijd veel alco hol drinken lokt agressief gedrag uit," weet B. Bieleman van het bu reau Intraval dat het onderzoek uitvoerde. „Onder invloed van al cohol ben je eerder geneigd ie mand anders de schuld te geven van iets datje overkomt. Dan val len factoren als de drukte in de uitgaansgelegenheid weg," aldus onderzoeker L. Lemmers van het NIGZ. Ongeveer driekwart van de jonge ren drinkt gemiddeld meer dan vijf glazen tijdens een uitgaans avond, Met meer dan tien glazen heeft 39 procent geen moeite, en een op de tien jongeren drinkt meer dan 21 glazen op een avond. Jongens drinken gemiddeld meer dan meisjes. Van de jongens drinkt 57 proeent meer dan tien glazen, tegenover 16 procent van de meiden. Verder geeft 56 pro cent van de jongeren aan soms aangeschoten of dronken te zijn, 17 procent i s dat regelmatig, 7 pro cent altijd. Rondjes Groepsdruk is de belangrijkste factor in het drinkgedrag. Vooral het geven van rondjes verhoogt de consumptie. Meestal gaat dit in hoog tempo. Iedereen drinkt in hetzelfde hoge tempo mee en drmkt ook net zo lang door als de rest. Bovendien geven de groeps leden veelal om de beurt een rondje. Dit betekent dat alle leden een gelijk aantal rondjes moet ge ven. Het aantal glazen dat ieder een drinkt, loopt dan behoorlyk op- In interviews geven de jongeren die uitgaan om dronken te wor den aan met name naar gelegen heden te gaan waar alcohol tegen een gereduceerde prijs we rdl aan geboden. Driekwart van o«e jonge ren zegt dat ze in aangeschoten of dronken toestand alcoh ;1 kunnen bestellen, terwijl d,f *"",telyk ver boden is. Jongeren onder de 16 kunnen ook gewoon alcohol be stellen, terwijl ook dat verboden is. Voorlichtingscampagnes maken op jongeren met zoveel indruk. „Deze doelgroep staat bepaald Door Wanda Vervest Utrecht Doordeweeks zitten ze gewoon op school, studeren of hebben ze een baan. In het week end gaan ze volledig door het lint. Grote hoeveelheden alcohol maar ook speed, pep en paddo s worden er doorheen gejaagd. Alle rem men gaan los. En de drempel om geweld te gebruiken wordt laag. „Het is de nieuwe categorie ver slaafden," constateert R. Bovens, hoofd reclasseringsteam bij GGZ Nederland, debrancheorganisatie van instellingen in de geestelijke gezondheidszorg. „Ze veroorza ken een heel ander soort overlast dan de traditionele drugsverslaaf de en dus zul je ze ook heel anders moeten aanpakken," Bovens heeft ervaring met de nieuwe verslaafden. Hij is betrok ken bij het ontwikkelen van een taakstraf voor mensen die delic ten plegen onder invloed van alco hol. Het gaat dan voornamelijk om geweld en vandalisme. „Het is zoals het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevordering en Ziektepreventie al constateert: al cohol is de grote ontremmer," al dus Bovens. „Deze mensen vin den het de normaalste zaak van de wereld om op een avond meer dan twintig glazen bier te drin ken. De alcohol maakt ze vrijer, losser en ze doen dingen die ze normaal lang zo snel niet zouden doen. De drempel om geweld te plegen wordt lager." Proefproject Sinds anderhalf jaar loopt er in acht regio's een proefproject voor mensen die onder invloed van al cohol strafbare feiten plegen. In plaats van een fikse boete of een gevangenisstraf, kunnen ze kie zen voor een cursus in combinatie met een werkstraf. Voor dronken automobilisten is er al jaren een soortgelijke aanpak. Nieuw is dat hij nu ook wordt toegepast op mensen die zich met een slok op aan criminaliteit te buiten gaan. De proef is volgens Bovens suc cesvol: „Het is nog niet mogelijk echt iets te zeggen over de kans op herhaling, want daarvoor loopt het project te kort. Maar de eerste resultaten stemmen hoopvol. Ze komen volledig overeen met de ervaringen die we met een project hebben dat al langer loopt. Alleen gaat hetbij dat project om lichtere delicten en op een kleinere schaal. Daar vervalt drie jaar na de cursus dertien procent in het oude gedragjterwjleen vergelijk bare groep die niet aan hetproject deelnam dertig procent terugval kent." Risicogroep De- groep tussen 15 en 25 jaar is volgens Bovens de risicogroep. „Het is de groep die in het week end op 2oek gaat naar de kick." Het is ook een groep die wezenlijk verschilt van de traditionele ver slaafde. „Ze voldoen niet aan het beeld van de aan heroïne verslaaf de junk die volledig in de goot is beland. Die met een heel complex van maatschappelijke problemen kampt als gevolg van zijn versla ving. Dit zijn mensen waar door deweeks niks mee aan de hand is. Voor wie hooguit elke maandag een'blue monday' is." Bovens: „Je moet deze groep dus ook niet benaderen als mensen met een 'probleem'. Of als 'ver slaafden'. Zo zien ze zichzelf hele maal niet. Je zult ze moeten aan spreken op hun eigen verant woordelijkheid. Op hun eigen ge drag. Op de gevolgen van hun handelen. Zo laten we ze bijvoor beeld allemaal een heel zakelijke kosten-batenanalyse maken. Een lijstje met voor- en nadelen van dat excessieve drinken. Zodat ze om heel feitelijke redenen tot de conclusie komen dat het mis schien toch niet zo slim is wat ze in het weekend doen." Tweeënhalve dag cursus en een taakstraf, dat kan de alcoholcrimi nelen uit de gevangenis houden. „Voor sommigen is het dan ook een heel zakelijke afweging," ver telt Bovens. „Het is helemaal niet zo dat ze denken dat er aan hun probleem moet worden gewerkt. Ze hebben in hun 'eigen ogen im mers geen probleem. Maar ja, het komt ze toevallig beter uit om niet vast te zitten." De deelnemers aan het project hoeven ook niet gemotiveerd te zijn. Bovens: „Al stellen we wel de eis dat ze actief meedoen. Wie al leen maar wat lamlendig achter over hangt of dronken binnen komt, kan vertrekken. Die moet zijn tijd maar in de gevangenis uitzitten. Met alle anderen kun nen we werken." De ervaring van GGZ is dat driekwart van de deel nemers gevoelig is voor hetgeen er op de cursus wordt aangedra gen. „Een kwart niet. Of tenmin ste... op het eerste gezicht niet Je weet nooit hoe de ervaringen tij dens het project opgedaan door werken," meent Bovens. Confronteren De cursus is erop gericht de da ders te confronteren met hun de lict. Bovens: „In het begin is het dan altijd 'die ander' die zulke vreselijke dingen heeft gedaan. niet in de rij om te worden voorge licht," zegt NIGZ-direeteur W. van Dalen. „Er zijn heel duidelijk beleidsmaatregelen nodig." De maatregelen die het NIGZ voor staat, zijn vooral gericht op het be perken van de hoeveelheid alco hol die jongeren in korte tijd bin nen kunnen krijgen. Zo wordt ge pleit voor de invoering van een systeem waarbij maar een be perkt aantal drankjes tegelijker tijd kan worden besteld. En voor de verlaging van het alcoholper centage in de drankjes. Daarnaast zou de organisatie graag willen dat de horeca zijn ei gen verantwoordelijkheid neemt. Onder invloed van 'piekuren' en 'happy hours' waarin het bier te gen gereduceerde pnjs wordt aan geboden, zouden jongeren wor den aangespoord in korte tijd veel te drinken. En juist dat leidt tot agressie. Ook zou strakker de hand moeten worden gehouden aan het niet schenken aan jonge ren onder de 16 en aan mensen die al zichtbaar onder invloed ver keren. Het Nationeat instituut voor Gezondheidsbevordering pro beert In baarcampagne jonge ren te wijzen op de negatieve kanten van alcoholgebruik, fo- Maar na een dag worden ze ook op hun eigen daden aangesproken. Dan zeggen we: 'Jy zit hier ook met voor niets'. En dan dringt pas het besef door van waar ze mee bezig zijn." Om de dader te con fronteren, worden maar weinig middelen geschuwd. „Zo hebben we een sterk vervette lever op sterk water staan. Doet het altijd erg goed," aldus Bovens. „En we hebben videobeelden. Geen bloe derige toestanden. Maar bijvoor beeld interviews met slachtoffers. Zo zie je een ouder echtpaar dat vertelt iedere zaterdag in angst te leven. Die mensen vragen zich af of er deze zaterdag nu eens niet iemand door de brievenbus zal plassen!" 4 Hoewel de resultaten met de cur- sus positief zyn, zal hij voorlopig nog niet door heel Nederland wor den ingevoerd. Bovens: „Het blijkt dat een tamelijk groot deel van de mensen naast alcohol ook andere middelen gebruikt Voor dat recreatieve drugsgebruik zijn we bezig een aparte cursus op te zetten, waarmee we in twee plaat sen in Nederland van start gaan. Daar willen we eerst mee experi menteren. Pas als dat loopt willen we kijken of we verder moeten gaan met twee aparte cursussen, of dat we ze misschien moeten combineren tot een. En als we dat weten, is het ook pas zinnig het project in heel Nederland in te voeren." Een toekomstwens is ook nog potentiële daders al aan een cursus te laten deelnemen. Aan preventie, het voorkomen van crimineel gedrag dus, te doen. Bovens: „Voetbalsuppor ters bijeen op een clubavond bij voorbeeld. Het betreft immers de zelfde problematiek. Doorde weeks niets mee aan de hand, in het weekend drank en geweld." Leiden In Leiden is beroering ontstaan over een plan om ge meenteambtenaren een cursus Zen-meditatie aan te bieden ten einde beter kunnen omgaan met stress. Het CDA vindt het maar mks en RPF/SGP/GPV ts er zelfs mordicus tegen. „Want Zen is geen neutraal tets. Dat is een reli gieuze therapie," mopperde raadslid F. van As van de streng- ehristehjke combinatie tydens een commissievergadering over het personeelsbeleid. Door alle bezuinigingen en reor ganisaties hebben ambtenaren by de gemeente het de afgelopen ja ren een stuk zwaarder gekregen. In het personeelsblad kregen ambtenaren onlangs tips om met aan stress ten onder te gaan. „Doe niet mee aan de overwerkcul- tuur werd hen geadviseerd. En „Je kunt beter één ding goed doen dan een heleboel dingen half." De ambtelijke top van de gemeente vond die simpele tips echter niet voldoende en bood het personeel een Zen-cursus aan. „Dat is geen oplossing," betoogde fractievoor zitter M, de Jonge van het CDA gisteravond. „U kunt beter de werkdruk in kaart brengen." Hy werd hierin gesteund door raads lid Vergeer van de Socialistische Party, ,,'t Is allemaal leuk en aar dig.' aldus Vergeer, „maar de werkdruk verandert niet door zo'n meditatiecursus." Wethou der Baaijcns vond de oplossing echter zo gek nog met. „Stre-aS is op zich niet erg, maar we) als het lang duurt. Ik vind het geen pro bleem als mensen leren zich te ontspannen op een manier die ze ook in hun werk kunnen toepas sen." iEen zeer vasthouden de politieman heeft woensdags middag in Zwolle voorkomen- dat een 22-jarige inwoner varr die stad met zijn scooter per ongeluk=inreed op'kroonprins Willem-Alexander en diens ge volg. Op het moment dat de kroon prins het Provinciaal Overijs sels Museum aan de Melk markt verliet, kwam de man op zyn scooter vanaf de Grote Markt aanrijden. Politiemen sen wilden de man, die zonder helm reed, aanhouden. Toen ze hem naar zijn verzekerings- papieren vroegen, g&f h|j gas. ::Een van de politiemensen klemde zich vast aan de scoo ter en werd ongeveer twintig meter meegesleurd in de rich- - ting van Willem-AIexander en zijn gezelschap. De bestuurder viel uiteindelijk van zijn scoo* ter en de vasthoudende agent kom hem inrekenen. De poli: tieman liep een gekneusde'" duim en een schaafwond op. Zijn uniform is zwaarbescha- digd. Door Hans Geurens Rotterdam„Die haas die we net in de film zagen. Dat kan geluk kig nog in de Hoeksche Waard. Wat een zegen. Wij zijn de achter tuin van Rotterdam en dat willen we blijven." Oud-Beijerlander Harry Groeneveld gaat meteen in het defensief. Hij is een van de deelnemers aan de driedaagse conferentie 'waar het landschap begint/new landscape frontiers' van Architecture International Rotterdam (AIR) in Lantaren/ Venster. De conferentie is onder deel van de manifestatie Zuid- waarts/Southbound, de titel van de zesde AIR-manifestatie, die de ze keer de Hoeksche Waard als onderwerp heeft Groeneveld is niet de enige Hoek sche Waarder die tydens de eerste conferentiedag zijn onrust uit spreekt. „Ik maak me best zorgen over de Hoeksche Waard," zegt ook architect Mart Ros, eveneens bewoner van het eiland ten zui den van Rotterdam. Hun scepsis is op zich begrijpe lijk. Allerlei ingrijpende plannen zijn er de afgelopen tientallen ja ren uitgestort over het overwe gend agrarische gebied. Een grote stad moest er ooit komen. Een vliegveld. Een deel van het eiland zou «us haven moeten gaan die nen. Het eiland werd gezien als overloop van Rotterdam. Tot nu toe verdwenen alle wilde plannen in de prullenbak en kon den de Hoeksche Waarders zich de grote stad van het lijf houden. Maar de vraag is hoe lang nog. De Do Hoeksche Waard, de achtertuin van Rotter dam. Archieffoto Rotterdams Dag- verstedelijking rukt op naar het zuiden. Net boven de Oude Maas, bij Barendrecht verrijst al een woonwijk van tienduizend wonin gen. Ook voor de Hoeksche Waard worden de plannen nu steeds con creter. En dus bedreigender. De provincie wil in ieder geval een grootschalig kassencomplex en tweehonderdvijftig hectare be drijventerrein in de Hoeksche Waard. Tel daarbij op de voorge nomen, bovengrondse aanleg van de Hogesnelheidslijn en het is duidelijk dat veel eilandbewoners zich knap ongemakkelijk begin nen lc VOciên. Er heerst wantrouwen jegens gro te buurman Rotterdam. Zeker nu ook nog eens een Rotterdamse ar chitectuurstichting de ogen op hun woongebied richt Daarin vermoeden Hoeksche Waarders daarin al snel een opzetje van de grote stad. Maar dat wantrouwen wil AIR nou precies wegnemen, beklem toont AIR-directeur Anne-Mie De- volder. „Men associeert AIR met de gemeente Rotterdam. Men denkt dat Rotterdam op een slink se manier via ons de Hoeksche Waard wil binnen komen. Nou, dat is dus niet waar. Wat wij ge woon willen is een fundamentele discussie over verstedelijking." En de nog open en 'lege' Hoek sche Waard, die onder steeds gro tere verstedelijkingsdruk komt te liggen, is volgens AIR by uitstek een concreet gebied waarover zo'n discussie kan worden ge voerd. Bevolder. „Zetten we de verstedelijking door, of gaan we de Hoeksche Waard behouden? Alleen willen we de discussie niet volgens de gebaande paden voe ren, maar op een nieuwe manier." Dus kregen kunstenaars opdracht hun impressies van het gebied tij dens de conferentie te presente ren. Acht stedebouwkundigen en landschapsarchitecten uit bin nen- en buitenland kunnen na za terdag met een ontwerpopdracht aan de slag. Maar niet voordat de conferentiedeelnemers drie da gen lang met elkaar in debat zijn geweest. Door de discussies moe ten de plannenmakers gevoed worden met idee"en. Het is uit eindelijk de bedoeling dat hun concepten in mei volgend jaar klaar zijn. Die plannen zijn overigens niet bestemd om daadwerkelijk te worden uitgevoerd. Maar het AIR- project moet wel tot nieuwe in zichten in de planologie leiden. Bijvoorbeeld tot een inrichting, waarin nieuwe stedelijke functies in een gebied als de Hoeksche Waard hand in hand gaan met het behoud van oude cultuurhistori sche en landschappelijke waar den. Immers: een muur rond het ei land bouwen kan niet. Er zal ook oog moeten zijn voor de proble men van de Rijnmond-regio, be toogden diverse deelnemers gis teren. „De Hoeksche Waard is niet een gebied op zichzelf. Er rij den ook auto's en er zijn ook tv's en computers. De Hoeksche Waard is onderdeel van de we reld," aldus de Canadees/Britse architect Mark Pimlott. Getracht is de Hoeksche Waar ders zo veel mogelijk bij de dis cussie te betrekken. Er worden magazines uitgegeven met fraaie verhalen over de schoonheid van het eiland. Er zyn films gemaakt van karakteristieke plekjes. Er kwam een observatorium, waarin stadsmensen 24 uur in hun dooie uppie in de stilte van de omgeving tot bezinning konden komen. Al die waardering en aandacht moet wel strelend werken, zou je den ken. Maar bij een aantal Hoek sche Waarders wekt het eerder achterdocht, zo bleek al voor de conferentie. De Vereniging Hoek sche Waards Landschap, die strijdt voor behoud van het huidi ge open karakter van het eiland, sloeg de uitnodiging voor de con ferentie beleefd af. De vereniging vond de toebedeelde spreektijd veel te kort en vermoedde daar een bepaalde reden achter. Ook de Hoeksche Waarders die wel aan de conferentie deelnemen hielden de eerste dag hun reser ve. „Wij beslissen nu eenmaal niet over al die plannen," zegt Hany Groeneveld. „En al zouden we mogen beslissen. We zouden het hier waarschijnlijk toch niet eens worden." Zijn streekgenoot Mart Ros is nog evenmin over zyn arg waan heen: „Ook de provincie subsidieert dit AIR-project. Wor den krachten uit de politiek niet door de plannenmakers meege wogen?" Een van de kunstenaars zei 'een beetje moedeloos van het Hoek sche geluid te worden." „Het lijkt wel of we een andere taal spre ken." Volgens Anne-Mie Devolder komt het tussen AIR en de Hoeksche Waard de komende dagen best in orde: „Het gaat de goede kant op. We blijven in gesprek."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2